STADSNIEUWS DONDERDAG 1 DECEMBER 1938 No. 24136 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt 79sfe Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Zilveren Jubileum van den heer C. J. van Veen Bijeenkomst „Eenheid door Democratie" De „Wilde Zwanen" in boekvorm De Pagina voor de vrouw Een nieuw sprookje van Andersen Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD verwacht LEIDSCH DAGBLAD PRIJS, DER ADVERTENTIES: 30 Tegel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentsfc happen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk Jager tarief. Kleine advertenties uitsluitend by vooruitbetaling "Woensdags en Zaterdags 50 ets. by maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewysnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummer» voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week f.0.18 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f. 0.89 per 3 mnd.» De heer C. J. van Veen. Heden was het 25 jaar geleden, dat de heer C. J. van Veen, wegwerker aan het station alhier, in dienst trad bij de Ned. Spoorwegen. Om 4 uur gistermiddag was hij op het Bureau van Weg en Werken te Rotterdam, waaronder Leiden ressorteert, ontboden, waar de ingenieur der Ned. Spoorwegen, de heer H. K. C. W. v. d. Veen, hem in har telijke bewoordingen namens de Directie der Ned. Spoorwegen geluk wenschte en hem het gebruikelijke geschenk onder cou vert aanbood, benevens een oorkonde voor 25-jarige trouwe dienstvervulling. Hedenmorgen vervoegde zich de heer A. v. d. Burg ten huize van den jubilaris om dezen namens het personeel van de sectie Leiden een salonlamp aan te bieden, ter wijl aan de echtgenoote van den jubilaris een bloemstuk werd aangeboden. De heer Wijnnobel, assistent-opzichter van Weg en SVerken. alhier, bracht de schriftelijke ge- lukwenschen over van den heer W. van Duyn, opzichter bij dien dienst, die verhin derd was. De heer Wijnnobel wenschte den jubilaris namens het personeel van Leiden hartelijk geluk en prees de goede verstand houding, waardoor de werkzaamheden op de juiste wijze verricht worden. UITVAART PASTOOR J. M. VAN BEEK. Gistermorgen te 10 uur had in de Oud- Katholieke Kerk aan den Zoeterwoudschen Singel de uitvaartdienst plaats voor wijlen den heer J. M. van Beek. rustend pastoor der Deidsche gemeente. Het kleine kerkge bouw was overvol met geestelijken, familie, gemeenteleden en belangstellenden. De Aartsbisschop van Utrecht, mgr. A. Rinkel, en de bisschop van Haarlem, mgr. H. T. J. 'an Vlijmen, behoorden tot de aanwezigen. Vóór de Communiebank lagen fraaie kran sen, o.a. van de Oud-Katholieke gemeente en van de vereeniging Cor Unum et Anima Una. De H. Dienst werd opgedragen door den pastoor der gemeente, den heer W. Gol. terwijl de bisschop van Deventer, mgr. I. H. Berends, in ambtsgewaad in het pries terkoor plaats nam. Gezongen werd door hoor en gemeente de Gregorlaansche mis voor overledenen, waarna mgr. Berends de plechtigheid der beaarding verrichtte. Ten slotte sprak de bisschop de aanwezigen toe. Hij wees op den dank, dien men aan zijn ontslapen herder verschuldigd is. Aan elke huldiging had hij zich tijdens zijn leven onttrokken; één wijze van dankbetuiging tas er echter, waaraan hij zich nimmer Jou hebben onttrokken en die hij ook nu nog gaarne zou aanvaarden: wanneer de leden der gemeente zich beijverden te le ren volgens het Evangelie, dat de overle dene steeds gepredikt had. De spreker stel de diens karakteristieke eigenschappen in bet licht „niet te veel en niet te weinig" en eindigde met hem te danken voor al het terk. door hem voor Kerk en gemeente rerricht. Te een uur hadden zich. ondanks het fure weder en den stroomenden regen we der velen, onder wie ook de genoemde ker kelijke autoriteiten, op het vredige oude kerkhof te Warmond vereenigd om den doode de laatste eer te bewijzen. Emeritus Pastoor P. J. van Harderwijk sprak een kort, woord van afscheid en uitte zijn vol doening, dat de overledene rusten mocht °P de historische plaats, die hij steeds zoo k(or had lief gehad. Met een dankbetui- Plg van dr. Van der Steen van Ommeren Pd Amsterdam, die namens de familie «Prak, en een gebed, dat uitgesproken werd door pastoor P. J. van Buuren uit Rotter dam, was de eenvoudige plechtigheid ten «inde. SPREKERS Dr. P. H. RITTER EN Ds. J. C. FABER. Gisteravond vond in de tamelijk goed gevulde zaal van het Leidsche Volkshuis een bijeenkomst plaats der Ned. Ver. „Een heid door Democratie", welke ingeleid werd door den voorzitter der plaatselijke af dee ling, den heer C. Lau. Deze wekte op mede te vechten voor het behoud der indlvl- dueele vrijheid. Wij willen voor alles „men- cchen" blijven, onze kinderen niet aan den Staat geven, ons keeren tegen den dwazen rassenhaat en onze wereldreputatie be houden van een klein land, waarvan de inwoners grootsch zijn in hun daden. Wij willen goede Nederlanders blijven, aldus spr„ die het Wilhelmus durven zingen. Rede van dr. Ritter Het woord was vervolgens aan dr. Rit ter, die het onderwerp „De democratie in verweer" behandelde. De aanvaller is al tijd in het voordeel, hij, die in verweer is, moet dubbele kracht ontwikkelen. Uitvoe rig behandelde spr. de toeneming van de uiterlijke macht der totalitaire staten en hun invloed na het accoord van Munchen. met als onmiddellijk gevolg de driestheid om tot de Jodenvervolging over te gaan. De regelingen tijdens het accoord van Mün- chen geschiedden niet volgens het recht. Zoo werden 850.000 Tsjechen bij Duitsch- land ingelijfd op grond van het aveïecht- sche beginsel der zelfbestemming, met welk beginsel spr. het overigens eens is. Het accoord heeft de volkomen economi sche ontwrichting van Tsjecho-Slowakije tot gevolg gehad; de huidige regeerders gaan hun bevelen te Berlijn halen. De macht der totalitaire staten is reeds ont zaglijk groot en de democratische staten worden als het ware gedwongen in hun zog. De dictatuur heeft thans de hegemonie, de democratie bestaat slechts nog in de An gelsaksische landen, die verzwakt zijn en enkele kleine democratische landen. De rest is totalitair of wordt er door bein- vloed. Wij zouden er wanhopig onder zijn, indien wij niet durfden leven uit de eeuwige idéé: „terug tot het zedelijk bewustzijn, het principe der menschelijkheid". Er is geen strijd tusschen ideologieën, maar tus- schen brute kracht en ideaal. Indien de macht der totalitaire staten niet zoo ontzaglijk vergroot was, zou men mc-t de Jodenvervolging niet begonnen zijn. Spreker veroordeelde vervolgens deze ver volging aan de hand der Nat. Soc. begin selen zelf die de geweldleer niet zouden huldigen. Het Nat. Soc. systeem vindt leu zen uit. waarop het dan veroordeelt. Zoo is bijv. alles wat niet Nazi is, Jood of Vrijmetselaar. Scherp becritiseerde spreker hetgeen in Duitschland geschiedde- De Nat. Soc.-practijk wil orde en tucht, doch zendt het rapaille de straat op. om de Jo nen te vervolgen. De democratisch-parle- mentair geregeerde landen geven volgens spr. veel meer orde te zien. Hier heerscht geen Jodenvraagstuk, maar Duitschland wil ons er toe dwingen. Het menscheiijk gevoel heerscht echter ook bij 75% der Duitschers. Doordat de Joden over de grenzen gejaagd worden, staat onze re- geering voor groote moeilijkheden. Zij moet waken voor de Nederlandsche onderdanen en werkloozen; wij begrijpen dat. Maar toch vraagt spr. de regeering haar poli tiek te wijzigen en met erbarmen het menscheiijk hart te laten spreken. De vluchtelingen vragen immers -geen defi nitieve opneming. Ook in ons land is veel aan te merken, maar uit ontevredenheid mag men niet het beginsel der vrijheid opgeven. Na de schijnoplossing der werk loosheid in Duitschland besproken te heb ben. drong spr- aan op een spoedig oplos sing van het werkloosheidsprobleem in ons iand: doch dit mag niet gaan ten koste der democratie Spr. uitte zijn leedwezen over de „isolatie van het Duitsche volk" HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: firma B. J. M. Kortmann v/h J. P. M. pk, Zoutziederij „Het Anker", Zoutkeet- 1, Oegstgeest. Uittr. eig.: H. F. B. M. prtmann. Nieuwe eigenaar: Jhr. C. C. {**11. Leiden. Wijz. zaakadres in: Leiden, "Me Singel 250. llllllllll lï 11 2IIIIIIIIIII i Voor slechts 30 cent. 1 S Hebt U al voor Uw kinde- |j E ren een exemplaar gekocht E van Andersen's „Wilde Zwa- E nen", nu dit prachtige E sprookje bij ons in boekvorm E is verschenen? 1 Zoo niet, haast U dan! E Voor slechts dertig cent kunt Êf U Uw kroost een groot ge- E noegen bereiden. Ook bij onze agenten en E bezorgers in de omliggende plaatsen kunt u bestollen! %llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll,= In plaats van heden zullen wij mor gen onze Pagina voor de Vrouw opne- DE DIRECTIE. en hoopte dit weer als „vrije broeders" te mogen begroeten. De aantrekkingskracht van het nieuwe is voor de democratie een groot gevaar, evenals de bewuste toeleg der dictaturen in de democratische landen het anti-semietisme te bevorderen. Onze tijd toont een gaan van het geestelijke naar het dierlijke. Tenslotte wekte spr. op tot getrouwheid aan het beginsel der vrijheid en wijdde woorden aan de realiteit en schoonheid der democratische gedachte. Ds. Faber spreekt Na beantwoording van eenige vragen was het woord aan ds- Faber. die sprak over „De democratie en hare beginselen". Spr. schetste dezen tijd als een van groo te verwarring, diepe duisternis en ernstige dreiging. Wij weten niet wat de dag van morgen brengen zal. De grondslagen van ons volksleven staan op het spel, ook het geestelijk goed der democratie. Het gevoel van veiligheid, het grootste geluk voor een mensch en volk, zijn wij kwijt; het gevoel van wantrouwen en bespied te worden, kan een mensch den dood indrijven. Aan de hand van uitspraken van prof. Bonger en prof. Goudriaan overzag spr. de democratische begrippen. Voor spr. is de democratie een religieus begrip, de grond slag is de gelijkheid der menschen. Spr. aanvaaTdt een wezensverwantschap der menschen onderling, waar ook geboren, van welk vaderland of kleur zij ook mogen we zen. Deze eenige diepe grondslag voert ons regelrecht naar Christus en de Christe lijke cultuur, de ziel van de Europeesche beschaving. Grondslag is vóór alles ook de eerbied van den eenen mensch voor den andere. In het licht van dezen eerbied ging spr. de methodes na der dictatuur. Het Nat. Soc. moge verklaarbaar zijn; het vindt immers zijn bron in het verdrag van Versailles. Een krachtig en begaafd volk werd toen ten diepste vernederd en Clemenceau, de tijger, werkte daaraan als voornaamste mee. En tijgers kunnen geen vrede sluiten. Dat vredesverdrag was de grootste stommiteit tegenover de Duit schers; 'dat had men eerder moeten be grijpen. Zij wilden hun eer terughebben en Hitier heeft deze kreet verstaan, de ziel van zijn volk aangevoeld. Dat groote werk heeft hij volbracht, doch thans heeft ..het beest in den mensch" de leiding gekregen. Men had in Versailles eerbied voor den overwonnene moeten koesteren. Daar is de kiem voor een nieuwen oorlog gelegd- In dit verband kwam spreker op de Jodenver volging en vertelde uit eigen relatie ver schillende gruwelen. Spr kan geen ver trouwen hebben in methodes, steunend op geweld, macht en spionnage. Ook in ons land beginnen reeds de lasterpraatjes en de duistere methodes. Wijzend op de groo te werkloosheid en economische moeilijk heden in ons land, achtte spr. het volko men begrijpelijk, dat de regeering huiverig is, de Joden op te nemen. Toch vond ook deze spr. het absoluut noodzakelijk voort te blijven gaan. te trach ten de regeering te overtuigen, dat zij in den geest van humaniteit dringend verder moet op den weg naar menschelijkheid. Ge lukkig zijn niet alle Duitschers het met de thans gevolgde methode eens: spr. wilde hun gaarna in dit opzicht de eer geven, die him toekomt. Prof. Huizinga heeft ge zegd „Cultuur is beheerschte natuur", doch onder de dictatuur zijn de remmen losge laten. De dictatuur is als een besmettelijke ziekte, die óók wat vat gekregen heeft op ons volk. Doch wij moeten ons volk sterk maken, om die epidemie de baas te wor den- Ook in economischen zin, opdat het zich te weer kan stellen. Na gewezen to hebben op de waardevolle goederen der de mocratie (vrijheid van critiek en van con trole), zette spr. de bekende doelstellingen van E. D. D. uiteen, om te eindigen met de spreuk „Zonder vrijheid heeft dit land geen toekomst". Beide redevoeringen werden luide toege juicht, waarna de heer Lau de bijeenkomst met een kort woord sloot. SPEELTUINVEREENIGING NOORDERKWARTIER. St. Nicolaasfeest. Onder groote belangstelling hield de Speeltuinvereeniging Noorderkwartier gis teravond haar St. Nicolaasfeest in „Predi ker". Dapper zong de jeugd de liedjes mee, die de muziek speelde. Allereerst werden een paar leuke fimpjes vertoond en toen Sinterklaas en Piet binnenkwamen, zongen alle kinderen luid het: „Zie ginds komt de stoomboot". De ondeugende kinderen, wer den door Sinterklaas persoonlijk onderhan den genomen, maar toch deelden ook zij, evenals alle andere kinderen in de versna peringen, die werden uitgereikt. Tot slot volgde nog een leuke teekenfilm. Het was een goed geslaagde feest en het is voor de jeugd weer een prettigen avond ge weest. !lllllllllllllllllll£ Heden beginnen wij aan een nieuw sprookje van Ander sen: „Hans de Stumper". Het belooft weer een prachtig verhaal te worden, en wij vragen nog eens speciale aandacht. Hlllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllilillliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiniiiiiii^ LEIDSCHE SPAARBANK. Bij de Leidsche Spaarbank is in de vorige maand (November 19381 ingelegd f. 367 595.66 en terugbetaald f. 303.456.80. 105 nieuwe inleggers zijn ingeschreven en 101 boekjes werden geheel uitbetaald. Het te goed der 19054 inleggers, inclusief 1593 deelnemers aan den Afhaaldienst bedroeg einde November 1938 f. 9.089.592.25. In 5344 posten is in deze maand door den Afhaaldienst ontvangen f. 15.605.25. HOOGHEEMRAADSCHAP RIJNLAND. Vereenigde Vergadering. In de gisteren alhier gehouden vereenigde vergadering van het hoogheemraadschap van Rijnland werd mededeeling gedaan, dat Gedeputeerde Staten van Zuid- en Noord-Holland hun goedkeuring hebben onthouden aan een in 1933 vastgestelde wij ziging van Rijnland's Algemeene Keur, strekkende tot het verleenen van de be voegdheid om aan polders benoorden den Rijn bij dringend of dreigend gevaar voor doorbraak of overloopen van boezemwater- keerende kaden of voor overstrooming van boezemlanden benoorden den Rijn het bevel te geven de uitmaling op Rijnland's boezem te staken. Nu in de vijf jaren, welke tus schen de vaststelling dezer wijziging en de beslissing van Gedeputeerde Staten zijn verloopen, de bemaling van Rijnland's boe zem aanzienlijk is versterkt de bema lingscapaciteit steeg in dien tijd van 7 mil- lioen M3 tot 10 millioen M3 water per et maal adviseerden Dijkgraaf en Hoog heemraden, tegen deze beslissing geen be roep aan te teekenen, daar zij van oordeel waren, dat de behoefte aan een dergelijke keurbepaling door deze versterking zeer is verminderd. Dienovereenkomstig werd be sloten. Na behandeling van eenige reclames te gen aanslagen in Rijnland's bundergeld 1938 werd tot lid der financieele commissie be noemd de heer J. K. van der Maas te Bent huizen. en werd als lid der commissie voor het gaarderboek herbenoemd de heer N. Zandbergen Wzn. te Oegstgeest. Besloten werd tot eenige verhuringen en tot onderhandsche verpachting van de doorvaartrechten aan 's Molenaarsbrug en de Zwammerdamsche brug. In 1880 werd tusschen Rijnland en het hoogheemraadschap van den Lekdijk Bo- vendams een overeenkomst gesloten, waar bij dit hoogheemraadschap zich verplichtte, den Lekdijk op bepaalde afmetingen te brengen en te houden en Rijnland een sub sidie in de kosten daarvan waarborgde van ten hoogste f. 500.000. In 1880 werd deswege een subsidie van 480.000 uitbetaald. Met het oog op de bepalingen dezer overeenkomst werd thans op verzoek van den Lekdijk Bo- vendams door de Vereenigde Vergadering van Rijnland goedgekeurd, dat over een zeker gedeelte van den dijk onder Wijk-bij- Duurstede, alwaar de werken voor het Am sterdam-Rijnkanaal zijn uitgevoerd, en waar de dijk eenige zakking heeft gekregen, niet de dijk zelf zal worden opgehoogd, maar op een door het Rijk aan de buitenzijde van den dijk gemaakte grondbergplaats een kleikade zal worden gemaakt op ten min ste de in genoemde overeenkomst voorge schreven hoogte. Daarna werd besloten tot conversie van het restant eener in 1934 gesloten 4%-lee- ning, in een leening tegen een rente van 3i/4% met afronding naar beneden van het leeningsbedrag tot f. 315.000, terwijl tevens werd besloten tot wijziging van een lee- ningsbesluit van 1937 en het in 1942 doen van een extra aflossing van f. 10000 op de betrokken leening Op verzoek van de provincie Zuid-Holland werd besloten tot verkoop aan die provin cie van twee strooken grond langs het Kat- wijksche Uitwateringskanaal in de ge meente Katwijk ten behoeve van het bou wen van een nieuwe brug in den weg Sche- veningen-Noordhollandsche grens, voor de som van f. 9600. Tevens werd besloten, aan de gemeente Gouda het terrein te verkoopen van het voormalig stoomgemaal aldaar met de daarop aanwezige gebouwen, met uitzon dering van het emplacement van de brug over de Hanepraaisluis voor de som van f. 18210, waarbij Rijnland de Hanepraaisluis met brug vervangt door een duiker, terwijl de gemeente een duiker maakt, welke den voormaligen voorboezem verbindt met de Fluweelensingelgracht. Daarbij verleent Rijnland aan de gemeente een vergoeding van f. 2000 wegens eenige besparingen, welke hierdoor voor Rijnland worden ver kregen, I11 een uitvoerig voorstel deelde het dage- lijksch bestuur mede. dat het na de groote versterking der bemaling in de laatste jaren noodig is geworden, op groote schaal ver diepingen uit te voeren in een aantal boe zemwateren. Besloten werd tot uitvoering van dit werk, te verdeelen over acht jaren. BINNENLAND. Tweede Kamer-debat over de begrooting van onderwijs. (Parlementair Over zicht, 4e Blad): Actie van het R.K. Werkliedenverbond; vergadering te Amsterdam. (4e Blad). Autobus met 23 inzittenden te Amsterdam te water gereden; geen persoonlijke ongelukken. (Gemengd, 4e Blad). Hevige ontploffing in hotel te Vught. (Gemengd, 4e Blad). De zaak-Oss voor den centralen raad van beroep. Ge Blad). AMSTERDAMSCHE BEURS. Stille markt - Lustelooze tendenz - Weinig veranderde koersen - Amerika iets hooger - Beleg gin gsmarkt kalm. BUITENLAND. Ciano over Italië's houding in de crisis- dagen. (3e Blad). Onze Parijsche correspondent over de mis lukte staking. (4e Blad). Daladier voor de radio. Vele stakers ontsla gen. (Ie Blad). Met Codreanu zijn nog vele andere gevan genen in Roemenië gedood. (Buiten land, le Blad). Anti-Fransche demonstratie te Rome. (Bui tenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Voor de kuststrook: Moist krach tige wind tusschen Zuidwest en West. Zwaar bewolkt, afgewisseld met perioden van opklaring. Re genbuien met kans op onweer. Guur weer. Voor het binnenland: Krachtige tot matige wind uit Zuidwest tot Zuid. Afwisselend bewolkt. Enkefe regenbuien. Guur weer. waarby een proef zal worden genomen of uitvoering in werkverschaffing dan wel in aanneming (met machinaal baggeren) het goedkoopst is. Aan de gemeente Katwyk werd wegens het verbranden van de aan haar verhuurde woning by de Noordwykerbrug een even redige restitutie van huur verleend. Een aanslag in Rynland's bundergeld on der Aalsmeer, wegens water en rietland, werd oninvorderbaar verklaard. Tenslotte werd in openbare zitting de be grooting voor 1939 behandeld; die voor den gewonen dienst werd vastgesteld met een totaal aan ontvangsten en uitgaven van f. 443152,43. die voor den buitengewonen dienst met een totaal aan ontvangsten en uitgaven van f. 809897,42. MILITARIA. Met ingang van 1 Januari 1939 zijn be noemd en aangesteld tot vaandrig by het dienstvak der militaire administratie, resp. bij het 1ste Regiment Genietroepen en het lste Regiment Luchtdoel Artillerie de d.pl. sergeanten-adm. P. Masurel en D. v. d. We tering van het 4de en 11de Regiment In fanterie. Den reserve-kapitein A. A. Schaberg van het 4de Regiment Infanterie is met mach tiging van den Minister van Defensie met ingang van 25 November vergund vry willig onder de wapenen te komen ten einde ter beschikking te worden gesteld van den Mi nister van Buitenlandsche Zaken voor vluchtelingen-doeleinden.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 1