De uitbreidingsplannen van Leidschendam Naar de nieuwe Gemeenschap LEID5CH DAGBUD - Vicrtó Siao' Donderdag t December 1938 PARLEMENTAIR OVERZICHT Een Nederlandsch cultuurcentrum te Parijs Tweede Kamer. Fraai bouwwerk van Ir. Dudok Wijzigingen na samenvoeging van Stompwijk Veur KREYMBORG SP en (DN/T IN IITIIREN Groote actie van het R.K. Werklieden-verbond Inleidende bijeenkomst van drie-jarige actie BEGROOTING VAN ONDERWIJS I KUNSTEN EN WETENSCHAPPEN. (Van onzen parlementairen medewerker). Gistermiddag was de Kamer genaderd tot de bespreking van het lager onderwijs. Bij wijze van hors d'oeuvre kregen we eerst nog een stemming, die het hooaer onderwijs betrof. Het ging om art. 40 der begrooting. dat bij de kosten voor de Tech nische Hoogeschool een post van f. 20 000 uittrekt voor wetenschappelijke onderzoe kingen ten behoeve van de techniek De heer Schouten en anderen hadden bezwaar gemaakt tegen dit artikel, omdat zij den post voorbarig vonden, zoolang er niet met ver=e.hillende colleges overleg was gepleegd. Bij de stemming was de uitslag: 41 tegen 41. Heden overstemmen. Toen dus: Lager Onderwijs. Het liet zich aanzien, dat een heele reeks sprekers hierbij tal van wenschen en wen ken betreffende de lagere schooi zou uiten. Natuurlijk vormden in die discussie de leer lingenschaal en de positie van de onderwij zers. d.w.z. van de acte-bezitters. een be langrijk punt Er kon echter niet veel nieuws meer van worden gezegd. De argu menten tegen de huidige leerlingensciraal zijn méér dan bekend, en ook tegen de po sitie van de z.g. „kweekelingen-met-acte". „Waarom noemt men hen toch kweekelin- gen?", vroeg dr. Vos. Ze wórden niet meer opgekweekt tot onderwijzer, ze zijn het. al hebben ze geen baan. Opnieuw noemde hij het. in hooge mate „beschamend", dat een zoo groot deel dezer jongemenschen zonder betaling hun taak op de school moeten ver vullen; naast iedere 7 gesalarieerde onder wijzers werkt er één zonder vergoeding. Daarom noemde hij het een sympathieke poging, welke de heer Tllanus met een amendement heeft gedaan, om door mid del van het instituut der .surnumeraire on derwijzers" aan méér personen een bezol digde positie in school te geven. Dr. Vos was nieuwsgiering naar de meening van den Minister daarover en vooral naar een mededeeling, welk effect het amendement zou hebben! Er moet iets voor deze jonge onderwijzers gedaan worden, vond dr. Vos en hij oordeelde drie maatregelen vóór alles noodig. om tot een goeden toestand te komen bij het lager onderwijs: ten eerste, verbetering der leerlingen- schaal; ten tweede, verlenging van den leerplicht en, ten derde, vervroegde vrijwil lige pensionneering (op 55 jaar». De heer Vos wees er nog op, dat er voor de onderwijzers zoo goed als niets wordt gedaan, naast het vele geld dat voorhand- arbeiders wordt beschikbaar gesteld. In ongeveer dienzelfden geest hebben an dere afgevaardigden gesproken. De heer Thijssen riep uit, dat er bij het lager onderwijs verscheidene kwesties zijn. maar dat er voor hem op het oogenbllk bovenal één kwestie is: de leerlir.genschaal. Zoolang we met deze school zitten, wordt alle verbetering van het onderwijs tegen gehouden, aldus de heer Thijssen. en hij gaf een plastische schets van het werk van den onderwijzer in de klas, om aan te too- nen, dat dit onmogelijk tot zijn recht kan komen, als het aantal leerlingen te hoog is Dit feit heeft van het opvoedend onder wijs gemaakt een dril-systeem, een onder wijs op lager peil. Daarom is het noodig riep de heer Thijssen uit dat het on derwijzers-korps uit de Kamer de bood schap krijgt: er wordt aan verbetering ge werkt. Maar nu zegt men weer, dat er geen geld is.Hij vroeg echter, of men uit het werkfonds niet wat geld voor het onder wijs kan afstaan, of dat men het geld niet kan vinden bij de nieuwe belasting-plan nen en hij stelde een motie voor, waarin wordt uitgesproken dat verbetering in de personeels-voorziening door verbetering van de leerlingenschaal urgent is. Het was een rede, deze speech van den heer Thijssen, die regelrecht uit het hart van een ervaren onderwijs-man kwam, en daarom was het jammer, dat zoo weinig leden er naar luisterden. Er volgde nog een lange rij van spre kers, mevrouw Bakker-Nort. en de heeren Van Sleen. Roosjen, Woudenberg, Krol, Van Dijken, Zijlstra, Van Houten, Wijnkoop, Drees en Zandt En als een eindelooze echo klonk uit dit debat het woord: leerlingenschaal, leerlin genschaal, leerlingenschaal. Klonk de klacht, dat de Regeering er geen geld voor beschikbaar wil stellen. Klonk de kreet, die wees op dezen nood voor onderwijs en onderwijzers Intusschen, van-meer dan één kant er kende men, dat men deswege niet zijn cri- tiek mocht richten op dezen minister al leen, omdat het hier een kabinetszaak geldt. De anti-revolutionnaire heer Roosjen verklaarde, dat ook zijn fractie gaarne de leerlingenschaal verbeterd zag, maar nu het kabinet zegt, dat er geen geld voor is, moet men er zich bij neerleggen. Het amende- ment-Tilanus vond ook hij wel sympathiek maar feitelijk bevat het een wijziging van de Onderwljs-wet, namelijk de invoering van een nieuw Instituut (surnumerair-on derwijzers). Ook nog enkele andere afge vaardigden steunden dat amendement, maar de heer Van Houten achtte het een lapmiddel. De heer Krol klaagde, dat blijk baar het eene Departement een wit voetje heeft boven het andere, anders zou de Re geering voor Onderwijs wel wat meer be schikbaar stellen; de heer Wijnkoop maak te de opmerking, dat de roomsche fractie wel zwijgt in dit debat, maar dat ook zij verantwoordelenk is voor de situatie met be trekking tot de leerlingenschaal en de heer Zandt protesteerde opnieuw tegen het vele geld. dat aan de kloosterlingen-onderwijs krachten wordt ten koste gelegd. En voortdurend klonk aldus de echo: leerlingenschaal. leerlingenschaal, leerlin genschaal. De roomsche fractie zweeg Over de andere onderwerpen zullen wij maar zwijgen. Slechts worde vermeld, dat de heer Drees een scherp protest uitte te gen het feit. dat de „Dultsche school" in Den Haag en enkele andere steden volledig uit onze overheids-kas worden betaald, om dat de Regeering ze op grond van de wet als Nederlandsche scholen beschouwt. Maar zei de heer Drees hier wordt bij de leerlingen de voortreffelijkheid van het I Duitsche ras gepropageerd op onze kosten. Toen Oostenrijk bij Duitschland werd ge voegd. vlagde deze Nederlandsche school. Heden voortzetting. Morgen opening door president Lebrun. (Van onzen Partjschen correspondent) Morgen zal te Parijs een gebeurtenis plaats grijpen, die niet alleen belangrijk zaï zijn voor de Nederlandsche kolonie te Parijs, maar ook en vooral voor het aan zien van Nederland's cultuur in den vreem oe. Immers, des middags om half drie zal de President der Republiek, Lebrun, in te genwoordigheid van talrijke Fransclre en Nederlandsche autoriteiten officieel het Nederlandsche studentenhuis, het „Collége Ncerlandais", in de Cité Universitaire, ope nen. Eindelijk zal dus ook Nederland offi cieel vertegenwoordigd zijn in die prach- i ge stichting, die ware „Cité" van studen ten uit alle deelen der wereld. Een neele stad is het daar geworden in den loop der jaren. Rondom het kerngebouw, dat dank zij de koninklijke giften van den heer Emile Deutsch de la Meurthe den 9den Juli 1925 geopend werd. zijn langzamer hand 19 Fransche en bultenlandsche stich tingen verrezen, die plaats bieden aan 2400 studenten. In een allercharmantste moge- ving tusschen groen én bloemen verrijzen daar aan de Zuidelijke grens van Parijs de paviljoens van Engeland en de Vereenigde Staten, van België. Zwitserland en Zwe den, van Japan. Spanje, Argentinië, Dene marken, Cuba, Canada, Monaco en Indo china. En daartusschen de gebouwen der Fransche provinciën, van verschillende Fransche wetenschappelijke instellingen en niet te vergeten de paviljoens, die voor al len gemeenschappelijk zijn: restaurant, feestzalen, bibliotheek, muziek-, schouw burg- en sportzalen en verderop in het prachtige park, dat alle gebouwen omringt, tennisbanen, een zwvmbad en sportter reinen. Ideaal is het daar voor de studee- rende jongelui: tegen matige prijzen kun nen zij daar gedurende hun studiejaren een kamer huren, die hun al het moderne comfort biedt, zij kunnen er rustig en on gestoord studeeren en er tegelijk in het gezelschap van hun studiegenooten de noodzakelijke verpoozing vinden, geestelijk zoowel als lichamelijk. De geschiedenis van het Nederlandsche paviljoen strekt ons land niet direct tot eer. Met geestdrift was in Juli 1926 het initiatief van wijlen den heer A. Preyer begroet, die 60.000 gulden beschikbaar stelde voor een Nederlandsch Huis. indien van andere zijde een gelijk bedrag werd bij eengebracht, wat aan het inmiddels ge stichte comité van actie binnen enkele maanden gelukte, zoodat reeds den 7den Nov. daaropvolgend de stichtingsacte kon geteekend worden. Aanvankelijk werden de plannen ontworpen voor een gebouw van 60 bedden, doch het bleek spoedig, dat betere exploitatie-resultaten verwacht konden worden, indien het huis minstens 100 bedden bevatte, wat het Comité van Actie deed besluiten zijn plannen uit te breiden, temeer daar een beter gelegen terrein op die voorwaarde verkregen kon worden en de toenmalige conjunctuur deze uitbreiding ook volkomen wettigde Tal rijke giften stroomden binnen zeer korten HJd toe en met kracht kon dan ook aan de uitvoering der plannen van architect W. M. Dudok worden gewerkt, zoodat den lCden Nov. 1929 de eerste-steen-leggling kon plaats hebben en aan den verderen afbouw flink kon worden doorgewerkt. Nu is het November 1938. doch in die tusschenliggende Jaren brak de crisis. De giften werden schaarscher en schaarscher, hielden eindelijk vrijwel geheel on zoodat het werk eerst eenige malen onderbroken en tenslotte geheel stilgelegd moest wor den. Od dn( noeenblik was een som uitge geven van 700.000 gulden en naar raming was er nog een bedrag van 400 000 gulden noodig. Het leek bijna hopeloos dit bedrag in deze tijdsomstandigheden nog bijeen te krijgen, maar het lukte tenslotte, dank zij qc onvermoeide enereie van den Neder- landschen gezant te Parijs, thr. dr. Lou don, die eindelijk er in slaagde van dc re- gecurz do toezegging te verkrijgen, dat zij 200.000 gulden uit de staatskas beschik baar zou stellen op voorwaarde, dat een gelijk bedrag van particuliere zijde zou worden bijeengebracht. Een Nationaal Co mité en een Com v van Actie, gepresi deerd resp. door mr. D Fock en dr. R. A. Zimmerman, werd gevormd en eindelijk kon de bouw worden voortgezet. Een klein deel van het Nederlandsche huis was intusschen gereed gekomen en werd door een dertigtal vrouwelijke stu denten bewoond. En nu is het huis stamp vol! Nog is de officieele opening niet ge schied en reeds wonen in het prachtige Hollandsche gebouw, het eerste, dat men ziet, wanneer men van uit de stad aan de Cité Universitaire een bezoek brengt. 100 mannelijke en vrouwelijke studenten, on der wie een veertigtal Franschen is er. enkele anderen van andere bultenlandsche nationaliteit. Het prachtige (7 vetdiepingen hooge) bouwwerk van architect Dudok, rijzig en siank met zijn hoogen toren is in twee af- deelingen verdeeld: een vleugel voor 32 mannelijke en een tweede vleugel voor de vrouwelijke studenten, die naar verkiezing alleen een kleinere of met een vriendin samen een grootere kamer kunnen bewonen Die tweevleugels, streng van elkaar ge scheiden, bevinden zich aan voorzijden van ce gemeenschappelijke zalen, een gezellige, lichte hall. waar de bewoners 's morgens het ontbijt en 's middags thee kunnen ge bruiken. de groote gezelschapszaal, waar voordrachten, concerten en filmvoorstel lingen gegeven kunnen worden, met op de eerste verdieping een breede galerij, die thans als schrijf- en studiezaal dienst doet en de muziekzaal. In deze gemeenschap pelijke zalen zijn de muren door verschil lende Nederlandsche artiesten smaakvol versierd. In de groote gemeenschapszaal ziet men fraaie wandkaarten van Neder land en Nederlandsch Oost-Indië, waarop op origineele wijze de centra van Neder landsche cultuur aangegeven zijn en die een schepping zijn van den kunstschilder Doeve. op last van den heer Wolf Jzn„ schenker van de inrichting dezer zaal, uit gevoerd. In de muziekzaal zijn twee toe passelijke wandschilderingen aangebracht door den Nederlandschen schilder Gerard Hordijk, een geschenk van onzen gezant te Parijs, die het blijvend huldeblijk, dat hem op zijn 70sten verjaardag werd aan geboden, voor zijn geliefd zorgenkind, het Nederlandsche studentenhuis, tjestemde. Eindelijk een kleurrijk mozaïek, den stam boom van Prinses Juliana voorstellende cie stichting draagt den naam van onze Kroonprinses vervaardigd en ten ge schenke aangeboden door prof. Molkenboer. i, v WA AR BORG-K LEED mnc a//tUx. Zy Waarborg Kleeding is 't merk voor echl en fijn kleermakerswerk 4276 (Ingez. Med.) De samenvoeging van de beide ge meenten Stompwijk en Veur tot een gemeente Leidschendam. heeft tot oor zaak gehad dat ook de uitbreidings plannen van beide gemeenten samen voeging en wijziging eischten. Dit ge schiedde door den ontwerper den ar chitect H. van der Kloot-Meyburg. Het nieuwe plan is bezien aan de hand van verkeerswegen, bevolking etc., terwijl de kern Stompwijk. wegens ver verwij derde ligging als een afzonderlijk plan is behandeld. De indceling. Het nieuwe plan bestaat uit: l. Het uit breidingsplan der gemeente Leidschendam dat omvat: a. het goedgekeurde uitbrei dingsplan van de v.m. gemeente Veur, dat met uitzondering van het hieronder ge noemde. gedeelte ongewijzigd ln het nieu we plan is opgenomen, b. het uitwerkte plan tot part, herziening van het b.g. uit breidingsplan voor het deel. begrensd door de Vliet, de grens der gem. Voorburg, de trambaan der N.Z.H.T.M. en een lijn lood recht op de Vliet op ca 140 M. ten N.O. van de Rietvlnksche Watermolen, 'dit plan ls reeds In beginsel goedgekeurd); c, het deel van de v.m. gem. Stompwijk bpgrensd door een lijn evenwijdig aan de Starrevaart op 225 M. N.O daarvan, de geprojecteerde rijksweg 4a. de Goowetering (gedeeltelijk omgelegd), de spoorbaan Z.H.E.S.M. en de Vliet, verder een smalle strook langs den Westvlietweg met een plaatselijke uitbrei ding tusschen Park Leeuwerrbrug en de grens van Rijswijk. 2. Het uitbreidingsplan Kern Stompwijk. vormende een afronding van de bebouwde kom ter weerszijden van de Meerlaan met smalle stronken aan belde zijden van de Stompwljkschevaart tot de Knlplaan aan den eenen kant en aan de andere zijde tot de gemeentegrens. 3, Het plan voor het geheele gebied der gemeen te tot aan de spoorbaan den Haag-Lelden. Plan Leidschendam. Hoofdverkeerswe gen: Behalve de beide spoorwegen en den rijksweg den Haag-Gouda-Utrecht welke het plan plaatselijk doorsnijden, is als belangrijkste verkeersweg welke grooten invloed op het plan uitoefende, te noemen de geprojecteerde rijksweg 4a Rijswijk-Amsterdam, welke op de grens van Rijswijk en op ca. 300 M. N.O. van den Brockweg een verbinding krijgt. Een tweede belangrijke weg zal zijn die. welke wordt gedacht vanal de bovengenoemde aansluiting op den rijksweg N.O. van den Broekweg naar den Haag-Oost-Wassenaar. De moge lijkheid wordt daarbij open gehouden dat deze weg over den rijksweg wordt doorgetrokken tot aan den rijksweg Den Haag-Utrecht. Deze weg zal een op en afrit krijgen bij den Vlietweg en waarschijnlijk over den Vlietweg, de Vliet en den Veurschestraatweg worden geleld om aan het einde van dc dr. Bcguinlaan op Voorburgsch gebied a niveau uit te monden op een rond ver keersplein met voortzetting aan de an- dere zijde in de richting Den Haag- Wassenaar. Door gedeeltelijke omlegging en verbree ding van den Veursche Achterweg kan een rechtstreeksche verbinding vanaf het knooppunt naar Voorschoten en Lelden tot stand worden gebracht, waardoor dan de Veurschestraatweg wordt ontlast en het verkeer bulten de bebouwing wordt geleid. Vanaf den Achterweg die vla het Verkeers plein ln Voorburg, in verbinding kan wor den gebracht met de Pr Bernhardlaan en de ontworpen weg naar .Marlot en Wasse naar, zal in de toekomst een voorname in gang tot de gemeente ontstaan. Deze weg, aangelegd als Parkweg zal bil behoefte kunnen worden doorgetrokken over de Vliet naar den Kostverlorenweé Daar deze totstandkoming nog ligt in het verre verschiet, zal teneinde de Damriraat te ontlasten een doorbraak moeten plaats hebben, gericht op de westelijke slulsbruz (de raad heeft reeds f.250 gevoteerd voor het ontwerpen van dit plant. Bij de Star revaart is een haven- en industriekwartier geprojecteerd, welke een weg krijgt over ce sluizen en vla den reeds verbreeden Ach terweg naar den Vlietweg gaat; de smalle Leldschekade zal dan geen doorgaand vor keer meer behoeven te verwerken In het v.m. Stompwijk kan in de eerste plaats als secundairen verkeersweg worden genoemd de Vlietweg. Tusschen den West vlietweg en den Rijksweg naar Leiden 4a, is een secundaire verkeersweg ontworpen] welke loopt van de aansluiting op den rijks weg op de grens van Rijswijk, over de spoorbaan en den Rijksweg den Haag- Utrecht en nabij het viaduct van de Z.H.E. S.M, uitmondt op den Westvlietweg. Bebouwing, I In verband met de te verwachten samen, stelling der bevolking ls de bebouwing ver- deeld in vijf hoofdrubrieken en wel volks woningen. woningen voor kleine midden-I stand, middenstand en betere middenstand! en villa's of landhuizen voor beter gesi-1 tueerden. In het plan ls plaats voor 50001 woningen. Volkswoningen, bewoners met in-l komen van f.8001400, aantal 712. klelnel middenstandswonir.gen bewoners met eenl inkomen van f 14002600, aantal 2268. Hier-1 van zullen ca. 100 hulzen verplicht tot win-l kei moeten worden ingericht. Midden-I standswoningen bewoners met een inko-l men van f. 26004000, aantal 1260. Beteref middenstandswoningen bewoners met eeni Inkomen van f.4000 (aantal 574). Villa's,! bewoners met een Inkomen van f. 6000 en| hooger, aantal 175. Openbare en bijzondere gebouwen, Voor scholenbouw zijn de noodige terreiJ nen gereserveerd. De scholen omgeven! door sport- en speelvelden zijn ten deeiej tot groepen vereenlgd en wel zoodanig, dad naast een rustige omgeving, de kinderen! zoo weinig mogelijk verkeerswegen moeten| passeeren. Industrieterreinen; De Westvlietweg krijgt geen uitbreiding voor industrie, terwijl aan de Starrevaartl een havencomplex ls ontworpen voor in-l dustrle, en sport. Rondom deze haven is v 4 dustrie ontworpen, omvangrijke en hinder veroorzakende bedrijven welke niet lal woonwijken kunnen worden toegelaten] kunnen hier dan een plaats vinden. Twea industrieterreinen benevens twee andera terreinen ln v.m. Veur alsook de houthaal del van de fa. Ham aan den Westvlletwejl zullen in de toekomst naar hier moeby verhuizen. Buitenplaatsen, plantsoenen, sporl-J en speelvelden. De fraaie buitenplaatsen langs de Vilei zijn behouden gebleven. Langs de hoofdJ verkeerswegen zal een strook groen mes worden vergeten; verder zijn groei.-: hei-I gen ontworpen. Achter het Park Leeuwei.J berg is een sportveld ontworpen. evenaJ aan den Achterweg in het v.m. Veur. Dssrj r.aast U aan een tweetal sporthavens lar?a de Vliet gelegenheid gegeven tot ultbrer-e ding. NIEUWE UITGAVEN VOOR DE JEUGD. Verschenen bi) H. P. Leopold's Uitgevers-Mijl Den Haag: „Barendje's Wonderlijke Reis" en KseïJ het domme eendje", twee zeer geslaagde prer tenboeken van Plet Marée. met verhaal r Antoinette van Dtlk. In de groote zaal van „Bellevue" te Amsterdam zijn gistermiddag, op in- stignatie van het R.K. Werkliedenver bond in Nederland de besturen van alle Roomsch Katholieke vak- en stands organisaties, bonden en vereenigingen op cultureel en wetenschappelijk ter rein met de oversten van orden en con gregaties bijeengekomen ter bespreking van een driejarige actie onder de leuze: „Naar de nieuwe gemeenschap". Van de ongeveer zevenhonderd aan wezigen noemen wij slechts mgr. dr. J. de Jong, R.K. Aartsbisschop v. Utrecht, mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haar lem en prof. mr. C. P. 31. Romme minis ter van sociale zaken. De heer A. C. de Bruin, voorzitter van het R.K. Werkliedenverbond sprak het ope ningswoord uil. Hij stelde het doel der bij eenkomst ln het licht: de hervorming van ons maatschappelijk leven in christelijken zin. Rede mr. dr. D. Beaufort O.F.M. Hierna sprak mr. dr. D. Beaufort O.F.M. lid van de Tweede Kamer, over „De nieuwe gemeenschap". Spr. behandelde vooreerst den achteruitgang van het gemeenschaps leven op elk gebied. Eigenlijk zijn de oor zaken hiervan terug te voeren tot den om keer van de Juiste verhouding tusschen God en mensch. Een nieuwe geest ls ten leven gewekt in het evangelie van den autonomen mensch. Terwijl het Christendom met zijn ge meenschapszin en zijn sterke gebonden heid het individu juist vrij maakte, hem herstelde in zijn persoonlijkheldswaarde, bracht de breuk met het Christendom de heerschappij van het lndlvuallsme juist onvrijheid en nieuwe onderworpenheid. Waarlijk, de wereld snakt naar een bete re samenleving. De scherpste strijd ls ge boden tegen de ideologieën en stelsels, die thans de wereld pogen te regeeren, maar alweer Juist is de bewering, dat zij alle ten doel hebben de wereld een ander aanzien te geven de menschheid gelukkiger te ma ken. De sfeer is niet ongunstig. En daarom te meer zij heel ons willen en kunnen, ons denken en doen gericht op het grootsche Ideaal: naar de nieuwe gemeenschap. De sociale wetgeving het wegsnijden van misstanden, het scheppen van rechtszeker- i heid en veiligheid, de zorg voor tijden dat arbeiden niet mogelijk is, het is alles1 van hooge waarde, maar de hoofdfout werd niet weggenomen, dat kon ook niet zoo lang de tijd er niet rijp voor was, maar hoe dan ook: de foutieve structuur bleef. Zoo bezien ls de weg terug als vanzelf aangewezen: de natuurlijke verbondenheid weer tot gelding brengen, het organisch karakter aan de maatschappij hergeven, het opbouwen eener nieuwe gemeenschap. Behalve het terugdringen van de staats bemoeiing en het hergeven van verant woorde vrijheid aan de bedrijfsgenooten en het verdwijnen van chaotische verhoudin gen in productie en handel, brengt de nieuwe gemeenschap dat het beleven der zedenwet weer veel gemakkelijker, voor velen eerst weer praktisch mogelijk wordt. Thans staan wij op een der keerpunten der wereldgeschiedenis: Van de versplinte ring van het individualisme naar de gebon denheid ln de nieuwe gemeenschap. Opgang of verval? Dit laatste, als het nieuwe slechts een dood mechanisme zou blijken, product van totalitaire systemen. Maar opgang, als aan de samenleving haar natuurlijke ver bondenheid, aan de maatschappij haar or ganische eenheid wordt hergeven. Hierna was het woord aan den heer J Asberg, die een belangrijk aandeel had ln de organisatie van het plan „Naar de nieu we gemeenschap" en die nader ln détails uiteenzette wat het Werkliedenverbond heeft bereikt Inzake de propaganda voor dit nieuwe plan. Vervolgens spraken namens hun organi saties de heer ir. F. Guljé. voorzitter van de Algemeene Katholieke Werkgeversvereni ging, de heer A. N. Fleskens, voorzitter van den Ned. R.K. Boeren- en Tuindersbond, jhr. P. G. M. van Meeuwen, voorzitter van de St. Adelbertsvereeniging, mevrouw C. Boudens—van Heel namens de katholieke moeders. Jan Beerends van het Katholiek Gemeenschapsoord en de heer J. G. Goo- den, praeses van de Unie van Katholieke Studentenverenigingen hun sympathie uit voor het streven „Naar een nieuwe gemeen schap". Toespraak mgr. dr. J. de J°"lj Daarna sprak de R.K. Aartsbisschop vat Utrecht, mgr. dr. J. de Jong. Mgr. De Jon» legde den vinger op den ontzettenden noofl van de menschheid en spoorde aan den wefl op te gaan, dien de Paus ons wijst. Zij, ciifl een leidende functie bekleeden moeten de(| principes bestudeeren. en wat vooral tri langrljk ls, toepassen ln onze eigen omp' ving. Dit vraagt offers, maar wij moetea den nieuwen mensch aantrekken, volgenf Paulus woord. Moge God ons de kracht tol die innerlijke vernieuwing schenken. Daarj toe gaf de Aartsbisschop zijn bisschoppen lijken zegen. In zijn slotwoord wees de voorzitter cr "P dat na deze initiatiefvergadering een alge-j meen comité van actie uit sociale organisa ties zal worden gevormd. Het episcopaavi van Nederland staat achter deze actie. yoaj geestelijken en leeken ls deze actie vraagstuk meer. Telegram aan H.M. de Koninri11 Ten slotte stelde spr. voor aan H-M. <j® Koningin eht volgende telegram te riemen. Majesteit, Op initiatief van het R.K. Werkl!edenyer-| bond in Nederland zijn heden in Am "O dam bijeengekomen een groot, aantal voor-t aanstaande personen en vertegenwooio - gers van katholieke organisaties op aIle"] gebied, ten einde zich te beraden ovel\ groote actie om het Nederlandsche voik doordringen van de noodzakelijkheid sociale rechtvaardigheid en socla'^.. oe.' en een daarop gebaseerde werkelijke s i meenschap ,„,J De vergadering van oordeel dat SI 'J mede op de beste wijze zich aansla:it wji oproep tot moreele en geestelijke nsro pening. welke Uwe Majesteit heen ,J dnen, betuigt opn'ruw trouw en aan - lijkheld aan Uwe Majesteit en I Gods zegen af voor Vorstenhuis en R De Bruijn, voorzl««r- 2-4 I

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 14