ABDIJSIROOP Binnenland Een. halve eeuw getrouwd VICTOR HUGO 79sfe Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 30 November 1938 Derde Blad No. 24135 Immigratie van Joodsche vluchtelingen Wijziging van de bepaling betreffende het kinderrecht I I REISBUREAU LINDEMAN N.V. mmm Subliem 6 cents. GEMENGD NIEUWS Verdrijf die Beklemming A KKER 'S VetetèxJcüz Het spionnageproces in Amerika JEWISH COLONISATION SOCIETY BESCHIKT OVER 4 MILLIOEN GULDEN. Na afloop van de conferentie van Evian is bij den heer D. Wolf het plan gerijpt om het Joodsche vraagstuk op te lossen door middel van immigratie. Wat het gevolg van dit plan was de stichting van de Jewish Colonisa tion Society is bekend. Het kapitaal der stichting, aanvankelijk een millioen pilden groot, is thans gestegen tot ongeveer 4 millioen gulden, mede dank rij een Fransche gift van 250.040 pond sterling. Deze mededeeling deed de heer Wolf aan een verslaggever van het Algemeen Nederlandsch Persbureau, die hem ge- j vraagd had, iets te vertellen over zijn po- gingen In het buitenland om dit plan uit te breiden. In Engeland, Frankrijk, België en Zwitserland heeft de heer Wolf naar hij verzekerde groote instemming voor het doel der stichting verkregen. In Londen voerde de vertegenwoordiger van deze stichting besprekingen met de heeren Rublee, Pell en Cotton allen van de ïntergouvernementeele commissie, gevormd na de conferentie te Evian. Deze heeren toonden groote sympathie voor het Neder- landsche plan en hebben den heer Wolf uitgenoodigd op 1 en 2 December as. op nieuw naar Londen te komen om voor de voltallige' commissie een uiteenzetting te geven. Het spreekt vanzelf, dat de heer Wolf aan deze uitnoodiglng gevolg zal geven De leiders der Zionistische beweging te Londen toonden ook veel instemming voor dit plan en vooraanstaanden finan ciers ging het evenzoo. Uit Engeland, Frankrijk, België en Zwitserland zullen vertegenwoordigers der ünancieele wereld tot het bestuur der stichting toetreden. Met eenige vooraan staande Nederlanders is het bestuur reeds uitgebreid. Zoo zijn bijvoorbeeld nog toe getreden de Amsterdamsehe hoogleeraren Ariens, Kapper. Schriecke en van den Bergli en het oud-Tweede Kamerlid mr. G. A. Boon. De heer Wolf hoopt ook met een Arae- rilcaansche groep, welker vertegenwoor diger de heer Lewis J. Ruskin, uit Chicago, Is. tot overeenstemming te komen. Onder handelingen tusschen de Jewish Coloni sation Society en den heer Ruskin, als ver tegenwoordiger der Amerikaansche groep; zijn in vollen gang. Zooals gezegd is thans een kapitaal ge vormd van 4'millioen gulden. Hoe groot het bedrag moet zijn om de oplossing van het vluchtelingenvraagstuk te vinden, kon de heer Wolf nog niet mededeelen. Hij zeide echter, dat dit bedrag nog niet één procent is van een bedrag, dat 600.000 fa milies tot immigratie in staat zal stellen. Daarvoor is noodig 400 nüllioerj .pond. „Onze taak", aldus dc heer Wolf. zal zich beperken tot het bijeenzamelen van een fonds dat de basts zal zijn van de totale benoodigde middelen. Postille kwoliteit (puur) Thans J Super Melk smaken j Super Melk met Hozelnoof IJOKLAT FABRIEK ERNE BE - N. V MULL ANDSCh L' REIDINGSWIJZ VlfSERSCHÉ CHOCOLADEFABRIEK 4175 (Ingez. Med.) BEGROOTING DEPARTEMENT VAN KOLOMEN. Billijker verdecliug der Defensiekosten gevraagd. Aan het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over de begrooting van koloniën wordt het volgende ontleend Algemeen had men met waardeering kennis genomen van de mededeeling dat op de begrooting van Curasao een bedrag van f. 100 000 is uitgetrokken als bijdrage aan de rijksbegrooting in de kasten van de defensie van dit gebiedsdeel. Vele leden achtten het niet billijk, dat de West-Indische gebiedsdeelen geenerlei verplichting hebben tot het verleenen van bijdragen in de kosten der defensie, Deze leden meenden, dat de regeering Curasao wellicht ook Suriname in de gewijzigde verdeeling van de vlootkosten bad moeten betrekken. Met eenige verwondering hadden ver- feheidene leden er kennis van genomen, dat de gouverneur van Suriname voor de tweede maal tijdens zijn ambtsperiode een 'eis naar Nederland heeft ondernomen. Gaarne zouden zij vernemen, welk nut deze reizen, naar het oordeel van den mi- lister hebben. Aan het voorloopig verslag van de vaste commissie voor privaat- en strafrecht over het wetsontwerp lot wijziging van de be palingen betreffende het kinderrecht, voorkomende in het eerste boek van het Burgerlijk Wetboek, en in verband daar mede wijziging en aanvulling van de andere boeken van dat wetboek, alsook van het wetboek van Burgerlijke Rechts vordering en van andere wetten wordt het volgende ontleend: Ook de commissie is van oordeel, dat aan een herziening van den vorm der kinder wetten dringend behoefte bestaat. Zij acht hetgeen in dit ontwerp te dien aanzien wordt voorgesteld een verbetering, welker waarde niet onderschat moet worden. Daarnevens erkent de commissie, dat ook in materieel opzicht wijzigingen in het kinderrecht wenschelijk zijn. Met hetgeen de regeering op dit gebied voorstelt, kan zij zich in hoofdzaak eveneens zeer wel vereenigen. Dat de regeering de op zich zelve wel aantrekkelijke gedachte aan invoering van 1 een ..kinderwet", waarin dan het geheele kinderrecht, zoowel op civielrechtelijk als oJ> strafrechtelijk terrein, zou moeten wor den opgenomen, heeft losgelaten, acht de commissie juist. Diepgaand verschil van inzicht tusschen de leden der commissie openbaarde zich bij de bespreking van de vraag, of, nu burger lijke betrekkingen tusschen een natuurlijk kind en zijn moeder door het enkele feit der geboorte zullen ontstaan, daarbij voor overspelige en bloedschennige kinderen een uitzondering gemaakt moet worden. Eenige leden der commissie waren van oordeel, dat de regeling van het ontwerp, of het betreffende punt te streng is. Andere leden deelden de bezwaren tegen de voorgestelde uitzondering van deze groep kinderen geenszins. Wel erkenden zij. dat het voor deze kinderen hard is te moeten lijden onder de gevolgen van het Vertrouw ons Uw kinderen eens toe op onze prettige en leerzame reizen naar Arosa (alléén voor jongens) 23 Dec. *38 - 7 Jan. (voor meisjes en jongens) 7 Jan. - 22 Jen. '39 Cefortna (alléén voor meisjes) 23 Dec. '38 - 7 Jan. (voor meisjes en jongens) 14 Jan. - 29 Jan. '39 Reissom f125.- •39 •39 llrijjQNfr "I INDE MAM BREESTRAAT 151 Telefoon 604 4204 (Ingez. Med.) L' bewoners van het prachtige Brouck- °ven/hofje aan de Papen^racht te Lelden. hst voorrecht kort achter elkaar ^goudsn bruidsparen in hun midden te «cben. I wiJ kort gel:e'en melding van M0Jai?e echt vereen'ging van het echt- «r Noll-- f'hTs is beUzlfcle voorrecht kleurt gevallen aan het echtpaar H. J. waarvan de bruidegom portier is. In vroeger jaren was hij vele jaren varensgezel, o.a. aan boord van het jacht van wijlen den h-eer Charles van Spall. Sedert een 17-'ba 1 jaren heeft hij evenwel den vasten wal onder de voeten gehouden. Uit hun huwelij'k werden 10 kinderen geboren, wear van hun twee door den dood zijn ontvallen; voorts zijn er 34 klein- en 5 achterkleinkinderen. Mogen het krasse echtpaar nog tal van goede jaren in dezelfde prettige en keurig ingerichte omgeving beschoren zijn. verkeerde gedrag hunner ouders, doch dit is niet in de eerste plaats of zelfs in hoofd zaak gevolg van den regel der wet. Tot haar leedwezen heeft ook de com missie den indruk, dat het nog alijtd be zwaarlijk is bij sommige rechtbanken rechters te vinden, die het kinderrechter schap ambieeren en er ook geschikt voor zijn. Enkele leden der commissie waren van oordeel, dat hierin verbetering ge bracht zou kunnen worden door de moge lijkheid te openen, dat ook vrouwen tot kinderrechter benoemd worden. Andere leden zouden daartegen bezwaar hebben. Wil men de vrouw tot kinderrech ter benoembaar maken, dan moet men het geheele rechtersambt voor haar openstel len. hetgeen deze leden niet wenschelijk zouden achten. Als een van de belangrijkste onderwer pen, waaromtrent het ontwerp zwijgt, kwam in de commissie ter sprake de vraag, of onze wet adoptie mogelijk behoort te maken. De commissie zou hieromtrent nog niet gaarne een positief oordeel willen uitspreken. Wel meent zij echter, dat er aanleiding bestaat het onderwerp bij deze gelegenheid in beschouwing te nemen. tor voor de heffing der straatbelasting te verlagen van 21/2 tot 21/4, over welk amendement de vorige week de stemmen met 21 tegen 21 hebben gestaakt, met 23 tegen 22 stemmen aangenomen. Voorts werd met precies dezelfde stem menverhouding aangenomen een motie- Quant. waarbij de 15 procent extra straat- belasting voor straten met gesloten weg dek wordt afgeschaft Hierdoor ontgaan den gemeentelijken fiscus bedragen van resp. drie en één ton. DE NATIONALE GELDINZAMELING TEN BATE VAN VLUCHTELINGEN VOOR GELOOF EN RAS. Ons wordt medegedeeld, dat, naast het Joodsche, Protestantsche, en Katholieke comité, ook het comité tot steun aan bui- tenlandsche kinderen, dat met de drie voornoemde comité's nauw samenwerkt, een aandeel in de opbrengst der nationale collecte ten bate van vluchtelingen voor geloof en ras op 3 December aanstaande zal krijgen. De opbrengst van de collecte wordt dus tusschen deze vier comité's verdeeld. U weet niet meer wat U rooken wilt? Naar mijn overtuiging is Victor Hugo de beste. KRIJGT PAUL KRUGER TE UTRECHT EEN STANDBEELD? In een persconferentie ie Utrecht deed gistermiddag de heer F. Kroon, voorzitter van het Algemeen Nederlandsch Verbond en van het Kruger-comité, een stichting van dit verbond in het jaar 1925. mede deeling van plannen van het comité om te geraken tot de oprichting van een stand beeld te Utrecht van den boeren-president Paul Kruger. Dat men niet eerder ernstige pogingen heeft aangewend om tot het beoogde doel te komen, vindt zijn oorzaak in de crisis jaren, welke een beroep op de medebur gers voor dergelijk doel niet verantwoord den. Nu de omstandigheden zich eemgszins hebben gewijzigd, acht het comité, mede in verband met de viering van den Dingaans- dag. het gunstige moment aangebroken om te trachten een actie door te voeren ter verkrijging van het beoogde doel. Het comité heeft zich reeds tot velen gewend om een bijdrage, waarbij al ver schillende giften werden verkregen, o.a. van H. M. de Koningin. DEN HAAG VERLAAGT DE STRAAT BELASTING. In de gistermiddag gehouden vergadering van den gemeenteraad van 's-Gravenhage is een amendement-De Vries, om den fac- DREIGEND ARBEIDSCONFLICT TE WOERDEN. De besturen van de samenwerkende me taalbewerkersbonden hebben gisteravond een vergadering gehouden met het georga niseerd personeel der firma den Oudsten en Domburg, carrosseriefabriek te Woer den. Met overgroote meerderheid werd beslo ten de directie dezer fabriek een ultima tum te stellen, dat op Zaterdag 3 Decem ber zal afloopen. Omtrent de oorzaak van dit conflict deelde een der betrokken metaalbewerkers bonden ons mede. dat dit gezocht moet worden in het ontslag van een aantal ge organiseerde arbeiders, omdat zij aan den eisch van de firma de organisaties te ver laten, niet willen voldoen. Indien de directie op haar standpunt blijft staan en met de organisaties inzake het ontslag niet zal willen onderhandelen, zullen de georganiseerde arbeiders Maan dagmorgen as. het werk niet beginnen Bij de firma den Oudsten en Domburg zijn 120 arbeiders werkzaam. 4201 (Ingez. Med.) BRAND IN ZADENHANDEL TE DORDRECHT. Bovenverdieping brandde geheel uit. Gisterochtend omstreeks halftwaalf is, vermoedelijk door het omvallen van een kachel, brand ontstaan op de voorraad zolders van een zaadhandel in de Voor straat te Dordrecht. Door de uiterst brandbare zaden, die in groote voorraden lagen opgeslagen, greep het vuur snel om zich heen. De brandweer was kort na het uitbreken van den brand met al het beschikbare materiaal aanwe zig. De bovenverdieping brandde echter ge heel uit. De zaden gingen verloren. De be lendende perceelen liepen veel waterscha de op en van een belendend woonhuis brandde de bovenverdieping uit. De schade, die door verzekering wordt gedekt, bedraagt zestigduizend gulden. Ieder, die met 'n verwaarloosde hoest Is blijven doorloopen kent dat gevoel van beklemming op de borst, die U het ademhalen be moeilijkt. Val die beklemming met succes aan door middel van Abdijsiroop. Ze maakt de slijm op Uw borst los. zuivert Uw lucht wegen ^oodat hel beklemmende, pijnlijke gevoel bij het adem halen geheel verdwijnt. Laat Akker's Abdijsiroop, de bijzon dere kruiden-siroop, versterkt met ..codeïne" dat ook voor U doen 1 ACONIIUM tegen hoest, griep, bronchitis, asthma. Flacon 90 ct., f 1.50, f 2.40, l 4.20. Alom verkrijgbaar. WIELRIJDER DOOR AUTO AANGEREDEN. Gisteravond omstreeks halfzes is een 49- i jarige wielrijder te Uitgeest, op de kruising van den provincialen weg Amsterdam lammen en den weg Beverwijk—Dorp Uit geest, aangereden door een vrachtauto. Achter den wielrijder reed een auto, welke hij liet passeeren. Hij had evenwel niet gezien, dat er nog een tweede auto achter hem naderde. Hij zwenkte naar links en hoewel de bestuurder van deze vrachtauto uit alle macht zijn stuur naar rechts omgooide om den wielrijder te ont wijken. werd hij toch gegrepen. Hij sloeg tegen den grond en bleef bewusteloos lig gen. Het slachtoffer werd het café ..Brand jes" binnengedragen, waar de geneesheer Beeker uit Uitgeest spoedig aanwezig was. Deze constateerde een zwarehersen schudding Voordat echter de ziekenauto uit Zaandam gearriveerd was, was het slachtoffer reeds overleden. 4170 (Ingez Med.) VERDRONKEN. Toen de heer A K kantoorhouder der posterijen te Zuid-Scharwoude, in den nacht van Maandag op Dinsdag nog een late wandeling ging maken, is hij. vermoe delijk door de duisternis misleid, in de sloot achter de Ned. Hervormde Kerk ge- Den volgenden morgen te zeven uur vond men zijn lijk. BUITENLANDSCH GEMENGD. MOEDER EN ZOON VERDACHT VAN BRANDSTICHTING. Vier jaar tegen beiden geëischt. Voor het Gerechtshof te Amsterdam s'tonden een 44-jarige vrouw, een kaart legster. en haar 25-jarige zoon terecht, be schuldigd van het stiehten van brand tot driemaal toe in hun opeenvolgende wonin gen te Amsterdam en IJmuiden. Het tweetal is door de Amsterdamsehe rechtbank vrijgesproken. Het O.M. teeken- de echter hoóger beroep aan. Ook nu hielden zij hun onschuld vol. Wel gaven zij toe den bewusten De B. te kennen, een man die van tientallen brand stichtingen wordt verdacht. De procureur-generaal, mr. J. Versteeg zeide in zijn requisitoir niet te begrijpen, dat de rechtbank deze menschen heeft vrijgesproken temeer wanneer men hun connectie met den beruchten De B. in aan merking neemt Naar spr.'s overtuiging hebben deze ver dachten stelselmatig branden gesticht in woningen, die in volkrijke buurten zijn ge legen en waardoor ernstig gevaar voor menschen en goederen ontstond. Spr. vorderde zoowel tegen de moeder als tegen haar zoon gevangenisstraffen van vier jaar. Voorts vorderde hij de gevangen neming van beide verdachten nu of bij het uitspreken van het arrest op grond van vrees voor herhaling. De verdedigers mr. dr Sternheim en mr. J. C. van Laer pleitten vrijspraak. Arrest 13 December. DE INBRAAK BIJ DE IIAAGSCHE ZIEKENKAS. Gevangenisstraffen van drie jaar geëischt. In den nacht van 16 op 17 Juli van dit jaar werd een inbraak gepleegd in het pand Lange Beestenmarkt 192. te Den Haag waar de Haagsche Ziekenkas" is ge vestigd. De inbrekers namen de brandkast mee. welke later in het water van De Laak- kade werd teruggevonden Als verdacht van deze inbraak werden gearresteerd de chauffeur H. J. C. H. en de i varensgezel G. P. J. S die deswege op 18 October j.l, hebben terecht gestaan, doch ontkenden zich aan de inbraak te hebben schuldig gemaakt. Een groot aantal getui gen werd toen gehoord, doch voor het hoo- ren van getuigen a décharge werd de zaak tot gisteren uitgesteld. De getuigen a décharge waren evenwel niet verschenen. De president las een uit gebreid rapport van den politiedeskundige voor, waarin de schoenafdrukken uitvoerig waren onderzocht. Bovendien werd de auto. welke de beide verdachten hadden gehuurd, onderzocht en daar werden od de achter bank indrukken van een zwaar voorwerp (de brandkast) gevonden. De officier van justitie, mr. Cohen Ter- vaert, achtte de inbraak bewezen en eischte in verband met het feit dat beiden al meermalen zijn veroordeeld, tegen ieder een gevangenisstraf van drie jaar De verdediger van S.. mr. Herbert A. Polak, pleitte vrijspraak. Nog vóór de verdediger van H mr Wol- ters. aan het woord kwam. arriveerde plot seling een getuige a décharge. Het was een 22-jarige los werkman die verklaarde op een Zaterdagnacht in het. midden van Juli met verdachte H. tot halftwee in den nacht in een café te zijn gewees' Mr Wo'ters concludeerde dan ook tot vrfisDraak. Uitspraak 13 December. KANTONGERECHT ALPHEN. Verstekvonnissen. Door het kantongerecht te Alphen werden de navolgende verstekvonnissen gewezen: Wegens overtreding der Zondagswet M. H. v. d. M„ Den Haag, f. 8, 8 d.; overtr. Crisis- Bloemkw. besluit 1937 L v. IT.. Boskoop, f. 5. 5 d.: overtr. Motor- en Rijwielregl G. K f. 10. 8 d met verb, verkl. van twee banden; J. K.. Aarlanderveen. f. 3. 3 d.: J. O.. Katwijk a. Zee. f. 3. 3 d.: C. v. G.. zonder bek. woonplaats f. 1.50. 2 d. en f 1. 1 d G. C. B.. id.; A. doi B. Woubrugge. f. 1.50, 2 d.; E. P.. ld.; G. M. B Ter Aar. id.; J. v. G. id.; P. v. G.. id. J de W„ Koudekerk a. d. Rijn, id.; W. G. W.. Delft, id.: J. M.. Bergschenhoek, f. 2. 2 d R. v. G.. zonder bel: woonnlaats id.. M. S.. id.: H. L„ id.; J. L. B.f id.; N. J. H.. Ter Aar. id.: R. PC.. id C. C. B.. zonder bek. woonplaats, f. 1. 1 d.; L. v. G. en A. v. G.. C v. G.. ieder id.: H. G. H. Ouder Amstel id. en f. 4. 4 d.; H. v. d. W.. Doornspijk, f. 4. 4 d.; F. M. v. D.. Schiedam, id.; I B. B., Rijnzaterwoude, f. 2,50, 8 d.; W. M. v. d. TWEE BEKLAAGDEN SCHULDIG VERKLAARD. De laatste da? van het spionnageproces te New York was gewijd aan het requisitoir van de beide advocaten-generaal Dunigan en Hardy, die de iury verzochten, over de drie verdachten; Johanna Hoffmann, Erich Glaeser en Hermann Voss. het schul dig uit te spreken. Rechter Knox de pre sident van het federale hof van New York. verzocht de iury eveneens, het schuldig uit te spreken. De iury heeft daarop twee der verdach ten. de kapster Johanna Hofmann en Her mann Voss. vroeger werkzaam bij een vlieg- tuigenfabriek, schuldig bevonden aan sa menzwering met het doel zich militaire ge heimen foe te eigenen Ten aanzien van Erich Glaeser. eertijds soldaat bil de lucht macht. kon de jury echter nog niet tot een uitspraak komen. Zij zal heden opnieuw vergaderen. M. Woubrugge. id.: J. R.. Oegstgeest. id.; P. G J.. IJsselstein, id J P W. Woudenberg, id.; A. V. Boskoop, id.; H. M. K.. f. 1.50. 1 d.; J S.. Leiden, f. 3.50. 3 d J. N.. Loosduincn, f. 6. 6 d.; L. v W Den Haag. f. 5. 5 d.; H B.. id.: overtreding der Visscherijwet P. G.. Delft, f. 2,50, 2 d. met uitlevering van hengel of f. 1, 1 d.; P. C V.. Den Haag. f. 2.50, 2 d. met verb, verkl. hengel; C. H.. Amsterdam, id.; C. H. v. N., Amsterdam, f. 2. 2 d.; J. L. B„ Den Haag. 2 x f. 3. 3 d.; overtreding verkeersvFi ordening der gemeente Alphen a. d. Rijn J. P. B.. f. 2. 2 d.; A. B.. zonder bek. woonplaats, f. 2. 2 d P. S.. id.; J. 'C. D.. id.; J. W. Gouda. f. 2.50. 2 d.; overtreding -algemeene politieverordening der gemeente Boskoop J. K.. Boskoop, f. 2. 2 d.; id der gemeente Nieuwkoop. F. G.. M. C H.. R. J. N. en A R.. allen te Den Haag. f 1, subs. 1 d.; J. K.. Nieuwkoop, f. 3 3 d.; Leer- plichtwetovcrtreding N M. K.. f. 2.50 2 o.; Winkelsluitingswet W. M. v. M f 3. 3 d overtr. art. 426 wetboek v strafrecht Th. J. A. zonder bekende woonplaat-s 3 d. hechtenis: overtreding algemeens politieverordening der gemeente Alphen a d Rijn W. P. X dom. Heemstede, f. 1. 1 d.; J. A. B Utrecht, id id. der gemeente Hazerswonie H B.. zonder hek. woonplaats, id.; P. P.. id. Waar geen woonplaats is vermeld is dezt Alphen aan den Rijn.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 9