WOENSDAG 30 NOVEMBER 1938 No. 24135 Reeds 2500 vluchtelingen door families opgenomen STADSNIEUWS De staking in Frankrijk verre van algemeen. HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt 79sfe Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Ook zijn 130 kinderen toegelaten Onrechtmatig steun getrokken Geen koude winter, zegt de Bilt De „Wilde Zwanen" I in boekvorm Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD verwacht LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30ctsTper regel voor aflvertentles uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van tms Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10. ets., porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque-' en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd ztjn: per 3 maanden f. 2.35 per week f.0.18 Franco per post f. 2.35 per 3 maanden -t- portokosten. (voor binnenland t. 0.80 per 3 ntnd.> Uiteenzetting van mr. Van Angeren. In de groote zaal van het departement ran buitenlandsche zaken in Den Haag, heelt mr. J. R. M. van Angeren, secretaris generaal van het departement van justitie, hedenmorgen ln een persconferentie een uiteenzetting gegeven van het probleem der Joodsche vluchtelingen. Voorop stelde spr., dat Nederland het eenige land ls geweest dat practisch iets i-oor de Joodsche vluchtelingen gedaan heeft. Van directe toelating in andere lan den ls weinig te merken. Hoezeer de regeering ook begaan is met het lot der Joden ln Duitschland, toch kan lij slechts een beperkt aantal toelaten. Daarover zijn bijna allen het eens. Ne derland kan niet zijn grenzen openstellen voor 7 a 800.000 Joden. Wij moeten ons dus beperken; met andere woorden een keuze doen. Reeds vóór 7 November werd het asyl- recht toegepast. Toen al gingen er in Am sterdam stemmen op, die daartegen pro testeerden. Deze zaak is heel anders dan die der Duitsche en Belgische vluchtelin gen ln oorlogstijd, omdat men toen ult- iicht had, dat dezen ons land weer zouden rerlaten. Verder is er de mogelijkheid van onderbrenging. Wij kunnen de menschen niet toelaten als wij ze niet kunnen huis- resten. Vervolgens: de kwestie van de volksgezondheid, een belangrijke factor van dit vraagstuk. Ten slotte de financieele omstandigheid, cie een belangrijke rol speelt. Wil de re geering met al deze factoren rekening hou den dan is het duidelijk dat zij de grenzen niet zoo maaT open kan stellen, zelfs niet op een kier. In dat laatste geval krijgen ie niet de menschen, die wij willen hebben, maar vooral die menschen, die men in Duitschland kwijt wil. Het systeem der vergunningen. Drie categorieën komen in aanmerking voor toelating: zij, die een vergunning hebben van den minister van justitie, zij die kunnen doorreizen en de nood gevallen. I Een vergunning wordt o.m. afhankelijk gesteld van het feit, dat gegadigden niet en laste komen van de gemeenschap. De :egeering moet waarborgen hebben, dat fa milieleden zich hun lot aantrekken. Wat de kinderen betreft, over hun toe lating adviseert het kindercomité. Voor die kinderen is in de eerste plaats quarantaine oodig en later tehuizen. Bij families kun- r.en zij maar niet zoo worden binnengela ten. Daarvoor kan de regeering niet de verantwoordelijkheid dragen. De moeilijkste categorie is die van men- '-:hen van middelbaren leeftijd. Hier moet vooral aan de toekomst worden gedacht en in verbond hiermede zijn kampementen overwogen Het loslaten van al die men schen zou het Joodsche vraagstuk wel eens Kcr ongunstig kunnen beïnvloeden. Het kampement heeft ook voordeelen voor even- titeele evacuatie. Wat betreft hen, die rechtstreeks kun- I hen doorreizen, ook hier heeft de regeering groote moeilijkheden. Wie een spoorkaar- I tje voor Londen heeft en een brief van zijn dochter. dat er een haantje op hem wacht, wordt heusch niet in Engeland toegelaten. Ook Amerika biedt niet zooveel mogelijk heden als wel eens gedacht wordt. Sprekers informaties hebben hem geleerd, dat het nieuwe quotum pas over een jaar verruimd Kiu kunnen worden. De noodgevallen. Ons systeem inzake de noodgevallen, al ius spreker, is als volgt: Wij sluiten de grenzen, maar wij laten de menschen beperkt toe. Iemand, die de reis naar de grens heeft ondernomen, zonder Papieren, Ls niet plotseling noodgeval ge- korden. Bij werkelijke ernstige noodgeval len zooals een vrouw met een klein kind- I lei hebben de grenswachters instructies om zich in verbinding te stellen met het hoofd van de grensbewaking en den vreemdelin- tendienst. Het geval wordt dan grondig be keken. Men gaat na of die vrouw met haar kindje ergens kan worden opgenomen. Stel dit geval: een man meldt zich aan ie grens met 4 kinderen, over wie hij zich ontfermd heeft. Dat is geen noodgeval. Die ®an moet de verantwoordelijkheid over die 'Ier hem vreemde kinderen, waarvan hij misschien niet eens de namen kent, zelf en alleen dragen. Aan den opzet» van het door 'Pr uiteengezette systeem moet worden 'astgehouden. Hoe druk het departement 'an justitie het heeft, blijkt, dat er wel Jcns 300 aanvragen per dag zijn binnenge komen. Dag en nacht wordt er gewerkt. Van de groep, die door families wor den opgenomen, zijn cr sinds 7 Novem ber ongeveer 2500 toegelaten en los van i'e groep 130 kinderen. Het kindercomité heeft thans voor gesteld op zeer korte termijnen nog vele kinderen toe te laten. Daarover zullen nog besprekingen worden ge voerd. De kwestie der kampementen, qua rantaine enz. is een kwestie van bin- nenlandsche zaken. Daar wordt met alle kracht aan gewerkt. De financiën. Hoe is de financieele gang van zaken? Als men f. 1.50 per persoon rekent en 4000 vluchtelingen zou toelaten komt men tot f. 2.200.000 per jaar. Spr. zegt, dat de grootste opbrengst eener collecte de Emmabloem f. 64.000 heeft opgebracht. Hoe goed die collectes ook zijn, men over schatte haar nut niet. De regeering kon niet anders handelen dan zij deed. eenmaal het systeem aan vaard hebbende, dat spreker geschetst heeft. Het ls hard voor sprekers medewer kers om te hooren, gelijk ook hier en daar in de bladen is geschreven dat justitie geen christelijke liefde kent: die hebben wij wel, maar wij hebben ook vaderlandsliefde. Na zijn rede heeft de heer Van Angeren nog diverse vragen beantwoord. Het was hem niet mogelijk een opsomming te geven van het aantal zoogenaamde „nood-geval- len", omdat deze telefonisch worden behan deld en niet geregistreerd worden De vraag, hoevele kampementen er zullen komen en waar, kon hij niet beantwoorden. Het de partement van binnenlandsche zaken be handelt deze zaak. Het tempo van het bin nenlaten van Joodsche kinderen ls afhan kelijk van het tempo waarin de lijsten van de verschillende comité's binnenkomen. Dat er op justitie hard gewerkt wordt kan blijken uit het feit, dat er op het oogenbllk méér vergunningen voor toelating van kinderen verstrekt zijn dan er binnenko- j men. De regeering is vol belangstelling voor hetgeen de overige regeeringen zullen doen. Er is echter gfen enkele reden, dat wan neer Engeland en Amerika Iets zouden doen, Nederland een doorgangshuis zou moeten zijn. Is de scheepvaart tusschen Duitschland eenerzij ds en Engeland en Amerika anderzijds niet volkomen nor maal? Verder betoogde mr van Angeren, dat België practisch geen vluchtelingen toelaat. Wél zijn er eenige kampementen, maar daarin zijn gehuisvest Joodsche vluchtelin gen, die vóór November het land waren binnengekomen en die in de groote steden, zooals Brussel en Antwerpen, teveel waren. Hoeveel vluchtelingen zullen er worden toegelaten? Er staajt de regeering een getal voor oogen, dat spreker nog niet noemen kan. VIJF GEVALLEN GECONSTATEERD. De Gemeentelijke Dienst voor Maat schappelijk Hulpbetoon heeft bij de politie aangifte gedaan, dat aldaar vijf gevallen van steunfraude zijn geconstateerd. In to taal beloopen deze gevallen een bedrag van eenige honderden guldens. De politie stelt een nader onderzoek ln. Het Kon. Ned. Met Insti tuut te De Bilt deelt mede: Betreffende het karakter van den komenden winter, DecemberFebruari, kan worden medegedeeld, dat de becijferingen met een waar schijnlijkheid van 2 op 3 aangeven, dat de tempera tuur hooger zal zijn dan normaal en de neerslag on geveer normaal. vJ OPGRAVINGEN TE APAMEA IN SYRIË. Lezing van prof. Mayence uit Brussel. In het Rijksmuseum van Oudheden al hier heeft gisteravond prof. Mayence uit Brussel een lezing gehouden over de opgra vingen te Apamea (Syrië). Het volgende ls eraan ontleend: In den herfst van 1937 heeft de Belgische archeologische missie haar zesde opgra vingscampagne aangevangen op de plaats van de oude Romeinsche stad Apamea in Syrië. Het doel was ditmaal den aanleg van de stad nader te bestudeeren en het onder zoek naar enkele belangrijke gebouwen ver der voort te zetten. Het betrof hier de oos telijke basilica, de synagoge en het theater. De reeds zoo rijke collectie mozaïeken, in de ruïnen der stad gevonden, Ls met nieuwe stukken vermeerderd. Van de synagoge stamt een fragment van de mozaïekvloer van de groote zaal, gedecoreerd met geome trische figuren. Onder de oostelijke basilica, ongeveer 1 m. onder het niveau van den vloer van dit gebouw, is een aantal decoraties gevonden, die tot een ouder gebouw behoord hebben. De onderzoekingen aan het theater zijn zoo ver gevorderd, dat men een voorloopig grondplan heeft kunnen samenstellen. De achtermuur had een lengte van niet min der dan 145 M.. het ls een van de grootste gebouwen van deze soort, die tot nog toe bekend zijn. Onder de vondsten verdient voorts in de eerste plaats een stéle vermeld te worden met een hittltische inscriptie in hiërogly- phenschrift. Ook in het grafveld werd een onderzoek ingesteld, waarbij men interessante gege vens heeft kunnen verzamelen over plan en aanleg der graven. [lllltllll 1H - 2111111111! I Voor slechts 30 cent. 1 LEIDSCHE ONTSPANNINGS-VEREEN. Vischwedstrijd. Gistermorgen hield bovengenoemde ver- eeniging voor haar leden een vischwed strijd te Oude Wetering aan de „Staal". Om pl.m. halfacht werden de hengels te water gebracht. Het weer was buitenge woon fraai en de vangst vrij goed. Er werd ruim 18 pond visch aan de schaal gebracht. De uitslag was als volgt: le pr. R. Schreuder. 2e pr. C. v. d. Nieu- wendijk, 3e pr. J. Schuchhard. 4e pr. W. Schouten, 5e pr. H. Roodakkers tevens ex tra prijs voor de zwaarste visch, 6e pr. B. de Roo, 7e pr. J. C. Plug. 8e pr. J. v. Pola- nen, 9e pr. M. Eradus, 10e pr. J. v. d. Lucht, lie pr. T. Herreur, 12e pr. C. v. d. Voort, 13e pr. C. Schaap, 14e pr. P. Hartevelt. 15e pr. D. Vermeulen, 16e pr. H. Mieloo, 17e pr. Th. Roodakker. 18e pr. J. Heusden, 19e pr. Azier De vereeniging heeft mede dank zij de medewerking van de directeuren van den Soc. Dienst, en Maatsch. Hulpbetoon een prettigen vischwedstrijd gehad. CREMATIE PROF. Mr. D. VAN BLOM. De crematie van het stoffelijk overschot van prof. mr. D. van Blom. in leven hoog leeraar in de staathuishoudkunde en de statistiek aan de Universiteit alhier, is vastgesteld op Vrijdag a.s. na aankomst van trein 11 uur 40 te DriehuisWesterveld. Uit de berichten, die ons uit Frankrijk bereiken, blijkt, dat de staking verre van algemeen is en de C.G.T. ongetwijfeld de nederlaag lijdt tegenover het doortastende optreden der regeering. Het spoorwegverkeer verloopt normaal en de publieke diensten ondervinden slechts weinig hinder. Alleen in enkele plaatsen, als Marseille, is het stakingsparool vrij goed nagekomen. In de mijnen wordt door 5085 pet. der arbeiders gemiddeld gewerkt. Incidenten van eenige beteekenis deden zich nog niet voor. (Men zie hier achter voor bijzonderheden). Hebt U al voor Uw kinde- 1 E ren een exemplaar gekocht 2 van Andersen's „Wilde Zwa- 1 nen", nu dit prachtige sprookje bij ons in boekvorm M is verschenen? I - Zoo niet, haast U dan! M Voor slechts dertig cent kunt - 2 U Uw kroost een groot ge- 5 noegen bereiden. Ook bij onze agenten in de omliggende plaatsen kunt u H bestellen! E miIllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll CHR. WERKGEVERSVEREENIGING. Voordracht over „Trust en Kartelvorming". De heer G. A. v. d. Ley uit De Steeg heeft gisteravond voor de afd. Rijnland van de Chr. Werkgeversvereeniging in het café- restaurant „In den Vergulden Turk" een voordracht gehouden over „Trust en kar telvorming". Spreker ving zijn rede aan met een ver wijzing naar het rapport door de Commissie in zake ordening van het bedrijfsleven, uit gebracht aan het hoofdbestuur der Chr.- Hist. Unie. Hierin vindt men o.a. een uiteen zetting van de factoren, die leiden tot aan eensluiting in het bedrijfsleven, tot de z.g. trust- en kartelvorming. Deze trust- en kartelvorming neemt steeds grooteren omvang aan. Het is echter een merkwaardig verschijn sel, hoe weinig de werkelijke omvang ge kend wordt. Het aantal publicaties, dat hierover verschenen is, is nog uiterst be perkt. Van de zijde der betrokken bedrijfs groepen wordt dienaangaande zooveel mo gelijk het stilzwijgen bewaard. Zelfs het Centraal Bureau van de sta tistiek publiceert hierover slechts weinig bijzonderheden, welke in de pers af en toe voorkomen. Voor zoover spr. bekend is, zijn alleen van de zijde van den georganiseerden landbouw eenige publicaties over deze eco nomische machtconcentraties gepubliceerd. Spr. noemt het niet toevallig, dat juist in landbouwkringen hieraan groote aandacht wordt geschonken. Want vooral de landbou wende bevolking ondervindt hiervan zeer in het bijzonder de nadeelige gevolgen. In het onlangs verschenen Ordeningsrapport van het Kon. Ned. Landb. Comité wordt dit verschijnsel terloops besproken. Het rapport vestigt er de aandacht op. dat er van vrije prijsvorming eigenlij Iq al sinds lang voor een heele serie artikelen geen sprake meer is. Onder de groote internationale concerns trekt de Unilever het meest de aandacht. Het machtige Unilever-concem is vóór alles geïnteresseerd bij de margarine-in dustrie. De fabricage van dit product is in Nederland en een groot deel van Europa en Amerika vrijwel geheel in haar handen. Ir. Stallinga noemt voor Nederland een percentage van 85°/» voor margarine en 80".'» voor zeep. De omzet aan zeep en margarine zou over 1936 in totaal bedragen hebben 760 millioen gulden. Het Unilever-concem is een zgn. „holding compagnie" Het aan tal dochter-maatschappijen is legio. De huidige concentratie is ontstaan door de fusie van een viertal ondernemingen, die ieder voor zich reeds voordien een enorme macht vertegenwoordigden, t. w. het Jur- gens Concern, het van der Berg-concern. het Schicht-concern en het Lever-concern. Het Schicht-concern opereerde voorname lijk in midden-Europa, en Lever had enor me belangen in Afrika met eigen plantages. Bovendien had deze onderneming reeds voor de fusie een eigen vloot van walvisch- vaarders. De bemoeiingen van deze „groote vier" zijn na de fusie, die geleidelijk tot stand kwam. nog enorm uitgebreid. Volgens Stal linga beschikt dit concern over een kapi taal met inbegrip van de reserves en obli gatie-leeningen van 1.5 milliard gulden. In de laatste jaren is vooral de afzet van veevoer enorm toegenomen. Deze bedraagt drie keer zooveel als de heele Nederlandsche consumptie van koeken en meel. De bemoeiingen gaan verder uit tot de vleeschwaren-industrie (de Unox) met een productie in 1937 van 48 millioen k.g. en naar den vischhandel (in 1937 bedroeg de waarde van den omzet. 36 mill'oen milden) gecondenseerde melk. kaas en boter. Verder heeft de belangensfeer zich uitge breid tot de productie van natronloog, wa terglas, sodaproducten. kunstmest, houts kool, beendermeel, verpakkingsartikelen, chemische producten, vitaminen enz. Par fums. toiletartikelen, huidcrême, eau de cologne. Voorts tot den handel in katoen, huiden, textiel, ijzerwaren enz. Het concern beschikt over mijnconcessies. plantages en heeft groote belangen in tal van winkelondernemingen, die zijn onder gebracht in dochter-maatschappijen. In ons land is de Unilever bij pl.m. 500 win kels geïnteresseerd. Spr. wees op de gevaren, die hieruit voort vloeien voor de middenstand. Vervolgens stond spr. nog stil bij het Nestlé-concern, waarvan o.a. de Galak te Rotterdam deel uitmaakt met tal van par ticuliere zuivelfabrieken, en het Philips- kartel. BINNENLAND. De Defensiebegrooting door de Tweede Ka mer aangenomen. (4e Blad). Voor de Joodsche kolonisatie-plannen is nu vier millioen beschikbaar. (Binnenland, 3e Blad). Duitsch commentaar op het verbod inzake voetbalwedstrijd Nederland-Duitsch land. (Sport, 3e Blad). AMSTERDAMSCHE BEURS. Vaste markt Geringe affaire - Ame rika hooger Beleggingsmarkt stil - Fransche fondsen willig. BUITENLAND. Hasja gekozen tot president van Tsjecho- Slowakije. (Laatste Berichten, le Blad) Roosevelt en de verhouding tot Duitsch land. (Laatste Berichten, le Blad). Komt Mussolini naar Londen? (Buitenland 4e Blad). Geruchten over een Duitsch voorstel in zake de bewapening. (Buitenland, 4e Blad). Redevoeringen van Kennedy en Eden. (Buitenland, 4e Blad). Codreanu, de leider der IJzeren Garde in Roemenië, bij een ontvluchtingspoging gedood. (Laatste Berichten, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. In onze omgeving zal de wind aanvankelijk tot krachtig toene men en later een weinig ruimen. Het weer wordt regenachtig en buiig, met later opklaring. De temperatuur zal iets guurder worden. Hedenmorgen is aan alle pos- geseind: Weest op uw hoede" Met een beroep op publicaties van den Economische Voorlichtingsdienst, wees spr. op de fatale gevolgen, die monopolistische ondernemingen kunnen hebben ten aan zien van de positie van het landbouwbe drijf. Spr. eindigde zijn betoog met de vraag te stellen, in hoeverre ook de overheid die stimuleerend optreedt ten aanzien van het ordeningsstreven, een taak heeft ten opzichte van de voortschrijdende machts concentraties van de groote internationale ondernemingen. VEREEN. VOOR MISVORMDEN. Statutenwijziging aangenomen. In de gisteravond onder voorzitterschap van den heer ir. A. G. Bosman gehouden drukbezochte ledenvergadering der Ver eeniging voor Misvormden zijn na eenige gedachtenwisseling de door het bestuur voorgestelde wijzigingen in de statuten met groote meerderheid <3615 st.) aange nomen. DE VERLICHTING VAN DEN HAAGWEG In de verlichting van den Haagweg. wel ke nog steeds geschiedde met ouderwet- sche lantaarns, die weinig licht gaven, is nu een belangrijke verbetering gebracht. Van de Spoorhavenbrug af tot aan de Boschhuizenbrug zijn aan beide zijden flinke electrische booglampen geplaatst, die 's avonds den Haagweg helder ver- lichtea

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 1