De Tuinders te Ter Aar en omgeving protesteeren Begrooting Buitenlandsche Zaken goedgekeurd LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Zaterdag 26 November 1938 JaAack i Tegen lage steunuitkeeringen in de Veenstreek Telegram aan den minister FINANCIEN BOEKEN B IJ GEMENGD NIEUWS Twee kleine scheepjes gestrand LUCHTVAART BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN BURGERSDIJK NIERMANS VRAGENRUBRIEK Sneeuwstorm in de Vereenigde Staten DOUWE EGBERTS Öub-fioUPyptabak Minister Patijn aan het woord Vergadering der Tweede Kamer. BREESTRAAT 113 In het Parochiehuis te Ter Aar kwa men gisteravond eenige honderden tuinderg uit Ter Aar. Kwakel. Nieuw- veen, Leimuiden, Roelofarendsvesn Nieuwkoop. Zevenhoven en andere ge meenten bijeen in verband met den heerschenden noodtoestand in de tuin bouwbedrijven, speciaal in de Veen- streek. Deze vergadering was belegd door den L.T.B. Van den Chr. Land- en Tuindersbond waren afgevaardigden zonden. Na opening met den Chr. groet verwel komde de voorzitter inzonderheid de aan wezige autoriteiten waaronder den Rijks- tuinbouwconsulent ir. van der Helm, eenige burgemeesters, de Kamerleden Groen en v d. weijden en leden van het hoofdbe stuur van den L.T.B Vervolgens zette spr. uiteen, dat de huidige steunregeling voor de tuinders in deze streek zeer onbevredigend is. De richtprijzen benaderen bü lange na niet de kostprijzen. Er zijn verschillen de factoren, die ongunstig werken met het resultaat dat de tuinderij in deze oude tuinbouwstreek dreigt ten onder te gaan, omdat de bedrijven op den duur zoo niet gaande te houden zijn. Spr. riep den steun in van het Hoofd bestuur en van de aanwezige autoritei ten om samen te arbeiden tot instand houding van den tuindersstand. Een vertegenwoordiger van een groep tuinders van Roelofarendsveen. becritiseer. de de steunregeling voor kleine tuinders, waardoor het mogelijk is, dat velen thans minder onderstand ontvangen dan voor heen van het Burgerlijk Armbestuur, waar bij hij een klemmend beroep deed op de aanwezige autoriteiten om te bevoegder plaatse den nood der tuinders die daar niet voldoende schijnt doorgedrongen kenbaar te maken waarbij vooral verhoo ging der richtprijzen noodzakelijk is. De heer Groen, lid ran de Tweede Kamer en van het hoofdbestuur van den L.T.B. zette uiteen, dat het niet de bedoeling van de steunregeling is den tuinders aan een gegarandeerd bestaan te helpen. Wel is het de taak van de regeering de gevolgen van den slechten gang van zaken in den tuin bouw te verlichten. En in dit opzicht kan misschien wel iets meer worden gedaan, waarvoor de organisaties dan ook ijveren. Er wordt gewerkt in de richting van een bijzondere steunuitkeering aan tuinders, wanneer dezen het risico van een misoogst niet meer kunnen dragen. De opzet van de steunregeling is allesbehalve ideaal De berekening van den kostprijs is niet het groote bezwaar, doch de uitkeering ge schiedt op lager niveau, hoewel thans nog niet met zekerheid te zeggen valt of de slotuitkeerlng den toestand niet wat gun stiger zal maken. Er wordt gedaan, wat ge daan kan worden, om verbetering te krij gen. De kleine tuinderssteun is niet be stemd voor de gewone bedrijven, doch voor zéér kleine bedrijven, die op zichzelf geen bestaan kunnen opleveren. Het Tweede-Kamerlid de heer v. d. Weij den bracht hierna hulde aan de aanwezigen voor de eminente wijze waarop de verga dering haar grieven had geuit. Spr. onder streepte de uiteenzetting van den heer Groen betreffende het karakter van den steun als bedrijfssteun. Toch mag niet uit het oog worden verloren, dat achter elk bedrijf een huisvader met zijn gezin staat. Voor den nood in de Veenstreek zal een bijzondere actie moeten worden ge voerd. Indien alle aanwezige instanties zich achter deze actie stellen en aan- (Ingez. Med.) Hiertoe zal noodig zijn een extra-steun- uitkeering en verhooging der richtprijzen tot het werkelijke kostenpeil, waardoor met Gods hulp deze streek die reeds jarenlang te lage steunuitkeering krijgt en hieraan ten gronde dreigt te gaan. weer tot een redelijk bestaan wordt gebracht, mits óók de steunregeling op andere leest blijft ge schoeid. Hierna gaf de voorzitter den leden gelegenheid zich te uiten, waarvan verschil lende personen gebruik maakten. O.m. werd naar voren gebracht, dat het toch niet op gaat een groep nuttige burgers, die hard werkt aan de voorziening van het land met voedingsmiddelen, te laten verkommeren. Misoogst beteekent voor den tuinder niet alleen minder opbrengst van zijn pro ducten maar óók minder steun, daar deze gegeven wordt naar de aangevoerde hoe veelheid. Verschillende leden schetsten den bs- droevenden toestand in de gezinnen, waar vaak het allemoodigste ontbreekt, hoewel de tuinders geen hooge eischen stellen. Van een mznschwaardig be staan in den geest van de Pauselijke Encyclieken is geen sprake, aldus be toogde men. Algemeen was men het er over eens. dat de tuinbouwsteun niet aan zijn doel beantwoordt. {Ingez. Med.) toonen dat de toestand, zooals die is, niet langer kan worden bestendigd, is al véél gewonnen. Besloten werd een telegram aan den den betrokken Minister te zenden waarin gevraagd wordt de richtprijzen te stellen op 100 van den werkeüjken kostprijs in de Veenstreek en een extra uitkeering voor misoogst. Mede na mens de andere aanwezige burgemees ters deelde de burgemeester van Ter Aar mede dat de gemeentebesturen Zich gaarne achter deze actie zullen stellen. De voorzitter deelde nog mede, dat de aanwezige Kamerleden zich bereid ver klaard hadden een en ander persoonlijk met den Minister te bespreken. Hij sloot hierna de vergadering, nadat de. geestelij ke adviseur van den LTD., pater Cleophas, de aanwezigen tot kalmte en vertrouwen in de toekomst had aangemaand. WEER EEN ONBEMAND SCHIP BINNENGEBRACHT. Het NederlancLsch motorschip „Vida", van Antwerpen op weg naar Amsterdam. Is hedenmorgen te 5 uur tijdens den Zuid wester storm op den kop van de Noorder strekdam binnen de pieren te Umuiden gestrand. Het schip zit niet gevaarlijk. Sleepbooten zullen trachten het schip vlot te krijgen. De „Vida" meet 280 ton. Bij Petten, ter hoogte van strandpaal 27, is gisteravond een onbemande Engelsche barge (een klein vrachtschepjegestrand. Het scheepje de „Drancion". was niet ge laden en zit hoog en droog op het strand. Gistermiddag is in de Scheveningsche haven binnengeloopen de motorkotter UK 44, waarvan de schipper rapporteerde, dat hij 17 a 18 mijlen dwars van Katwijk aan Zee twee drijvende zeilschepen, z.g. „kof fen" zonder bemanning is gepasseerd. Op dit bericht is de zeesleepboot „Schelde" van L. Smit en Co.'.s Intern. Sleepdienst van Hoek van Holland uitgevaren. De sleepboot heeft slechts één scheepje kun nen vinden en heeft dit te Hoek van Hol land binnengebracht, Zooals gemeld is ook gisteren te Sche- veningen een onbemand Engelsch schepje binnengebracht, zoodat het vermoeden ge wettigd is. dat deze scheepjes in Engeland znn losgeslpTen en door den storm naar or-e kust zijn gedreven. Het Ru .isohe stoomschip „Kouibisher", dat op weg was van Leningrad naar Am sterdam. heeft op de Noordzee met zwaar stormweer te kampen gehad, waardoor de deklast aan hout voor een gedeelte ver loren ging en het schip zware slagzij op liep. Bij het binnenkomen van de haven van IJmuiden liep het schip gisteren uit het roer, doch met assistentie van sleep booten kon men het weer in het vaarwa ter brengen. Na de sluis te IJmuiden te zijn gepasseerd, is de „Kouibisher" met sleepboothulp naar Amsterdam opge- stoomd. KINDJE VERBRAND TE OOTMARSUM. Te Ootmarsum is gistermiddag het een jarig dochterje van de familie Oudevos- haar tijdens afwezigheid van de moeder, levend verbrand. Het kindje zat op een hobbelpaard en is met dit speelgoed te dicht bij de ka chel gekomen. Hierdoor geraakte het waschgoed, dat daar te drogen hing, in brand, terwijl tegelijkertijd de kleertjes van het kind vlam vatten. Toen een buur vrouw, die de brandlucht had waargeno men, kwam toeloopen, was de kleine reeds in het vuur omgekomen. Het lijkje was geheel verkoold. GEEN VOORRANG VERLEEND. Gisteravond omstreeks halfacht is in Den Bosch de motorrijder N. van A. aldaar, die aan het van rechts komend verkeer geen voorrang verleende, in botsing gekomen met een auto, bestuurd door iemand uit Roo sendaal. De motorrijder werd levensgevaarlijk ge wond en is in het ziekenhuis opgenomen. ONDER EEN AUTO GERAAKT. Gisteravond om -rif acht is de twintig jarige wagenmake Schotelbank, die met een vriend in het Cjip Zuidwolde (Dr.) liep te wandelen, door een hem achteroprijdende personenauto uit Emmercompascuum, die de lichten dempte voor tegemoetkomende fietsers, aangereden en op slag gedood. De auto had slechts matige vaart en de be stuurder heeft nog getracht een aanrijding te voorkomen. DE AUTO-ONDERLINGE. Gisteren hield de verzekering-maatschappij De Auto-Onderlinge te Groningen haar elfde jaarvergadering onder leiding van haar pre sident-commissaris. den heer mr. W. J. M. Weersma. Aan het verslag ontleenen wij het volgende: In vergelijking met het voorgaande boekjaar steeg de premie-ontvangst met ruim f. 50.000. Deze bijzonder sterke stijging, die sedert het derde boekjaar niet meer was voorgekomen, spiegelt zich ook af in de hiermede verband houdende cijfers. Het netto-overschot der re kening komt echter nauwelijks uit boven het overeenkomstige cijfer van het boekjaar 1P30— 1937. De productie van nieuwe verzekeringen was zeer bevredigend. Het voordeelig saldo bedroeg f. 10.851,21 (v. j. f. 10.175,39». nadat f.3000 was uitgetrokken als eerste bijdrage voor de vorming van een reserve ter voorziening in een pensioenregeling. Door toevoeging van het overschot steeg de ïeserve tot f. 144.401,09. Voorts werd op de beleggingen een koerswinst gemaakt van f. 1297.17. waar door de koersreserve steeg tot f. 18.895.17. De eigen reserves kwamen hierdoor op ruim f. 163.000 en het totaal der beleggingen op f. 504.600. Het bestuur en de directie werden door de vergadering gedéchargeerd van het gevoerde beheer. In de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer Hummelen. werd tot commissaris der maatschappij gekomen de heer H. R. J. v. d. Veen, notaris te Groningen. DE POSTVLUCHTEN. Vanmorgen is de „Ibis" van TJilitan vertrok ken met medeneming van 218 Kg. post. 4 Kg. pakketpost en 34 Kg. vracht. Eén passagier vliegt mede tot Amsterdam, terwijl voor tus- schentrajecten 22 passagiers werden geboekt. Hedenmorgen is de „Torenvalk" met gezag voerder Te Roller van Schiphol vertrokken. Aan boord bevond zich 223.614 KG. vracht, 462.802 KG. briefpost en 26.615 KG. pakketpost. Zeven passagiers maken de reis van Amster dam af mede. GEBOREN: Carolina Gemma Maria. D van J. H. M. P. Brugmans en A. A. v. Eynatten Catharina Chrstina, D. van Q. J. v. Niekerk en Chr. C. Snelderwaard Paul, Z. van P. de Graaf en M. J. v. d. Buuse Gerrit, Z. van W. J. v. d. Water en C. Holswilder Jan Willem. Z. van J. W. v. Kuyk en E. Molenaar Hendrlkje Martina, D. van H. Knop en A. Bamminged Cornelia. D. .van J. P. A. M. Peute en M. Kuijper Cornells Wilhelmus, Z. van G. H. v. d. Hoorn en E. C. Valentijn. OVERLEDEN: C. W. v. d. Zeeuw, hsvr. van S. C. den Heijer 61 J. G. W. Waterkamp. hsvr. van J. J. Waardeloo 50 j. J. E. G. Rademaker, Vr. 40 jaar. (Ingez. Med.) P. B. E. te O. - Het adres van het Neder - landsche Gezantschap te Londen luidt: Londen, W. I, 21-A Portman Square. Engeland. M. V. te K. - wy raden u aan inlichtin gen te vragen by het departement van Bui- tenlandsche Zaken. Het werk zal waarschyn- lyk door een Amerlkaansche Maatschappij worden uitgevoerd. A. v. H. te L. - By de aanvrage moet een bewys worden overgelegd, dat een bedrag van f.40 is gestort by het Bureau van den Ind. Eigendom. Voor zoover bekend, is geen be paalde kleur voor de teekenlngen voorgeschre ven. Mej. v. E. te L. - Op de goederen, die u in eigendom hebt. kan niemand aanspraken doen gelden. By een eventueele vordering zal toch wel aan te toonen zyn, welke goederen u toe- behooren. B, te L. - Voor de regeling moet u zich in verbinding stellen met een notaris. Aan de ordening zullen eenige kosten verbonden zijn. W. W. te L. - Volgens de wet moet by ziekte gedurende een betrekkeiyk korten tijd het loon betaald worden. Een week is in het gestelde geval wel voldoende. B. P. R, - Wendt u met deze aangelegen heid tot het hoofdbestuur van het Staatsbedryf der P.T.T. te 's-Gravenhage. zoo mogeiyk met medewerking van andere omwonenden. A. L. te L. - De genoemde branche valt niet onder de Vestigingswet: wel het brood- bakkersbedryf. ST. NICOLAAS GARDEROBE en die voor Pietermanknecht - Pruiken Baar. den te huur. NU bestellen. Negerzwart, Fop- en Schertzartikelen - ERATO - OUDE SINGEL 14 - Telef. 889. 3689 (Ingez. Med.) BUITENLANDSCH GEMENGD. VIJFTIG SLACHTOFFERS. Een sneeuwstorm heeft in het noord oostelijk deel der Vereenigde Staten onge veer vijftig slachtoffers geëlscht. waarvan 13 in den staat New-York. Langs den Atlantl- schen Oceaan zijn scheepvaart- en lucht- dlensten gedeeltelijk gestremd. Te Amsterdam in den staat New-York is een kachel uit elkaar gesprongen tenge volge waarvan een moeder met haar vijf kinderen om het leven kwamen. In sommige streken van New-York ligt de sneeuw zes voet hoog. Veertigduizend arbei ders zijn ln dienst gesteld voor het oprui men van de sneeuw. Overzicht onzer belangrijkste Veemarkten. Aan weidetyd plotseling een einde gekomen. Het ruwe, koude en daarby natte weer, heeft plotseling een einde gemaakt aan den weide tyd. Begin dezer week liep het meeste vee nog buiten, want er was nog voldoende gras. terwyi de welden nog vry droog waren. Het vee is daardoor dit jaar laat op stal gezet, wat een voordeeltje ls voor de boeren. Met de meeste drukte in den veehandel is het voorloopig gedaan. De laatste groote na- jaarsmarkt werd ln de afgeloopen week ge houden te Purmerend. waar een redeiyk aan bod was cn goed gebrulksvee vlot en duur werd verkocht, doch de mindere soorten waren zeer flauw. De gewone weekmarkten gaven op het einde dezer week al wat minder aanbod te zien en ook de handel in de goede melkkoeien was duur. Met het groote vee elng het iets flauwer. Men kocht op deze afdeelingen de goede bees ten er uit. die „vierkant" ln de uier waren om nog weer by den stier toe te laten en deze waren dan ook pryzlg, maar voor dc rest kreeg de mester kans om Iets geschikter een „onkant" beest te koopen. We zagen tamelijk goede dieren met nog wat melk er onder ver- koopen voor f. 140—f. 170 per stuk. Beste versch gekalfde beesten waren duur: f.250—f.325 per stuk. Overigens was er weer veel aanbod van af wijkende soorten slachtvee voor de blikvleesch- fabricntle en de aanvoerders waren deze keer niet best te spreken over de pryzen. Te Lelden werden gisteren door den voorzit ter van den Ned. Bond van Veehandelaren, de heer Jb. van der Stoel. die tevens de leider is van dezen crlsis-veeinkoop meer dan 100 stuks gekocht tegen prijzen van f. 100—f. 135 p. stuk, in het gewicht van 500—600 pond ge slacht gewicht. Deze waren o.i. wel f. 10 per stuk goedkooper dan de vorige week. Ook voor de betere soorten had de markt een flauw verloop met wat lagere prijzen. Vette kalveren waren onveranderd duur. Nuchtere goed prys- houdend, terwyi het wolvee by kort aanbod vlugger en iets duurder kon worden geplaatst. De vette varkensmarkt eindigde met de Leeuwarder markt kalm. prijshoudend. Magere varkens en biggen waren weer goedkoop, of schoon er iets meer handel was. deden onze voorouders, oor spronkelijk „tot vorderinge der gesontheit. Maar ze wisten hun tabak zoo smakelijk te mengen en zoo goed te kerven, dat ze al gauw 't genot van hun pijp voor geen geld wilden missen. SCHOUT 15ct. COOPVAERT 1Qct. PERSONS 2909 (Ingez. Medj (Van onzen parlementairen medewerker). BEGROOTING VAN BUITENLANDSCHE ZAKEN. De Kamer ls beziz te eten van liefst drie begrootingen tegelijk: Buitenlandsche Za ken, Defensie en Onderwijs. Gistermiddag stond de schotel der bui tenlandsche politiek vooraan op den dlsch. Den vorlgen dag waren er al 7 tafelrede voeringen gehouden; nu volgden er nog 6. (Ingez. Med.) De heer Wijnkoop deed een communis tisch sausje over de spij6. Hij meende dat de neutraliteitspolitiek van Nederland zou voeren tot isolatie en leverde critiek op het fascisme. Trouwens, hij zag overal fas. cisme; ook het beleid van den sociallsti- schen minister-president van België noem de hij verkapt-fascistisch Om het fascisme te bestrijden meende hij is er maar één middel: sterke collectieve weerstand. Verschillende vraagstukken den vorigen dag reeds besproken werden ook nu weer door de sprekers aangevoerd. Daarbij be handelden de heeren Kortenhorst en Don ker het luchtvraagstuk (luchtmacht) in verband met onze volkenrechtelijke positie en onze neutraliteit; hield de heer Zandt zijn gewone speech tegen den Volkenbond (op chr. motleven: de Bond zou onchris telijk zijn) en werd ook nu weer aange drongen op een milde regeling van het Vluchtelingen-probleem. Vermelding, als steeds, verdient nog de rede van den heer de Geer. Bekend ls. welk een vurig voorstander van den Volkenbond hij is. Ook nu weer steunde hu het standpunt van de Regee ring. om het Ideaal niet prijs te geven, maar hij verzette zich tegen die Idealisten, die, vasthoudend aan een zeker axioma, het reëele doel uit het oog verliezen. Vol strekt verkeerd ls het zoo betoogde hit om ln naam van het Volkenbonds-ideaal de tegenstellingen te verscherpen. Har telijke hulde bracht de christelijk-hlstori- sehe staatsman aan den Engelschen minis ter Chamberlain, die Europa voor een oor log heeft behoed. Hij wees er op. dat de herinnering aan den wereld-oorlog heil zame gevolgen heeft gehad en daarom kon een moeder terecht ln Londen op de linten van een krans ter herinnering aan gesneu velde soldaten dc woorden laten aanbren gen: „Zij zijn dus niet voor niets ge storven I Neen riep de heer de Geer uit de Engelsche en Fransche staatslieden, die den oorlog voorkwamen verdienen geen smaad. En zijn veel menschen. die zeggen dat er bil krachtiger optreden toch geen oorlog zou zijn ontstaan maar vroeg de heer de Geer hebben zll het bestier over de wereld? Aan het slot van zijn rede uitte de heer de Geer een krachtig protest tegen het verderfelijke anti-semietisme. Hl! wees de schuld van de Jodenvervolging aan: die ligt bij he' fascisme en hij vroeg den heer Rost van Tonningen, waarom deze geen vlammend protest had laten hooren alvo rens te pleiten voor een nationaal tehuis voor de Joden ergens ln verte landen. REDE VAN DEN MINISTER Minister Patijn heeft in het begin van zijn rede al dadelijk zijn vreugde er over uitgesproken, dat er tusschen België en Nederland een grooter bereidheid bestaat, de gemeenschappelijke vraagstukken ln wederzljdsch overleg te regelen; hij ver klaarde dat aan de oplossing der hangende kwesties wordt gewerkt. En de politiek van belde landen ls gebaseerd op de zelfstan- digheid, maar de minister ontkende met kracht dat dit zou zijn een prijsgeven van I de gedachte der collectiviteit. 1 Neen. Aan die gedachte houdt, voor zoover hetj mogelijk ls, ook onze Regeering vast En de rede van den Minister ln Genèvel dan? Die was zei hij niet anders dan I een herhaling van wat de Nederlandschi I Regeering reeds vroeger als haar standpunt I had te kennen gegeven Inzake art. 16 van het pact en de daaruit (eventueel) voort- komende verplichtingen. Maar dit stand punt, deze politiek, ls voor onze Regeerinp I zeker niet het einddoel; zoo verklaarde de Minister. Het doel is de weder-opbouw van den Volkenbond, met de mogelijkheid van sancties. Wellicht, dat die toekomstige nieuwe Bond kan worden gesplitst naar de werelddeelen, zoodat er een afzonderlijke Bond voor de Europeesche volkeren zou komen. En daarom herhaalde de Minister, dat er niet aan. gedacht kan worden, nu den Bond prijs te geven; dit zou een vol komen verkeerde politiek zijn. Hit heeft I zijn rede ln Genève gehouden in het be lang van 's lands veiligheid. Intusschen, hl) erkende dat ook op ons land toch deze ver plichting blijft rusten, om in voorkomende gevallen, evenals andere landen, te over wegen welke verplichtingen eventueel uit art. 16 voortvloeien. Voor het vredeswerk van Chamberlain gaf de minister zijn waardeering te kennen. Inzake het vluchtelingen-vraagstuk heeft de Minister verwezen naar het geen onlangs is medegedeeld doer zün ambtgenooten Colijn en Goeeling. De grens ia niet dicht; eiken dag worden er verscheidene vluchtelingen toegela ten, Maar we moeten zei de Minis ter ook aan ons eigen volk, asn onze weikloozen, denken. Van Engeland heeft, zoo hoorden onze Regeering nog steeds geen antwoord ontvanken, maar er is toch wel uitzicht op medewerking van dat rijk. De Minister verklaarde, dat de Regeerlnf geen bevoegdheid tot optreden bezit lp vallen waarin Joden uit Nederlandschf ondernemingen worden ontslagen Ingevolge Duitsche pressie, en tevens, dat in het aan wijzen van een vertegenwoordiger Ml Franco, geen erkenning de facto van zon regeering ls gelegen. En ook deze Minister j gaf nog eens te kennen, evenals dr. Collin, dat ln een betrokken-worden van Neder land in een eventueele verdeeling van koloniaal gebied geen sprake kan zün en dat Koningin en Kabinet samen den biif-h' gevoelen, ons gebied ongeschonden te be waren Verschillende sprekers hebben nog gere pliceerd, waarbij de heer de Marchan d'Ansembourg verklaarde dat ook de N.Sd. de Jodenvervolgingen afkeurt en tevens oa de Nederlandsche Joden ons volk naar een oorlog met Duitschland drijven. Vert ."j lende andere sprekers gaven zii het j op zekere hoogte, hun teleurstelling te Ken. nen over de tot-nog-toe bereikte result»"" met de toelating van vluchtelingen m» Minister Patijn antwoordde, dat hli de v wijten onbillijk acht. Want de doet wat zit kan. en boven heeft de w a O L l| Ikau, CIl UUVC 11 lioun —v I ter - wat geen enkele ziiner collee»8 andere landen deed zich tot verschljei1^ verschillende J mogendheden gewend om hulp voer Joden te verkrijgen. „_„u« De Kamer heeft de begrooting z°" hoofdelijke stemming goedgekeurd.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 10