STADSNIEUWS 79sie Jaargang VRIJDAG 25 NOVEMBER 1938 No. 24131 Koning Leopold betuigt Zijn dank HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitwisseling van telegrammen Dit nummer bestaat uit ZES bladen EERSTE BLAD verwacht Ontheffing winkelsluitingswet LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons BLad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertcntles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week f. 0.18 Franco - per post f. 2:35 per 3 maanden 4- portokosten. (voor binnenland f.0.80 per 3 mnAJ, VER. TOT BEVORDERING DER BOUWKUNST. Siameesche bouwkunst, zeden en gewoonten. Voor bovengenoemde vereeniging sprak gisteravond de heer L. D. Petit, secretaris jan de Vereeniging Oost-West te Amster dam over ..Siameesche bouwkunst, zeden en gewoonten" toegelicht door een groote serie lichtbeelden. Na een openingswoord van den voorzit ter, den heer C. Ponsen begon spr. met er on te wijzen, dat het zoo jammer ls, dat «Ij ln Siam zoo weinig Hollanders meer aantreffen in tegenstelling met vroeger, toen er een bloeiende nederzetting was van de Oost-Indische Compagnie, welke daar groote gebouwen had gevestigd waarvan thans nog de fundamenten worden gevon den siam is een land van de grootte als frankrijk; er waren voor eenige jaren, toen spr. het land bezocht, slechts 24 Hol landers gevestigd. Spr. nam zijn gehoor mee op reis door dit wonderlijke koninkrijk, een Boeddhis tisch land met prachtige tempels en palei- jen. De hoofdstad Bangkok ls bij het bin nentreden een Europeesche stad met een station door een Duitschen architect ge touwd. Ook de straten in de omgeving zün alle Europeesch en vallen op door hun typischen arcadebouw. waardoor het lijkt of öe straat uitstorven is, doch de winkels i onder de luifels gevestigd. Over een der linalen lag een typische oud-Hollandsche ophaalbrug zooals men ze hier te lande noeger overal aantrofdit ls nog een over- iifsel van de Hollanders uit vroeger jaren. Bangkok zelf lijkt een Chlneesche stad; s handel wordt gedreven door Chlneezen. -gezien de Siamees als goed Boeddhist n handel mag drijven en in zijn onder- -ud voorziet door landbouw, in het bij der door de rijstcultuur. Hiervoor wordt gebruik gemaakt- van de primitiefste iddelen als waterraderen uit bamboe en molens. De velden liggen alle horizon- zoodat de bevloeiing uitgebreide maat- -len vraagt. In de straten van Bangkok troffen ons Afschillende monumenten, waaronder een »r mooi monument voor de gevallenen in ien wereldoorlog, toen Siam aan de zijde (er geallieerden ten strijde trok. De solda len deden in hoofdzaak dienst als Roode Kruissoldaten achter het front doch kon den de temperatuur en het klimaat van Europa niet verdragen, zoodat de meesten Rierven. Het paleiscomplex ls een stad op zich zelf en geheel omgeven door een muur van biksteen, welke is witgepleisterd met poort- lt< en poorten, welke ieder opzich zelf een iStaaltje zijn van Oostersche architectuur tn beeldhouwkunst. Het paleis zelf is opgetrokken. gedeelte- Sik in Europeeschen. gedeeltelijk in Ooster- schen stijl. Zeer mooi zijn de versieringen ran de daklijsten, alle van Chineesch por- selen en fayence. De daken zijn belegd met dakpannen met goudglazuur. wat een Klétterend effect geeft. Een zeer mooi bouwwerk is de Troonhal, geheel opgetrokken van Italiaansch mar mer door Italiaansche werklieden. Het in terieur is geheel door Siameesche kunste- wars gemaakt en schitterend versierd met "Xiderts en kunstig houtsnijwerk. Mooi van architectuur zijn voorts de kleinere gebouwen en tempels op het pa- '■tiscomplex. Prachtig houtsnijwerk in teakhout behandeld met gouderts geven al door de Oostersche zon schitterende ellecten terwijl ook de verschillende kleu- ttn porselein en mozaïeken hiertoe bijdra- rin Ook de groote tempel is mooi van khitectuur en Indrukwekkend met zijn wie Boeddhabeelden. Ook de grafmonumenten zijn staaltjes ran Oostersche architectuur met rijke ver teringen. Oe Boeddhabeelden komen in alle tem- t's in grooten getale voor en hebben alle eenzelfde uitdrukking van de Goddelijkheid. Je groote beelden zijn van baksteen. Door «e bezoekers van den tempel wordt telken male een klein stukje bladgoud op dit beeld keplaatst, zoodat het als met een goudlaag «"trokken lijkt. Ook aan de deuren van de tempels is veel besteed; zii zijn versierd met prach- 'R Siameesche motieven. In kloostergan- Ra treft men aan voorstellingen uit het «ten van Boeddha gedeeltelijk als snij- Krk, of gedreven in brons of in bronzen tttwerk. Mooie beelden werden getoond van hout- JWerk, gedreven zilveren schalen en •Mteeerwerk in klei. Bijzonder interessante Mos waren die van de vroegere Koning en koningin, deze laatste met veel sieraden •panden in het bijzonder opalen, welke msiam volgens het geloof geluk aanbren gt. verschillende boerinnen en typen uit m volk benevens danseressen. Als slot spreker verschillende beelden van het ®j®ek van een der Siameesche Prinsen. Demrang aan Nederland, bot. hoopte aan het einde van zijn voor tent dat hli had bijgedragen tot verbrei- „Jz der kennis van de bouwkunst en joonheid van Siam. Jp voorzitter dankte den spreker voor al 'schoons dat hii had laten zien. Er wer- (T oog enkele vragen van aanwezigen oon spreker beantwoord. »ervolgens werden de huishoudelijke afgedaan en kon Bouwkunst weer mthen oD een mooien heerlijken avond. JUBILEUMUITVOERING MOND- ACCORDEONCLUB „KUNST EN GENOT" Met medewerking der Mannenzangvereen. „Kunst, na Arbeid". Gisteravond vond ln de geheel bezette Graanbeurs de feestelijke 10de jaaruitvoe ring plaats van beide bovengenoemde ge zelschappen, die wij als zeer geslaagd mo gen beschouwen. Er heerschte een opge wekte en verwachtingsvolle stemming, toen liet gordijn vanéén ging en de jongens der Mondaccordeonclub, onderafd. der C. J. M. V. „Levendaal" zich onder leiding van den lieer H. F. Roman Jr. presenteerden in hun keurige, smetteloos-wltte pakjes. Ingezet werd met een zuiver gespeeld koraal, waarna de voorzitter de heer H. v. d. Broek met gebed opende. Vervolgens sprak hij een hartelijk welkomstwoord op dit 10de jaarfeest, o.a. tot de leden van het Wijkbestuur, de afgevaardigden van di verse zusterverenigingen, speciaal het Rijnsburgsche „Advendo", waarmee zulke hechte vriendschapsbanden bestaan, en de zangvereniging „Kunst na Arbeid". Het verheugde spr., dat zoovelen thans in deze groote zaal kunnen meeleven met dit feest. Met dankbaarheid gewaagde spr. van het feit, dat de vereeniging nu een der meest bekende afdeelingen van de Ver. Leven daal is. Ook begroette hij de donateurs, die voor zulk een prachtlgen steun zorg dragen, waardoor zooveel voor de jongens gedaan kan worden. Het woord was dan weer aan de muziek: de Mondaccordeon Club bleek wel zeer ern stig gestudeerd te hebben, hetgeen tot uiting kwam bij de hierop volgende serie nummers, die ingezet werd met „Officier of the day". De frischheid, de zuiverheid, het pittige rhythme en de nauwgezette, ge nuanceerde afwerking waren opmerkelijke en prettige factoren. Aan den dirigent alle hulde voor de samenstelling en voorberei ding van dit. geslaagde programma. Gezamenlijk en dan weer afwisselend waren de ouderen en de jongeren aan de beurt en telkens bleek weer uit het har telijke applaus, hoe zeer de prestaties ln den smaak vielen. Het ls dan ook een kra nig ensemble, dat op dit gebied al heel wat in zijn mars heeft! Ook de trommel slager deed keurig werk. Vervolgens was het mannenkoor „Kunst na Arbeid" onder leiding van den heer J. J. v. d. Bos aan de beurt. Over dit koor schreven wij reeds meermalen in loffelij- ken zin en ook nu trof de mooie klank, a'. dadelijk ln het beschaafd en gevoelig gezongen „Le Rossignol". Bijzonder fijn was hier het timbre der tenoren, waarbij de andere stemmen zich harmonieus aan sloten. Ook Dupont's „De Geboortegrond" en Giesen's „Domine, salvam fac reginam" werden fraai en met begrip voorgedragen. Het succes was dan ook groot, speciaal na net laatste, met veel sonoriteit gezongen nummer, dat door mevr. van der Heyden— Brakel, die dezer dagen in verband met haar langdurige medewerking tot eere-lid der vereeniging is benoemd, muzikaal be geleid werd. Haar werd door een der jeug dige leden van „Kunst en Genot" een fraai bloemstuk overhandigd. Hierop hield de heer J. M. G. Hakkert. voorzitter der C. J. M. V. „Levendaal" een korte toespraak, getiteld „Tien jaar K. en G." Spr. schetste het merkwaardige, maar zoo eenvoudige ontstaan der muziekclub, waarvan hij zou willen zeggen „De Heer iieeft het gedaan". Begonnen met 20 jon gens, werd als hoogste ledental de 112 be reikt; nu zijn er gemiddeld 80 a 90 jon gens lid. In den loop der jaren zijn onge veer 200 uitvoeringen gegeven, w.o. vele voor werkloozen en ook voor de straatpre- ciiking. Er ls dus veel reden tot dankbaar heid! In het bijzonder huldigde spr. de bestuurders, t.w. de heeren v. d. Broek, van Leeuwen en Roman. Spr. zegde de ver eeniging toe, dat zij van de C. J. M. V. „Le vendaal" alsnog zal ontvangen een cou vert met Inhoud, te bestemmen naar vrije keuze. Ook dankte spr. ds. Punselle voor zijn steun. Namens Advendo uit Rijnsburg bood de heer Hoogstraten een bloemenmand aan en de heer P. Ph. Jansen een medaille na mens de Ver. „V. O. P." Nadat nog eenige nummers met groot enthousiasme waren ge„blazen", sprak de voorzitter op zeer hartelijke wijze den di rigent toe. Hoewel deze geen cadeaux had willen ontvangen, omdat hij met de an deren samen de vereeniging wilde bou wen. was de voorzitter zoo vrij hem toch 'en 'geschenk aan te bieden voor zijn vrouw n.l. een schitterenden bloemenmand. Het applaus getuigde wel van de groote sym pathie voor den directeur! Het zou ons te ver voeren het verdere programma gedetailleerd te bespreken. Wij willen volstaan met onze erkentelijkheid te betuigen voor hetgeen ook na de pauze gespeeld en gezongen werd. Een uitvoerig programma, dat getuigde van gedegen studie en van uitstekende resultaten! Een „biavo" voor beide ensembles, die voor een mooien avond zorgden is hier zeker op zijn plaats. Het was een gedenkwaardige feestviering, waarop allen met tevredenheid kunnen 'erugzien! V WMMWMIlwrtW.t Bij Zijn vertrek van Nederlandschen bodem heeft Koning Leopold aan Koningin Wilhelmina het volgende telegram gericht: „Aan Hare Majesteit de Koningin der Nederlanden, Het Loo. Bij het verlaten van het prachtige land wensch Ik nogmaals aan Uwe Majesteit Mijn dankbaarheid te betuigen voor Hare gulle gastvrijheid. Ik ben diep ontroerd door de harte lijke ontvangst, die Mij door Uwe Majesteit en het Neder- landsche volk werd bezorgd. Het zal Mijn volk en Mij ver heugen bij een toekomstig bezoek van Uwe Majesteit onze gevoelens van erkentelijkheid te mogen uiten." geteekend: LEOPOLD. i BINNENLAND. De Tweede Kamer over onze internationale politiek (4e en le Blad). De moord te Brunssum opgehelderd ("Ge mengd, 4e Blad). Euwe wint van Botwinnik (Sport, 3e Blad). Nieuwe proefnemingen in het Nederlandsch voetbalelftal (Sport, 3e Blad). De ramp van de SCH 102 voor den Raad van de Scheepvaart (Laatste Berichten lste Blad). Verkoop van duingrond aan Noordwijk goedgekeurd (5e Blad). BUITENLAND. Koningin Wilhelmina heeft hierop met het volgende tele gram geantwoord: „Aan Zijne Majesteit den Koning der Belgen te Laeken. Ten zeerste gevoelig voor het vriendelijk telegram, dat Uwe Majesteit mij gezonden heeft bij het verlaten van Mijn land, gevoel Ik Mij gedrongen Uwe Majesteit de verzekering te geven, dat Haar bezoek voor Mij en Mijn volk een oorzaak van bijzondere vreugde geweest is en dat geheel Neder land de komst van Uwe Majesteit hoogelijk heeft gewaar deerd. Ik verheug Mij bij voorbaat erop Uwe Majesteit eer lang een bezoek in Brussel te brengen." geteekend: WILHELMINA. Na vele uren van bespreking zijn de Brit- sche ministers weer uit Parijs vertrok ken (Buitenland, le Blad). De komst van von Ribbentrop naar Parijs (Buitenland, le Blad.) Wederom geruchten van wrijving in Mid den-Europa (Buitenland, le Blad). Palestina in het Britsche Lagerhuis (4e BI.)1. De stakingen in Frankrijk nemen toe (Bui tenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. «MIMMHMIiMM 111 1 lilI'll! I'll! j I" 11 III1!"»! Illlllrilllili.ll I' ,11 JlrfiiliaiiniliMI li'hlllPII '11 'IÜI ll'llfj THEOSOPHISCH GENOOTSCHAP. „Wie bepaalt 's menschen lot?" Over bovenstaand onderwerp Is in het Federatiehuis, Gerecht 10 alhier door het Theosophisch Genootschap een lezing ge houden. Dit onderwerp, aldus spr., behoort zeker wel tot de gewichtigste levensvra gen. Door verschillende oorzaken, niet het minst door den invloed van dogmatisme, waardoor de mensch zich gaat gevoelen als een hulpeloos en in zonde geboren we zen, ook door den invloed van het fata lisme acht de mensch zich onbekwaam, bovenstaand vraagstuk tot een bevredigen de oplossing te brengen. De theosophie wijst echter er op hoe noodig het is, dat de mensch zich vertrouwd maakt met de wetten van de natuur en het besef krijgt van de drijvende kracht achter deze wet ten, die alles uiteindelijk tot harmonie en geestelijke ontplooiing zal leiden. De theo sophie leert, dat waarheid voor iedereen te vinden is, die ernstig zoekt; het ligt in 's menschen vermogen om kennis te ver werven omtrent de wetten, die zijn lot be- heerschen. Door een materialistische le vensbeschouwing en een tengevolge daar van steeds toenemende zelfzucht, verliest de mensch langzamerhand het contact met de natuur en het bewustzijn van haar wet ten. Hij gaat het leven zien als een onbe grijpelijk gebeuren, waarin toeval en wil lekeur een overheerschende rol spelen. De mensch voelt zich met deze levensbeschou wing niet voldaan en vaak ziet hij het meest voor-de-hand-liggende eenvoudige antwoord over het hoofd, n.l. dat er geen oorzaak gelegd kan worden in het leven, dat niet het nauwkeurig bepaalde gevolg mét zich brengt, hetzij dit vroeg, hetzij dit laat komt. Deze leer van Karman, van „Oorzaak en Gevolg" doet ons mét de leer van reïncarnatie het leven niet langer be schouwen als een aaneenschakeling van toevallige gebeurtenissen en chaotische te zamenvoeging van vele onrechtvaardighe den, doch het leven wordt voor ons een volkomen logisch geordende ontwikkelings gang, waarbij de mensch door eigen in spanning zijn latente en oneindige moge lijkheden en vermogens tot ontplooiing kan brengen. Door een verkeerd gebruik van zijn vrijen wil handelt hij vaak tegen de harmonie zoowel voor hemzelf als voor zijn medemensch. Een juist inzicht in deze eenerzijds zoo eenvoudige, en anderzijds tot de diepste philosophie en levenswijs heid voerende leer van Karman brengt ons tot een geheel andere levenshouding. Door het verloren gaan van deze kennis gmg ook het besef van verantwoordelijkheid van mensch tegenover mensch verloren. Iets wat voor het Westen niet minder is dan een ramp. De theosophie brengt deze oude levenswijsheid, de kermis van de wet ten, die 's menschen leven en de natuur beheerschen, opnieuw aan ons terug. ACADEMISCHE EXAMENS. Bevorderd is tot doctor in de wis- en na tuurkunde, op proefschrift getiteld: „On Indo-Malayan Ptrephyllinae", de heer C. J de Jong, geboren te 's-Gravenhage. Bevorderd ls tot doctor in de rechtsge leerdheid. op proefschrift getiteld: „De rechtsgrond van den omslag der averij- grosse", de heer A. C. van Empel, geboren te Middelburg. Geslaagd: voor het doctoraal examen ge neeskunde: de heer R. Slotema (Den Haagi voor het propaedeutisch examen theolo gie: de heer J. den Hartogh (Haarlem); voor het artsexamen le gedeelte: de hee ren Th. H. Jansen i Oegstgeest)A. Zandijk (Waarde, Z.); J. H. Briët (Apeldoorn) en P. K. A. de Haas (Den Haag); Bevorderd tot arts: de heeren A. Naere- bout (Vlisslngen)R. G. M. L. Tobing (Lei den) en dr. L. Zeldenrust (Den Haag). Voor onze omgeving wordt ma tige tot krachtige Westelijke tot Zuid-Westelijke wind verwacht, met plaatselijk nog regenbuien. De bewolking zal meest zwaar zijn, doch afgewisseld worden door opklaringen. De temperatuur zal weinig veranderen. Hedenmorgen is aan alle posten geseind „Weest op uw hoede". HERWONNEN LEVENSKRACHT. Onder groote belangstelling heeft de R. K. Vereeniging tot bestrijding der tuber culose ln de groote zaal van de Stadsge hoorzaal gisteren een film-avond gegeven. Nadat een natuurfilm had gedraaid, werd de groote geluidsfilm vertoond, welke tij dens de viering van het 25-jarig bestaan op 2 Juli 1938 was opgenomen. Na deze vertooning hield de voorzitter een korte rede, waarin hij schetste hoe „Herwonnen Levenskracht" reeds meer dan 4000 patiën ten heeft uitgezonden en hiervoor reeds circa 2'/i millioen gulden heeft uitgegeven. Steeds komen vele aanvragen binnen, doch door gebrek aan geld staan nog geregeld 100 a 150 patiënten op de wachtlijst. Daarom hebben de gezamenlijke plaat selijke comité's als feestgeschenk 16.000 nieuwe stuivers-vrijwilligers bijeengebracht waardoor meer patiënten kunnen worden uitgezonden. Waren er 20.000 geweest, dan had de gevreesde wachtlijst kunnen ver dwijnen. Toen 25 jaar geleden het eerste sanatorium te Apeldoorn gebouwd werd, bleek het weldra te klein: gelukkig kon eenige jaren geleden een nieuw sanatorium Berg" en Bosch gebouwd worden, waar nu dagelijksch 420 patiënten verpleegd wor den. Het is zoodanig ingericht, dat deskun digen dit sanatorium een van de beste van Europa noemen. Tot besluit van den avond werden r.og eenige films vertoond. L. v. GEELEN - Haarlemmerstr. 55 - Tel. 593 3323 (Ingez. Med.) DE AANRIJDING OP DE DOUZASTRAAT. De toestand van het slachtoffer van de aanrijding op de Douzastraat, waarvan wij gisteren nog melding maakten, mr. C. F. D. uit Middelburg, was hedenmorgen redelijk wel. Hij heeft, een zware hersenschudding bekomen. De bestuurder van de aanrijden de auto, de aannemer D. de G. uit Moer- capelle verklaard, de van rechts komende motor te laat te hebben opgemerkt. VAN HEDEN AF TOT EN MET SINT NICOLAAS. De Commissaris van Politie maakt bekend, dat in het tijdvak van heden tot en met 5 December a.s„ de winkels ingevolge de bepalingen der Winkel sluitingswet, tot 10 uur nam. geopend mogen zijn, uitgezonderd de Zondagen 27 November en 4 December. Het winkelpersoneel boven 18 jaar mag gedurende dit tijdvak elf uur per dag en 66 uur per week arbeid verrichten, met dien verstande dat in het tijdvak van drie achtereenvolgende weken, aanvangende 20 November, niet meer dan 172 uren arbeid mag worden verricht. Jeugdige personen van 16 en 17 jaar mogen gedurende dit tijdvak 10 uur per dag en 60 uur per week arbeid verrichten, met dien verstande, dat in het tijdvak van drie achtereenvolgende weken, aanvan gende met 20 November, niet meer dan 166 uren arbeid mag worden verricht. Deze jeugdige personen mogen na 8 uur n.m. geen arbeid verrichten. De te volgen werktijdregeling moet blij ken uit een naast de arbeidslijst opgehan gen geschrift. Voor de Zondagen 27 November en 4 December, gelden de gewone bepalingen. 12 DECEMBER RAADSZITTING. Ter kennis van de leden van den Ge meenteraad is gebracht dat de eerstvol gende vergadering van den Raad hoogst waarschijnlijk zal plaats hebben op Maan dag, 12 Dec. 1938 as.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 1