Het vertrek van den Koning der Belgen volgend jaar naar België 79sfe Jaargang DONDERDAG 24 NOVEMBER 1938 No. 24130 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Eeri jubeltocht door Den Haag artelijk afscheid aan het station Nederland en België gelijkgezind zijn STADSNIEUWS Verduisteringsproef uitgesteld Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD verwacht LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 etsriper regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zffre per 3 maanden f. 2.35 per week f.O.U Franco per post f. 2:35 per 3 maanden 4- portokosten. (voor binnenland f.0.80 per 3 mntli tt, «I l T/ ït*i H.M. de Koningin het HM. de Koningin en Z.M. Koning Leopold op weg naar het station. Deze foto werd genomen op den Stationsweg te Den Haag. Al vroeg was het vanmorgen druk bij het paleis Noordeinde in Den Haag. in verband art den terugkeer van Koning Leopold België. Om halftien hadden de huza- ttn HOO man) zich reeds ter weerszijden het ruiterstandbeeld opgesteld en zij resenteerden de sabels toen een kwartier liter de eerewacht aanmarcheerde. Langs de paleisvleugels stond een eere- acht mariniers met ingetreden vaandel en ij den ingang van het paleis de marine- pel uit Den Helder onder den kapel meester Leistikow. Twee ordonnans-officie- te paard wachtten tegenover den in- "g, terwijl de stalmeester jhr. Verheyen a laatste orders gaf. Het was ongevier tien minuten over half elf toen Koningin Wilhelmina en Koning Leopold, uitgeleide gedaan door den opperhofmaarschalk jhr. Boreel ran Oldenaller en den hofmaarschalk haron de Smeth, voor den ingang ver schenen. Op datzelfde oogenblik bliezen de pijpers den vaandelmarsch en presen teerde de eerewacht het geweer. Een luid gejuich klonk van de overzijde, vaar het publiek zich achter de afzet tingen verdrong. De beide vorsten be traden het plein en schreden langs de «erewacht. De Koningin droeg een lang blauw gewaad met bruin bont, waarbij hj het Grootkruis van de Leopold-orde droeg. De Koning droeg het Grootkruis Kederlandsche Leeuw over zijn uniform. De marinekapel zette onmiddellijk na den vaandelmarsch de Brabangonne in. Na de inspectie van de eerewacht be- faven de Koningin en de Koning zich «eer eenige oogenblikken naar binnen. Intusschen vormde zich de stoet. Het cavalerie-escorte stelde zich op vóór en achter de roode met zes paarden be spannen calèche, welke voor den in- êang,werd voorgereden. Vertrek van het paleis. Het oogenblik van afscheid is dan geko- «n. Weder verschijnt de Koningin met Haar pst bij den ingang. Zij heeft nu Haar «en bontmantel aan gedaan As de vorsten in de calèche plaats ne pt heft een soldaat, die een Oranjevaan mijn geweer heeft, deze vaan op. Van thoek tot straathoek wordt dit teeken rgegeven, want er is een lange rij van ""n met dergelijke vaantjes uitgezet. Op ?>!e wijze is het sein in eenige oogenblik- doorgegeven aan de batterij op het zlieveld. om gedurende den rit naar het dstlon elke minuut een saluutschot te —sn. 1" een tweede calèche, met vier paarden •spannen neemt het Prinselijk paar plaats. - •"chijning van Prinses Juliana, die in 5 Srijsblauwen mantel met grijs bont en •««blauwen hoed is gekleed, en van Prins *nhard in zijn uniform van ritmeester «huzaren, ontlokt een nieuw gejuich aan «achtende publiek. Naast het Prinselijk j; «8 stellen de ordonnans-officieren zich Dan volgen zeven volgrijtuigen, in het .'"waarvan de ministers Spaak en Pa tij n nemen. Minister Patijn draagt over V !ala-kostuum het Grootkruis van de JjJJorde van België. Voorts zijn in de j'-tijtuigen gezeten het gevolg van de •«vorsten, de leden van den eeredienst. Koning toegevoegd en de Belgische ~:t baron Herry '!l alleen in het Noordeinde, maar langs de geheele route naar het station klinken, als de stoet passeert, kreten als „Leve Koning Leopold" en „Leve België". Natuur lijk wordt ook het eigen Koningshuis luide toegejuicht. Op het paleis Noordeinde zakt intusschen de standaard van den Belgischen Koning langs de mast omlaag De aankomst bij het station. Voor den ingang van de Koninklijke wachtkamer van het Hollandsche Spoorsta tion was een fraai baldakijn opgericht. Het doek bestond geheel uit purper met goud afgezet en er boven prijkte het Belgische wapen. Ter weerszijden was een haag van groene heesters geplaatst, waartusschen roode en gele bloemen waren aangebracht terwijl op verschillende wijzen het embleem van den Nederlandschen en den Belgischen Leeuw in de versiering verwerkt was. Twee hooge witte vlaggepalen met groen omkranst verhieven zich van het dak van het baldakijn. Aan deze masten waren de Belgische en de Nederlandsche vlaggen geheschen, ter wijl ook van tal van andere punten van het station de dundoeken van beide landen wapperden De Koninklijke rijtuigen reden tot voor den ingang van de Koninklijke wachtkamer, waar vele autoriteiten bijeen waren. Luide werden de vorstelijke personen toe gejuicht. Koning Leopold salueerde voort durend en H. M. de Koningin wuifde glim lachend naar het publiek en dankte min zaam voor de huldebetuigingen, den Koning en Haar gebracht. Allereerst stapte de Koningin uit en daarna de Koning der Belgen. Onmiddellijk daarna reed de calèche van Prinses Juliana en Prins Bernhard voor. Op het eerste perron bevond zich het tweede bataljon van het regiment grena diers als eerewacht en ook de Koninklijke militaire kapel. Voor dit perron, dat verder geheel was vrij gehouden, stond de Ko ninklijke trein. Op de overige perrons werden belangstel lenden toegelaten, maar zij konden, omdat de koninklijke trein er voor stond, niets zien van hetgeen op het eerste perron voorviel. Om drie minuten over elf gaan de deu ren van de koninklijke wachtkamer open. Naar buiten treedt jhr. Verheyen. H. Ms. eerste stalmeester. Op hem volgt jhr. A. G. Sickinghe. en achter den eersten kamer- heer-ceremoniemeester Ioopen H. M. de Koningin en Z. M. Koning Leopold. De ka pel zet de Brabanconne in en de Koning inspecteert met H. M. de Koningin aan Zijn zijde, de eerewacht. Stram salueert de Ko ning voor het vaandel en de Koningin maakt I er een diepe buiging voor. Ook Prinses Juliana en Prins Bernhard bevinden zich nu op het perron en blijven op den looper staan die van de wachtkamer naar 's Konings wagon is gelegd. Het vertrek. Na de inspectie van de eerewacht neemt Koning Leopold zeer hartelijk afscheid van Zijn Gastvrouwe. Dan zegt de Koning de Prinses vaarwel waarna hij Prins Bernhard hartelijk de hand drukt. De Koning stapt dan in zijn wagon en blijft vóór het vertrek van den trein nog eenige minuten in druk gesprek met de Koningin, de Prinses en den Prins. Precies op tijd, om dertien minu ten over elf, zet de trein zich langzaam in beweging. Nagewuifd door de Konin gin, Prinses Juliana en den Prins, ver trekt de Koning der Belgen, die diep buigt voor den afscheidsgroet van de Koningin en het Prinselijk Paar. De muziek speelt de Brabanconne en wanneer de trein onder de overkapping door is, brengt het publiek op de an dere perrons, dat nu voor zijn moeite beloond wordt, de Koningin en het Prin selijk paar een ovatie. Vriendelijk dan ken de vorstelijke personen voor deze toejuichingen, waarna Zij in de wacht kamer terugkeeren en zich daar nog eenigen tijd met de aanwezigen onder houden. In een open auto werd daarna onder het gejubel der menigte naar het Paleis Noord einde teruggereden. Te Roosendaal. Het perron te Roosendaal was nog steeds versierd en het dennegroen en de vlaggen ontnamen aan het station de koele, zake lijke sfeer. Op de plaats waar Koning Leopold zou overstappen in den Belgischen Koninklijken trein, lag een groot tapijt uitgespreid en op de vier pilaren rond deze plaats stonden de gekroonde initia len van den Belgischen vorst met de Ne derlandsche en Vlaamsche leeuwen. Vlak hierbij dromden ook nu weer ongeveer 2000 kinderen samen, die den koning een jui chend vaarwel zouden toezingen cn te genover hen was de plaats voor de eere wacht, samengesteld uit infanterietroepen van de mde divisie met vaandel en vaan- delwacht van het 3e regiment infanterie en het muziekkorps van het 6e regiment infanterie. Verderop achter de touwen vonden de j inwoners van Roosendaal een plaats om Koning Leopold nogmaals te kunnen zien, terwijl natuurlijk weer vele autoriteiten aanwezig waren. Om 12.18 uur reed de Nederlandsche Koninklijke trein het station Roosendaal binnen. Een luid gejuich steeg uit de me nigte op. De Koning inspecteerde de eerewacht en nadat het mannenzangkoor Concordia uit Roosendaal het Belgische en het Neder landsche Volkslied had gezongen, onder hield de Vorst zich met den commissaris der Koningin en den burgemeester van Roosendaal, waarna Hij de wethouders van die gemeente aan zich liet voorstel len. Ook de dirigent van het zangkoor werd ontboden. Vervolgens begaf de Koning zich in den trein. Tromgeroffel weerklonk. De autoriteiten stelden zich in twee rijen op. Op het laat ste oogenblik trad baron Herry naar vo ren en de Koning nam van den gezant nogmaals hartelijk afscheid. Toen zette de trein langzaam vaart. De Koning stond voor het raam van zijn sa lon-rijtuig. stram salueerend voor den laatsten groet der Nederlandsche bevol king voordat hij op eigen bodem is terug gekeerd. Het gejuich klonk nog toen de trein reeds de overkapping uit was. VOLLEDIG BEGRIP VAN ELKANDERS STANDPUNT. De regeer3ngspersdienst meldt: Gisteren hebben ten pa- leize te Amsterdam aan het noenmaal van Hunne Maje steiten mede aangezeten de voorzitter van den Neder landschen raad van minis ters, de Nederlandsche en de Belgische ministers van bui- tenlandsche zaken en de we- derzijdsche gezanten. Aldus was de gelegenheid bij uit stek geschikt voor de bespre king van een aantal inter nationale problemen waarbij zoowel Nederland als België geïnteresseerd zijn. Gemeld wordt dat in den loop der bespreking bleek van volledig begrip voor el kanders standpunt, en, in ruime mate, van overeen stemmend inzicht, terwijl ge lijkheid van gezondheid werd vastgesteld wat betreft vraagstukken van interna tionale organisatie, handel en verkeer. De Regeeringspersdienst meldt: Het ligt in het voornemen van H. M. de Koningin om het Haar gebrachte officieele bezoek van Z. M. den Koning der Belgen in het voorjaar of den vroegen zomer van het volgend jaar te beantwoorden. V. SINT-NICOLAAS KOMT! A sZaterdagmiddag. Naar wij hebben vernomen zal St. Nico- laas, vergezeld door zijn zwarten knecht, Zaterdagmiddag a.s. weer in onze stad aan komen. Evenals vorige jaren reist de Sint ook nu weer per boot en zal hij via de Haven varen naar den Oude Singel, alwaar bij de Lakenhal om pl.m. 2 uur voet aan wal wordt gezet Daar staan dan de kin deren der eerste klassen van alle Openbare Scholen opgesteld om hem te verwelkomen. Met herauten en het muziekcorps der N.Z.H.T.M. voorop en gevolgd door de kin derschaar rijdt de heilige man dan langs de Turfmarkt, Prinsessekade, Kort Rapen burg en Breestraat naar het Trianon thea ter. Daar worden dan liedjes gezongen, tee- kenfilmpjes vertoond en versnaperingen uitgedeeld. Om pl.m. 4 uur zal het feest geëindigd zijn. TOT 19 JANUARI 1939. Naar het hoofd van den Luchtbeschermingsdienst onr mededeelt, is de provinciale verduisteringsproef uitgesteld tot Donderdag 19 Januari 1939 Ongetwijfeld zal dit bericht door den middenstand van geheel Zuid-Holland met vreugde worden begroet. LOOPJONGEN AANGEHOUDEN. De politie alhier heeft hedenmorgen te zijnen huize in Zoeterwoude aangehouden den 16-jarigen W. J. van K., wiens opspo ring en aanhouding door den commissaris van politie was verzocht in verband met zijn verduistering met medeneming van een rijwiel en een waarde van circa f. 50 beide toebehoorende aan zijn patroon. Hij zal ter beschikking van den commis saris van politie worden gesteld. BINNENLAND. De gevolgen van den Zuid-Westerstorm. tfe Blad). Gunstige cijfers voor handel, nijverheid en verkeer te Rotterdam. (3e Blad). Ons parlementair overzicht. (3e Blad). Het 40-jarig jubileum der Rijkstuinbouw school te Boskoop. (2e Blad). Spoorwegarbeider te Leidschendam door trein gegrepen en gedood. (4e Blad). 84 jaar oud is overleden de eens bekende tooneelspeler Aug. Kiehl. (Kunst, 2e Blad). AMSTERDAMSC HE BEURS. Beperkte affaire - Prijshoudende markt Geringe koersverschillen - Suikeraandeelen vast - Amerika wei nig veranderd - Beleggingsmarkt stil. BUITENLAND. De Engelsche ministers te Parijs. (Buiten land, le Blad). De a.s. DuitschFransche verklaring. (Bui tenland. le Blad). Open brief aan Goebbels. (3e Blad). De crisis in Hongarije. (Buitenland, le BI.). Tsjecho-Slowakije vraagt garantie voor de nieuwe grenzen. (Buitenland, le Blad). Storm eischt in Engeland 13 dooden. (Bui- tenlandsch Gemengd, 3e Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. GOUDEN DOCTORAAT. Woensdag 30 November a.s. zal het vijf tig jaar geleden zijn dat mr. A. Menalda, oud-lid van den gemeenteraad van Leeuwarden en oud-lld van het bestuur van het St. Anthony Gasthuis aldaar, thans wonende te Velp, aan de Rijks universiteit alhier promoveerde tot doctor in de rechtsgeleerdheid. BOND VOOR INTERNATIONALE VRIENDSCHAP. Gisteravond werd in één der bovenzalen van restaurant „In den Vergulden Turk" een lezing georganiseerd door de debating club als onderafdeeling van de afd. Lei den der International Friendship League. Na een kort openingswoord van de leidster: mej. R. Fortgens, hield ds. P. Eldering uit Oegstgeest een referaat over het onder werp: „Christendom en Oorlog". Spr. gaf drie richtingen aan, n.l.: in de eerste plaats: Oorlog en Christendom los van elkaar; een tweede groep, welke op grond van het Christendom den oorlog rechtvaardigt en ten derde: Christendom en oorlog lijnrecht tegenover elkaar. Op de lezing van ds. Eldering volgde een levendige discussie. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: N.V. Leidsche Overdekte Bad- en Zwem inrichting „De Overdekte". Haarlemmer straat 262, Leiden. Nieuwe gedelegeerd com missaris: S. W. Küchlin, Den Haag. Nieu we commissaris: J. H. van Staveren, Sche- veningen. Voor onze omgeving wordt zwakke tot matige, later weer toenemende Westelijke tot Zuidelijke wind ver wacht met in het Zuiden waar schijnlijk eenige regen. In het Noorden wordt aanvanke lijk geen regen van beteekenis verwacht. De temperatuur zal wei nig veranderen. De Bilt seinde vanmorgen: „ATTENTIESEIN NEER". JAARVERGADERING LEESZAAL REUVENS. In de gistermiddag te half vijf gehouden ledenvergadering der Openbare Leeszaal en Bibliotheek ..Reuvens" werd als terste punt der agenda de begrooting voor 1939 gehandeld. De uitgaven waren geraamd op f. 16.186.45. het tekort op f. 533.90. In aan sluiting hiermee deed het bestuur het voorstel, van 1 Januari 1939 af, de mini- munj-contributie van f. 1.50 op f. 2 te bren gen, hetwelk door de vergadering werd aangenomen. De bestuursleden die aan de beurt van aftreden waren, t.w. de heeren prof. mr. J. M. v. Bemmelen, F. Eikerbout en mr. M. B Vos. benevens de secretaresse, mej. dr J H. van Lessen, werden bij acclamatie herkozen. In 1939 zal de ter mijn der vereeniging „Openbare Leeszaal Reuvens" moeten worden vernieuwd. In verband daarmee deed het bestuur het voorstel vóór dien tijd de statuten der vereeniging te herzien en daartoe een commissie te benoemen, bestaande uit mevr. C. v. d. EistCoebergh en de heeren dr. A. A. v. Rijnbach en mr. M. B. Vos. Ook hiermede ging de vergadering accoord. De benoemde commissie hoopt in de leden vergadering van Maart een ontwerp voor de nieuwe statuten te kunnen aanbieden. Na rondvraag sloot de voorzitter daarop de vergadering.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 1