Het bezoek van Koning Leopold III De spoorwegen en het busverkeer LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 23 November 1938 Derde Blad No. 24129 Plechtigheid monument bij het Belgisch te Amersfoort V er voerspolitiek werkt zeer der regeering nadeelig 79ste Jaargang Gala-concert te Amsterdam Galaconcert van de Gemeente Amsterdam Vorstelijk bezoek aan het Rijksmuseum Wat kost reclame VRAGENRUBRIEK In ëen stortbui arriveerde de auto van H M de Koningin en Koning Leopold gis termiddag tegen halfvier bij het Belgische monument. In de beide volgauto's zaten dezelfde leden van het kleine gevolg, die ook met de beide vorsten den maaltijd ten paleizc Soestdijk hadden gebruikt. De militaire muziek zette de Brabancon ne in toen de Koninklijke bezoekers hun auto verlieten. Nadat verschillende der aan wezigen aan den Koning waren voorgesteld inspecteerden de Koning en de Koningin de eerewacht en vervolgens daalden zij Tan het hoofdgedeelte van het monument al om in langzaam tempo net voetpad, dat naar het voorste van het monument leidt, geheel te volgen, tot groote voldoening van de vele duizenden, die hier in een grooten boog rondom het monument stonden opge steld. Teruggekomen bij het hoofdgedeelte van het monument gaf de burgemeester van Amersfoort, graaf van Randwijck, den Ko ning eenige uitleggingen omtrent de bouw wijze en symbolische beteekenLs der ver schillende figuren. Vervolgens nam de Koning de door een lakei gedragen groote bloemruiker over, bestaande uit witte re- ringen met paarse orchideeën en versierd met linten in de Belgische kleuren en plaatste dien aan den voet van het monu ment. Stram in de houding sloegen allen dit svmbolische gebaar gade terwijl de mu ziek het Wilhelmus speelde, dat gevolgd werd door de Brabanconne. Hierna ont hulde de Koning de beide bronzen pla quettes, die ter weerszijden in de beide to rens zijn aangebracht, en die in het men de indrukwekkende Vlaamsche zaal met meesterwerken van Van Dijck en Ru bens. In deze zaal kon het bezoek langer du ren. Den vorstelijken bezoekers werden in deze passende omgeving ververschingen aangeboden. Tijdens den rondgang door het museum hebben zich minister Spaak en de Belgi sche gezant bij ons hof nog bij het gevolg aangesloten. De hooge bezoekers onderhielden zich met vele autoriteiten. De heer Schmidt De- gener en minister Slotemaker de Bruine deden H. M. de Koningin en Koning Leo pold uitgeleide, waarna naar het paleis werd gereden. Eén schitterender aanblik dan bij welk gala-concert ook, dat we ons van de laatste jaren herinneren, bood gister avond de groote zaal van het concert gebouw, ter gelegenheid van het gala concert, aangeboden door het gemeen tebestuur van Amsterdam ter ecre van het bezoek van Koning Leopold. De indeeling van de zaal was voor dit bijzondere concert veranderd, en aan den ie «.«V. hPt Mpriprlnndvh den reeds bijzondere concert veranaeru, en aan och ^l^^.^v,eftonlandSCh' kant tegenover het podium was tegen den hiermede ten einde achterwand van de zaal de Koninklijke Toen de plechtigheid Konin* lo8e ingericht op een verhoogde estrada. was. begaven de Konin n welke ;Tlen iangs twee met loopers belegde zich. voorafgegaan door den burgtrappen lfr iinker. en ter rechterzijde kon betreden. Vooraan, in het midden van deze estrada. stonden de beide fauteuls voor de twee vorstelijke bezoekers, terwijl daar achter de stoelen voor de leden van het gevolg geplaatst waren. Van het midden dezer estrada liep een breed gangpad naar het podium. De stoelen ter weerszijden van dit pad waren zoodanig opgesteld, dat men aan beide kanten met het gezicht erheen gewend zat. Door den gemeentelijken dienst der be plantingen was voor de Koninklijke estrada een fraaie versiering aangebracht van groen met roode begonia's, paarse orchi deeën en kleine gele herfstbloemen. Voor het podium bestond de versiering uitslui tend uit roode begonia's De balustraden van de balcons waren geheel bedekt door beige draperieën met franjes van dezelfde kleur, bijeengehouden door linten in de zwart-rood-gele Belgische kleuren. Reeds lang voor den aanvang vulde de zaal en vulden de balcons zich met een uit gelezen publiek, de dames in een rijke keus van smaakvolle avondtoiletten, de heeren Taa^ninnen, in het monument, om de trap te beklimmen die naar de kamer leidt waar plaquettes zijn aangebracht van Ko- ningin Wilhelmina en Koning Albert en van verschillende hooge autoriteiten. Bel gische en Nederlandsche, die in de mobili satie] aren aan het vluchtelingenwerk heb ben bijgedragen. Tot op den bovensten om- cang beklommen de belde vorsten het mo nument. luide toegejuicht door de menigte toen zij boven verschenen. Na eenigen tijd binnen te hebben vertoefd, kwamen zij weer naar buiten waar hun door twee kleine kinderen van bewoners uit de omgeving bloemen werden aangeboden. Ruim een kwartier 11a aankomst der hooge bezoekers namen zij atscheid van de aanwezige autoriteiten en terwijl de mu ziek de Brabanconne speelde, vertrokken zij in de hofauto's in de richting van ®°est" dijk, wederom toegejuicht door het publiek, dat al dien tijd langs den weg was blijven wachten om op den terugtocht nogmaals gelegenheid te hebben de Koningin en Haar Belgischen gast hartelijk toe te jui chen. Burgemeester van Amersfoort onderscheiden. Koning Leopold heeft tijdens zijn bezoek aan het monument den burgemeester van Amersfoort, mr. J. C. graaf van Randwijck de versierselen van groot-officier in de Leopoldsorde ter hand gesteld. In den namiddag, het was ruim vijf uur en de duisternis was reeds gevallen, heb ben H. M. de Koningin en Z. M. Koning Leopold, gisteren een bezoek gebracht aan het Rijksmuseum te Amsterdam. Duizenden hadden zich in weerwil van den neervallenden regen opgesteld voor den oostelijken hoofdingang van het mu seum, waar de hofauto's bijna een half uur ra het vastgestelde tijdstip, komende uit Amersfoort, voorreden. Een hartelijk en langdurig gejuich begroette het vorstelijk gezelschap. In de met palmen en bloemen versierde hal ontving hier de hoofd-directeur, de heer F. Schmidt Degener, het hooge be zoek. Aanwezig was ook de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, prof. ir J. r Slotemaker de Bruine, die de Koningin ten geleide strekte, terwijl de hoofddirecteur van het rijksmuseum, de beer Schmidt Deneger, Koning Leopold van voorlichting diende. Door de groote fraai verlichte hal op de eerste verdieping, waar in het centrum een afgietsel van de beroemde Mozesput te Dyon staat, vervaardigd door den beroem en beeldhouwer Sluter, bereikte het vor melijke gezelschap eerst de eeregalerij, die Praalde in den zachten schijn van het stille waslicht uit oud» koperen kronen. Hier jerden de 17e eeuwsche schuttersstukken bezichtigd, de prachtige glazen van de oud- Kollandsche glazeniers en de zeldzame ver zameling ceramiek en gobelins. Geruimen tijd vertoefden Koning Leo- Md en Zijn Hooge Gastvrouw voor Rem brandt's meesterwerk, de nachtwacht, pra- :"d onder de mystieke indirecte kunstver richting. Vluchtig moest het bezoek zijn aan de '»1 voor sculptuur uit de tweede helft van 17e eeuw, met haar prachtige meester- verken. w.o. het borstbeeld van den Am- I ''•'Samschen burgemeester Andrles de voor zoover niet in het stemmige zwart en wit van het avondcostuum. in een bonte, kunnen gadeslaan op Rotterdam. Dichter naar het podium toe hadden de leden van het diplomatieke corps hun plaatsen en achter hen de leden van het consulaire corps. Voorts zag men er vrijwel alle bekende persoonlijkheden uit de kringen van kunst, wetenschap, handel, nijverheid en scheepvaart, Het was een schouwspel zooals de hoofdstad slechts zel den te zien krijgt. Kort voor half tien hadden allen hun plaatsen ingenomen en arriveerden de hof- dignitarissen. Onder hen bevond zich ook de Belgische minister-president Spaak, die gekleed was in rok en zich aan het begin van de rij der Nederlandsche ministers zette, naast zijn Nederlandschen ambtge noot van buitenlandsche zaken. jhr. Patrjn Onder het gejuich van de dichte menigte, die zich ondanks de avondlijke duisternis langs den geheelen weg van het koninklijk paleis naar het concertgebouw Had ge schaard. arriveerde even voor half tien de Koninklijke auto. Allen hadden zich in de zaal van hun plaatsen verheven toen het concertgebouw orkest onder leiding van orof. dr. Mengel berg de Brabanconne inzette Voorafge gaan door de beide hofmaarschalken schre den drie aan drie de zes Amsterdamsche wethouders en daarachter de gemeente secretaris. Dan volgden, begeleid door den in ambtseostuum gekleeden burgemeester van Amsterdam, de Koningin en Koning Leopold. De Koningin was gekleed in een sleepen- de. taupe-kleurige robe. waarbij Zij een gTooben ruiker paarse orchideeën droeg. Zij had een diamanten diadeem in het haar. Over de japon droeg Zij wederom het vio lette grootlint van de Leopoldsorde van België. De Koning was zooals tijdens dit geheele bezoek voortdurend, weer In den khaki generaalsuniform met het Grootkruis van den Nederlandsche Leeuw. Statig schreed de stoet langs het mid denpad naar de verhooging, tusschen de riien genoodigden. waarvan de dames de voorgeschreven reverence maakten, de heeren een eerbiedige buiging. Nadat de Koningin en de Koning even eens hun plaatsen hadden ingenomen keer de prof. Mengelberg zich vragend naar de Koninklijke bezoekers en door een vriende- lijken hoofdknik gaf de Koningin toestem ming het concert te doen beginnen. Het programma bestond uit de ouverture Cvrano de Bergerac van Joh. Wagenaar en uit de Variations sympho.niques voor piano van Cesar Frank. Als solist trad de pianist Willem Andriessen op. die door het publiek werd beloond met een hartelijk en lang durig applaus waartoe de Koningin het sein gaf. Als laatste nummer van het programma voerde het concertgebouworkest Beethovens vijfde symphonie uit. Koning Leopold luis- 1 terde gedurende het grootste gedeelte van den avond met de kin op zijn hand steu nend en blijkbaar diep onder den indruk van het machtige werk. In het luide ap plaus, dat volgde liet. prof. Mengelberg het orkest deelen Te omstreeks elf uur was het concert af- geloopen. Op dezelfde wijze als zij waren binnengeleid verlieten de vorstelijke perso nen en de leden van hun gevolg de zaal, wederom onder de tonen van de Braban conne en weer uitgeleide gedaan door den burgemeester en de overige leden van het dagelijksch bestuur der gemeente. Buiten stonden weer duizenden langs den weg geschaard om opnieuw den stoet te den terugweg naar kleurige mengeling van de meest uiteen- den Dam loopende uniformen, schitterend van goud De route voerde thans langs de geïllumi. en zilver, fantastisch versierd met decora- neerde grachten. De stoet reed, onderweg ties en ordelingen in vele kleuren. door talloozen warm begroet langs de Jan Links van het middenpad zaten op de Willem Brouwerstraat. Wanningstraat. van voorste riien de dames van de leden van Breestraat Willemsparkweg. Paulus Potter- het dagelijksch bestuur der gemeente Am- straat, Hobbemastraat. Stadhouderskade, sterdam: daar achter de leden van den ge- Leidsche Bosehje. Leidsche Plein. Leidsche meenteraad met hun dames, hoogleeraren staat. Keizersgracht (evenzijde) Reguliers- der gemeente-universiteit en andere nota- gracht 1'onevenzijde)Heerengracht (on- belen. Op de voorste rijen tor rechterzijde 1 evenzijde), Leidsehestraat. Keizersgracht zaten de leden van den ministerraad, mili taire. geestelijke en rechterlijke autoritei ten, oud-ministers en andere notabelen, o.a. de burgemeesters van 'sGravenhage en (onevenzijde). Raadhuisstraat. N.Z. Voor burgwal Mozes en Aaronstraat, Dam. Omstreeks tien minuten over elf was het palels op den Dam bereikt. Bestrijding van de argumenten der spoorwegen. De heer E. J. Muller, directeur van de N.V. Bataafsche Import Mij., schrijft ons: Het verweer der Spoorwegen in de Pers contra de wilde busdiensten maakt oogen- schijnlijk den indruk goed gefundeerd te zijn; in werkelijkheid laat het echter ruimte voor zeer ernstige critiek. Wij zullen dit ver weer op den voet volgen (het gedeelte tus schen aanhalingsteekens geeft, ten deele verkort, het standpunt der Spoorw. weer): Voor de exploitatie van het traject Am sterdamRotterdam werden door de bus diensten vele concessies aangevraagd. Deze werden echter door de R.A.P.-Commissie alle afgewezen op grond van bescherming van de Spoorwegen, die tegen alle aanvra gen bezwaar hadden ingediend. De schuld, dat de bussen „wild" zijn ligt dus niet bij de bussen, doch bij de spoor- wegbeschermende wetgeving. Het vervoer op minder drukke lijnen. b. „De Spoorwegtarieven hebben gelijke prijzen per K.M. voor alle lijnen als grond slag. Hierdoor wordt ook het reizen op min der drukke lijnen tegen redelijke prijzen mogelijk. De Spoorwegen zouden op lijnen met druk verkeer gemakkelijk hun prijzen kunnen verlagen, indien alleen deze door hen werden geëxploiteerd." a. „De Nederlandsche Spoorwegen kun nen hun bedrijf slechts uitoefenen op grond van een door den Minister van Waterstaat verleende concessie, onder een samenstel ««„«r Wuï|i.mvvll- van voorschriften, zooals: vervoerplicht, door Verhulst. Door het kabinet dienstvoorwaarden, rusttijden, verlofrege- *aarin o.a. doeken van Albert Cuyp zijn lingen, tarieven, etc." Seexposeerd, bereikte men de Rembrandt- i waarin vooral de prachtige stukken Het antwoord op deze bewering is een- euoou.ui e verloochening van Petrus" en „Portret j voudig: De wilde busdiensten zouden niets Haag—RotterdamUtrecht, etc. moeten jn Titus" de aandacht boeiden. Na de liever doen dan ook hun bedrijf onder con- mede betalen voor het vervoer van reizi- Jfi Steenzaal, de Haarlemsche zaal en de cessie-voorwaarden drijven, alle hierge- gers tusschen kleine en onbeduidende (-Jl niet ,.De Staalmeesters" en „Het Jood- noemde eischen zouden zij gaarne aanvaar- plaatsen. Of met andere woorden: om het Bruidje" werden de kleine kabinetten den en hun tarieven zouden desondanks vervoer van luttele passagiers op verkeers as bezichtigd, benevens de zaal met het belangrijk onder die der Spoorwegen kun-1 arme trajecten te kunnen handhaven, moe- le *n 18e eeuwsche glaswerk en bereikte nen liggen. ten de honderdduizenden passagiers op de Hier hebben wij nu „des Pudels Kern". Deze bewering der Spoorwegen houdt niet minder in dan een erkenning, dat de reizi gers tusschen AmsterdamHaarlemDen drukke lijnen het dubbele misschien het drievoudige betalen van het tarief, dat noo- dig is voor een loonende exploitatie van deze drukke lijnen. Deze gewrongen economie moge in het verleden eenig bestaansrecht hebben gehad, in dezen tijd, nu de kleine plaat sen gemakkelijk per bus, per auto en per rijwiel bereikbaar zijn, is zij niet meer te verdedigen. In dit opzicht is juist het busverkeer ideaal, het kan op drukke trajecten rei zigers tegen minimale tarieven vervoe ren en toch in tegenstelling met de Spoorwegen op de magere trajecten met lage tarieven werken, door kleiner materiaal te gebruiken. Tegenover de gewrongen economie der Spoorwegen dus de gezonde natuurlijke economie, volgens het kostenprincipe. Op magere trajecten rijden reeds bussen. c. „De wilde bus heeft vervoersplicht noch arbeidsvoorwaarden, noch heeft zij magere trajecten te bedienen." Wij stelden reeds, dat de wilde busdien sten niets liever zouden doen dan onder concessie-voorwaarden te rijden. Wat het bedienen van de magere trajecten betreft, zoo is wel algemeen bekend, dat het juist de busdiensten zijn, die op magere trajecten diensten onderhouden. Bij opheffing van Spoorlijnen zijn het allereerst de magere lijnen, die door de Spoorwegen worden op geheven en door het busverkeer worden overgenomen: voor de vette lijnen (Amster damRotterdamAntwerpen, etc.) kreeg het busverkeer tot nu toe helaas geen kans op concessie. Bezoldiging personeel. d. „In verband met de heerschende werk loosheid wordt (door de busdiensten) in vele gevallen personeel tegen abnormaal lage bezoldiging aangenomen." In de eerste plaats is dit onjuist. Talrijk zijn de gevallen, waarin de wilde busdien sten ondanks de onzekerheid van hun be staan, hun personeel een zeer behoorlijke belooning en arbeidsvoorwaarden geven. In de tweede plaats moet worden opge merkt, dat, wanneer in sommige gevallen de bezoldiging van het personeel te wen- schen overlaat, juist de weigering van een concessie de voornaamste oorzaak hiervan is. Het verkrijgen van een concessie, dus cxploltatiezekerheid van den ondernemer, beteekent uiteraard ook bestaanszekerheid en betere voorwaarden voor den werknemer. Daarvoor pleiten de arbeidsvoorwaarden in vele geconcessioneerde en zelfs ook vele wilde busbedrijven. Parasieten? e. ,JDe concurrentie der wilde bussen is echter niet alleen oneerlijk, maar ook pa rasitair. Zij kunnen alleen gedijen zoolang de parallel-verbinding der Spoorwegen, waarvan zij het verkeer afroomen, bestaat." Deze bewering wordt gelogenstraft door de feiten. Er zijn in Nederland tientallen busverbindingen, waar geen parallel spoor verbindingen zijn, waar dus niets af te roomen valt en desondanks bestaan en flo- reeren deze busdiensten, vervoerende hun passagiers tegen lage prijzen in comforta bele bussen. Stations en waehtplaatsen. f. „Men de busdiensten zou stations moeten bouwen, want men stelt zich toch niet voor, dat men het geheele verkeer Am sterdamDen Haag van de trottoirs van Spui en Damrak kan afwikkelen." Wanneer men bedenkt, dat het tramver keer in onze steden, dat vele keeren zoo groot is als het reizigersvervoer per spoor, vrijwel uitsluitend vanaf de trottoirs ge schiedt. dan behoeft busvervoer vanaf de trottoirs in het geheel geen schrikbeeld te zijn. Overigens behoeft dit busverkeer niet uitsluitend van Spui of Damrak te geschie den. Integendeel en dit is nu juist weer een der voordeelen van het busverkeer het zou vanaf alle mogelijke punten in onze steden, langs straten en pleinen kunnen geschieden en wanneer waehtplaatsen noo- dig zouden zijn, dan schept het busverkeer deze zelf in samenwerking met restaurants, winkels, bedrijven etc., zoodat ook deze tegelijkertijd van het busverkeer profiteeren. Dure stations, dure overkapping, dure per rons heeft het busverkeer uiteraard niet noodig, ook daarin schuilt een der oorzaken van haar goedkoopte. Waar de bussen worden geweerd. g. „Niet kan worden toegelaten, dat het particulier verkeer het Spoorwegverkeer zou afroomen in streken met groote verkeers dichtheid en het verlies opleverend vervoer in streken met geringere verkeersdichtheid zou laten voor den Spooor." Het is wel vervelend in herhalingen te vervallen, doch het is van belang het nog maals te zeggen: juist het omgekeerde vindt plaats, aan het busverkeer worden slechts concessies voor de magere trajecten, die voor de spoorwegen geen belang hebben, verleend, alle vette trajecten worden uit sluitend voor de Spoorwegen gereserveerd, daar worden busdiensten opzettelijk ge weerd. Door deze politiek worden op de trajecten met de dichtste vervoersstroomen tarieven aan het publiek berekend, die het drievoudige bedragen der bustarieven en waardoor honderdduizenden passagiers worden gedupeerd. Tarieven. h. „De verschillen tusschen de tarieven der geconcessioneerde bussen en der spoor wegen zijn over het algemeen gering, ja er zijn zelfs streken in Nederland, waar de ge concessioneerde bussen wegens de geringe dichtheid van het vervoer belangrijk meer per K.M. moeten verlangen dan de spoorwe gen doen." Het is van belang hier op te merken, dat op deze oogenschijnlijk ware bewering, een geheel ander licht valt bij aandachtige be studeering van het onder b gestelde Daar erkennen de Spoorwegen zelve, dat zij aan passagiers op drukke trajecten (Amster dam. Rotterdam» relatief hooge tarieven be rekenen. teneinde elders de tarieven lager te kunnen stellen. Zij vervoeren dus op de drukke lijnen boven en elders onder den kostprijs. Het is dus volkomen logisch, dat busdiensten, die geen concessies op de vette trajecten kunnen krijgen, niet in staat zijn zooals de Spoorwegen hun passagiers van het eene (vette» traject te laten mee betalen voor passagiers op het andere (ma gere) traject. Kortom busdiensten zijn ge dwongen te werken op het gezonde economi sche kostenprincipe, tegen welk principe door de Spoorwegen zwaar gezondigd wordt. Het is algemeen bekend, dat tal van be drijven groote sommen aan reclame uit leggen. En misschien ligt het dus voor de hand, dat sommige menschen daaruit con- cludeeren dat wij voor vele artikelen heel wat minder zouden moeten betalen als er maar niet zooveel voor geadverteerd werd. Welke reclame-kosten zouden er b.v wel drukken op zoo'n pakje cigaretten of op zoo'n stuk zeep. dat U zoo vaak met zoo opvallende advertenties ln Uw blad gean nonceerd ziet? Nog geen cent! Zou er niet voor geadverteerd worden, dan zouden de eigenlijke verkoopkosten, die nu ook heel laag kunnen zijn, stukken en stukken hoo- ger zijn. Voor duurdere artikelen bedragen de reclamekosten naar verhouding nóg min der. Op een paar schoenen van f. 10 hoog stens een paar dubbeltjes, op een kistje sigaren enkele centen, enz. Niettegenstaande dat alles hoort men toch nog ln sommige gevallen op de reclame afgeven, als zou deze de artikelen duurder maken De provisie die aan rei zigers wordt betaald, daar kan men ge makkelijker overheen komen, omdat ieder een kan begrijpen, dat hun diensten noo dig zijn. Reclame evenwel, die oer artikel veel en veel minder kast, vervult een even voorname taak en helpt den reiziger meer en vlugger te verkoopen. waardoor diens onkosten nog aanzienlijk lager kunnen zijn dan anders het geval ware Iedere fabrikant en iedere koopman weet, dat er méér wegen zijn om hun goe deren aan den man te brengen. Niemand eischt van hen dat zij adverteeren. Doen zij dat, dan is dat omdat zij hebben be vonden, dat zulks de meest economische manier is om hun producten te verkoopen en dus kan men er wel heel zeker van zijn. dat reclame de kosten van een product niet verhoogt. Wanneer h'et artikel goed is en wat in de advertenties staat ln over eenstemming met de kwaliteit van het product, dan wordt het publiek gediend door deze reclame en de adverteerder krijgt zijn belooning in den vorm van een verhoogden omzet, die de algemeene kosten verlaagt, En Inderdaad zijn de prijzen van tal van artikelen van alledag aanmerkelijk gedaald als gevolg van de geweldige kostenbespa ring die door den zooveel grooteren omzet, dank zij een verstandige systematische reclame werd verkregen Het mooie hier van is, dat die artikelen daardoor binnen het bereik zijn gekomen van velen, voor wie de prijs voorheen veel te hoog was Adverteeren spaart ons dus geld in plaats van dat we er voor moeten beta lenen het heeft ook den zoo lagen abonnementsprijs van de kranten mogelijk gemaakt. de G. te O. Betreffende de uitvoering van het werktijdenbesluit zullen nog wel nadere mededeelingen gedaan worden. Waarschijnlijk zullen de bepalingen ook voor uw bedrijf gelden. M. V. te K. U kunt tot den ambtenaar van het Openb. Ministerie bij het kantongerecht te Leiden het verzoek richten de zaak te willen afdoen door middel van schikking. J. K te L. U behoeft aan niemand toe stemming te vragen. S. te L. De vervoerder is aansprakelijk voor de schade, tenzij een en ander aan de schuld of zorgeloosheid van den verzender zou toe te schrijven zijn. G. P. te N. Bespreek deze aangelegenheid nog eens met den notaris en handel volgens zijn zienswijze. Het is mogelijk, dat ingevolge bepalingen van het testament thans door u in het geheel niets meer betaald behoeft te worden. W. H. te L. 1. De wet geldt ook voor bol len- en teelland; 2. In het algemeen geldt de pachtovereenkomst voor onbepaalden tijd. G. B. te L. Tfacht de zaak in der minne te schikken. De overeenkomst moet nageleefd worden, ook al zou een mondelinge afsoraak zyn gemaakt. P. van A. te L. De trekking van de Hora- verloting heeft reeds plaats gehad. Een trek- kingslijst is ter inzage bij den heer W. F K. de Kievit, P. de la Courtstraat 111, alhier. Service. i. .De Spoorwegen streven er met kracht naar het reizend publiek een zoo goed mo gelijke service te bieden." Deze zelfde service trachten de busdien sten aan het Nederlandsche volk te geven en het medeleven van honderdduizenden buspassagiers in den ongelijken strijd tus schen de bus eenerzijds en Spoor en Staat anderzijds, is voldoende bewijs hoezeer de service en de lage prijzen van de bus door het publiek worden gewaardeerd. Nadeelige politiek, j. .De Spoorwegen zijn een bedrijf van en voor het Nederlandsche Volk." Inderdaad het Nederlandsche volk offert daaraan jaarlijks 30 millioen gulden op. en bereikt desondanks niet anders dan dat de honderdduizenden, die goedkoop transport noodig hebben, op de „vette trajecten" Am sterdamDen HaagRotterdam, prijzen moeten betalen, die het drievoudige bedra gen van de tarieven der busdiensten. En het meest verwonderlijke bij dit alles is nog. dat die busdiensten niet om onderstand komen aankloppen, doch jaarlijks vele mil- lioenen guldens bijdragen in de lasten ten bedrage van rond 65 millioen gulden, die het wegverkeer in Nederland telkenjare op brengt. Concludeerend meenen wij dan ook te mogen stellen, dat de vervoerspolitiek der Regeering. welke tot gevolg heeft gehad, dat het aantal autobussen in 10 jaar tijds vrijwel stationnair, bleef n.l. 3159 in 1928 en 3841 in 1937, niet alleen uit fiscaal oogpunt zeer nadeelig is ge weest, doch ook in strijd is met het in alle lagen der bevolking levend ver langen naar vervoersvrijheid. in strijd ook met de vooral thans zoo noodza kelijke verruiming van de werkgelegen heid, welke het autoverkeer, zoowel di rect als indirect, bieden kan.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 9