LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Biad Woensdag 23 November 1938 Laatste dag van Koning Leopold's bezoek aan Amsterdam Redactie 1507 Directie en Buitenland I Hevige luchtaanval op Barcelona |Het koloniale vraagstuk |Het Hongaarsche kabinet gevallen De aan de Joden opgelegde boete RECHTZAKEN Zwendelgeschiedenis met gestolen obligaties Bezichtiging van de Fokkerfabrieken SPORT Flohr geeft tegen Aljechin op BEURSOVERZICHT Onze telefoonnummers militair motorrijder geslipt en ernstig gewond. Een sergeant van corps motordlenst te Haarlem, op weg naar Amsterdam, is ten- j«olge van de gladheid van den weg in aan bocht van den rijksstraatweg bij Baalbrugge ter hoogte van het Passanten huis geslipt en vervolgens tegen een uit de Ljenovergesitelde richting komende per- mnenauto gebotst. De sergeant de 25- ijrige van Eonlgen werd van zijn motor «eslingerd. Dokter van Doorn uit Abcoude, Lmede dokter Geurssen uit Baambrugge, ,11e spoedig met den burgemeester van Abcoude, mr. A. L. Des Tombe, ter plaatse ïsren, constateerden dat het slachtoffer Kn bekkenfractuur en vermoedelijk een hersenschudding had opgeloopen. Per militaire ambulance is hij in em- ,t)een toestand naar het militaire hospitaal te Utrecht vervoerd. fRANSCHE LUCHTBALLON TE FINSTER- WOLDE GEDAALD. Nabij Finsterwolde is vanmorgen een fransche luchtballon gedaald op een per- teel bouwland aan den weg Flnsterwolde- Ooslerwold. De bemanning bestond uit 2 personen, nl de bekende luchtvaarders jean Marie Crombez en Albert Deruelle, beiden uit Rijssel, die Frankrijk meerma len op eervolle wijze in de Gordon Ben nett wedstrijden hebben vertegenwoordigd 2ij waren gisteravond bij Rijssel voor een nachtvlucht met een nieuwe ballon opge stegen. In totaal heeft het tweetal een traject van 400 K M. in 9 uur 50 minuten afgelegd De ballonvaarders zijn vanmid dag te 12.15 uur per trein naar Rijssel te ruggekeerd. I Vanmorgen om elf uur zijn acht drie- I motorige Savoia-vliegtuigen, ondanks het I !tlt, dat het afweergeschut terstond in Iserldng trad, boven Barcelona verschenen. I zij wierpen verscheidene bommen uit, die I op de Ramblad (de hoofdstraat van Bar- I ceionaen in de oude stad talrijke slacht- offers maakten. Tot dusver telt men twin- i dooden en ruim 35 gewonnen. Ei- bevln- Iden zich nog talrijke slachtoffers onder het I puin. De Fransche koloniale Senaatscommissie >eft kennis genomen van de verklaringen i Daladier ten aanzien van de onschend. barheid van het koloniale rijk. In het |mmunlqué wordt gezegd, dat de commis- t verwacht, dat de regeering zich zal ver- I ten tegen lederen buitenlandschen elsch, Jtiardoor een aanslag op een onder Fransch li zag staand gebied zou gepleegd worden. De regeering Imredy in Hongarije is in bet parlement definitief in de min derheid gebleven en wel met 105 tegen 95 stemmen. Volgens de Hongaarsche constitutloneele traditie zal Imredy thans aan het staatshoofd zijn ontslag moeten aanbieden. SPIONNAGE-ORGANISATIE IN DENEMARKEN ONTDEKT. I De politie te Kopenhagen heeft een aan- B>1 personen gearresteerd, waaronder een bntal Denen, in verband met het ontdek- fen van plannen tot het vormen van een ^anisatie, welke inlichtingen zou moeten luen over de scheepvaart, ten behoeve van F"1 buitenlandsche mogendheid. I Officieel wordt medegedeeld, dat de lei- kiude persoon in deze zaak een buitenlan- P.' was, welke te Kopenhagen woonde. De TSanlsatie zou volgens de politie niet ge ijkt zijn tegen Deensche militaire of peepvaartbelangen. I Het aantal arrestaties bedraagt 14. CANADA EN DE JODEN. L Ue regeering van Canada aldus verklaar- Mackensie King, de minister-president. 1 een langdurige bijeenkomst, van het Bbinet, schenkt aan het Joodsche vluch- Nn;en vraagstuk haar oplettende aan licht. Overwegingen van menschlievend- ■h'd, zoo vervolgde King, zullen den grond- y der beraadslagingen vormen over het p van hen, die thans in Canada vertoe fd. en wien groote ellende ten deel zou 'jen, Indien zij gedwongen werden terug «eren. UITVOERINGS VERORDENING GEPUBLICEERD. Bet Duitsche rijkswettenblad publi- (eert een door den rijksminister van 'inanciën onderteekende uitvoerings verordening betreffende de boete, die aan de Joden is opgelegd. ''l°'jens deze verordening wordt de ,,con- mle" van een milliard rijksmark als I dogensheffing van de Joden van Duit- 1, nationaliteit en van statenlooze Jo- Jeind. Onder deze bepaling vallen alle tt die volgens de verordening op de fjjf™ 'en het vermogen door Joden van Ftlm? 1938 hun geheele binnen- en bui- tïjfhi! vermogen moesten aangeven t-' /ii en J°den van buitenlandsche jü, uaiiteit behoeven niet deel te nemen t- J "fete. De heffing wordt niet ge- Jt!'itt»a»,lneer de totale waarde van het It'/uP" na aftrek van de schulden niet is dan 5000 M. De heffing bedraagt Alvorens Amsterdam te verlaten heeft Koning Leopold van België, in gezelschap van Hare Majesteit Ko ningin Wilhelmina, hedenmorgen van nabij kennis gemaakt met een onder deel van het industrieele leven der hoofdstad. Het bezoek gold een der be langrijkste industrieën, welke Amster dam herbergt, nX de N.V. Nederland- sche Vliegtulgenfabriek Fokker, een be drijf van nationale beteekenis, welks naam tot ver buiten de landsgrenzen genoemd wordt en dat. een wereldver maardheid bezit. De belangstelling van den Belgischen vorst voor de luchtvaart, is bekend, zoodat dit bezoek meer dan een louter formeel karakter droeg, doch den Koning van begin tot einde boeide, vooral omdat hij bij deze ge legenheid de nieuwste militaire vlieg tuigtypen in oogenschouw kon nemen, welke Fokker bouwt zoowel voor de Ne- derlandsche weermacht als voor ver schillende buitenlandsche mogend heden. Op de fabrieksgebouwen wapperden de Nederlandsche en Belgische vlaggen en tusschen de verschillende werktuigen wa ren vlaggelijnen gespannen, die echter in den stroomenden regen het beeld van het doorweekte fabrieksterrein slechts weinig opfleurden. Toen om kwart voor elf de Koninklijke auto het terrein opzwenkte, werden voor den Ingang de standaarden der beide vor stelijke bezoekers geheschen. De auto's re den voorbij de hal voor vleugelbouw, waar een smaakvol met bloemen en planten ver sierd en door een baldakijn beschermd bordes was gemaakt. Hier stelde burge meester de Vlugt de heeren Vattler Kraane en van Tyen aan de belde vorsten voor. Na de begroeting begon de rondleiding door de fabriek. Koning Leopold werd rondgeleid door den heer Van Tyen en de Koningin door den officier le klasse H. J. Takens. Voor in de groote hal was ruimte gemaakt om daar drie toestellen te expo- sceren van verschillende typen uit de se ries, die in opdracht van de Nederlandsche weermacht door Fokker zijn gebouwd. Links stond de beroemde tweemotorlge jacht- kruiser G. 1. het vliegtuig waarmede de Fokkerfabriek juist twee jaar geleden op de internationale luchtvaartsalon te Pa rijs zooveel sensatie verwekte. .Ter rech terzijde stond de snelle eenmotorige Fok kerjager D. 21, een der laatste exemplaren van de door de luchtvaartafdeeling bestel de serie, welke vrijwel geheel is afgele verd en in het midden bevond zich een pas gereed gekomen luchtkrulser van het type T. 5, het laatste toestel van de serie oer zestien machtige tweemotorlge bom menwerpers, bestemd voor Soesterberg. De drie vliegtuigen waren alle in de schut kleuren geschilderd zooals ze door de Fok kerfabrieken worden afgeleverd en trok ken de groote belangstelling des Konlngs die zich verschillende onderdeelen ervan liet uitleggen en van dichtbij de toestel len bekeek. Achter deze vliegtuigen waren de houtbe werkers normaal aan het werk aan de vleugelconstructies, die ln deze hangar wor den gemaakt. De verschillende werkstukken toonden den hoogen bezoekers de achter eenvolgende stadia, waarin de vliegtuigvleu gels bij den opfbouw verkeeren. De aandacht trokken hier vooral ook de in constructie zijnde tweemotorige torpedovliegtuigen voor de Kon. marine, op drijvers, van het type T. 8—W Men begaf zich van hier naar de schil derswerkplaats, waar de verven op de vlieg tuigoppervlakken worden gespoten en waar men juist bezig was de vleugels der voor Soesterberg bestemde G. 1-machines met schutkleuren te bespuiten. Daar stond tevens een geheel opengewerkt model van de D. 21, dat de Koning langdurig van nabij bekeek, waarbij de heer van Tijen hem de geheel zichtbare constructie liet zien en de oeteekenis van de verschillende handles en wijzers op het ingewikkelde instrumenten bord uiteen zette. In de groote montageloods zag men ver schillende series in aanbouw, waarbij dui delijk bleek, dat hoewel hier niet aan den loopenden band wordt gewerkt, de serie- constructie volgens een overeenkomstig en zeer efficient systeem plaats vindt. Over een .plankier, dat den doorweekten grond bedekte, begaf het gezelschap zich naar het nieuwste fabrleksgedeelte, waar de Koning onmiddellijk groote belangstel ling toonde voor de eerste jeheel metalen constructie, welke in de Fokkerfabrieken wordt vervaardigd, een in opdracht van de Koninklijke Nederlandsch-Indtsche lucht macht ontworpen prototype bommenwerper van het type T. 9. De rondgang werd besloten met een be zoek aan het constructiebureau en de uiterst modern ingerichte teekeneaal, waar meer dan honderd teekenaars aan het werk zijn. Overal waar de hooge gasten langs kwa men, ging het werk gewoon voort, waarbij van tijd tot tijd een speciale machine, een bijzonder instrument, de aandacht trokken van den Koning, van de militairen uit zijn gevolg en ook van den Belgischen minister president Spaak. In de ontvangstzaal werden ververschin- gen aangeboden, terwijl de Koningin en Koning Leopold hun handteekening in een daarvoor bestemd album plaatsten. De heer Vattier Kraane verzocht den beiden vor stelijke personen een gedenkpenning van de Fokkerfabriek te willen aanvaarden als herinnering aan dit bezoek. Alvorens de fabriek te verlaten werd een der kleine metalen schuilkelders bekeken, welke op het fabrieksterrein zijn aange bracht ten behoeve van de fabrieksbrand- weer, die. ingeval van een luchtaanval, niet zooals het overige personeel, het terrein verlaat, maar aanwezig blijft om eventueel uitbrekende branden te blusschen. De luchtbeschermingsploeg in speciale kleeding en uitgerust met gasmaskers stond voor het administratiegebouw opgesteld. Terwijl het, gezelschap afscheid nam, weerklonk de fabriekssirene. Op dat oogen- blik werd in alle afdeelingen het werk ge staakt en in looppas begaf het geheele personeel zich naar het terrein voor den uitgang waar weldra de 1500 arbeiders, die bli Fokker werkzaam Zijn, in hun werk- kleeding, alsmede het technisch en admini stratief personeel verzameld stond en den Koning en de Koningirf"Hartelijk toejuich ten toen zij het fabrieksterrein verlieten. Noenmaal ten paleize. Na den terugkeer van het bezoek aan de Fokkerfabrieken gebruikten Koning Leo pold en Koningin Wilhelmina ten paleize het noenmaal. Hierbij zaten ook aan baron Herry. baron van Harlnxma thoe Slooten, minister-president Spaak, minister-presi dent Colijn en minister Patijn Te kwart voor drie vertrokken Hunne Majesteiten met gevolg per auto naar de residentie. Indische bloemenhulde voor Koning Leopold. Een uit zes leden bestaande deputatie van de jeugdgroep der Indische club te Amsterdam heeft vanmorgen in het paleis op den Dam aan Koning Leopold een bloe menhulde van Java aangeboden. Deze be stond uit een bouquet orchideeën, welke gisteren met het K.L.M,-toestel .Rietvink" op Schiphol waren aangevoerd Koning Leopold heeft de deputatie in Zijn salon ontvangen en het bouquet, waaraan linten ln de Belgische en Nederlandsche kleuren waren bevestigd, met de bijbehoorende oorkonde persoonlijk in ontvangst genomen. Ook H.M. de Koningin was bij de aanbie ding yan deze bloemenhulde aanwezig. in totaal 20 procent van het vermogen en moet worden betaald in vier termijnen. Be talingen uit verzekeringsuitkeeringen aap Joden van Duitsche nationaliteit en sta tenlooze Joden (verordening tot herstel van het straatbeeld bij Joodsche winkels van 12 Nov. 1938) moeten zonder verwijl verricht worden bij het bevoegde belasting bureau, Deze betalingen worden gecredi teerd voor de Joden, die rechten op assu- rantie-uitkeeringen hebben. Zijn de uit- keeringen grooter dan deze bedragen, dan vervalt het resteerende bedrag aan het rijk HOOVER VOOR GEESTELIJKE HERBEWAPENING. Aan een maaltijd van de „York Bible Class" heeft oud-president Hoover zijn af keer uitgesproken over de Jodenvervolging in Duitschland en daarna verklaard: sedert den oorlog hebben circa twintig democra tieën schipbreuk geleden en zijn gewapende dictaturen voor hen in de plaats gekomen. Zij hebben nieuwe ideologieën verkondigd en bestaan door teneur en geweld. Vervolgens sprak Hoover over de toe standen ln China en Spanje waar duizen den vrouwen en kinderen den dood vinden. Thans is het noodig. zoo besloot Hoover, dat de wereld zich geestelijk herbewapent. SCHAKEN. Na de stelling van de afgebroken partij tusschen hem en Aljechin bestudeerd te hebben, is Flohr tot de overtuiging geko men. dat aan verlies niet meer te ontkomen is. Hij heeft den wedstrijdleider Landau medegedeeld, dat hij de partij opgeeft. De stand luidt dus thans: 1. Keres 6'/i punt, plus 1 afgebr. partij, 2. Fine 6'/, punt. 3. Botwinnlk 6 punten plus 1 afgebr. partij. 4. Aljechin 6 punten. i 5. Capablanca 5 punten. 6. Reshevsky 4Vi punt plus 2 afgebroken partijen. 7. Euwe 4'/i punt. 8. Flohr 3 punten. rotterdamsch advocaat voor het haagsche gerechtshof. Voor het gerechtshof te 's-Gravenhage, moest zich heden in hooger beroep verant woorden de gewezen Rotterdamsch advo caat, mr. C. Z., die betrokken is geweest bij een zwendel-affaire met gestolen obliga ties en deswege door de Rotterdamsche rechtbank veroordeeld is tot een gevange nisstraf van twee Jaar met aftrek van de preventieve hechtenis. Bij deze zaak waren oorspronkelijk nog vier andere personen betrokken, die allen door de Rotterdamsche rechtbank zijn ver oordeeld. De geschiedenis begon met den diefstal van een groot aantal obligaties, eigenlijk „per ongeluk" ontvreemd. Een jongeman van goede huize, die door oneenigheid met zijn ouders reeds vroeg voor zich zelf moest zorgen, maar zonder middelen van bestaan kwam, geraakte ln moeilijkheden en kwam ln de Rotterdamsche onderwereld terecht. HIJ was verloofd met een meisje, wonende aan den Beukelsweg en wist vrij gemakke lijk den sleutel van het huis van haar ouders te krijgen. Met dezen sleutel stelde hij één van zijn handlangers in staat het huls binnen te komen en op den trouwdag van Prinses Juliana, toen de familie naar den Haag was gegaan om de feestelijkhe den bij te wonen, ontvreemdde de handlan ger een ijzeren geldtrommel,. waarin echter geen contanten, doch obligaties bleken te zitten. Het bleek echter niet mogelijk de effec ten te verzilveren, daar de nummers da delijk aan de banken werden bekend ge maakt. Om de gestolen papieren toch pro ductief te maken, werd het volgende, fan tastische plan ontworpen. De effecten werden in een verzegelde enveloppe ln onderpand gegeven aan een bierbrouwerij. Zij zouden een waarde ver tegenwoordigen van f. 1700 en daarvoor gaf de brouwerij aan een kellner, die in het complot was, een bedrag van f. 700 con tant. verschafte hem een café-inventaris, terwijl een nog loopende schuld van f.700 werd geannuleerd. Bepaald werd, dat bin nen den tijd van een Jaar de verzegelde enveloppe niet geopend zou mogen worden. De advocaat maakte deze zonderlinge acte van onderpand op. Alles was tot nu toe goed gegaan, doch naarmate de tijd verstreek, dat het onderpand moest wor den ingelost, kwamen de moeilijkheden. De jongeman van goeden huize, wiens verlo ving inmiddels verbroken was. moest weer uitkomst brenger. Hij was ondertusschen naar Canada vertrokken en had zich we derom verloofd, thans me) de dochter van een rijken Canadees. Zijn aanstaanden schoonvader probeerde hij nu onder voor wendsels geld afhandig te maken, doch dit mislukte. De geldnood bleef dus en allengs kwam ook de tijdnood. Toen bedacht men het fatale plan: Men zou valsche Ameri- kaansche aandeelen laten drukken en deze probeeren óf in onderpand te geven óf te verkoopen om aan geld te komen. Men stelde zich ln verbinding met een druk ker, die aanvankelijk wel geneigd scheen het werkje op te knappen. De advocaat heeft toen een echt aandeel als voorbeeld ter beschikking gesteld. De drukker had zich evenwel ln dien tijd bedacht en vond het beter de politie te waarschuwen. Tpen een van de leden van de combina tie met het te vervalschen aandeel bij de drukkerij kwam. vond hij daar.een re chercheur, die hem ln verzekerde bewa ring stelde. Successievelijk heeft men toen ook de andere leden van het complot gearresteerd, onder wie de Rotterdamsche advocaat, die heden voor het gerechtshof moest terecht staan. Hem is medeplichtigheid aan heling, po ging tot oplichting en een ander bewegen valschheid in geschrifte te plegen, ten laste gelegd. Na een kort getuigenverhoor nam de ad vocaat-generaal requisitoir. Het bewijs achtte spr. geheel geleverd. Het laatste ten laste gelegde, het medewerken aan het vervalschen van stukken, achtte hij het ernstigste feit. Verdachte is in zeer slecht gezelschap terecht gekomen, maar daar is hij zelf niet geheel onschuldig aan. Hij is tevoren al eens gewaarschuwd door den raad van toezicht. Spr. vorderde ten slotte bevestiging van het vonnis van de Rotter damsche rechtbank (twee jaar gevangenis straf met aftrek van preventieve hechte nis). De verdediger dror.g aan op een lichtere stTaf. Uitspraak 7 December. „Ja, Lise, je hebt inderdaad veel mooie schilderijen gemaakt!" „Ondertusschen spijt het me toch, dat Ik niet productiever ben geweest!" BILJARTEN. MAREPOORT—POORT VAN CLEEF. Bovengenoemde vereenlgingen speelden in CflfA De Marepoort een revanche-bekerwedstrijd welke eindigde in een 40 nederlaag voor De Poort van Cleef. N. N. (M.P.) 100 100 29 20 3.40 B. de Roo (P. v. C.) 270 148 29 25 5.10 De Ruyter 80 80 23 17 3.47 W. Karstens 210 36 23 24 3,77 v A. 80 80 44 6 1,70 A. Keyzer 80 70 44 13 1.59 H. v. Rosse 60 60 34 7 1.70 W. Dool 65 36 34 12 1.05 Maandag om 7 uur is de retumwedstrJJd ln I De Poort van Cleef. De kas wordt in veiligheid gebracht! VOETBAL. l.p.s.v.—indologenelftal. Morgen te halfdrie speelt de L.P.S.V. op het terrein Zoeterwoudsche Singel tegen de Indo- logen-studenten. AMSTERDAM, 23 November. Op de effectenbeurs wordt van het verloop van de wisselmarkt indien zich geen opvallen de mutaties voordoen, meestentijds slechts op pervlakkig kennis genomen, meer rekening ge houden met factoren van economischen- en financieelen aard. die ten opzichte van het koersverloop regelrecht als maatstaf kunnen worden gebruikt. Op het oogenblik echter wordt de ontwik keling van de wisselmarkt met gespannen aan dacht gevolgd, omdat zich stroomingen open baren. waaraan wellicht vérgaande conse quenties verbonden kunnen zijn. Het pond sterling toch ligt reeds eenigen tijd zwak in de markt, en de dalende beweging is de laatste dagen sterk geaccentueerd. Het pond is nog altijd het meest toonaange vende internationale betalingsmiddel, en een daling van dit devies kan heftige spanningen veroorzaken. Londen vormt het centrum van een net van handelsbelangen, dat over den ge- hcelen aardbodem verspreid ligt en de notee ringen van een lange reeks producten, welke in de ponden worden uitgedrukt, moeten als richtsnoer worden gebruikt voor de producten- markten in de andere deelen van de wereld. Het ligt dus voor de hand, dat. een Inzinking van het pond sterling den geheelen economi schen toestand sterk kan beïnvloeden, niet het minst omdat verscheidene munteenheden óf regelrecht óf zijdelings aan het pond sterling zt)n vastgehaakt. Het behoeft dus niet te verwonderen, dat de daling van de Britsche munteenheid een ge voel van onzekerheid te voorschijn heeft ge roepen. De oorzaken, welke aanleiding geven tot de reactie van het Engelsche ruilmiddel zijn over bekend, zoodat hierop niet behoeft te worden ingegaan. De toenemende politieke spanning in verba-nd met de gebeurtenissen in Duitschland, waardoor kapitaalverplaatsing naar de Ver. Staten in de hand is gewerkt, heeft de positie van het pond nog helpen verzwakken. Wederom doen geruchten de ronde, dat het Britsche devies ten opzichte van den dollar op een lager peil zal worden gesteld. Ondanks alle tegenspraken blijven deze geruchten hardnek kig clrculeeren. en onwillekeurig wordt daar door toch een sentiment van ongerustheid te voorschijn geroepen, dat aan de stemming op de effectenbeurzen niet bevorderlijk is. De middag beurs. Het zakenverkeer op de Amsterdamsche effectenbeurs was heden weliswaar van kal- men aard. maar de markt maakte toch een levendiger indruk dan de laatste dagen door gaans het geval was geweest, daar zich in en kele fondsensoorten eenige beweging ontwik kelde. In weerwil van de kleine reactie in Walls! reet en de gedrukte stemming van het pond sterling tijdens de ochtenduren was de stemming echter goed prijshoudend. De oor zaak hiervoor moet klaarblijkelijk worden ge zocht in het bericht dat men een verklaring tegemoet ziet voor Frankrijk en voor Duitsch land van ongeveer dezelfde strekking als on langs tusschen Duitschland en Engeland werd afgelegd. In hoofdzaak zou die verklaring neer komen op een verklaring van vriendschap, erkenning der wederzijdsche grenzen en over leg in geval van conflicten. Over het geheel genomen waren de koersen niet veel veranderd bij die van gisteren, doch onder beurstijd viel een kleine neiging tot oploopen waar te nemen. Een uitgesproken vaste tendenz openbaarde zich voor de Suiker-aandeelen. waarbij zoowel H.V.A.'s als enkele minder courante soorten, zooals Java-Culturen en Nisu's in open hoeken waren verhandeld. H.V.A.'s avanceerden enkele procenten. Bij de laatstgenoemde aandeelen kon den beide laatste aandeelen echter een aanzien lijke koerswinst behalen. Ook de andere Sui kerspecialiteiten werden hooger genoteerd. De gunstige beschouwingen omtrent de positie van de Suikermarkt en de vooruitzichten voor de Java-suikercultuur in verband met de afdoe ningen van den laatsten tijd en de verkoop- politiek van de Niva's, waren hieraan naar het schijnt, niet vreemd. Van de Rubberaandeelen gaven alleen Am sterdam Rubbers openlijke teekenen van aan wezigheid. waarbij na prijshoudende opening nog een kleine verbetering intrad. Tabakken lagen buiten de belangstelling. Scheepvaart papieren waren prijshoudend, daarbij ging in deze fondsen iets meer om dan de laatste weken doorgaans gebruikelijk was. Op de Petroleumafdeeling waren Koninklijken in doorsnee zoo goed als onveranderd. Het slot kwam echter op het hoogste punt van den dag. Industrieelen werden op kleine schaal verhan deld. Unilevers bewogen zich voornamelijk even boven het peil van de vorige slotnoteering. De Fokkeraandeelen konden zich na enkele schom melingen herstellen van het gisteren geleden verlies. Unilevers werden wat hooger genoteerd. Aku's waren prijshoudend. Voor Amerikaansche waarden werd wat meer belangstelling aan den dag gelegd, dan de laat ste dagen het geval was. De koersen waren ten opzichte van gisteren vrijwel onveranderd. Re kening houdende met de kleine reactie van Wallstreet. was de stemming prijshoudend en na weifelende opening werd onder beurstijd langzaam aan een opgaande lijn gevolgd. De beleggingsmarkt was stil. Ned. staatspa pieren waren niet of niet noemenswaardig ver anderd. Fransche fondsen waren vast gestemd, klaarblijkelijk in verband met het hierboven vermelde bericht. Duitsche fondsen waren beter gedisponeerd. WISSELKOERSEN. Londen 8.57 3/8 (8.59 1/2). Berlijn 73.57 1 2 (73.60). Parijs 4.80 1/4 (4.811/2). Brussel 31.09 (31.07 1/2). Zwitserland 41.61 (41.52). Kopenhagen 38.27 1/2 (38.37 1/2). Stockholm 44.17 1/2 144.30). Oslo 43.10 (43.20). New- York 1.83 13/16 (1.83 3/4). Praag 6.31 (6.31) Lire Bankpapier 6.35 (6.35). Prolongatie 1/2 pCt. Part. disc. 1/8. Dag geld 1/4. Registermarken 33 1/4. Crediet Sperrmar- ken 8 1/2. Effectensperrmarken-9 1/2. Reis marken 48. Bankpapier 27 5/8. Tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren. 9—1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 3