LAATSTE BERICHTEN LEI05CH DAGBLAD - Eerile Blad Woensdag 23 November 1938 De huurbelastingplannen der Regeering Binnenland Tentoonstelling „Rotterdam 1941' Vergadering van den Verhuurdersbond voor Leiden en Omstreken. AFWIJZENDE MOTIE AANGENOMEN. Gisteravond hield de Verhuurdersbond voor Leiden en Omstreken een openbare vergadering ln de groote zaal van Hotel ..Den Burcht" ter bespreking van het voor nemen van den Minister van Financiën tot invoering van een huurbelasting en de zich in verband daarmede voordoende moeilijk heden voor de hulseigenaren. De voorz., de heer J. Zitman, opende de vergadering met êen woord van welkom tot de aanwezigen, in het bijzonder tot de hee- ren Mook. voorz. van den Ned. Bond van Huls- en Grondeigenaren, Hermse uit Rot terdam en L. Klawer, redacteur van het orgaan alsmede tot de afgevaardigden der zustervereenigingen in Haarlem. Alphen a. d. Rijn; pen Haag en Sassenheim, alsmede enkele gemeenteraadsleden. Spr. zette in het kort het doel dezer ver gadering uiteen en gaf vervolgens het woord aan den heer drs. A. W. Hermse uit Rotter dam. Rede van drs. A. W. Hermse. Voor de huiseigenaren staat het op het oogenblik zoo: huurverlaging aan den eenen kant; verhooging van overheidslasten en veel te trage aanpassing van de hypo theekrente aan het lage rente-niveau op de ke waarde-vermindering der huizen, met al de daaraan verbonden nadeelen voor hypotheekhouders, etc., en tenslotte niet het minst voor de overheid zelve. Vervolgens schetste de heer Klawer ver schillende speciale nadeelige gevolgen van doorvoering der aangekondigde huurbelas ting zelve. Indien 2 pCt. van de bruto- huur zou worden geheven, zou dit voor de Huiseigenaren die met hypotheek-gelden exploiteeren. practisch beteekenen een hef fing van hun netto-inkomsten met veel vouden van 2 pet., wat spr. met verschil lende voorbeelden verduidelijkte. Maar ook tegen een heffing van 2 pCt. van de netto-huur. waarbij afgetrokken alle exp.oit a Lie-kosten, inbegrepen de hy potheekrente en jaarlijksche hyp aflos singen. heeft spr. ernstige bezwaren, wel ke hij nader uiteenzette. Ook de hoognoodige renteverlaging van tal van hypothecaire, in den haussetijd ge sloten en nog loopende leeningen, wordt HET RELIGIEUZE ELEMENT IN DE KUNST. Lezing van den heer Pam. Rueter. Gisteravond hield de heer Pam. G Rue ter een lezing ln de Kapel der Vrije Kath. Kerk, Vreewijkstr. 19 over het onderwerp: ..Het religieuze element in de Kunst". Spr. begon met te zeggen, dat hij niet wilde spreken over heiligenbeelden en dergelijke, omdat deze voorwerpen in het algemeen niets met kunst te maken hebben. Hij wil aantoonen, dat ln alle ware kunst het reli gieuze element spreekt, al is het beeld of schilderij niet direct een voorstelling op godsdienstig gebied. Het heeft veel vóór een kunstwerk te zien in de juiste omgeving. Waar dit- niet altijd mogelijk is. zooals in musea, loopen de bezoekers dikwijls voorbij veel moois, zonder dat het hen opvalt Kunst moet men ook leeren zien. Men moet zich klein voelen tegenover b.v. een primitief kunstwerk, om er de schoonheid, het rell- door invoering van deze belasting geremd, j gieuze in te ontdekken. Van afwenteling van die 2 pCt, op de Spr. wil de golving schilderen van op- nuurders kan geen sprake zijn, gezien het komst, bloei en verval ln de kunst, welke belangrijke overschot op de woningmarkt j altijd doorgaat, jt3?eni' ™aart>y men ook niet mag Hij schetste den eersten kunstenaar, die ver„eten, dat vele huurders, die een korting den drang in zich voelde om zich te uiten, van 2 pCt. op hun inkomsten moeten on dergaan, dit zullen aangrijpen als een ar gument om bij hun verhuurders aan te dringen op huurverlaging onder bedreiging van anders te zullen vertrekken. Spr. bepleit een heffing van 2 pCt. van hun netto-inkomsten volgens den aanslag Ingevolge hun aangifte-biljet, dus niet bij de bron. Met een aansporing tot krachtige orga- kapitaalmarkt aan den anderen kant; dit nisatie besloot ook deze spreker zijn rede gepaard aan een nog steeds abnormaal aan- jj'- tal leegstaande woningen ook in de lagere huurklassen met daaruit voortvloeiende hooge schade wegens leegstaan en hooge onderhoudskosten, ontwrichten de exploi taties van de groote meerderheid der parti culiere huiseigenaren die, bij handhaving van den bestaanden toestand voor een deel verder ln het openbaar of stil zullen worden geëxecuteerd, voor een ander deel nog ja ren noodig zullen hebben om hun exploi taties weder op een sluitend peil te krijgen. Spreker zeide, dat het eigenlijk ongeloof lijk Is. dat de Regeering, dezen noodtoe stand der huiseigenaren volkomen ken nende, desalniettemin wederom maatrege len denkt voor te siellen, welke opnieuw de particuliere huiseigenaren zwaar zullen treffen, zooméde het daarop opgebouwde credietapparaat verder zullen ontwrichten, ln het bijzonder het bedrijf der hypotheek banken. Spr. onderwoerp vervolgens de in clo .Nationale inkomsten- en winstbelasting" gedachte huurbelasting, alsmede de belas tingen op loonep en pensioenen aan een uitvoerige beschouwing. Hij constateerde, dat elke veroere verzwaring van lasten op het onroerei.ue goed, hetzij in den vorm van een heffing op bruto- dan wel op net- irhuur onaanvaardbaar is én dat de over heid thans haar moreele verplichting te genover den huiseigendom, gezien het ver- lPöen. heeft te aanvaarden, zooal niet doof vermindering van deze veel te hooge over heidslasten, dan in elk geval door het na laten van elke verdere verzwaring. Naar spieker's meening is verdere verzwaring van lasten op het onroerend goed. ook in verband met de consequenties hiervan voor de hierbij nauw bëtrokken credietin- stituten en de spaarders, die aan deze instellingen hun besparingen toevertrouw den onmaatschappelijk en dient deze der halve achterwege te blijven. Met betrek king tot de in uitzicht gestelde oelasLng op pensioenen en loonen vestigde spreker er verder de aandacht op. dat deze de ten- öenz in zich draagt van afgewenteld te zullen worden op de huiseigenaren, zulte zegens de groote moeilijkheden, waarmede dt particuliere budgetten reeds heoben te kampen uit hoofde van werkloosheid cn daaruit' voortvloeiende vermindering van gezinsinkomsten, loonsverlagingen en ver scherping op het nakomen van onderhouds verplichtingen van familieleden eener- en het nog altijd veel" te groote woningover- sciiot in alle huurklassen anderzijds. De huiseigenaren zullen dan ook met succes tegen elkander worden uitgespeeld en het resultaat zal daarvan noodzakelijk moe ten zijn eert verdere daling van de huur opbrengsten: een verdere waardevermin dering dus tevens van het onroerend goed en een daardoor toenemende spanning tusschen de waarde dezer onroerende goe deren en de daarop rustende schulden. Ten Slotte wees spreker op het gevaar van een winstbelasting van 8 pCt. op ven nootschappen in verband met het feit, dat vele exploitaties van onroerend goed op deze wijze worden gedreven. Met inspan- n.ng van alle krachten zal, aldus besloot spieker zijn rede, moeten worden gestreefd naar het voorkomen van de invoering van deze Nationale inkomsten- en winstbelas ting". Hiertoe is o.m. een sterke organisa tie van huiseigenaren noodzakelijk, waar om hij eindigde alle huiseigenaren toe te roepen zich onverwijld aan te sluiten bij een der afdeelingen van den Ned. Bond van Huis- en Grondeigenaren en Bouw- on-grnemers te 's-Gravenhage. Hierop ontspon zich nog een uitvoerige gedachtenwisseling, o.m. over de vraag, of ook de woningbouwvereenigingen de 2 pCt. huurbelasting zullen moeten betalen. De heer Klawer antwoordde hierop bevestigend en wanneer dit oorzaak is van een nadeelig exploitatiesaldo, dan zal de gemeente moe ten bijpassen en dus zullen de particuliere huizenbezitters ook daarin weer hun aan deel moeten betalen. De voorzitter dankte beide sprekers voor hun woorden en legde tenslotte aan de vergadering een motie voor, welke als volgt luidt: Een motie. De Verhuurdersbond voor Leiden en Omstreken in vergadering bijeen, enz., spreekt er zijn teleurstelling over uit, dat bij de belasting-plannen, aangekon digd ais de Nationale Inkomsten- en Winstbelasting, geen rekening is ge houden met de noodzakelijkheid van verlaging van op het onroerend goed drukkende lasten; constateert dat deze plannen in den vorm als in de Millioenennota is aange geven, moeten voeren tot verdere ver zwaring van lasten bij dalende inkom sten; acht derhalve deze plannen niet aan vaardbaar en draagt het Bestuur op met gebruikmaking van alle wettige middelen zich hiertegen te verzetten en deze motie ter kennis te brengen van Regeering en Pers, en gaat over tot de orde van den dag. Nadat deze motie met algemeene stem men was aangenomen volgde sluiting der vergadering. MONTESSORISCHOOL VOOR VOORBEREIDEND ONDERWIJS. hetgeen blijkt uit het primitieve inzijnwerV Niettemin ontdekt men ln deze werken den hevigen geest, welke den kunstenaar be zielt. Naderhand wordt meer werk gemaakt van de techniek waardoor meer en meer evenwicht verkregen wordt en de kunst klassiek wordt. Daarna volgt een fabelachtige meester schap, waarin de stof den geest overvleu gelt en zoo treden we het barokstadlum ln. Spr. noemt Rubens met zijn groote mees terwerken. Om het religieuze element in de kunst te zien. noemt spr. de kathedraal te Chartres bij Parijs en vertelt van de schoonheid in de beeldengroepen en pilaren. Voor de klassieken noemt hij de beelden groepen in het Pantheon in Griekenland, die getuigen van volmaakte rust en harmo nie en ook valt hieronder het schilderij van Da Vinei ..Het laatste avondmaal", waarin elke verfstreek leeft, maar eveneens getuigt van volkomen rust en overgave. Voor den barokttjd noemt hij, behalve Rubens, ook Rembrandt, waarvan de laat ste zich echter in lateren tijd vereenvou digt en tot de klassieken Is gaan behooren. Als voorbeeld hiervoor haalt spr. twee wer ken van Rembrandt aan n.m. ..de Emmaüs gangers'- in zijn jeugd en op rijperen leef tijd geschilderd. Ook Michael Angelo noemt spr. Hier is geen hapering in de techniek, maar er is een reus in den geest aan het werk. Spr. zette uiteen, dat niet het onderwerp hèt religieuze uitmaakt of aangeeft, maar de intensiteit waarmede het kunstwerk ge maakt is. Verder toonde spr. aan. dat de kunst der klassieken, die men in de academiën heeft willen vastleggen, doodgeloopen is. omdat de stroom steeds verder gaat. De ware kun stenaar is verliefd op zijn onderwerp. Hij herkent er de goddelijke vonk in en dit wil hij belijden in z'n weergave. En dat noemt spr. de schoonheid in de kunst. Of iets mooi of leelijk is. is voor den. waren kunstenaar onbelangrijk. Voor cjfeh?-leek spreekt het meest de voorstelling. Spf. behandelde nog het werk van v. Gogh en Eegt, dat er een schoonheid en heilige rust uit spreekt. Ver der nog de schilderkunst in Rusland, de Grieksche cultuur die geheel van schoon heid vervuld is en hij eindigde, met er op te wijzen, dat men in alles en hoe men in alles de schoonheid kan ontdekken. Ouderavond. In de Leidsche MontessoriSthool v. Voor bereidend Onderwijs, Zoeterwoudsche Sin gel 22, werd gisteren een zeer geanimeerde ouderavond gehouden. De vice-voorz. van de stichting voor Montessori-onderwijs te Leiden en omgeving, dr. J. H. F. Lahr open de den avond. Spreker deelde mede, dat in dit eerste jaar na de oprichting de voorbe LEIDSCHE AMATEUR FOTOGRAFEN- VEREENIGING. De 16e jaarvergadering. De L.AF.V. hield gisteravond haar druk bezochte 16e jaarvergadering in „Den Burcht". De jaarverslagen van secretaris, biblio thecaris en penningmeester werden onder De heer L, Klawer spreekt. Na een korte pauze was het woord aan den heer L Klawer. redacteur van het Or gaan van den Ned. Bond van Huis- en grondeigenaren en bouwondernemers, die ai'Cieerst wees op de verhouding tusschen vereenigings- of gemeente- en particulie ren won'ngbouw en de daarvoor gemaakte kosten. Hietna kwam spr. tot de gevolgen van doorvoering der aangekondigde huur belastingplannen. Spr. toonde allereerst aan de noodzake lijkheid van een bloeienden particulieren huiseigenarenstand voor een goede volks- hu svestlng, in het algemeen maatschap pelijk belang. Hoe zwaarder de exploltatie- lc^'en drukken op het particuliere huizen- b. drijf, des te meer zal dit bedrijf gaan k nn en achteruitloopen. H-ff'.ng van nieuwe belastingen op het particuliere hulzenbezit in een periode van depressie, welke de exploitanten van dit bezit thans reeds verscheidene jaren moe ten doormaken, zal als eerste algemeen gevo'" moeten hebben nog meer moeilijk heden voor dit bedrijf en de talrijke daar- 1 direct en indirect belanghebbende me deburgers. Naast verderen teruggang ver wachtte spr. als algemeen gevolg van nieu we overheidslasten, o.a, ln den vorm van de aangekondigde huurbelasting, een ster- reidende en lagere scholen te Leiden en dankzegging goedgekeurd Helaas moest Oegstgeest samen reeds 70 kinderen tellen, geconstateerd worden, dat het ledental nel- Hij sprak den wensch uit, dat allen zouden meewerken om dit aantal nog uit te brei den. Daarna gaf dr. Lahr het woord aan ging vertoonde tot terugloopen. Eigenlijk moest zooiets in een stad als de onze, die een groot aantal amateur-fotografen telt, mevr Alma—Wlllemse. Montessorl-leldster niet voorkomen. De oorzaak is in hoofdzaak te A'dam. Spreekster zette uiteen, dat men te zoeken in de ongunstige tijdsomstandig- vroeger dacht, dat. er bij heel jonge kinde- heden. Getracht zal worden om door pro- ren van een geestelijk leven nog geen sprake paganda en tentoonstelling het ledental was. Hoe meer men echter gaat letten op weer op peil te brengen; het leven van een jong kind, hoe meer men ziet, dat het kind zich tracht te oriënteeren in de volkomen vreemde wereld, waarin het is geplaatst. Zonder dat iemand hem er toe drijft, is het steeds actief. Voortdurend probeert het zich meer van de omgeving eigen te maken. Zoodra het eenmaal loopt, wordt de drang tot. zelfdoen grooter De heer T. K. Lingsma werd bij acclama tie als bibliothecaris herkozen. De uitsla gen van verschillende, in dit vereenigings- jaar gehouden wedstrijden, werden daarna bekend gemaakt Zij waren als volgt: Herfst-wisselprijs-winnaar de heer D. Binnekamp Jr. ivoorzitter). Zomerwedstrijd 1938, Seniores. Ie pr. H. GELOOF EN WETENSCHAP. Een St. Willibrord-monument te Katwijk? Op ultnoodiging van de vereeniglng „Geloof en Wetenschap", sprak prof. W. Lampe O.F.M. gisteravond in een der bo venzalen van „In den Vergulden Turk" over „St. Wlllibrord" Na een kort openingswoord door den voorzitter den heer J. F. X. Sanders, die ln het bijzonder pastoor Looyaard en zijn parochianen, die voor dezen avond zijn uitgenoodigd. begroette, was het woord aan den spreker van den avond In den aanvang van zijn rede zeide spr. het initiatief te hebben genomen oni te bewerkstelligen, dat op de lan dingsplaats van St. Wlllibrord een ge- denkteeken, b.v. in den vorm van een Keltisch Kruis wordt opgericht. Binnenkort zullen de plannen moer uit voerig worden besproken Spr. hoopte dat ..Geloof en Wetenschap" ln de verwezen lijking van deze plannen een aandeel zal willen nemen om zoo in samenwerking met de gemeenten Wassenaar, Oegstgeest en Katwijk tot de oprichting van een derge lijk monument te komen, Spr. schetste voorts de komst van St. Willibrord uit Ierland naar onze streken, waar hij aan land stapte op de plaats waar nu ongeveer de gemeenten Leidenen Oegst geest liggen. Over zijn komst naar Neder land bestaan verschillende lezingen, die min of meer ln volksverhalen, legenden en bijgeloovlgheden overgingen. Spr. noemde hiervan enkele voorbeelden. Van St. Wlllibrord weten wij verder zeer weinig. Hij maakte enkele aanteekenlngen. waaruit we bij dezen heilige een groot ge loof aantreffen en wij hem zien optreden als een Paulus. Willibrord was voor ons land een gezondene in den naam des Hee- ren. In zQn aanteekenlngen maakt Wllli brord driemaal melding van het jaar der menschwording van Christus, waaruit wij zien hoe graag deze heilige de na-christe lijke Jaartelling van den Romeinschen mon nik Dionisius overnam en in de noordelijke landen wilde verbreiden. Willibrord was bo vendien een overtuigd Marla-vereerder. Deze vereering werd door de Germanen gaarne overgenomen, omdat dezen zich reeds een voorstelling maakten van een „sterke vrouw", de moeder van den held Vida, die den vijand van het menschelljk geslacht zou vernietigen. Dit bijgeloof was dus voor St. Willibrord een gemakkelijk aanknooplngspunt. Ook in de vereering der heiligen was St. Wlllibrord een voorbeeld, hetgeen blijkt uit het feit, dat hij in Rome reliquleën ontving, welke hij naar Emme rik overbracht. St. Wlllibrord en Oegstgeest. Zooals bekend ls het Groene Kerkje te Oegstgeest een van de twee nog bestaan de kerken, welke door St. Willibrord werden gesticht. De legende vertelt, dat St. Willl- brora bij de stichting van dit kerkje de belofte deed de kerk zelf ln te wijden. Door verschillende omstandigheden zou Willi brord niet aan die belofte hebben kunnen voldoen. De legende vertelt, dat toen de kerk te Ostegest (Oegstgeest; werd inge wijd op den muur een hand zichtbaar werd, welke hand, die van St, Willibrord de kerkmuren zalfde. Zelfs nu nog zijn er die beweren dat op den muur van de kerk de plaatsen zouden zijn te zien, waar de zalving plaats vond. Oegstgeest heeft verder in het leven van den grooten heilige steeds een bijzondere plaats ingenomen en begrijpelijk is het dat in die gemeente nu reeds plannen zijn ge vormd om de viering van het zevende eeuwfeest het volgend jaar, zoo grootsch mogelijk te doen zijn. In het tweede deel van zijn rede wilde spr. St. Willibrord bezien als de brenger van een nieuwe beschaving, en wees hij erop hoe St. Wlllibrord, misschien door een wonder, de ontdekker was van het duin water. Een en ander bracht spr. in ver band met het putje te Heiloo, welk wonder misschien het begin was van een nieuwe periode ln de beschaving, welke nog steeds in Keulen wordt geëerd ln de jaarlijksche waterzegening ter nagedachtenis aan St. Wlllibrord. Het aantal St. Willibrordus-putten is legio en zoo tellen we er hier ln ons land zestien, waarvan er enkele 3655 I Ingts. Mta.i Aan het slot van zijn rede zette spr groote beteekenis van de figuur van st Wlllibrord met betrekking tot de weten.' schap uiteen. Nadat de spreker nog enkele vragen had beantwoord, waarbij ook nog de plannen om te komen tot de oprichting van een Keltisch kruis op de landingsplaats van Neerlands apostel, ter sprake kwamen - voor de uitvoering der plannen zal het be stuur van „Geloof en Wetenschap" waar schijnlijk het Initiatief nemen werd deze drukbezochte vergadering op de ge- bruikelijke wijze gesloten. MUZIEKAVOND IN „ENDEGEEST", Gisteravond werd ln de Centrale Ont spanningszaal van Endegeest c.a. een uit- voerine gegeven door de \Mondaccordeon- vereeniging „D.OJB." (Door Oefening Beten der Nederlandsdhe Vereeniglng van Fa brieksarbeiders (srters), dirigent de heer J. Wagemaker uit Leiden. Het was een mooie avond, waarvan l. talrijke aanwezigen oprecht hebben geno ten, gehoord het applaus na ieder nummer. De geneeelheer-directeur dr. F. J. Stuur, man sprak een woord van dank. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doctoraal examen In disch recht, de heer A. N. Fisher (Deo Haag). LOOPJONGEN VERMIST. Een winkelier heeft bij de politie aangifte gedaan dat een bij hem in dienst zijnde 16-jarige loopjongen gistermorgen met een waarde van circa f50.en een flets zjjn winkel heeft verlaten en sindsdien niet is teruggekeerd. Ook in de ouderlijke woning is hij niet meer gezien, zoodat de politie zijn opsporing en aanhouding heeft ver zocht. SCHOOL MEDUSTRAAT B. Ouderavond. Het hoofd dezer school, de heer Van Sluys opende dezen Ouderavond. HIJ heette alle aanwezigen hartelijk welkom, ln het bij zonder den heer v. d. Meer, die de film der Lichtfabrieken zou vertoonen. Nadat de notulen van de vorige vergade ring waren goedgekeurd, ging het hoofd der school over tot de medcdeelingen. Al lereerst besprak hij het St. Nicolaasfeest op de school. Hij sprak er verder zijn leedwezen over uit, dat dit Jaar de Floralia-tentoon- stelllng door het sluiten der scholen niet heeft kunnen plaats vinden en hield ver volgens een uitvoerige rede over het uit zenden van schoolkinderen door het. Cen- fraal-Genootschap voor Kinderherstellings en Vacantiekolonies Tevens zette hij uiteen, wat de bedoeling is van de bollen, welke de kinderen van de 3de tot de 6de klasse hebben medegekregen en hoe zij deze moeten behandelen en op kweeken. Daarna volgde een wel zeer interessant gedeelte van het programma, n.l. het ver toonen van de film der Lichtfabrieken De heer v. d. Meer gaf er een duidelijke toelichting bij, hetgeen zeer werd gewaar aeerd. In de pauze werd koffie rondgediend waarna de verkiezing der Oudercommissie leden volgde. Aftredend waren de heeren A. Verllt, voor-zltter, en C. Zweistra, Ud. Bei den werden met algemeene stemmen her kozen, terwijl in de vacature van mevrouw Pleizier werd gekozen mevr. Neuteboom De kascommissie rapporteerde dat de kas en bescheiden van den penningmeester keurig ln orde zijn bevonden. Daarna kregen de voorzitter der Ouder commissie de heer A. Verllt en de heer C. Zweistra nog even het woord. Daar de rondvraag niets opleverde werd hierna de avond gesloten en den ouders gelegenheid gegeven om het werk van de kinderen 'ui alleen reeds door de geschiedenis een bijzondere be- de klasse te bezichtigen en zich te onder teekenls hebben gekregen. I houden met het onderwijzend personeel. °r; Montcssori zegt: We moeten het kindGroenendijk_ 2eJ pr. E. 'van üer veen, 3e pr.' helpen in zijn ontwikkeling op het juiste i n«e*. toegekend SrfwXnhin5S^0pedn Juniores: le pr. H. W. Westra, 2e pr. J. W. zelfbeheersching en een rotsvast vertrouwen c Fa. in hPt. kunnen van het kind Het. kind hepft n: üieTK in het kunnen van het kind. Het kind heeft noodig een speciaal voor hem ingerichte omgeving, die hem volkomen de gelegenheid geeft zich te ontwikkelen. Het kind voedt zichzelf op, maar ook Box-wedstrijd Deze wedstrijd moest als een experiment beschouwd worden, doch slaagde volkomen. Hij was georgani seerd om den talloozen beginnenden ama- voeden de kinderen elkaar op. Naast het teurs te toonen, dat.ook met het meest een materiaal heeft het zijn kameraden noodig.voudige toestel <de box-camera) een goede Doordat kinderen van verschillende leeftij den bijeen zijn, ziet het kind waar het naar toe kan groeien en steeds is er uitwisseling van ervaring. Een groote plaats neemt het huishoudelijke werk in, waarbij het kind leert al zijn bewegingen te beheerschen. Het is ook een opvoeden naar de onafhanke- wedstrljdfoto ls te maken. De eerste tot en met den achtsten prijs werden in volgorde toegekend aan: H. Groenendijk, mevr. R. v. Krimpenden Boesterd, H Sterk, E. van der Veen, mej. I. M, Herfst, B. J. Timmer- houden van een tentoonstelling ln 1941 in TER GELEGENHEID VAN DE OPENING VAN DEN MAASTUNNEL. B. en W. van Rotterdam hebben den raad een grootsch plan voorgelegd voor het man, J. Soripada en F. L. Servaas. verband met de opening van den Maas- Na de uitreiking der diploma's en de ove- tunnel. De tentoonstelling, leeren bepalen. Dr. Montessori zegt: „Help mij het zelf te doen." Willen we helpen, dan moeten we het kind kennen, niet alleen als Individu, maar ook als sociaal wezen. De Montessorl-school is niet de school, waar ieder doet wat hij wil, maar waar ieder doet wat hij kan. De Montessori voorbereidende school is geen speelschool. maar een school, waar de kinderen zich innerlijk leeren orde nen. Zeer bewust en met zeer bepaalde be doelingen is het materiaal door Dr. Montes sori gegeven. Groote aandacht wordt er be steed aan de taal in de Montessorl-school Met den groei van de kinderen moet de omgeving meegroeien. Uit de omgeving haalt het kind de stof voor zijn ontwikkeling. Op de basis van het in harmonie samenwerken is de heele Montessori-school van voorberei dend tot lager, opgebouwd. Hierna besloot de leidster der school den avond, door enkele ervaringen te vertellen uit haar werk ln deze steeds groelendp voor bereidende klas. lijkheid. Het leert zichzelf redden. Op onze rige prijzen gaf de heer Aug. Grègoire, voor geboden hulp moet het kind zelfstandig ver-1 zitter der Haagsche A.F.V. en lid der jury, der gaan Het leert op eigen beenen te staan een kritische beschouwing over het lnge- in bepaalde situaties moet het zijn houding zonden werk. -' ai Dg jUry had met veel genoegen de op hoog peil staande Inzendingen beoordeeld. Na de pauze werden tenslotte door den heer Geytenbeek enkele zeer Interessante leerzame films geprojecteerd, waarin we een overzicht kregen van de fabricage der Agfa-optlek en van de mogelijkheden, die de moderne Agfa-superpan I.S.S.-fllm en de Agfa-Color-fllm ons bieden. Opnamen bij het licht van enkele kaarsen zijn zelfs mogelijk. Vanwege het vergevorderde uur moest de heer Geytenbeek de projectie van nog en kele films uitstellen tot een volgende ver gadering. De voorzitter sloot daarna deze geani meerde bijeenkomst met woorden van dank tot allen, die medegewerkt hadden aan haar welslagen. Voor het alhier afgenomen examen van apothekersassistente is geslaagd mej. H. J. C. Stamperius (Voorburg). welke „Rotter dam 1941, het water als bondgenoot en vijand" zal heeten, zal een nationale tentoonstelling worden. Als plaats van vestiging is gedacht het onbebouwde deel van Dijkzigt in de onmiddellijke nabijheid van den Noordelijken tunnel ingang, Voor een belangrijk deel zullen permanente gebouwen verrijzen, te we ten een centraal gelegen tentoonstel lingshal, een gebouw waar het technisch scheepvaartkundig instituut en het ma ritiem museum onderdak kunnen vin den en een gebouw, dat het begin zal kunnen vormen voor een nieuw gebou wencomplex van de economische hooge- school. Tusschen deze permanente gebouwen ls een reeks van tijdelijke gebouwen geprojec teerd. De tentoonstelling zal Juni, Juli, Augustus en September 1941 geopend zijn. De kosten zijn voor de permanente en tijdelijke gebouwen en de bestratingswerken geraamd op vier milliocn gulden, terwijl voor verdere geldmiddelen een half millioen is uitgetrokken. Ter bestrijding van deze kosten is al» deelneming door de burgerij een half mil lioen uitgetrokken, als opbrengst van een 21/, pCt. premieleening f. 3.350.000 en al» bijdrage van het Rijk f. 650 000. INBRAAK IN EEN BANK VAN LEENING TE AMSTERDAM. Te Amsterdam is vannacht Ingebroken in een particuliere bank van leening aan de Tweede van Swindenstraat 46—50. Uit een geldkistje werd f. 200 weggenomen, terwijl de inbrekers daarin ook de sleutels van den brandkast vonden. De kast werd geopend en hieruit werd een groot aantal beleende gouden sieraden, waaronder vele kostbare gouden ringen, te zamen voor een totaal bedrag van ongeveer drieduizend gulden, gestolen. Aan de andere minder waardevolle voor werpen in het pandhuis schonken de die ven geen aandacht. DS. JOH. KUNE Na een langdurige ongesteldheid b -e Rhenen overleden ds. Joh, Kijne, NM' Herv. predikant aldaar, die van 1924 to 1937 predikant was te Woubrugge In 1930 viel hem ter gelegenheid van 81 zilveren ambtsjubileum een hartelijke nu diging ten deel. Ds. Kijne was reeds geruimen t|)a hinderd zijn ambtswerk te verrichten, onderging eenlge maanden geleden ui 1 ziekenhuis te Leiden een maagopers die hem echter geen herstel brens mocht. 2-1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 2