BINNENLAND OpqepaAtqnep! Aspirin •-h LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 23 November 1938 Vierde Blad No. 24129 Het 40-jarig jubileum der Rijkstuinbouwschool te Boskoop IJ 79sie Jaargang Reeds méér dan duizend Duitsche vluchtelingen land in ons Eenheid geneeskundige verzorging van burgerpatiënten tn tijd van oorlog De heer I. Gans overleden Ned. Ver. voor tramwegen en autotransportdiensten De eerste dag der feestviering indrukwekkende plechtigheid De nieuwe burgemeester van Ede OP SNELLERE TOELATING AANGEDRONGEN. Omtrent de toelating van Duitsche vluch telingen in ons land vernemen wij van be voegde zijde omtrent de door de Regeering gevolgde gedragslijn het volgende: De Regeering laat op hun verioek voornamelijk toe ouders van in Neder land gevestigde personen (Nederland- ders en vreemdelingen). Sedert 7 No vember zijn aldus meer dan 800 Duit sche Joden toegelaten. Behalve deze rijn plm. 200 Duitsche Joden toegela ten, die in zeer dringende of zeer bij- rondere positie verkeerden. Voorts is toegelaten een aantal van in het grens gebied aangetroffen aldaar ronddolende kinderen die mcnschelijkerwijze wel moesten worden opgenomen; dit is dan echter georganiseerd geschied. Voor de toelating van een groep kin deren en van een groep personen van middelbaren leeftijd is de voorberei ding in vollen gang. Herhaald moge worden dat de belangen van Nederland en van de betrokkenen zelf cischen, dat de toelating georganiseerd ge schiedt en dat deugdelijke en blijvende onderbrenging gewaarborgd zijn. Ten aanzien van de kinderen zal het voor Nederland mogelijke worden gedaan, doch hier vooral eischt de op de Regeering drukkende verantwoordelijkheid zeer nauw keurige voorbereiding. Het departement van Justitie staat met de betrokken co- mité's in nauw contact en ln regelmatig overleg. Nogmaals moet er op worden aange drongen. dat ln Nederland wonende per sonen er zich van onthouden, kinderen uit Duitsehland mede te nemen. Het ls zelfs voorgekomen, dat automobilisten aan de grens verschenen met enkele kinderen, ten aanzien van wie zij ieder gegeven misten, telfs niet wisten, of de ouders de onder brenging in den vreemde goedkeurden. Toelating kan alleen geschieden op ver gunning van den minister en wel op voor dracht van het betrokken kinder-comité, de zorg voor verdere onderbrenging Vragen aan den Minister. Het Tweede Kamerlid Donker heeft aan den Minister van Justitie de volgende vra- en gesteld: 1. Is het waar, dat de regeering alleen bereid ls een beperkt getal Duitsche vluch- e'.lngen toe te laten, wanneer door parti culiere bijdragen de kosten te voren zijn gedekt en dat dientengevolge van het Pro- tertantsch hulpcomité, dat in de eerste plaats tot taak heeft den steun aan „nlet- arische" Christenen, door de regeering een bankgarantie van f. 150.000 gevraagd wordt? 2. Is de minister niet van oordeel, dat di toelating van deze Duitsche vluchtelin gen onnoodig geremd wordt door den elsch van het te voren gestort zijn van een bank- I garantie tot een zoo hoog bedrag, te meer I vaar de inzamelingsactie van gemeld co mité in vollen gang is en reeds giften en toezeggingen tot een bedrag van meer dan 1.30.000 zijn Ingekomen? Kinderen aangekomen. In de Rotterdamsche gezondheidskolonie te Ter Heide aan Zee. zijn Maandag de eerste zes Joodsche kinderen uit Duitseh land gearriveerd. De kleinen waren ge nomen tijd aan de grens opgehouden en rijn afkomstig uit de omgeving van Ham- burg. De burgemeester van Monter-Ter Heide, de heer G. W. Kampschoer, heeft een be- roek aan de kolonie gebracht en zich over tuigd van de goede verzorging, welke de kinderen thans genieten. Gistermiddag zijn wederom elf kinderen uit Duitsehland aangekomen, terwijl er nog meer verwacht werden. Naar wij vernemen heeft onlangs, op verzoek van dr. H. K. Offerhaus, hoofd van het ziekenhuiswezen, en op ultnoodiging van liet hoofdbestuur van het Nedcrland- sc'ne Roode Kruis, ten gebouwe van het booldbestuur in Den Haag een vergadering plaats gevonden met de directeuren van gemeentelijke geneeskundige en gezond heidsdiensten, en hoofden van lucht beschermingsdiensten van een achttal groote steden uit de „vesting Holland In deze vergadering is in groote trekken een- rtemmighcid bereikt ten aanzien van de richtlijnen voor de geneeskundige verzor- ging van burgerpatiëntcn ln tijd van oor- log. in het bijzonder ook bij luchtaan- vallen. Bij den aanvang van deze vruchtbare be spreking werd door den ondervoorzitter van het Roode Kruis. mr. W. J. Baron van hinden, ln het licht gesteld, dat ln de "bellijke Septemberdagen, toen oorlog on- 'fwendbaar leek, een gebrek aan eenheid bi de geneeskundige verzorging van bur- terpatiënten in oorlogstijd, meer speciaal bi verband met luchtaanvallen, aan den 'ar trad Er waren allerlei met 'Tijdige bepalingen gemaakt. Vandaar da. boor hot Roode Kruis ten zeerste de wen selijkheid werd gevoeld om door onder- overleg eenheid ln de geneeskundige verzorging van burgerpatiënten in oorlogs- bid te brengen. De lacunes waren ontstaan ™:dat de verzorging aan verschillende i rei en oogedragen, terwijl aan de ge- teenten de zorg voor de luchtbescherming I®overgelaten. ,,mj de discussies heeft dr. H. K. Oifei- ,j 1 duidelijk gemaakt, dat. wil men dc I -^neiming va 11 het Roode Kruis-teeken I Meten, de leden van het geneeskundig "'soneel van de gemeentelijke geneeskun dige diensten en het gediplomeerde hulp personeel, E.H.B.O.-ers enz die bij de luchtbescherming zijn opgenomen, zich individueel bij het Roode Kruis dienen te verbinden. Dan kan hun een identiteits bewijs en Roode Kruis armband worden verleend. Het Roode Kruis zal echter geen gebruik maken van dit personeel voor het eigen werk. aangezien dit niet in het kader van de Roode Kruis organisatie past. Be sloten werd dus, dat de gemeenten, via de hoofden van luchtbeschermingsdiensten, zoo spoedig mogelijk de aanvraag om onder de bescherming van het Roode Kruis teeken te worden gesteld, bij het hoofd bestuur zullen indienen. Een belangrijk punt van bespreking vormde ook de kwestie van de voorziening in voldoende geneeskundig personeel Het Roode Kruis heeft voor zijn oorlogstaak, nl. algeheele verzorging van gewonde en zieke militairen in de evacuatlegebieden men houdt ln het mobilisatieplan van het Roode Kruis rekening met tienduizenden gewonden en zieken een groot aantal doktoren noodig. Ook voor de hulpposten der luchtbeschermingsdiensten voor de burgerij zijn vele doktoren noodig. Thans zal aan het Roode Kruis worden opgegeven welke aantallen men als minimum denkt noodig te hebben, waarna door een cen traal lichaam Maatschappij ter bevor dering der geneeskunde zal worden na gegaan, hoe dc verdeeling der beschikbare doktoren moet plaats vinden, om de dien sten te verzekeren. In verband met de duidelijk naar voren gekomen wenschelijkheld om bij de lucht bescherming zooveel mogelijk gebruik te maken van gediplomeerde hulpkrachten aangezien alleen deze onder de bescher ming van het Roode Kruls-teeken kunnen worden gesteld en de daarmee verband houdende wenschelijkheid om zooveel mo gelijk E.H.B.O-ers op te leiden, kwam ter vergadering ook de financieele zijde van. al deze zaken dringend naar voren. Zoo werd er geconstateerd dat er een tekort be staat aan medische paedagogen. Lang niet ieder medicus is geschikt om E.H.B.O.-ers op te leiden. Maar ook is dit dikwijls een geldkwestie gebleken. Van verschillende zijden werd dan ook naar voren gebracht, dat de financiering van de opleiding regee- ringszaak behoort te zijn. Zoo werd het een onaanvaardbare figuur geacht, dat de 12 a 14.000 helpsters, die het Roode Kruis in oorlogstijd noodig heeft voor de verzorging van de gewonde mili tairen. zelf een bedrag van maximaal f.5 moeten betalen, om een opleidingscursus te volgen. Bij het Roode Kruis is men stellig van meening, dat dit regeeringszaak be hoort te zijn. Te zijner tijd zal er dan ook bij de legeering op worden aangedrongen, gelden voor deze hoogst noodzakelijke opleiding beschikbaar te stellen. PROVINCIALE STATEN VAN ZUIDHOLLAND. In de zaal van de Eerste Kamer zijn de Pronvinciale Staten van Zuidholland gis terochtend. onder voorzitterschap van jhr. mr. dr H. A. van Karnebeek, Commissans van de Koningin in dit gewest, in tweede gewone zitting van dit jaar, bijeengekomen. De voorzitter opende de vergadering met gebed. Na het trekken der afdeelingen werden de onderwerpen op de agenda voor kennis geving aangenomen of naar de afdeelingen verjonden of in handen eener commissie gesteld. De vergadering werd vervolgens verdaagd tot Dinsdag 13 December. DIRECTEUR VAN DE STICHTING „DE JOODSCHE INVALIDE". Wijlen de heer I. Gans. De heer I. Gans. de directeur van de stichting .de Joodsche Invalide" te Am sterdam is gisteravond od 48-jarigen leef tijd plotseling overleden. Met den heer Gans is de stuwkracht dezer vereeniging. welke baanbrekend werl: heeft verricht op het gebied der verzorging van invaliden, heengegaan. Algemeen werden zijn verdiensten ge waardeerd. hetgeen eenerzijds tot uitdruk king kwam in de wijze, waarop zijn levens werk ln alle kringen dei" bevolking van Nederland, ongeacht hun rang of stand of godsdienstige overtuiging, wordt beoordeeld, anderzijds lil de vereering, welke hij heeft ondervonden van den kant van bestuurde- ren en de leden van het verplegend perso neel der .Joodsche Invalide". De verpleegden der inrichting zullen het verlies Innig betreuren. De regeering heeft de verdiensten van den heer Gans. die naast zijn functie van directeur der ..Joodsche Invalide" zitting had in het bestuur van verscheidene Joodsche vereenigingen en instellingen er kend. door hem enkele iaren geleden te be noemen tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau, terwijl de opperrabbijn van Am sterdam hem ter gelegenheid van de opening der gestichtssynagoge den choweir- titel heeft verleend. BELGISCHE VERTEGENWOORDIGERS TE AMSTERDAM. Op den dag, dat Nederland den Belgi schen koning een hartelijk welkom in de hoofstad bereidde, heeft op uitnoodiglng van de Nederlandsche vereeniging voor tramwegen en autoiransportdiensten, die alle stads- en landelijke tramwegen met hun uitgebreide autobus- en vrachtauto- diensten omvat, een groep Belgische ver tegenwoordigers van die verkeersmiddelen Amsterdam bezocht De Belgische gasten waren in de gelegenheid den Koninklijken intocht gade te slaan, na afloop waarvan men zich in hotel Americain. vereenigde. waar ir. W. B. I. Hofman, directeur der ge meentetram Amsterdam een met tal van oude en nieuwe foto's toegelichte voor dracht over de geschiedenis van het tram wegwezen in Nederland hield. Hierop gaf de heer G. P J. Carpersz directeur van verschillende tramwegbedrijven in Neder- landsch Oost-Indië een beeld van het groote werk od dit gebied in onze koloniën verricht, daarbij gebruik makend van een Interessante film. In een der toepasselijk versierde zalen van hotel Americain bood de Nederlandsche vereeniging haar gasten, waarvan velen zich reeds oude vrienden mochten noemen, verder een feestmaa!'iid aan welke zich van den aanvang af kenmerkte door een stem ming van hartelijkheid en wederzijdsche waardeering. DE ERKENNING VAN FRANCO'S BEWIND. In een nota naar aanleiding van het verslag over de begrooting van buitenland- sche zaken zegt de minister: De generaal Franco in het grootste deel van Spanje gezag uitoefent, ls een feit, dat niemand kan loochenen. De vraag betreffende erkenning van zijn bewind in volkenrechtelijken zin, hetzij de facto, hetzij de jure, is daarnaast een kwestie od zich zelf. Het feit van een in het verslag bedoelde publicatie in de pers van den niet-offi- cieelen vertegenwoordiger van generaal Franco te 's Gravenhage heeft destijds aan. leiding gegeven tot een gedachtenwisseling. waarop het den minister, die haar als een afgedane zaak beschouwt, niet wenscheltjk voorkomt terug te komen. Nu Is het opletten en on middellijk Ingrijpen, düs bij de eerste teekenen direct Aspirin nemen I HET BEPROEFDE GENEESMIDDEL BIJ GRIEP! 30 tabletten in een bobje 75 cent. 3966 (Ingez. Med.) HET WETSONTWERP AUTOVERVOER PERSONEN. A1 lm i i v* M Hierboven het fraai geïllumineerde gebouw der Rijkstuinbouwschool te Boskoop, dat tijdens de feestelijke avonden ter gelegenheid van het 40-jarig jubileum groote aandacht trekt. Werknemers wenden xieh tot de Tweede Kamer. De Nederlandsche Unie van chauffeurs en overig automobielpersoneel, aangesloten bil den Cen'tralen Bond van Transport arbeiders en de Nederlandsche R.K. Trans, portarbeiders ,.St. Bonifacius" hebben zich tot de Tweede Kamer der Staten-Generaal gewend met een adres, waarin zij bezwaren maken tegen het aanhangig gemaakte ont werp wet autovervoer personen. Adressanten betoogden dat dit wetsont werp beoogt de regeering een vrijwel blanco volmacht te geven inzake het regelen van de ontwikkeling en de toekomstmogelijk heden van het automobielbedrijf. De minder goede ervaringen, die de bij dit bedrijf betrokkenen hebben opgedaan met het huidige reglement autovervoer personen en de bewoordingen van de me morie van toelichting oo het wetsontwerp, houden zoo zeggen zij het streven van de regeering naar bescherming van het railvervoer in. Adressanten hebben dan ook de overtuiging dat de wet autovervoer personen zal leiden tot belangrijke inkrlm- pieng van het vervoer in handen van het vrije bedrijf. Hierdoor zou ons land ver stoken blijven van een vervoermiddel dat over den langen afstand een veel goedkoo- per vervoer zal kunnen geven, dan de spoorwegen en de A T O bij de door hen toegepaste tarievenpolitiek, kunnen doen Het gevolg zou zijn zoo gaat het adres verder dat velen, die niet ln staat zijn de spoorwegtarieven te betalen, geen reizen od langen afstand kunnen ondernemen. Met nadruk wijzen adressanten er oo dat i in dc. volgens het ontwerp in te stellen be. drijfscommissie. wil het advies van de commissie objectieve waarde hebben, naar haar meening de bedriifsarbeiders ver tegenwoordigd moeten zijn. Het instellen van een rijkscontrole oo de loonen. arbeidsvoorwaarden en de te ge bruiken motorrijtuigen van de vrije bedrij ven, achten adressanten gewenscht. Alvorens vandaag tot de feestviering in verband met het 40-jarig bestaan der Rijkstuinbouwschool te Boskoop was over gegaan, had vanmorgen om 8 uur een Indrukwekkende plechtigheid plaats. Door het dag. bestuur der Vereeniging van leerlingen en oud-leerlingen der Rijks- tuinbouwschool bestaande uit de heeren, N. T. Weyer en Th. Brans, resp voorzitter en secretaris werden in het bijzijn van den directeur der school ir. C. Ph. Moerlands, bloemen gelegd op de graven der beide be graafplaatsen te Boskoop van de overleden Arboricultura-leden, alsmede op die van hen die zich gedurende hun leven verdien stelijk hadden gemaakt voor de Rijks- tuin bouwschool. Koffiemaaltijd in hotel Klaassen. Reeds vroeg in den morgen was het merkbaar, o-a. door de vlaggen die wap perden van verschillende Rijks- en ge- meentegebouwen, alsmede van tal van particuliere woningen dat er iets bijzonders ging gebeuren. De treinen en autobussen brachten tal van oud-leerlingen e.n genoodigden naar Boskoop, om gedurende een tweetal dagen het feest hunner school te vieren Er heerschte dan ook spoedig in hotel „Klaas- sen" het oude „Stamhuis" van Arbori culture" een groote drukte. Handen wer den gedrukt van hen die men in lange jaren niet had gezien, vriendschapsbanden werden gedurende den koffiemaaltijd op nieuw aangehaald en versterkt, terwijl, zooals begrijpelijk menige oude herinnering werd opgehaald! Kortom: er heerschte ee,n echt vroolijke stemming! Na afloop van den koffiemaaltijd, werd te circa halfdrie een bezoek aan de school gebracht, ter aanbieding van de tegelom lijsting, aangeboden door de oud-leerlingen der school. Hier sprak de heer N. F. Weyer Rede van den heer N. F. Weyer. Waarheem kan de eerste gang van Reünisten anders gaan dan naar onze school? Om er opnieuw te ontmoeten U onzen directeuren en U heeren leeraren. Om onze schreden te zetten op de ons zoo bekende plaatsen! Het is weliswaar hier niet de meest geschikte plaats voor uitge breide redevoeringen, maar géén plek is meer geschikt dan deze om nog eens weer te zeggen hoe wij oud-leerlingen onze school waardeeren en U heer Moerlands, nog weer eens onze groote achting voor U te doen voelen! Ik mocht dit reeds meermalen vertolken doch wel nimmer in een zoo uitgebreiden kring van uw oud-leerlingen als thans. Ik wil hier niet in herhalingen vallen, maar, geachte heer Moerlands. houdt U zich er van overtuigd dat ge onder oud-leerlingen alléén maar vrienden vindt. Het is wel met een gevoel van diepen weemoed wanneer wij er aan denken, dat ge binnen zóó luttele maanden onze school gaat verlaten. Daar om, te midden van deze vele Reünisten en HUIZEN VAN BEWARING. Bij Kon. besluit is aan H. J. K. Bakker op rijn verzoek met ingang van 1 Decem ber eervol ontslag verleend als directeur van het huis van bewaring te Alkmaar; en zijn benoemd met ingang van 18 De cember a. tot directeur van het huis van bewa ring te Assen: Sr. Postma, commies ter het huis van bewaring te Assen; b. tot directeur van het huls van bewa ring ae Assen: Sj. Postma, commies ter directie bij het huls van bewaring te Utrecht; c. tot directeur van het huis van bewa ring te Rotterdam: J. F. Beijerinck. ad junct-directeur bij de strafgevangenis te Haarlem. DE AUTOWEG DEN HAAGAMSTERDAM zeer zeker namens hen, wil ik U hier zeer hartelijk dank zeggen, voor al wat ge deedt voor onze school en daardoor ook voor óns! U, heeren leeraren, de oud-leerlingen danken U hartelijk. Wij hopen dat zij die nog komen zullen, nog lange jaren van Uw keninis en uw vriendschap zullen mogen profiteeren. En ook gij heeren den Uyl en Bekker. die beiden op hunne wijze, even als Uwe voorgangers ons oud-leerlingen, tot uw vrienden maakten. Ik denk dan op deze plaats vooral ook aan de commissie van Toezicht met den zoo sympathieken voorzitter. Ik denk aan den oud-directeur en de oud-leeraren. aan het Rijk en aan Boskoop. Ik zal nog gele genheid te over hebben, hulde te brengen aam hen. die hulde verdienen. Wij hebben dit feest georganiseerd, om dat er reden is tot juichen en dit willen we deze dagen dan ook van harte doen! Maar ook een duur zame herinnering aam dit jubileum hebben wij aan te bieden. Zooals U bekend ls, heb ben de Reünisten ter gelegenheid van het zilveren jubileum een gedenkplaat ont huld. Deze marmeren plaat was iets te flets uitgevallen. Wij hebben thans daarin voor zien door een tegelomlijsti'ng te laten ma ken. waarop alleen als herinnering het jaartal „1938". Daarna onthulden de beide jongste leer lingen der school de plaat. Do omlijsting is uitgevoerd door de Kon. Fabriek Ooede- wagen te Gouda, en deze heeft de op dracht zeer naar genoegen uitgevoerd. Do letters der plaat zijn verguld. Spr. verzocht het gemeentebestuur dit geschenk van de oud-leerlingen te aan vaarden. Hij besloot met de woorden „Moge onze school in hetzelfde ttmpo blij ven vooruitgaan. Onze school zal leven!" Nadat de voorzitter van Arboriculture aan het geschenk nog een bloemenhulde had toegevoegd, spraken nog de heeren Ir. C. Ph. Moerlands en ir. A. W. van der Plassche, inspecteur van den Tuinbouw en Tuinbouwonderwijs. De burgemeester mr. E. P Verkerk aan vaardde tenslotte namens het gemeente bestuur het geschenk onder dank. Wij komen morgen op de verdere feeste lijkheden terug. Vrachtauto's verliezen steenen. Den laatsten tijd komen bij den A.N.W.B. herhaaldelijk klachten binnen, dat op den autoweg van Den Haag naar Amsterdam losse zandsteenklinkers worden aangetrof fen, welke blijkbaar door passeerende vrachtauto's zijn verloren. Daar deze steenen bij de hooge snelhe den, waarmede op den rijksweg gereden wordt voor motorrijders en automobilisten een gevaar beteekenen, heeft de A.N.W.B. zich tot de betreffende directies van den Rijkswaterstaat gewend met het verzoek maatregelen te willen bevorderen, welke aan dit euvel een einde maken. De heer L. R. Middelberg. Zooals wij gisteren nog uitvoerig konden vermelden, is tot burgemeester van Ede be noemd de heer L. R. Middelberg, burge meester van Zoetermeer. Wat zijn werkzaamheden te Zoetermeer betreft, vernemen wij nog, dat onder zijn bewind tot stand kwamen o.a de Voorweg en de Bleyswijksche weg. Hij bevorderde den bouw van woningen, ook van de bouw- vereenigingen „Beter Wonen" en „De Goede Woning". Burgemeester Middelberg was mede de organisator van het Luchtbescher mingsfonds te Zoetermeer en reorgani seerde de brandweer aldaar in een vrijwil lig corps. De heer Middelberg. die tot de A.-R. Partij behoort, ls lid der Ger. Kerken. Hij ls gehuwd met een dochter van wijlen Staatsraad A. W. F. Idenburg.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 13