AKKERTJES BINNENLAND Auto in volle vaart tegen lichtmast gereden Ï9sie Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 21 November 1938 Derde Biad No. 24127 Luchtaanvallen Het bezoek van Koning Leopold Monopolieheffing op granen weer verhoogd TEGEN ALLE PIJN 190.000 jaar De terugkomst van het Prinselijk gezin HQNIG's KEUKENSTROOP^^*"*^ Een doode en drie gewonden Van heden af versche cigaretten ...ook voor U! ...maar SKIPPY smaakt duurder! UN/T [N I.ITTEHN PEN^j VRAGENRUBRIEK met Brandbommen De .speciale Belgische verslaggevers, die jich reeds in Nederland bevinden ln ver band met het offlcieele bezoek van koning Leopeld, zijn gistermiddag, te zamen met de Nederlandsche Journalisten ln de gele genheid gesteld het Koninklijk paleis op den Dam te Amsterdam, met uitzondering van de particuliere vertrekken, te bezich tigen Onder leiding van de architecten, dfe belast zijn met de restauratie van het paleLs. werd een rondgang georganiseerd, waarbij de beide architecten uitvoerig des kundige Inlichtingen verstrekten over het reeds verrichte restauratiewerk en de nog te ondernemen herstelwerkzaamheden. In de indrukwekkende Burgerzaal, die thans geheel gerestaureerd Ls en die baad de in het blanke, diffuse licht der kroon luchters. was het paleispersoneel bezig met de voorbereidingen voor het officleele di ner. dat hedenavond aan de Belgische sasten zal worden aangeboden De stukken van het schitterende tableau francais, dat als tafeldecoratie gebruikt wordt, werden gemonteerd, terwijl men in een der gaan derijen rondom de Burgerzaal de plaatsen voor de militaire muziekkapel, die tijdens het diner spelen zal, in gereedheid bracht. De groote verbeteringen, die in het pa leis thans verricht worden, en waardoor de schepping van Jacob van Campen weer geheel in den oorspronkelijken stijl her steld wordt, zijn, al zal het nog minstens drie jaar duren voor het geheele werk ge reed is. inmiddels toch reeds zoo ver ge vorderd. dat het paleis weer een waardige omlijsting biedt voor feestelijke ontvang sten als die. waartoe het bezoek van den Belgischen koning thans de gelegenheid biedt. In verband met Koning Leopold's bezoek heeft de Belgische Pers een boodschap ge richt aan de Nederlandsche Pers. waarin om. wordt gezegd: Wij drukken den wensch uit dat het be zoek van Koning Leopold III aan Neder land het begin moge zijn van een tijdperk van nauwe vruchtbare en vertrouwde sa menwerking tusschen onze beide landen, ln het hooger belang van de Europeesche ge meenschap en den internationalen vreae. Uwe en onze dagbladen kunnen op dit ge bied een weldoende rol vervullen en een beslissenden invloed uitoefenen. Wij hopen dat zij er niet aan te kort sullen komen. CATEGORIEËN RUNDVEE WORDEN UIT DE MARKT GENOMEN. Medegedeeld wordt van officieuze zijde: In weerwil van de verschillende Regee- ringsmaairegelen heeft de roggeprijs nog niet het peil bereikt, dat de regeering in uitzicht had gesteld. Ook de ingevoerde denaturatieregeling heeft niet den ge- wenschten prijs opgeleverd. De prijs voor gerst is slechts bereikt, doordat de Neder landsche Akkerbouwcentrale een belangrijke hoeveelheid uit de markt heeft genomen, terwijl ook de prijs van haver nog te wen- schen laat. De minister van Economische Zaken heeft daarom besloten, met ingang van gisteren de heffing op granen met uit zondering van die op gerst, dus op rogge, haver, maïs en tarwe en de deri vaten van deze, met f. 0-50 of voor zoover de derivaten betreft, met een overeenkomstig bedrag te verhoogen. De zeer lage prijzen, waarvoor voer- tarwe wordt aangeboden, doen het ge vaar, dat dit graan, als voedergraan gebruikt, een optrekken van de prijzen de overige granen zal beletten, toe nemen. Als bezwaar van deze beslissing moet worden erkend, dat de prijs van maïs in afwijking van dien van de andere granen, betrekkelijk weinig is gedaald. Het resul taat van den geheelen maatregel zou even wel onvoldoende zijn, indien ook niet de heffing op maïs werd verhoogd. Tegelijkertijd heeft de minister beslo ten, naast den steun aan den prijs van het rundvee door het uit de markt nemen van bepaalde categorieën rund vee, ook over te gaan tot het uit de markt nemen van varkens, speciaal varkens in het bacongewicht. Gehoopt wordt, dat aan de daling der varkensprijzen op deze wijze en voldoende r«m zal worden aangelegd en dat het mo- wliik zal blijken een verdere prijsverlaging d*r bacon varkens te voorkomen. Aan de Nederlandsche Veehouderij cen trale is dan ook opgedragen, met ingang van de volgende week met deze afneming gWn de prijzen, zooals die de vorige week wkend zijn gemaakt een aanvang te toaken. AGENDA TWEEDE KAMER. De voorzitter der Tweede Kamer is voor nemens in de vergadering van morgen voor te stellen: a In te voegen op de lijst der reeds aan ae orde zijnde onderwerpen na het wets- ntwerp tot opschorting van ontslag van ^Oplichtingen de onderwijsbegrooting; °- tg bepalen dat de behandeling van de footing van Buitenlandsche Zaken zal "Kinnen op Donderdag 4 November a.s. te Hn uur; c te besluiten dat de onderwijsbegrooting M*?8 aan 01 za* zpn op Donderdag November a s. des avonds te acht uur en j de verdere behandeling van dit hoofd- M zal eesch eden na de begrooting van ""tcjilandsche Zatten. 353 (Ingez. Med.) BELANGRIJKE VONDSTEN OP DE VEL UWE. De heer J. B. Bernink te Denekamp schrijft ons: 190.000 Jaar! Heeft zoolang de wereld be staan? Is het zout van Boekelo zoo oud? Leefden voor zooveel jaren Adam en Eva? Lezer, gij zult versteld staan, evenals ik: drie zeer geleerde heeren hebben het uit gemaakt, dat voor 190.000 Jaar menschen bij Wezep op de Veluwe woonden. En wij kunnen met gerust geweten vragen: ginds wel, waarom in Twente niet? Wij hebben cp een goeden dag nog maar de bewijzen ie vinden. De vondst van Ballintijn, verleden jaar, in het Usselerveen nabij Enschede 14.000 jaar oud, zei men toen is immers niets, vergeleken bij de vondsten, die bij Wezep gedaan zijn. Wat heeft men daar dan ge vonden? Vuursteenen, 5, 6. 7, 8 c.M. groot. Wei een 50 stuks. En dat zou niets te be- tcekenen hebben, als ze niet bewerkt wa ren geweest. Ja. bekapt, en dat kon slechts een mensch gedaan hebben. Alleen ls het jammer, dat hij er geen jaartal ingekrast heeft. De gelukkige vinder was majoor Mallinckrodt uit Kampen. Toevallig ken ik hem als een ijverigen speurder. Samen zijn we eens naar het Lutterzand geweest het was ln 1915 en wees hij mij de plekken, waar iets te vinden kon zijn En warempel. Een mooie pijlpunt neolltisch mocht ik oprapen. De vondst op de wandeling. En nu wandelde hij over een fietspad dat met klei verhard was. Daar vond hij enkele van die vuursteenen, die duidelijk oewerking vertoonden. Nog ijveriger werd gezocht en nagespeurd, waar die klei ge graven was. Ten Noorden van Wezep. on geveer halfweg tusschen Wezep en Mole- katen, iets ten Noorden van den Keizers- weg ls een kleine leemput. Daar waren ze uitgekomen en.er zaten er nog meer in. Majoor Mallinckrodt was overtuigd van de belangrijkheid van zijn vondst en waar schuwde de mannen der wetenschap 1 Di F. C. Bursch uit Leiden, de rech terhand van dr. Holwerda. 2 Mr. F. Florschütz, welbekend door zijn ..pollen", d. i. stuifmeel-onderzoek in oude lagen van den Nederlandschen bodem. 3. Prof. dr. I. M. van der Vlerk, hoog leeraar te Leiden in Palaeontologie. In de leemput Zij kwamen kijken, sprongen in de leem put, punterden er in de kiel en in het zand, n.aten, fotografeerden, bestudeerden het. merkwaardige geval. Boven beginnen. Daar zagen ze 30 c.M. humus. Dan 175 cM. zand. Daaronder drie laagjes kelleem, geschei den door twee zandsnoertjes, samen 55 cM. dik. Daaronder volgde dan het zuide lijke zand van het hoogterras. In de keileem zaten de bewerkte stee- nen. Deze moeten daarin gekomen zijn vóór het landijs den bodem aldaar bedekte. Wie nu verder wil weten, welke onder zoekingen de drie heeren hebben geleid tot de meening, dat dit tijdperk pl.m 190.000 jaar geleden ls, zal zich verder ln het onderwerp moeten verdiepen. Voor een dagblad ls het onderwerp niet geschikt om daar verder in uitgeplozen te worden. Wie het interesseert zorge de uitgave in han den te krijgen van de Kon. Ned. Academie van Wetenschappen en wel Proceedings vol. XLI no. 8 1938 met den titel: An Early Palaeolithic Site on the Northern Veluwe. De vondst moge den lezer overtuigen van de noodzakelijkheid geleerde men schen te waarschuwen als men meent Iets aardigs ontdekt te hebben. Geen op zich zelf staande vondst. Merkwaardig is het, dat in de laatste jaren ook in Duitschland zulke oude vond sten gedaan zijn en dat de Wezeper vondst in Nederland niet op zich zelf staat. Er zijn n.l. te Bathmen, op het Artillerie-ter rein bij Oldebroek en bij Vollenhove in de keileem van den Noordooster jjolder ge lijke vondsten gedaan. Zoekt, lezer, en gij zult vinden! Prins Bcmhard is Zaterdag in den loop van den avond, van zijn reis naar Duitsch land, op het paleis Soestdijk teruggekeerd, De Prins, die gezeten was in zijn Alfa- Romeo, had zelf achter het stuur plaats genomen. Met een treinvertraging van ongeveer drie kwartier is verder Zaterdagavond te circa half tien H.K.H. Prinses Juliana met Prinses Beatrix uit Duitschland te Baarn aangekomen, waar Prins Bernhard haar op hartelijke wijze bij aankomst op het station heeft begroet. Prinses Beatrix lag in het rieten reis- wiegje. dat van boven was afgedekt, zoo dat Zij voor de toeschouwers niet zicht baar was. In vier auto's werd naar het paleis Soestdijk gereden. De Prinses nam in de auto van den Prins plaats. Prinses Beatrix kwam met een verpleegster in een der volgauto's. Daar de aankomst van de Prinses onbe kend was gebleven'en Zij met een trein reisde, welke gewoonlijk niet in Baarn stopt, waren er maar weinig reizigers op het perron en was er vrijwel geen belang stelling van de zijde van het publiek. Ook de aankomst op het paleis Soestdijk geschiedde onopgemerkt. JAM-LIMONADEBESLUIT. Aangezien gebleken is. dat bij fabrikan ten en handelaren in jams en limonades nog een groote voorraad etiketten aanwezig is, die niet voldoen aan de eischen van het nieuwe Jam-limonadebesluit, hetweik op 1 Januari a.s. in werking treedt, wordt overwogen maatregelen te treffen opdat het mogelijk zal zijn gedurende het ka lenderjaar 1939 de aanwezige oude etiket ten nog te gebruiken. 6819 (Ingez Med.) Oorzaak van het ongeluk onbekend. In den nacht van Zaterdag op Zon dag omstreeks drie uur is op den Haar lemmerweg te Haarlemmerlrtde een uit de richting Amsterdam komende auto, waarin vijf personen zaten, even voor de Liedcbrug op onverklaarbare wijze in volle vaart tegen een zwaren beton nen trammast gebotst. De auto drong met het voorstuk in den mast, welke ontzet werd en scheef over de tram baan kwam te staan. De motor schoof naar achteren terwijl het stuurrad op een eigenaardige manier ontwricht werd, waardoor het op zij uit den ver nielden wagen naar buiten stak. De carosseric werd nagenoeg geheel ver splinterd. De brokstukken lagen overal in den omtrek verspreid. fot de passeerende automobilist-en, die van verschillende kanten toesnelden, be hoorde dokter R. J. P. Muller uit Haarlem, die onmiddellijk de noodige maatregelen nam. Dokter F. Kuipers uit Halfweg was eveneens spoedig ter plaatse evenals de ongevaUendien-t en brancards van Ma'hot's ziekenvervoer uit Haarlem. Het bleek, dat zich in den wagen een huurauto uit Amsterdam behalve de chauffeur twee heeren en twee dames bevonden. Het waren de families S W. F. Hendriks en'mr. O. ter Haar. beiden uit Heemstede. Alle vijf personen hadden min of meer ernstige verwondingen gekregen. Het ergst was de heer Hendrikse er aan toe, die een schedelfractuur had bekomen. Tijden het vervoer naar het zieken huis is hij overleden. Zijn echtgenoote, die vermoedetijk een lichte hersenschud ding had opgeloopen, is in het St. Elisabethziekenhuis te Haarlem opge nomen. Haar toestand laat zich vrij gunstig aanzien. Mr. ter, Haar, wiens toestand ernstig is, is met verschillende verwondingen naar het diaconessenhuis te Haarlem overgebracht, evenals de chauffeur, zekere van der Klis uit Amsterdam, die een enkel had gebroken en een lichte hersenschudding bekwam. Mevrouw ter Haar kon naar haar woning vervoerd worden. De heer S. W. F. Hendrikse was lid van de directie der N V. Nederlandsche S oom vaart Maatschappij „Oceaan" en der N.V. Meyer en Co.'s Scheepvaart Maatschappij te Amsterdam. Ook voor de watersport heeft hii zich verdienstelijk gemaakt Hij was bestuurslid van de Koninklijke Neder landsche Roei_ en Zoilvereeniging en com missaris van het matrozenins'ituut dezer vereen;gin? (opleidingsschip Pollux"). Voor hij in het scheepvaartbedrijf kwam was de i heer Hendrikse zeeofficier. HU was te Vlis_ i singen geboren en bereikte den leeftijd van I 52 jaar. Hier is de cigaret waar U naar gezocht hebt: Skippy, de altijd versche! Skippy is inderdaad een wonder van een cigaret: pittig van smaak en aroma en toch zoo zacht! - Skippy is namelijk niet alleen op bijzonder vakkundige wijze samengesteld, maar ook in extra sterk staniol verpakt en zoodanig behandeld dat ze versch is en versch blijft, ATLANTA TOBACCO COMPANY 3530 (Ingez. Med., DE PSYCHOPATHENWETTEN. Definitieve regeling gewenscht. Aan het verslag van de vaste Tweede- Kamer-commissie voor privaat- en straf recht over het wetsontwerp tot wijziging van de wet van 21 April 1933 houdende tijdelijke voorz:ening mei betrekking tot het ter beschikking van de regeer! ng stel len van personen, bij w e tijdens het be gaan van een strafbaar feit gebrekkige ontwikkeling of ziekelijke storing der geest vermogens bestond wordt het volgende ontleend: Hoewel de commissie het niet zonder bedenking acht den werkingsduur van de wet van 21 April 1933. welke ten gevolge heeft dat de z.g Dsychopathenwbtten in het algemeen niet meer kunnen worden toegepast op de bedrijvers van economi sche misdrijven, opnieuw te verlengen, meent zij zich met. het oog op den finan- cieelen toestand des rijks bti zulk een ver lenging te moeten neerleggen. Echter is zij van oordeel dat een definitieve regeling van deze materie niet lang meer achterwege mag blijven. De memorie van toelichting wekt den indruk dat een voorstel daartoe eerst gedaan zal worden wanneer de thans bestaande finaneieele omstandigheden zich in gunstigen zin zullen hebben gewijzigd Of dit binnen het tijdvak van drie jaren, waarvoor thans verlenging gevraagd wordt, zal geschieden, is nu nog niet te zeggen De commissie meent ech'er dat esn defi nitieve regeling in ieder geval vóór het einde van dgze drie jaren tot stand dient te komen. Gaarne zal zij vernemen of de minister daartoe het initiatief wil nemen KON. VER. LITTERIS SACRUM. Reeds sedert eenige weken heeft Litteris in studie: Vorstelijke Emigranten, voor welks op voering het van de Tooneelgroep Het Masker de toestemming heeft kunnen verwerven. Daar de instudeering van dit tooneelwerk zeer veel tijd eischt, zag het Bestuur geen kans nog dit jaar het stuk te brengen. De opvoerin gen zullen zeer waarschijnlijk plaats vinden op 20 en 21 Januari. Het Bestuur heeft nu het Residentie-Tooneel (Dir. Dirk Verbeek) bereid gevonden op Don derdag 8 en Zaterdag 10 December voor Litte ris de première te geven van het blijspel Gast vrouw-perikelen «Plan for a Hostess» van Tho mas Browne. Regie: Adolphe Engers Bezetting: Fie Carelsen. Emmy Meunier. Mimi Boesnach, Jan C. de Vos. e.d. GEEN WEGENBELASTING IN ITALIË. Naar de A.N.W.B. verneemt, zal van 1 Januari a.s. af in Italië voor motorrijtuigen geen wegenbelasting meer behoeven te worden betaald. Deze bepaling geldt eveneens voor de buitenlanders. De nadere bijzonderheden over dit be sluit zijn nog niet gepubliceerd. ANTON VERHEY GEËERD. Borstbeeld te Rotterdam onthuld. Zaterdagmiddag is in den foyer van ..De Doelen' te Rotterdam het borstbeeld onthuld van wijlen den bekenden toonkunstenaar A. B. H. Verhey. Mej. D. Gransberg. sprekende namens het comité deed in een toespraak de bedoeling van deze onthulling uitkomen, waar na mevr. Greta van 't SantJohnson, eenmaal een der leerlingen van Verhey een drietal gaarne door Verhey gehoorde liederen zong, geaccompagneerd door den heer F. Dutilh. Daarna onthulde een kleinzoon van Verhey het door den Rotterdamschen beeldhouwer Han Rehm vervaardigd borstbeeld. Mej. Gransberg droeg vervolgens het borst beeld aan het bestuur van de Sociëteit ..Har monie' over. Door den heer C. de Monchy, voorzitter van het bestuur, werd het dankbaar aanvaard, waarna mevr. Crolvan Stolk een krans aan den voet van het borstbeeld legde. De plechtigheid werd bijgewoond o.a. door mevr. NoordewierReddingius, mevr. de Haan— Manifarges, vertegenwoordigers van verschil lende vereenigingen waarvan Verhey dirigent was. vele musici en een groot aantal oud leerlingen en vrienden. Wist U, dat bij VERSPREIDE BERICHTEN. De commissaris der Koningin in de pro vincie Zuid-Holland is verhinderd Don derdag a.s. audiëntie t€ verleenen. Mevr. De J. te V. - le 31 dagen. 2e. Dit kan volgens de droge en de natte methode, wy zullen de laatste beschrijven. Deze methode kan terstond na het slachten geschieden. Het versche vel wordt nog even ontdaan van alle vleesch- en vetdeeltjes, het geen moet gebeuren met de steel van een lepel of bijzonder bot mes om de huid niet te beschadigen. De huid wordt vervolgens opengesneden aan de buikzijde en kan nu gelooid worden. Hier voor moet een looibad worden gereed gemaakt in een kuip of bak. die groot genoeg is om het vel geheel te kunnen onderdompelen. Voor het looibad maakt men gereed l'_- ons aluin. 2 ons keukenzout en 2 3 liter water Dit mengsel laat men koken totdat aluin en zout zich geheel in het water hebben opgelost. Die gaat betrekkelijk vlug en het looibad is gereed. Wanneer dit mengsel in de kuip of bak is ge daan. wordt de huid geheel ondergedompeld en ongeveer 8 dagen gelaten. lederen dag haalt men de huid er even uit om gekneed en gerekt te worden, hetgeen met de hand kan geschieden. Na 8 dagen wordt de huid uit het looibad -ehaald en op een droge, luchtige plaats te drogen gehangen. Na een paar dagen drogen moet het vel gerekt en gewreven worden om de best uitgeruste brandweer niet in staat is alle branden tegelijk te blusschen en daarom de ge heele bevolking moet trachten in eigen huis zelf ieder begin vcm brand te blusschen Nadere inlichtingen verstrekken de secre taris van de afd. Leiden der Ned. Ver. voor Luchtbescherming, dr. T. Potjewijd, Boerhaavelaan 37, Leiden en de heer D. C. Kok, Rapenburg 9, Leiden. soepel te worden. Dit rekken kan gebeuren door het vel met beide handen b?et te nemen cn langs een rond stuk hout te trekken met de haarzijde naar boven, oaarn.a weer ophangen voor verdere dreging. Het rekken wordt lederen dag herhaald, totdat het vel geheel soepel is en goed wit ziet. Wanneer het vel goed droog is. wordt de vleeschzijde met een puimsteen afgeschuurd, waardoor alle losse deeltjes ver dwijnen. Ten slotte moet de huid nog ontvet worden, waarvoor men de huid zoowel aan de vel- als aan de haarzijde invriift mrt fijn Tel kens na het inwrijven mcr» her - ip--] pr we?r uit totdat de haven ren netuur'vken gl~~3 hebben. 3e Dit zult gij wel in een kookboek kunnen vinden. Bedoelt gij soms zure sauzen?

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 9