Een ZAALBERG-DEKEN: een bezit voor jarenDie koopt u 't best: Belasting-Consulent Duitschland strooit roet in het eten LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Zalerdag 19 Hovenier 1938 Financieel-Economisch Weekoverzicht N.V. IDECO ERKEND INSTALLATEUR QffcMe CwftspuWicdHe Het drie-jaren plan van Paul Rëynaud D. SEIJDELL HOUTLAAN 25 bij Rijnsburgerweg Uit de Omstreken aalsmeer. hillegom. katwijk. katwijk aan den rijn. katwijk aan zee. leidschendam. lisse. noordwijk. ungez Med.) (Van onzen financleelen medewerker). De Duitsche behandeling eener weerlooze minderheid heeft niet nagelaten haar spo- itn te drukken ook op 's werelds financiën di economie. Hét laat geen twijfel over, of zulks is ter beurze van New York het geval ge weest, waar de gunstige Invloed, welke er ran de Amerikaansche verkiezingsuitslag ai van de conjunctuurberichten uit het tpnneröandsch bedrijfsleven is uitgegaan, dbor de invloeden van de naar de Middel eeuwen riekende gebeurtenissen in Europa fperschaduwd is. Ook de valutamarkt is uw in beroering gebracht. De onrust, het optreden der Duitsche macht hebbers. gewekt, doet zich immers onmid dellijk In kapdtaalvlucht Westwaarts ge- roeien en het pond, dat om velerlei redenen mi eenmaal de Achillespees van de valuta markt is, heeft hieronder als eerste moeten lijden. De Fransche decreten. Daarnaast hebben de gebeurtenissen in Frankrijk niet nagelaten de reeds roerige golve-n der valutamarkt verder op te stu wen. Paul Reynaud heeft zijn program ïftekondigd en daarmede in elk geval alle mes gelogenstraft, dat deze regeering niet ien moed of de kracht tot het nemen van drastische maatregelen zou bezitten. Nog juist vóór de decreten der Fransche legeering werden gepubliceerd, heeft zij de tekende bankiersgroep Mendelssohn en ICo.-Nederlandsche Handel Maatschappij «reid gevonden haar opnieuw een leening, iitmaal een bedrage van 100 millioen gul den te verstrekken. Dit is de derde kort lopende leening. welke deze actieve Neder landsche bankiers binnen een jaar tijds ;an Frankrijk hebben toegezegd. Een jaar geleden immers verstrekten zij den grooten Franschen spoorwegen een ieening van fossohen de 50 en 100 millioen gulden (waarvan waarschijnlijk slechts 50 mil lioen is opgenomen), in Juli werd een tweede leening direct aan de Fransche Schatkist ten beloope van 75 millioen gul den gepubliceerd en thans verschijnt een derde Ieening op het appèl. Zij heeft een looptijd van ten hoogste vijftien maanden en zal gedeeltelijk dienen voor de aflossing ftn de leening aan de Fransche spoor wegen. Terugbetaling is verzekerd in gul dens of goud, zoodat geen enkel risico ls geloopen. Nederland mag zich ongetwijfeld Tfncugen over het feit, dat door de acti- teit dezer Aimsterdarnsche bankiersgroep llhans nog een sprankje vuur in de bij lans uitgebluschte internationale kapitaal- tokt te Amsterdam blijft flakkeren. Onze geld- en kapitaalovervloed laat deze credietverleening ongetwijfeld ruim- toe. De geldrente is weer tot het normale peil van aanvang September teruggezakt de bankbiljettencirculatie Krimpt, weer in. de saldi van derden bij de Sederlandsche Bank vertoonen weer een fegelmatige stijging. Merkwaardig is ilechts, dat, terwijl de totale goudvoorraad Ier Nederlandsche Bank onveranderd blijft 4 1481 millioen gulden nominaal'. de in ut totaal inbegrepen voorraad buitenlands tfrktdurend aanzwelt en thans bijna een terde van den geheelen goudvoorraad leeft bereikt. Wij kunnen hierin slechts jen den ook in andere landen naar voren tienden drazig. 's lands goudschatten t op één enkele plaats te ooncentreeren. De geldovervloed. De geldovervloed en lage rente hier te tuide hebben naast liun onaangename ook firn goede zijden. Zij werken er indirect te mede. saneering op verschillend gebied te bewerkstelligen. Zoo heeft de onderlinge teicurrentie en de drang der levensverze- «ringmaatsch^ippijen. zich als gevolg van tóeggingsmoeilijStheden op hypotheek- lebied te begeven (zoo juist werd de over neming van de Amhemsche Hypotheejc- door de Nationale Levensverzekering W- t aangekondigd) geleld tot de aankon- óting eener fusie tusschen drie belang- JJike hvpotheek banken, de Z. Holl., de under- en de Westlandsehe met een ge- Iwienlijk kapitaal van f. 11.000.000 en uit- jhar.de pandbrieven ad f. 104.000.000. Dit J de tweede fusie, na die van de Friesch- woningsche en Nederlandsche Hypotheek- buik en zal mogelijk tot een verdere ge- Jade concentratie en versterking van het ■w of meer versnipperde Nederlandsche "bh heekbankwezen leiden. Ondanks den geldovervloed is op het ®?Miblik den introducties van depotfrae- "ïbewijzen, enz blijkbaar een halt toege- 'hpen, ais gevolg van den uitgesproken •Wsch van de Vereeniging voor den Ef- Jdenhandel. nadere regelen voor deze JWlten vast te stellen. In ons vorig over- wisten wij exclusief te vermelden, at de Vereeniging bezwaar had tegen de Jtertng der door de Incassobank en tij-Indische Handelsbank uit te geven rile3ging Nederland" en „Internationale ■ïKtag". Inderdaad is de noteering ge- t "ïetd, hoewel niettemin de combinatie "«lat is geweest, de eerste serie parti- «bewijzen te plaatsen. Met belang- mag men afwachten, hoe en of dit "et zal worden opgelost. Het Nederlandsche bedrijfsleven. De interim dividenden en verslagen, die tot dusver over 1938 of een deel van het jaar door Nederlandsche ondernemingen zijn gepubliceerd, zijn. gezien van het standpunt der gedaalde conjunctuur, niet onbevredigend te noemen. Dat het mach tige Unilever-concern zijn interim op 3 pet. heeft kunnen handhaven, is onge twijfeld een vrij bevredigend teeken. De daling van het winstcijfer en de verlaging van het dividend van Van Berkel's Patent van 5 pet. op 3'/; pet. was algemeen ver wacht, uit hoofde van dalende conjunc tuur, valutaverliezen (Frankrijk, Zuid- Amerlka) en de gedwongen verdere decen tralisatie, doch de uitkomsten kunnen onder deze omstandigheden nog tevreden heid wekken. De verlaging van het Interim dividend van Fokker van 8 op 7 pet. is on getwijfeld voor velen een teleurstelling ge weest. die op grond van de groote bedrij vigheid der fabrieken en den scherp gestegen koers der aandeelen een verhoo- Telefoon 3598 (Ingez. Med.) ging hadden verwacht. Men kan het ech ter van het bestuur begrijpen, dat het bij de huidige politieke constellatie voorzich tigheid wril betrachten en de liquidatie zoo groot mogelijk te houden. Nu wij ons toch op het gebied van het Nederlandsche be drijfsleven bewegen, mogen wij de kapi taalsreconstructie van ons groot hoog- ovenbedrijf, de Koninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrieken te IJmuiden, niet onvermeld toten. Deze reconstructie en afsdhrijvlnig waren reeds lang in de pen. Zij kunnen thans worden gecombi neerd met de uitbreiding van het bedrijf, noodzakelijk geworden door de inkrimping van het buitenlandsche afzetgebied voor ruw ijzer en als automatisch dringend in de richting van de productie van staal en van ijzer- en staalwerken. Tegen de verwachting in heeft het Inter nationaal Rubber Regelings Comité het uïtvoerquotum voor het eerste kwartaal van 45 pet op 50 pet. verhoogd, hetgeen, in aanmerking genomen de automatische verhooging der standaardtonnages voor 1939. een toeneming van de aanvoeren be- teekent met ca. 13.000 ton per maand. Het Comité heeft zich blijkbaar door de Ame rikaansche verbruikersbelangen laten overtuigen van de optimistische ver- bruiksverwachtingen. Men kan redeneeren: reeds eenmaal (in 1937) heeft het Comité op grond van deze verwachtingen de quota verhoogd en daarmede een grove fout ge maakt, het zal dus nu wel voorzichtiger zijn gewepst. Men kan het slechts hopen, hetgeen niet wegneemt, dat de rubberprijs ongunstig heeft gereageerd en dat de rubberaandeelen niet weten wat zij moe ten doen, omdat het voordeel van ver hoogde productie en kostprijsverlaging voorlocpig althans teniet wordt gedaan door de onzekerheid betreffende het toe komstig prijsverloop. (Nadruk verboden). EiLECTRO techn. bureau BREESTRAAT 121 - TEL. 2862 (Ins«. Medi) stbunvergof-ding erwten en veldboonen. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de steunvergoedtng voor voedererwten van den oogst 1938 welke vol doen aan de daartoe gestelde eischen en door den teler, die deze erwten zelf heeft geteeld zijn gedenatureerd in het tijdvak 14 tot en met 19 November 1938, zal be dragen f. 1 per 100 K.G. D? steunvergoeding voor in hetzelfde tijdvak door 'elers of handelaren gedena- tuteerde veld'ooonen van den oogst 1938 welke voldoen aan de kwaliteitseischen zal f. 2.50 oer 100 K.G. bedragen. 3482 In een bloemblad bracht zjj de zwaluw nu wat water. De vogel dronk er gretig van en vertelde hoe hij, bij het vlie gen, één van zijn vleugels had gewond aan een doorn struik. Daarom had hij niet zoo snel kunnen vliegen als Beroepen. Ds. IJ. FWkema heeft een beroep ontvan gen van de Ned. Herv. Kerk te Weesp. Anemonen ontvreemd. Door uitsnijding van een ruit heeft men zich toegang weten te verschaffen tot een woning aan den Loosterweg III. Ontvreemd is een partijtje van 70 liter anemonen. De politie stelt een onderzoek in naar den dader. Botsing. In de Hoofdstraat ontstond gistermorgen een botsing tusschen een tram en een vrachtauto. Een lamp 'van de tram was stuk en de auto ernstig beschadigd. Het ongeval bleef bij deze maberieele schade bepaald. Bij het te Haarlem gehouden examen is als koor-directeur geslaagd de heer J. P. Kakebeeke. leider van het jongenskoor in de St. Josephkerk alhier. De directie van het Nova Theater vertoont thans het 2de deel van de serie film Wet der Wildernis, getiteld „De dood ontsnapt". Men heeft bijzonder genoten van deze spannende film vol wisselende mo menten. Voor de pauze zag men Bob Blake in „Valsch beschuldigd". Nieuwe straat. In verband met den bouw van het Sana torium od de voormalige voet'oalterreinen aan den Nieuwen Duinweg wordt de Willem de Zwijgerlaan welke loopt van den Ouden Zeeweg af naar den Nieuwen Duinweg, doorgetrokken, om dan enkele honderden me térs verder uit te komen op den Can- tineweg. Een mooie breede straat met daar langs trottoirs, zal daar worden aangelegd. Voor de toekomst zal dit een verfraaiing ziin. Thans geeft de uitvoering hiervan aan vele handen werk. De Bazar der C. J. V. De bazar ten bate van het bouwfonds der C. J. V. heeft een zeer gunstig verloop gehad. In alle stands heeft men heel wat publiek te ..venverken" gehad, vooral ln de schiettent en bij de sjoelbakken. Het resultaat was dan ook boven ver wachting. Niet alleen, dat alle artikelen een kooper of winnaar vonden, maar ook de financieele zijde is prachtig geworden. De bruto opbrengst bedroeg nl. f. 1114.21. In het slotwoord van ds. Warmolts dankte deze allen, die aan het welslagen van dezen bazar hadden medegewerkt. Tot vice-president van het R.K. Zang_ koor St. Caecilïa" is in de vacature wijlen C. v. d. Lubbe benoemd de heer A. J. Mulder. Dc heer A. Barendrecht alhier ont ving zijn 6de beroep, n.l. bij de Ned. Herv. Gemeente te Groot-Ammers, ln de Ablas- serwaard. Voor het examen Middenstandsdiplo ma slaagden onze plaatsgenooten C. A. Heemskerk, A. L. Halverhout en P. M. Bosch. 7IIIVFDT ademhalingsorganen met de lUlfCKI peuets van dr j b meenk Bij keelpijn en hoest laat men voor het naar bed gaan een PELLETJE langzaam weg smelten. Verkrijgbaar bij Apothekers en Drogisten. 3435 (Ingez. Med.) Bijeenkomst Chr. Hist. Unie. De Chr. Hist. Unie afd. Lisse kwam in ledenvergadering bijeen in de Ned. Herv. Kleuterschool. De heer a. Tibboel werd met alg. st. tot voorzitter gekozen die deze benoeming na lange aarzeling, in verband met zijn drukke werkzaamheden, aannam. De heer Jac. Kingma zette uiteen ..Wat ons nu te doen staa*". Spr. wees op de noodzaak dat allen die C. H. zijn. moeten samenwerken in het belang der C. H. Unie en wees er op. dat alle protestanten zich bezinnen moeten, gezien de laatst gehou den verkiezing van de Tweede Kamer, daar door het indienen van meerdere candidaten Ui sten. alleen door protestantsche groepen verliezen zijn geleden, die bij een gezamen, lijk optreden hadden kunnen worden voor komen. Tenslotte spoorde spr. de leden aan persoonlijk aan te pakken opdat de komende verkiezingen in 1939 voor de Prov. Staten en Gemeenteraad een goed verloop zullen hebben. Staande de vergadering ga ven meerderen zich op om actief deel te nemen aan de actie, die daartoe zal worden gevoerd. Vergadering Ned. Mij van Tuinbouw én Plantkunde. De Ned. Mij. v. Tuinbouw hield haar maandelljksche vergadering in Hotel Royal onder presidium van den heer H de Boer, die het overleden lid den heer C. Verwey herdacht, welke in zijn leven een groot bloemen- en plantenliefhebber was en een zeer humaan mensch, wiens nagedachtenis bij allen in hooge eere zal bijblijven. De als altijd interessante causerie van den voorzitter, werd door hem ingezet met erop te wijzen, dat er altijd interessante dingen in de natuur vallen -waar te ne men. In verband hiermede wees spr. op de verschillende mossen. De voortplanting ge schiedt evenals bij de varens door sporen, waaruit na een tweejarig proces zich de jonge mosjes ontwikkelen. De voorzitter gaf nog een diepgaande beschouwing over de andere zwaluwen, die naar het Zuiden trekken, naai de warme landen. Ten slotte was hij doodmoe neergeval len. Meer wist hij zich niet te herinneren. Ook niet, hoe hij juist hier terecht gekomen was. Den volgenden nacht ging Duimelijntje naar den vogel toe. Ja hoor, hij leefde, al was hij heel erg vermoeid. Bij het licht dat het vermolmde stuk hout gaf, zag Duime- moest -gaan staan, terwijl zij in haar hart lijntje, dat de zwaluw één oogenblik zelfs de oogen open de en haar aankeek. Jammer genoeg gaf het stuk hout niet zoo erg veel licht, zoodat zij erg dicht bij den vogel nog wel een beetje bang voor hem was. En toen begon de zwaluw te spreken. „Dank je wel, lief klein meisje", zei zij. „Ik ben nu weer heerlijk warm ge worden en ik hoop spoecfig weer krachiMg genoeg te x$n om weg te vliegen, naar den warmen zonneschijn buiten." „O," antwoordde Duimelijntje, „dan moet je nog even geduld hebben. Het is buiten nog erg koud.Hetsneeuwt er het vriest nog altijd. Als ik jou was, zou ik voorloopig maar rustig hier blijven. Ik zal jou wel verzorgen."

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 7