BUITENLAND De Leidsche Bioscoop-Programma's LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Zaterdag 19 November 1938 Gezondheid bovenal Dan moet U werkelijk overgaan op CHIEF WHIP Algemeene Toestand NED. ARBEIDERS-SPORTBOND. Diploma-zwemmen „Leidsche Watervrienden". Gisteravond was de tweede groep aan de beurt voor het afzwemmen ter verkrijging van het vaardigheidsdiploma Allen slaag den; hun namen zijn: Fletje v. d. Tuin. Cory Laman, Lenie Laman, Marietje Marsé, Beb Cornet, Truus Vernet, Izak Baart. Wim Brugman. Cornells Hendriks, Bertus Hooidonk en J. Koole. CHR. SCHOOL PASTEI"RSTRAAT. Mej. Wassink overleden. Het hoofd der Chr school in de Pasteur. 6 raat, de heer J. Kalsbeek schrijft ons: De Chr. school aan de Pasteurstraat is ln rouw gedompeld. Mej. Wassink is na een kortstondige ziekte overleden. Acht en twintig jaren heeft zij onze school gediend. Zll was een stille Christin en met haar meer danNtewone talenten heeft zij trouw gearbeid. Bijna twintig iaar had zij steeds de hoogere klassen, waar zy rustig en waard g zonder scherpte goede orde had en een weldadige sfeer schiep. Ook aan de avondschool voor meisjes gaf zij haar krachten. En vele oud-leerlingen gedenken met dankbaarheid de kostelijke zanglessen van mej. Wassink. In menig gezin zingen nu moeders de liederen die zij bii haar hebben geleerd. Wij zijn God dankbaar voor wat Hij in mej Wassink aan onze school heeft ge schonken en bidden om een zegen op het zaad. dat zü in haar arbeid in kinderharten heeft uitgestrooid. 3437 (Ingez. MM i HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: Visseherijmaatschappü Rijn stroom. v. d. Vegtstraat 2. Katwijk a. Zee Uittredend commissaris: D. Parlevliet. Nieuwe Commissaris: M. Parlevliet, Kat wijk aan Zee. HET Dl'ITSCHE VLUCHTELINGEN VRAAGSTUK. Gisteren is een tweetal adressen aan de rtgeering gezonden inzake het vraagstuk van de Joodsche vluchtelingen uil Duitsch- land. Het Leidsche comité voor Joodsche vluchtelingen zond den minister van jus titie alsmede dr. H. Colijn, een open brief, waarin ten sterkste wordt aangedrongen op bespoediging van hulp verleening aan Joodsche kinderen en het betrachten van de grootst mogelijke soepelheid bij vluch telingen. waarvan de papieren niet geheel in orde zijn. Een aantal studenten in de theologie aan de Universiteit alhier en leerlingen van de Nederlandsche Zendingschool te Oegst- geest zonden een adres aan den voorzit ter van den Raad van ministers en de Ka mers der Staten-Generaal, waarin zij uiting geven aan het verlangen, dat de toelating van Joodsche vluchtelingen uit Duitschland geschiedde op een wijze een Christenvolk waardig. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd zijn voor het candidaatsexa- men rechten: de heer J. A. H. Moltzer iBonm (DJ; voor het candidaatsexamen Komaansche taal- en letterkunde mej. H. Kan 'Den Haagi; voor het candidaats examen klassieke taal- en letterkunde, de heer P. A W. Steynen (Den Haagi; voor het candidaatsexamen klassieke letteren: mej. J. H W. Koopman (Den Haag) en voor het doctoraal examen idem: de heer A. L. Geerlings (Den Haag). NED. IIERV. GEMEENTE. De periodiek aftredende kerkeraadsle- den. de ouderlingen D Knotter. W. C. v. d. Wilk, J. van Ham, G. J. v. d. Berg. W. v. d. Berg, D. M. van Nes en de diakenen J. Sierat. J. Bink. W. J. Batist. P. P. de Koning, D. v. d. Kwaak en L. N. G. Wij- iing hebben allen hun herbenoeming aan genomen. De kerkeraad van de Gereformeerde Kerk in hersteld verband, ten zeerste ver ontrust door het bittere lot, waardoor een deel van het volk der Joden opnieuw ge troffen wordt, heeft besloten om morgen avond tot een bedestond op te roepen om Gods genade te vragen voor Zijn oude volk. Déze kerkdienst zal aanvangen te 5 uur n.m. en wordt gehouden in gebouw Patrimonium Hooglandsche Kerkgracht. Voorganger zal zijn ds. K H. Kroon. Ook te Noordwijk aan Zee zal een dergelijke dienst gehouden worden te v.m. 10 uur. De Geref. Kerkbouwkransen, die kort geleden een bazaar hielden ten bate van de stoffeering der nieuwe Zuideikerk, heb ben een netto-opbrengst van 1 1209.kun nen overmaken. De wachtmeester-staftrompetter A. Geskus en 6 dienstplichtige trompetters van 6 R.V.A. zijn ter .beschikking gesteld ter medewerking aan de militaire taptoe, welke a.s. Maandagavond op den Dam ter eere van het bezoek van den Belgischen Koning zal worden gehouden. In het pand Hoogewoerd 94 heeft de heer Henk v. d. Broek hedenmorgen een sigarenmagazijn geopend. ,,'t Uiltje", zooals de winkel heet is royaal en smaakvol in gericht. De verkoop omvat niet alleen si garen. zooals de naam zou doen vermoe den. doch alle mogelijke rookartikelen. Voor het alhier afgenomen examen van apothekers-assistent zijn geslaagd de dames F A. Brouwer (Voorburgi, J. A. Wester (Den Haag'. E. Saling (Hülegers- bcrgi en A. H. van Ameijde (Rotterdam) Donderdag 1 Dec. as. zal de nieuw benoemde stationschef de heer D. C. C. T. Slebos, thans stationschef te Dordrecht zijn werkzaamheden aan het station al hier aanvangen. Tot 1 Dec. zal de heer Kuyk, chef-commies als waarn. stations chef optreden. De Duitsche jodenvervolging Italië en het Vlootverdrag Lebrun naar Londen. Het Duitsche staatsblad publiceert een verordening .op grond waarvan de Joden, die behoord hebben tot de oude of nieuwe weermacht, de Oostenrijksch-Hongaarsche weermacht of het Oostenrijksche bonds- leger en het recht gekregen hebben, een uniform te dragen, dit recht ontnomen wordt. Joodsche huiseigenaars te Neurenberg zijn door het arbeidsfront genoopt een do cument te onderteekenen. waarbij zij hun bezit overdragen aan het arbeidsfront, ver neemt Reuter van gewoonlijk welingelichte zyde. De transactie werd gedaan naar taxatie waarde van de huizen; het arbeidsfront behield hiervan negentig procent, terwijl de eigenaars 10 pet. ontvingen. De corespondent van het „Hbld." schrijft aan zijn blad: Einddoel is. dat alle Joden Duitschland verlaten. Ghetto's wil Duitschland niet. Daarmede is dus inderdaad het Joodsche vraagstuk internationaal geworden. Het is, zoo betoogt men te Berlijn, ook reeds hier om niet meer een uitsluitend Duitsch pro bleem. omdat Polen, Hongarije en andere Middel-Europeesche en Zuid-Oost-Europee- sche staten, straks wellicht nog andere lan den, het den Joden even onmogelijk zullen maken er nog langer te blijven wonen. Staten, die over uitgestrekte weinig of in het geheel niet bevolkte gebieden beschik ken. waarheen de verdreven Joden zich zouden kunnen begeven, zullen dus met spoed moeten bijeen komen om beslissin gen te nemen. Het Duitsche rijk zal bereid zijn aan zulke besprekingen deel te nemen, zoo- dra de anti-Duitsch campagnes ophou den en de conferentie, niet als die van Evian, een tegen Duitschland gericht karakter heeft. Dan is ook te verwach ten. dat Duitschland zijn deel aan de kosten dezer Joodsche kolonisatie zal dragen, en wel op ruime schaal, terwijl het dan ook bereid zal zijn te overwegen aan emigranten een redelijk bedrag mede over de grens te geven. Hoe royaal Maar waarheen de Joden zullen kunnen gaan, na zoo goed verzorgd te zijn door Duitschland 500 Joden zijn uit het concentratiekamp te Dachau ontslagen. Er moeten er daar nog een 1500 zijn. Te Muenchen zijn thans door den Jood- schen cultureelen Bond depots ingericht, waar de Joden althans levensmiddelen kunnen koopen. Nederland zal 100 millioen lenen aan de berooide Franse schatkist - Enkele millioe- nen, besteed aan de VERBETERING VAN ONS VOLKSONDERWIJS en aan WERK VERRUIMING VOOR DE DUIZENDEN WERKLOZE ONDERWIJZERS, zouden onze volkshuishouding meer ten goede komen. - Voor VERBETERING DER LEER LINGENSCHA AL is echter geen geld. K. O. V. (Inqez. Med.) In een rede te Torquay heeft Lord Zet land, de Engelsche minister voor Indié. gis teren gezegd dat hij met den premier ge hoopt had dat de overeenkomst van Muen chen een nieuw tijdperk van internationale verzoening zou hebben ingeleid. Deze hoop was vernietigd door de geberutenissen van de laatste week in Duitschland, die ieder beschaafd mensch het schaamrood naar de kaken moest drijven. Niemand zou den moord te Parijs willen goedpraten, maar het was monsterachtig om honderdduizen den volmaakt onschuldigen te straffen, en hoe te straffen voor de daad van een enke ling. wiens geest uit het lood geslagen was door hetgeen zijn ouders reeds hadden moe ten verduren. Minister Göbbels had gezegd dat de Duitsche regeering niet goed be greep hoe de buitenwacht zich zoo druk j kon maken om een interne—Duitsche aan gelegenheid. Spr. wilde hierop slechts ant woorden. dat een actie ophield een Interne aangelegenheid te zijn, zoodra het geweten van de geheele overige wereld er met een spontane uitbarsting tegen op moest ko men. De voorzitter der Duitsch-Britsche ver- eenlging, de conservatieve oud-minister Lord Mounttemple, ls afgetreden in ver- band met de behandeling der Joden in Duitschland. In een rede te Riiyl ln Ncord-Wales heelt Sir John Simon medegedeeld, dat de re geering zicih telegrafisch in verbinding heelt gesteld met de gouverneurs van eeh aantal koloniën, waar wellicht een moee- lijkheid voor kolonisatie bestaat ln ver band met het vraagstuk der Duitsche vluchtelingen. „Wij hegven" aldus ver volgde Simon „in het begin der volgende week in het Lagerhuis een mededeelinr over den toestand te kunnen doen. De omvang der hulp, die het koloniale rijk kan bieden, wordt gemakkelijk over schat ln verband met het klimaat in som mige en de rechten der inheemsche bevoi- voiklng op den grond in andere streken Wij bestudeeren echter de mogelijkheden en in samenwerking met anderen zullen wij ons uiterste best doen". De terugroeping van den Duitschen ge zant te Washington Dieckhoff ls geheel be- doeld als antwoord op de ontbieding van den Amerikaanschen gezant Wilson. De New-York Herlad Times schrijft' Het Amerikaansche volk heeft, naar wij meenen, niet den wensch, met Duitschland een oorlog te beginnen.doch het heeft duidelijk het verlangen doen blijken, zoo weinig mogelyk te maken te hebben met een bewind, dat beheerscht wordt door een i gedragslijn, zooals deze bü de jongste ge beurtenissen tot uiting is gekomen. Als de Nazis deze houding niet begrijpen, mag dit land eerlijk toegeven, dat het de houding der Nazis niet begrijpt, en het vertrek der beide ambassadeurs ls een volkomen juist symbool van den toestand. Welingelichte kringen verwachten, dat de poovere betrekkingen met het Duitsche rijk van langen duur zullen zijn en zij ver wachten geen verbetering aleer de kwestie van den uittocht van de in Duitschland ver volgde minderheden zal zijn geregeld. Groote beteekenis wordt toegekend aan de I Wist U dat de Cechische LADAl naaimachines in levensduur! èn afwerking slechts mei de I duurste merken te verge-1 lijken zijn 1 En dan die buitengewoon aantrekkelijke I prijzen! MEER waarde voor MINDER geld biedt i C. F. MEERPOEL's KWALITEITS NAAIMACHINEHANDEL ALLÉÉN: Breestraat 171 - Tel. 26571 3499 (Ingez. Med.) Lido-theater Aan de serie roman tische films is een nieuwe, een voortref felijke toegevoegd „Tarantella". ..Taran tella" doet stellig in geen enkel opzicht onder voor films als .Rose Marie" en May- time", die men zich stellig nog als goede producten der filmindustrie zal herinneren „Tarantella" is uitgerust met alle moge lijkheden die de film biedt, een grandioze menteering, een grootsche bezetting en een tempo, waaraan het tooneel wel nooit zal kunnen tippen. De film brengt ons terug naar de historische tijden, toen Napoleon's belangstelling uitging naar Spanje. In „Ta rantella" ontwikkelt zich de troonsafstand van Ferdinand van Arragon in wiens plaats Joseph Bonaparte werd gesteld en g( t den bevrijdingsstrijd van het Spaan- sche volk dan weer, zooals die zich door de bem'ddeling van het Engelsche leger onder Wellington kon voltrekken. Tegen dezen h storischen achtergrond is het ver haal geplaatst van een bekoorlijke danse res en zangeres, in dienst van den gehei men dienst der Spaansche troepen en die ontmaskerd wordt door den man, dien zij bemint. De vrouw weet één keer aan een groot gevaar te ontsnappen, maar wan neer zij voor de tweede maal een ge- vaa'.lijken post inneemt, schijnt haar laat ste uur geslagen. Doch ook deze geschie denis wordt slechts nu en dan, juist ge noeg om de spanningen weer sterk te ma ken op den voorgrond gebracht. Een rui me p'aats is ingeruimd aan Spaansche zang en dans en daardoor is deze film tot e:n lust voor oogen en ooren geworden. Alleen de inleiding, dans. zang en Spaan sche vroclijhheid in een café is reeds de moeite van een bioscoopbezoek waard. Doch dit blijkt slechts een belofte te zijn voor de rest van „Tarantella". Het eene hoog tepunt wordt opgevolgd door het andere en telkens brengt men weer nieuwe ori- g neele scènes en nieuwe liederen. Men heeft bijna teveel van het goede, in deze film verwerkt. Jeanette MacDonald paart de charmes van haar stem aan die van haar dansen en zij wordt daarin voortreffelijk bijge- asslsieerd door Nelson Eddy en Allan Jo nes. In de film komt om. een veldslag bij Vitoria tusschen de Franschen en de verbonden Engelsch-Spaansche legers voor. Enkele maanden geleden werd bij het zelfde Vitoria opnieuw fel gestreden, doch de omstandigheden waren nu stellig min der romantisch dan regisseur Leonard den strijd van ruim een eeuw geleden voorstelt Het voorprogramma bestaat uit een twee- 1 tai kleine films, een interessante demon- ,-tratie van de manier waarop men in de Nieuwe Wereld beren vangt en niet te ergeten „Our Gang" gewikkeld in een hevigen limonade-oorlog. Luxor-theater Spionnagefilms zijn er altijd ln ruime schaal op de markt ge weest. maar in den huldigen tijd van ge wapende wereldvrede schijnen zij zich, bij het publiek zoowel als bij de filmfabrikan ten, toch wel in een buitengewoon groote populariteit te mogen verheugen. En wan neer zij dan zijn van een gehalte als „Ma demoiselle Docteur" dan is die voorliefde ook volkomen verklaarbaar! Dit verhaal behandelt de geschiedenis van een Duit sche medische studente, die verloofd ls met een jong officier, die plotseling naar Parijs vertrekken moet Hij blijkt een spion te zijn, die opdracht heeft ten koste van al les eenige Fransche plannen naar Duitsch land over te brengen. Op het oogenblik dat hij dreigt te falen verschijnt het meisje ter plaatse om hem en daarmede de op dracht te redden, maar nauwelijks zijn zij in het vaderland teruggekeerd of de jongeman valt ten offer aan de Fransche ccntra-spionnage. Het meisje is niet alleen bedroefd, maar ook bezield met wraakge voelens en de leider van den Duitschen spionnage-dienst weet daar gebruik van te maken door haar te bewegen z'.ch bij zijn dienst aan te sluiten, waarmede de grondslag gelegd is voor een carrière, vol avontuur en gevaar, en voor een reputa tie, welke zich gedurende den oorlog tot in alle vijandelijke kampen uitbreidt. Dat de vrouw tenslotte bij het volvoeren van een harer moeilijkste opdrachten verliefd moet raken op een officier van de tegen partij, is de tragiek van haar leven en liet vormt tevens het hoogtepunt van deze film, waarin Erich von Stroheim, Dita Parlo en John Loder de hoofdrollen ver vullen. Von Stroheim's taak is niet zoo bij zonder uitgebreid, maar hij is een prach- ;ig type voor de rol van den Duitschen spionnage-leider en veel meer dan van de anderen vaat van hem een sfeer van drei ging uit en van angstZijn komst voorspelt onheil, overal waar hij zich ver- loont en ook het uitstekende werk van Dita Parlo. hoewel in menig opzicht heel wat blijmoediger, draagt daartoe bij. John Loder is de vijandelijke officier, w ens open karakter als een ontzaglijke magnaat het Duitsche meisje aantrekt ongeacht het feit dat hij de man zou kunnen zijn. die eens haar verloofde doodde. Dat zij noch tans. ondanks alles, haar opgave vervult, komt omdat zij, evenals haar chef. door drongen is van den elsch dat het Vader land vóór alles gaat.... „De groote schaduw" is een Fransche film van een jongen schoenmaker, die ten onrechte veroordeeld wordt wegens moord en tijdens zijn vlucht onderdak krijgt bij den man, die zelf de misdaad gepleegd heeft en thans alles in het werk stelt om zoo veel mogelijk weer goed te maken van het geen hij indertijd misdreven heeft. Deze man is echter, ais heler, een vriend van een inbrekersbende en het ls die vriend schap. welke ten laatste tot zijn ondergang voert! Het verhaal zit goed in elkaar en wij vragen bijzondere aandacht voor het spel van Raimu, den misdadiger-winkelier, dat af is tot in finesses en van een on gewoon groote kracht moet worden ge noemd. CasinoTheater Sensatie en actie, vieren deze week weer hoogtij in Casino. Thans is het een tweeweeksche seriefilm, welke overigens in één programma ver toond wordt, zoodat we den ganschen avond een flinke portie gezonde sensatie opgediend krygen. „Het eiland des doods" is de veelzeggende titel, waarachter avon turen in de stratosfeer, op het land, in het water, en onder den grond verscholen zijn. „Wie is de tljgerhaai", is de alles- overheerschende vraag in deze 5000 Meter lange reeks van sensationeele gebeurtenis sen. Tot het einde toe is dit geheim, zelfs voor den geroutineerden toeschouwer, on opgelost gebleven en pas in de laatste spannende achtervolging wordt de Tijger- haai ontmaskerd. Het verhaal draait om een eiland, waarbij zich een z.g. magne tisch dood punt bevindt: zóó sterk ls de werking daarvan, dat vliegtuigen onmo gelijk op het eiland kunnen dalen en sche pen evenmin naderbij kunnen komen. Evenwel heeft sergeant Schiller een gy- rokompas uitgevonden, waarmee het mo gelijk is, toch het eiland te naderen. Bij de eerste poging verongelukt de vliegma chine en sergeant Schiller verdwijnt, zon der eenig spoor achter te laten. Is hij dood of leeft hij nog? Deze vraag wint aan beteekenis, wanneer zijn zuster Fran ces Schiller het gyrokompas, dat in het verongelukte vliegtuig was, op het kantoor van den directeur van een scheepvaart maatschappij terugvindt Bij een nader on derzoek blijkt, dat een bende bandieten in voortdurende verbinding met het eiland staat En door middel van een geslaagde overweldiging vinden de vrienden van Schiller den vermiste terug, in gevan genschap op het eiland. Hier bevindt zich ook een mysterieuze misdadiger, die zich de Tljgerhaai noemt en het hoofd van de bende is. Via aanslagen, diefstallen, over vallen wordt de bende van de Tljgerhaai uitgeroeid en ook de Tijgerhaai zelf wordt geïdentificeerd. Wie de Tljgerhaai is, ver klappen we natuurlijk niet. Grant Withers speelt de hoofdrol in dit spel van bravour en intrigue. Rex-Theater. Heinz Rühmann is een der grootste komieken uit de Duitsche stu dio's Zijn humor is beheerscht, nergens uitbundig en nooit overdadig, en werkt daarbij bijzonder aanstekelijk op het pu bliek. Wie dit laatste soms in twijfel mocht trekken, moet maar eens gaan luis teren, hoe de toeschouwers reageeren op de vroolijke film „De model-echtgenoot". Het geheim van Heinz Rühmann ligt in de jongensachtige ernst, waarmee hij elke si tuatie aanvaardt. Hij is namelijk een tikje te ernstig „voor zijn leeftijd" en steeds aarzelt hij een weinig. Nergens is die aar zeling geforceerd, want overal blijft hij natuurlijk en aanvaardbaar. En juist die trek in zijn geheele houding beheerscht hü tot in de perfectie. In „De model-echtge- r.oot" is hij een EngeLsch bankier, die slechts ln het enge kringetje van het za kenleven leeft. Zijn vrouw wil zich dan van hem laten scheiden en een aardige intrigue wordt er opgebouwd rondom het zakenmannetje, dat het oplossen van kruiswoordraadsels een zaak van leven en dood vindt. Zijn ega flirt met een vroege- ren verloofde en een vriend probeert Rüh mann op den slechten weg te brengen. He laas ls dit ten koste van het fijne blijspel cachet gegaan, want hier gaat de film al lengs over in een klucht van het zuiverste water. Er wordt meer gegooid en gesme ten. dan bij het onmiskenbare talent van Rühmann wel past Niettemin, er straalt een algeheele vroolljkheid uit de film en zelden is er zoo smakelijk gelachen. Rüh mann gaat bijv. cocktails maken en aan gezien hij nooit spiritualiën gebruikt heeft, begrijpt men, wat er gebeurt. Hü komt „onder den invloed", zooals men dat pleegt te noemen. Deze film is Heinz Rühmann op zijn best. Heil Finkenzeller en Lent Marenbach zijn de uitblinksters van de andere sekse. „Achter gevangenismuren", met Dick Foran in een hoofdrol, is een sterk drama tisch getint filmwerk. Trianon-Theater. De internationale filmindustrie legt ln den laatsten tijd een bijzondere voorliefde aan den dag voor de productie van films, waarvan een spion- nagekwestie het hoofdthema vormt. Ook de film „De burcht der stilte" speelt zich in een dergelijk milieu af, maar in te genstelling met vele overige van dit genre, is de plaats van handeling hier niet voor- namelük het een of andere imponeerende centrum van de moderne oorlogstechniek, zooals de Maginot-linie, doch een Russi sche staatsgevangenis, waar tai van poli tieke gevangenen, voornamelijk Polen, hun droevig lot slüten. Verreweg de meerder heid der veroordeelden vertoeft hier, om dat zij de stem van hun vaderlandslievend hart méér lieten spreken dan die van hun verstand, hetgeen ook In dat deel van Po-1 ion, dat voor den wereldoorlog van 19111 zuchtte onder Russische dwingelandij, eer. I uiterst gevaarlijke onderneming was. R'-l van hen is een Jeugdige Poolsche natie-1 nalist, die ervan wordt verdacht betrokken I te zijn geweest, bü een bomaanslag opI den Russischen gouverneur, waarbü diens I metgezel, een kolonel werd verwond. In V werkelükheid was niet hij degene, die het I projectiel wierp, doch zijn verloofde 'An- r nabellai, die erin slaagde de wük te ne-l men naar Parijs. Het lot brengt haar tol de Lichtstad opnieuw in contact met den man, dien zy eens met een bomscherf ver-I wondde en die haar na de nadere kennis-1 making ten huwelijk vraagt. AanvankelijkI weigert zij. doch wanneer zij- verneerr.t.1 dat de kolonel (Pierre Renoiri gouverneurl is van de gevangenis, waar haar verlooide! is opgesloten, begrijpt zij, dat dit de eenige I kans is om hem ooit weer te zien en neemt I het huwelyksaanzoek aan. Wij krügendanl een reeks aangrijpende beelden te zien vanl het leven ln de citadel der stilte. we'"l haar naam ontleent aan het feit. dat W-I den gevangenen verboden is onderling ?l spreken. Door tusschenkomst van eenlanc-l genoot-cipier siaagt Annabelia erin haar verloofde enkele briefjes in handen te spe-» len, doch de zaak dreigt een CatastropnUI wending te nemen, wanneer dit door «"I der gevangenen, die spionnagedienstenver-l richt, wordt ontdekt. Kort na zyn ontdek-1 king wordt de man vermoord; de dader zullen worden gefusilleerd. Maar juist wan- neer het vuurpeloton het vonnis zal v"'| trekken, breekt de reeds lang voorbereid opstand uit; Annabelia stelt zich aan 0*1 hoofd der opstandelingen, haar eehtgen™ I voor de moeilyke keus plaatsend lmr°vT| te schieten of de rebellen te laten w I snappen. Hü doet wat zyn plicht I voorschrijft, doch in de ooren van ossï t| vende Annabelia klinken de tonen van I Poolsche vrijheidsliedZiedaar de I houd van deze voortreffelük 8esP 7,.. I film, welke vooral indruk maakt door i sterke spel van de hierboven met n I genoemde hoofdpersonen. Marcc! 1 I verzorgde de bewonderenswaardige re, I Voor de pauze draai de 1000 I kaamsche klucht „D'r op of dr on - i waarin Wheeler en Woolsey voor ae mor zorgen. Van het voorprogramma verdient der byzondere aandacht een füriPc' titeld „De opmarsch der jeugd met zeer bescheiden geldelijke en„„ film- F sche hulpmiddelen door amateurs op [p_ gebied opmerkelyke cinematografie" „et sultaten zyn bereikt. De film staat teeken der „geestelijke herbewapc dt waarover in den laatsten tyd zoov. het le gesproken en geschreven en toom ffn ven van een aantal jongeren, air n kamp en later ook te Oxford "I'jJ'taalt om zich voor te bereiden voor oe m(jt welke zü zichzelven hebben gest1e 'nieuwe I te werken aan den bouw van een „^<1 en betere maaUchappy door een dueel verboteren-van-èjinmen-uit.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 2