W Minister Goseling over het vluchtelingenprobleem DOUWE EGBERT^ AKKER TJE Spoorwegdirectie over „wilde" busdiensten LEIDSCH DAGBLAD - Vierde Bled Zaterdag 19 November 1931 Er zijn honderden toegelaten Gouwenaar en ganzepen BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Overzicht onzer belangrijkste Veemarkten. (JEEP/ TJIINCf M De aanwezigheid der spoorwegen is de bestaansmogelijkheid der goedkoope bussen Overleg met het buitenland zonder resultaat. (Van onzen parlementairen medewerker). dere comlté's zijn het volkomen met elkan der eens Alles is nu voorbereid en kan worden uitgevoerd. De menschen van mid delbaren leeftijd zullen in kampen wor den ondergebracht. Maar juist voor kinde ren moeten speciale regelingen worden ge troffen zij moeten allereerst worden op genomen ln tehuizen, men kan ze niet zonder meer in gezinnen brengen. Intusschen beloofde de Minister dat ten aanzien van de kinderen ruimheid zal worden betracht, al zijn er juist ten aan zien van die kinderen moeilijkheden, oa. met betrekking tot de toekomst, tot de gezondheid en tot de zedelijkheid. De Minister erkende onomwonden den plicht tot hulpverleening. op georgani seerde en geordende wijze. Het is een be klemmende taak. maar er wordt aan ge werkt. Laat de Kamer aldus de Minis ter nu niet verder vragen en praten, maar afwachten; de Regeering en de co- mité's zullen daden verrichten, maar daar bij mogen de consequenties voor de toe komst niet uit het oog worden verloren. De Minister vroeg dringend het vertrouwen der Staten-Oeneraal, en hij deed dit met een beroep op God. die ten slotte aiieen de oplossing zou kunnen brengen. De Kamer heeft aan dit verzoek van den Minister, om nu niet verder te debatteeren, voldaan; slechts twee sprekers repliceer den nog. maar blijkbaar begreep men al gemeen dat men de Regeering nu maar moest laten werken. En de wijze, waarop de Minister het vluchtelingen-vraagstuk had besproken, was zeker niet onbevredi gend. Geconstateerd mag ln leder geval wor den, dat Nederland op het oogenbllk veel meer doet dan eenlge andere mogendheid Bij een enkele afdeellng is nog eenig debat gevoerd; daarna heeft de Kamer de begrooting aangenomen, met de nationaal- De Minister van Justitie heeft gisteren in de Tweede Kamer zijn beleid en zijn begrooting verdedigd. Hij herhaalde, niet in debat te zullen treden met een afgevaardigde (Rost van Tonningen die begon met te verklaren hem niet te vertrouwen. Want wat gééft zulk een debat? 'sMinisters antwoord zou hij Immers tóch ook niet vertrouwen? In zake de N.S.B.-bestrijding, door mr. Wen- delaar van hem verlangd, zei de Minister dat men altijd op dezen sterken zedelljken ondergrond moet staan: die beweging heeft toch geen kans bij ons Volk. Maar dit neemt niet weg, dat men op de beweging moet blijven letten, ook ter handhaving van den rechtstaat Het kenmerkende van den rechtstaat moet blijven, dat de staat rechten (van de burgers) erkent, die aan zijn behoeften voorafgaan, en verder ook zich-zelf aan hooge objectieve normen ge bonden acht. Bij den strijd tegen de N.S.B. dient men aldus de Minister op een vast fundament te staan. De Minister zegde toe. zijn aandacht te zullen wijden aan het huwelijks-vermo gensrecht in verband met de positie der vrouw, en aan een zoo goed mogelijke re dactie der wetten. Ook beloofde hij, zoo zuinig mogelijk te zijn. maar in dezen tijdl^^ ^"^'ge^ré'mSere vragen ook de handhaving van de binnen- 1 6 landsche orde en rust bijzondere uitgaven. Inzake het anti-semietisme vroeg de Minister, op welke wijze men nu eigenlijk de scherpe bestrijding zou willen Daar over liepen de meeningen in het debat uit een. Het geldt hier geen klacht-delicten, maar men had blijkbaar niet overal bi) de rechterlijke organen de gelegenheid om altijd precies na te gaan of er moest wor den ingegrepen, en daarom heeft de Mi nister onlangs de parketten nog eens ge wezen op hetgeen met de bestaande be palingen kan worden verricht. De Minister overweegt echter, of met die bepalingen al dan niet kan worden vol staan. Hieromtrent is hij nog niet tot een conclusie gekomen. Bij verder-gaande voor schriften echter moet men oppassen al dus de Minister dat men geen zaken aanrandt die toch eigenlijk behouden moe ten blijven Hij verklaarde alle eigen-rech ting te veroordeelen, ook Inzake het op treden van jongeren en studenten tegen den Nieuw-Malthusiaanschen Bond. Wel wordt nagegaan of op de tentoonstellin gen van dezen bond soms verboden pro paganda wordt gemaakt. De Minister her innerde aan de opvatting van den burge meester van Den Haag, die de expositie verbood en gezegd heeft, dat hij hetgeen men wilde tentoonstellen .schandelijk en walgelijk" vond. J Inzake verschillende punten heeft de Minister enkele inlichtingen en toelichtin gen gegeven; hij sloeg zich met groote snelheid door de onderwerpen heen. Natuurlijk vormde het vluchtelingen probleem het centrale punt van'het debat. De Minister prees ons land gelukkig, dat er destijds gezorgd was voor algemeene, be perkende bepalingen Inzake de toelating van vreemdelingen, want wat zou er an ders in de laatste dagen zijn gebeurd! Hij moet zich zelf met alle toelatingen blijven vermoeien, omdat hij er nu eenmaal ver antwoordelijk voor is, maar dit neemt niet weg dat hij verschillende zaken overdraagt aan bepaalde hoofdambtenaren, die volle dig met zijn opvattingen bekend zijn. Hetgeen Minister Colijn op 15 No vember in de Kamer heeft gezegd, blijft volledig gehandhaafd. Daarvan mag aldus de Minister in geen enkel op zicht worden afgeweken. Inderdaad zijn de eerste dagen, onder den onmiddel- lijken zwaren druk, velen toegelaten, maar de Minister-President heeft niet bedoeld, dat deze zelfde methode ge volgd zou blijven. Zoo zijn die dagen ook kindergroepen binnengelaten, die tegen de grens stonden „opgedrongen" maar onder de kinderen, die later zijn geweigerd, waren verscheidene Poolsche kinderen. Ten aanzien van de behan deling van de verzoeken, die binnenko men, wordt groote spoed betracht; met hoeveelheden komen ze binnen. Honderden oudere menschen zijn in de laatste dagen toegelaten; na Vrij dag heeft de Minister geen uitwijzin gen meer geteekcnd van personen, die reeds in ons land waren. Wel zijn verschillende personen, die b.v. zonder meer per auto binnen wilden, ge weigerd: men mag de beter-gesltueerden niet voortrekken. Het overleg, dat de Regeering met andere mogendheden voert, opent geen rooskleurige vooruitzichten. Maar dit aldus de Minister verandert niets aan ons optreden. In Duitschland is echter op 16 Novem ber al het gerucht verspreid, dat de Ne- derlandsc'ne grens geheel openging. De weerslag van dit gerucht was groot. Daar aan konden wij niet voldoen, en daarom is het communiqué van den Regeerings- persdienst verschenen, om den weerslag van dat onjuiste gerucht te tempelen Natuurlijk kon slechts een beperkt aantal vluchtelingen worden toegelaten. Intus schen is er met voortvarendheid voortge- werkt en met verschillende comité's over legd. ook wat de kinderen betreft. De Re geering en de uitvoerende Joodsche en an- waren voor den Hollandschen Koopman onmisbaar. Dezelfde Oud Hollandsche tabak, die bem wolken van genot uit zijn gouwenaar verschafte, kunt U genieten door Uw winkelier te vragen naar Oud Hollandsche Pijptabak van A2 17S3 3419 (Inj«. Mee.) GEBOREN; Theodorus Gouwe, Z. van J. Burgerhout en A. Neuteboom Jan, Z. van J. 8. Lips en M. Valk Robert, Z. Van N. M. Louw- rier en J. v. Putten Paulus Maria. Z. ran K. H. Fassotte en G. M. Snijders Johan na Jacoba. D. van W. Hollebeek en A. M. Verhoeven Christina Allda. D. van J. H de Boer en C A. Bohnen Robert, Z. van A. Goud en G. v. Leeuwen Willem Fre- drik, Z. van J. Café en N. Zorge. ties P 'ju 3429 "AKKERTJES" volgens recept van Apotheker Dumont, bevatten een samenstelling van 4 geneeskrachtige stoffen, op bijzondere wijze ge doseerd, welke elkanders werking onderling versterken. De goeae wer king en onschadelijkheid wordt door one onvoorwaardelijk gegarandeerd. (Ingez. Mod.) Wat meer omzetten in rundvee. Melkkoeien duurder. De algemeene toestand op de afdeelingen van het gebruiksvee was over de geheele week genomen bij redelijke aanvoeren iets opgewek ter. Dit wil echter niet zeggen, dat dit voor de veehouders als een gelukkige omstandigheid i moet worden beschouwd. Integendeel, want er i wordt door bijna iederen boer zeer weinig melk I van de koelen gemolken, door de naweeën van het mond- en klauwzeer; vele dieren zijn zelfs I voor de melkerij geheel verloren en zoodoende moet er noodgedwongen een goed melkbeest worden aangekocht, tegen een te hoogen prijs. De melk is schaarsch en dat doet de veeprijzen stijgen, doch de gemiddelde melkproductie is minstens een derde beneden normaal, terwijl er zeer moeilijk aan beste gebrulkskoeien is te Kon. Ned. Sloomb. Mij. AMOR, 18 Nov. van New York naar W. Indië COTTIOA, 18 Nov. van New York naar W. Indlë MARS, 17 Nov. van Messina naar Venetië ORESTES, thuisreis, was 17 Nov. 4 uur nam. 1011 mijlen Z. van Teroeira PYGMALION, 17 Nov. van Thessaloniki naar Istanboul SATURNUS. 18 Nov. voorm. 7 uur 45 van Adam te Hamburg MEROPE. 17 Nov. nam. 11 uur van Hamburg n. A'dam RHEA. 18 Nov. van Mlddl. Zee te Adam. Kon. Holl. Lloyd AMSTELLAND. thuisreis, 17 Nov. n.m. 9 uur van Santos. My. Oceaan MARON, Java naar A'dam, Nov. van Port Said. 18 komen. We noteerden In de afgeloopen week My Nederland TJIKANDI .charter», thuis- voor middelmatige melk- of kalfkoeien f. 240 reis 17 Nov van Port soudnn tawat t 260 en beste tot f 330 per stuk toe. We ver- Lhrels irNov van ^ef-POELAU BRAS! zien nog hooger pryzen De aankoopen voor de thuisreis, 18 Nov. te Suez, veehouderij-centrale zijn hierop ook van in vloed. want we zien hieronder zeer talrijke nog melkgevende dieren, doch de boer ruimt, nu de gelegenheid daartoe is. zijn wrak vee op, ook dat. wat anders nog wel weer op stal zou worden gezet. Deze week zijn er veel ge kocht; 115 stuks werden er voor de blikvloesch- fabricatie alleen op de Leidsche markt ge kocht. Hel gemiddelde gehalte voor de eerste proefaankoopen en de prijzen varleerden tus- schen 40 en 50 ct. p. Kg. geslacht. Voor het goede slachtvee, dat algemeen iets vlugger werd verkocht, noteerden we 60—72 ct. p. Kg.; extra kwaliteit bracht nog wel Iets meer op. Vette kalveren waren weer schaarsch er zeer duur 3548 ct. per pond levend. Nuchtere Kalveren deden aanvankelijk wat minder, doch hadden later ook een beteren hanael en wat stijvere prijzen, evenals het wolvee. Men kocht weer wat meer voor export naar België. Voor frankrijk zijn de consenten verbruikt, doch we vernemen dat er nog een extra contingent zal worden toegewezen. De varkensmavkf was zeer flauw gestemd en de afloop was daarbij nog iets gedrukt. Java-New York Lijn KOTA PINANG. 17 Nov. van Java te Halifax BRA8TAGI, New York naar Java, pass. 18 Nov. Mauritius Halcyon LUn STAD SCHIEDAM, naar R'dam/Vlaardingen, pass. 17 Nov. Ouessant. Ifolland-Amerika Lijn ROTTERDAM. 17 Nov. van New York naar R'dam BILDER- DIJK, 17 Nov. van Boston te Philadelphia BINNENDIJK, thuisreis, pass. 17 Nov. Gra- vesend, van Londen LEERDAM, uitreis, 18 Nov. te Antwerpen. Rott. Lloyd SIBAJAK. thuisreis, 18 Nov. van Port Said KOTA BAROE, uitreis. 18 Nov. te Belawan TAPANOELI. thuis reis. pass. 17 Nov. Gibraltar. Halcyon Lijn STAD DORDRECHT. 17 Nov. van Gdynia naar R'dam/Vlaardingen. Rlotterdam-Z. Amerika LUn ALPHACCA. thuisreis, pass. 17 Nov. Madeira. Holland-Australië Lijn AAGTEKERK, Nov. van Bremen te Hamburg. 17 De Directie der Nederlandsche Spoorwe gen schrijft ons om.: Met het oog op de veelvuldig voorkomende onjuiste meenlngen ln het zoogenaamde „wilde bussen-vraagstuk", ln het bijzonder wat betreft het .standpunt der Nederland- sche Spoorwegen, stellen wij er prijs op hieronder in het kort ons Inzicht in deze kwestie uiteen te zetten. Het is de bedoeling van den Nederland- sohen Wetgever, dat het uitoefenen van autobusdiensten slechts krachtens een ver gunning ail geschieden (Wet op de open bare vervoermiddelen Art. 1; Reglement autovervoer personen (R-A.P.) Art. 2). Ook óe Nederlandsche Spoorwegen kunnen hun bedrijf slechts uitoefenen op grond van een door den Minister van Waterstaat ver leende concessie. Aan het verleenen van een concessie worden door de overheid verplichtingen voor de concessiehouders verbonden, welke veelal, en voor de N. S. ln het bijzonder, belangrijke verhoogingen der exploitatie kosten met zich brengen. De Spoorwegen ztjn onderworpen aan een uitgebreid samenstel van voorschriften, welke beoogen het reizende publiek onder alle omstandigheden ook bij mist en bij ijzel de meest doelmatige en veilige ver- voersgelegenheid te verschaffen en een redelijke positie van de werknemers te waarborgen. Een detailleering dezer voorschriften zou ons veel te ver voeren. WIJ volstaan er daarom mede, te wijzen op den vervoerplicht en op de door den Minister van Waterstaat goed te keuren dlenstvoorwaarden voor het personeel, terwijl eveneens de mtnlsterieele goedkeuring der tarieven vereischt is. De vervoerplicht maakt het noodzakelijk, veelal met een belangrijke reserve aan zit plaatsen te rijden, teneinde onverwachte stooten in het zich aanbiedende vervoer te kunnen opvangen. Voorts noodzaakt zij de spoorwegen, een regelmatlgen dienst te on derhouden, zoowel op minder drukke lijnen als op tijden van gering vervoer op de overige lijnen. Voor het hoogste te ver wachten topvervoer moet materieel be schikbaar zijn. In de dagen van het Re- geeringsjubileum van H. M de Koningin is opnieuw duidelijk gebleken, dat alleen de spoorwegen in staat zijn op één dag tegen de honderdduizend personen van en naar Amsterdam te vervoeren. Dat het materieel hiervoor aanwezig Is, wordt vrij algemeen als de gewoonste zaak van de wereld aan vaard. Het aanhouden van deze groote ma- tcrieelreserve is echter zeer kostbaar. De dienstvoorwaarden voor het personeel omvatten behoorlijke dienst- en rusttijden, bezoldigingen, verlofregelingen, alsmede de verplichting, door middel van een wacht geldregeling voor het overtollige personeel te zorgen. Als bedrijf, dat verplicht is zijn eigen werkloosheidslasten te dragen, nemen de Spoorwegen een unieke positie ln; deze laatste verplichting alleen zal over 1038 uitgaven tot een bedrag van ca. f. 1.800,000 vorderen. De door den Minister van Waterstaat goedgekeurde tarieven hebben gelijke prij zen per K.M. voor alle lijnen als grondslag. Hierdoor wordt ook het reizen op minder drukke lijnen tegen redelijke prijzen mo gelijk. Het is duidelijk, dat op deze lijnen de kosten per reizigerskilometer hooger zijn dan op drukke. Evenzeer zal het op geen tegenspraak stuiten, dat de spoorwegen op de lijnen met druk verkeer (door de wilde bussen met voorliefde als arbeidsveld uit gekozen» gemakkelijk hun prijzen zouden kunnen verlagen, indien alleen deze lijnen door hen geëxploiteerd werden. De wilde bus daarentegen heeft noch vervoerplicht, nooh aan de goedkeuring van den Minister van Waterstaat onderworpen arbeidsvoorwaarden, noch heeft zij ma gere trajecten te bedienen. Is de bus vol, dan kan men het puibliek rustig op de vol gende laten wachten; in verband met dp Diverse Sioomvanrtbcrlchtcn BATAVIER V, 18 Nov. van R'dam te Gravesend verwacht BRITBUM. naar Bremen, pass. 17 Nov. Dover WILLY, 17 Nov. van Barry naar Sfax SARKANI, 17 Nov. van Danzig naar Odenae GROENLO. naar Sornaes, pass. 18 Nov. Kopenhagen BOEKELO. naar San van Gent. pass. 17 Nov. Ouessant HILVER SUM, naar St. Vincen'pass. 17 Nov. Fer nando Noronha ALDEBARAN. R'dam n. Narvik, pass. 18 Nov. Udslre MIRACH. n. Galveston, pass. 17 Nov. Key West ST. ANNALAND, 17 Nov. van Hamburg naai de Tyne MIDSLAND. 17 Nov. van A'dam te Swansea. heerschende werkloosheid wordt ln vele gevallen personeel tegen abnormaal lage bezoldiging aangenomen, en wat de magere trajecten aangaat, terecht werd dezer da gen in een der bladen opgemerkt, dat men tusschen Kollum en Buitenpost geen wilde bus aantreft. De wilde bussen oefenen hun bedrijf dus uit met aanmerkelijk minder kasten dan voor de spoorwegen mogelijs Is. Bij een deel speelt bovendien het feit een rol, dat in dit jaargetijde talrijke toer- wagens voor lagen prijs beschikbaar zijn, daar zij anders ln het geheel niets op brengen. Hetgeen hierboven is uiteengezet voor de I spoorwegen, geldt, zij het niet in dezelfde mate, ook voor de tramwegens en de ge- concessioneerde bussen. Men doet dus ver keerde den strijd tegen de wilde bussen als een strijd van de spoorwegen tegen de auto, resp. als een van de rail tegen den weg te zien. Het ls de strijd van het concessioneerde vervoer tegen het vervoer, I dat door de mazen van de wet kruipt enl het mag, gezien het bovenstaande, toch well als vanzelfsprekend worden beschouwd, óa: 1 de geconcessloneerde ondernemingen de geschetste concurrentie als oneerlijk be schouwen en met de hun ten dienste staan de wettelijke middelen trachten te be strijden, De concurrentie der wilde bussen is ech ter niet alleen oneerlijk, maar ook parasi tair. Zij kunnen n.l. alleen gedijen, zoolang de parallelverbinding per spoorweg, waar van zij het verkeer afroomen. bestaat. De aanwezigheid van den spoorweg is de be staansmogelijkheid der goedkoope wilde bussenzij zijn goedkoop zoolang de spoor weg blijft. Want wat doen zij anders dan zich een volledige bezetting verschaffen door afrooming van het spoorwegvervoer, terwijl zij dit laatste de verkeersstooten la ten opvangen Wanneer b.v. het geheele vervoer van Amsterdam naar Den Ho ag per bus zou moeten worden afgewikkeld, roti men de tarieven onmiddellijk belangrijk zien rijzen. Men zou materieel moeten aan schaffen ook voor de spitsuren, dat de rest van den dag ongebruikt zou staan en sta tions moeten bouwen, om den passagiers een behoorlijke accomodatie te geven. Want men stelt zich toch niet voor, dat men het geheele verkeer AmsterdamDen Haag vanaf do trottoirs van Spui en Damrak kan afwikkelen? Reeds in October 1935 sprak minister Colijn zich over de afroommet.hode uit. toen hij in de Eerste Kamer de beginselen der j komende verkeerspolitiek aangaf en ver klaarde, dat niet kan worden toegelaten, dat het particuliere verkeer het verkeer van de spoorwegen zou afroomen in stre ken met groote verkeersdichtheid en het verlies opleverend vervoer in streken met een geringere verkeersdichtheid zou laten voor de spoor. Het wilde bus-bedrijf wordt dus practisch I zonder eenlg economisch risico gedreven. Zoolang de capaciteit maar behoorlijk blijft beneden het minimum vervoer op de evenwijdig loopende spoorlijn is men van een hoogen bezettingsgraad der bussen verzekerd. Hetgeen hierboven over de tarieven werd opgemerkt vindt zijn bevestiging in het i feit, dat de verschillen tusschen de tarie ven der geconcessloneerde bussen, dus die met vervoerplicht en een voorgeschreven dienstregeling, en der spoorwegen over het algemeen gering zijn, Ja dat er zelfs stre ken ln Nederland zijn, waar de geconces sloneerde bussen, willen zij hun kosten dekken, wegens de geringe dichtheid van het vervoer belangrijk meer per KM. moe ten verlangen dan de spoorwegen doer Het kan verder niet genoeg herhaald worden, dat het verplaatsen van een aam*1 reizigers van den trein naar een daarmede parallel loopende busverbinding met «w toeneming aan kosten voor de volksge meenschap gepaard gaat. De spoorwegen besparen door de vermindering van net reizlgerstal vrijwel niets. De treinen moe ten toch volgens aan de goedkeuring VBn den Minister van Waterstaat onderworpen dienstregeling loooen. of er veel rfV'lg* in zitten of weinig. Het vervoer over oen weg van die reizigers beteekent echte; ee- kapitaallnvctatie alsmede een 1 aan directe koster, die semen vr'r hooger V,j" dan de kostenbesne spoorweg. Voor de gemeenscha" ,"vpr',";ió danig vervoer dus een belangrijk saldo. 2-4

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 14