JBmdt njflt 'n ontdekking! De hulp aan de Joodsche vluchtelingen 79ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 19 November 1938 Vierde Blad No. 24126 Begrooting van Binnenlandsche Zaken VISSCHERIJ-BERICHTEN Critiek op de Luchtbescherming FIETSLICHT De antwoorden van België en Zwitserland op de Nederlandsche stappen Kinderen dwalen langs de grens SIGAREN Financieele verhouding I tusschen Rijk en Gemeenten. Aan het Voorlooplg Verslag der Tweede j ömer over de begrooting van Binnen- ïndsche £aken Is het volgende ontleend: Ook ditmaal werd gewezen op den onbe- I iredigden toestand ten aanzien van de lijkverbranding, die plaats heeft zonder Jat zij wettelijk geoorloofd is. Een wette lijke regeling werd dringend noodig geacht. Enkele leden bepleitten op principieele uonden verbod van de lijkverbranding. Publieke eerbaarheid. Vele leden vestigen opnieuw de aan- I cacht van den minister op het steeds voortschrijden van de zedenverwildering. I Nu meer en meer blijkt, dat de verdedi- I ging van de publieke eerbaarheid in han- I Jen van vele gemeentebesturen absoluut I onvoldoende ls. rijst de vraag of de tijd I niet rijp ls voor een wet, die althans de I ergste excessen tegengaat. Zij zouden het I nardeeren, Indien de minister ter zake I het overleg met zijn ambtgenoot van justi- I lie zou willen heropenen. I Andere leden ontkenden, dat hier te I lande van voortschrijdende zedenverwilde- I fing gesproken kan worden. Reeds daarom I gevoelden zij aan bijzondere maatregelen I geen behoefte. 1 Bioscoopwet. Verscheidene leden vestigden er de aan- I dacht op. dat bij enkele burgemeesters I aai juist begrip blijkt te bestaan omtrent 'in bevoegdheid ten opzichte van het ver- ïeden van fllmvertooningen. Sommige burgemeesters hanteeren deze I bevoegdheid, alsof zij kunnen optreden aJs I «en instantie naast de centrale commissie. Idle beoordeelt of een film in strijd ls met ld! openbare orde of goede zeden. Gevraagd Iverd of de minister deze burgemeesters wil Iduidelijk maken, dat zij met een dergelijk Ioptreden hun bevoegdheid te buiten gaan. I Verscheidene andere leden drongen daar- Irategen aan op verruiming van de be- ly.oeedheden van de burgemeesters ten |unelen van de toelating van films. Rtfk en gemeenten. Vele leden waardeerden, dat de Regee- ing in dr Mlllloenennota mededeelt een tdere regeling te overwegen van de taucleele verhouding tusschen het Rijk en K gemeenten, waarbij aan een deel van de Vvv.ar.de bezwaren zou kunnen worden ;gemoet gekomen. Veie leden betwijfelden evenwel, of de |morstellen, welke de Regeering in uitzicht lelt. In voldoende mate de gewensohte Ivrbetering zullen brengen en of zij in I mmige opzichten zelfs niet een achter uitgang zullen beteekenen. in dien het de Regeering werkelijk ernst Ik met het herstel van de zelfstandigheid ■der gemeenten, aldus deze leden, dan moet ■zij trachten te voorkomen, dat de gemeen- |len noodlijdend worden. Dan zal het echter (dig zijn, de wet betreffende de finan- Icieele verhouding tusschen het Rijk en de (tmeenten aan de gewijzigde omstandig heden aan te passen en voor de dekking ■van de werkloosheidsuitgaven, de uitga ven voor steun aan kleine zelfstandigen en de kosten van armenzorg een gewijzigde regeling vast te stellen. Zoolang de kosten van armenzorg, waartoe gerekend wordt de steun aan kleine zelfstandigen, door stel selmatige overheveling op groote schaal van rijkssteungevallen stijgen, zullen tal van gemeenten niet of niet blijvend gehol pen kunnen worden. Verscheidene leden drongen aan op een vlottere afdoening van de goedkeuring der gemeente begrootingen. Vele leden vestigden er de aandacht op, dat de bemoeienissen van de Regeering met en haar toezicht op het beleid der ge meenten eer toenemen dan afnemen. Dit verschijnsel hoezeer ten deele ook ver klaarbaar als gevolg van de financieele af hankelijkheid der gemeenten van het Rijk blijft in de kringen van hen, die de ge meentelijke zelfstandigheid beschouwen als een onmisbare voorwaarde voor een doelmatig bestuur, ongerustheid wekken. Zelfstandigheid der gemeenten. Een van de bedenkelijkste wijzen van inmenging in het bestuursbeleid der lagere organen, achtten deze leden de nog steeds groeiende neiging van de Regeering om den gemeentebesturen per rondzendbrief zoogenaamde „aanwijzingen" te geven, die ln wezen bevelen zijn. Met de circulaire-politiek is het thans reeds zoover gekomen, dat zelfs aan finan cieel nog geheel zelfstandige gemeenten „aanwijzingen" worden gegeven. Met klem drongen deze leden er op aan, dat de Mi nister deze politiek zal staken, wijl daar- 525 Oe BOSCH fietslomp - *n juweel tje von hedendoogsche techniek voldoet oon de hoogste eischen. Geen storingen, mooi helder, vèr- sfrolend licht. Steeds betrouwboor. Prijzen i 6 Volt, 1,8 Wotl F. 6.25 6 Volt, 3 Watt met Alni- mogneetstoal F. 7.50. Let op het merk Rotodyn. Verkrijgbaar bij den Erkenden Rijwielhandel. NV. WILLEM VAN RIJN AMSTERDAM C KEIZERSGRACHT 171 S/JJ TEIEEOON 31301 l« LUREN) (Ingez. Med.) mede het Initiatief en het verantwoorde lijkheidsgevoel bij de lagere organen wor den afgestompt. Ernstig keurden deze leden het voorts af, dat de Minister gemeenten dwingt, soms verder dan de gemeentebesturen toelaat baar achten, te bezuinigen op noodzake lijke uitgaven in het belang van de volks gezondheid. Openbare orde. Enkele leden stelden de vraag, of hand having van de burgerwacht nog wel nood zakelijk is. In vele plattelandsgemeenten is dit instituut ontaard in een scherpschut- tersvereeniging en wordt het subsidie ln hoofdzaak besteed voor het houden van schietwedstrijden. Zij zouden het doeltref fender vinden, wanneer omzetting in een luchtbeschermingsdienst plaats vond. Andere leden daarentegen meenden, dat deze instelling vooral in de huidige om standigheden niet diende te worden afge schaft. Zij zouden kunnen meegaan met een betere reglementeering van de taak en zoo noodig gewijzigde besteding van de gelden. Luchtbescherming. De gang van zaken ten aanzien van de luchtbescherming werd door vele leden onbevredigend geacht. In de eerste plaats merkten zij op, dat niet wordt nagekomen de bij de behandeling van de wet betref fende bescherming tegen luchtaanvallen gedane toezegging, dat de maatregelen, welke voor rekening van de gemeenten ge nomen zouden moeten worden, geen noe menswaardige kosten zouden medebrengen en niet tot nieuwe verplichtingen van eenigen omvang zouden lelden. In de tweede plaats wezen deze leden er op, dat de Regeering bij de totstandkoming van deze wet met nadruk heeft verklaard, dat het maken van schuilplaatsen ten be hoeve van het publiek voor rekening van het Rijk zou komen. Nu maakt de Regee ring van de omstandigheid, dat thans meer aandacht wordt besteed aan schuilloop- graven dan aan kelders, gebruik om bij rondzendbrief van den Minister van Sociale Zaken te verklaren, dat dit een gemeente lijke aangelegenheid ls, maar dat de ge meenten daarvoor een bijdrage uit het Werkloosheidssuhsidiefonds kunnen ver krijgen. Deze leden achtten het onjuist, dat dat reeds overbelaste fonds wordt be zwaard met uitgaven, welke bij de be grooting van Binnenlandsche Zaken thuis beheoren. Verscheidene leden merkten op. dat, nu aan de gemeenten der derde gevarenklasse, elke bijdrage uit 'sRijks kas wordt ont houden en in de practijk is gebleken, dat de gemeenten der eerste en tweede klasse onvoldoende rijksbijdragen ontvangen, de noodzakelijkste voorzieningen geheel on voldoende worden getroffen of zelfs geheel achterwege blijven. Samenvoeging van gemeenten. Verscheidene leden drongen opnieuw aan op meerdere samenvoeging van ge meenten. Sommige leden bepleitten samenvoeging van de Haagsche randgemeenten bij 's-Graverrhage. Vele leden betoogden, dat ondanks de belangrijke verbetering in de volkshuis vesting in ons land, die-In den loop der jaren is tot stand gekomen, op dit gebied nog veel te doen valt. Verscheidene leden betreurden, dat de Minister zich blijkbaar op het standpunt stelt, dat voor alles de particuliere onder nemers in de behoefte aan arbeiders woningen moeten voorzien. Dit standpunt achtten zij onjuist. Andere leden kwamen tegen dit betoog op. Zij drongen er integendeel op aan, dat de Minister bij de behartiging van de belangen van de volkshuisvesting er voor zal waken, dat de particuliere bouwnijver heid niet in nog grootere moeilijkheden wordt gebracht. Q In verband met den noodtoestand onder 'e Duitsche Joden, van wie groote aantal en zich thans aanmelden aan de Neder- andsche Oostgrens om toegelaten te wor- 'en in Nederland, hebben wij ons gewend het comité voor bijzondere Joodsche ™ngen, ten einde te vernemen hoe het JP het oogenblik met de hulpactie in Ne- «and gesteld is. De voorzitter van genoemd comité, de A. Asscher en de secretaris, prof. dr. Cohen, hebben ons daaromtrent in een (verhoud o.m. het volgende verteld: vii' 15 ont2aglijk moeilijk uit te maken, el*e slachtoffers het eerst geholpen moe- J1 worden. Het aantal mannen, vrouwen P onderen, die in hopeloozen toestand I. «eeren, is zóó groot, dat de regeering, Eh met cic menschelijke gevoelens lór v ®aarne ZÜ °°k zon willen, niet an- ItirieM dan een selectie toepassen. Er zijn Ibi i =eweest °ver te streng optreden It'r en™c grensambtenaren. Van hieruit Irithih niet worden beoordeeld. Helaas I'm"» onderzoek naar wie in Nederland |y';'n!'n moeten worden tijd. Wij heb- I sitk bijzondere waardeering voor het |i(T) Van hooge ambtenaren, die tot I den nacht hebben doorgewerkt om I levallen af te doen Dat in sommige lirh onc,nnks de haast de afhandeling I "icht n°S te lanR duurt. ligt buiten de ïaiiijvan ons comité en van de regeering. "Wend blijft het comité er bij de l'iStri lisjj! f..°P aandringen om toch zoo snel fcllJk is, doorgang te verleenen. Zulks It-chti omdat bet comité de strikte ver- ,nS op zich heeft genomen, dat geen enkel toegelaten slachtoffer eenig werk in handel of nijverheid zal verrichten of op de arbeidsmarkt drukken zal. Vandaar dan ook, dat het comité bij de regeering heeft aangedrongen op de inrichting van vluchtelingenkampen. De kosten van een en ander een be drag, dat in de millioenen loopt, heeft het comité voor bijzondere Joodsche belangen volledig op zich genomen. Wel wetende, dat het daarbij in buiten gewone mate kan rekenen op steun van Joodsche zijde, maar niet minder en dat is reeds gebleken, op steun van alle mogelijke niet-Joodsche kringen. De houding van Zwitserland. In antwoord op de stappen der Neder- /andsche regeering, welke de vraag gesteld heeft of Zwitserland bereid is eenige faci liteiten te verleenen voor de toelating van Joodsche vluchtelingen uit Duitschland, heeft de Zwitsersche Bondsraad het poli tieke departement opgedragen de Neder landsche regeering de verzekering te geven, dat Zwitserland alles doet wat in zijn vermogen ligt ten gunste-van de vluchte lingen. Het Zwitsersche antwoord zegt dan o.m.: „Zwitserland kan voor de uit Duitsch land komende vluchtelingen slechts een doorgangsland vormen. Het eedgenoot schap kan derhalve op zijn gebied geen stroom vluchtelingen opnemen zonder in- dividueele controle. Zijn grenzen zijn echter niet volkomen gesloten. Alle aanvragen om toelating, welke zeer talrijk zijn. worden zorgvul dig bestudeerd en individueele machti gingen worden zooveel mogelijk ver leend. Het spreekt vanzelf, dat deze maatregel afhankelijk is van de mo gelijkheden tot definitieve vestiging voor vluchtelingen uit Duitschland, welke mogelijkheden elders zouden kunnen worden gevonden. Met het toe nemen dezer mogelijkheden zou de toe lating ln Zwitserland stijgen. Het Belgische standpunt. Ook België heeft de Nederlandsche regee ring geantwoord. De Belgische minister president, Spaak, heeft gisteren den Ne- derlandechen gezant te Brussel, baron Van Harinxma thoe Slooten, ontvangen. Onze gezant heeft den Belgischen premier de vraag gesteld of België zich zou aansluiten bij de hulpverleening ten gunste van de Joodsche uitgewekenen uit Duitschland. Spaak heeft baron Van Harinxma thoe Slooten herinnerd aan hetgeen België reeds had gedaan ten aanzien van hulpverlee ning aan vluchtelingen uit Duitschland. De Belgische regeering heeft het on derbrengen georganiseerd van ongeveer 1500 vluchtelingen in twee centra, een te Merxplas, het tweede te Marneffe. Wanneer andere landen de meening mochten zijn toegedaan, dat een aan vullend gebaar noodzakelijk is, zou België de mogelijkheid om zich daarbij aan te sluiten ln gunstige overweging nemen. Aan de Duitsche grens. De Joodsche perscommissie deelt mede: Van de Ned e rl andsch-Du 1 tsohe grens werd gisterochtend om halfelf van zeer betrouwbare zijde het volgende mede gedeeld: Sinds eenige dagen dwalen in de bosschen langs de Nederlandsch- Duitsche grens en ook verder in de omgeving Joodsche kinderen rond. die waarschijnlijk vader- en moederloos uit onbekende steden en dorpen hier heen zijn geloopen. Wanneer zij aan de Nederlandsche grens komen, worden zij door de Nederlandsche grensbewa king in veiligheid gebracht. Vragen van den heer Albarda. Het Tweede Kamerlid Albarda heeft aan den minister van Koloniën de volgende vragen gesteld: 1. Is het waar, dat onlangs aan Duitsche reizigers van Joodschen bloede, passagiers op de „Johan van Oldenbarneveldt", die Java wilden bezoeken, door een immigra tie-ambtenaar te Batavia verboden is daar aan land te gaan. hoewel deze reizigers wel te Sabang en te Belawan aan den wal waren geweest en zij konden aantoonen, niet voornemens te zijn, zich in Neder- landsch-Indië te vestigen, en dat door dien Zoo'n sublieme melange, in zoo'n kearig model een zóó fijne „Uiltje" tegen zulk een bescheiden prijs... dat is werkelijk een ontdekking! De nieuwe Uiltje-collectie brengt vele van der gelijke verrassingen, de een al smakelijker dan de ander! Informeert eens spoedig bij uw win kelier. Hij heeft ook handige, mooi-gedeco- reerde Uiltje-blikken van K) s tides, voor feestelijke gelegenheden. Uittil Subliem 5 ct. Penaal 6 ct. Bolknak 8 ct. N.V SIGARENFABRIEK JL* BOfcSA" (Ingez. Med.) DE HARINGVISSCHERIJ. (Van onzen visscherij-medewerker). Met de groote visscherij onder den Engelschen wal is het gedaan. Dit wil echter niet zeggen, dat het daar met de vangsten geheel en al af- geloopen is. Dit is niet het geval; er waren de afgeloopen week nog verschillende schepen, die mooie vangsten gedaan hebben, wat wel bleek uit den aanvoer van versche haring. De prijs van de versche was varieerend; in het begin van de week was de markt zeer vast. Dinsdag morgen liepen de prijzen bij geringen aanvoer zelfs tot boven de f. 4.De vraag uit Duitsch land was echter niet groot; het blijkt, dat de Genehmigungen afgegeven worden, naar ge lang van behoefte aan haring. Daar de Duitsche markt de laatste weken ruimschoots voorzien is door aanvoeren van eigen treilers en vanuit Engeland, schijnt men thans de invoervergun ningen voor haring uit Holland slechts lang zaam af te geven. Voor het moment is dit natuurlijk voor ons jammer, doch het is te ver wachten. dat het straks wel in orde zal komen, daar Duitschland toch verplicht is het vast gestelde bedrag af te nemen. De toestand op de gezouten-haring-markt bleef ongewijzigd. Tengevolge van de door de Reedersvereeniging vastgestelde prijzen is het marktverloop thans wel wat eentonig. Men weet van te voren wat de haring waard is en wat deze op zal brengen. Toch werkt het systeem uitstekend en het is voor den handel ambtenaar van die reizigers is verlangd, dan zij schriftelijk zouden verklaren, niet ais „Ariërs" te kunnen worden beschouwd? 2. Indien de eerste vraag bevestigend wordt beantwoord, wil de minister dan mededeelen. om welke redenen dien reizi gers is verboden te Batavia aan land te gaan? 3. Wil de minister mededeelen, of hij het beleid van den immigratie-ambtenaar te Batavia goedkeurt en, indien hij dit niet goedkeurt, welke maatregelen zijn genomen, om te voorkomen, dat in den vervolge on derscheid wordt gemaakt tusschen Jood sche en niet-Joodsche reizigers? Fabriekspersoneel staat per centage van loonen af. In een gisteravond op initiatief van twee jeugdige fabrieksarbeidsters eener garen- spinnerii te Gouda gehouden vergadering van het personeel waarbij 300 personen aanwezig waren mef algemeene stemmen het besluit genomen van hoog tot laag voorloopi? voor den tiid van drie mannden een procent van het verdiende weekloon of salaris af te staan voor daadwerkelijke hulp voor de vluchtelingen. Over drie maanden zal. indien nog verdere hulp noodig is, een nieuw besluit worden genomen. van belang, dat de prijzen op eenzelfde peil blijven en men niet iederen dag het risico loopt van een dalende markt, zooals dit het vorig jaar het geval was. Bovendien ls het van groot belang, dat de haringvoorraad zich in handen bevindt van den handel en voor het restee- rende gedeelte door de Reedersvereeniging is opgekocht; die in tegenstelling met de vele speculanten van het vorig jaar een vaste prijs politiek volgt. Met den export bleef het bevredigend gaan. Binnenkort is de jaarlijksche stilstand te ver wachten, die meest tegen St. Nicolaas aan vang t en ongeveer tot Kerstmis duurt. Zaterdag j.l. is men in Engeland gestopt met het inzouten van haring. Dit jaar werden on geveer ruim 360.000 vaten ingezouten tegen 480.000 in 1937. De Engelsche visschers klagen over een zeer slecht seizoen. De prijzen waren belangrijk lager dan het vorig jaar en tengevolge van te streng doorgevoerde beperking werd minder haring geland. De Engelsche curers hebben dezelfde klacht over de haring als wij. nl. dat de haring dit jaar bijzonder klein valt. De voorraad bestaat dan ook overwegend uit small-Matties. De eerste Hollandsche schepen zijn deze week naar Het Kanaal vertrokken om daar hun ge luk te beproeven. De Kanaalvisscherij heeft de vorige week goede resultaten opgeleverd; het is te hopen, dat de visscherij daar nog wat zal aanhouden en dat de Hollandsche schepen er op het einde van het seizoen nog wat van zullen profiteeren. DE AFGELOOPEN WEEK TE IJMTJIDEN. (Van onzen correspondent). Wel waren er deze week geen dertig- a veer tigduizend kisten haring aan den afslag, zooals de laatste weken, maar toch was de aanvoer nog behoorlijk. Er werden 21.500 kisten aan gevoerd door een zestigtal loggers en 8 Engel sche drifters en de prijzen waren de hoogste van het na-seizoen. De exporteurs behoeven echter nog niet bang te zijn dat het al naar het einde loopt; als het ten minste zoo gaat als verleden jaar. kan er nog heel wat komen, want toen kwamen er de eerste weken van December nog honderd a honderd-dertig sche pen per week binnen en sloot de laatste week van genoemde maand af met vijftig schepen. De exporthandel is zeer willig tegenwoordig, hetgeen wel blijkt uit de prijzen en zoodoende maken de loggers nog mooie besommingen. Tal van schepen brengen het tot f. 800 a f. 1000 of zelfs hooger. We hadden deze week twee feiten, die ge boekstaafd dienen te worden: de ..Erin" was Maandag en Dinsdag aan de markt van de verre visscherij. Het werd een groote teleur stelling. want de vangst bedroeg slechts 2000 manden, terwijl verleden jaar reizen van 3000 4000 manden werden gemaakt, De besom ming was f. 4400 en ook als men daarbij de f. 2500 rukssubsidie telt blijft het nog een poover resultaat. De ..Delft" bracht van een Noordzeereis f. 6400 aan den wal! Dat ss heel wat beter. De „Erin" heeft het ditmaal wel bijzonder ver gezocht; zij heeft gevischt in de buurt van Kaap Kanin op ongeveer 70 mijl van Spitsbergen. Ze had voor haar thuisreis 8 a 9 dagen noodig wat tevens de „leeftijd" is van de laatst ge vangen visch; de vangst was dus tamelijk „be legen" en dit heeft een groote rol bij de prij zen gespeeld. Het tweede feit. dat gememoreerd dient te worden in de maiden-trip van de „Viking Bank" die 100» manden opleverde met een be somming van f. 4250. Geen slecht begin. Het moet een heel goed schip zijn, een beste trek ker. Er waren deze week eenige booten, die goede reizen maakten. Dat waren behalve de reeds genoemde „Delft" en „Viking Bank" de „Cor- nelis de „Haarlem" en de „Amsterdam"; ver der waren de besommingen over het algemeen matig, er waren gelukkigen en minder geluk kigen. Tot de laatste behooren vooral de sche nen die Dinsdae aan de markt waren. D?ze dag was minder dan de andere dagen van de voor-week. KATWIJK a. ZEE. 10 Nov. Aan den afslag 4 partijen haring: Volle 9.30 8.70; Ijle 6.60; Steurharing 7.95—7.50.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 13