BINNENLAND IEIDSCH DAGBLAD - Derde Biad Zaterdag f9 November 1938 Groote aankoopen van buitenlandsche vliegtuigen Ernstige critiek der Tweede Kamer Na de ramp van de „Ijsvogel" BOEKEN B IJ GEMENGD NIEUWS Mede-raadsleden omgekocht Lugubere vondst te Amstenrade (L.) BURGERSDIJK NIERMANS Felle brand in Jutphaas Vertrouwen in een helderziende BREESTRAAT 113 Jeugdige moordenaars] Voor de Nederlandsehe luchtmacht. ONDERHANDELINGEN MET ENGELSCHE. AMERIKAANSCHE. ITALIAANSCHE EN DUITSCHE FABRIEKEN. Naar de „Msb." verneemt, voert de Nederlandsehe regeering: onderhande lingen met verschillende buitenlandsche vliegtuigfabrieken, om ten behoeve van de Nederlandsehe luchtmacht een groot aantal jacht- en jaeht-bombarde- mentsvliegtuigeii aan te koopen. De regering is blijkbaar van oordeel, dat de Nederlandsehe industrie niet bij machte is, in de dringende behoefte aan een snelle uitbreiding van het luchtwapen te voorzien, zoodat tot het aanschaffen van buitenlandsche ont werpen en dfe mogelijkheid tot licence- bouw m Nederland, besloten is. Er zijn besprekingen gaande o.a. met de Duitsche Heinkel fabriek, de Britsche Haw ker fabriek en de Amerikaanse he vliegtuig, fabrieken van De Seversky en Vultee. Ook zou nog met een Italiaansche fabriek wor den onderhandeld Het product van de Heinkel fabriek, dat eventueel in aanmerking zou komen voor aanschaffing, is de He112. uitgerust met een Daimler-Benz motor van 1100 P.K. Dit type is door Duitschland voor export vrij gegeven, wat een zekere aanwijzing is. dat de Duitsche luchtmacht zelf over aanmerke lijk beter en moderner jagers beschikt. Het zelfde geldt in betrekkelijke mate voor de overige buitenlandsche fabrikaten, die men eventueel zou willen aanschaffen. Voor aar.schs'fing uit Engeland komt in aan merking de Hawker ..Hurricane", een een- zitter-jachtvliegtuig. dat- in groote series voor de luchtverdediging van Londen wordt aangemaakt. De ..Hurricane" is uitgerust met een 1050 P.K. Rolls Royce ..Merlin" motor en kan een maximum snelheid be reiken var 540 K.M. per uur. De Amerikaansche Vultee is de V11 GB. een twee-persoon^ jager-bommenwerper, die maximaal 390 K.M per uur loopt met den Wright „Cyclone" G 5 motor en 404 K.M. per uur met den Pratt Whitney ..Wasp" 1830 S3C3G motor. De Seversky is een één-persoons-jager type 35. uitgerust met een 950 P.K. Pratt Whitney .Twin Wasp" motor. Dit toestel heeft een maxi mum snelheid bereikt van 506 K.M. per uur. Men is. aldus deze leden, bij de beoor deeling van dit wetsontwerp, gesteld voor de onaangename taak van een keuze tus- schen twee kwaden, van een beslissing, die in welken zin zij ook wordt genomen, het rechtsgevoel bezwaarlijk in allen deele zal kunnen bevredigen. Intusschen waren zij van oordeel, dat, onder de gegeven omstandigheden, de voor gestelde regeling de uit verschillende oog punten nog minst schadelijke, zelfs al thans naar het gevoelen van eenigen hun ner de redelijkerwijze thans eenig moge lijke oplossing zal kunnen brengen. Sommigen dezer leden konden het wets ontwerp aanvaarden op grond van de over weging. dat alle kosten, welke op een be drijf rusten, zoowel vaste als variable kos- fen, grondslag vormen voor de berekening van den prijs en derhalve normaliter de consument ten slotte deze kosten betaalt. Men moet dus aannemen aldus deze lie den. dat in het algemeen de consument de voorraadheffingen op spijsvetten heeft voldaan. Gaat men daarbij nu uit van de redelijke gedachte, dat restitutie aan dezen uitgesloten is, dan is er alleszins reden het wetsontwerp te aanvaarden. Bij dit betoog sloten zich verscheidene leden aan. Ook voor hen was van over wegende beteekenis, dat wanneer de terug vorderingen van op voorraden betaalde heffingen zouden worden toegewezen, het geen. hoewel geenszins zeker, toch mogelijk moet worden geacht onredelijke bevoor deel ng van enkele handelaren daarvan het gevolg zou zijn terwijl de consument, in stede van zich een restitutie van volda- nen accijns te zien toevallen, dubbel zou hebben te betalen. Ten slotte werd schier algemeen de hoop uitgesproken dat de administratie er m het vervolg op bedacht ral zijn, hare gewichtige taak roet zulk een zorgvuldigheid te verrichten, dat fou ten, als in casu gemaakt, niet meer zullen voorkomen. Teraardebestelling van mevrouw SchneiderKoch. l' Te Westerveld vond gistermiddag de be grafenis plaats van het stoffelijk overschot van mevr. M. H. S. SchneiderKoch. I Na een korten rouwdienst in de aula. eeleid door den Duitschen predikant, ds. Voges uit Amsterdam, werd het stoffelijk overschot aan de aarde toevertrouwd. De K.L.M. was vertegenwoordigd dooi den heer A. van der Paauw, chef van de afdeeling vervoer en den heer Slotemaker. Een familielid dankte voor de belang stelling. Crematie van kapitein W. v. Gemeren. Op Westerveld is het stoffelijk overschot van kapitein W. van Gemeren verascht. Onder de aanwezigen zagen wij luitenant- generaal Best. commandant van de lucht verdediging. lui tenant-kolonel van Heijst, commandant, van de luchtvaartbrigade, luitenant-kolonel Zegers en kapitein-vlie ger Mante van de luchtvaart-inspectie, kapitein v. Weerden Poelman, commandant van de J.A.V.A. te Schiphol, enz. De K.L.M. was vertegenwoordigd door de heeren P. Guillonard. onder-directeur. A. v. d. Paauw, chef van de afdeeling vervoer, en Slote maker. Toen het stoffelijk overschot op Wes terveld was aangekomen, werd het door tien officieren van de luchtvaartafdeeling naar de groote aula van het crematorium gedragen, waarbij vier collega's van den overledene als slippendragers fungeerden. De kist was gedekt met de Nederlandsehe driekleur. Luitenant-kolonel van Heijst schetste als eerste spreker de plichts betrachting van kapitein van Gemeren. die in zijn leven een voorbeeld was geweest van een uitmuntend militair. Namens de K.L.M. sprak vervolgens de heer Guilonard. Een der familieleden dankte tenslotte voor de belangstelling. Hierna speelde de organist twee coupletten van het Wilhel mus. terwijl de kist met het stoffelijk over schot langzaam werd neergelaten. Wat zal de wetgever doen? Namens de drie middenstandsbonden schrijft men ons: Dezer dagen is gebleken, dat de reeds eenige maanden terug bij geruchte bekend geworden plannen tot invoering van het cadeaustelsel bij verschillende firma's, welke tot op heden dit verkoopsysteem nog 3416 (Inges. Med) OP TERUGVORDERING VAN GELDEN IN ETERBAND MET DE CRISIS ZUIVEL WET. Volgens het voorloopig verslag over het ontwerp van wet houdende voorziening ten aanzien van de terugvordering van gelden gestort of betaald in verband met artikel 8 der crisiszuivelwet 1932 opperden vele leden bedenkingen tegen dit wets ontwerp. Als ernstigst bezwaar werd gevoeld de omstandigheid, dat het wetsontwerp de mogelijke gevolgen beoogt af te wen den van een rechterlijke uitspraak in hoogste instantie door voor de toe komst af te snijden de toetsing door den rechter van de wettigheid van een Kon. Besluit of ministerieelc beschik king waarvan intusschen de onwettig heid bij de zooeven bedoelde uitspraak reeds werd vastgesteld. Wettiging achteraf van onwettige overheidsdaden door middel van een interpretatieve wet met terugwerkende kracht waarmede dit wetsontwerp, zij het in een nog bedenkelijker vorm. is gelijk te stellen, achtten zij een aan tasting van de rechtszekerheid der burgers, een ontoelaatbare inbreuk op het wezen van den rechtsstaat, gelijk wij dien gelukkig nog kennen, tenzij onomstootelijk zou vast staan, dat het algemeen belang zulk een maatregel onafwijsbaar vorderde. De aan het woord zijnde leden waren hiervan niet overtuigd. Volgens hen is men ten departemente Inderdaad eerst na het tot stand komen van de wet. op de gedachte gekomen ook de niet verpakte vetten te belasten, zulks vermoedelijk om fiscale redenen. In stede nu van toen een wetswijziging voor te be reiden. waarbij ook belasting vam onver pakte vetten zou worden mogelijk gemaakt, heeft men de aanvulling getracht buiten de wet om aan te brengen. De door den minister gevreesde finan ciële gevolgen kunnen, al zouden zij. zoo zij inderdaad intraden, uiteraard te be treuren zijn. zonder meer geen voldoenden grend opleveren voor het treffen van een zoo bedenke lij ken maatregel, als thans is voorgesteld. Wanneer de vrees niet bestond, dat terug vorderingen zullen worden toegewezen, zou dit wetsontwerp niet zijn ingediend. De weg naar den rechter meet worden afge sneden en de reeds aanhangig gemaakte procedures mor ten krachteloos worden ge maakt. Dit is in wezen hetzelfde, als het oni krachten van een reeds gevallen rech terlijke beslissing. Deze leden meenden aan de totst&nd- kem ng van zulk een wettelijke voorziening hunne medeweiking niet te mogen verlee- nen. Andere leden konden dit afwijzend standpunt niet deelen Zij wilden geenszins o kennen, dat een gelegenheidswet. als in het aanhangig ontwerp vervat, slechts bij zeer hooge uitzondering mag worden tot stand gebracht. BEGRAFENIS VAN SLACHTOFFERS. (Vervolg van gisteren). Bij de ter-aarde-bestelling van het stof felijk overschot van gezagvoerder J. Dul- melaar heeft de heer Plesman namens de Koninklijke Luchtvaart Maatschappij ge wezen op de groote verdiensten van dezen piloot, die zijn vak zoo volkomen kende. Spreker was overtuigd dat er zich iets zeer bijzonders moet hebben voorgedaan, een volkomen vreemde verrassing, die plotse ling een zeer zware taak op de schouders legde van dezen gezagvoerder, die één was met zijn vliegtuig, en misschien is het wel aan zijn bekwaamheid te danken, dat de gevolgen van het ongeluk niet ernstiger waren, en dat twaalf passagiers en de ste ward gespaard zijn gebleven. Duimelaar kennen was genieten van zijn vroolijkheid en vriendschap. Spreker dank te hem. wien hij drie en twintig Jaar ge kend heeft, voor het werk, dat hij verricht heeft voor de maatschappij. Men genoot van zijn omgang en spreker was er van overtuigd, dat hij tot het laatste oogen- blik als een gelukkig mensch door het le ven is gegaan. De heer Plesman eindigde met woorden van troost voor de echtge- noote en de nabestaanden van Jan Duime laar. De oudste vriend van den overledene, de gezagvoerder G. te Roller, sprak door aan doening overmand, slechts de woorden: „Jan, namens alle collega's en vrienden rust in vrede." Terwijl het orgel Schuberts „Aller See- len" speelde, werd de kist tusschen een haag van belangstellenden en gevolgd door een groote menigte vrienden naar het graf gedragen, waar de bijzetting volgde en een familielid voor de belangstelling dankte. Begrafenis C. J. W. Surber. Te Rotterdam is gistermiddag onder zeer groote belangstelling op de begraafplaats Crooswijk het stoffelijk overschot ter aarde besteld van den heer C. J. W. Surber, den marconist van de „Ijsvogel". Tot de velen, die gekomen waren om den doode de laatste eer te bewijzen, be hoorden de heeren D. van Driel van Wa- geningen. leider van het bijkantoor van de K L M. te Rotterdam, de heer H. F. Thijssens, J. A. Thoenens en W van Ton- gsrioon, van het vliegveld Waalhaven, J. Noordanus, mej. Elsie Hooft, namens de stewardessen der K.L.M.. luitenant ter zee eerste klasse W. H. Tetenburg, namens den chef van den marinestaf, directeur en lee raren van de radioschool, C. T. G. Nelck namens de Vereeniging van Radiotelegra fisten ter Koopvaardij en bij de Lucht vaart en vele employé's van de K.L.M. Onder de vele bloemstukken er was een aparte volgauto om de kransen en bloemen te vervoeren waren er van de K.L.Mder K.N.I.L M, van den Marine Luchtvaartdienst en van Soesterberg. van de Vereeniging van Nederlandsehe Vlie gers, de Vereeniging van Boordwerktuig kundigen en van do Air Hostesses. Onder het spelen van Ases' Tod van Grieg werd het stoffelijk overschot de ka pel binnengedragen. Daar werd achtereenvolgens het woord gevoerd door de heeren H. Fuchs, namens de directie van de K L M. en namens het vliegend personeel, C. T. G. Nelck, namens de collega's, H. Mostert. oud-onderwijzer van Surber, J. Blankert. als vriend van den vader van den overledene, den heer Brand als oudste huisvriend en tenslotte door ds. G. J. Westmijse. Hierna werd de I kist grafwaarts gedragen. STERKE UITBREIDING VAN HET CADEAUSTELSEL IN UITZICHT? Ung«z. Med.) niet toepassen, thans bij enkelen geheel voor uitvoering gereed liggen. Inmiddels ziet het er naai' uit. dat het hier niet en kele firma's geldt, docii een heele groep, welke voornemens schijnt te zijn het cadeaustelsel op zeer uitgebreide schaal tc gaan toepassen, eventueel in onderlinge samenwerking. Voor den handeldrijvenden middenstand zal deze ongunstige ontwikkeling der din gen, wanneer zij een feit mocht worden, wel zeer teleurstellend zijn. Niet alleen zal men hebben te rekenen op een groote uit breiding van het cadeaustelsel onder de fabrikanten, die het cadeaustelsel nog niet toepasten, doch het is te voorzien, dat ook in de kringen der firma's, welke thans reeds cadeaux geven, van den wederomstuit het betrokken verkoopsysteem nog krach tiger dan voorheen zal worden toegepast. In middenstandskringen wordt stellig ge hoopt, dat de Minister van Economische Zaken bij de Memorie van Antwoord ter zake de Rljksbegrooting over 1939, als een uitvloeisel van het o.a. door de rijksaccoun tants ingestelde onderzoek naar de betee kenis van het cadeaustelsel voor de bin- nenlandsche fabrikanten van cadeau-arti kelen, uiteindelijk bevredigende mededee- lingen zal kunnen doen. De allernaaste toekomst zal leeren of de dreigende uitbreiding van de toepassing van het cadeaustelsel als boven geschetst, door maatregelen van de regeering nog zal worden voorkomen, in het algemeen belang en in dat van den handeldrijvenden mid denstand in het bijzonder. .VERSPREIDE BERICHTEN. De gewone audiëntie van den minister van onderwijs kunsten en wetenschappen zal od Donderdag 24 November niet plaats hebben. HET DORPJE MADE IN REP EN ROER. De bevolking van het dorpje Made. op ongeveer 15 K.M. afstand van Breda gele gen. wordt in beroering gebracht door een gerechtelijk vooronderzoek tegen drie raads leden, van wie er één een vooraan staand inwoner van Made reeds uit al zijn openbare functies, n.l. die van ge meenteraadslid, kerkmeester van de R.-K. kerk. voorzitter van den R.-K. Bond van Groote Gezinnen, voorzitter van het Oran jecomité, zijn ontslag heeft genomen. Een en ander vindt naar ons bij een onderzoek ter plaatse bleek zijn oorzaak in een benoemingskwestie, waarbij het raadslid, dat inmiddels als zoodanig zijn ontslag heeft genomen, de aannemer en wegenbouwer W. de W., gedeeltelijk met, gedeeltelijk zonder succes heeft gepoogd zijn mede-raadsleden over te halen hun stem voor de benoeming van een gemeen tesecretaris uit te brengen op zijn 30-jari gen zoon M. de W.. die niet op de voor dracht van B. en W. voorkwam. Op alle mogelijke wijzen werd getracht stemmen voor de benoeming van De W. Jr. tot gemeente-secretarie te winnen. Aan het eene raadslid, wiens zoon een motorenhan- del heeft, werd beloofd dat deze zoon de levering en reparaties van de motoren, dei- bij het bedrijf van De W. Sr. in bedrijf zijnde motorschepen enz., zou krijgen. Aan een ander raadslid werd een bedrag van f. 250 toegezegd, wanneer door diens stem de jonge De W. zou worden benoemd. Een derde raadslid, een kleine boer. zou bij be noeming van den De W. als belooning voor zijn stern zijn veestapel zien uitgebreid met een koe, terwijl een vierde raadslid slechts behoefde mede te deelen welk bedrag hij als belooning voor zijn stern verlangde. Dit laatste raadslid, een ronde Brabantsche boer, die zijn keuze reeds bepaald had, schijnt de handelingen van De W. aan het licht te hebben gebracht, ook al hebben deze handelingen niet tot het gewenschte resultaat geleid. In de raadsvergadering van 22 September j.l. immers heeft De W. Jr. slechts drie stemmen gekregen, terwijl zeven stemmen werden uitgebracht op nummer één van de voordracht van B. en W. Eerst dezer dagen drongen de geruchten over de pogingen tot omkooping door uit latingen van het laatstgenoemde raadslid tot de justitieele autoriteiten door, waarna een gerechtelijk onderzoek werd gelast naar de handelingen van De W. Sr. en van de raadsleden die hun stem op De W. Jr. uitbrachten. Dit onderzoek bracht aanstonds voldoen de feiten aan het licht om tegen het raads lid-aannemer proces-verbaal op te maken, waarna deze op advies van zijn raadsman onmiddellijk ontslag uit al zijn openbare functies heeft genomen. Het onderzoek te gen de beide andere raadsleden duurt nog voort, doch wordt bemoeilijkt door dr schriftelijke geheime stemming. „Tel. Li>k eener jonge vrouw, gewikkeld in een zak, gevonden. ECHTGENOOT GEARRESTEERD. Gistermiddag omstreeks 4 uur heeft de gemeentepolitie van Brunssum in een bouwland, gelegen te Amstenrade, een afschuwelijke ontdekking gedaan. In een gonjezak gewikkeld lag daar het lijk van een 23-jarige vrouw uit Brunssum, die sedert enkele dagen werd vermist. De beenen van het slachtoffer staken uit den zak. Onmiddellijk werden de noodige maat regelen genomen en het parket te Maas tricht van deze lugubere vondst op de hoogte gesteld. Na eenigen tijd was de officier van justitie ter plaatse, waarna men onmiddellijk tot een onderzoek over ging. (Ingez. Med.) Naar wij vernemen heeft dit onderzoek geleid tot de voorloopige inhechtenisne ming van den 28-jarigen echtgenoot der vrouw. Het echtpaar was drie maanden geleden in het huwelijk getreden. Naar het schijnt konden de jonggehuwden het goed met elkander vinden. Maandagavond j.l. heeft de vrouw per fiets haar woning ver laten en sedert dien heeft niemand meer iets van haar vernomen. Smederij in vlammen opgegaan. IIET DUURDE EEN UUR VOORDAT DE BRANDWEER KWAM. In den afgeloopen nacht is door tot nu toe onopgehelderde oorzaak de groote sme derij annex fabriekje van den heer G. W. Koppen, gelegen aan het Kanaalplein in de gemeente Jutphaas geheel in vlammen opgegaan. Omstreeks half een bemerkten enkele bewoners van het Kanaalplein, een afzonderlijke buurt met een dertigtal ar beiderswoningen. enkele winkels alsmede voornoemde smederij, dat er in deze laat ste een begin van brand was uitgebroken. Zij waarschuwden terstond de brandweer, zoowel plaatselijk als die te Utrecht. Deze laatste rukte evenwel niet uit vermits de brand binnen de gemeente Jutphaas woed de. Het duurde nog bijna een uur voor de brandweer met een motorspuit aanrukte en toen stond, mede ten gevolge van den krachtigen wind de smederij reeds in lich ter laaie. Aan blusschen viel toen niet meer te denken. De windrichting was gelukkig zoodanig, dat de vonkenregen op de achterliggende landerijen neerkwam. Ware dit niet het geval geweest dan zou waarschijnlijk de geheele buurtschap afgebrand zijn, waar door tientallen gezinnen dakloos geworden zouden zijn. Van den inventaris van de fabriek kon niets worden gered. Daar de eigenaar, de heer Koppen, niet te bereiken was, kon niet worden nage gaan hoe groot de schade is. DE OPLICHTING TE ROTTERDAM, Weer een arrestatie. Het politieonderzoek te Rotterdam in zake de affaire van de oplichting van den oud-Indischman B., waarbij eenige amb tenaren ten stadhuize zijn betrokken, vor dert thans snel. Gisteren is andermaal een gemeente-ambtenaar van de afdeeling wachtgelders ten stadhuize, zekere A„ ge arresteerd. Deze heeft tweemaal een schuld bekentenis van een valsche handteekening voorzien en nadat B de gelden had uit betaald, heeft hij beide malen het bedrag aan K. overhandigd. Financieel heeft hij van deze manipula ties dus geen voordeel gehad. Ook A. zal terzake van valschheid in ge schrifte worden, vervolgd. UTRECHTSCHE JONGEMAN RAAKTr F. 1100 KtVUT. Een „wereldberoemde" helderziende, dj, volgens de advertenties in de neutrale bi, den voor alle moeilijkheden uitkomst wist en voor wien (weer volgens de adverten ties) geen zaak te duister was, had zich van Den Haag in Utrecht gevestigd en oefende op de Voorstraat aldaar zijn prak- tijken uit. Dat de man wel iets te veelover zichzelf gezegd heeft, en dat hij toch niet uit alle moeilijkheden kon komen, bewijst het simpele feit, dat hij wegens oplichting van 1100 gulden door de politie gearre steerd is. De 47-jarlge man, die aan de Haagsche politie goed bekend is, omdat hij reeds meer veroordeelingen wegens verduistering en andere praktijken achter den rug heeft had met zijn advertenties een 24-jarl»eii Utrechtschen jongeman tot zich gelokt. Het was hem natuurlijk uitsluitend te doen om het erfenisje, dat den goedgeloovigen jon geling niet lang geleden was te beurt ge vallen. Hij deed dit zoo geraffineerd en met zulke gefingeerde verhalen, dat zijn slachtoffer hem geheel vertrouwde en hem alles betaalde, wat hij vroeg. En dat was geen kleinigheid. Vooreerst- kostte het ge wone consult vijf gulden. Daarna hoorde de dokter zijn patiënt zooveel mogelijk uit en bemerkte aldra dat er aan den bleeken jongeman meer te verdienen viel. Zoo was hij werkloos, Dus paaide den man hem met een goede betrekking. Maarde Jong' man was ziek, moest gekeurd worden en om het juiste geneesmiddel te vinden moest de helderziende „in trance", het geen zestig gulden per uur kostte. Doch daar bleef het niet bij. want zoo'n trance toestand duurde vijf uur. zoodat het slacht offer na een dergelijke vertooning niet minder dan f. 300 kwijt was. Het mooiste was, dat de jongeman daar niet bij mocht zijn, want, zoo vertelde de man de trance kwam alleen in een absoluut stille omge ving! De Voorstraat te Utrecht was te druk en zoo moest hij daarvoor naar Den Haag. Wat hij daar uitvoerde, laat zich gemak kelijk raden; in ieder geval vond de poli tie bij zijn arrestatie niet meer dan hon derd gulden terug. De overige duizend wa ren in Den Haag opgemaakt. Men begrijpt bijna niet hoe de Jongeman zoo goedgeloovlg kon zijn. Nog een voorbeeld van de bedriegerij: Op zekeren dag bracht de Jongeman een j portret van een meisje mee. Hij vond haar I wel aardig enafijn, het einde van het 1 gesprek was dat de helderziende haar ka- J rakter zou analyseeren voor 200 gulden. Zoo handig wist de man het aan te leggen, dat. toen men hem vroeg, hoeveel zijn maandelijksche Inkomsten bedroegen, hij zonder aarzeling opgaff. 1000. zoodat die erfenis van zijn slachtoffer als „inkom sten" aangeslagen werd. Dit spelletje had reeds vier weken ge duurd en nog koesterde de jongeman geen I argwaan. Toen hij deze dingen toevalliger- I wijze aan zijn vriend vertelde, bleek deze wereldwijzer te zijn en raadde hem aan I het geval aan de politie voor te leggen. I (Ingez. Med.) Deze arresteerde den oplichter onmiddel lijk. J Zooals gezegd, bleek hij reeds een dui-1 zend gulden er door gejaagd te hebben, I hoewel hij zijn kamerhuur niet kon va- doen. (MsW I ERNSTIGE ONTPLOFFING TE ROTTERDAM. Twee zwaar gewonden. Gistel-middag omstreeks één uur heelt I zich in de koperslagerij van de gebroeders Saris aan de Bleekersteeg te Rotterdam een ernstige ontploffing voorgedaan. Hierbij werden twee arbeiders ernstig gewond. Zij I liepen o.a. een beenbreuk op en zlln naar I het ziekenhuis aan den Coolsingel 07er- gebracht. Omtrent de oorzaak der ontploffing kon den geen inlichtingen worden verstrekt. buttenlandsch gemengd. TENSLOTTE GEARRESTEERD. Twee broers, 13 en 20 jaar oud, heb ben in Karinthie vijf autorijders ver moord, De vorige week hebben zij twee automobilisten vermoord. Omtrent het optreden dezer jeugdige I autobandieten meldt het Duitsche Nieuws-1 bureau nader, dat zij nabij Huettenburg door een autoval een auto hadden aange houden. waarvan zij den bestuurder had den doodgeschoten, om zich vervolgens met I den wagen uit de voeten te maken. Zij be-4 gaven zich naar het gebied van Perehau in Stiermaken, en met behulp van een over den weg geworpen boom stelden zij een nieuwen autoval op. Om acht uur 's avonds naderde een auto van het arbeidsbureau Judenburg. De drie inzittenden, twee in genieurs en de chauffeur, stegen uit om oe hindernis op te ruimen. De chauffeur werd daarbij doodgeschoten. Terwijl de eene ingenieur kon vluchten werd^de andere door de bandieten als meegenomen. De snelrijdende wagen reed J echter tegen een brugpeiler en sloeg ove I den kop. tengevolge waarvan de drie in zittenden op straat geslingerd werden, als gijzelaar medegenomen Ingenieur z° hierbij ontsnappen. Spoedig daarop werden de band.ie« door een afdeeling S A. opgespoord H'e i ontspon zich een hevig vuurgevecht, bij twee S.A. lieden werden gedood, beide moordenaars die door schoten s wond werden,-zijn tenslotte overmees'i en naar Judenburg overgebracht. Ovw motteven van hun optreden hebben zl) niet willen uitlaten. jj Naar Reuter nader meldt, heeft oe w tie verklaard, dat berichten over nero? l| niet Juist zijn. Volgens sommige Benm1 aldus Reuter, zou het gebeurde een P"- tieken achtergrond hebben, daar de val gepleegd Is op partij beambten. 2—3

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 10