STEGEMANS Nieuws uit de Filmwereld Vliegen en filmen Binnenland Tweede Kamer op den zetel der regeering lisle Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 18 November 1938 Derde Blad No. 24125 (e PORTRET VAN winkelier Uit Ned. Oost-Indië LUCHTVAART FAILLISSEMENTEN Het voorstel-De Geer en de Tariefmachtigingswet HONIG's KEUKENSTROOP^#***^ [William Wellman's twee hobbies ïpenburg krijgt militaire HANGARS. Accoord tusschen Defensie en het bestuur van Ypenburg. Tusschen het bestuur van het vliegveld I fpenburg en het Ministerie van Defensie Ij een principieel accoord tot stand geko men ten aanzien van den bouw van mili taire hangars op dit terrein. Het Departement van Defensie zal na- jer beslissen, op welk tijdstip de bouw zal aanvangen en welke afmetingen de han gars zullen krijgen. Het is nog niet zeker of er één of meer hangars gebouwd zullen Korden: dit hangt voor een groot deel sa men met de encadreering van de lucht- raartregimenten, welke binnenkort ge vormd zullen worden. Door de tegemoetkomende houding van I het bestuur van Ypenburg hadden de on derhandelingen met het mln'sterie een vlot terloop. De bestemming van het vliegveld ïpenburg zal overigens niet veranderen. Het blijft de zetel der N.L.S. en het cen- Irum der opleiding voor sport- en M-bre- vet. „Vad." HET VISSCHEN MET DEN SPIERINGHENGEL. I Op vragen van het Tweede Kamerlid Kle- I rit, naar aanleiding van een vonnis van I d? rechtbank te Rotterdam, als gevolg raarvan het visschen op spiering slechts worden beoefend door bezitters van |een°groote vischakte B., hebben de minis- I tors van economische zaken en van finan- |c:én om. het volgende geantwoord: Dat aan bovenbedoelde beslissing groote I bezwaren zijn verbonden voor een zeer I groot aantal bona fide hengelaars en dat I oeze bezwaren speciaal treffen sportvis- Irdiers met een zeer laag inkomen en on- Idersteunde werkloozen, kan in het alge- lr.een niet worden toegegeven, omdat de Ibaa fide hengelaars hun sport ook met Isnder vlschtulg dan den z.g. spieringhen- I pel kunnen beoefenen, voorts omdat het I visschen met den sp zringhengel vrij mag Ivorden uitgeoefend beneden de grens tus- Ischen rivier- en kustvlsscherij en dat uit bet door enkele gemeenten aangevraagde lantal groote vischakten B. is gebleken, |üt bij vele spieringvisschers tegen het aan lagen der akte geen bezwaar bestaat. De minister van economische zaken is be- |reid bij een eerlang te ontwerpen nadere jziging van de visscherijwet te overwe gen, of aanleiding bestaat voor het opne- pen van een door den heer Kievit ge vraagde bepaling, volgens welke het vis- ctren op spiering met den daartoe dlenen- e hengel zonder vischacte kan plaats heb- in. of althans deze visscherij wordt toe- sstaan aan vlsschers, in het bezit van een bine vischacte. ROOKVERBOD IN HAAGSCHE WARENHUIZEN. |üet reeds aangekondigde rookverbod voor sgschc warenhuizen (voor zooveel be itelt de ruimten, welke niet in gebruik pa als kantoor of als eetgelegenheid voor p) publiek) treedt morgen in werking, iet geldt voor: de Bijenkorf, Vroom en Dieesmann, het ..Warenhuis", de Hema en IC. en A. Brenninkmeyer. die zegt: Eind goed, al goed. Hoe goed moet dan zoo'n worst wel zijn: die heeft twee einden. Maar als U de echte Ge'dersche verlangt, die van Stegeman, met die heerlijke, zachte rooksmaak, kijk dan vooral welk loodje er aan het touwtje zit, dal ze bijeen houdtl LET OP of er wel Stegeman op 't loodje staat In winkel met om raambiljet 3030 (Ingez. Med.) DE JOODSCHE VLUCHTELINGEN. In de gisteren te Delft gehouden ver gadering van de Vrijz. Hervormden in Zuid Holland is de volgende motie bij acclamatie aangenomen en ter kennis gebracht van minister dl'. H. Colijn: „De Vereeniging van Vrijzinnige Her vormden in Zuid-Holland, kennis genomen hebbende van de be richten over de gruwelen in Duitschland, kennis genomen hebbende van het ini tiatief van minister-president dr. H. Colijn om een groot aantal gemartelde Joden hulp te verleenen, spreekt haar groote waardeering uit over deze pogingen en uit de hoop. dat de Ne- cierlandsche Regeering, trouw aan de be ginselen van een practisch Christendom, het leed van duizenden zal trachten te verlichten". BOTERNOTEERING. KATHOLIEKE STUDENTEN BETOOGEN TEGEN DEN NIEUW-MALTHU- SIAANSCHEN BOND. Gisteravond zijn te Arnhem ordeversto ringen voorgekomen in verband met een vergadering van den Nieuw-Malthusiaan- sc.hen bond, een honderdtal Roomsch-Ka- tholieke studenten, afkomstig uit Nijme gen, Wageningen en Utrecht, dat zich van te voren van toegangskaarten had voorzien, trachtte de zaal binnen te komen. Dit werd hun belet door de politie, die zoowel bin nen als buiten de zaal uitgebreide maat regelen had genomen. De studenten trokken hierop naar de binnenstad, waar zij een betooging hielden voor een winkel in de Ketelstraat, welke zij met rotte eieren bekogelden. Later op den avond werd een ruit van een winkel in de Koningstraat ingeworpen. De politie ondernam verschillende char ges met den gummistok, waarbij rake klap pen vielen. Ondanks het scherpe politietoezicht had een viertal studenten toch in de zaal we ten te komen. Tijdens een rede van dokter Tuyt stonden zij plotseling op en hieven een spreekkoor aan. Zij werden terstond uit de zaal gezet. Ook tijdens de vertooning van een film protesteerde een in de zaal aanwezige. Ook hij werd verwijderd. De politie heeft in den loop van den avond een tiental betoogers naar het po litiebureau geleid wegens verstoring van de openbare orde. DE BOTERHEFFING. Het bedrag van de heffing en de steun- ui keering op boter is behoudens tusschen- tfjdsche wijziging voor de week van 17 tot 24 November vastgesteld op 70 cent per k.g. DE „LUBETA" TROK 45.000 BEZOEKERS. Het aantal bezoekers aan de luclhbe- schermingsten toonstelling te Amsterdam, de „Lubeta" heeft ongeveer 45.000 bedra gen. waardoor de gestelde verwachtingen oamneikelijk zijn overtroffen. De commissienoteering voor Nederland- sche boter is gisteren vastgelegd op 74 ct. per K.G. HET NOODWEER TE PADANG. PADANG. 18 Nov. (Aneta/A.N.P.). De regen in de omgeving van Padang duurt onverminderd voort. Op verschillende plaatsen is een bandjir opgetreden. Te Pa- saroesang is een huls weggespoeld, waarin zich elf bewoners bevonden; slechts een van hen is teruggevonden. De Boêrau-rivier, onder Padang, veroor zaakte een hevige bandjir. Alle sawahs zijn onder water gezet. De schade is nog niet bekend. DE POSTVLUCHTEN. De „Wielewaal" bereikte gistermiddag om 4 uur Schiphol. Opgeheven wegens gebrek aan actief: A. P. W. Husemeier. Hillegom. Aan het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over het wetsontwerp tot wijziging van de tariefmachtigingswet 19S4 wordt het volgende ontleend: Verschillende leden, die de behandeling van dit wetsontwerp door de Tweede Kamer ter sprake brachten en van oordeel waren, dat het amendement-De Geer hetzij in een initiatiefvoorstel had moeten zijn be lichaamd hetzij nader in de afdeelingsn had moeten worden onderzocht gaven als hun meening te kennen, dat de thans ge volgde procedure niet in overeenstemming is met de grondwet. Zij waTen van oordeel dat dit voor de Eerste Kamer voldoenden grond opleverde om het wetsontwerp zon der bespreking van den inhoud af te wijzen. Verder betoogden deze leden, dat, terwijl de regeering alleen ontheffing had ver langd van de door haar lntertijd gedane toezegging, het voorstel-De Geer haar een cosi'ieve en zeer vergaande machtiging verschaft. Bovendien noemden deze leden de gevolgde gedragslijn in strijd met een juiste verhouding tusschen regeering en parlement, doordat in casu de Twee de Kamer zich heeft geplaatst op den zetel der regeering en deze zich de lei ding uit handen heeft laten nemen. Een en ander oordeelden ztl wel zeer in strijd met de in velerlei en met name in Christelijk-Historischen kring te dier zake levende staatsrechtelijke opvattingen. Wat beireft de nadeelen verbonden aan etr. eventueele verwerping van het wets voorstel door de Eerste Kamer, meenden zij, dat daarvan ten hoogste eenig tijdsverlies het gevolg zou zijn. Sommige andere leden achtten eveneens termen aanwezig om critiek op den ge volgden gang van zaken te oefenen. Met name keurden zij het beleid der regeering te dezer zake af. omdat d.t aanleiding is geweest tot de indiening van het amende ment-De Geer. Zij zagen daarin een toe passing van het recht van amendement voor een doel, waarvoor dit niet is be rekend. Dit recht toch is aan de Tweede Kamer gegeven om in een wetsvoordracht wijzigingen aan te brengen, welke zij bin nen het kader van het ontwerp, verbeterin gen acht. In dit geval evenwel is het recht, ken nelijk op aandrang van de regeering zelve aangewend met het doel haar uit een im passe te helpen, waarin zij zichzelve had gebracht door aan een verandering, die zij op verzoek van de Kamer in het oorspron kelijke ontwerp had gebracht een voor waarde te verbinden, welke buiten het eigenlijke object van het ontwerp in zijnen aanvankelijken vorm stond. Door deze be zwaarlijk te verdedigen handelwijze heeft de regeering het geheele debat over het wetsontwerp van het begin tot het einde vertroebeld. Voorts is, zonder grondig debat over de al of nrst wenschelijkheid van prin- cipieele verandering van onze, tot dus verre gevolgde handelspolitiek, aan de regeering het middel aan de hand ge daan om eigener beweging provisoir daartoe over te gaan. Dit achtte men daarenboven staatkundig te minder ge oorloofd, omdat bij de verkiezingen niet had kunnen worden voorzien, dat een kabinet-Colijn zich voor deze, door Dr. Colijn steeds zoo krachtig bestreden, politiek zou laten vinden. Men achtte dezen gang van zaken uit politiek zoowel als uit constitutio neel oogpunt bedenkelijk en ook van zuiver opportunistisch standpunt onge lukkig. Sommige andere leden hoewel in de te genwoordige omstandigheden volstrekt niet afwijzend staan tegenover eenige verhoo ging van de invoerrechten, hadden noch tans eveneens bezwaar tegen het verleenen, aan de regeering. van zoo ver strekkende volmacht, waarbij binnen zekere grenzen de volksvertegenwoordiging practisch vrij wel geheel haren invloed op de vaststelling van de tarieven zou verliezen. Eenige leden verklaarden, principieel geenerlei bedenkingen te hebben tegen het verleenen van uitgebreide machtigingen aan de regeering. Nochtans kunnen, naar hun oordeel, aan de regeering in hare hui dige samenstelling bevoegdheden, als waar in dit wetsontwerp beoogt te voorzien, niet worden toevertrouwd. Vele leden verklaarden, zich met de strek king van de ontworpen regeling volkomen te kunnen vereenigen. Eenigen hunner achtten een matige be scherming. uitsluitend ter 'bevordering van den afzet op eigen markt, zeer gewenscht. Het had hen bevreemd, dat nog zoovele be. zwaren daartegen worden geopperd, vooral nu het thans geheven invoerrecht reeds maximum 12 pet. ad valorem bedraagt en de regeering heeft medegedeeld, bij aan neming van dit wetsontwerp niet hooger dan 20 pet. te willen gaan. Met name oor deelden zij verdere verhooging van de in voerrechter) geboden als hun inziens inder. daad effectief middel ter bestrijding van de werkloosheid. Zii spraken voorts de hoop uit, dat het nieuwe tarief zich niet zou beperken tot de industrieele producten, doch dat ook de landbouw er van zou kunnen profiteeren. 6819 (ingez Mea.) JEANETTE MACDONALD IN „TARANTELLA". ERICH VON STROHEIM. ffit MacDonald, de zangstèr van jm$ als San Francisco, Rose Marie en |«2ytime speelt deze week in „Tarantella", zamen met Allen Jones. Voor hen, die Tan imponeerenden zang en van schitte- I Me show houden, is hier veel te genie- met Jeanette Mac Donald in het cen tum van een serie romantische gebeurte- Spionnagefilms zijn steeds in trek, voor al wanneer iemand als Erich von Stroheim er de hoofdrol in speelt. Men ziet hem hier met Dita Parlo in de film „Mademoiselle Docteur". terwijl ook de bekende acteur John Loder in die film een belangrijke rol speelt. De regisseur van „Men With Wings" aan het woord. |(i?>llel).tv,ee hobbies in het leven, twee lift i*"6 ne' 'even v00r mÜ waard ma- ImI 'e w01'^en> twee zaken waar ik l[; "art en ziel in opga. Dat zijn vlieg- lti« ,?n kleurenfilms. Ik heb ze gecombi- 'h „Men with Wings", en het ziet er naar uit dat er nu verder niet veel meer voor mij te doen valt. of het moest zijn een betere gekleurde vliegerij-film over een paar jaren. Toen ik tien jaren geleden „Vlammende Vleugels" maakte, droomde ik ervan een luchtvaartfilm in kleuren te maken, omdat voor mij niets ter wereld de schoonheid evenaren kan van de sierlijke, snelle machines, de schoonste vinding van den menschelijken geest, die, fonkelend in bonte kleuren of stralend in zilveren licht den blauwen hemel instormen. Ik hoop dat ik iets van die groote schoonheid in mijn film heb kunnen vastleggen. Ik heb ai eens beweerd, en ik beweer het opnieuw: nooit zal ik meer een film in zwart en wit maken De kleur geeft ^n diepte, een natuurlijkheid aan het beeld, die ook u treffen zal als u de felkleurige oorlogsmachines achter elkaar aan ziet duiken in hun onwindende schijngevech ten. Maar ik zal de laatste zijn om te ont kennen dat het kleurelement in de film onnoemelijke moeilijkheden met zich mee brengt. Nog afgezien van esthetische pro blemen, waarover men lang en breed kan debatteeren. zijn er zooveel practische j vraagstukken op te lossen, dat den regisseur van een kleurfilm menigmaal het hoofd omloopt. Dit is de eerste keer dat ik een histori sche film in kleuren maak, en het is mij bij de voorbereidingen opgevallen dat de mensch niet in kleuren denkt. Men schrijft en leest in zwart en wit. Bijna alle oude afbeeldingen zijn in zwart en wit.. Het was dikwijls onmogelijk uit te visschen welke kleur oude vliegtuigen, gebouwen, vaandels en costuums hadden. Men weet het een voudig niet meer. Dan waren er tal van moeilijkheden met het schminken. In mijn film moesten de spelers langzamerhand ouder worden. De Hollywoodsche make-up artisten zijn ware kunstenaars in het ouder maken van ac teurs en actrices, doch men had het nog nooit voor een kleurenfilm behoeven te doen. In de gewone ongekleurde film wordt men ouder geschminkt dan men is met be hulp van toetsen in blauw en grijs. Voor deze film was het noodig de kleuren vast te stellen die overeenkomen met het ver anderde pigment van de huid. Het resul taat was zoo goed dat Fred MacMurray, Andy Devine, Ray Milland en Louise Camp bell in den spiegel konden zien hoe ze er over dertig jaar uit zouden zien. En als ik zelf in den spiegel kijk. dan lijkt het me wel alsof ik na deze film vijf jaar ouder geworden ben. De mannen die eigenlijk een vliegfilm maken zijn de piloten en de operateurs. Zij zijn het die de acteurs met een aureool van onverschrokkenheid omgeven. Charlie Marshall en Bill Cline, die de „vliegende ca mera's" bedienden, hebben alle eer van hun opnamen van vliegtuigen die door een wol kenbank komen duiken, om laag over het vliegveld heen te scheren Mannen als Frank Clarke, die als stunt-piloot en als acteur ln de film optreedt en Tex Rankin, de bekwaamste test-piloot uit de industrie, verdienen woorden van hulde voor hun ge durfde manoeuvres. Gedurende de productie van „Men with Ray Milland, Louise Campbell en Fred MacMurray slaan vol spanning de evoluties der piloten gade. Wings" doken Jerry Phillips en Earl Gor don door de wolken heen. en kwamen in de vrije lucht tot de ontdekking dat de vleugels van hun toestellen niet meer dan tien centimeter van elkaar verwijderd wa ren. Andere piloten hadden soortgelijke op windende belevenissen te melden. Deze ke rels zijn de ware helden van een vliegfilm. Ik heb er verscheidene gemaakt, en ik weet wat ik zeg. Ik ben dol geweest op vliegen sinds ik in den wereldoorlog een gevechtsmachine be stuurde. Vliegeniers zijn interessante, dap pere menschen. en ik werk liever met hen dan met acteurs. Ik gelooi vast in de groo te toekomst van de luchtvaart, en ben blij dat het vliegen ieder jaar veiliger wordt en steeds meer binnen de financieele mo gelijkheden van de groote massa komt. Ik mag dan niets kunnen bijdragen tot de bevordering van het vliegwezen, zooals een ingenieur of een mecanicien of zelfs een invlieger dat doet, maar ik kan ten minste hun pogingen nader tot het publiek brengen, en het bekend maken met de ro mantiek van des menschen pogingen om zich in de lucht te verheffen. Er is een even kleurige en avontuurlijke geschiedenis achter onze moderne Douglas DC-4 en onze geweldige Boeing, als achter de eerste pro beersels van de gebroeders Wright. Vele films, dat moet ik tot mijn spijt erkennen, hebben er toe bijgedragen de luchtvaart als een bij uitstek gevaarlijke uitvinding te doodverven. „Men with Wings" is. naar ik hoop, een opbouwende film, en zal de toeschouwers die nog niet „lucht-minded" zijn, vertrouwen in het vliegtuig en zijn bestuurder geven. Hoewel het verhaal zich met drie menschen bezig houdt, Fred MacMurray, Ray Milland en Louise Campbell, heb ik getracht een pa norama te schetsen van de ontwikkeling der luchtvaart.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 9