TRIUMPH BUITENLAND KOMAAN ROOKERS 1 CENT VIRGINIA ONDERVINDT. DAT WINT! lE'DSCH DAGBLAD - Eersfe Biad Vrijdag 18 November 1938 UIT DE BOKTE WAERELD Algemeene Toestand De Jodenvervolging Bezoeken Chamberlain en Mussolini. Het arbeids-program van de regeering Parlement bijeen Handelsattaché te Berlijn naar Washington terug Chamberlain's politiek gesteund Rond de decreten. In het Brltsche Lagerhuis heeft Cham berlain gezegd dat de motie van Attlee om trent toelating van meer Duitsche vluchte lingen Maandag in behandeling zou ko men. Er waren inmiddels reeds besprekin gen gaande met de regeeringen der Domi nions en o.a. ook met den gouverneur van Tanganjika nopens toelating van een groot aantal vluchtelingen met de bedoeling van permanente vestiging. Savage, de premier van Nieuw-Zeeland was in beginsel reeds bereid gevonden om een flink aantal Duitsche vluchtelingen behalve Joden ook Tsjechen en uit het Sudetengebied gevluchte personen in Nleuw-Zeeland toe te laten De Duitsche pers maakt zich al ongerust. De „Lokal Anzeiger" schrijft: het Britsche Imperium beschikt over reusachtige weinig gekoloniseerde gebieden, waarin voldoende mogelijkheden aanwezig zijn om deze im migranten op te nemen. Wanneer Engeland daarbij echter ook de „Duitsche koloniale gebieden" wil betrekken, kan daartegen niet scherp genoeg geprotesteerd worden. Het denkbeeld, den stroom van Joodsche im migranten naar de „Duitsche koloniale ge bieden" te sturen, is frivool en zou een her haling beteekenen van de fout der Engel- sche politiek in Palestina. ..Berliner Tageblatt" schrijft: wanneer Engeland werkelijk ernstig het plan zou overwegen, Joodsche kolonisaties te vesti gen in de vroegere Duitsche koloniën, voor al in Tanganjika, het vroegere Duitsche Oost-Afrika en in Kameroen, dan is dat een doorzichtige zet, welke van Joodsche zijde geïnspireerd ls. Reeds thans kan ge constateerd worden, dat dergelijke slinksch- heden de regeling van den eisch naar kolo niën, waarover de Fuehrer in zijn rede te Weimar uitgesproken heeft, slechts des te dringender doet uitkomen. Maar voorlooplg zullen heel weinig Jpden kunnen emigreeren, zelfs al zouden erlan- msnn was vroeger Duitsch gezant te Lis sabon en Brussel. De firma Bleichroeder was in 1803 gesticht. Prins Paul van Zuid-Slavië wordt Maan dag as. voor een particulier bezoek te Lon den verwacht Het bezoek van Koning Carol, dat overigens geheel volgens pro gram verloopt, is dan echter al beëindigd. De aandacht trekt, dat momenteel een vertegenwoordiger van de Londensche Ka mer van Koophandel Zuid-Slavië bereist. Mussoiini heeft gisteravond naar aanlei ding van de bekrachtiging van het Britsch- Italiaansche accoord, een telegram aan Chamberlain gezonden, waarin hij zegt, dat hij bij de in werking treding van de over eenkomst van 16 April, welke is geplaatst op de vaste en duurzame basis van de vriendschappelijke betrekkingen en samen werking der beide landen, opnieuw uit drukking wil geven aan zijn voldoening en die der fascistische regeering en Chamber lain zijn persoonlijke gevoelens van vriend schap en hartelijke sympathie zendt. Chamberlain heeft Mussolini in antwoord een telegram teruggestuurd, waarin hij na zijn dank uitgesproken te hebben, zegt dat hij eveneens overtuigd is dat met deze overeenkomst de betrekkingen tusschen beide landen op een basis zijn geplaatst, welke hun zal veroorloven in vriendschap samen te werken voor 'net welzijn van alle volken Omgekeerd gaf ook Chamberlain uiting aan zijn persoonlijke sympathie voor Mussolini. Het parlement zal Zaterdag het wets ontwerp betreffende de autonomie voor Slowakije in behandeling nemen. Na de aaneensluiting der partijen is de Kamer van Afgevaardigden als volgt sa mengesteld: staatspartij der nationale een heid 106 zetels; Slowaaksche club 34; na tionale arbeiderspartij 29; communisten 2;5 Tsjechische volkspartij 11; Roetheensche eenheidspartij 5; Duitsche nationaal-so- cialisten 5; Slowaaksche nationale arbei derspartij 4; Du'tscho sociaal-democraten 4; onafhankelljken 4. HONGARIJE. De Kamer zal de volgende week bijeen komen om te stemmen over een hervor ming van de parlementaire procedure, welke het tempo van de parlementaire werkzaamheden aanmerkelijk zal versnel len. Verder zal gestemd worden over een wet, waarbij de verplichte militaire dienst wordt ingevoerd en gen aantal maatrege len zal worden genomen om den natlo- r.alen militairen geest te versterken. D» regeering zal zich ook bezig houden met een wet tot herziening van den land bouw en de anti-Joodsche wetten. De eerste herziening zal evenwel niet ingrij pend zijn. Van de anti-semietische wetten is nog niets bekend, doch men veronderstelt, dat de numerus clausus. welke thans 20 pet. bedraagt, verminderd zal worden. (Ingez. Med.) (Ingez. Med.) 3333 (Ingez. Med.) den zijn, bereid de vluchtelingen op te nemen. Volgens inlichtingen uit goede bron, wel ke echter nog niet officieel zijn bevestigd, hebben de belastingautoriteiten opdracht ontvangen, aleer dg boete van een milliard ten volle zal zijn' voldaan, aan Duitsche Joden geen certificaten meer te verstrek ken. dat alle belastingen betaald zijn. Zooals men weet, zijn deze certificaten noodig om machtiging te kunnen krijgen Duitschland te verlaten. Er zal binnenkort een decreet worden gepubliceerd op grond waarvan de bepa lingen van de tegenwoordige wetten op de huurovereenkomsten niet meer zullen gel den ten aanzien van Joodsche huurders. Naar schatting zullen op grond van dezen maatregel alleen te Berlijn ongeveer 80000 woningen vrijkomen voor Duitsche huur ders. Te Muenchen zijn uit de huizen van ver scheidene Duitsche Joden kostbare schilde rijen, collecties Chineesch porselein en an tieke meubelen weggehaald en overge bracht naar het nationale museum.om er „veilig te worden opgeborgen". Leden van de Kulturkammer te Muen chen hebben, vergezeld van ambtenaren van de Gestapo, bezoeken gebracht aan de huizen en de artikelen op vrachtauto's ge laden. Dit was volgens de instructies van gouwleider Wagner, die onlangs heeft verklaard, dat hij er voor zou zorgen, dat kostbare aan Joden toebehoorende voorwerpen voor het Duitsche volk zouden worden behouden. De overheid ls over het algemeen zeer beleefd, doch men heeft den eigenaars niet gezegd of zij eenige schadevergoeding zul len ontvangen. De Belgische Kamer heeft bepaald, dat Dinsdag as. gedebatteerd zal worden over de politiek, welke de regeering voornemens ls te volgen tegenover uit Duitschland ko mende vluchtelingen en over de vraag of de regeering een overeenkomstigen maat regel zal nemen als de Nederlandsche re geering. Naar aanleiding van het protest van den communistischen afgevaardigde Relecom tegen de terugzending van uit Duitschland komende vluchtelingen, heeft de minister van justitie verklaard, dat de regcering zich, met beklemd gemoed, verplicht heeft gezien de controle op buitenlanders te verscherpen. De elschen van openbare orde moeten in overeenstemming worden gebracht met overwegingen van menschelljkheid. De re geering heeft bevel gegeven de uitleidin gen op te schorten, indien de openbare orde niet wordt verstoord. Of in Amerika ook iets voor de Joden zal geschieden, is nog niet vastgesteld. De aandrang wordt weliswaar grooter maar officieel ls nog niets beslist. Te Dantzig zullen nu ook maatregelen werden genomen om de Joden uit te scha kelen. leze maatregelen zullen in overeenstem ming zijn met de Neurenbergsche wetten, Er zal geen onderscheid worden gemaakt tusschen Joden van Duitsche of Poolsche nationaliteit. De Dantzlgsche regeering zal ook maat regelen nemen tegen ongewenschte immi gratie uit DuT'chland en Polen. De bijna 80-jarige dr. Paul von Schwa- bach, tot voor kort firmant van de beken de bankiersfirma Bleichroeder, heeft zelf moord gepleegd. Von Schwabach heeft een belangrijke rol gespeeld in de Duitsche bankwereld. Zijn schoonzoon dr. Horst- TSJECHO-SLOWAKIJE. VOLMACHTEN GEVRAAGD. Het parlement van de nieuwe Tsje- cho-Slowaaksche republiek ls gister middag voor het eerst bijeengekomen. Aan de rechterzijde van den Tsjecho- Slowaakschen minister-pres dent, generaal Syrovy, had de eerste minister van Slowa kije, dr. Tiso, plaatsgenomen. Aan de lin kerzijde van Syrovy ontbrak Wolosin, de minister-president van de Karpathische Oekraine, welke door geen enkelen mi nister vertegenwoordigd was. Generaal Syrovy nam het woord voor het voorlezen der regeeringsverklaring. Hij betoogde, dat de gedurende twintig jaar ln het werk gestelde pogingen tot verzoe ning der nationaliteiten in Tsjecho-Slowa- kije geen resultaat hadden opgeleverd, „doordat thans de gedachte van de staten met één nationaliteit de wereld be- heerschV'. Wij willen aldus vervolgde de premier in vrede met al onze buren leven. Dat geldt in de eerste plaats voor onzen groot sten buur, Duitschland. Met erkentelijkheid herinneren wij ons alle uitingen van sym pathie en ln het bijzonder de bewijzen van vriendschap, getoond door Roemenië en Zuid-Slavië Wij zullen ernaar streven, dat nationaliteitsvraagstukken geen oorzaken van wrijving in Midden-Europa meer zul len zijn. Wij zijn er van overtuigd, dat andere staten met datzelfde streven be zield zijn. Syrovy gaf vervolgens een uit eenzetting van hetgeen de regeering se dert 4 October gedaan heeft. Zij zag zich geplaatst voor een taak, die in de geschie denis haar weerga niet heeft. Alle door haar genomen maatregelen werden in een stemmige goedkeuring aanvaard door alle partijen der regeerings-coalitie en door ze kere Slowaaksche en Roetheensche verte genwoordigers. De minister-president bracht dank aan allen, die op voorbeeldige wijze hun plicht nebben gedaan, ..maar zeide hij an dere en wellicht nog ernstiger zorgen wachten ons nog. De onderhandelingen met de buurstaten zijn nog niet geëindigd. Wij moeten ons met hen verslaan over talrijke punten, die van Jurldvschen aard zijn of betrekking hebben op de handha ving van particuliere en openbare be langen". Syrovy deed een beroep op het land, dat het hem zou helpen bij de vervul ling van zijn taak en verzocht het par lement daarna een aanvang te maken met de behandeling van de constitu- tioneele wet, die Slowakije en de Kar pathische Oekraine autonomie toekent tot de nieuwe grondwet zal zijn afge kondigd. Bovendien vroeg hij het par lement de regeering volmachten te verleenen. De snelle ontwikkeling der gebeurtenis sen aldus zeide hij maakt het noodig dat de centrale regeering en de regeerin gen van Slowakije en de Karpathische Oekraine beschikken over voldoende vol machten, opdat zij snel de beslissingen kunnen nemen, die voor het land nood zakelijk zijn. Die volmachten zijn onmis baar, indien men wil, dat de regeering on middellijk de met andere staten gesloten overeenkomsten ten uitvoer kan leggen. M nister-president Syrovy kondigde nog aan, dat de Kamer de volgende week zal worden bijeengeroepen voor de verkiezing van een president der republiek. HIJ besloot zijn rede met een oproep tot eenheid. SPANJE. Opheldering over den moord op Calvo Sotelo De rechtsche troepen hebben eenigen tijd eeleden een republikeinsch soldaat gevan gen zenomen. die politiebeambte was, voor dat de oorlog begon en die, naar hij ver klaard heeft, betrokken was bij den moord op Calvo Sotelo. den monarchistlschen leider wiens dood op 13 Juli 1936 een van de oorzaken van het uitbreken van den burgeroorlog was. In een onderhoud met den correspondent bevest'gde hij, dat een afdeehng van de ctormbrigade van de Ma- drileensche politie in den nacht van den 12en Juli naar Calvo Sotelo's huis ging. Zij hadden met de wacht voor het huis van den politieken leider afgesproken, dat deze op dat tijdsrip afwezig zou zijn. Calvo Sotelo werd weggevoerd in een auto. Den volgenden ochtend werd Sotelo's Hik gevonden door een bewaker van het Madr.leensch? kerkhof, waar het met ver scheidene .kogels in het hoofd was neer gelegd De gevangen politie-agent ver klaarde dat de eigenlijke moord was ge pleegd door een lid van de llffwacht van Indalecio Prieto. Indertijd is gemeld, dat Sotelo was vermoord door een officier van de Guardlas d'Assalto Morena geheeten, die later gedood is in een gevecht bti Alto de Leon, een pas In de Guadarrama en die op staatskosten is begraven. De moordenaar aldus de politie-agent, had papieren gekregen, volgens welke hij behoorde tot de stormfcrigade van de Ma- drileensche politie. Toen later bedienden van Calvo Sote'o uit de geheele storm- brigade den moordenaar moesten zoeken, was deze man er niet bij. Mên had den politiebeambte verzekerd destijds, dat de regeering het geheel eens was met dezen aanslag en dat de beambten niets hadden te neezen. DUITSCHLAND. De Kerkstrijd Uit Weenen wordt gemeld: Naar bekend wordt, hebben de staats- vijandige uitvallen van lndivldueelê Ka tholieke kanselredenaars de provinciale leiders van verschillende Katholieke orden er toe genoopt, preventief in onderhande ling te treden met de bevoegde Instantie van de gouwlelding, teneinde eventueele onaangenaamheden te verhinderen, welke zich wegens dergelijke kanselredevoeringen zouden kunnen voordoen tusschen staat en partij eenerzijds en de Katholieke orden anderzijds. Aan de provinciale leiders der orden werd overgelaten, zich de predikaties van die ordegeestelijken, van wie uitvallen tegen staat en partij te verwachten zijn, te voren, voor wat de punten betreft, te laten voor leggen. BIJ deze onderhandelingen is tot uitdruk king gekomen, dat staat en partij er van moeten afzien, de predikaties van geeste lijken aan een van hen ((staat en partij) uitgaande censuur te onderwerpen, daar het zaak der leiders van de orde zelf is de predikaties van de geestelijken hunner orden te controleeren, nadat de noodzake lijkheid daarvan is gebleken Van de zijde der regeering, aldus het D N.B., werd tot uitdrukking gebracht, dat zij slechts ln staat ls door verboden in te grijpen, wanneer door de bisschoppen zou worden geprobeerd, aanplakbiljetten te verspreiden, welke orde en rist onder de bevolking zouden kunnen verstoren. Kamers van Koophandel onder worpen aan de partij. Tusschen den minister van economische zaken, Funk en den plaatsvervanger van den Fuehrer, Rudolf Hess, is een overeen komst tot stand gekomen, waarbij alle economische organisaties, zooals Kamers van Koophandel, ln het vervolg onderwor pen zullen zijn aan de autoriteit van de nationaal socialistische partij. Hierdoor zal worden gegarandeerd, dat alle leiders van de economische organisa ties ook werkelijk de denkbeelden en het piograma van de nat.-soc, partij aan hangen. ROEMENIË. Antisemietisme De IJzeren Garde heeft gepoogd ln de Boekowina systematisch de winkels en fa brieken van Joden te plunderen en ln brand te steken; politie en gendarmerie zijn even wel onmiddellijk krachtig opgetreden en hebben tot nu toe alle pogingen verijdeld. De agitatoren pogen ook hooi- en stroo- mijten in brand te steken. Talrijke arrestaties zijn verricht en maat regelen zijn genomen om de orde te hand haven. VEREENIGDE STATEN. De handelsattaclié te Berlijn, Miller, Is naar Washington ontboden. Het departe ment van handel deelt echter mede, dat het hier een maatregel betreft, waartoe reeds een maand geleden was besloten en die niet ln verband staat met den terugkeer van Wilson. ENGELAND. Gisteravond hebben 225 tot de regeerings. meerderheid behoorende Lagerhulsafge! vaardigden de volgende resolutie aangt! nomen. „Het Lagerhuis geeft den minister-pre- sident de verzekering van zijn onvoorwaar. delijken steun voor het welslagen van zjj„ streven om den vrede te bewaren en voor zijn vastbeslotenheid de defensie te ver sterken en den natlonalen levensstandaard te verbeteren". ITALIË. Repatrieering van Italianen uit het buitenland. Besloten is tot vorming van een perma nente commissie voor de repatrieering van in het buitenland wonende Italianen, die ten doel zal hebben de talrijke Italiaansche stroamingen, die het voornemen aan den dag doen komen naar het vaderland terug te keeren, vooral na de verovering van het I (Ingez. Med.) FRANKRIJK. (Ingez. Med.) imperium, te coördineeren en te vergemak, keltjken. De commissie zal zetelen in het ministerie van buitenlandsc/he zaken en ter. stond met haar werkzaamheden een aan vang maken. -MOTIES VAN C.G.T. EN SOCIALISTEN. Weer zijn drie decreten verschenen: Het eerste brengt de jaarlljksche rente op de gewone schatkistbons met een loop tijd van zes maanden tot 3 1/4 pet., het tweede de jaarlijksche rente op schatkist- bons met een looptijd van 75 tot 105 da gen op 2 7/10 pet., het derde decreet schort, met ingang van 18 November, de Inschrij vingen op schatkistpapier met een looptijd van drie maanden, op. Het congres der C.G.T. heeft een motie aangenomen, waarin het de argumenten en bezwaren van Jouhaux ten aanzien van de decreten overneemt. In de motie wordt den Kamerafgevaardigden verzocht de de creten te verwerpen. Verder wordt besloten, dat Zaterdag 26 November een nationale protestdag zal worden gehouden. Het be stuur krijgt volmacht tot het organlseeren van verzet tegen de decreten: Het moet de vereisehte actie voorbe reiden en desnoods overgaan tot alge meene werkstaking, indien dat nood- zakelijk blijkt voor de verdediging der sociale hervormingen. Voorts is een motie aangenomen „tegen den oorlog", waarin wordt vastgesteld, dat het oorlogsgevaar groeit en dreigt Frank rijk te lsoleeren. Het congres spreekt zich opnieuw uit tegen een aanvals-polltiek en vraagt ontwapening, wederkeerigen bij stand en economische samenwerking. Ten slotte wordt gevraagd een Internationale commissie bijeen te roepen, teneinde de politieke en economische vraagstukken te bespreken, waarbij geen enkel land uitge sloten mag worden. Vervolgens zijn moties aangenomen ten gunste van groote ojpenbare werken en tegen het toekennen van de rechten van oorlogvoerende aan Franco. De socialistische parlementsfractie heeft met algemeene stemmen goedkeuring ge hecht aan het protest, dat Maandag door de executieve delegatie uitgesproken ls te gen de politiek, die Ingezet wordt door de recente wetsdecreten. Tevens werd met algemeene stemmen een tekst aangenomen, waarin gepro testeerd wordt tegen de vertraging ln de bijeenroeping der parlgmentszlttingen en tegen de veronderstellingen omtrent een ontbinding of verdaging der kamer. Voorts protesteert de socialistische frac tie „tegen de rassenmlsdaad ln Duitsch land en tegen het stilzwijgen der regeering ten aanzien hiervan, terwijl de Engelsche en Amerlkaansche regeeringen reeds een verontwaardigd protest hebben doen hoo- ren". EGYPTE. Een prinses geboren Koningin Farida heeft het leven ge- schonken aan een dochter. De geboorte van het prinsesje had plaat! ln het Montaza-palels te Alexandrië. Koning Faroek en Koningin Farida. Het geheele land ls ln feeststemming. In Oairo wordesn ter gelegenheid van de blijde gebeurtenis kleeren en voedsel aan de armen uitgedeeld. Heden worden militaire parades gehou den te Alexandrië en te Cairo, waaraan ook de ln Egypte gestationneerde Britsche strijdkrachten zullen deelnemen Eenheden van de Egyptische koninklijke luchtmacht zullen een vlucht boven de steden maken. Gisteravond hadden groote lllummati« plaats. Hot pasgeboren genoemd worden. prince*je zal Ftfial In verband met het overlijden van Keoisl Atatua-k, den eersten president van Turkije, waaien de vlaggen ln Egypte op het oogen- blik nog halfstok. De autoriteiten hebben nog geen beslissing genomen over de vraag, of de rouwperlode, welke aanvan kelijk was vastgesteld op een week, ln ver band met de büjde gebeur tenis zal worden beëindigd. BEROEPSWENSCHEN VAN AMERIKAANSCHE KINDEREN. In den loop van dezen zomer werden in verschillende Amerlkaansche kinderkam pen enquêtes Ingesteld naar de beroeps- wenschen van de Jongens en meisjes. Thans publiceeren de verschillende bladen het resultaat van deze onderzoekingen, naar de wenschen van jongens en meisjes van 6 tot 12 jaar voor hun toekomst. Bij de jongens wil de overweldigende meerderheid en wel 67 ®/o vlieger worden, Rekent men daarbij, dat 18 ingenieur of technicus wil worden, dan kan men daaruit concludeeren, welk een enormen invloed de techniek op de kinderlijke ver beelding heeft. De cowboy-romantiek daar entegen is volkomen uitgestorven; slechts 4 °/o Amerlkaansche jongens wil cowboy l worden. Het is teekenend voor de pacifis tische opvleding der Amerlkaansche jeugd dat slechts 1% in het leger wil; 7 wil zeeman worden, maar niet bij de marine, I terwijl 3 °A> verschillende andere beroepen koos. In dit verband ls het aardig op te merken, dat voor het tiende jaar slechts 9 °/o vlieger wil worden. Onder de meisjes was de voorkeur nog niet zoo bepaald uitgesproken en de ru briek „verschillende beroepen" telde 41 °/o. 19 'la wilde leerares worden. 11 dokter, 8Vo verpleegster. Het beroep „filmster" weed door 14 gewenscht en Th wil, als de jongens, vlieger worden. EEN ORIGINEEL IDEE. Sommige mensoheti munten uit door een zekere originaliteit, waardoor al hun wen schen vervuld worden. Een zeer origineel Idee ontstond in het brein van een werk- looze in Cowlngton (Kentucky). Toen alle pogingen van den electrician Charles Wolter om ln zijn geboorteplaat of In de omgeving werk te krijgen tever- geefsch waren, liet hij lederen dag 2 kin- derballonnetjes op, waaraan hij een kaartje bevestigde met het verzoek om werk. Bo vendien schreef hij er natuurlijk naam en adres op. Een week lang hoorde hij niets en hij nam al aan, dat deze pogingen ook hij eOhter een uitnoodlglng om naar Louis ville te komen. Reisgeld was ingesloten. Een der ballonnetjes van Wolter was 1" handen gekomen van den welgestelde" koopman James Iinehard, die zelf ook ge weten had. wat werkloosheid beteekende. Hij bezorgde Wolter nog dienzelfden dag een betrekking bij een groote electrlciteits- firma. Toen Wolter deze betrekking had, bleef hij zijn weldoener nog vaak bezoeken. Daar ontmoette hij de dochter des huizes. Hij werd verliefd op haar en na een paar maanden werd hij de schoonzoon van den koopman. Zoo hielp een origineel idee een werkloose niet alleen aan werk, maar ook asn een vrouw.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 2