ORRESPONDENTIE waar hij zich door zijn voorspellingen zekere bekendheid verwierf, iter Pierre zoo noemde het volk hem had reeds tevoren van verschillende Wjonen, die in deze onrustige tijden over long gingen, een horoscoop getrokken laaronder behoorde ook de hertog van jns. Toen de laatste den waarzegger Oijeuw kwam opzoeken, weigerde deze ewy l hem de toekomst te voorspellen, aan- ekei n hij al zooveel sterfgevallen had voor- vol Fra sla ;par en hij vai De hertog echter lachte hierom en va Ie niet voor pater Pierre zich er toe elen hem de geheimen der toekomst te g 1 luieren. haïjntving Monseigneur bij zijn geboorte den titel van Hertog van Montpen- begon de pater zijn onderzoek, at en met de namen Louis Philips Jo- hertog van Montpensier ben ik Her- ran Orleans geworden, uit kracht van recht van eerstgeboorte", lonseigneur heeft ook openlijk aange- D en en gedragen den bijnaam Egalité?" Co kon niet andèrs. Het was en is mijn 1 ha rdigingswapen." us Monseigneur, uw kwaliteiten van ïeen en thans te zamen tellende krij- risti tijLouis Philips Joseph, due de Mont- n bi ier. due d'Orleans, Egalité, député a la me ention nationale de la République se." pater schreef deze woorden op een karton, knipte letter voor letter af be^hudde ze dooreen. Daarna rangschikte e opnieuw in cirkels tot woorden. Op er zl etters na had hij alle aldus gerang- weri :t in ot 'échafaud qu'll a voté ie rol chance- devlendra blentöt le sien. Dieu ordon- voflon egalité mis dans le pupllce", het- in het Nederlandsch vertaald wilzeg- Het schavot, dat hij voor den wanke- n Koning heeft helpen oprichten, zal tem den dood brengen. God beveelt gelijkheid, toegepast op de straf, k de zes letters, die de pater overge- en had moesten nu nog spreken. Het de letters: P. I. P. P. P. A. De waar- r zag in hen de beginletters van de isclie woorden: Pari, lure, Proscrlpte, ipe, Proscriptus, Aequator, hetgeen vertalen kan als: door het recht van iding stelt het vonnis hem gelijk aan orst, dien hij gevonnist heeft, hertog verbleekte en een rilling voer zijn leden. Nog trachtte de pater hem in te spreken, zeggende, dat het wei neg niet te laat was zich door de it te redden, maar de hertog weigerde, in hertog van Orleans ontvlucht het niet," was het trotsche antwoord, uenschen kunnen mij dooden. God al- iHp zal mij oordeelen". verging den hertog zooals het hem speld. Twee maanden later werd staat van beschuldiging gesteld, naar wfH- vangenis gesleept en den 6den No- tr 1793 vond ook hij den dood op het ton t bt. gewezen bibliothecaris van het Mi le van Onderwijs en Eeredienst Chris- Jeeft dit verhaal aan de vergetelheid rd kt Het werd gevonden in de gedenk piste fen van pater Pierre, den waarzegger. uidel sloth mrger ed val ter sti meé XH in le" n onti duur. ;gaf b r den 'Ermi] onkeli tot dl R. O. ite raadselnichtjes en -neefjes, ik om anekdoten gevraagd heb, kan op rekenen, een extra gezellig uur hebben: ik krijg dan zooveel aardige s te lezen! De inzenders(sters) wor- lan ook hartelijk bedankt: door mij- en verder namens alle andere raad- htjes en -neefjes voor de vroolijke 'ge a4blikken, die zij door jullie inzendln- Tieer in het vooruitzicht hebben, genieten jullie nu dagelijks van Dul- itje? Jullie vinden dit zeker ook een sprookje? Ach, wat is Duimeüjntje wil en dank ver van haar huisje af- imde aid, Haar geschiedenis is al weer spannend geworden als die van Elize. zijn jullie verder met je gedachten al met den 5den December? Door het 'der zachte weer aldoor vergeten we dat we al een eind in November m St. Nicolaas reeds in aantocht is! Fali n ik alleen maar zoo vergeetachtig en niet? Nog maar enkele weekjes! En loop ik, dat de goede Sint bij Jullie *at moois of lekkers komt brengen. Is hos t maar alvast van de voorpret! d bes nu de beantwoording van Jullie ge ren i" brieven. nniker my van Vliet Natuurlijk is zoo'n |s gaw teekening mij evenveel waard als een briefje. Wat vertelt zoo'n teekenlnge- tje mij niet allemaal? Hoe Ijverig jij ge werkt hebt; dat je van teekenen houdt, en van paddestoelen. En dit alles, zonder dat jij één woordje behoefde te schrijven! Hannle de Wekker Ik merk wel, dat je al weer met plezier de nieuwe versjes aan het instudeeren bent. Wat heeft Moeder het leuk bedacht dien Woensdagmiddag, en jullie na afloop laten smullen! Nu kunnen we elkaar in gedachten „zien", als we el kaar schrijven. Leuk, hè! Suusje de Wekker Is je hondje weer beter? Hij was er naar aan toe. Ik hoor al van Hannie, hoe fijn je het gehad hebt met je vriendinnetjes Daar heeft Moeder ook toe bijgedragen! Jullie beiden weer be dankt voor je mooie plaatjes: het lijkt wel een onuitputtelijke voorraad bij jullie. Leuntje Koekebakker Ik hoop, dat Cobie weer opgeknapt is. Wensch haar spoedige beterschap van mij. Hoe oud is zij nu? Waar zijn je andere vriendinnen gebleven? Gaat thuis alles goed? Ella Meinema Ik had goed geraden, en jij raadt ook goed! Wat een cadeaux! Ik begrijp, dat Je nu haast niet aan lezen toekomt, met zooveel nieuwe dingen. Dat hindert niet: Je houdt het boek. en het heeft geen haast. Ik ken dit niet, heb er wel van gehoord. Het versje heb ik klaar voor je. Vindt de morgen jou met een zonnlgen [lach? Een goed begin voor den nieuwen dagl Vindt de middag jou aan werk of spel, Met ernst en vreugde? Dan gaat [alles „wel". Vindt d' avond Jou tevreden, en Je Ouders [voldaan? Dan kun jij rustig de nacht Ingaan. Zoo te zijn Je heele leven, Zal Jezelf en and'ren vreugde geven. Tweetal van Vliet Bernard, dat treft, dat ik nu zoo mooi op tijd zal zijn. Van harte gefeliciteerd met dezen blijden dag. Ik hoop. dat je me hierover veel prettig nieuws te schrijven hebt volgenden keer. En voor Jou, Marietje een hartelijken groet. Corrie van Weizen Ik merk. dat Jij een knap raadselnichtje wordt! Nee, de bezorger kan niet vermoeden, dat er ech ter de deur al gretige handjes wachten. Tk mag die animo wel! Drietal Optendrees Nu weer een an der grappig plaatje op je postpapier: een vroolijk begin van jullie briefje. Ik ben blij. dat jullie nu weer present zijn. Be dankt voor het raadsel; het is zeker van jou Carla? En voor jou. Lydia, mijn harte lijke gelukwenschen, met Je verjaardag- Een Zondagsfeest dezen keer, hè! Niek Bakker Fijn. dat je weer hij je vriendje hebt gespeeld Op een boerderij valt altijd zooveel prettigs te beleven, en t6 spelen. All de Gunst Leuk, dat je klasgenoo tjes hebt bij de raadselnichtjes. Dezen keer niet genoeg goede oplossingen, jam mer. Leny Moraal Het boekje is dan wel heel goed besteed aan Jou. Je houdt dus van lezen; lees je ook van Dulmelijntje lederen dag? Annie en Joop Schouten Joop, be dankt voor je anekdoten. En die van jou zullen den volgenden keer ook welkom zijn, Annie. Nel de Roo Zeker, je mag nieuwe raadsels insturen. Laten we hopen, dat het de volgende week weer zal lukken naast je huiswerk. Zusjes de Vos Deze keer verwen ik jullie niet zooals verleden week! Ja. Dui meüjntje is ook een mooi sprookje. Steeds nieuwe pret: St. -Nicolaas in aantocht, en daarna weer een uitvoering! Doen jullie weer zoo goed Je best? Aukje van der Walle Jij zorgt goed voor mijn vooraad; welbedankt voor je vele anekdoten. Ze hebben je zoowaar twee velletjes postpapier gekost! Ze zijn alle ge schikt. Je feestdag nadert snel, hè! Marietje de Mooy Bedankt voor je beide raadsels. Alleen de tweede verborgen plaats is heel onbekend; vertel mij eerst maar eens, waar deze ligt. Als je de eerste twee letters er af doet (misschien een ver gissing van je?) komen we op bekender terrein. Truusje Sluymer Was je weer in de stad? Ik vond je brief reeds zoo vroeg in mijn brievenbus. Knap. dat het gelukt is met het zesde raadsel. Ik begrijp, dat je alweer naar het Kerstfeest verlangt. Nelly Stouten Nu ben jij het eerst aan de beurt. Ik vind het prettig, wat over je school te hooren. Ben je het al eens met de nieuwe sommen? Jij raadt het goed: graag hoor ik je rapportcijfers. Sjaantje Stouten Het is dan maar het beste, met alles even blij te wezen. En zorg maar, dat dit op Je gezicht te lezen staat; dan is het een nog mooier geheel! Natuurlijk mag jij ook wat over school ver tellen, graag zelfs. Flip Stouten Je raadsel is aardig, maar. heeft er al eens ingestaan. Ho pelijk kan ik de andere, die je nog sturen wilt, wél gebruiken. Weer beterschap met je beide zusjes. Piet W. Martijn Die inkt schrijft best Daarmee kun je weer heel wat briefjes schrijven. Je hebt zeker ook rooden inkt er bij? Lukt het al mooi met de kaartjes? Annie Schneider Gelukkig waren er ook kleine raadsels voor je, nu Je maar weinig tijd had. Jij hebt maar gezellige middagjes lederen keer. Het is bij mij een klaverblad van drie, zooals je ziet. Bin nenkort krijgt je poësie-album dan rust. En je zult zien: hoe ouder je wordt, hoe meer je het om de vele herinneringen zult gaan waardeeren. Piet Arentsen Je hebt het toch maar keurig voor elkaar gekregen met het 6e raadsel. Als Jij zelf raadsels weet, mag je deze Insturen. Loekle Favier Het kan best, dat je nu nog eens gelijk in het water komt met die drie bekende raadselnichtjes van Je! Wat gezellig, dat Je broer weer thuis kwam, al was het dezen keer nog maar van korten duur. Riek de Vos Nu heb je veel oplossin gen goed. Wat knap, dat je het groote 6e raadsel er bij gemaakt hebt! Je ijver is beloond. Die vlindertjes op Je brief zijn leuk verzonnen; en van buiten nog een ster: een keurige brief! Bep van der Heyden Jij hebt ook een flinken raadseloogst. Jij bent al een knap naaistertje, om zoo'n mooi kleedingstuk voor je pop te maken. Ook jij hebt er een fleurig briefje van gemaakt. Geertrui de Groot Dat geeft een ge zellig raadseluurtje bij je Oma. als dan al le gevonden oplossingen bij elkaar komen. Ik wil gelooven, dat Jullie telkens weer naar den Zondagmiddag verlangen. Ik vind het ook leuk, van zooveel belangstelling te hooren. Groet je Oma hartelijk van mij. Jan Spijker Mijn compliment voor al Je goede oplossingen. En bedankt voor je anekdote. Willy Wiggers Gezellig, dat je me toch even schrijft. Misschien gaat het volgen den keer beter. Heerlijk, dat Je weer een verjaardag in het vooruitzicht hebt. Riekje Leemans Ik wil liever niet achteraan komen, en zal dus wel de eer ste zijn, om je alvast te feliciteeren met je verjaardag. Wat zal deze dag je brengen? Je maakt mij ook nieuwsgierig. Schrijf je me ook over je rapport? Je had een fijn bibliotheekboek. Groet mevr. H. en Hen- nie van mij. Dieneke Bosma Ik bof er dan bij, dat ik je papier mooi vind! En ik vind het knap, dat Je het 6e raadsel opgelost liebt. Rietje Brandt Neen hoor, voor zoo'n enkel keertje was het niet erg van je vori- gen brief. Zooiets kan den beste overko men! Aardig van je Zus, dat zij nog voor den brief zorgde. Ik begrijp, dat je geniet van Elbe's taaltje. Daar kun je niet genoeg van krijgen, hè? Wat heb je een mooi raadsel voor me gemaakt; welbedankt. Jannie van Kampenhout Nu, ik stel het natuurlijk heel erg op prijs, elke week zoo'n mooien brief te krijgen. Gezellig, met V. samen het groote raadsel op te lossen! Beppie Bouter Jij verdient een com plimentje: alle raadsels goed opgelost, en nog zooveel nieuws ingestuurd! Welbe dankt voor alles. Alleen de anekdote over de onderkin vind ik minder geschikt voor onze Raadseljeugd. Hartelijke groeten te rug aan allen. Jan Bronsgeest Je hartelijke bedoe ling waardeeren we evengoed, en daar be dankt je raadselnichtje je dan ook wel voor. Bij het le raadsel liet je je foppen (met vele anderen ,hoor!); verder is alles weer prachtig in orde. Alida Stikkelorum Bedankt voor je felicitatie: zoo krijg je steeds meer nicht jes, hè! Geniet je nog van je boek? Koosje Stikkelorum Jij ook bedankt. Het is een heele kluif voor je, om aan Ali's boek te beginnen, maar een kluif naar Je zin. En een goede oefening voor Je Annie van der Vos Al doende leert men! Zoo zal het bij jou ook gaan. Ben je ondertusschen die bok al de baas gewor den? Veel succes bij je verdere oefeningen. Eugenius de Geus Van harte welkom. En dan wil ik maar direct beginnen met je

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 21