DAMPO LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Vrijdag 18 November 1938 Depotf ractiebe wi j zen en Beleggingstrusts PARLEMENTAIR OVERZICHT Risico-vermindering door verspreid bezit Uiteenzetting van de voor- en nadeelen GEMENGD NIEUWS Nederlandsch stoomschip voor Bayonne gestrand UW KINDJE VERKOUDEN Jr Tweede Kamer. Avondvergadering. LAND- EN TUINBOUW (Van onzen financieelen medewerker) F.nancieele bladen, financieele overzich ten, beursberichten van banken en com- missionnairs hebben reeds kolommen druks gewijd aan de vele en veelsoortige depot- i ractiebe wij zen alsmede aandeelen en par- ticipatiebewijzen in beleggingstrusts, die dit jaar tot voor kort de Amsterdamsche beurs hebben overstroomd. De introducties van dit soort fondsen, ofschoon zij voor onze beurs niet direct een novum vormen en met name in Amerika en Engeland reeds ovier een vrij langdurige ervaring beschikken, hebben niettemin thans een du.sdanigen omvang aangenomen en heb ben zulk een controverse uitgeloklt. dat een uiteenzetting zonder bepaalde vooroor- deelen noodig lijkt, teneinde te trachten oen kleinen belegger, voor wie deze pa pieren toch blijkbaar zijn bedoeld, wegwijs te maken. De prospectussen en commen taren der emitteerende banken of firma's immers bekijken de zaak in het algemeen in een wel wat te rose licht, terwijl de tal- looze commissionnairs, die zich door deze introducties nog verder in hun bestaan zien bedreigd (een „verdunning" van de markt is er het onvermijdelijk gevolg van) doorgaans met afbrekende critiek niet spaarzaam zijn en de gunstige factoren met den sluier der antipathie bedekken. Toch ligt de waarheid naar onze mee ning ook hier weer ongeveer in het midden. Wij willen zeer zeker niet be weren, dat de depotf ractiebe wijzen en dergelijke nu het dorado voor den klei nen belegger vormen, aan den anderen kant erkennen wij, dat onder bepaalde omstandigheden dit papier een bijzon dere aantrekkingskracht bezit. Laten wij in de eerste plaats constatee- ren. dat risico-verdeeling. dus risico-ver- mindering het doel moet zijn van eiken behoorlijken belegger. Waar de fractie- en participatiebewijzen zonder uitzondering inderdaad een risico-verminderend doel hebben, zijn zij dus moreel, financieel en economisch volkomen aanvaardbaar. Dit begrip risico-vermindering sluit al terstond het begrip speculatie uit. Wie het te doen is om kapitaalvermeerdering op korten termijn, blijve van de depotfractiebewijzen en aandeelen in beleggingstrusts verre. Hij kan zijn lust op andere wijze beter trach ten te bevredigen. Deelneming in beleg gingstrusts en depots is daarom alleen ge schikt. voor den rustigen belegger, die vei ligstelling van bezit en behoorlijk rende ment verkiest boven kapitaalvermeerdering of'en hoog rendement met de daaraan verbonden risico's. Men beelde zich echter niet in. dat er ook maar een mogelijkheid is. om de risico-verdeeling en het vereenigd bezit dusdanig in te richten, dat zij ook de conjunctuurdaling zouden kunnen opvan gen. Er is toch wel niemand zoo naief, om zich zulk een illusie te maken en de u'teenzettingen en beschouwingen in pers en commlssionnairsberichten. die er op ge richt zijn om aan te toonen, dat ook de potfractiebewijzen zeer conjunctuurgevoelig zijn, schieten haar doel voorbij, omdat die conjunctuurgevoeligheid tot op zekere hoogte bijzaak is. Dit soort fondsen is be stemd voor hen, die zich niet bij een de pressie terstond uit angst van hun bezit, wenschen te ontdoen of die zich bij een hausse tot spoedige winstneming laten ve'leiden De beperkte verhandelbaarhe<d der meeste fondsen van dit slag vormt een steun te meer voor onze opvatting, dat zij uit hoofde van hun aard en opzet bedoeld zijn als stabiel element in een kleine be- Icggersportefeuille. De Engelsche ervaring. Men zal aanvoeren: de geschiedenis van be'eggingstrusts en depotfracties is in Ne derland nog zoo jong, dat ge geenerlei be wijzen hebt, om de meening te staven, dat ook werkelijk in de practijk dit fonds- senbezit een vrij groote stabiliteit vertoont. Toegegeven, doch wanneer wij een blik slaan op de verhoudingen in Engeland, dan blijkt bijv. uit een kort geleden enquête van ..The Economist", dat aldaar in de eer ste olaats de „kleine man" verantwoorde lijk is voor het grootste deel der beleggin gen in „unit trusts" en dat juist in een ppr ode van dalende koersen die kleine belegger zich als het ware aan zijn „unit- trust"-bezit vastklampt en daardoor een factor van groote stabiliteit vormt. Ja. het blad gaat zelfs zoo ver. te verkondigen, dat indien alle houders van aandeelen zich zoo hadden gedragen als die van depot- frp.ctiebewiizen, de koersdaling van midden en e nd 1937 practisch niet zou hebben plaat", gevonden. Ook wanneer men deze bewering met de noodige korrels zout aanvaardt hoewel dit bij een zoo ernstig blad als de ..Fconomist" niet noodig ware), ook dan peg bewijst zij, dat het unit-trust- svrtecn waarlijk niet met eenige «--Mr--*-*--riten, woede-uitvallen of la- ro**:"ke opmerkingen van de zijde van in hun belangen aangetaste beurs leen als ondeugdelijke parasiet mag wor-len gebrandmerkt. Het systeem be'ft voor den kleinen belegger zonder e-r»\®ren twfifel vele groote voordeelen en als zoc'~nig verdient het ook te on zent de volle aandacht. Dit neemt zeker niet weg, dat wij de oogen niet mogen sluiten voor de nadee len en gebreken. Alvorens gij tot aankoop van een fractio- of participatiebewijs over gaat. dient ge wel te beseffen wat ge doet. Gij vertrouwt in het geval van aandeelen in beleggingstrusts of participatiebewijzen in vrije beleggingsdepots uw bezit toe aan een groot onoverzichtelijk depot, welks leiders, die toch in elk geval geen profeten zijn, practisch met uw bezit kunnen doen, wat zij willen, ofschoon publiciteits-voor schriften een zekere repressieve controle uitoefenen. Zullen zij waarlijk als „goede- hulsvaders" met dit bezit omgaan, zullen zij bij groote vraag naar de participatie bewijzen zelf niet te duur nieuwe depot- aandeelen koopen of bij groot aanbod de- potaandeelen tegen te lagen prijs van de hand doen. zullen zij, indien zij nauwe re laties onderhouden met emissiehuizen, niet in de verleiding komen, onverteerde res- taten van bepaalde emissies in het depot onder te brengen, strookt hun inzicht in ren bepaalde onderneming wel met het uwe? Deze en andere vragen rijzen op, die per slot van rekening gecrystalliseerd kun nen worden in die eene vraag: hebt ge er bezwaar tegen, aan elke actieve beleggings- politiek Uwerzijds een einde te maken, hebt gij het volle, althans voldoende vertrou wen in de leiding van trust en depot en zijt ge bereid voor het overdragen van uw be- leggingszorgen een zekeren prijs te be talen? In geval ge een fractiebewijs in een klein depot neemt, binnenlandsch. Zuid-Afri- kaansch, Canadeesch, enz., dan wordt die vertrouwenskwestie meerendeels op den achtergrond gedrukt, omdat het depot niet of slechts onder bijzondere omstandighe den te wijzigen is. In dit geval is de risico- verdeeling en -vermindering uiteraard aanzienlijk geringer, de incourantheid grooter, doch ge behoudt daarentegen een beteren kijk op uw bezit. Ook hier moet gij echter bereid zijn, de passiviteit uwer beleggingspolitiek met tamelijk hooge kos ten te betalen en het risico te loopen, dat er doorgaans tusschen den koers van uw fractiebewijs en den gemiddelden koers der er aan ten grondslag liggende aandeelen een marge te uwen nadeele bestaat, die grooter is dan de u direct en indirect in rekening te brengen kosten. Wat deze kosten zelf betreft, zoo besefte men tenslotte wel, dat bij deze „passieve belegging" steeds een of meer extra kos tenfactoren worden ingeschreven, en wel de aanmaakkosten en royement der de potfracties, enz., de kosten van beheer en de kosten van aan- en verkoop der depot fractiebewijzen, enz. zelf. Deze kosten zijn aanzienlijk hooger bij depotfracties van buitenlandsche dan bij die van uitsluitend bmnenlandsche fondsen. Het is te begrij pen, dat middelen worden uitgedacht, om die onkosten zooveel mogelijk te drukken, hetgeen bijv. bij de zoo juist geintrodu- ceerde „Belegging Nederland" en „Inter nationale Belegging" is geschied. Wij hebben in het bovenstaande in ruwe trekken de voor- en nadeelen van het systeem van „risico-vermindering door verspreid berit" trachten uiteen te zetten. Wij meenen hieruit de conclusie te kunnen trekken, dat het systeem in x een behoefte voorziet. De kleine beleg ger kan naar onze meening, indien hij niet te eigenzinnig is, indien hij een vrij rustigen nacht wil hebben en be reid is. hiervoor een prijs te betalen, een deel van zijn kapitaaltje, dat hij op langen termijn wil veilig stellen en af zonderen met behoud van rendement;, zonder bezwaar in participatiebewijzen in groote beleggingstrusts of in depot fractiebewijzen, die hem speciaal aan trekken, beleggen. Voor den middelmatigen kapitalist biedt de groote beleggingstmst geenerlei aan trekkingskracht, Wel echter het depot fractiebewijs in bijv. Zuid-Afrikaansehe of Canadeesche ondernemingen, omdat hij hierdoor met verdeeld risico een stuk „Zuid Afrika" of een stuk „Canada" in porte feuille krijgt (niet echter ten behoeve van kapitaalvlucht, omdat het fractiebewijs Ne- derlandsch is en derhalve niet in het bui tenland verhandelbaar is.) Het depotfractie- of participatiebewijs is dus noch pikzwart, noch glanzend wit. Het is, mits de stroom introducties zich niet meer herhaalt en men dus practisch in concurreerende doublures zou vervallen, voor een bepaalde beleg gersgroep onder bepaalde omstandig heden en onder bepaalde aan het depot zelf klevende voorwaarden, ongetwij feld een aanwinst voor de beurs, al zal het wellicht ook de tendentie hebben, den beurshandel nog ietwat verder te beknotten. Reeds heeft de Vereeniging voor den Effectenhandel haar controle over het systeem uitgestrekt door dezen fondsen de sanctie van officieele no teering te verleenen. Het is gewenscht dat die controle ten behoeve van het publiek en ten behoeve van de inbur gering van een systeem, dat op zichzelf zulke moreele goede eigenschappen heeft, nog verder zal worden uitgebreid. (Nadruk verboden) DE SCHEEPSKOK VERDRONKEN. Het Nederlandsche stoomschip ..Wal borg" van de reederij „Baltica" te Am sterdam, is gistermorgen voor den haveningang van Bayonne tegen de Noorderpier gestrand. Het schip, dat in volle vaart voer, en met een lading kolen op weg was van Gdynia naar Bayonne, zakt in den weeken zandbodem weg en wordt als verloren beschouwd. Toen het schip in nood verkeerde, voer de reddingboot van Bayonne uit. om de uit achttien koppen bestaande bemanning, allen Nederlanders, van boord te halen. Bij het reddingswerk geraakte de ongeveer dertigjarige scheepskok, P. Vader, wonen de te Amsterdam aan het Mariniersplein, gehuwd en vader van een kind, die zijn eerste reis aan boord van de ..Walborg" maakte, te water. De man verdronk Jam merlijk De „Walborg'' was in Maart 1937 uit Zweedsche in Nederlandsche handen over gegaan. Het schip was 1483 bruto en 872 netto ton groot. DOOR GOEDERENTREIN GEGREPEN EN GEDOOD. 21-jarige wielrijdster het slachtoffer. Gistermiddag omstreeks half vijf is de 21-jarige dochter van den boschwachter De Gooyer, toen zij per rijwiel de spoor baan te Hoekelom overstak, door een goe derentrein, welke in de richting Ede reed, gegrepen en op slag gedood. Het slachtof fer, dat eenigszins doof was, heeft den trein blijkbaar niet hooren naderen. Het ongeluk geschiedde op enkele me ters afstand van de ouderlijke woning. WEGENS VERDUISTERING AANGEHOUDEN. De Rotterdamsche politie heeft gearres teerd en naar het huis van bewaring overgebracht den 26-Jarigen kantoorbe diende J. J. van der V., tot voor kort in dienst van een groote verzekeringsmaat schappij te Rotterdam, die in het tijdvak 1934-1938 door gefingeerde aankoopen van j poliszegels voor de zegelkas. die hij onder zijn berusting had. te registreeren, zich ongeveer 1 5000 heeft toegeëigend ten na deele van de firma. Hij heeft het geld op- j gemaakt. Aanvankelijk was geen aangifte gedaan van de knoeierijen, die waren ont dekt, omdat van der V. had beloofd het tekort aan te zuiveren. Aangezien hij dit niet heeft gedaan, is de politie in de zaak gemengd. v~ï Wrijf dan keel. rug en borstje in me» 'jy Dampo. Wonderlijk zooals dat helpt! >\Pot 50 ct. Tube 40 ct. Doos 30 ct. 3061 (Ingez. Med.) HOOFDCONDUCTEUR UIT TREIN GE VALLEN EN ERNSTIG GEWOND. Vannacht kort na twaalf uur is te Lut- lerade-Geleen, ter hoogte van de cokesfa- 'orlek der staatsmijn Maurits aan de Ro- manystraat de 42-jarige hoofdconducteur Mewissen uit Maastricht, vermoedelijk doordat hij een verkeerde deur opende, uit den dieseltrein, die om 12.15 uur uit Sit- lard naar Maastricht vertrekt, gevallen. De man liep een gecompliceerde beenbreuk, alsmede ernstige hoofdwonden op. Hij is naar het ziekenhuis te Sittard overgebracht waar terstond operatief is Ingegrepen. Vanmorgen was de toestand van M. nog steeds ernstig. In den trein, waar o.a. ook de vrouw van het slachtoffer gezetten was, had men niets van het ongeluk gemerkt, zoodat deze was doorgereden. Omstreeks half één hoorden omwonen den hulpgeroep en toen men ging kijken vond men M. in het struikgewas langs den spoorweg liggen. In dien tijd had men hem ie Maastricht vermist en alle stations langs de lijn gewaarschuwd. ERNSTIGE STEEKPARTIJ. Vannacht is na het kaartspel tusschen den 21-jarigen landarbeider B. en den 23-jarigen landarbeider C. C. V., belden uit Zuid Beyerland een ernstige vecht partij ontstaan. B. werd zoodanig met een mes in den buik gestoken, dat onmiddellijke overbren ging naar een ziekenhuis noodzakelijk was. Hij is naar het ziekenhuis Eudokla te Rot terdam vervoerd. V., de vermoedelijke da der, is gearresteerd. ELF PERSONEN GEDOOD TIJDENS DÉFILÉ VOOR STOFFELIJK OVERSCHOT VAN ATATURK. Vannacht, toen een onafgebroken rij van wel honderdduizend menschen voorbij het stoffelijk overschot van Ataturk ln het Dolma Bagtsje-paleis trachtte te trekken, ls zulk een gedrang ontstaan, dat elf per sonen om het leven zijn gekomen, terwijl vele anderen ln zorgwekkenden toestand verkeeren. Een duizendtal vrouwen en kin deren werd bewusteloos geslagen. SUITENLANDSCH GEMENGD. BEGROOTING VAN JUSTITIE. (Van onzen parlementairen medewerker) Woensdag op het eind van den middag hadden de heeren Wendelaar en Donker bij het algemeen debat over Justitie reeds het woord gevoerd en den Minister hun critiek niet gespaard. Eerstgenoemde had daarbij zelfs de vrees uitgesproken, dat de Minister een Schuschnigg-figuur zou wor den: zwak als hij sterk en sterk als hij voorzichtig moest zijn, en hij gaf als zijn eordeel te kennen, dat het beleid van den Minister niet past in een rechtstaat. Gisteren kwam de heer Truyen daarte gen op; hij meende dat er geen goede grond voor zulk een oordeel aanwezig is cn dat er voor ons volk geen aanleiding bestaat, zijn vertrouwen in dezen Minister op te zeggen. Intusschen wees de heer van der Goes van Naters er op. dat in onze dagen de oude staatstaak, d. w. z. de bescherming van den staat zelf. weer primeur is ge worden en dat in dit opzicht, met name wat de gezagshandhaving betreft, het be leid van den Minister faalt. Er wordt veel te zwak opgetreden tegen het anti-semie- lisme: in het bijzonder wees de afgevaar digde op de schandelijke z.g. Protokollen van Zion, die, in kwasi-offlcieelen vorm, alle denkbare gemeenheden ten laste van de Joden brengen. De wet moet worden gehandhaafd riep hij uit en als zij te zwak is. dan eischt het Nederlandsche volk nieuwe beschermingsmiddelen. Ook tegenover het binnensmokkelen van aller lei buitenlandsche geschriften moet wor den opgetreden. Er bedreigen ons gevaren! zei de heer van der Goes, en hij citeerde een Duitsch geschrift, dat aan een jeugd- congres ln Duitschland werd overgelegd, dat Duitschland eerst Oostenrijk moest hebben, daarna Tsjecho-Slowakije. vervol gens Memel en Danzig, en eindelijk Ne derland. Allerlei geschriften worden ons land binnengesmokkeld, daartegenover moet ons gezag met kracht worden ge handhaafd Ook crltiseerde de heer van der Goes het beleid der Regeering met betrekking tot het toelaten, of liever niet- Loelaten, van Joodsche vluchtelingen. Er gebeuren op het oogenblik jammerlijke dingen aan de grens; slechts druppelsge wijs worden vluchtelingen, zelfs kinderen, toegelaten. Moeten we ons soms schamen cm Ariër te zijn? vroeg de heer van der Goes van Naters. Hij eindigde aldus: Deze Minister ls wel eens met andere politici van vroeger vergeleken. Ik zal dit niet doen. Ik wil hem alleen een voorbeeld voorhouden, namelijk dat van den veld heer ACtlus, die in het jaar 451 door den slag op de Catalaunische velden er voor zorgde, dat de Hunnen niet in West- Europa doordrongen". De zaak der antl-semietische propagan da cn van allerlei extremistische geschrif ten ls ook door andere afgevaardigden be sproken. Zij drongen op maatregelen aan. Mevr. BakkerNort vroeg, of de Regee ring den tijd niet gekomen acht om maat regelen voor te stellen tegen het zaaien van haat tegen godsdiensten en volksgroe pen, „haat-zaaiende bepalingen" zooals die elders, bestaan of worden voorgesteld. Ook de heer Roolvink, die zijn maidenspeech hield 'hij heeft er. voor den tegenwoordl- gen tijd, lofwaardig lang mee gewacht) drong aan op een krachtiger beleid Inzake allerlei excessieve uitlatingen. Uit alles bleek, dat deze wensch sterk ln de Kamer leeft. Wat de vluchtelingen betreft, vertolkte de heer Rost van Tonningen het fascisti sche standpunt, dat voor de Joden een ge zamenlijke verblijfplaats buiten Europa moet worden gezocht. Voorts oefende hij opnieuw critiek op het beleid van den Mi nister Inzake Oss. en riep hij met stem verheffing uit. dat. indien de Minister in zijn Nota over Oss mocht verklaren, dat de beide betrokken geestelijken in die ge meente geen strafbare daden hebben ver richt hij met het bewijs van het tegendeel zal komen; hij zal echter eerst probeeren cf het Haagsche Gerechtshof, waarvoor hij binnenkort in beroep moet terechtstaan, hem tot dat bewijs wil toelaten. Intusschen vormde de vluchtelingen-po litiek het hoofdpunt in de discussie. Want na den heer van der Goes van Na ters hebben nog verschillende afgevaar digden (de heeren Joekes, van der Zaal, de Visser en Albarda en mevr. Mackay) uiting gegeven aan hun groote teleursti llr.g over het beleid der laatste dagen nS betrekking tot de Duttsche slachtoffers De mededeeltngen, eergisteren door den Mi nister-President afgelegd, hadden ver" wachtingen gewekt, die niet zijn vervuld cn zeker niet ten aanzien van de klnde.' ren. Overal, aldus de heer Albarda, staat men in ons land gereed om de vluchtelin gen met open armen te ontvangen maar zij komen niet. Spreker drong weer aan oo toelating en op spoed, op een snelle nrta. r.lsatie, op de Instelling van een orgaan ciat de toelating zal regelen, want de Mi nister alleen kan het onmogelijk at Andere punten zullen wij nu maar niet meer uitvoerig vermelden. Eenige dames voerden opnieuw een pleidooi voor ver. betering van de juridische positie der vrouw; men vroeg om maatregelen tegen de zaakwaarnemerij en de heer van Uil. ken was van oordeel," dat de Minister niet genoeg bezuinigt! tegen een speciaal werk. kamp voor jeugdige voorwaardelijk-veroor. deelden had hij bezwaar, ook uit paedago- gisch opzicht. Vandaag spreekt de Minister. BEGROOTING VAN FINANCHN, 's Avonds was Financiën aan de orde dat geheel werd afgedaan. Daarbij heeft Minister de Wilde, in zijn antwoord aan de sprekers, als rijn meening te kennen gegeven, dat er blijkbaar nog heel wat debat zal vol gen. alsvorens zijn belastingplannen en -voorstellen zullen zijn aangenomen. Inderdaad. Tegen de herziening van de Grondbehj. ting bestaan op het oogenblik allerlei be zwaren. Ook voor de opheffing van het bankgeheim verklaarde de Minister niets te gevoelen, evenmin trouwens sds zift voorgangers. Vermoedelijk zou het gevolg zijn, dat heel wat geld aan de banken wordt onttrokken. De Minister verklaarde te willen overwegen, of het mogelijk ril zijn bij de vrijstelling van personeele be lasting nog iets verder te gaan dan win kels, café's, restaurants enz. Ook wil h|) overwegen, of het mogelijk zou zijn, de' inkomstenbelasting te beginnen bij f. 1(00 in plaats van bij f. 800, maar stellig zou dit niet eenvoudig zijn en het zou overgangs- gewijs dienen te geschieden. Maar aan d» 2°/n ln het algemeen (tarief der nieuwe be lasting) verklaarde de Minister te moeten volhouden. Maar kostelooze rijwielplaat)es kunnen niet worden verstrekt. Inzake de rente voor landarbeidersvoorschotten wordt geval voor geval bekeken, doch in het al gemeen is 3"/o niet te hoog. De Minister ontkende, dat er te veel per soneel is aan zijn Departement en wan neer er straks een nieuwe Tariefwet komt, zal er aan de grens nog meer personeel noodig zijn. Het Departement zelf, en ver schillende belastingkantoren, verkeeren ln treurigen toestand, maar er is voorloopij geen geld op den gewonen dienst om daar. in te voorzien. Hier echter kan het Werk fonds hulp bieden. Tegenover verschillende klachten bl de Minister de omzetbelasting in het poe liers-bedrijf billijk achten, maar toch ver klaarde hij de zaak nog eens te willen overwegen. Een verlaging van het rechtop sigaretten-papier wordt overwogen. Spr, weet dat er reeds plannen zijn tot oprich ting van sigarettenpapier-fabrieken. Op nieuw verklaarde de Minister, dat het sy steem van vervanging der rljwielplaatla niet verbeterd kan worden; kwitanties heb ben verscheidene bezwaren, met name voor kinderen. Bij de artikelen heeft de Minister noj eens het rijksinkoopbureau verdedigd; dit brengt groote besparing mede voor het Rijk. Ook is verder nog gedebatteerd overhel belastingpersoneel, waarbij de Minister be toogde, dat. personeelzaken in de Kamer dikwijls slecht tot hun recht komen. Daar om ls het georganiseerd overleg zoo nut tig. Hij verdedigde de positie van het per soneel. De promotie-kansen zijn over het algemeen niet slecht en zullen, als de plan nen doorgaan, nog verbeteren. Opnieuw ontspon zich een debatje over de positie der Hervormde Kerk. in verband met de bekende Koninklijke Besluisten van 1816 en 1852. De Minister hield tegenover ds. Zandt vol, dat deze besluiten de vrij heid der kerk niet belemmeren; zij ls vrij om zich te organiseeren. Tenslotte verdedigde hij ook nog de cre- diet-regeling voor den middenstand, en meende dat men nu eerst eens moet al- wachten hoe zij in de practijk zal werken. De begrooting van Financiën werd zon der stemming aangenomen. GROOTE BRAND TE KAAPSTAD. Gistermiddag is een der grootste entre- - pots in de haven van Kaapstad door brand verwoest. De materieele schade ls zeer groot. Verscheidene personen zijn bij den brand gewond. DE BRITSCHE HARINGVISSCHERIJ. Het zouten van haring ls Zaterdag J.l. te Yarmouth en Lowestoft beëindigd. De totaal aanvoer van pekelharing wordt geschat op 360.000 vat. Hiervan ls slechts een klein ge deelte onverkocht. Zeer waarschijnlijk ls de voorraad niet toereikend om aan alle aan vragen te voldoen en tengevolge daarvan lie pen de prijzen reeds sterk op. De noteeringen lulden thans: Eerste kwaliteit Small Matties 41/-; Matties 45 /- en Matfulls 46 /-. Tweede kwaliteit resp. 31/-; 36/- en 37/- en Fulls 42/-. Alle prijzen zijn C.I F. VISCHPRIJZEN. IJMUIDEN. 18 November. Tarbot 72—56 ct. per K.G.; Tong f. 1,00—0,72 idem; Griet f. 25—12,50 per 50 K.G.; Zetschol f. 2118 idem: Kleinschol f. 1715 idem; Bot f. 1812 idem; Schar f. 4,701,10 idem; Groote gul f. 12.50—7,50 idem; KI. gul f. 8.50—4.50 id.; Wijting f. 2.600,90 idem; Versche haring f. 4,45—2.30 idem. Besomming trawlers: IJM. 72 met f. 1530. Kotter: E. 503 met f, 410. Schepen met versche haring: K.IJ. 347 met f. 550; SCH. 365 met f. 970; SCH. 39 met f. 850; SCH. 5 met I. 1730; SCH. 35 met f. 980; KW. 36 met f. 950. KATWIJK AAN ZEE. 17 Nov. Aan den afslag 4 partijen haring. Volle f. 9.358.75; Ijle f. 6.60; 6teurharing f.7.95— 7.50. VLAARDINGEN. 18 November. Van de haringvisscherij waren binnen: VL. 78, 33 last; VL. 142 36 last; VL. 114, 43 last. Volle Eng. Wal f. 11,2011,40; Steurharlng Eng. Wal f. 9.20. Te Schevenlngen kwamen 3 schepen binnen DE A.S. VEILINGEN VAN HULST MET BES. Men schrijft ons uit Boskoop: Van bevoegde zijde wordt ons medege deeld, dat nu reeds Informaties zijn ™e* wonnen èf, en zoo ja, op welke dagen e in December weer speciale Beshulstveilin- gen gehouden zullen worden, ln het oir zonder voor den export naar EngelMa waar blijkt dat van die zijde voor dit aru- kel groote belangstelling bestaat, wegen de omstandigheid, dat er dit Jaar in Bb> land geen „Hulst met Bes" voorradig daar zoowel „Bes' als „Blad" zijn aig vroren of afgewaaid. Evenzoo blijkt er gens de schaarsohte van dit artikel, in jj binnenland flinke animo voor dit by u stek geschikte Kerstartikel te bestaan, denen waarom thans reeds P°8lr,"en„l!,„pn. werk gesteld worden partijen op te *W In het belang der kweekers wordt tn geraden hun beshulst te bewaren tot doelde vellingen gehouden worden, te daar reeds thans gebleken is. "amoe. meeste partijen vèr beneden den ver delijken prijs zijn verkocht. met totaal 74 last en 150 kisten versche .- Te IJmulden kwamen binnen KW. v jn last en 200 kisten versche en KW. 8® lest en 240 kisten. „„„moit® Vijf en twintig schepen hebben vsi hun vangst gemeld. Zf) vingen te zaveertien kantjes of gemiddeld 24 kantjes. schepen hadden eerst gedeeltelijk gen» jetl: Hoogste schot 80 kantjes uit de haiv laagste een braadje.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 10