De plechtige installatie van Jhr.Mr. Rijckevorsel te Lisse 79sie Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 16 November 1938 Derde Blad No. 24123 Haaktt%e^ye □- Hartelijke ontvangst van den nieuwen burgemeester mn IN IITTIKEN ambtsketen omhang en u den voorzitters hamer, als teeken uwer waardigheid over handig. I Hierboven het moment, waarop de Raadsleden van Lisse aan den nieuwen burge meester dier gemeente, jhr. mr. Van Rijckevorsel en diens echtgenoote worden voor- I gesteld, tijdens de hartelijke ontvangst, die gistermiddag talrijke belangstellenden In het Bloemendorp te zamen bracht. \a de feestelijke ontvangst van jhr. mr. F. J. C. M. van Rijckevorsel, als de nieuwe burgemeester van Lisse, waar- I van w ij reeds in ons Blad van gisteren verslag konden geven, had 's middags om 4 uur ten Raadhuize de plechtige 1 installatie plaats. I ik keurig versierde Raadszaal bevatte r genoodlgden w.o. wij o.m. opmerkten: S. baron van Wijnbergen, burgemeester Wassenaar en oud-burgemeester van met zijn echtgenoote: graaf en gra- van Lynden. de burgemeesters van feht en Den Dungen met wethouders en "tele ambtenaren, waarmede de nieuwe Itemeester eenige jaren had samenge- Jikt; jhr. van Nispen tot Pannerden van I.egom, burgemeester dier gemeente; b'cmeester Gouverneur van Sassehheim; ïi. Van Berckel, burgemeester van Voor- gat; de loco-burgemeester van Warmond, i heer Oudshoorn e.a. Voorts waren te- |(3woordig de geestelijken en predikanten 1 onderscheidene kerken; de doctoren, fttarls A. van Pelt; prof. dr. E. van Siog- van het Laboratorium voor Bloem- iilenonderzoek; de Landbouwconsulent, i K. Volkersz; afgevaardigden van Bloem- piencuHuur, Land- en Tuinbouwraad, urgerlijk Armbestuur, Kweekersgenoot- H.B.G., Kiesvereenigingen, terwijl ■orts mede aanwezig waren de hoofdamb- Jturen en de ambtenaren der verschil- •ode afdeelingen. In het bijzonder noe- |tn wij de afgevaardigden, of liever ge- f.'l bijna de geheeie afdeeling 's-Herto- fc.bosai van den Ned. Kon. Bond v. Oud- Pilgieren. waarvan de burgemeester be- |iiennheer was en een groot gezelschap poners van Den Dungen, de woonplaats den burgemeester, die getuigen wilden van deze plechtige installatie. iDoor der. loco-burgemeester, den heer houder G. Tromp, werd om 4 uur de Hing geopend waarna hij het ambtsge- ei voorlas. De secretaris deed hierna jededeeling van het K. Bbevattende de hosning van jhr. mr. F. J. C. M. van pkevorsel tot burgemeester der ge pote Lisse.. Op verzoek werd nu door 1 oudste en jongste raadslid, de heeren v. Resteren en F. R. J. Knetsch, de pree burgemeester binnen geleid, terwijl pv rich verhieven van hun zitplaatsen. Ipe loco-burgemeester sprak nu de instal- pt-rede uit. Rede loco-burgemeester B. G. Tromp. imeente naar behooren zal behartigen, als ook die der gemeentenaren, zonder onder- scheld van rang. stand of gezindte. Het iRaadsgebed, waarmede wij zooeven de ver gadering hebben geopend en wat na aan vaarding van het voorzitterschap in het I vervolg door U zal worden uitgesproken, bidt om Gods steun en leiding bij onze werkzaamheden, en die steun en leiding wenschen wij U van harte toe. De gemeente Lisse is slechts een groot dorp met ongeveer 10.000 Inwoners. De voornaamste tak van bestaan is het kwee ken en verhandelen van bloembollen. Reeds liet poststempel zegt U: „Centrum der bloembollencultuur". Voor die bloembollen cultuur zijn hier ter plaatse twee groote bloemboUenveilingen; is hier de Rijks tuinbouwschool, waar de jongelingschap theoretisch wordt opgeleid in het teelen van bloembollen en wat daarmede verband houdt: is hier gevestigd het Laboratorium voor Bloembollenpnderzoek. welke inrich ting in binnen- en buitenland zeer hoog wordt gewaardeerd, dank zij de voortref felijke stuwkracht van prof. dr. Van Slog- tpren aan dit Laboratorium; allen in stellingen, die direct of indirect, Uw atten tie als hoofd der gemeente van tijd tot tijd zullen vragen. Het bloembollen bedrijf wordt hier inten sief behartigd, zoodat ongeveer 80'0 van de landarbeiders in dit bedrijf werk vinden. De handel in de bloembollen, die zich uitstrekt over drie-vijfde deel der beschaafde wereld, en ons door vele reizigers In contact houdt met het buitenland, moge oorzaak zijn van de metropolistische ideeën, die in deze ge meente zich uiten. Bijzonder bevelen wij U ook de beharti ging aan van de belangen onzer midden standers en neringdoenden, die onze plaats naar ieders vermogen van alle behoeften ruim voorzien. Het onderwijs der jeugd in de gemeente staat op vrij hoog peil. terwijl de zoo ge makkelijk te bereiken nabij liggende groote steden rijke gelegenheid bieden voor op leiding der naar meerdere kennis hunke rende jongelingschap. De verschillende kerkelijke gezindten, die ons godsdienstig dorp geestelijke ver zorging bieden, bevelen wij ten zeerste in uwe bescherming aan. Het politiecorps ter plaatse bestaat uit een vijftal personen, die onder voortreffe lijke leiding blijk geven voor hun taak be rekend te zijn en de rust en orde in deze gemeente op juiste wijze weten te hand haven. Ook de ambtenaren ter secretarie zullen U in vele opzichten respect afdwingen, zijnde zeer stipt in de uitvoering hunner verplichtingen. In den secretaris zult U iemand leeren kennen, die door bedaard en kalm overleg de zaken uitnemend weet te regelen en door wiens kennis van onze ge meentezaken, gepaard met voorbeeldigen arbeidslust. alles steeds op tijd in orde komt. U zult in hem een rechterhand vin den. Rede van den burgemeester. De burgemeester dankte den loco-burge meester voor zijn woorden en zeide het burgemeestersambt met de aanvaarding van de ambtsketen te aanvaarden. Hij .wist zich bewust van de verantwoordelijk heid, welke hij daarmede op zich nam. Hij gaf uiting van de diepe gevoelens welke thans leefden in zijn hart. God legt alle gaven op de schouders der menschen en een vurig gebed steeg in zijn hart op tot God en dank leefde er in hem tegenover den Almachtige. Diepe gevoelens van dank uitte spreker aan H. M. de Koningin en den heer Min. van Binnenlandsche Zaken en den Min. van Staat, den Commissa ris der Koningin in deze provincie. Zich tot het dageltjksch bestuur der ge meente wendend, zeide de burgemeester dat hij vanaf nu in onafgebroken contact met hen mag samenwerken. De rede van den loco-burgemeester sluit zich geheel aan bij de woorden die gesproken zijn bij de eerste kennismaking, nu nog geen week geleden. De ontvangst heeft hem alleszins overtuigd van de medewerking die hij zal ondervinden. De nieuwe burgemeester doet een beroep op de kennis en ervaring van de wethouders en den gemeente-secretaris en meer speciaal op hun welwillendheid om hem in alles terzijde te staan. Wanneer 1 er zoo een sfeer van vertrouwen en samen werking is, kan er een goede arbeid vol gen. Betreffende den Raad merkte spr. op, dat bij het aanvoelen van elkanders stand punt groote dingen tot stand gebracht kunnen worden. Er kan niet altijd een stemmigheid zijn. Uit de botsingen wordt de waarheid geboren. Laat ieder er van overtuigd zijn, dat men van mij geen voor oordeel behoeft te vreezen. Wanneer het binnen het bereikbare ligt, zal spreker steeds zijn krachten geven tot verwezen lijking van het doel dat men nastreeft. Belangrijk werk wacht mij. Het zal mij moeite kosten mij in te werken in de vele zaken, doch spr. vroeg vertrouwen van den Raad waardoor de arbeid tot heil kan strekken van de bevolking van Lisse. voor wier belangen ik met eerzucht wil werken, waarbij spr. stand en aanzien der ge meente hoog wil houden. Moge Gods on misbare zegen op ons werk rusten! is gegaan, immers is uw benoeming daar van het bewijs. Wij ontmoeten u nu voor het eerst en verheugen ons u spontaan te mogen be groeten en hartelijk te verwelkomen als onze nieuwe burgemeester. Wij zijn dank baar, dat een goed getuigenis u vergezelt en hebben diep respect voor die verklarin gen, die ons vervullen met goede hoop, dat uw lust tot werken ook in Lisse voortgezet zal worden. Vervolgens voerde wethouder P. Warmer dam het woord. Rede wethouder P. Warmerdam. Namens de R.-K. Raadsfractie achtte spr. het zich een groote eer en genoegen om in deze oogenblikken het woord te mo gen voeren. Wij mogen volgens de geruch ten die u vooruit zijn gegaan, in u een man begroeten groot van geest en hart. De Lissers zijn dankbaar gestemd. Wij ho pen dat Lisse geen doorgangshuis voor burgemeesters zal zijn, doch als het moest, zou spr. toch nog liever 8 jaar een be kwamen burgemeester hebben dan een bur gemeester tot zijn pensioengerechtigden leeftijd, waarin geen illusies zitten. In onze gemeente kunnen uw capaciteiten tot ont plooiing komen. De heer B. G. Tromp. tl» aanvaArding van het hoogste gezag ;~s gemeente, valt mij de eer te beurt, Jt».eerst 'e mogen toespreken. Het ver- li 1 door Hare Majesteit's Regeering in om U als eerste burgemeesters- E|''Usse toe te wijzen, dcet ons hoopvol t; jï?,aan met U beginnen en vertrou- Id..; u door daden zult wettigen. 5 2nïs van Lisse zien tot U op als j zaam te zijn! Hoofd, die de zaken der ge- I Vergun mij, burgemeester, De heer A. Tibboel. Sportief van aanleg, zal uw belangstelling daarvoor zeer vele Lissers verblijden en wij willen u wel verzekeren, dat u op onze medewerking ln deze kunt rekenen. Alleen spreken wij daar den hartelijken wensch bij uit, dat wij hopen, dat, om principieele re denen, de Zondag daardoor niet wordt ont heiligd. Het is een goede gemeente waarover u gesteld wordt; het is heerlijk als wij mogen zeggen, dat ondanks de ernstige crisis, die nu al jaren drukt, de energie van onze bloembollenkweekers bewondering afdwingt en in alle lagen der bevolking er een ern stig streven is. zichzelf te blijven Onze gemeentefinanciën bleven op peil. die door een wèloverwogen zuinig beheer ons uit den noodlijdenden hoek hebben ge houden. Tal van zaken blijven ons vervullen met groote zorgen: vooral het probleem der werkloosheid, de nood der midden standers zij zullen onder uw beheer de revue passeeren. Nu reeds weten wij, dat al deze zaken uw volle aandacht zullen hebben en wij achten ons geluk kig, u plechtig te verzekeren, dat het ons aangenaam zal zijn in deze toch wel moeilijke materie onze volstrekten steun toe te zeggen. U kunt op ons rekenen burgemeester, zooveel als in ons vermogen ligt. Hartelijk wenschen wij u en mevrouw nu geluk met uw benoeming tot burgemees ter van Lisse, Uw komst moge onze ge meente tot meerderen bloei brengen. Het wordt u en mevrouw en uw kinderen gege ven hier onder gunstige omstandigheden te wonen. Daartoe schenke God Zijn rijken zegen. Burgemeester, straks gaat uw arbeid be ginnen en leeren wij u kennen als een goede Magistraat? Als een goed Burgerva der? U weet, dat in de symboliek een goede aanwijzing ligt. Aan den Gouden Koets van onze geliefde Koningin zien wij aange bracht de symbolen van de Wet, het Kruis en den Bijbel. Deze vertolkens ons de ge lijkgerechtigdheid van alle godsdienstige en partijgroepeeringen en zij behouden hun kracht. Moge het u gegeven worden, het is onze hartelijke wensch en bede. als een goed burgervader, onder Gods zegen, staan de boven alle partij-belang, onze mooie ge meente te dienen, vele jaren lang! De ware burgerzin moge groeien, het „Een dracht maakt macht" bewaarheid worden, opdat de Lisser bevolking onder uw geze gend bestuur, dankbaar kan zijn. Daarna was het woord aan den Gemeen te-Secretaris. Rede Gem. Seer. J. C. de Haan. was zoodanig, dat zulks ook niet behoeft. Ik stel er derhalve prijs op, u eveneens hartelijk welkom te heeten en mij gaarne beschikbaar te stellen, om ook onder uw leiding, met waardeering voor eikaars ambt gezamenlijk werkzaam te 2ijn, tot groei en bloei van de gemeente Lisse. Niemand het woord meer verlangende, werd de officieele zitting door den Burge meester gesloten. De leiding werd nu weer overgenomen dooi Weth. G. Tromp, welke aan de ver schillende sprekers het woord verleende. Als eerste spreker voerde het woord pas toor Sentenie namens de beide R.K Pa rochies. Hij bracht enkele verlangens naar voren welke hij gaarne onder de aandacht van den nieuwen Burgemeester wilde brengen meer speciaal wat betreft het bouwverbod. Hij deed dit in een geestige speech. De Burgemeester van Vught, de heer Loeff, schetste den nieuwen Burgemeester in zijn goede kwaliteiten en teekende hem als een waardig opvolger van Burgemees ter van Wijnbergen. Hij wenschte Burge meester en bevolking het beste toe voor de toekomst. Namens alle omliggende gemeenten, „randgemeenten" noemde burgemeester Gouverneur deze, sprak Sassenheim's bur gemeester een hartelijk woord van welkom in deze streek. Hij wees op de verschillende bedrijven waarin door de drie bloembollen gemeenten wordt samengewerkt en riep hem een woord van welkom toe, speciaal ln den kring van burgemeesters Vervolgens wordt het woord gevoerd door den afgevaardigde van de afdeeling 's-Her- togenbosch van den Kon. Ned. Bond van Oud-Officieren. Doer dr. Th. Ruys en ds. Eerhardt wer den namens de Protestantsche Kerken woorden van welkom en waardeering ge sproken en de hoop uitgesproken, dat de nieuwe burgemeester onpartijdig zal be sturen. Slotwoord van den burgemeester. De burgemeester bracht in een zeer ge voelig slotwoord dank voor de goede wen schen en woorden en ging op het gespro kene nader in. Een bijzonder teeder woord richtte hij tot zijn Moeder, wie hij dank bracht voor hetgeen zij voor hem in dit leven geweest is. U hebt ons opgevoed in eenvoud, plichtsbetrachting en werkzaam heid. Een speciaal woord richtte hij tot de burgemeester van Vught en Den Dungen en de vele gemeentenaren die overgeko men waren. Voorts richtte de burgemees ter een woord tot de gemeentenaren van Lisse, tot de ambtenaren en het politie corps. Ik reken op u en vertrouw op u en hoop een goede chef te zijn. De burgemeester eindigde met de verze kering. dat ook zijn vrouw zich gaarne wil geven en met de gemeente wil medeleven. „Maar nou is hij van ons!" Wie getuige was van de gezellige stem ming na de plechtige installatie, heeft kunnen waarnemen, dat de burgemeester in zijn vorige woonplaats zeer bemind en geliefd was. Zeer waardeerend sprak men over Lisse's nieuwen Magistraat. De Dun- genaars gaven de verzekering dat we een burgemeester zouden krijgen waarop men trotsch mag zijn. Noode zag men hem uit Den Dungen vertrekken. Men had hem zoo gaarne willen houden. Sportaan kwam het als uit het hart van een der leden van de commissie van ontvangst dat hij wel geliefd was maar „nou is hij van óns"!. Dit eenvoudige woord was allen uit het hart gegerepen. 3223 (Ingez. Med.) Tot ons groot genoegen kunnen wij U mededeelen, dat tot nu toe onze ge meente geen extra steun uit 's Rijks kas heeft noodig gehad om de finan- cieele lasten te dragen. Om hiervan vrij te blijven hebben wij ons wel meer malen gerechtvaardigde verlangens moeten ontzeggen, doch wilden dit lie ver dragen dan armlastig te worden. Wc hopen aan het begin te staan van een meer dragelijken financieclen toe stand. Uw ambtsvoorganger kwam juist in de gemeente Lisse toen de magere dit te mogen doen, juist in deze oogenblik- jaren aanbraken. Wij hopen, dat bij ken vervult diepe ernst onze harten, omdat uw komst deze mogen voorbij zijn en gedachten en wenschen geuit mogen Namens de Protestantsche Raadsfractie sprak de heer A. Tibboel. Rede van den heer A. Tibboel. j Aangezocht door de Protestantsche raads fracties, voldoe ik gaarne aan haar wen schen, om tot U, onzen nieuwen burgemees- jter, een kort woord te spreken. Het is wel in een zeer belangrijke stonde De heer P. Warmerdam. U komt op een tijdstip, dat er een lichtpunt is aan het firmament. Juist bereikte ons het bericht, dat Amerika voor den invoer van onze Narcissen is opengesteld. Dit is een lichtpunt van groote beteekenis. In onze gemeente hebben velen met werkloosheid te kam pen, hoewel er gelukkig kentering is waar te nemen. Spr. wees hierbij op de productieve werkverruiming, zooals deze thans wordt gegeven door Graaf van Lynden. Dat is werk wat men loo- nenden arbeid mag noemen. En dat hebben onze huisvaders noodig. Deze materie beval spr. ten zeerste aan. Weth. Warmerdam hoopte, dat wij nu een goede toekomst tegen mogen gaan onder de bekwame leiding van Burgemeester Rijckevorsel en gaf de verzekering, dat de geheeie Raad achter den Burgemeester zal s^aan' Het personeel in dienst der gemeente ver zocht mij, om u, burgemeester, te begroeten en hartelijk welkom te heeten. Aan dat verzoek voldoe ik gaarne, omdat u hier zult aantreffen een naar verhouding van de grootte van de gemeente betrekkelijk klein corps ambtenaren, hetwelk voor zijn taak berekend is. althans haar in goede ver sland-houding rustig en met vlijt vervult. Gaarne geef ik u de verzekering, dat u met humane leiding in alle opzichten op hen kunt rekenen. Namens hen allen heet ik u hartelijk welkom. Men zal het mij niet ten kwade duiden. 00 worden, die in de naaste toekomst getoetst als ik thans nog persoonlijk een enkel we een iets beteren tijd tegemoet gaan. zujien worden aan de realiteit. woord tot u richt Uw ambt en het mijne Burgemeester en Mevrouw! Allereerst een zijn zoo nauw met elkaar verbonden, dat bij Dat het U en Uwe Gade wel moge gaan openbaring, die eerlijk en oprecht bedoelt gebrek aan samenwerking, wij beiden onze in ons Li -:e en het u onder Gods zegen om zonder omwegen u te zeggen, dat wij beste krachten niet naar waarde kunnen moge gegeven zijn een lange reeks van twee wenschen voor onze goede en mooie ontplooien. Bij het afscheid van burge De heer J. C, de Haan jaren tot opbloei onzer gemeente werk- gemeente bij den Minister van Binnenland sche Zaken hebben voorgesteld. Wij ver dat ik u de heugen ons, dat een daarvan in vervulling meester Van Wijnbergen heb ik gezegd, dat de samenwerking tusschen hem en mij moeilijk te verbeteren zou zijn; maar die EEN REMBRANDT VOOR f. 102.000 NAAR AMERIKA VERKOCHT. In de groote veilingzaal van de firma Frederik Muller en Co. te Amsterdam, is gistermiddag onder buitengewoon groote belangstelling de schilderijencollectie ge veild van wijlen Ant. W. M. Mensing. Het bekende schilderij van Rembrandt, voorstellende het portret van Maarten Looten, dat vooral belang inboezemt in verband met het daarop weergegeven eigenhandig schrift van Rembrandt, werd voor Amerikaansche particuliere rekening aangekocht voor een bedrag van f 102.000. Het merkwaardige van deze veiling was overigens dat de prijzen over het algemeen geenszins aan den lagen kant waren. Een winterlandschap van Anthonie van Beerstraten bracht f. 1650 op. twee doeken van Gerrit Adriaensz. Berckheyde, beide het Buitenhof in Den Haag voorstellende haai den resp. f. 3500 en f. 7400 Een derde schilderij van denzelfden schilder bracht f. 5000 op terwijl een stilleven van zijn hand het tot f. 6600 bracht. Een Hierony- mue- Bosch werd afgehamerd voor f. 2800 een winterlandschap van den Fluweelen Brueghel ging voor f. 3200 weg en twee doeken van Chardin werden toegewezen voor f. 3600 en f. 4300. Hooge prijzen haal den voorts de twee portretten van den her tog August van Saxen en zijn echtgenoote Anna van Denemarken, geteekend door Cranach met zijn drakenembleem. n.l. f. 15800. Een landschap van Gerbrand van den Eeckhout ging weg voor f. 6000. Een zelfportret van Van der Helst voor f. 2500. een doek van Jan van der Heyden voor f3100, een stilleven van John Hopp'ier voor f. 9800, terwijl een land chap van Aert van der Meer het tct i. 43C0 oracht en een tweede van denzelfden schilder tot f. 6100. Voor een portret van de hand van Nicolaas Eliasz Pickenoy werd niet min der betaald dan f. 10.000 terwijl een doelt van Isaac van Nickelen f. 2100 haalde.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 9