LAATSTE BERICHTEN Interpellatie inzake wilde busdiensten lEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 16 November 1938 e strijd in Spanje Binnenland Vreemdelingen mogen zich niet vestigen als handelsagent Uit Ned. Oost-Indië Oud-Indischman voor 18.000 gulden opgelicht De uitvaart van von Rath Buitenland Fransche economische missie naar den Balkan Wat Roosevelt met Wilson zal bespreken SPORT Uit de Rijnstreek BEURSOVERZICHT Staking in electriciteits- industrie De Joden-vervolging De minister antwoordt op vragen van den heer Woudenberg BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN W4IKT (X zij moeten toestemming hebben. toepassing ten aanzien van handelsagenten. De regceringspersdienst meldt: Aan beroepen en bedrijven, welke niet door vreemdelingen zelfstandig mogen worden uitgeoefend zonder een vergunning van den minister van eco nomische zaken, is thans toegevoegd het beroep van handelsagent. Het te dier zake krachtens de wet van 11 April 1937, staatsblad no. 628, uitgevaardigd Koninklijk besluit van 27 October 1938, no. 38, zal in de Neder- landsche staatscourant van heden wor den gepubliceerd. Ingevolge dit besluit zal het met in gang van morgen aan vreemdelingen niet geoorloofd zijn, zich zelfstandig als handelsagent te vestigen zonder schrif telijke vergunning van vorengenoemde minister. Daarnaast zullen degenen, die heden reeds als agent zelfstandig werkzaam wa ren. od 1 Maart a.s. van een zoodanige ver- pinning voorzien moeten zijn. de heffing op benzine. De Tweede Kamer heeft heden z. h. st. aangenomen het wetsontwerp, houdende nadere voorzieningen t.a.v. de heffing van het bijzonder invoerrecht op benzine (ver lenging van dit bijzonder invoerrecht tot 1 Januari 1944). De n.s.b. verklaarde tegen het ontwerp te zijn. de postvluchten. De ..Torenvalk" is, van Indië komend, om 11.25 uur op Schiphol geland. wielrijder stak een voorrangsweg over. Hij werd door een auto gegrepen. Hedenochtend is op den Muiderstraatweg ter hoogte van de Vechtbrug te Muiden de 74-jarige E. van Harten uit Abcoude, die per rijwiel den voorrangsweg wilde over steken. door een personenauto aangereden. H. werd van zijn fiets geslingerd en vrij wel op slag gedood. GEWEZEN marktmeestbr gearresteerd. Naar de Rotterdamsche politie ons me- "eelt heeft zij aangehouden en opge goten den 58-Jarigen a. K., gewezen «ktmeester, thans ambtenaar aan de taling wachtgelders ten stadhuize te iterdam, die ten nadeele van den oud- dlschman J H. Baldaar, een bedrag jai 17 tot 18.000 gulden heeft verduisterd. Eenige jaren geleden kwam B, thans rocuratlehouder van een Rotterdam- tie firma, terug uit Indië. Hij had een 'pitaaltje van f. 20,000 en daarvoor zocht :_een belegging. K.. een oude kennis van hem, deed hem n voorstel aan de hand, samen een voor- aotbank op te richten. B. zou f. 10.000 Mirneeren. K. zou dan wel zorgen, dat «trouwbare personen de voorschotten ouden opnemen, aangezien hij, uit hoofde fin zijn betrekking, met wachtgelders in wraking kwam, die vaak geld noodig odden cn daarvoor een vrij hooge rente Men betalen. Aldus geschiedde. Er wer- 'o tal van voorschotten uitgegeven tegen ntracten, die de voorschotnemers moes- n teekenen. K. is echter van den beginne I aan begonnen met zich gelden toe te itf-nen door middel van valsche contrac- ii. Tenslotte vertrouwde B. de zaak niet ter en de politie heeft K. toen gear ceerd. Vast staat dat B. ongeveer 17 k I duizend gulden kwijt is. ir. damme in indië. BATAVIA, 16 Nov. (Aneta (A.N.P.) Met de ..Reiger" arriveerde vanmorgen op Tjl- lilltan de directeur-generaal der P.T.T. in Nederland, de heer ir. M. H. Damme, die na een afwezigheid van vier jaren thans weer een bezoek aan Indië brengt. Gisteravond te 22.50 uur is de trein met het stoffelijk overschot van den vermoorden secretaris van de Duitsche ambassade te Parijs, Von Rath, naar Dusseldorf vertrok ken. In den trein hadden ook plaatsgeno men de Duitsche onderstaatssecretaris van het ministerie van buitenlandsche zaken, Von Weiszacker en de Duitsche ambassa deur te Parijs. De speciale trein met het stoffelijk over schot is vanmorgen, even na 7 uur, te Aken aangekomen. De vader en de beide broeders van het slachtoffer, alsmede de chef van het protocol, de gouwleider KeulenAken, en talrijke vertegenwoordigers uit de par tij, den staat en het leger, waren op het perron aanwezig. De kist werd uit den trein gedragen en op een catafalk ge plaatst. De gouwleider legde na een korte toespraak een krans neer namens Hitier. Vervolgens is het stoffelijk overschot met een''specialen trein naar Dusseldorf ge bracht. Op het station bevonden zich de gouw leider van de buitenlandsche organisaties der N.S.D.A.P. Bohle, de gouwleiders Florian en Terboven benevens talrijke leidende fi guren van staat, weermacht en partij Een eerewacht was opgesteld Gouwleider Florian hield een korte toe spraak, waarna de kist het station uitge dragen en op een affuit geplaatst werd. In plechtigen optocht werd het stoffelijk over schot vervolgens naar de „Rheinhalle" ver voerd, waar het tot de rouwpieohtigheid van morgen in het planetarium wordt op gebaard. joden uit sportvereenigingen in italië geweerd. De sport-, gymnastiek-, zwem- en zeil- vereenigingen in Triest hebben besloten, degenen, die krachtens de jongste wetten als Joden worden beschouwd, van de le denlijst te schrappen. officieele mutaties. BUITENZORG, 16 Nov. (Aneta/A.N.P.j. - Met Ingang van 30 November is benoemd tot hoofd van den dienst van volksgezond heid, dr. W. f. Theunissen, thans onder- hoofd van den dienst. Met ingang van den dag waarop hij van Europeesch verlof zal zijn teruggekeerd, is herbenoemd tot gouverneur van Soerakarta de heer K. J. A. Orie en tenslotte is met ingang van 23 Maart op verzoek eervol ont slag verleend, onder dankbetuiging voor de bewezen diensten, aan den resident van Ta- panoell, V. E. Kom. engeland en italië. De Britsche ambassadeur te Rome, lord Perth, heeft den minister van buitenland sche zaken Ciano nieuwe geloofsbrieven overhandigd, waarin de verovering van Abessynië erkend wordt. Onder leiding van den directeur van de handelsverdragen, Hervé Alphand, is een Fransche economische missie vertrokken, welke een bezoek zal brengen aan Boeka rest, Sofia en Belgrado. De wijziging in den toestand in Midden-Europa heeft een wijziging in de handelsbetrekkingen van Frankrijk noodzakelijk gemaakt. In welingelichte kringen gelooft men, dat Roosevelt zich er niet toe zal bepalen, het Joodsche vraagstuk met Wilson toe be- spreken, doch ook de drie volgende punten zal behandelen: 1. het stilzwijgen van Duitschland na de nota's der Vereenlgde Staten, waarin be taling van de Oostenrijksche schulden werd geëischt; 2. de economische campagne van Duitsch land in midden-Europa, die den Ameri- kaanschen handel nadeelig beïnvloedt en de totstandkoming van een economisch accoord tusschen de Vereenigde Staten en Turkije belemmert; 3. de economische en politieke ambities van Duitschlamd in Zuid-Amerika. Voorts verwacht men, dat, als de geruchten vol gens welke bezittingen van Amerikaansche Joden in Duitschland schade hebben op- geloopen. bevestigd mochten worden, door bemiddeling van den raadsheer der Ameri kaansche ambassade te Berlijn, Gilbert, onverwijld een protest zal worden inge diend. zuid-afrikaansche belangen zullen verdedigd worden. In een te Maurltzburg gehouden rede heeft Smuts verklaard: „Wij zullen Zuid- Afrika en zijn levensbelangen, Z.W.-Afrika inbegrepen, tot het uiterste verdedigen". Zuid-Afrika, zeide hij, zal zoo noodig voor Z.W. Afrika vechten, omdat het voor zijn veiligheid van het grootste belang is". japansch-duitsche cultureele overeenkomst. Een speciale commissie uit den Japan- schen gëhelmen raad heeft het ontwerp goedgekeurd voor een cultureele overeen komst tusschen Japan en Duitschland wel ke het leggen van nauwere cultureele ban den tusschen Japan en Duitschland beoogt. Naar de Asahi Sjimboen meldt, bes aat het ontwerp uit drie artikelen: 1. Japan erkent den Duitschen rasgeest, waartegenover Duitschland den Japanschen nationalen geest erkent, zulks binnen het kader van een gezamenlijk streven tot ves tiging van cultureele samenwerking tus schen de beide landen. 2. Japan en Duitschland zullen samen werken en elkander onderling bijstaan op ideologisch en cultureel gebied, met inbe grip van sport, literatuur, kunst, muziek, tooneelvoorsteiiingen en radiouitzendingen. 3. De details der overeenkomst zullen worden uitgewerkt door de departementen van buitenlandsche zaken en door de op voedkundige autoriteiten van beide landen. BILJARTEN. POORT VAN CLEEF—MAREPOORT. De uitslag van den return wedstrijd is: N. N. (MP.) 100 100 41 7 3,43 B. de Roo (P. v. C.) 270 270 41 29 6.58 De Ruyter 80 80 39 10 2.05 W. Karstens 210 175 30 25 4.48 v. A. 80 63 44 6 1.41 A. Keyzer 80 80 44 1 0 1.81 H. v. Rosse 60 19 25 5 0.76 W. Dool 65 65 25 9 2.60 NIEUWVEEN. Aanbieding der Gemeentebegrooting. Vermoedelijk belastingverhooging. De Raad vergaderde onder voorzitter schap van den loco-burgemeester, Weth. H. S. Rar, De voorzitter stelde namens de Wethouders, den Raad voor, een schrijven te richten tot burgemeester Bakhuizen, om hem een spoedig herstel van zijn gezond heid te wenschen. Aangenomen. Van Ged. Staten was ingekomen de goedkeuring tot aankoop van een strook grond van den polder Nieuwkoop, voor de som van f. 1100. Eveneens van Ged. Staten, de goedkeuring van de begrootingwijziging 1938 Een ver zoek van de Ned. Sierteelt Centrale om zekerheidstelling van Gemeentewege, voor een te verstrekken Bloembollencrediet, groot f. 500. waarvan de Gemeente 10%, de Ned. Sierteelt 60% en de C.A.V. 30% bij draagt werd aangenomen. Gemeentereke ning 1937. De heeren D. P. Akerboom en Chr. Jonker, hebben een rapport inge diend, na gedaan onderzoek der rekening 1937 en de rekening G.E.B., en stellen voor om de rekeningen ongewijzigd vast te stel len. Aanbieding Gemeentebegrooting 1939. De begrooting is opgemaakt met in komsten en uitgaven groot f. 59945.46. Waarschijnlijk zullen de opcenten op de Gemeentefondsbelasting verhoogd worden van 54 op 75 en voor de Perso- neele van 154 tot maximum 200. Deze verhooging is noodig voor 1939, omdat de dienst 1937 zeer nadeelig is geweest. Als leden der commissie tot het nazien der Begrooting werden benoemd, de hee ren J. Vreeken en P. v. Ankeren. Na rondvraag volgde sluiting. de ramp van de ..ijsvogel". toestand van hen. die bij de ramp van ..Ijsvogel" gewond werden, is meeren- ls stationnair gebleven. Enkelen zijn "ruitgaande. weer brandkast geforceerd te amsterdam. Tweeduizend gulden verdwenen. Tannacht is te Amsterdam Ingebroken net kantoor van den houthandel Herff de Weesperzijde te Amsterdam. De "ndkast was het doel. Het slot werd keu- opengeboord en uit de safe tweeduizend den weggenomen. De politie meent, gezien de wijze van "ken, verband te kunnen leggen tus- mn deze inbraak en dien bij de Noord- "andsche bank aan het Damrak, en ndere, FINLAND. Holsti treedt af. De minister van buitenlandsche zaken heeft heden zijn ontslag verzocht 'tdie functie. Hij zal naar zijn vroegeren st van Finsch gezant in Zwitserland "UBkeeren. MEXICO. ®en j.l. Vrijdag afgekondigde staking in e Metrische centrales, welke vijf sta- Va" stroom voorzien, heeft een ver- '?ende uitwerking, daar ondanks de ^SRingen der stakers, tot dusver geen «ondere maatregelen zijn genomen. Tal- staan onder water, en in vele is seen drinkwater, daar de stroom r pompinstallaties ontbreekt. koningin maud van noorwegen. geopereerd. De Koningin van Noorwegen heeft van daag te Londen een buikoperatie onder gaan, welke bevredigend is verloopen, hoe wel volgens het bulletin de paar eerstko mende dagen niet zonder bezorgdheid zul len zijn. antisemietisme in hongarije. Ruiten van synagogen ingegooid. In den afgeloopen nacht hebben onbe kenden de ruiten van twee synagogen te Boedapest ingegooid. Een Russische beschouwing. Over de pogroms tegen de Joden ln Duitschland schrijft de ..Prawda" o.m.: In het land neemt de ontevredenheid toe, vermeerderd door de volkswoede. Juist dat verplicht de fascistische leiders hun toevlucht te nemen tot pogroms tegen de Joden met het doel de aandacht van de massa af te leiden van den ernstigen bin- nenlandschen toestand in het land. Juist daarin liggen de sociale en economische oorzaken verborgen van de toegenomen vervolging der Joden. De pogroms tegen de Joden hebben de Tsaristische monar chie niet gered, zij zullen het Duitsche facisme evenmin van een krach redden. Poort van Cleef 2Vi gew. partijen. Marepoort IV.' gew. partijen. Totaal P. v. Cleef 4'4 gew. partijen, Marepoort 3% gew. partijen. Door het kleine verschil hebben beide ver- eenigingen besloten om een revanche wedstrijd te spelen. De hoogste serie was 14 van De Ruyter. het hoogste gemiddelde 2.60 W. Dool, waarvoor beiden een medaille kregen. SCHAKEN. keres wint van reshevsky. FlohrBotwinnik remise. De partij tusschen Keres en Reshevsky te Groningen afgebroken in gewonnen stel ling voor den Estlander zou hedenmiddag ln KrasnapoLsky te Amsterdam worden voortgezet. Reshevsky gaf echter onmiddellijk op. De afgebroken partij tusschen Flohr en Botwinnik werd remise. Er is verder begon nen aan de afgebroken nartijen Aljechin Fine en EuweReshevsky. De stand is: 1. Fine 4% punt, plus 2 afgebri partijen. 2. Keres, 3% punt, plus 2 afgebr. partijen. 3. en 4. Capablanca en Botwinnik. beiden 3 punten plus 1 afgebroken partij. 5. Aljechin. 2% punt. plus 3 afgebroken partijen. 6. en 7 Euwe en Flohr beiden 2 punten, plus 1 afgebroken partij. 8. Reshevsky punt, plus 3 afgebroken partijen. T»n Aan de Ebro. rechtschc zijde wordt gemeld dat van Fianco den geheelen rech- *?er van een Ebro hebben bezet. De Asco en Fllx zijn door hen ln- ben. Maatregelen worden niet opgeschort. In de Tweede Kamer was hedenmorgen aan de orde de interpellatie van den heer Woudenberg in verband met het optreden van den minister van justitie tegen de zgn. „wilde autobussen". De heer Woudenberg (N.S.B.) verklaart dat zijn partij is vóór ordening in het ver keer en samengaan der verschillende tak ken ervan. Spr. is tot de interpellatie ge komen door het geschokte rechtsgevoel van het volk. Wat het volk als recht en onrecht gevoelt, is in den regel juist. Deze wilde- juister: gewilde autobusdiensten voorzien in een behoefte en doen den spoorwegen weinig nadeel. De minister van justitie, mr. Goseling heeft vervolgens op de vragen van den in- terpellant geantwoord. Op de eerste vraag, luidende: Is het juist, dat de minister opdracht heeft gegeven, aan een aantal autobuson dernemingen de uitoefening van haar be drijf te verhinderen, en zoo ja, wat heeft den minister daartoe bewogen? antwoordde de minister als volgt: Tot handhaving van het reglement auto vervoer personen (R.A.P.) cn tot voorko ming van collectieve ontduiking van rech terlijke uitspraken, heb ik op 21 October J.l. last gegeven de autobusdiensten te belet ten, welke rijden op hetzelfde traject en onder gelijke omstandigheden als een auto busdienst, waaromtrent de rechter heeft beslist, dat deze in strijd is met de wet. Naar aanleiding van de vonnissen in kort geding van den president van de Haagsche rechtbank van 14 November j.l. (waartegen van de zijde van den Staat beroep is aan- geteekend). zijn de genomen maatregelen nog dienzelfden dag eenlgszlns gewijzigd. Door politiedwang worden thans belet: 1. autobusdiensten, rechtstreeks onrecht matig verklaard bij presidentleele uit spraak. uitvoerbaar bij voorraad; 2e. autobusdiensten, waaromtrent duide lijk concrete aanwijzingen bestaan, dat zij zijn Ingesteld ter ontduiking van zoodanige uitspraak, of dat zij zich schuldig maken aan collusie met onrechtmatig verklaarde diensten; 3e autobusdiensten, waaromtrent recht streeks een strafrechtelijk veroordeelend vonnis aanwezig is, berustend op het nieuwe reglement autovervoer personen. Op de vraag: is de minister bereid, alle door hem tot dusver gelaste politiemaatregelen ten op zichte van de exploitanten van autobus ondernemingen terug te nemen tot 15 Fe bruari 1939, den datum, waarop het R.A.P. eindigt en een nieuwe wet het personen vervoer zal regelen, althans totdat het ar rest van den Hoogen Raad ln de hangen de kwestie Sommeling zal zijn uitgespro ken? heeft de minister geantwoord: Mede in verband met de vonnissen, welke nog gisteren door den president van de Amsterdamsche rechtbank zijn gewezen en gelet op de vonnissen van den president van de Haagsche recht bank, kan ik mij niet bereid verklaren de maatregelen, zooals die overeenkom stig hetgeen ik in mijn antwoord op de eerste vraag heb medegedeeld, thans worden doorgevoerd, terug te nemen. Uiteraard ben ik voornemens, nadat dc uitspraak van den Hoogen Raad in het aanhangige strafgeding zal zijn gewe zen, aan de hand van den inhoud en de overwegingen van 's Hoogen Raads arrest nader te bepalen, welk stand punt dan zal moeten worden ingeno men. weer een wilde bus verboden. De president van de Amsterdamsche rechtbank heeft wederom uitspraak gedaan in een kort geding tegen een wilden auto busdienst en de „Vergeet mij niet tours", rijdende van Amsterdam naar LJmulden v.v. verboden. (Wordt vervolgd)... GEBOREN: Nicolaas Bernardus, z. van H. Tegelaar en J. v. d. Kaaij; Johanna, d. van A. Molenaar en J. Ligtvoet; Susanna Magdalena, d. van J. H. Valentgoed en W. Lucas; Willebrrdus Wil helmus, z. van J. C, Schoonderwoerd en J. M, v. d. Berg; Geertruida, d. van M. de Kier en G. Keereweer; Theodora Johanna, d. van R. W. Teunissen en R. M. de Vogel; Marianna. d. van I. Vrjjbloed en M. Vrfjbloed; Maria The- resia, d. van P. v. d. Berg en M. Th. Tzkatzik; Lilli Anna Cornelia, d. van P. J. C. Hansen en L. A. Ferger; Jan, z. van J. C. van Staveren en B. Schoenmaker; Marinus Adrlanus, z. van J. J. van Kesteren en W. J. Waaijer: Jacobus Josef, z. van H. P. C. Kettenis en S. T. Boe- mer; Wouter, z. van W. Boudry en M. Loos; Leendert. Matthijs, z. van L. M. Verbeek en M. Oosthoek; Rudolf, z. van G. Cornet en J. Bijvoets; Cornelis Martien, z. van H. Horsman en T. van Tol; Cornelis Alida Maria, d. van H. W. Schoo en J Beutick; Jannetje Leentje. d. van J. J. van Vliet en A. Schellingerhoud. Wilhelmus Gerardus Joseph, z. van W van Meegen en C. C. D. Lelie Martin Jan Hugo, z. v. A. de Groot en J. Degent Adriana Jean- nette Wilfrieda Maria. d. v. L. J. A. Rosdorff en A. Verboog Elisabeth, d. v. P. J. Melet en M. v. d. Velden. GEHUWD: N. van Leeuwen, jm. en E. A M. Uljee. jd.; J. Looij. jm. en J. v. d. Steen, Jd.; W. H Nop- pen. wedn. en Th. H. T. Kuikhoven, wed.; D. I Tuithof, jm. en G. v. Loon. Jd. OVERLEDEN: A. G. M. Laats, huisvrouw van J Rauws. 57 jaar; M. H Steenhuizen, vrouw. 50 jaar; A. M. Th. Beereboom, dochter. 2 jaar; F. v. Went. zoon. 10 jaar; M. A. Keereweer, wed. van W. Duijverman, 78 jaar. W. J. B. Hage, hsvr. van H. A. v. Ingen Sche- nau, 46 j. AMSTERDAM. 16 November. In tegenstelling met de eerste dagen van de week was de stemming op de Amsterdamcch? effectenbeurs heden goed prijshoudend. Ten aanzien van de politieke situatie hadden zich geen nieuwe perspectieven geopend, maar het gevoel van onrust, waardoor de markt zich had gekenmerkt, was klaarblijkelijk toch aan het verdwijnen. In Amerika had zich voor verschil lende fondsen een klein herstel baangebroken en hoewel het verloop van Wallstreet, alles bij eengenomen. onregelmatig was en niet veel in dicaties gaf, verwachtte men blijkbaar toch een koersherstel in Amerika. Voor de Amerikaan sche fondsen bestond ten minste een vaste stemming en over de geheele linie werd boven de prijzen van gisteren afgedaan. Aandeelen Republic Steel gaven groot ere om zetten te zien en daarbij openbaarde zich flinke vraag, die voor een groot gedeelte afkomstig was van buitenlandschen kant. Vooral van Lon- densche rekening werd veel materiaal uit de markt genomen en daardoor kon een flinke koerswinst worden behaald. Hierin vond het Ne- derlandsche publiek klaarblijkelijk aanleiding om ook andere Staalaandeelen te koopen en de koersen van Bethlehem Steels en U. S. Steels gaven hiervan duidelijk blijk. De Koperaandee- len waren beter gedisponeerd; voor diverse spoorwegshares werd eenige kooplust aan den dag gelegd. Ook ging het vrij druk toe in aan deelen General Motors, die zich eveneens kon den verbeteren. Op de locale markt ondervond men den gunstigen weeromslag van de aangenamer stemming voor Amerikaansche fondsen. De Rubberaandeelen verkeerden algemeen in her stel en de gisteren geleden verliezen konden geheel of gedeeltelijk worden achterhaald. Over de teleurstelling, van de Internationale Rubber regelingscommissie om de uitvoerquota met 5 te verhoogen, had men zich blijkbaar reeds heengezet. De rubberprijzen gaven trou wens ook reeds teekenen van herstel. Tabakken hadden hetzelfde verwaarloosde voorkomen der laatste dagen. Aandeelen Deli Mij. en Senembah's werden echter hooger genoteerd. Van de Industrieelen waren het de Fokker- aandeelen, die de aandacht trokken. De stem ming was thans weer eens vast. en nadat bij de opening reeds eenige procenten boven het vorige slot werd gehandeld, kon nadien nog een behoorlijke stijging worden waargenomen. De Philipsaandeelen werden bij kleine omzetten belangrijk hooger genoteerd. Unilevers liepen een kleinigheid naar boven; ook Aku's werden hooger afgedaan. In Suikeraandeelen was zoo goed als niets te doqn. De berichten omtrent een flinke afdoening van de Nivas sorteerden weinig effect; weliswaar kwamen hooger no teeringen tot stand, maar de affaire was onbe- teekenend. Scheepvaartpapieren waren verontachtzaamd. Op de Petroleumafdeeling bewogen Konink lijken zich op een lichtelijk verhoogd peil. De beleggingsmarkt was stil: Nederlandsche staatsfondsen gaven slechts onbeteekende mu taties te zien. Fransche fondsen waren eer der aangeboden, doch het was niet gemakke lijk om transacties tot stand te brengen. Duit sche fondsen waren ongeveer prijshoudend. De obligatiën uit de Youugleening kwamen iets beneden de vorige topprijzen te ligger.. WISSELKOERSEN. Londen 8.76 3/8 (8.68); Berlijn 73.95 (74.07»,-Parijs 4.86 (4.86 3 4»; Brussel 31.22 (31.29); Zwitserland 41.67 (41.72); Kopenhagen 33.72 (38.80); Stockholm 44.72'/: (44.75); Oslo 43.60 (43.67' y, New York 1.84 9/16 1.85); Praag 6.35 (6.35); Lire Eankpapier 6.60. Prolongatie Part. disc. 1/8; Daggeld 1/4; Registermarken 32 7 8; Crediet Sperr- marken 9 1/8; Effectensperrmarken 8; Reismarken 48; Bankpapier 28 3/4. Tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren. AMSTERDAM. 16 Nov. Ter Veemarkt waren heden aangevoerd: 166 Vette kalveren: le kw. 80—88. 2e kw. 70—78. 3e kw. 60—66 ct. per K.G. levendgewicht: 46 Nuchtere kalveren f 6 —9 per stuk; 65 Lammeren; Varkens van 90 110 K.G. 6162. Zware varkens 6061. Vette varkens 59—60 ct per K.G. slachtgewicht. KOUDEKERK a. d. RIJN. 15 Nov. E.V.KH. Kippeneieren 4.80—6' Eendene* en 3 304: Kaas 28—30: Boter 75—78; Kippen 60—30; Ha nen 0.801. NIEUW-VENNEP. 14 Nov. 3820 Kippen ei eren 4 80—5.50: 4110 Hereieren 3.3^50: Konijnen 0.201.05. RIJPWETERING. 15 Nov. Aanvoer 1918 k' ~- p?neieren. prijs f. 4.706 per 100; 39 eenden eieren f. 3.804 per 100: Konijnen f. 0,65—1.40 per stuk. WOERDEN. 16 Nov. Aanvoer 292 partijen kaas: Met rijksmsrk le kw. f. 26.50—28; idem 2e kw. f. 22.50—25,56; zware f. 29. Handel matig.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 3