De Joden-vervolging Duitschland in LEIDJCH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 16 November 1938 De betrekking met het rechtsche Spanje Verklaring van Roosevelt Het Troonrede-debat De houding der Arabieren Het anti-semietisme te Dantzig De C.G.T. in oppositie Naar een regeling metl het Vaticaan? kaansche handelsverdrag morgen te Washington zullen worden onderteekend. Men verwacht, dat de Engelsch-Amerl- kaansche handelsovereenkomst op 1 Dec. in werking zal treden en voor drie jaar zal gelden, terwijl de overeenkomst daarna on bepaald verlengd zal kunnen worden. Vol gens den diplomatieken redacteur van Reu ter zullen de wederzijdsche in- en uitvoer gelijkelijk verhoogd worden, zoodat de ba lans gunstig voor de Vereenigde Staten zal blijven. Voor het eerst is ook rekening ge houden met den Amerikaanschen handel met de kroonkoloniën, waarbij de balans zeer ongunstig voor de Vereenigde Staten is. De overeenkomst zal over het algemeen goede gevolgen voor den handel van het geheele Britsche rijk hebben. BELGIË. In den Senaat is beraadslaagd over de interpellatie van baron Nothomb inzake de door den eersten minister op het congres der socialistische partij afgelegde verkla ringen over de betrekkingen met het recht sche Spanje. Spaak vroeg geen verdaging van de be handeling dezer interpellatie, doch zeide slechts op 29 November te willen antwoor den. Nothomb lichtte vervolgens zijn inter pellatie toe. Hij diende de volgende motie in: De Senaat is van meening, dat het be lang des lands vereischt, dat adhaesie wordt betuigd aan de door Engeland en Neder land gestelde voorwaarden". In zijn antwoord verklaarde Spaak gezegd te hebben, dat hij de socialistische partij zou volgen als man en als socialist, maar niet als minister. Mijn taak is voornamelijk tijd te winnen om overeenstemming te bereiken tusschen alle partijen, die de meerderheid vormen". Ik bevestig te zullen trachten de kwestie van Burgos op te lossen in een geest, welke aan alle strikt Belgische opvattingen vol doening zal geven. Indien ik niet slaag, zal i kweten te erkennen, dat ik gefaald heb. Ik verzoek u mij veertien dagen toe te staan, omdat ik zekere onderzoekingen zal moeten doen en indien ik den koning niet naar Nederland zou vergezellen, zou ik den 22en November hebben voorgesteld." ENGELAND. Naar Havas uit Londen meldt, publioee- ren verscheidene bladen den tekst van een amendement op het adres van antwoord op de troonrede, dat ingediend is door 34 Lagerhuisleden, van wie 33 conservatieven, o a Winston Churchill en Duff Cooper en verder verscheidene conservatieven, die tot dusver de politiek van Chamberlain steun den. Het amendement luidt als volgt: „Het Lagerhuis wijst Uwe Majesteit ne derig op de dringende behoefte aan een politiek van nationale eenheid ter versnel ling van het rhythme van herbewapening, overeenkomstig de eischen van het oogen- blik. „Het wijst Uwe Majesteit ook op de nood zakelijkheid de onmisbare maatregelen te nemen voor de verbetering van de om standigheden des volks en de ontwikkeling van handel en landbouw, waarvan ten slot te de bloei en de veiligheid des Rijks af hangen". De namen van Eden en Lord Cranborne ontbreken onder het amendement, omdat het reglement van orde zulks verbiedt aan hen, die aan het debat over de troonrede deel hebben genomen Men mag er zich echter van overtuigd houden, dat zij het standpunt der 34 deelen. Het Lagerhuis heeft met 341 tegen 151 stemmen het amendement van de Labour- partij op het adres van antwoord op de troonrede verworpen. PALESTINA. Een Arabische nota, waarin het. besluit der Br.tsche regeering een conferentie te houden inzake Palestina wordt toegejuicht, is tot MacMichael, den hoogen commissa ris gericht, met het verzoek deze door te zenden aan MacDonald. Een afschrift der nota is aan den corres pondent van Reuter overhandigd door den eersten Arabier die in de laatste drie jaren den moed heeft gehad openlijk de activi teit van den Groot-Moefti aan te vallen. Het is Fakhri bey Nasashibi, de vroegere onderburgemeester van Jeruzalem en lei der der Arabische ..verdedigingspartij" wel ke tegenover den Moefti staat. De correspondent werd ontvangen in het huis van Fakhri te Jeruzalem, waar tien gewapende mannen voortdurend de wacht houden, daar zijn leven steeds wordt be- d'e.gd. Fakhri zeide dat de tegenwoordige terro ristischs activiteit geschiedde om aan de President Roosevelt heeft in een persconferentie gezegd, dat hij nau welijks kon gelooven, dat de anti-Jood- sche campagne in Duitschland zich kon voordoen in de twintigste eeuw der be schaving. De president onthulde, dat hij zelf om den terugkeer van Wilson had gevraagd, die naar Washington is ontboden voor overleg. Het de laatste dagen uit Duitschland ontvangen nieuws heeft de openbare mee ning in de Vereenigde Staten diep geschokt, aidus de president. Dergelijk nieuws, af komstig uit eenig ander deel der wereld, zou onvermijdelijk een zelfde diepe reactie teweeg brengen bij het Amerikaansche volk en in iedere groep der natie. Teneinde uit de eerste hand te worden ingelicht over den toestand in Duitschland, aldus de presi dent, heb ik den minister van bultenland- sche zaken verzocht den ambassadeur te Berlijn op te dragen direct terug te kee- ren om rapport uit te brengen cn over leg te plegen. Roosevelt onthulde niet, hoe lang Wilson te Washington zal blijven. Hij legde zorgvuldig uit, dat in diplomatieke taal gezegd moet worden, dat de ambassa deur naar huis ontboden is en niet, dat hij werd teruggeroepen. Roosevelt zeide verder, dat de regeering der Vereenigde Staten te Berlijn niet heeft laten protesteeren, hetzij over de den Joden aangedane behandeling, hetzij over de aan Amerikaansche bezittingen toege brachte schade. De president zeide niet te weten, wat gebeurt in verband met berichten uit Lon den. dat ambassadeur Kennedy probeert één gemeenschappelijke actie tot stand te brengen van Groot Brittannië en de Ver eenigde Staten om hulp te bieden aan de Dultsche joden. Het intergouvernemen- teele vluchtelingencomité te Londen, aldus vervolgde Roosevelt, ging voort met te trachten hulp te verleenen om den toene mend moeilijken toestand het hoofd te bieden. Roosevelt zelf heeft er ernstig zijn gedachten over laten gaan op welke wijze Dultsche vluchtelingen geplaatst zou kun nen worden. Hij achtte den tijd echter niet rijp om eenige verklaring daarover af te leggen. Wel verklaarde hij. dat niet over wogen wordt wijziging te brengen in het Amerikaansche stelsel der quota voor im migranten. De president verklaarde nog. dat hij en zijn raadgevérs overwegen ter bescherming van de twintig Amerikaan sche republieken en Canada de luchtstrijd krachten uit te breiden zulks als eersten stap Zijn studies op het gebied van de verdediging betroffen niet alleen de Ver eenigde Staten. Vijandige stemming jegens Duitsch land blijft. De storm van verontwaardiging die in de Ver. Staten is losgebarsten schijnt voorloo- uig nog niet te verflauwen. Het Duitsche mailschip Bremen heeft gisteren de thuis reis aanvaard na een merkwaardige vijan- delijksheidsbetooging van tienduizenden schreeuwende mannen en vrouwen die plakkaten droegen, en die zoo dicht bij het schip trachtten te komen als de politie wil de toestaan. De Bremen vertrok op den vastgestelden tijd onder een eenstemmig aangeheven gejoel, waarop het schip spot- lend antwoordde met drie korte stooten op de fluit. Twee politlebooten begeleidden het schip totdat dit in volle zee was. Voor het vertrek werd de menigte in toom ge houden door een aanzienlijk versterkte politiemacht. De scheepswanden werden nauwkeurig onderzocht om te zien of er geen bommen waren aangebracht, terwijl tevens opdracht was gegeven, de patrijs poorten te sluiten om te verhinderen, dat hieruit voorwerpen zouden worden ge worpen. Iedere taxi. die passagiers of ver wanten aanbracht, werd aan een nauw keurig onderzoek onderworpen. De correspondent van de New York Ti mes zegt in een commentaar op Roose velt's veroordeeling van Duitschland, dat men zich moeilijk een krachtiger uiting van het misnoegen van het land kan denken, behalve dan een afbreken der diplomatieke betrekkingen. In een bericht uit Washington aan de New York Herald Tribune wordt verklaard, dat feitelijk gesproken kan worden van een rechtstreekschen mondelingen slag door het hoofd van de Amerikaansche regeering gericht op de Duitsche regeering. Mc Reynolds, de voorzitter van de com missie van buitenlandsche zaken uit het Huis Van Afgevaardigden, heeft een ver klaring gepubliceerd, waarin hij zegt, dat zij d e arbeiden voor een duurzamen vrede over de geheele wereld, slechts kunnen hopen, dat de uitingen van verontwaardi ging van den kant van het beschaafde mcnschdom overal een spoedig einde zullen maken aan een teruggang, welke, naar wij hadden gehoopt, met de donkere middel eeuwen gestorven was. De Staatszeitung, het voornaamste te New York uitkomende blad in de Duitsche taal, dat algemeen als politiek onafhanke lijk wordt beschouwd, richt zich in een hoofdartikel tegen de „ontheiliging van den Duitschen naam door fanatici in de ran gen van de aan de macht zijnde partij, die een groot volk in den poel van hun sadistische laagheid trachten te sleuren". Antwoord van Duitschland. De Duitsche pers zet haar heftige cam pagne voort tegen Angelsaksische krin gen, die de door Duitschland genomen an- ti-semietische maatregelen eritiseeren. Zij gaat verder voort Groot-Brittannië aan te vallen over haar Palestijnsche politiek en probeert een vergelijking te trekken tus schen de vergeldingsmaatregelen tegen de Joden en de onderdrukking van den Ara- bischen opstand in Palestina. De „Angriff" schrijft: „Het is niet de eerste keer in de geschiedenis, dat de En- gelschen koloniseeren met de wapens in de hand. doch nimmer is de cynische hui chelachtigheid van hun politiek en de bru taliteit van hun regiem zoo duidelijk aan het licht getreden als thans in Palestina. Volgens het Duitsche nieuwsbureau verklaart de Berlijnsche vertegenwoordiger van 't „Hamburger Fremdenblatt", dat het opvallend is, dat juist weer over de Jood- sche kwestie een uitgebreide ideologische uiteenzetting werd ontketend met de on ver kwikkelijkste begeleidende verschijnse len. Dat men juist in de Angelsaksische landen het geheele gewicht ten gunste van het Jodendom in de waagschaal werpt, is het duidelijkste bewijs,: dat zooals vroeger, een groote psychologische klove bestaat, die snelle vorderingen langs den weg van de Duitsch-Engelsehe overeenstemming steeds opnieuw moeilijk maakt. De huidige toon van de Engelsche pers tegenover Duitschland kan men indiscutabel noemen. De tegenstanders van het Duitsch-En- gelsche vergelijk zouden volgens het blad in Engeland probeeren een Duitsch bin- nenlandsch politiek probleem tot voorwerp te maken van een buitenlandsche volko men ondraaglijke inmenging. Menlgen Britschen imperialist komt het zeer ge legen. met een verwijzing naar den anti- semietlschen koers in Duitschland. den roof der Duitsche koloniën te probeeren te rechtvaardigen. Aan de „N.R.Ct." wordt nog gemeld: Het Schwarze Korps richt zich in zijn jongste nummer met groote kracht tegen defaitistische betweters, die bezwaren koes teren tegen de wijze, waarop in Duitsch land de definitieve oplossing van het jo denvraagstuk is ingeleid. Het blad identi ficeert deze Heden met de defaitisten uit den wereldoorlog alsmede hun geestelijk nakroost, en stelt ze tenslotte met Joden gelijk. Het artikel van het toonaangevende blad eindigt aldus: „Wie het weten wil, mag het weten: dat wij, voor ons part met een spookachtige consequentie, van de gijzelaars, die het Jodendom ons biedt, gebruik zullen ma ken volgens het door de Joden zelf opge stelde principeoog om oog, tand om tand 1000 oogen om één oog, duizend tanden om één tand. Wee de Joden, als nog een van hen, of een door hen omgekochte of opgehitste handlanger zijn moorddadige hand tegen een Duitscher verheft. Niet een van hen staat borg voor een dooden of ge wonden Duitscher, maar zij allen staan borg. Dat moge een ieder weten, die het na onze eerste zachte waarschuwing nog steeds niet mocht weten. „Wij laten ons niet in met ingewikkelde rekenkunsten omtrent schuld of onschuld van enkelingen. Want wij voeren met de Joden geen volkenrechtelijken oorlog, ge lijk mannelijke oprechte volken die tegen elkaar voeren. „Joden en Duitschers zijn geen partijen met gelijke rechten; wij komen er tegen op, dat men hen met ons in één adem noemt. Er is hier slechts één recht, dat is ons recht, het recht van onze noodweer, en wij alleen bepalen, wanneer en hoe het wordt toegepast. „Den hoogst verdachten ijverigen bemid delaars wordt dringend aanbevolen, uit de vuurlinie te gaan." Iedere commentaar hierop mag zeker overbodig heeten Rede van Funk. Tijdens de installatie van den nieuwen leider van de Duitsche industrie. Zangen, heeft de minister van economische zaken, Funk, een rede gehouden, waarin hij zich ook bezig hield met het Jodenvraagstuk. Hij zeide o.a. dat men de Joden niet uit het leven van den staat kan uitschakelen en ze toch in het economisch leven laten bestaan. Van het op grond van de verplichte aanmelding van het vermogen vastge stelde netto-vermogen van de Joden in Duitschland van ongeveer zeven milliard rijksmark is reeds 2 milliard overgegaan in Duitsch bezit. De tot nu toe genomen maatregelen zullen het mogelijk maken de Joden binnen eeni- gen tijd uit het Duitsche zakenleven te verwijderen cn het nog in Joodsche handen zijnde bezit in Duitsche han den over te laten gaan tegen een rente- regeling. Hierbij zal erop worden gelet, dat de ln verband met het vier jaren-plan zoo ge wichtige en waardevolle voorraden zonder vermindering aan waarde of hoeveelheid ten goede komen aan het Duitsche volk. Verhinderd moet verdeT worden, dat door het vastleggen van groote kapitalen voor het „Arisch maken" de kapitaalmarkt voor de noodzakelijke leeningen te zeer beperkt wordt. Het vermogen der Berlijnsche Joden. Naar omtrent de vermogenspositie der Berlijnsche Jodem bekend wordt, hebben de Joden op grond van een verordening van 26 April 1938 aangifte moeten doen van hun vermogen. Te Berlijn waren in totaal 35802 Joden aanmeldingsplichtig, d.w.z. dat zij een vermogen van 5000 mark of meer hadden. Het resultaat van het onderzoek berust uitsluitend op de eigen aangiften van de aanmeldingsplichtige Joden en de getallen zijn derhalve eerder te laag dan te hoog. Na aftrek van loopende schulden bezit ten 894 Berlijnsche Joden een vermogen van 300.000 mark en meer. Hiervan bezit ten er 346 een vermogen van meer dan een half millloen, 125 een vermogen van meer dan een millloen, 37 een vermogen van meer dan 2 millioen, 17 een vermogen van meer dan 3 millioen, 7 een vermogen van meer dan 4 millioen, 8 een vermogen van meer dan 5 millioen, en 5 onderschelden- lijk een vermogen van meer dan 6, 7, 8, 10 en 12 millioen mark. (Te zamen minstens 700 millioen). De anti-semietische incidenten, te Dant zig nemen in aantal toe. Tweehonderd Poolsche Joden, die te Dantzig wonen en gisterochtend voor het Poolsche commis sariaat-generaal stonden te wachten om hun passen aan de gewone controle te doen onderwerpen, werden door de politie ge arresteerd en ondanks hun protesten naar het politiebureau gebracht. Vele huiseige naren hebben hun Joodsche huurders aan gezegd, dat de woningen voor 1 December ontruimd moeten worden. De autoriteiten hebben de goederen in een handelsfirma van een Zwitserschen eigenaar in beslag genomen. Nader wordt gemeld, dat de gearresteerde Joden weer n vrijheid zijn gesteld. leden zijn gevlucht of verbannen en dat samenstelling van een Arabische delegatie, toch zijn rechten van voor de ontbinding Er wordt op gewezen, dat de leden van het wil blijven uitoefenen en den opstand leidt, hooge comité de eenig aangewezen perso- heeft eveneens een verklaring gepubliceerd.1 nen zijn om de rechten van het Arabische welke als antwoord kan worden beschouwd volk te verdedigen. op het rapport van de commissie-Woodhead. Tenslotte wordt verklaard, dat, indien de Het comité weigert niet door middel van besprekingen niet tot overeenstemming voe- onderhandelen te komen tot een overeen- ren, de schuld hiervan ligt bij Engeland en stemming. Het Arabische volk is volgens het de Joden. Het comité kondigt thans reeds comité voldaan over het feit, dat de Brit- 1 aan, dat het geen oplossing kan aanvaarden sche regeering den weg van vreedzame on- welke door bruut geweld wordt opgelegd en derhandelingen wil volgen en alle Arabische dat het gebruik zal blijven maken van den landen heeft uitgenoodlgd. Het comité wil evenwel reserves maken ten aanzien van het uitsluiten van Syrié en Libanon, omdat persoonlijke ambities van den Moefti te deze jan(jen onder Fransch mandaat staan, vo doen, terwijl hij er od zinspeelde, dat j Het comité weigert verder Engeiand het buitenlandsche mogendheden in Palestina recjlt (0e te kennen een oplossing te zoe- ïnfruoprHpn TD-alrhn V-iPrrvAordp Hal- no mPPr s intrigeerden. Fakhri betoogde, dat de meer. derheid der Arabieren nooit de vriendschap van Groot-Brittannië zou willen verwisse len met een andere. De brief aan MacMichael is geschreven „namens vele leiders, die gedwongen wer den hec land te verlaten ten eevolge van de terroristische campagne en die 75 pet. der Arabische belangen in het land en meer dan 50 pet. van de Arabische bevolking ver tegenwoordigen". Er zijn l?edwezen over uitsprekende, dat par amentsleden gelooven dat de V^It' de eenige werkelijke vertegenwoor- d re - der Arab eren is, zeide Fakhri, dat hij hoopte dai de regeering vastberadenheid zou oenen in de keuze der ver tegen woor- d ger-7 van de Palestijnsche Arabieren. Fakhri vcezde hieraan toe. dat hij dage lijks de1?ga' SS van Arabische boeren ont vang, di- a?ngemoedigd zijn acor de dui- dei.j"-* v' rterlng in de veilighe'd en de v.e~m n i c van de vrees voor de terro rist: n cm voorwaarts te vaan en hun be reidheid e verklaren mede te werken met de Er che regeering. Het hooge Arabische comité, dat In Octo ber 1937 werd ontbonden en waarvan de ken, waarbij rekening wordt gehouden met de verplichtingen, welke Engeland vroeger ten aanzien van de Joden op zich heeft ge nomen. Deze verplichtingen berusten op een misbruik van macht en beschikken over de rechten van derden. Het Arabische volk kan dit niet in overweging nemen. Ten aanzien van de betrekkingen tus schen Joden en Arabieren is het comité van oordeel, dat niet kan worden onderhandeld, zoolang de Joden vasthouden aan hun „on wettige aanspraken" op Palestina. Wel ge ven de Arabische leiders den Joden het recht in vrede onder de Arabische bevolking te leven. Zij zien een mogelijke oplossing in deze richting. De komende onderhandelingen moeten, volgens het comité, berusten op het „natio naal Arabisch verdrag" dat genoemde rech ten aan dë Joden toekent, doch een ver bod tot Joodsche immigratie inhoudt en een mandaat naar het voorbeeldvan de overeenkomst tusschen Engeland en Irak of tusschen Frankrijk en Syrië voorziet. Na te hebben gezegd, dat de Joden niet steun en welwillendheid van de twee een heden: Arabieren en de Islam. DUITSCHLAND. Negen politiebeambten veroordeeld. Te Klagenfurt zijn negen Oostenrijksche politiebeambten veroordeeld tot gevange nisstraffen van twee tot vier jaar, we gens „anti-nationaal-socialistische activi teit" tijdens het bewind van Schuschnigg. Het lidmaatschap van de katholieke kerk. De wet, waarbij aan degenen in Oosten rijk, die de katholieke kerk wenschen te veriaten, een bedenktijd van drie maan den wordt gegeven, is opgeheven door mid del van een verordening, op grond waar van de betrokkenen de kerk onmiddellijk kunnen verlaten. VEREENIGDE STATEN. Cummings treedt 1 Januari a.s. af als procureur-generaal. President Roosevelt heeft medegedeeld, het recht hebben deel te nemen aan de be- dat Cummings, de procureur-generaal, op sprekingen levert het comité kritiek op de 1 Jan. a.s. zal aftreden om zijn particu- beperkingen, welke zijn opgelegd aan deliere rechtspractijk te hervatten. TSJECHO-SLOWAKIJE. Verscherpt toezicht op emigranten De autoriteiten hebben opdracht gegeven tot een algemeene telling van de niet ge naturaliseerde emigranten. Zit zul'en tevens overgaan tot een herziening van de natura lisaties sedert 1918 voor zoover het dengenen betreft, die zich tijdens de September- crisis niet loyaal tegenover Tsjecho-SJowa- kije hebben getoond en niet hun burger plicht hebben gedaan. Verder heeft de re geering van de Karpatische Oekraine be sloten „het land te verlossen van de buiten landsche en in dienst van het buitenland staande politieke agenten, die onder de be_ volking onware defaitistische berichten verspreiden". RUSLAND. Wijziging van de propaganda. Het centraal comité van de communis tische partij heeft besloten de propagan da van de partij geheel te reorganlseercn door het geven van onderricht in de stel lingen van Marx en Lenin. In de uiteen zetting van de richtlijnen wordt gezegd, dat db partij-organisaties tot nu toe te veel aandacht hebben geconcentreerd op de ar beiders en te weinig aandacht hebben ge schonken aan de intellectueelen, die hier door een prooi zijn geworden van de agen ten van Trotsky, zooals Boekharin en van de nationalisten. De propaganda zal thans geconcentreerd worden in een „hooge school voor Marxisme en Leninisme bij het centraal comité", welke school cursussen van drie jaar zal geven. Verder zullen in de voornaamste steden cursussen worden gegeven aan journalisten. OP ELKE BUS EEN BON VOOR GESCHENKEN V82»03IIA. 3226 dngez. Med.) FRANKRIJK. Het congres der C. G. T. heeft giste, middag met algemeene stemmen een door Jouhaux voorgelezen resolutie aangeno men, waarin gezegd wordt: Het congres is vast besloten de 40-urige werkweek de vacantie met behoud van loon, het aan stellen van arbeldersgedelegeerden enz te verdedigen, welke punten den grondslag moeten vormen van ieder economisch na' tionaal herstel. Het congres verwerpt de wetsdecreten, die een opheffing vormen der sociale hervormingen en die alleen de arbeidersklasse offers opleggen. Het con- gres zal deze aanvalspolitlek niet alleen beantwoorden met de verdediging van zat het als definitief verworven beschouw maar tevens door een opbouwend plan dat werkelijk beantwoordt aan dc behoeften van een economisch en sociaal herstel des lands. Stemmen zijn opgegaan om ook staking als middel van strijd te gebruiken tegen de decreten. De Kamer-commissie Voor financiën zal morgen aan de begrooting beginnen. Men verwacht bijeenroeping van het parlement tegen 6 December. ITALIË. Koning Victor Emanuel heeft den Paui. de verzekering gegeven, dat de fascist:! sche staat rekening zal houden met d<| rechten der Kerk. Dit heeft een ultstekenT den indruk gemaakt ln religieuze kringen cn versterkt daar de hoop, dat een vooz, beide partijen bevredigende oplossing ge-I yonden zal worden van het vraagstuk, ontf staan door het wetsdecreet, waarbij liusi-, lijken tusschen Italiaansche burgers v, Arisch ras en personen van nlet-Ar::; tas verboden worden. HONGARIJE. Een nieuw kabinet Imredy Gisteren is het kabinet Imredy afgetn den. De aftredende premier heeft een nieuw kabinet gevormd, dat dl..... samenstelling heeft als het vorige met volgende uitzonderingen: Kinder, de nister van handel zal ook de leiding het ministerie van nijverheid op zich nej men in plaats van Bornemisza; Teleky vervangt Sztranyavsky als ter van landbouw. Tasnadlnagy, verval Mikecz als minister van justitie. Aan 1 ministerie van defensie komt genera Bartha in de plaats van generaal Ri Jaross treedt tot het kabinet toe als i nister zonder portefeuille. j Imredy zeide in een verklaring in lil parlement: 1 In de buitenlandshe politiek zal regeering de oude richtsnoeren volH Deze politiek dient echter nog sterk® te worden aangepast aan de polilli] van de as Beriijn-Rome. Ook moet de vriendschap met Pe!il onderhouden en de samenwerking Joegoslavië nagestreefd worden. Bulten r activiteit op diplomatiek gebied, is liet vl het grootste belang de Hongaarsche hol ved (nationale defensie) uit te breidtf Er dient een wijziging te komen in de v deeling van het grondgebied. Imredy zeide er niet aan te denken, t gen het pariment te regeeren. In de Joodsche kwestie zijn maatregelen noodig, daar door de sluiting, vooral van de Oostelijke i bieden, het percentage der Joodse* bevolking des lands sterk is toegenf men. Hij stelde voor een eomnns met dit onderzoek te belasten. Na een kort debat werd een motif vertrouwen in den minister-president f groote meerderheid aangenomen. TURKIJE Het stoffelijk overschot van Atatu-k opgebaard. Het stoffelijk overschot van Ataturlc 1 heden in de kroonzaal van het paleis DJ'? Bagtsche plechtig opgebaard. Vier ren in paradeuniform houden met fe'n leen degen de wacht. Achter de kist w den zes groote toortsen, die de zes PP het teeken der republikeinsche voiksca voorstellen, welke partij door Atatur» opgericht, Laurierboomen en bloemen gers in de rood-witte landskieuren; aangebracht rondom de estrade. 'a de kist staat opgesteld. In overeen-; »j ming met het Turksche gebrui» zwarte kleur volkomen vermeden, k at ligt een krans van den w*Ji staatspresident Ismet Inonoe. Om ""Ij vanmorgen begon het défilé, dat t» 1 dag zal duren. 2^1 I'.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 2