STADSNIEUWS BUITENLAND 79sfe Jaargang WOENSDAG li NOVEMBER 1938 No. 24123 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hedenavond verduisteringsproef Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD Algemeene Toestand verwacht LE1DSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: ctsTytr regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Ineasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummer* voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, wsar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f.2 35 per week f. 0.18 Franco per post f. 2.35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.t BET 126-JARIG BESTAAN VAN 4 R.L Vergadering der oud-gedienden. Gisteravond vergaderde de Commissie van Oudgedienden van het 4de Regiment Jhfanterie. be secretaris, de heer Geene. deelde inede, dat reeds een groot aantal zich heeft opgegeven om deel te nemen aan de réunie. Zelfs eenige van 80 Jaar gaven zich op, hoewel de leeftijd van de meesten ligt tus- schen de 40 en 60 jaar. Ook van buiten de stad kwamen opgaven binnen, doch dit kon veel grooter zijn. vooral uit Rotterdam, char velen uit die stad bij het 4de gediend hebben. De voorzitter deelde mede, hoé hij zich het verloop van dien dag had voorgesteld. '3 Morgens om 10 uur aantreden en kennis making met vroegere kameraden. 11 uur défilé voor de autoriteiten en kleine rond gang door de stad' met muziek, vermoede- hjk de oude stafmuziek van het 4de. s Middags om 12'/i uur uitdeeling van brood en koffie. Om 2 uur filmvoorstelling of voor hen, die van buiten de stad komen, bezichtiging van de uitbreiding der stad en omgeving in autobussen. 6 uur gezamen lijke maaltijd soldatenmenu) Voor hen, die gewoon waren de militaire tehuizen te bezoeken staan deze den ge- beelen dag open. s Avonds gezellig samenzijn. Wat daar Bjxden zal worden, is nog in voorberei- dbtxi stadium. De voorzitter deelde voorts mede. dat de inschrijving nog geopend blijft; hij verwacht, dat vele oud-miliciëns zich alsnog zullen opgeven aan het secreta riaat: Vondellaan 20, onder opgave in welk jaar werd gediend en in welk bataljon en compagnie. Verschillende voorstellen werden nog be- tproken, waarna de voorzitter de vergade- itag sloot. VOLKSKUNST EN INHEEMSCHE INVLOED OP DE KUNST VAN DE NOOR DELIJKE PROVINCIES VAN HET ROMEINSCHE RIJK. De heer Is. Hannaart, Lezing van dr. W. C. Braat. Bovenstaand onderwerp behandelde dr. Brast gisteravond in het Museum van Oudheden aan de hand van een groot aan tal lichtbeelden. In de volkskunst zijn vaak stijlelemen ten van een oudere periode bewaard ge bleven. Het probleem van de volkskunst in de Romeinsche provincies is vooral daarom ran belang, omdat het ons een indruk jeeft van het eigen kunstgevoel der pro- uteialen. Dit wordt door de echte pro- Mciaal-Romelnsche kunst bUna volkomen verstikt. Spr. toonde met een aantal voorbeelden aan, hoe de kunstontwikkeling in de pro vincie die te Rome steeds op den voet TOlgt. Directe stijlinvloed van de provin ciale kunst op de Romeinsche kunst is niet aan te wijzen. Naast de provinciale kunst "inden wij echter in de Keltische landen den Romeinschen tijd een groot aantal primitieve sculpturen, die met de eigenlijke Provinciaal-Romeinsche kunst niets te Baken hebben. Hoe primitief deze dingen ook zijn, toch VEhaden zij een echt Keltisch kunstgevoel, rooajs bij vergelijking met tal van zuiver Keltische kunstwerken uit den vóór- «omeinschen tijd blijkt De Keltische ™ist nu, is anti-naturalistisch. Ook wan- Jeer de Keltische kunstenaar een vreemd voorbeeld navolgt, kan hij niet laten zijn ol>]ect te abstraheeren, als het ware boven °e realiteit te verheffen. Jo den laat-Romeinschen tijd, als het Bbeemsche element meer en meer de Ro- Bemsehe samenleving doordringt, komt Bt ook in de kunst tot uiting, niet door wn directen stijiinvloed. maar door een oeuivloeding van binnen uit. "tenslotte de Romeinsche cultuur is uitgebloeid, neemt het inheemsche element opnieuw de leiding. 40 JAAR KELLNER. Aan de Sociëteit .Minerva". Onder vele blij ken van belang stelling heeft gis teren de heer Isaac Hannaart den dag herdacht, waarop hij voor 40 jaar zijn in trede deed als kell- ner in de Studen- ten-Societelt „Mi nerva". Gistermiddag werd de jubilaris met zijn vrouw en kin deren in een fees telijk versierd rij tuig van zijn wo ning gehaald en gebracht naar de Socië teit, waar hij werd ontvangen in de Com missiekamer. Hier werd hij achtereenvolgens toege sproken door de heeren N. J. Westpalm van Hoorn van Burgh. president der So ciëteit, H. Taudin Cliabot, praeses-quaestor, W. Herfst, commissaris van het Consuma- bel, W. C. Bothenius Lohman. oud-presi dent en door den heer J. Pitlo, directeur van „MInerva". Al deze toespraken gingen vergezeld van de aanbieding van geschen ken. Na afloop dezer huldiging receplëerde Hannaart in de Bibliotheek, waar zeer vele reünisten en leden hun gelukwenschen kwamen aanbieden. Vanzelfsprekend bleef het personeel niet achterwege en bood eveneens een cadeau aan, waarbij de oudste kellner, de heer Knaap als woordvoerder optrad. Het feestelijk verloop van den dag van gisteren zal Hannaart de overtuiging heb ben geschonken, dat zijn goede diensten door velen zijn gewaardeerd en dat de her innering aan zijn persoon niet oohoudt aan Tiet einde van den studententijd. CONGREGATIE DER H. FAMILIE. Het 75-jarig bestaansfeest. De congregatie der H. Familie der Paro chie van O. L. Vr. Hemelvaart en St. Jo seph viert het 73-jarig bestaansfeest. In de Broederschapskerk werd dit feest Zondag op waardige wijze kerkelijk her dacht, waar tevens de jublleerende leden door deken A. Homulle werden toegespro ken. Een viertal leden ontving het eere- kruis voor het zestigjarig lidmaatschap; een grooter aantal ontving het eerekruls voor het 50-jarig lidmaatschap, terwijl ds vele zilveren jubilarissen eveneens het eerekruis uit handen van den deken moch ten ontvangen. Gisteravond werd den leden een feest avond aangebeden in den foyer van de Stadsgehoorzaal. De directeur der mannen- afdeeling kapelaan Hofstede sprak het openingswoord, waarin hij in het bijzonder den jubilarissen (essen i een hartelijk welkom toriep en memoreerde dat 25 jaar geleden de feestrede werd uitgesproken door den huidigen bisschop mgr. J. P. Huibers, toen tertijd hoogleeraar aan het Seminarium te Warmond als oud-directeur der Aartsbroe derschap Na te hebben aangespoord in het belang van het Christelijk huisgezin trouwe leden te blijven of te worden, wenschte spr. allen een prettigen avond. De H. Odo-knapen onder leiding van hun directeur kapelaan E. A. M Paap, oogstten met hun zang ge weldig succes. Voor het vroolijke gedeelte zorgde Henry Nolles. die met enkele goocheltoeren en veel grapjes de aanwezigen heel aange naam bezig hield, terwijl mej. Goudzwaard veel succes had met haar sprekende pop. Te kwart voor elf was deze feestviering afgeloopen. BAZAAR EEN-KWARTIERTJES-BOND. INDONESISCHE LEB AR AN - VIERING TE LEIDEN. Het einde van den Vastentijd. Men schrijft ons: Het is eigenlijk niet goed om de Lebaran te beschouwen als de eerste dag van het Islamietische Nieuw jaar, zooals onder de Europeanen in Indië gebruikelijk is. Het eigenlijke Islamietische Nieuwjaar begint pas drie maanden later, nl. met de maand Asjoera. „Lebaran" is afkomstig van het Javaansche woord „le- bar" of „boebar", hetgeen afgeloopen be- teekent. Het is afgeloopen met de vasten. De vastenmaand of de Islamietische maand „Ramadhan" is ten einde en men is er blij om, dat de tijd van de zware geesteszuive- ring, meditatie, gebed en Koran-reciet, ge paard met onthouding van spijs en drank van zonsopgang tot zonsondergang en van alles, wat voor het algemeen moraal niet goed is, voorbij is. In Indië wordt de Le baran of in het Arabisch de „Ied-ll-Fitrie". met het gebed in de moskeeën of in de open lucht plechtig gevierd. Op dien dag dit jaar zal de Lebaran op den 24sten November vallen - worden de mooiste klee- ren aangetrokken en de lekkerste, en voor de Westerlingen vaak te heete spijzen, toe gediend. Op dien dag ook verliest men niet het lot van de armen en behoeftigen uit het oog, want men laat hen in dien blijden dag ook deelen. De rijken geven hun 1/40 van hun bezittingen als „zakat" („armen belasting"). Mooie kleeren krijgen ze ook. Het vleesch, dat in hun dagelijksch menu ontbreekt, prijkt op dien dag. hoe beschei den dat ook mag zijn, op tafel. De men- schen komen met een lachend of droevig gezicht, naar gelang hun goede of slechte I wandel van het afgeloopen jaar, elkaar te gemoet en geven elkaar de hand om elkaar hun eventueele zonden te vergeven. De oud ste van het gezin, familie of dorp mag op dien dag zeer trotsch zijn, want behalve de geschenken, die hij ontvangt, mag hij zich op dien dag op een druk bezoek van de jonge generatie verheugen, die hem een voetkus komt brengen om zijn zegen af te smecken. Het gaat daar in het verre land met zijn aparte tradities plechtig toe. Heden wordt de stad verduisterd. Ieder aan zijn huis gekluisterd, 't Eenig lichtpunt in het donker Maneschijn en ster-geflonker. NIEUW GEVAL VAN KINDER VERLAMMING. Bij kind van l'/i jaar. De directeur van den Gem. Geneeskun digen Dienst deelt ons mede, dat bij een l'/i-jarig kind, wonende in de Genestet- straat, kinderverlamming is geconstateerd. Het is niet bekend op welke wijze de be smetting is ontstaan. Het kind is overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis; de toestand is niet ernstig. Hier in Holland is de atmosfer heel an ders. Deze heeft een afspiegeling in de viering van de Lebaran tengevolge. De Le- baran-viering heeft hier een traditioneel karakter gekregen, waarbij niet alleen In donesische Islamieten, maar ook Christe nen mogen deelnemen. Het is ook goed. Het is een zuiver Indonesisch nationaal feest geworden. Voor dit doel is te Leiden een Lëbaran-comité gevormd, waarbij naast de Indonesische Studenten ook de ouderen een eereplaats krijgen. De reden van dit laatste is de traditioneels adat, die voorschrijft, dat men bij feesten of andere plechtighe den de ouderen moet eeren. Zoo zitten in het Indonesische Lebaran-eomité als voor zitter dr. Soewarno. de bekende praktisee- rende oogarts ten Den Haag, en als vice- voorzitter dr. Soesilo, de bekende bacterio loog en malaria-expert, die momenteel in Holland vertoeft. Niet op 24 November zal de Lebaran-viering gehouden worden, zoo- als de officieele datum is, maar op 3 Dec. in café-restaurant „De Harmonie" Naast den bekenden maaltijd, die zeker Indonesisch zal zijn, zullen diverse attrac tie®, o.a. Indonesische kunst, worden gege ven. Met de a s. Lebaranviering zullen alle Indonesiërs, die in Holland studeeren, naar de Sleutelstad, de voor de Indonesiërs van ouds bekende Universiteitsstad, toestroo HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: Jac. Cohen v/h. A. Schaerenberg. Breestraat 4 (filiaal), Leiden, hoofdzaak: 's-Gravenhage. Verzilverde me talen, porselein, byoux, enz. ACADEMISCHE EXAMENS. Bevorderd is tot doctor in de Wis- en Na tuurkunde, op proefschrift getiteld ,.'sRijks Museum van Natuurlijke Historie 1820-1915" mej. A. Gijzen, geboren te Rotterdam. Ge slaagd voor het candidaatsexamen geschie denis. de heer H Binnendijk (Wassenaar); voor het candidaatsexamen Wis- en Na tuurkunde, letter A. mej. A Schippers (Voorburg); idem, letter F, de heer K. Beyer (Den Haag); voor het doctoraal exa men Wis- en Natuurkunde, hoofdvak Phar- macie. de heer P. Pols (Rotterdam) en idem hoofdvak Geologie, de heer C. Beets (Heem stede). MUZIEKAVOND IN ENDEGEEST C O. Gisteravond werd in de Centrale Ont spanningszaal van het gesticht Endegeest een muziekavond gegeven door het Man doline Gezelschap „Kunst en Genoegen" uit Leiden, directeur de heer H. Leenstra uit Den Haag. Na afloop voerde het tooneel- en revue gezelschap „Die Haghe", dir. de heer J. B. W. Herrie uit den Haag, een familietafereel op genaamd ..De Aardschok". Aan het einde van dezen goed geslaag den avond heeft de geneesheer-directeur dr. F. J. Stuurman beiden gezelschappen den dank der verpleegden overgebracht. BINNENLAND. Er zullen in ons land twee kampen voor Joodsche vluchtelingen worden inge richt. (3e Blad). De begrooting voor Sociale Zaken. (3e BI.)' Waarheen reist de Nederlander? (Binnen land. 3e Blad). Nederiandsch initiatief voor Joodsche ko lonisatie. (3e Blad). De installatie van den nieuwen burgemees ter van Lisse, jhr. mr. Van Rijckevor- sel. (3e Blad). AMSTERDAMSCHE BEURS. Kleine omzetten - Prijshoudende markt Amerika in herstel - Beleggingsmarkt stil. 0 L SCHOOL VROUWENKERKHOF. Ouderavond. bovengenoemde school is een ouder- J™™ Sehouden, welke slechts matig be- ~Wt was. Dit valt vooral te betreuren, Beat van dezen avond door de ouder- B™'ssie en het personeel der school veel ere was gemaakt. Dank zij de welwillende ■wewerking van den heer Llngsma kon jet zestal alleraardigste films worden ver- die zeer in den smaak vielen. Boven ton a verBELS'te de heer J. Wolfslag zijn khets 6611 geestig voorgedragen pauze werden thee en sigaren aan- 5 roden en namen de ouders met belang- eumg kennis van de producten, door de ijues in de handwerkles vervaardigd. tM 7?°™'ter van den Centralen Ouder- j!*~ bleld een gevoelvolle en ernstige toe- X2o 101 ouders, hen wijzende op hun j^ten tegenover de openbare school. In mfk van meJ- van Ller°P werd de Vijlbrief tot lid van de oudercommis- aangewezen. tela» cie voorzitter, de heer Bleyi, het liw Van hct schoolfonds nog weer eens had uiteengezet, ging men zeer huiswaarts. Ten bate van het verwaarloosde kind. Voor de twaalfde maal organiseeren de dames van den Eén-Kwartlertjesbond on der de enthousiasste leiding van mej. C. E. van Voortnuysen in de groote zaal van het Nutsgebouw een bazaar, waarvan de op brengst strekt ten bate van het verwaar loosde kind, ongeacht tot welk geloof of politieke richting zijn ouders behooren. Door deze sympathieke doelstelling, welke Izich over een breed front uitstrekt, mag de Eén-Kwartiertierbond zich in veler daadwerkelijke medewerking verheugen, hetgeen in den goederenvoorraad tot uit drukking komt Er is een geweldige hoeveelheid hand werken, kinderkleedingstukken, huishoude lijke artikelen, levensmiddelen e.d. bijeen gebracht, zoodat, wanneer morgenavond een bordje „uitverkocht" op de deur kan wor den gehangen, een flink saldo aan de tien daarvoor in aanmerking komende vereeni- glngen kan worden afgedragen. Het zou een prachtige belooning zijn voor de vele moeiten en opofferingen, wanneer dit resultaat eens zou mogen worden be reikt! Daarnaast is ook gezorgd voor de ge- wenschte attracties, zoodat men volop ge legenheid heeft om het nutt'ge met he' ar"geneme te veresnteen. Gaarne wekken wij op om dezen bazaar vandaag of morgen te bezoeken: men dient daarmede een goede zaak, die recht heeft op aller steun. HET LIDO-THEATER- Naar wij vernemen is het Lido-Theater alhier omgezet in een Naamlooze Vennoot schap waarvan de directeuren zijn de hee ren gebr. Van Kleeff te Amsterdam. BUITENLAND. De Joden-vervolging in Duitschland. (ld Blad). Het Hongaarsche kabinet lm red y gereor ganiseerd. (Buitenland, le Blad). Koning Carol van Roemenië te Londen. (Buitenland, le Blad). Engelsch-Amerikaansch handelsaccoord be reikt. (Buitenland, le Blad). Het Fransche vakverbond tegen Reynaud's decreten. (Buitenland, le Blad). ZEE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Een der Eerste Hulpposten in verband met de luchtbeschermingsoefening van I hedenavond Is niet gevestigd Zoeterwoud- sche Singel 97. doch Witte Singel 96. Voor het alhier afgenomen examen van apothekers-assistent is geslaagd mej. iW. v. d. Noest (Wassenaar). De Joden-vervolging Koning Carol van Roemenië te Londen Engelsch-Amerikaansch handelsverdrag Voor onze omgeving is nevelig tot betrokken of zwaar bewolkt weer te verwachten met plaatselijk mist in den nacht en den och tend. De wind blijft zwak tot matig uit Oost tot Zuid. Neerslag van be- teekenis is niet te voorzien. Het wordt iets kouder. Nog steeds houdt de Duitsehe Joden-ver volging de wereld bezig. President Roosevelt heeft thans ook persoonlijk zijn afkeuring uitgesproken! In Duitschland groeit in de pers de ver ontwaardiging over de verontwaardiging in het buitenland en al feller en feller wordt de toon. Hopeloos bedorven is de atmosfeer. Hoewel officieel daaromtrent nog weinig bekend is, schijnt het dat Engeland en Ame rika thans bezig zijn het vraagstuk onder de oogen te zien. hoe den Dultschen Joden hulp kan worden geboden. Men zoekt naar ge bieden. waar deze arme vertrapten een nieuw bestaan zouden kunnen vinden. Als zoodanig hoort men Britsch Guyana noe men. In Amerika gaat men zelfs zeer ver. Talrijke „niet-Joodsche" Amerikaansche publicisten hebben een comité gevormd voor de verdediging van den moordenaar van legatieraad von Rath. Het initiatief hiertoe is genomen door de publiciste mevrouw Dorothy Thompson, die het in een gister avond gehouden radiorede heeft uiteenge zet De door het comité bijeen te brengen gelden zullen worden gebruikt om Grynspan den bijstand te verzekeren van een Fran- schen advocaat, die uit de besten zal wor den gekozen. De arbeidersfractie in het Britsche Lager huis heeft een motie ingediend, waarin ge zegd wordt, dat het Lagerhuis met ernstige bezorgdheid kennis neemt van de betreu renswaardige behandeling, ondergaan door I zekere godsdienstige, politieke en rasmin derheden in Europa en met het oog op den groeienden ernst van het vluchtelingen vraagstuk het zou toejuichen, wanneer on middellijk door samenwerking tusschen de landen, met inbegrip van de Vereenigde Staten, een gemeenschappelijke politiek tot stand zou komen. Men verwacht, dat Attlee de regeering nog deze week zal vragen, wanneer deze motie besproken kan worden. De koning van Roemenië en kroonprins Michael zijn gistermiddag met den torpedo- bootjager Sikh, welke door andere jagers en vliegtuigen geëscorteerd werd. te Dover aangekomen, waar de hertog van Kent hen namens den Koning welkom heette. Ten gevolge van de mist was de aankomst drie kwartier vertraagd. Te Londen werden zij aan het Victoria- station verwelkomd door den koning, den hertog van Gloucester, Chamberlain, Hali fax. Hoare, Backhouse, en vele andere hoog geplaatste persoonlijkheden. Onderweg naar Buckingham Palace werden de ko ninklijke bezoekers geestdriftig door de be volking toegejuicht. In Buckingham Palace werden de koning en Prins Michael begroet door de Engelsche koningin en de prinses sen Elizabeth en Margaret. Later hebben Carol en Michael een bezoek aan koningin Mary gebracht. Ongeveer 160 gasten, onder wie de eerste minister, de leden van het kabinet en alle zestien ambassadeurs, die geaccrediteerd zijn bij het hof van St. James, hebben gisteravond aangezeten aan het banket, dat de Koning en de Koningin op Buckingham Palace hebben aangeboden. Ook Attlee en Firow zaten aan. Koning George heeft tijdens het banket op de gezondheid van Koning Carol en Prins Michael en de blijvende welvaart en voor spoed van het Roemeensche volk gedronken en verder gewezen op de hechte banden tus schen Engeland en Roemenië, gedurende den oorlog ontstaan. Ik vertrouw er op, voegde hij ere an toe. dat de gelukkige be trekkingen in de toekomst zullen blijven bestaan en de belangen van dien vrede die nen, welke beide volken zoo vurig begeeren. In zijn antwoord zeide koning Carol, dat zijn bezoek een gunstige gelegenheid biedt de vriendschapsbanden, welke beide landen reeds zoo vele jaren verbinden, te bevesti gen. Officieel wordt medegedeeld, dat de koning van Engeland koning Carol heeft benoemd tot ridder in de orde van den Kouseband, terwijl kroonprins Michael het grootkruis van de Victoria-ordewerd verleend. In welingelichte kringen te Londen wordt verklaard, dat het Britsch-Amerikaansche handelsverdrag en het Canadeesch-Ameri-

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 1