in Duitschland De vernietiging van het Jodendom LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 14 November 1938 Derde Blad No. 24121 Boete van een milliard Mark 79sie Jaargang Ook actie tegen de R.K. te verwachten? |Toelichting van Goebbels Angst en ontzetting onder de Joodsche bevolking 2" m°eten hun cultuur voor henzelf be- De arrestaties toegelicht Het optreden de R.K. tegen De reactie in het Buitenland Eindelijk een cigaret die versch is en versch blijft! ...maar SKIPPY smaakt duurder! Navigatievlucht Schiphol-Soesterberg- Schiphol FAILLISSEMENTEN LUCHTVAART DE eerste beslissingen tegen de loden in Duitschland zijn gevallen: De loden worden practisch van hun laatste economische en cultureele rechten beroofd. De schade, aangericht door „de verontwaardiging van het Duit- sche volk" aan Joodsche eigendommen moet onmiddellijk wor den hersteld, op kosten van de Joodsche eigenaars zelf. Als straf voor den moord op Von Rath wordt aan de Joodsche gemeenschap in Duitschland een geldboete opgelegd van een milliard rijksmark. Verdere maatregelen zullen volgen. Onder voorzitterschap van den gcvol- Imachtigde voor het vierjarenplan, gene- I nal-veldmaarschalk Goering, is Zaterdag I beraad gehouden over de Jodenkwestie. De I rijksministers, dr. Frick, dr. Goebbels, dr. I Guertner, graaf Krosigk en Funk namen er aan deel. Een reeks van zeer ingrijpende maat- I regelen werd besproken en voor een deel |reeds aangenomen. De gevolmachtigde voor het vierjaren- ■plan generaal-veldmaarschalk Goering, ■heelt een verordening uitgevaardigd, [krachtens welke den Joden, van 1 Januari I1S39 af. verboden wordt, een detailhandel Ire drijven, verzendhuizen of bestelkanto- Iten te hebben, of zelfstandig een hand- I verk uit te oefenen. Evenmin kan. volgens aim verordening, een Jood. na 1 Januari ■1939. nog bedrijfsleider zijn, in den zin van Ice wet tot ordening van den nationalen la-beid van 1 Januari 1934. Is een Jood in |«n leidende betrekking in een handels- idememing werkzaam, dan kan de be- "ijfsleider hem met een termijn van zes keken ontslaan. Voorts heeft de gevolmachtigde voor het fierjaenplan een verordening uitgevaar- tgd. krachtens welke de geheele schade, iflke door de „verontwaardiging van het over het gestook van het internatio- 1 jodendom tegen het nationaal socia- jüsehe Duitschland", op 8, 9 en 10 No- tiber 1938 aan Joodsche zaken en wo- is aangericht, door de Joodsche ifenaars, resp. door de Joodsche handel- irijvenden, terstond moet worden hersteld. J De kosten van het herstel komen voor rekening van den eigenaar der betrokken iJtodsche handelszaken, resp. woonhuizen. 1 Aanspraken op verzekeringsuitkeeringen han Joden van Duitsche nationaliteit, wor- [fen ten gunste van het rijk in beslag ge- tomen. Verdere ingrij pende maatregelen dienen- 1de om „het Jodendom uit het Duitsche ■drijfsieven uit te schakelen en een eind |t* maken aan toestanden, welke een provo- |c"tie vormen", zullen zeer binnenkort in (verordeningen en wetten worden vast- ^fclegd. In het bijzonder is nog het besluit geno ten. om de Duitsche Joden als gemeen- khap. in den vorm eener geldboete ten Mrage van een milliard rijksmark. te [straffen voor den snooden moord te Parijs. Dit bedrag komt volledig ten goede aan tot rijk. De gevolmachtigde voor het vier jarenplan heeft reeds een dienovereen komstige verordening uitgevaardigd. J Deze „boete" van 1 milliard mark zal Ipheven worden in den vorm van een spe cie belasting op het Joodsche bezit. Daar de Joodsche gemeenschap in bitschland ongeveer 600.000 zielen telt, Iteteekent het opleggen van een boete van T-'n milliard mark. dat de Joden per hoofd U»;na 1700 mark zullen hebben te betalen. arbij zijn vrouwen, kinderen, invaliden «ouden van dagen meegerekend. Een bijzondere verslaggever van Reuter geeft een exclusief onderhoud gehad met Minister Goebbels. Deze zeide onder meer: -De gebeurtenissen der laatste dagen zijn niet anders dan de symptomen van een besmetting, die in het lichaam van het Duitsche volk en naar mijn mee ding in het lichaam van alle volken tracht te kruipen. Wij Duitschers zijn handgemeen geworden met de sympto men dezer besmetting en moeten den strijd voortzetten. Wij wenschcn dat Engeland zich niet bekommert om de w>jze, waarop wij het Joodsche vraag stuk zullen oplossen". IIn antwoord op verschillende vragen van |®cn ^uter-verslaggever zeide Goebbels, dat Ka van een milliard mark zal worden I iïïev"en in den vorm van een belasting. Ip/V-toklsehe vermogen bedraagt, als ik ben ingelicht aldus Goebbels |,J?eveer 8 milliard. In de naaste toekomst geheele reeks decreten worden van de rente hunner beleggingen leven. Zij kur\nen ook productieven arbeid verrich ten. doch ook daarin zullen zij beperkt worden, indien zij een uitdagende houding blijven aannemen en den toestand verscher pen In geen geval zal een vreemdeling leed gedaan worden, of een aanval worden ondernomen op buitenlandschen eigen dom." Tenslotte zeide Goebbels op een desbe treffende vraag nog: „Ik geloof in de mogelijkheid van be tere Duitsch-Engelsche betrekkingen en ik wensch die ook. Maar tevoren moe ten zekere voorwaarden vervuld wor den. Belangrijker nog dan politieke voorwaarden zijn de voorwaarden van psychologischen aard. Engeland moet eens en vooral begrijpen, dat wij con tractanten met gelijke rechten zijn." Rijksminister dr. Goebbels heeft in zijn hoedanigheid van voorzitter van de rijles- cultuurkamer. allen leiders van schouwbur gen. organisatoren van concerten en voor drachten, bioscoopondernemers en onderne mers van cabarets e.d.. alsmede organisa toren van dansuitvoeringen en van open bare tentoonstellingen van cultureelen aard verboden. Joodsche personen toe te laten. Op overtreding staan zware straffen voor de organisatoren en in het bijzonder voor de Joden. De verordenirig trëedt onmiddellijk in werking. Goebbels wijst er in zijn verordening op. dat de nationaal-socialistische staat den Joden sedert thans meer dan 5 jaar binnen speciale Joodsche organisaties het beharti gen van hun eigen cultuurleven heeft mo gelijk gemaakt. Daardoor bestaat er geen aanleiding meer den Joden het bezoeken van bedoelde voorstellingen en onderne mingen toe te staan. Een ware angst, en ontzetting heeft Joodsch Duitschland, na de gebeurtenis sen der laatste dagen aangegrepen. Hun arrestatie vree.zende. zijn duizenden Joden uit hun woningen te Berlijn gevlucht en daar zij niet durven terugkeeren. zwerven zij van plaats tot plaats, bezoeken zij vrien den en bedelen om onderdak. Zelfs wordt gezegd, dat zij in de bosschen rondom Berlijn verblijf houden. Berichten van het platteland toonen aan. dat de maatregelen tegen de Joden in vele kleine centra nog veel heviger zijn geweest dan te Berlijn en in de groote steden. Te Frankfort a. d. Main worden alle man nelijke Joden tusschen 18 en 60 jaar. die Duitsch onderdaan zijn. door de politie op gespoord en naar een concentratiekamp gezonden. Ook zijn eenige Joodsche vrouwen, die reeds eerder met de politie te maken heb ben gehad, in hechtenis genomen Men meent te weten, dat de Joden zelf hun huisvesting- en onderhoudskosten zul len moeten betalen en dat de Joodsche ge meenschap zal hebben te betalen voor hen, die geen middelen van bestaan hebben, zoodat de gearresteerde Joden niet ten laste van de Duitsche belastingbetalers zullen komen. De Joden boven de 60 jaar en Joodsche vrouwen en kinderen worden ongemoeid gelaten. Ook Dantzig! Op het gebied van Dantzig hebben zich eveneens anti-semietische uitspattin gen voorgedaan. Tegen drie uur gisternacht hebben jon gelieden, die behooren tot nationaal-socia listische formaties, de synagoges te Lang- fuhr en Zoppot, een badplaats aan de kust. in brand gestoken. Gisterochtend stonden nog slechts de verschroeide muren over eind. In alle straten van Dantzig werden de meeste winkels van Joden verwoest en de ruiten vernield. De Joodsche pers meldt, dat tal van Dantziger Israëlieten ruw werden bejegend en dat verscheiden personen ernstige ver wondingen hebben opgeloopen. 'sewerkt, die in hoofdzaak van economi- |V en aai"Q zullen zijn en ten doel hebben te verwijderen uit het zichtbare [wMomische leven. De nieuwe wetten zul- 'n zekere mate ook betrekking hebben |jiwü'v.ureele vraagstukken. Wij willen de iwBciie cultuur niet vernietigen, doch de i- i Idfn De n'e"we wetten zullen niet gel- 1 U?> voor Joden van andere nationaliteiten. jhjn niet voornemens de Joden naar be- Ittsol' I ncillüllO Ut vuucn 11 am ['••we stadswijken te drijven; zij kunnen lil,waar zij zijn, doch natuurlijk kun- 11 te dezen aanzien nieuwe maatregelen tyzcht worden." Ier t. vraa8' welk beroep de Joden zul- IHv »?en uitoefenen, antwoordde Goeb- ..Zij kunnen hun zaken verkoopen en Van semi-officieele zijde wordt het vol gende medegedeeld: Welingelichte kringen noemen de in de buitenlandsche pers ver melde getallen van in Duitschland gear resteerde Joden mateloos overdreven. Het is uiteraard verklaarbaar, zoo vervolgt de semi-officieele mededeeling, dat ln verband met de gevolgen, welke de moord op den gezantschapsraad von Rath had, ln Duitsch land een aantal Joden gearresteerd moest worden. Hierbij ging het deels om „Schutz- halft", deels om aanhoudingen in verband met het wapenverbod voor Joden, grooten- deels echter ook om de arrestatie van mis dadige elementen, die bij het optreden der politie ontdekt konden worden. Nauwkeu rige getallen over de arrestaties, die ove rigens grootendeels slechts van voorbij- gaanden aard zullen zijn, zijn niet voor handen. In Berlijn wordt het aantal der voorloopig vastgehouden Joden op zijn hoogst geraamd op 1600. De correspondent van de „Times" te Muenchen meldt: Wagner, de gouwleider voor Beieren, heeft voor een publiek van ongeveer vijf honderd personen gesproken en verldaard, dat hij de gebeurtenissen niet wenschte te verontschuldigen. Hij zeide, dat dit de be looning was voor de nazi's, omdat zij jaren lang geduld hebben gehad. Sprekende over het in brand steken van de synagoge's. ver klaarde hij te betreuren, dat hij eenige maanden geleden een andere synagoge had doen afbreken om ruimte te maken voor een autoparkeerterrein, omdat hij „thans sneller en gemakkelijker afgebroken zou zijn geweest." Alle Joden, die in de afgeloopen dagen waren gearresteerd, zeide hij. stonden op de zwarte lijst en de nazi's hadden al lan gen tijd op een gelegenheid gewacht om hen gevangen te nemen. Hij maakte melding van een Poolschen Jood. die het leven verloren had, „omdat hij zijn mond niet kon houden", en gaf uiting aan de hoop, dat „vreemdelingen in Muenchen zich niet met onze zaken zullen bemoeien". Spreker viel de roomsch-katho- lieke kerk in Duitschland en het Vatikaan scherp aan. Hij las een brief voor van den Muenchenschen aartsbisschop, waarin ge vraagd werd om politiebescherming. Hij zeide. dat. indien kardinaal Faulhaber zijn houding zou veranderen, hem dit betere bescherming zou geven dan de politie kon verleenen. Onderd en indruk van deze felle rede. trok een groote menigte naar het pa leis van kardinaal Faulhaber. Een aan tal ruiten van de residentie van den kardinaal werd ingeworpen waarna de menigte verdween. De politie verrichtte geen arrestaties. In een rede te Gaenserdorf heeft Jury, gouwleider voor beneden-Oostenrijk, verklaard: „Wij zullen het vraagstuk van het politieke katholicisme oplossen op dezelfde wijze als het Joodsche vraagstuk." In Engeland. Het bestuur der Engelsche liberale partij publiceert een verklaring, waarin de partij uiting geeft aan haar „verontwaardiging en afschuw" over de ruwe Jodenvervolgin gen in Duitschland. De partij, aldus zegt de verklaring verder, zal de Britsche regeering steunen, wanneer deze zou be sluiten haar invloed aan te wenden om te bereiken, dat aan deze wreedheden een einde komt. De parlementaire secretaris van de Britsche admiraliteit. Shakespeare, heeft te Norwich een rede gehouden, waarin hij o.a. de hoop heeft uitgedrukt, dat Duitsch land tot het inzicht zal komen, dat zijn betrekkingen tot Engeland niet begunstigd worden door de heftige vervolging van hen, wier eenige misdaad het is te behooren tot een ander ras. „Ik kan niet gelooven, dat de Duitschers, die gewoonlijk zoo correct zijn, werkelijk trots zijn op hun land na een dergelijke uiting", zei Shakespeare. In een ingezonden stuk aan de „Times schrijft de aartsbisschop van Canterbury: ,Jk geloof, dat ik spreek namens het Christenvolk van dit land, wanneer ik uiting geef aan mijn verontwaardiging overde daden van wreedheid en vernie ling op Donderdag j.l. in Duitschland en Oostenrijk". Voorts zegt de aartsbisschop, dat hoezeer de moordaanslag te Parijs ook te betreuren valt, zulke wilde en wreede represailles niet te verontschuldigen zijn. De voorvallen zijn des te onaangenamer, omdat er in Engeland een verlangen be staat met Duitschland op voet van vriend schap te leven. Dergelijke excessen van haat en boosaardigheid zijn hiervoor niet bevorderlijk; tenslotte verzocht de aarts bisschop om in de kerken voor de vervolg den te bidden. De Daily Mail" zegt: de wereld staat verstomd bij het. verpletterende karakter van de nieuwe straffen, die den Joden in Duitschland zijn opgelegd. Een hulpelooze minderheid van 600.000 menschen straffen voor de daad van een onevenwichtig jong- mensch is een aanfluiting van het recht. De „Manchester Guardian" schrijft: het eenige dat zal helpen, is zooveel mogelijk Joden uit Duitschland halen. Wat noodig is is dat de regeeringen het internationale comité, dat op de conferentie te Evian werd gevormd om het vluchtelingenvraag stuk te behandelen, nieuw leven inblazen De .News Chronicle" schrijft: deze wreede pogrom zal niet nalaten, van groo- ten invloed te ziin op de politiek van dit land. want de Britsche oolitiek wordt be paald door de Britsche openbare meening en de Britsche openbare meening be schouwt deze uitbarsting van Naziwoede met afschuw en verachting De „Dailv Herald" dringt aan op wijzi ging in de immigra'iepolltiek van onder- bevolkte landen, waarvan er vele Britsch ziin en waar volgens het blad de bevolking slechts van nog grooteren teruggang gered kan worden door het toestroomen van nieuwe kolonisten. InderdaadSkippy is versch! Skippy sm£akt zooals alleen een kersversche cigaret kan sma ken: ongelooflijk goedpittig en toch 7.00 zacht! Skippy heeft niet alleen bij de fabricage alle zorg ondervonden, die aan een goede - iga- ret besteed moet worden, maar is ook zoo be handeld, dat ze versch blijft: ze is verpakt in extra sterk staniol. Steek maar eens een Skippy op! Dan zult U zeggen: „Inderdaad, dat is ersche tabak, d*t is de cigaret waar ik op ge wacht heb",20 voor 15 cent. A lU'll A TOBAftO (OHPIir 3102 (Ingez. Med.V In Frankrijk. In de Jour-Echo de Paris schrijft Bailby: Engeland en Frankrijk hebben een gelijk standpunt tegenover het Afr*kaansche pro bleem. Eens te meer geven de meesiers van dit Duitschland door de vervolking. die zij ontketenen tegen hun Joden, zooals zij dat gedaan hebben tegen hun Katholieken, aan wat voor hen het menschelijk waardlg- heidsgevoel, de eerbied voor de moraal waard zijn. Wij moeten waakzaam zijn jegens den waanzin van deze menschen, wier grootheidswaan geen tegenspraak noch beteugeling meer verdraagt. In de Journal schrijft Saint Brice: het woeden van het antisemieiisme is waarlijk een typisch geval van „caporalisme", dat zich tot in dfen hartstocht toe doet gevoe len. Wat een tegenstelling tusschen dezen aanval van „furor teutonicus" en het idyllische beeld, dat door Hitier geschetst wordt. De egel stelt er zich niet mee te vreden zich op te rollen: hij gaat tot den aanval oVer en wee hun die onder zijn stekels vallen. Laat deze les onthouden worden door hen. wien men verwijt, dat zij trachten den bewapeningsachterstand in te halsn. De Führer geeft hun trouwens de beste argumenten door er aan te herinne ren. dat moreele ontwapening moet voor afgaan aan materieele ontwapening. Men vergemakkelijkt de moreele ontwapening niet erg door onophoudelijk nieuwe eischen te stellen. In Amerika. De New York Times kwalificeert de aan de Duitsche Joden opgelegde boete als „een duidelijken diefstal". Deze maatregel, zoo schrijft het blad getuigt van een geest van zorgeloosheid, krankzinnigheid en waanzin, die een slecht teekeen vormt voor de toe komst. „De demon van den waanzin heeft zich meester gemaakt van een groot volk. De wereld moet haar verstand zoo goed het zal kunnen bijeenhouden en hopen dat de dag zal komen der bevrijding van deze nachtmerrie, die de geheele tegenwoordige wereld verduistert". De democratische senator uit den staat Utah, King, heeft de verbreking der diplomatieke betrekkingen tusschen de Yereenigdc Staten en Duitschland bepleit. Van de vrijwillige organisatie sportvliegers. 1413 Uitgesproken: M. J. Vonk, vee- en vracht rijder. Zoetermeer, Vlamingstraat 28a. R.c. mr. A. W. J. van Vryberghe de Coningh. Cur. mr. B. K. Spanjaard. Delft. In de week van 5 t.m. 12 Nov. werden in Nederland 40 faillissementen uitgesproken. DE POSTYLUCHTEN. Dc ..Nandoe" is gistermiddag om kwart over vier op Schiphol geland. De vrijwillige organisatie sportvliegers, reeds in luchtvaartkringen bekend onder den loozen naam V. O. S., is nog slechts vrij kort geleden opgericht op Initiatief van eenige sportvliegers die het als luchtvaart- enthousiasten toch een onbevredigende ge dachte vonden dat de sportvlieger slechts vliegt voor zijn plezier, zonder de lucht vaart dienstbaar te maken aan eenlg iaeëel doel. De V.O.S.. welke thans reeds een vijftigtal leden omvat, heeft zich dan ook ten doel gesteld, overal hulp te verleenen, waar deze wordt ingeroepen in gevallen, waarin slechts het snelle vliegtuig kam balen. Zoo heeft zij in korten tijd van haar be staan zich ter beschikking gesteld van de Ned. Heide Maatschappij voor het ontdek- aekken en opsporen van bosch- en heide branden, zoo heeft zij in dienst van den bloedtransfusiedienst personen, die zich voor bloedtransfusie beschikbaar hadden gesteld, vervoerd naar plaatsen, waar hun aanwezigheid dringend gevraagd werd, heeft zij geholpen met het bestuiven van velden met gewassen ter bestrijding van ongedierte of plantenziekte, heeft zij klei ne kinderen mee de lucht Ingenomen ten behoeve van de proefnemingen ter bestrij ding van kinkhoest, en zoo stelt de V. O. S. zich ter beschikking van het Roode Kruis, van den A N. W. B. en van de redding maatschappijen, wanneer deze haar hulp kunnen gebruiken. Het bestuur had voor Zaterdagmiddag een navigatievlucht uitgeschreven, niet be doeld als wedstrijd, maar uitsluitend als oefening. Deze vlucht zou leiden naar Soes- lerberg, waarvoor de militaire autoriteiten welwillend hun toestemming hadden ge geven om er te mogen landen. Voor het vertrek kregen de deelnemers een kaart met de te volgen route, alsmede een weer bericht met opgave van windrichting en -sterkte. Onmiddellijk boog iedereen zich met lineaal en potlood over de kaart, om aan de hand van de snelheid van zijn toe stel te berekenen, hoe laat men te Soes- ferberg zou arriveeren. Deze gegevens wer den bij dc leiding ingeleverd en toen ver trokken. omstreeks l uur. na elkaar de zestien deelnemende vliegtuigjes van ver schillende grootte en soort. De vlucht ge schiedde onder leiding van drie groeps commandanten, n.L de heeren Réinders van 't Groenewout en Hijmans, welke laat ste den tocht had georganiseerd. De route liep over Alphen aan den Rijn, Vianen en Woudenberg naar Soesterberg, en op verschillende punten werd door con troleposten op den grond gecontroleerd, of de toestellen wel de juiste koers vlogen. Omstreeks twee uur waren alle toestel len op Soesterberg Tegen kwart voor drie werd weer gestart en nu ging het over Kcrtenhoef en Muiderberg terug naar Schiphol, waarbij dc vliegers echter een aantal kruisen, die langs de route waren uitgelegd, moesten ontdekken en :n hun kaarten inteekenen. terwijl zij bovendien op Schiphol een laplanding moesten ma ken. Na terugkomst van alle deelnemers werd hun in het gebouwtje van de Am- sterdamsch- Aero Club een eenvoudige bronzen herinneringsplaquette aangeboden

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 9