BUITENLAND AUTO? LEIDSCH DAGBLAD - Eersfe Blad Maandag 14 November 1938 De strijd in het Verre Oosten De strijd in Spanje Algemeene Toestand Ontslag van joden Oud-strijders bijeen De uitvaart van Von Rath herbewapening IM. NOOMEN De Duitsche Joden-vernietiging Ook weer actie tegen de R.K. De Fransche decreten vinden bestrijding in de arbeiderswereld. De eerste decreten tegen de Joden zijn Jn Duitschland afgekomen, men zie het 3e Blad. Zij overtreffen nog hetgeen ïeeds werd vermoed omtrent den inhoud. Feite lok worden de Joden geheel uit de Duit sche samenleving gezet en bovendien van hun geld en bezit beroofd. Alle Jooasche zaken gaan over in Arische handen en na dat de Joden de aangerichte vernielingen zelf hebben betaald. Wat er dan over blijftEn voorts is den Joden een boe te opgelegd van een milliard Mark. Uitge- stooten en beroofd blijven zij daar in een hun vijandige omgeving, want waarheen moeten zij. als Duitschland zou toestem men in een evacuatie? Het gaat om 600.000 „menschen"! Goebbels reide in een rede o.a nog: De roekelooze aanslag van Parijs heeft ons volk opnieuw niet laten komen tot de op zich zelf verdiende rust. Men wilde een Duitschen diplomaat neerschieten om daarmede een vertroebeling der betrekkin gen tusschen Duitschland en de Europee- sche groote mogendheden teweeg te bren gen en aldus de opklarende internationale atmosfeer opnieuw te verstoren. Het schot is echter naar achteren afgegaan. Het Duitsche volk is scherphoorend geworden en heeft overeenkomstig gereageerd. Het Duitsche volk was van een nog niet ge kende opwinding vervuld. Het heeft zich overigens niet tegen de personen, doch slechts tegen de zaken gekeerd". De verordeningen zijn. aldus Goebbels, uitgevaardigd, omdat volgens de natio- naal-socialistische staatsopvatting het op treden der regecring steeds in overeen stemming moet zijn met den wil van het volk: Goebbels schetste vervolgens hoe ..be lachelijk de bewering van een zekere kwaadwillende buitenlandsche pers is, dat de Duitsche Joden voor de te Parijs be gane misdaad niet verantwoordelijk zou den kunnen worden gesteld. Hij consta teerde daartegenover, dat juist de Duitsche joden de eigenlijke schuldigen zijn. Zij wer ken in de geheele wereld tegen Duitsch land en moeten nu ook de gevolgen dragen van hun veelvuldige misdaden. Er bestaat titans geen mogelijkheid meer door acties legen zaken of ondernemingen de Joden te treffen, daar hun bezit in den kortst mogelijken tijd in Duitsche handen over gaat. Wie zich derhalve voortaan legen dergelijke zaken of bedrijven wendt, schaadt slechts het vermogen van het Duitsche volk. Daarom mogen voortaan öergeiijke acties niet meer voorkomen Het antwoord van het buitenland blijft, wat wonder, onveranderd: algemeen wordt afschuw uitgesproken over het Duitsche optieden en men stoort zich niet aan de Duitsche verontwaardiging, dat men zich bemoeit met zuivere inwendige aangele genheden van het Derde Rijk. De Duit sche pers eischt zelfs het recht op Palesti na in den Duitschen Rijksdag te bespreken, wanneer de Duitsche Joden ln het Brit- sci-e parlement ter tafel komen. De atmosfeer is weer zoo troebel als bij kans niet tevoren. Speciaal in Amerika gaat de verontwaar diging hoog. Zeggende, dat hij meer dan iemand anders het recht heeft, een pro test te laten hooren. liet oud-president Her- bert Hoover gisteren een waarschuwing hooren aan het adres van Duitschland, cat, indien de aanvallen op de Joden aan hielden. het menschdom zijn veroordeeling over Duitschland voor eeuwen in de toe komst zou uitspreken. Martin Dies, de voorzitter van de com missie van onderzoek naar on-Amerikaan- sche actie, heeft Hitler, Stalin, een groep vooraanstaande New-Dealers en alle com munisten aangeduid als 's wereld voor naamste haat zaaiers. De aartsbisschop van Baltimore. Mi chael Curley, heeft in een te Washington gehouden preek verklaard: In Duitsch land wordt de menigte beheerscht door een waanzinnige, die niet alleen God verwerpt, doch zichzelf Goddelijk zou willen maken. Curley voegde hieraan toe: Ik veroordeel den minister van propaganda Goebbels, wiens gebrekkige geest de aartsbisschoppen van Muenchen en Weenen niet tot zwij gen zal kunnen brengen. En de „New York Tribune" is van oor deel dat zelfs van zuiver economisch, standpunt de door Duitschland genomen strafmaatregelen dom zijn. Het rijk zal meer verliezen door de scha de, die deze decreten aan het economische leven zullen toebrengen, dan het hoopt te winnen door enkele minderheden onder zijn Inwoners te berooven. Lang nadat de golf van terrorisme van thans voorbij is, zullen de eerlijk» Duitschers nog de nationale vernedering en schaamte voelen. Intusschen zal de raming van het mil liard vermoedelijk nog wel eenige moeilijk heden opleveren. Reeds zijn de eerste be sprekingen daarover te Berlijn ingeluid. De Duitsche pers staat natuurlijk una- niem achter de regeering. Opmerkelijk is, dat zich ook tegen de R.K. opnieuw actie gaat ontketenen. Waren Zaterdag reeds te Muenchen ruiten ingegooid bij kardinaal Faulhaber, gisteravond herhaalden zich de lelletjes Een katholieke plechtigheid voor het op het voornaamste plein van Muenchen staande monument der H. Maagd is gister avond door betoogers onmogelijk gemaakt De betoogers begonnen de geloovigen uit te jouwen en lastig te vallen De politie leidde twee betoogers weg en gelastte den kathol'eken. zich te verspreiden. Kort daarna kwamen opnieuw betoogers opzetten. die de versieringen rond het beeld vernield en de kaarsen en andere religieuze voorwerpen vertrapten. Ditmaal trad de politie niet op. Waarheen gaat Duitschland? In alle kerken van de Belijdende Kerk zijn cisteren gebeden gezegd „voor allen, die lijden". Bovendien werd gebeden voor oe predikanten, die onlangs bij decreet van den minister van godsdienstzaken hun in komen hebben verloren. Of daartegen nu weer zal worden opgetreden? In Frankrijk zijn ook de lang verwachte decreten afgekomen, men zie het 3e Blad. Reynaud heeft diep ingegrepen. Op de vraag of hij het verdrag met Enge land en Amerika wilde zien uitgebreid van monetair terrein op financieel gebied, zelde Reynaud, dat Frankrijk alles, wat de drie democratische mogendheden nader tot elkaar zal brengen, als een gelukkige ge beurtenis zal beschouwen. Verder deelde de minister mede, dat de winst van de herwaardeering van goud voorraad dertig milliard bedraagt. De mi nister kondigde aan, dat binnen korten of langeren tijd, wanneer het egalisatiefonds en de fondsen tot steun van de rente hun reden van bestaan zullen hebben verloren, zij eveneens zullen worden gebruikt tot amortisatie van de staatsschuld aan de bank van Frankrijk. De minister hoopt door zijn politiek de kapitalen, welke uit Frankrijk zijn gevlucht, terug te doen keeren. Maar zal zijn program worden aanvaard? Speciaal in de arbeiderswereld? Dat de communisten fel te keer zouden gaan, stond tevoren vast en Duclos heeft reeds uiting gegeven aan de communistische veront waardiging. Erger is echter, dat ook Blum zich reeds scherp tegen de arbeidsdiensten verzette in een rede te Rijssel ter nagedach tenis van den dood van oud-minister Sa- lengro. Hij zette uiteen, dat de amendementen op de veertigurenweek hem verschrikkelijk voorkwamen, waarna hij ten aanzien van de vijfdaagsche werkweek, met een arbeids dag van acht uren, opmerkte, dat dit stelsel spontaan was voortgekomen uit den ge- meenschappelljken wensch van werkgevers en arbeidersklasse. Door op Zaterdag daar, waar het nutte loos is, toch te laten werken, is het niet een verbetering van de economische orde, doch slechts een manifestatie van politieke orde. waarvan het eenlg doel waarschijnlijk is het kapitalisme en wel het financieele kapi talisme nog meer dan het industrieele kapi talisme. in te blazen, hetgeen men vertrou wen heeft genoemd. Dit plan kan geen an der doel hebben dan een beweging van ver trouwen te weeg' te' brengen op de finan cieele markt en de effecten een impuls te geven en den terugkeer van kapitaal te bewerken. Dat schijnt voor Blum onaanvaardbaar Zal in Frankrijk het kortzichtige politieke spel dan nimmer een einde nemen Blum verdedigde voorts de volledige pers vrijheid, al dienen laster en chantage te worden afgewend. Van belang was nog. hetgeen Blum zijde lings zeide over de buitenlandsche politiek. Daarover merkte hij op: ..De eischen der totalitaire regiemen gaan zonderling ver. Men vraagt zich reeds af. als bijv. morgen in Engeland mannen als Churchill en Eden aan de regeering zouden komen, dit door het Derde Rijk niet zou worden beschouwd als een soort onvriend schappelijke daad. Zijt gij er zeker van. dat een deel van de openbare meening U morgen niet aou zeg gen: ..Een volksfrontregeering, gij denkt er niet aan. En wat zou er van onze betrek kingen met Duitschland dan terecht komen? Gij hebt geroepen: Blum aan de regee ring; dat was een kreet, welke op dit oogen- blik niet zeer groote beteekenis heeft. Maar zal het mogelijk zijn zonder dat dit land zich aan internationale moeilijkheden bloot stelt? Zal het nog mogelijk zijn een socialist in de regeering op te nemen (Geroep: Ja, ja). Er is een vraag, die ik hier stel: Zal het nog mogelijk zijn een Jood in de regeering op te nemen (Geroep: ja, Ja). Het gaat op het oogenbllk niet om mij, noch om iemand anders. Indien men ziclh morgen tot dien Jood zou wenden, ben ik er zeker van, dat hij onder de huidige omstandigheden het gevoel zou hebben, dat het niet zijn plicht is de inter nationale moeilijkheden van zijn land te vermeerderen. Maar zal dat steeds zoo voortduren? Zal dat nog erger worden en zijn wij bestemd zelve in onze levensdaden, in de daden van het internationale leven den druk van bui- tenlansche ideologieën te ondergaan (Geroep: neen, neen). Tot zoover Blum. Wanneer de regeering Daladier deze week voor de KameT treedt, zal het er spannen. Hoe hoog de nood ook gestegen is, Rey naud stak het niet onder stoelen of banken, Frankrijk lijkt de les der noodzakelijke een heid nog niet te kunnen leeren 't Is een droevig beeld ITALIË. Twee groote verzekeringsmaatschappijen te Triest hebben 77 Joden uit haar dienst ontslagen. TURKIJE. De teraardebestelling van Ataturk. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot van Ataturk zal op 21 November geschieden. Naar medegedeeld wordt, zal het stoffe lijk overschot van Ataturk na de begrafe nis ten toon gesteld worden ln de groote zaal van het ethnograflsch paleis te Ankara Deze voorloopige maatregel is genomen om den bouw mogelijk te maken van eeh mo nument, waarin de kist dan zal worden ge plaatst. FRANKRIJK. Congres van Flandin's partij. Daladier heeft Zaterdag 200 oudstrijders- delegaties uit alle provinoies, de koloniën en uit de geallieerde landen ontvangen, die naar Frankrijk waren gekomen om deel te nemen aan de viering van den twintigsten verjaardag van den wapenstilstand. In een toespraak verklaarde hij o.m.: Wij dachten, dat de vrede gewonnen was. doch wij hebben ons vergist. Den vrede wint men niet ineens, men wint hem dag voor dag en verdient hem door zijn dagelijkschcn en noesten ar beid. Toen ik enkele weken geleden verklaar de. dat ik mijn weg koos, toen nam ik mijn besluit in den geest van den oud-strijder. Ik koos den weg der moeilijkheden, den weg van den moed, den weg van de energie en niet dien van de capitulaties. Wij hebben den plicht om uit al onze kracht te werken om den vrede te verdie nen. die alleen aan flinke en moedige vol ken ten deel valt Aan het officieele feestdiner sprak presi dent Lebrun. Hij herinnerde er aan. dat men gehoopt had, dat de internationale verhoudingen gebaseerd zouden worden op de groote begrippen van het internationale recht en onder het gezag van den Volken bond. Dit is echter niet zoo uitgekomen. Wij moeten ons thans plaatsen op den bodem der werkelijkheid. Voor zijn eigen verdedi ging en voor de verdediging van den we reldvrede, moet Frankrijk krachtig zijn Ongetwijfeld blijft Frankrijk, dat nog al tijd het aureool der overwinningen van de Marne en van Verdun draagt, van groote kr acht. Doch waarom het te ontkennen? Er zijn in de algemeene uitrusting van het land zwakke punten. Laten wij ze vastbe raden onder het oog zien. teneinde hierin verbetering te brengen, met een geest van zelfverloochening en vasthoudendheid. Vervolgens wees Lebrun er op. dat op elk gebied scherpe herstelmaatregelen noodig zijn, waarbij alle Franschen hun plicht moeten vervullen, t.w. hun belastingplicht en hun plicht tegenover het bedrijfsleven, n.i. dat de houders van in het buiten land belegd of opgepot kapitaal dit in om loop brengen ten dienste van nieuwe on dernemingen, en dat de fabrieksarbeiders hun werk ordelijk en goedsmoeds verrich ten, de sociale plicht, welke een absoluten eerbied voor de wet vereéscht. alsmede de verdediging van de vrijheid en de waardig heid van het individu, de plicht tegenover het vaderland, welke eischt. dat allen zich aaneenscharen om gemeenschappelijk de maatregelen, welke het belang van het land vereischen, uit te voeren. Het Fransche rijk, zoo besloot de president, in zijn groote eenheid, draagt in zich de elementen voor zijn herstel. Mogen wij ze volledig benutten. Na Lebrun sprak Daladier in denzelfden geest, een beroep doende op het volk in al zijn geledingen. Hij eindigde: Indien er zijn in het land, die de taak te zwaar vinden, zult gij hen herinneren aan hetgeen ge vier jaren lang hebt mee gemaakt. Ge zult hun zeggen, wat hun lot geweest zou zijn, indien zij in het najaar van 1938 den bloedigen weg van Augustus 1914 hadden moeten opgaan. Ge zult hun zeggen: weigert het Frankrijk, dat in hoop leeft, niet te geven, wat anderen het gege ven hebben in een laatste opoffering. In een gisteren gehouden congres der de mocratische alliantie is Flandin met 1626 van de 1650 stemmen als voorzitter gekozen. Het congres nam daarop met algemeene stemmen de ..partijverklaring" aan In deze verklaring zegt de partij bereid te zijn, Ingeval van het definitieve uiteen vallen van het Volksfront, iedere regeering te steunen, die er in haar buitenlandsche politiek van uitgaat, dat Frankrijk de vrede niet wordt gewaarborgd door den Volken bond en de leer van de collectieve veilig heid, doch door organisatie van de lands verdediging in den meest uitgebreiden zin des woords, dat het land in overleg met Engeland de besprekingen met Duitschland en Italië moet voortzetten en dat alle pac ten, waardoor Frankrijk betrokken zou kunnen worden in conflicten, waarbij zijn vitale belangen niet op het spel staan, her zien moeten worden. Op binnenlandsche ge bied herstel van het staatsgezag. Verder wordt in de verklaring aangedron gen op hervorming van het kiesstelsel, ten einde zeker te zijn van evenredige verte genwoordiging van elke partij, mits deze „zich vrijgemaakt heeft van iedere buiten landsche of internationale hoorigheid". Senator Reibel is uit de partij getreden, daar hij de politiek van Flandin niet langer kon volgen. DUITSCHLAND. In de Duitsche Luthersche kerk te Parijs is een uitvaartdienst gehouden voor von Rath. De Fransche regeering was door Georges Bonnet en Chatalgneau, de laaste als per soonlijke afgezant van Daladier, vertegen woordigd. Een Duitsche delegatie, bestaande uit staatssecretaris Weizsaecker, dr. Dienst- mann. legatieraad van het rijksministerie van buitenlandsche zaken en baron von Doernberg, chef van het protocol, was voor deze gebeurtenis uit Berlijn overgekomen. Dominee Dahlgrum hield, evenals de af gevaardigde van den „Fuehrer" een lijk rede. Het stoffelijk overschot van von Rath zal Donderdag te Dusseldorf worden bijgezet. Woensdagochtend vroeg zal de kist met het stoffelijk overschot te Aken aankomen en zal dan met een specialen trein naar Dusseldorf worden vervoerd. Langs den weg, welke de trein zal volgen, zullen partij-formaties staan opgesteld om Von Rath een laatsten groet te brengen. KON M'N WITTE FRONTJE UIT, DAN NAM IK OAAD'LIJK 'T BESLUIT: IK BEL VEREENIGDE-WASSCHERIJEN WITTE SINGEL-15-LEIDEN TELEFOON 1 10 6 3114 dngez MedJ ENGELAND. Geestelijke De „Times" publiceert een brief over moreele herbewapening van den graaf van Athlone, die door zijn nauwe verwantschap met om Vorstenhuis ook in Nederland een groote bekendheid geniet. De brief, welke als titel draagt: ..De strijd om vrede", is mede onderteekend door Lord Howard of Penrith, oud-ambassadeur te Washington, admiraal Osmond de Broek, cud-bevelhebber der Britsche strijdkrach ten in de Middelland-;dhe Zee, generaal- majoor F. Maurice, president van Ihet Brit sche legioen van oud-strijders, Lord Rcn- nell, oud-ambassadeur te Rome, Lord Fitza- lan, den vroegeren onderkoning van Ierland en door den bekenden schrijver Ian Hay De brief eindigt: Bij alle volkeren zijn er in dezen tijd ver borgen krachtbronnen van hart, verstand en geest, die wachten om tot leven geroe pen te worden door gemeenschappelijke ge hoorzaamheid aan een Goddelijk plan. Al leen door de vervulling van een Goddelijk plan kunnen de ware belangen van alle klas sen, rassen en staten veilig gesteld worden. In den gansohen loop van zijn lange ge schiedenis hééft dit land nooit geaarzeld, ook nu niet, om telkens weerkeerende crises met den verelschten moed het hoofd te bie den. Maar de geestelijke crisis blijft en roept om een daad. Volk en rijk staan of vallen door ons antwoord op dien oproep. Het gaat om de keuze tusschen moreele herbewapening of nationale verwording. Die keuze zal beslissen of het ons gegeven zal zijn uiteindelijk den weg te gaan van an dere doode koninkrijken en keizerrijken, of dat ons gemeenebest door God's beleid, de wereld mag voorgaan naar wijdheid en vrede. VERZEKEREN? FINANCIEREN? 1411 BREESTRAAT 10A Telef. 302 - Na 6 uur 2479 (Inpee Mcd.-) TSJECHO-SLOWAKIJE. Onderzoek naar de verant woordelijkheid voor de nationale ramp. Onder voorzitterschap van Senator Matoesek is een commissie ingesteld, welke een onderzoek in moet stellen naar de oorzaken van de nationale ramp, waarvan Tsjecho-Slowakije het slachtoffer is geworden. In politieke kringen verluidt, dat deze commissie tot doel heeft 1. Een onderzoek in te stellen naar de oorzaken van de nationale ramp in het al gemeen en de rol vast te stellen, welke Benesj heeft gespeeld. 2e. Een onderzoek in te stellen naar de houding van het oude regiem in de binnen landsche politiek, in het bijzonder naar de rol. welke de persdienst van het ministerie van buitenlandsche zaken heeft gespeeld en het gebruik, dat deze dienst gemaakt heeft van de geheime fondsen. 3e. Vast te stellen, welke rol sommige per sonen, vooral gezanten, ln het buitenland hebben gespeeld, tijdens de crisis tusschen de maanden Mei en September. De gezant te Parijvs. Osusky, heeft aange drongen op een dergelijk onderzoek. Hü zou wallen bewijzen, dat mededeeltngen, welke hij naar zijn regeering heeft gezonden, systematisch werden veronachtzaamd De zelfde ondervinding zou de gezant te Rome Ohvalkovskl. de huidige minister van bui tenlandsche zaken, hebben opgedaan HONGARIJE. Sociaal-democratische partijgebouwen geplunderd. Gisternacht hebben leden van het natio nale front zes partijgebouwen van de sociaal-democratisohe partij aangevallen en geplunderd. De politie heeft een aantal arrestaties verricht. Zekere invloeden pogen de socialisten er toe te brengen de tweede internationale te verlaten. In het parlement hebben elf socialisten zitting. JAPAN. De begrooting. De minister van financiën heeft een conferentie gehouden over de begrooting voor het belastingjaar 1939/40. Het totaal van de door de departementen Ingediende begrootingen bedroeg 4500 millioen yen. De minister van financiën heeft evenwel dit bedrag verlaagd tot 3400 millioen. Van het oorlogstooncel, Aan het front in het zuiden van Honan langs den spoorweg PekingHankau heb ben Chineesche troepen de stad Tsjang Til- kwan 25 km ten noorden van Sinjang. her overd, terwijl de Chineesche troepen verder langs vier zijden naar Kanton oprukken Reeds hebben zij Poklo ten Oosten, Tallang ten Zuiden en Poenghwa en het station Soekal ten Noorden van de stad heroverd. De Japansche opmarsch naar het Zuiden is tot staan gebracht; nabij Joetsjau werd hevig gevochten. Ten Noorden van Joetsjau hebben de Japansche troepen gepoogd te tanden, doch zij werden door de Chineesche kustwacht teruggedreven: drie Japansche vaartuigen werden in den grond geboord. De scheepvaart op de Jangtse, .Gisteren is het Japansche antwoord over handigd op de nota's van Engeland, Frank rijk en de Vereenigde Staten, waarin vrije scheepvaart op de Jangtse wordt gevraagd. Van bevoegde zijde wordt vernomen, dat de Japanneezen verklaren, dat de omstan digheden op het oogenblik niet toestaan, dat het verzoek wordt Ingewilligd. En wel om de volgende redenen: 1. de scheepsroute ligt vol Japansche oorlogsvaartuigen en de door de Chinee- zen gelegde versperringen zijn slechts ln zooverre weggenomen als de militaire opera ties dit noodig maken. 2. het toelaten van koopvaardijschepen zou de Japansche militaire bewegingen ern stig hinderen; 3. de Japansche oorlogsschepen worden nog voortdurend beschoten door Chineesche vrljscharen van belde oevers der Jangtse; 4. de Chlneezen leggen roekeloos drijven de mijnen ln de Jangtze en brengen hier mede de scheepvaart ln gevaar; 5. er zal een aanzienlijke tijd noodig zijn, om de door de Chlneezen gelegde mij nen te verwijderen, en de door hen weg genomen scheepsbakens weer te plaatsen. Eerste Duitsche gezant in Mandsjoekwo. De eerste Duitsche gezant in Mandsjoekwo heeft zijn geloofsbrieven overhandigd. De te ver gaande bezuiniging op Onder wijs wordt voor een belangnik deel ge dragen DOOR DE KINDEREN, die ie OVERBEVOLKTE KLASSEN geen goed onderwijs kunnen krijgen door de kwekelingen-mel-akie, die reeds jaren ONBETAALDE arbeid verrichten. Ouders van Nederland eist Verbetering der leerlingenschaal. 3109 K. 0. V, linger. Med.i Aan de Ebro. In het legerbericht van de troepen van Franco wordt medegedeeld, dat aan dr Ebro een aantal hoogten door de recht- sche troepen is bezet; gisteren zijn de troepen over een diepte van zeven kilo meter opgerukt; de wegen tusschen Pass- rello, Asco en Flix, werden overschreden. MEXICO. De onteigening der olievelden Een overeenstemming met Amerika nabij Het blad „la Prensa" schrijft uit welin gelichte bron de groote lijnen te hebben vernomen van de overeenstemming, die op het punt zou staan tot stand te komen tus schen de Mexicaansche regeering en d' onteigende Amerikaansche oliemaatschap pijen. Over deze overeenstemming ®u rechtstreeks zijn onderhandeld tusschen den Mexlcaanschen ambassadeur in Vereenigde Staten, Najera, en vertegen woordigers der maatschappijen, na een indirecte tusschenkomst van Cordell Hun. Het bereikte accoord zou het beheer over de Mexicaansche petroleum toevertrouw"1 aan een gemengde maatschappij, bestaan de uit vertegenwoordigers van Mexico en van de onteigende maatschappijen. Dit or ganisme zou belast worden met de exP'J>. tatle tot een algeheele regeling zou zP verkregen van de schadeloosstelling, die o oliemaatschappijen ln beginsel MU S aanvaarden. Volgens La Prensa zou ontwerp-accoord zijn voorgelegd aan pre sident Cardenas, die er in beginsel gee bezwaar tegen zou hebben. Het staatsdepartement te Washing™, heeft bekend gemaakt, dat de Mexicaan sche regecring er in heeft toegestemd ee aanvankelijke betaling te verrichten 'a 1 millioen dollars in Mei a.s. voor de i« beslag genomen Amerikaansche landeril' Voorts heeft de Mexicaansche regeering in toegestemd jaarlijks een bedrag, n kleiner dan 1 millioen dollar, te betalen aan alle vastgestelde eischen voldaan Deze betalingen zullen deel uitmaken ee nregellng, die door uitgewisselde now tot stand ls gekomen en waarbij de caansche regeering zich bereid verkia heeft tot betaling van een schadeloos" ling van naar schatting 10 millioen do. voor de volgens het Mexicaansche agr» sche program onteigende landerijen kleine in Amerikaansch bezit zijnde boe derljen. De Mexicaansche nota stipuleert. deze overeenkomst in geen geval zal rfn den uitgebreid of als precedent zal Kun worden beschouwd. Men ziet daarin aanwijzing, dat de onteigende Brits olie-eigendommen een verschillende handeling zullen ondergaan. 2-1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 2