STADSNIEUWS Sommeling in het gelijk gesteld 79sfe Jaargang MAANDAG f4 NOVEMBER 1938 No. 24121 KET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt. Roosje Driessen Grondverkoop nabij Hooge Rijndijk De Staat mag het bedrijf niet belemmeren Woensdag a.s. verduisteringsproef Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD verwacht EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: OT'WSTPCT regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar Bgentsthappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bU vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week f. 0.18 Franco per post f. 2.35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.> tnoemd tot leerares in declamatie ian de Muziekschool Toonkunst. Mej. Roosje Driessen. lot leerares In declamatie aan de Mu- kschool der Maatschappij voor Toon- k.t alhier ls benoemd onze oud-stadge- ■te Roosje Driessen. lej. Driessen behaalde in 1923 het di- lia voor pianospel van de Kon. Ned. inkunstenaars-Vereeniging, waarvoor zij Ier leiding van Willem Andriessen had tudeerd. Vervolgens was zij gedurende igc jaren aan de Toonkunst-Muzlek- Dol hier ter stede verbonden als leerares r piano en theoretische vakken, in wei periode zij ook reeds als piano-soliste i zich deed hooren, waarna zij zich in f-' te Weenen onder leiding stelde van b. Paul Weingarten. Na haar terugkeer Kederland vestigde zij zich in Den Haag ■hervatte daar haar solistische en pae- pgische werkzaamheden, lerst enkele jaren later is mej. Driessen a. onder invloed van den Duitschen I drachtskunstenaar Alfred Beierle, op amatie gaan toeleggen. Zij werkte daar- eerst onder leiding van den acteur ls Gimberg en den declamator Jac. v. oker, en naderhand nog eenigen tijd Alfred Neugebauer te Weenen. Daarna i zij in tal van steden in binnen- en te lil and met veel succes als voordrachts- Istenares op. GOUDEN HUWELIJKSFEEST. nder vele blijken van belangstelling Ift het echtpaar L. NollesHelvenstein c; afgeloopen dagen zijn gouden huwe- ffeest gevierd, dat vandaag wordt be ien met de herdenking van den trouw- Hun eenvoudig, doch keurig ingericht voortreffelijk onderhouden huisje in Brouckhovenhof no. 4, een toonbeeld i echt-Hollandsche zindelijkheid, prijkt I in den tooi van de vele bloemstukken, Ike het krasse echtpaar bereikten. De pdegom, die thans 74 lentes telt, was trende een veertigtal jaren als brood ier werkzaam in dienst van de firma L Dorsten, doch werd ongeveer 12 jaar iden genoodzaakt zijn betrekking neer Peggen. Zijn vier jaar jongere vrouw Pp gedurende vele jaren de inkomsten [Meerderen door zich als baker te ver- |en, hetgeen ook wel noodig was, aan- 7en het gezin in den loop der jaren side door de geboorte van een achttal Jderen, waarvan er nog zes in leven zijn. [zamen hebben dezen 16 kleinkinderen. Be deze nakomelingschap nog vele jaren FEen zijn van den door geen ouder- hskwalen verstoorden levensavond van f ouders en grootouders. van deze expeditie, waarbij is doorgedron gen tot gebieden, waar een dusdanig syste matisch onderzoek nog niet had plaats ge had. Het ontgravingswerk, door Alfred Foucher en anderen ter plaatse uitgevoerd, is door diens opvolger, den heer Hackin met groot succes voortgezet. Spr. sprak er tenslotte zijn vreugde over uit, dat de heer en mevrouw Hackin zioh bereid hebben verklaard hier het een en ander van hun expeditie te willen meedeelen. De heer Hackin. hierna het woord ne mend, achtte het een groote eer hier te mogen komen spreken, in de stad, welke als het centrale punt der Oostersche stu- dieën in Europa aangemerkt kan worden. In dit verband noemde spr. ook de groote beteekenis van het Instituut Kern en van prof. dr. Vogel. Spr. constateerde vervolgens dat de in 1937 onder zijn leiding gedane opgravingen door de leden van de Délégation Archéo- logique francaise en Afghanistan, een be langrijke bijdrage vormen tot de geschie denis van de betrekkingen, welke bestaan hebben tusschen de Grieksch-Romeinsche wereld en Midden-Azië. Het doel van de Fransche archaeologen was het vroegere Nicaea van Alexander in Kapica, het te genwoordige Begram. dat niet ver van de bergketen van de Hindoekoesj gelegen is. De in Afghanistan tusschen de le en 3e eeuw na Chr. ingevoerde voorwerpen, als geschilderd en met reliefdecor versierd glaswerk, bronzen voorwerpen, albasten vaatwerk, die uit het hellenistische Syrië komen en juweelenkistjes, waarvan de bui- tenkleeding gevormd wordt door fraai gesneden of gebeeldhouwd ivoor, afkom stig uit het midden van Voor-Indië, alles illustreert op buitengewoon suggestieve wijze de historische gegevens, waarover wij beschikken en die betrekking hebben op de opvolgers van Alexander en hun ver houding tot de voreten van Voor-Indië. De ivoren voorwerpen beteekenen zelfs een geheel nieuwe aanwinst, want onze inlich tingen betreffende de werkzaamheid van de gilden der ivoordraaiers uit Voor-Indië waren zeer beperkt en de bodem van Voor- Indië zelf had tot nu toe geen enkel voor werp van dien aard prijsgegeven; alle décor-onderdeelen roepen herinneringen op aan klassieke Voor-Indische thema's, welke afwisselen met motieven, die getui gen van een verren mesopotaamschen Invloed. Spr. lichtte het gesprokene nog nader aan de hand van fraaie projecties toe, ter wijl de door mevrouw Hackin genomen kleurenfilm op schitterende wijze een beeld gaf van de werkzaamheid van de expeditie in de gebieden, waar zij in 1936'37 in het bijzonder onderzoekingen had verricht. Na de lezing, die met groote aandacht werd gevolgd, had een ontvangst van leden en genoodigden plaats in het gebouw van het Oostersch Instituut aan het Rapen burg. Sport- en openbaar speelterrein verdwijnen binnenkort. De agenda voor de eerstvolgende ver gadering der Provinciale Staten van Zuid-Holland, welke op 22 dezer zal aanvangen, bevat o.m. een voorstel van Ged. Staten tot verkoop van een pro- vincicel terrein te Leiden. Bedoeld is het terrein bij de Wilhelminabrug ten westen van het Rijn-Schiekanaal en begrensd door den Kanaalweg en den Hooge Rijndijk, momenteel in gebruik als sport- en openbaar speelterrein. Ged. Staten schrijven in hun toelichting dat het hoogste bod op dat terrein is ge daan door N. A. van Zijp alhier, die gene gen is den grond te koopen voor een prijs van f. 65.000. Het terrein heeft een oppervlakte van 28.888 M2. Daarvan is een deel. groot plm. 18.700 M2., in het uitbreidingsplan der ge meente Leiden aangewezen voor bouwter rein, terwijl het overige deel bestemd is voor straat- en plantsoenaanleg. Op zich zelf beschouwd schijnt een prijs van f 65.000 voor 18.700 M2. bouwgrond, gelegen in de nabijheid van de bebouwing eener stad als Leiden, aan den lagen kant. Neemt men echter in aanmerking, dat de kosten van straataanleg, welke voor rekening van den bouwondernemer komen, op ongeveer f. 60.000 geschat worden en dat daarenbo ven voor eiken M2. bouwrijpen grond een bedrag van f. 1.50 aan de gemeente Leiden moet worden betaald als algemeene bij drage in de kosten van aanleg en onder houd van parken, plantsoenen en derge lijke, dan is de geboden koopsom naar onze meening wel in overeenstemming met de waarde van het terrein. Bij een eenige ja ren geleden voor de provincie verrichte taxatie werd de netto-waarde van den grond nog op een eenigszlns lager bedrag geschat. Alvorens te dezer plaatse een voorstel in te brengen tot verkoop van het terrein aan N. A van Zijp voornoemd, hebben Ged. Staten het bestuur der gemeente Leiden in de gelegenheid gesteld een bod voor aan koop van den grond te doen. De gemeente heeft namelijk dit terrein reeds sedert 1925 in huur als sportterrein en heeft bij een vorige gelegenheid laten blijken er prijs op te stellen bij eventueelen verkoop door de provincie als gegadigde te worden be schouwd. Gebleken is, dat het gemeentebe stuur thans geen belangstelling voor het bedoelde terrein meer heeft. Aangezien de provincie geen belang heeft bij het behoud van den grond en de in komsten, welke zij daarvan door de verhu ring aan de gemeente Leiden geniet, nl. f. 200 per jaar, in geen verhouding staan tot de waarde, komt het gewenscht voor, dat tot verkoop wordt overgegaan. CHR. WERKLOOZENZORG. Hedenochtend had voor de zevende maal de opening plaats van het ontspannings zaaltje van liet Chr. Werkloozen comité .Jfathanael". De voorzitter van het comité, de heer Eikerbout opende deze bijeenkomst met het laten zingen van Psalm 68 vers 10. Daarna ging hii voor in gebed. Hij zeide voorts, dat in het afgeloopen jaar f. 1900 bijeen werd gebracht o.a. voor de „Kerst- gave" enz. en wekte oo tot inspanning van alle krachten, opdat dit resultaat ook nu weer worde bereikt. Daarna werd nog het woord gevoerd door ds. D. Kuilman, gereformeerd predikant, waarna eers'genoemde met dankgebed sloot. NEDERLANDSCHE JEUGDBOND VOOR NATUURSTUDIE. pCHAEOLOGISCHE VERKENNINGEN EN ONDERZOEKINGEN IN AFGHANISTAN. Lezing van den heer Jos. Hackin. heer Joseph Hackin van het Guimet- fum te Parijs en leider der Fransche Geologische opgravingen in Afghani- 1 heeft Zaterdagavond op uitnoodiging J^het Oostersch Genootschap in Neder- en van het Instituut Kern in het *h Instituut alhier een voordracht lichtbeelden gehouden getiteld Zologische verkenningen en onder den in Afghanistan (1936—1937). voorzitter van het Oostersch Genoot- PP in Nederland prof. dr. J. Ph. Vogel {toe de zeer goed bezochte bijeenkomst Men woord van welkom in het bijzon- I wt mevrouw Hackin. die zulk een groot toeel heeft gehad in de wetenschappe- j j/f^Peditie van haar echtgenoot. Spr. I «eiste vervolgens de groote beteekenis Uitspraak van den president der Haagsche Rechtbank. De president van de Haagsche recht bank, mr. A. S. Rueb, heeft heden uit spraak gedaan in het kort geding, dat j.l. Woensdag tusschen de N.V. Somine- ling's automobielbedrijf eenerzijds en den Staat der Nederlanden dn den minis ter van justitie anderzijds is gevoerd. De Haagsche president heeft de ver- weeren van den Staat verworpen, zich bevoegd verklaard van het geschil ken nis te nemen en den Staat veroordeeld om zich te onthouden van elke hande ling waarbij het bedrijf van de N.V. Sommeling zou worden belemmerd. Hij kende eischeresse geen dwangsom toe, aangezien hij aanneemt, dat de Staat zich aan de door hem gegeven beslissing zal houden. Tegen den minister evenwel verklaart de president eischeresse niet-ontvan- kelijk. In de Vrijdag j.l. behandelde zaken, n.l. die van Koch en de N.V. Ned. Unie tegen den Staat, heeft de president vonnissen in overeenkomstigen zin ge wezen. Daarentegen werd de vordering van de N.V. Sitters afgewezen op grond van het feit dat gebleken is, dat Sitters de onmiddellijke opvolgster is geweest van de Gooi-Express, welke door den Am- slerdamschen president tot stopzetting is veroordeeld. Feestelijke reactie bij Sommeling. Reeds voordat de uitspraak van den president van de Haagsche rechtbank bij de garages der firma Sommeling op den Gedempten Burgwal vanmorgen bekend kon zijn. waren vele honderden belangstellenden bij de bussen aan wezig. En toen telefonisch het bericht werd doorgegeven, dat Sommeling in het ge lijk was gesteld, ging er gejuich op uit de rijen van belangstellenden, van chauffeurs en van allen, die direct of indirect bij de firma Sommeling be trokken zijn. Onmiddellijk werden de vlaggen uit gestoken en de bus, welke gereed stond om naar Amsterdam te vertrekken werd rijkelijk gepavoiseerd. De chauf feurs droegen armen vol anjers aan en in een oogwenk getuigde de „wilde" bus van vreugde, omdat de reizen naar Amsterdam weer mochten beginnen. Het duurde evenwel nog eenigen tijd, voordat de politie, welke thans negen dagen de bussen heeft vastgehouden op bevel van den minister van justitie inrukte. Velen wilden den feestclijken tocht naar Amsterdam meemaken en spoedig was de eerste bus uitverkocht. De politie moest versterkingen laten aanrukken om het publiek te versprei den. want het verkeer op den Gedemp ten Burgwal was gedurende dezen tijd inderdaad ernstig gestagneerd. Om kwart over twaalf reed de eerste versierde bus uit naar Amsterdam, ter wijl een half uur eerder de eerste wa gen uit de hoofdstad was vertrokken. Sommeling onderhoudt wederom zijn uurdienst en toen de chauffeur zijn zware wagen door de menschenmenigte had gestuurd, luwde ook de belangstel ling. Een phase in de historie van de „wilde busdiensten" is weer geëindigd. Excursie der afd. Leiden. Gisteren hield de afd. Leiden van de N.J.N. een excursie naar de Amsterdamsche Waterleidingduinen bij de Zilk, te zamen met de afdeellngen Wassenaar en Haar lem. Onderweg werd een bonte specht ge zien. Het gebied der A.W. bestaat uit een kalkarm gedeelte, de z.g. oude duinen en een kalkriik gedeelte, de nieuwe duinen, hetgeen gekenmerkt wordt door het ver schil in plantengroei; o.a. komt in de oude duinen heide voor. De duinen zijn er betrekkelijk rijk aan vogels o.a. vele roofvogels. Gezien werden: Ruigpoot- en gewone Buizerd, Sperwer, Blauwe Kiekendief. Smelleken, Torenvalk. Verder groepjes trekkende spreeuwen, roe ken en staartmeezen, enkele reigers en fazanten en een troep eenden. Op de duinhellingen werden verschillen de duinslakjes gevonden. Paddestoelen kwamen natuurlijk ook in groote hoeveel heden voor. o.a. de Kopergroenzwam, Grijze Ridderzwam. Slijmzwan. Gekraagde Aard ster, Echte Hanekam en vele anderen. Wat ge doet, doe dat goed 1 Als ge dus verduist'ren moet. Zorg dan, dat door UW gordijnen Niet het licht op straat kan schijnen I NEDERLANDSCHE ARBEIDERS SPORTBOND. ZwemgToep „De Leidsche Watervrienden". In „De Overdekte" vond het diploma- zwemmen plaats voor de „De Watervrien den". Daar de beschikbare tijd niet toelaat, dat allen tegelijk afzwemmen gebeurt dit in groepen. Van de eerste groep werd het diploma behaald dOor Annie Wagenmaker. Cor Kok. To v. d. Wilk. Annie v. d. Voort, Annie Segaar. Rietje Tuinhof de Moed. Beb Landwaart. Mery Verver, Neeltje v. Orden. AFSCHEID VAN DEN STATIONSCHEF. Morgenochtend om 10 uur zal de Sta tionschef, de heer W. C. Legerstee, die met ingang van Woensdag a.s. wegens het be reiken van den pensioengerechtigden leef tijd den dienst der Nederlandsche Spoor wegen zal verlaten, op zijn bureau afscheid van het personeel nemen. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen N.V. Handel Maatschappij Ter Beek. Hor tensiastraat 10, Alphen a. d. Rijn, Hoofd zaak: Scheepmakershaven 41. Rotterdam. Koopen en verkoopen van goederen. Het filiaal te Alphen a. d. Rijn, is opgeheven. B. A. C. Zaal, Wijk A. 359, Nieuwkoop. Broodbakkerij en kruidenierswaren. Over leden eigenaar: B. A. C. Zaal. dd. 21 Sept. Wijz. handeisn. in: Wed B. A. C. Zaal. Nieuwe eigenaresse; Wed. J. ZaalTreels, Nieuwkoop. In den afgeloopen nacht is ingebro ken in een sigarenkiosk aan den Rijns- burgerweg, nabij den overweg, waar een hoeveelheid rookartikelen is ontvreemd. De recherche stelt een onderzoek in. Op verzoek van den Officier van Justitie heeft de politie aangehouden den alhier woonachtigen 32-jarigen H. H.. die nog 2 maanden gevangenisstraf moet on dergaan. Zaterdagavond heeft de recherche een 16-jarigen jongen aangehouden, die er van werd verdacht in een warenhuis te dezer stede een horloge en verscheidene porte- monnaies te hebben, ontvreemd. Na ver hoor is de Jongen weer op vrije voeten ge steld. BINNENLAND. Veertien bekende Nederlanders oefenen per „Open Brief" critiek op het adres der „negen mannen". (3e Blad). Begrooting van Buitenl. Zakenmemorie van antwoord aan de Tweede Kamer. (3e Blad). Dr. C. W. G. Mieremet, uit Groningen, in den ouderdom van 51 jaar te Den Haag overleden. (Binnenland, 3e Blad). Twee dooden op onbewaakten overweg te Veen wouden in Friesland. (Gemengd, 3e Blad). Autobus te Raamsdonksveer tegen een boom gereden; zes licht gewonden. (Gemengd 3e Blad). AMSTERDAMSCHE BEURS. Kalme handel - Gedrukte markt - Lager koers peil - Amerika achteruit loopend - Beleggingsafdeeling stil. BUITENLAND. Maatregelen in Duitschland tegen de Joden; o.a. een milliard boete. (3e Blad en Buitenland, le Blad). Ook hernieuwde actie tegen de R.K. in Duitschland. (3e Blad en Buitenland, le Blad). Heftige reactie in het buitenland tegen het Duitsche optreden. (3e Blad en Buiten land, le Blad). De Fransche decreten verschenen na een radio-rede van Reynaud. (3e Blad en Buitenland, le Blad). De Fransche oud-strijders bijeen. Lebrun en Daladier spreken. (Buitenland, Ie Blad). Koning Carol van Roemenië op weg naar Londen. (Buitenland, le Blad). Commissie van onderzoek inzake de ramp van Tsjeeho-Slowakije. (Buitenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. In onze omgeving zal de wind die van gisteravond af geleidelijk van Zuid tot Zuidwest geruimd is, nog nog verder ruimen tot West en daarna waarschijnlijk weer. lang zaam terug loopen. Het weer blijft bewolkt echter iets minder zacht met aanvankelijk kans op lichte regenbuitjes, later gevolgd door opklaring. De heeren F. J. Sinke te Delft en M. J. V. Zevenborn te Zierikzee, beiden candi- daat aan de Rijksuniversiteit alhier zijn door het provinciaal kerkbestuur van Zee land. respectievelijk Overijsel, toegelaten tot de Evangeliebed.ening in de Ned. Herv. Kerk. Dr. J. Riemens Ned. Herv. predikant hier ter stede, is benoemd tot vice-presi dent van het Prov. kerkbestuur van Zuid- Holland. In de Stedelijke Werkinrichting zijn in de afgeloopen week opgenomen; Maandag 7 Nov. 55; Dinsdag 8 Nov. 56; Woensdag 9 Nov. 57: Donderdag 10 Nov. 57; Vrijdag 11 Nov. 55; Zaterdag 12 Nov. 55 volwassen personen. Totaal 335 volwassen personen.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 1