Nieuws uit de Filmwereld „Carefree" en de „Yam Dr. Colijn antwoordt: m LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 11 November 1938 Derde Blad No. 24119 Zilveren Vereenigingsjubileum te Sassenheim 79ste Jaargang De homogeniteit van dit kabinet is „zeer bevredigend y[(ttttïP$P fan tegen het anti-semietisme in overweging Een 75-jarige te Sassenheim Van de afd. Ned. Chr. Landarbeidersbond FINANCIEN WETENSCHAPPEN Nobelprijzen. EMSER-ZOUT ii (Van onzen parlementairen medewerker). De Minister-president, dr. Colijn, heeft I gistermiddag de sprekers bij het algemeen debat beantwoord. Voor hij echter aan het woord kwam, Baren nog enkele sprekers aan de beurt. Zoo heeft de heer Bierema het stand punt der liberalen uiteengezet; zijn vreug de uitgesproken over het gematigd optre den van het kabinet (wat de principieele verschillen betreft) en over de daling van pet werkloosheidscijfer, al blijft de be strijding van dat kwaad het centrale pro bleem van het oogenblik; zijn ongerust heid te kennen gegeven over zekere voor nemens met betrekking tot de handelspo litiek; het financieele adres der negen mannen gecritiseerd dat, al was er een kern van waarheid in. zich toch aan gToo- te overdrijving schuldig maakt, en volko men ten onrechte beweert, dat ons volk op een te grooten voet leeft (Dit is echter, volgens dr. Bierema, met den staat zelf wel het geval). De afgevaardigde stelde met kracht den eisch van een sluitend budget, in de eerste plaats door middel van bezuiniging, en bepleitte een spoedige verzorging van ouden van dagen en een verlaging van de leerlingenschaal bij het lager onderwijs. Met groote overtuiging bepleitte ook dr. Bierema een zeer krach tig optreden tegen het anti-semietisme. De rede van den woordvoeder der so ciaal-democraten, ir. Albarda, waarmee de discussie Dinsdag was geopend, werd nog met korte speeches nader aangevuld door ie heeren Drees (financieele politiek) en lr. Vos ieconomische politiek). Eindelijk sprak ook nog de heer van Houten voor de christendemocraten, die betoogde dat dit kabinet niet het recht heeft, zich positief-christelijk te noemen, omdat het gewone liberale politiek voert, tn die op verschillende verbeteringen aan drong ln de regelingen voor- de werkloo- len, en in het bijzonder ook vroeg om ttn voorziening voor ouden van dagen. Maar nu komen wij dan aan de rede van ien Mihister-President. Als hors d'oeuvre behandelde hij een I par „speciale punten". Op het gesprokene I er Tsjecho-Slowakije en Duitschland ;?rklaarde hij niet te zullen ingaanhet is [niet de gewoonte, zich van de regeerin|s- I tafel uit te laten over de aangelegenheden van een derde land. Wat de ouden van dagen betreft; het standpunt van den Mi nister is altijd geweest, dat eerst voor de 'Defensie moest Worden gezorgd en dan, als er nog geld zou zijn, allereerst voor de ouden van dagen. Inzake „Kerk en Vrede" cn andere pacifistische vereenigingen, ver klaarde de Minister, dat de Overheid ver plicht is zich waarborgen te verschaffen Inzake de trouwe dienstvervulling van ambtenaren onder alle omstandigheden. Het gaat hier niet alleen om de militaire ambtenaren, want ieder ambtenaar kan door zijn werk betrokken worden in oorlogs voorbereidingen. Ook de Overheid heeft een geweten, en waarom vroeg de Mi nister zou dit moeten wijken voor het geweten van de ambtenaren? Hij wees er op, dat prof. Heering zelf de moeilijkheid van het lidmaatschap van „Kerk en Vrede" voor ambtenaren heeft erkend en dat die vereeniging internationaal samenwerkt met een revolutionnaire anarchistische or ganisatie. Om dit alles acht de Regeering het verbod gerechtvaardigd; zij kan haar standpunt niet wijzigen; maar wanneer de oorzaak verdwijnt kan een vereeniging na tuurlijk van de Hjst worden afgevoerd. En het anti-semietisme? De Minister verklaarde, dat de Regeering het hart grondig verfoeit. Zij zal er voor zorgen, dat de Joden in ons land precies de- De heer J. W. Marbus. De heer J. W. Marbus. Zondag a.s. hoopt de heer J. W. Marbus te Sassenheim zijn 75sten verjaardag te herdenken. De heer Marbus nam indertijd een voor aanstaande plaats in het openbare leven o.a. te Sassenheim in. Zoo was hij raads lid, wethouder, kerkvoogd der Ned. Herv. Kerk, commissaris van de Lissesche Bank- vereenlging (nu opgenomen in de Twent- sche Bank), directeur van de Coöp. Spaar en Voorschotbank voor Land- en Tuin bouw. Ook in landbouwkringen is de heer Mar bus geen onbekende en heeft hij veel op bouwend en nuttig werk verricht. Het zal hem op zijn feestdag niet aan belangstelling ontbreken. zelfde rechten behouden als alle an dere Nederlanders. De Minister van Jus titie overweegt op het oogenblik of het mogelijk is, het anti-semietisme door scherpere bepalingen tegen te gaan. Het zal moeilijk zijn, maar het wordt onderzocht. De Minister deelde in het vervolg van zijn rede mede, dat een ontwerp tot wijzi ging van de echtscheidingsbepalingen het Departement van Justitie heeft verlaten, dat aan de wijziging der Begrafeniswet de allerlaatste hand wordt gelegd, en dat wel niet te ontkomen zal zijn aan een nieuwe Zondagswet, al zal het ontwerp daarvan dit jaar nog wel niet inkomen. Belang rijke mededeelingen. inderdaad! Inzake de buitenlandsche politiek ver klaarde de minister dat aan een wijziging daarvan niet wordt gedacht. De Regeering blijft een internationale rechtsorganisatie gewenscht achten. Voor de kleinere volken is de regeling eener collectieve veiligheid van groot belang. De Volkenbond heeft haar niet gebracht en daaruit moeten consequenties worden ge trokken. Aan een nieuwe poging tot ver zekering dier veiligheid zal Nederland gaarne meedoen, maar zoolang zij niet wordt gedaan, zijn we geheel en al aan gewezen op onze eigen onafhankelijkheids- politiek. We zullen in deze omstandigheden in een snel tempo moeten zorgen voor een versterking onzer defensie, maar de Re geering zal deze niet buiten de grenzen der noodzakelijkheid doen gaan. De financieele en economische positie besprekend, waarschuwde de Minister- President vooral met klem tegen een te lichte opvatting van den financleelen toe stand. Een goede sociale politiek zoo zei hij den socialistischen Minister-President in België, Spaak, na is alleen mogelijk bij een gezond en sluitend budget. Hiernaar streeft de Regeering. en in aansluiting aaaraan heeft zij allerlei sociaal-economi sche plannen. De Min ster gaf een schets van internationale feiten op handelsge bied. om aan te toonen hoe de toestanden zich gewijzigd hebben. Ik ben zeide de Minister een overtuigd vrijhandelaar, maar de macht der feiten dringt ons den weg der protectie op. Om een vrijhandelspolitiek te voeren, heeft men internationaal partners noodig, en die ontbreken tegenwoordig. Wat de i v;erkloosheid betreft, sprak de Minister de hoop uit, dat die door de te nemen maatregelen nog verder zal worden ver laagd. Hij beloofde, dat de plannen (ook dat betreffende de jeugdwerkloosheid) aan de Kamer zullen worden medegedeeld, al vorens zij in werking treden, maar, of ten aanzien daarvan het budgetrecht volledig kan worden ingeschakeld (d.w.z. of men te voren alles bit het. parlement aanhan gig zal maken) dit kan niet met zekerheid worden toegezegd. Ten aanzien van de leerlingen-schaal, de Ouden van Dagen en de groote ge zinnen verklaarde de Minister: er is geen geld om aan de verlangens te vol doen, het mogelijke zal worden gedaan (bcteekent dit, dat er althans iets van die zaken tot stand zal komen?), bij de betrokken begrootingen zal daarover worden gesproken. Hierboven het bestuur der afd. .:Bid en Werk" van den Ned. Chr. Landarbeiders- bond te Sassenheim welke afdeeline heden haar zilveren jubileum op feestelijke wijze herdenkt. FUSIE VAN HYPOTHEEKBANKEN. Gemeld wordt dat een fusie tusschen de Zuid-Hollandsche-. de Zuider- en Westland- sche Hypotheekbank overwogen wordt. Aan de aandeelhouders worden daaromtrent voorstel len gedaan. Door het samengaan van bedoelde drie hypo theekbanken zal een pandbriefkapitaal van omstreeks f. 104 millioen in een groep worden geconcentreerd. LEVER BROTHERS EN UNILEVER N.V. Interim-dividend van 3 pet. In de gisteren gehouden vergadering van den raad van bestuur van Lever Brothers en Uni lever N.V. is besloten op de gewone aandeelen der vennootschap ee n Interim-dividend uit te keeren van 3%, betaalbaar op 1 December a.s. Aan het eind van zijn rede sprekend over het karakter van het kabinet heeft de Mi nister niet ontkend, dat er verschillen zijn, maar de homogeniteit is „zeer bevre digend". En hij eindigde met nog eens uit een te zetten, dat de godsdienst ook op het staatkundig leven een grooten. een beheer- schenden invloed heeft en dat door de duisternis dezer tijden het Licht van het Evangelie schijnt; de redding is slechts te verwachten van God's genade. Ziehier in groote lijnen den inhoud van de rede des Ministers weergegeven. Vandaag komt de Minister van Finan ciën aan het woord. Voor literatuur en natuurkunde. Naar uit Stockholm wordt gemeld, is de Nobelprijs voor literatuur toegekend aan mevrouw Pearl S. Buck, de Amerikaansche schrijfster, die zich met haar boeken over China, dat zij als dochter van een zendeling in China, uitstekend kende, ook in ons land een groote bekendheid heeft verworven. Wij herin neren hier slechts aan East WindWest Wind. dat in 1929 verscheen, aan The good earth, waarvoor haar de Pulitzerprijs werd toegekend en dat als film veel succes oogstte. The mother, A house divided, House of earth en The exile. Vele van haar werken werden o.m. in het Nederlandsch vertaald. De Nobelprijs voor natuurkunde is toegekend aan den Italiaanschen geleerde Enrico Fermi. De Zweedsche academie voor wetenschappen heeft hem den prijs toegekend als belooning voor zijn ontdekking van nieuwe elementaire radio-actieve substanties, veroorzaakt door de uitstraling van neutronen en voor andere on derzoekingen over reacties, door neutronen teweeggebracht. Hij werd in 1901 geboren en is sinds 1927 hoogleeraar te Rome. De toekenning van den Nobelprijs voor scheikunde voor 1938 is uitgesteld tot het volgende jaar. Het Echte Natuurlijke 2942 is alleen verkrijgbaar in rkante glazen (la Prijs per flacon f 1.10. (Ingez. Med.) „BE BRANDEN VAN OUD-CHICAGO." Een der belangwekkendste episoden uit je imposante film „In Oud-Chicago" is de I waarin voorkomende brand. Anno 1830 was Chicago een onbeduiden- p nederzetting van handelaren en voor- "ekkers. avonturiers en gelukzoekers, die gezamenlijk steun zochten achter de palis saden van een fort. Zoo ving het altoos en immer aan! Als de huifkarren de pio- juers gebracht hadden, waar ze wilden zijn, wam de vestiging achter de palissaden. I «n de plek was goed gekozen, de stad gloeide met den dag. Maar in den nacht van acht op negen October van dat jaar wak er brand uit en heel deze houten nederzetting verging door het vuur en le- «•We een schade op van twee milliard, dragVOOr die da^n omgedroomd hoog be- Men begroef de dooden, men droeg zijn tAK s' men velde nieuwe boomen en sleep- I oouwsteenen aan. Chicago moest herrij en en twintig jaar later was er een stad JJ^taan, grooter en schooner dan waar- ^n de pioniers ooit hadden durven droo- Helaas; Anno 1)854 brak het wilde vuur los en vernielde den ijverigen mieren hoop niet zoo radicaal als den vorigen keer, maar toch op catastrophale wijze. Er moet bezieling zijn geweest in deze stil-verbeten landbouwers, welbespraakte marskramers, al te bondige sheriffs en |deze huismoeders met groote kinderscha ren. Zij sloegen de handen Ineen en begon nen van voren af aan. De eeuwige wouden aan het Mlchigan-Meer boden boomen te over. Zij wilden tot eiken prijs hun stad terug, zij stonden waarlijk voor niets, deze grimmige burgers van Chicago! Wéér werd de opzet breeder en forscher gemaakt, wéér ontstond duidelijk het per spectief van een stad, maar het was alsof dit nieuw project nog niet voldoende weidschheld toonde en het vuur voor den derden keer zijn louterend werk zou moe ten doen, om uit zijn asch een wereldstad te doen herrijzen! Anno 1871 en wederom in denzeifden onheilsnacht van acht op negen October, kraaide de roode haan! En dezen brand heeft men in deze film weer gegeven. Mrs. O'Leary's koe dankt hieraan haar treurige vermaardheid. Patrick O'Leary was met de tweede groo te Iersche volksverhuizing meegekomen en woonde in 1871 met zijn vrouw in Chicago, in de Koven Street. En Mrs. O'Leary's koe schopte de stallamp om. De stad vatte ten derde male vlam! Om zich te kunnen voorstellen wat dat dezen keer inhield, dient men cijfers te hulp te roepen. Chicago had toen 334.000 inwoners. De stad bezat vijf en twintig bankinstellingen, waar vijf en dertig mil lioen dollar geïnvesteerd was. En deze stad, die reeds zulk een omvang en beteekenis had, was nog immer voor het grootste ge deelte van hout! De brand ontstond ln een volkswijk en was reeds tot een vuurzee aangegroeid, eer de burgerij geheel gealarmeerd was. Dit geschiedde pas toen de gasfabriek ontplof te. Daarmee bereikte de ramp en de daar op volgende hel haar hoogtepunt. En toen Chicago weer was uitgebrand, bouwden de Amerikanen met verbeten wilskracht een nieuwe millioenenstadwol kenkrabbers van beton en staal, een me tropolis, die niet weer zal kunnen afbran den! De geschiedenis in het kortDat is het wat Amerika ons in zijn jonge, maar zoo uitermate bewogen historie te zien geeft. Te zienook in een ander op zicht, sinds de Amerikaansche filmpionier D. W. Griffith nu alweer lang geleden een film tot stand bracht, die hij „The birth of a nation" noemde. Die film is het uit gangspunt geweest van een cyclus, welken de Amerikaansche filmproducten aan hun eigen land hebben gewijd. In dezen cyclus neemt de film „In Oud- Chicago" een eere-plaats in. MARIA OUSPENSKAYA IN „LOVE AFFAIR". De In Amerika bekende tooneelspeelster en tooneelpaedagoge, Maria Ouspenskaya, is uit New-York naar Hollywood vertrok ken om daar een belangrijke rol te vervul len in de nieuwe Leo McCarey productie „Love Affair" met Irene Dunne en Char les Boyer. In de rolbezetting komen eveneens voor Lee Bowman en Maurice Moscovitch (uit „Win terset"). Maria Ouspenskaya is vooral bekend om haar werk bij het ..Russian Art Theater" en haar paedagogischen arbeid, waardoor menig acteur en actrice het tot tooneel- en filmroem gebracht hebben. Dit is niet de eerste maal dat Maria Ous penskaya voor de film optreedt; zij ver vulde o.m. rollen in de films „Conquest" en „Dodsworth". „WILDE BUSDIENSTEN" OP DE FILM. R.K.O. Radio Pictures is in het bezit van de rechten van „Wildcat Bus", een oor spronkelijk verhaal van Owen Francis, dat zij nog dit seizoen wil verfilmen onder pro- duotieleiding van Cliff Reid. Clarence Up son Young heeft opdracht tot het schrij ven van een scenario. Het onderwerp van Wildcat Bus" is voor al voor Nederland actueel. Gebaseerd op de moderne praktijken van een onderneming die in advertenties gezelschap vraagt om voor gemeenschappelijke rekening bepaal de trajecten af te leggen in een particu liere auto, heeft „Wildcat Bus" als milieu een zoogenaamd reisbureau, dat vertakkin gen heeft door heel Amerika ter exploitee- ring van deze bijzondere vervoerdiensten, zonder daar eenige vergunning voor te be zitten. Het is het bekende danspaar Fred Astaire-Ginger Rogers, dat deze week in d» film ..Carefree" nieuwe triomfen viert en o.a. de nieuwste danscréatie de z.g. „Yam" introduceert, dè sensatie van deze film. Talrijke andere dansen doen den toeschou wer weer in bewondering opgaan voor de soepelheid en de handigheid van dit dans paar. In zijn fenomenale „golfdance" „tapt" Fred Astaire niet alleen, doch demon streert voor de sportenthousiasten onder zijn toeschouwers bovendien nog zijn groote bedrevenheid in het golfspel. Hierboven een der nieuwste opnamen, van het beroemde danspaar. Op het dak van 's werelds grootste filmpaleis, Radio City Music Hall, leeren de vrouwelijke softball (soort baseball) kampioenen, de Phoenix Ramblers, onder aan voering van Emilia Sherman balletleidster van de beroemde Rockettes de „Yam", de nieuwe danssensatie uit de Astaire-Rogers film „Carefree".

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 9