LAATSTE BERICHTEN Spanning en Ontspanning Vrijdag 11 November 1938 Krijgertje spelen met de justitie WARKÏ •t. BERK4TIN LEIDSCH DAGBLAD - Eerste BBad Weer drie korte gedingen voor de Haagsche Rechtbank Binnenland Tweeduizend gulden verschil Buitenland Uit Ned. Oost-Indië VOCRLOOPIGE WISSELKOERSEN CHR. JEUGDVER. NOMATEG. Feestavond ter gelegenheid van het tweede lustrum. De in verband met de voor-mobillsatle jntgestelde feestsamenkomst van de Chr. 'jeugdver. „Nomateg" vond deze gisteravond plaats in de groote zaal der Stadsgehoor zaal. Dat „Nomateg", die haar tweede lustrum mocht herdenken, zeer veel vrien din en belangstellenden telt, bewees ook jiu weer de groote opkomst. De eere-voorzltter heette, na opening Imet gebed, allen welkom in het bijzonder de Vadertje Langbeenclub en „Sympho- jua". Vervolgens wekte spr. met aandrang op zich op te geven als donateur (trice) van Nomateg. waarbij hij er op wees, dat deze leugdvereeniging den steun van zeer velen r.oodig heeft, daar zij haar arbeidsterrein r.ndt onder de minder bedeelde bevolking. Ook het maandblad van „Nomateg" en de te houden loten-verkoop beval spr. aan iu aller belangstelling. Nadat spr. nog op gewekt had óm als lid toe te treden werd het doek gehaald voor de „Vadertje Lang- óeznclub", welke voor de pauze het blij spel „Freule Adinda" en na de pauze het huk „Arme Rijken" een vlotte opvoering deden beleven. De „Vadertje Langbeen- oub" heeft gisteravond opnieuw het be wijs geleverd een vlot spelend gezelschap te zijn, waaraan de verzorging van derge lijke avonden volkomen is toevertrouwd. Ook het muziekgezelschap „Symphonla" onder leiding van den heer A. van der Whas verleende zijn zeer op prijs gestelde medewerking aan deze welgeslaagde uit voering waarmede „Nomateg" op waardige wijze haar tweede lustrum afsloot. Strafvervolging van busondernemers wegens ontduiking van wetten? BIDSTOND VOOR de zending. Rede van ds. G. Bos. In verband met de Week van Gebed, Toewijding en Offer werd gisteravond In dc Marekerk een bidstond voor de zending eiiouden. Ds. G. Bos. Herv. predikant te 'i-Gravenhage, sprak de zendingsrede uit, welke getiteld was: „Aan wie heeft Chris tus het zendingsbevel gegeven?" Ds. Joh. W. Groot Enzerink, Herv. pred. Ie dezer stede, las bij den aanvang van dezen dienst Ps. 46 en ging voor in gebed. Met een enkel woord leidde ds. Groot En- Tink den spreker in, waarbij hij er o.m. op wees. dat de absoluutheid van het 'hristendom bij ons waarachtige werke- (jkheid dient te zijn. Al onze actie dient (dragen te zijn door een levend geloof, kpt het met kerk en zending vast, dan de schuld bij ons, die zich Christenen emen. Daarom is het zoo noodig, dat vj ons zetten achter en onder het woord God. Gelooven en vertrouwen moeten I, dat God Zijn kracht in onze zwak- lid wil volbrengen. T. a. v. de zendings- taak vraagt spr. zich af of wij wel gedaan ..ebben wat wij konden doen. Zoo niet, laat ons dan zwijgen en met de wereld ten :jionde gaan. Hiertegenover stelde spr. 'echter de marschorder van Christus: „Gij tuit Mijne getuigen zijn". Laten wij daar, in Christus' kracht, naar streven, dan zul len wij zoowel In engeren kring als ver daarbuiten Zijn getuigen zijn. Nadat sor. nog de inzameling van de per.dingscollècte- ot> a.s. Zondag onder de aandacht had gebracht, was het woord aan ds. Bos, die begon met er op te wijzen, dat wanneer wij denken aan zending, wij allereerst denken aan het zendingsbureau te Oegstgeest, de predikanten, die zich voor tie Zending interesseeren, de zendelingen op de zendingsterreinen en de giften, die voor het zendingswerk beschikbaar worden gestold. Vervolgens stond spr. een oogenblik stil bij de opstanding van Christus en de reac tie van de discipelen hierop. Weinig ge loof hechtten zij aan de opstanding. Zij konden het haast niet gelooven. Wij zien dan ook, dat Christus na Zijn opstanding b'J Zijn verschijning den discipelen onge loof en harde harten toeschrijft. Zijn dat degenen, die als apostelen uitgezonden moeten worden? Maar ziet. daar geeft Christus hun een groote opdracht: „Gaat keen in de geheele wereld, predikt het evangelie aan alle creaturen". Door dit groote zendingsbevel aan ongeloovlge men- schen met harde harten gegeven, kan nle- and zich aan zendingsarbeid meer ont trekken. Laat christelijk Nederland zich toch duidelijk en klaar bewust zijn. dat set gaat om de groote volbrenging van Christus' zendingsbevel. Het evangelie van Jezus Christus ls niet voor een bepaalde groep maar voor allen.. Scherp keurde spr. 'net af. dat zoovelen wel voor allerlei ge neugten iets, ja zelfs veel over hebben en niets of bijna niets voor de zending. Een waarschuwend woord liet spr. voorts hooren tegen het rustig samengaan van kerk en wereld. Christendom en aardedom. evangelie en moderniteit. Waar deze sa mengaan, ls het met het evangelie ge- taan. Tenslotte weidde ds. Bos nog uit voerig uit over de ontwaking van het Oos ten, waarbij hij er nadrukkelijk on wees, dat wij in onze activiteit en geestdrift om net Oosten het evangelie te brengen niet dienen te verslappen. Wij dienen niet te vergeten, dat Nederland zichzelf is door net Oosten. Daarom temeer hebben wij er voor ie waken, dat de zending, door gebrek lan financiën, het evangelie zou moeten eont ngenteeren. Breng het Oosten, aldus eindigde spr., in God's Naam bet evan- g-'i" In een ernstig gebed droeg ds. Pos "r d" zendingsbelangen aan den -Ai- machtlge op. Voor den president der Haagsche recht bank zijn heden weer drie korte gedingen van autobusondernemers tegen den Staat behandeld, n.l. van den autoverhuuronder nemer A. Koch te Bussum, de n.v. Neder- landsche Unie te Amsterdam en de n.v. Sitters autobusonderneming te Utrecht. Allen hebben alleen den Staat gedag vaard en gevorderd, dat zij weer vrijelijk hun bedrijf kunnen uitoefenen, met een dwangsom van f. 250.voor elke belem mering. De drie gedingen werden gezamenlijk be handeld. Er was ditmaal geen bijzonder groote belangstelling van het publiek. Gepleit werd door mrs. R. Heeg, W. Nolen en E. Hollander. Er werd op gewezen dat het hier geen verboden diensten betreft, waar van de politie stopzetting kan gelasten. Bovendien kan een vonnis tegen A. gewe zen toch nooit tegen B. worden geexclsteerd Mr. D. J Veegens trad voor den Staat op. Hij las de circulaire voor van den minister van Justitie, waarin aan de pro cureurs-generaal wordt medegedeeld dat het optreden van de wilde-busondernemers den laatsten tijd onduldbaar wordt. Het is een openlijke tarting van de overheid. Zoo kreeg de minister via couranten-berichten er kennis van, dat onlangs een vereeniging is opge richt van autobusondernemers zonder concessie. De minister verzoekt den procureurs-generaal een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid van strafvervolging wegens deelnemen aan verboden vereenigingen, n.l. tot ont duiking van de wetten. De autobus ondernemers, aldus gaat de circulaire voort, probeeren aan dc acties wegens onrechtmatige daad te ontsnappen. Het is een krijgertje spelen met de justitie. Wordt een dienst verboden, dan wordt deze in een nog „vrije" n.v. on dergebracht en men tracht op deze wijze de justitie steeds één n.v. voor te blijven. Daarom moet de politie alle autobus diensten op een verboden traject beiet- ten. Politiedwang mag slechts in het alleruiterste geval worden uitgeoefend, doch de minister acht dit geval thans aanwezig. „Wordt het vonnis van den Amsterdam- schen president nu niet voorgetrokken bo ven dat van de andere presidenten?" vroeg mr. Veegens zijn pleidooi vervolgend. Na tuurlijk zijn voor den Staat alle rechtban ken gelijk, maar wanneer één president veroordeelt en anderen een eisch afwijzen, dan is het duidelijk, dat alleen het veroor- deelend vonnis, geëxcuteerd kan worden. Dit vonnis is een rechtsgoed, dat moet worden beschermd. Het behoort tot de al- gemeene politiebevoegdheid om tegen schending van zulk een vonnis op te tre den. Bij de dupliek zeide mr. Veegens nog, dat de Staat zich op het standpunt stelt, dat art. 2 R.A.P. wél geldig is en hij wachtte de uitspraak van den Hoogen Raad dien aangaande vol vertrouwen af. De president bepaalde de uitspraak op Woensdag 16 November, of zooveel eerder als hem mogelijk zal blijken. DE NIEUWE WELDADIGHEIDSZEGELS „VOOR HET KIND". De weldadieheidspostzegels „Voor het kind" zullen dit jaar wederom verschijnen in de waarden l<lt cent (met bijslag van l'/i cent), 3 cent (-f- 2 cent), 4 cent (-J- 2 centi, 5 cent (-f- 3 cent) én 127, cent 37, cent) en verkrijgbaar worden ge steld van 1 December tot en met 5 Januari a.s. De netto-opbrengst boven de frankeer - waarde komt ten bate van het bescher ming en steun behoevende kind. De zegels zijn ontworpen door den jon gen kunstenaar Pam G. Rueter te Sloter- dijk. De voorstelling is voor alle waarden dezelfde: een knaapje, dat te midden van bloemen, in zijn fluitspel verzonken, vlsch en vogel tot luisteren lokt. een beeld van vertrouwelijkheid tusschen kind en natuur. De kleur der zegels is resp. bruin-zwart, paarsrood (purper), groen, roodbruin en blauw. De zegels zijn vervaardigd in rotogravure. De afmetingen van het beeldvlak zijn 19x27 m.rn, de geldigheidsduur loopt tot 31 December 1934 HERDENKING VAN DEN WAPEN STILSTAND. Hedenochtend om elf uur was het mee- rendeel van de Engelsche kolonie te Den Haag verzameld bij de Engelsche graven op de algemeene begraafplaats ter herden king van den wapenstilstand. De Haagsche afdeelingen van de British Legion en van de Old Contemptibles waren er met haar vaandels. Behalve de gezant was het per soneel van het gezantschap er en ook de vice-president van het Permanente Hof van Internationale Justitie. Meerdere kransen werden neergelegd, waarna allen twee mi nuten stilte In acht namen. Ook op de R.K. begraafplaats zijn kran sen op de Engelsche graven gelegd. Ter gelegenheid van dezen dag was van de verschillende gezantschapsgebouwen der geallieerden de vlag uitgestoken. h andelsregister kamer van koophandel. Jij1'''"Ken: CN J Lridsche Handelsmaatschappij van. ^cersnde Goederen, Rapenburg 122, Lel- '"lend cr'«mis.saresse mej. M. M. C. Zijp, Leiden. Nieuwe commlssaresse J- H. van Zijp, Leiden Hivy?e1leurs"Bul'eau voor Bouwnijverheid, ege Morschweg 2468, Oegstgeest li ru. en commissaris K. B. Nijkerk, dd. °ct. 1938. REPETITIE VAN HET CEREMONIEEL BIJ DE ONTVANGST VAN KONING LEOPOLD. In verband met de aanstaande komst van Koning Leopold van België heeft he denochtend et Den Haag een repetitie plaats gehad van den Intocht van den i Koning en Zijn aankomst ten paleize Noordeinde. Hiertoe reed een brik van het Koninklijk staldepartement met 6 paarden bespannen en voorafgegaan en gevolgd door een detachement cavalerie en eenige rijknechts door de Parkstraat en de Oran jestraat naar het Koninklijk paleis, waar de brik stilhield en de cavalerie na een carré te hebben geformeerd, zich -In haag opstelde tegenover het paleis Daarop wer den de militaire eerbewijzen gebracht. H. M. DE KONINGIN IN DEN HAAG. H. M. de Koningin is hedenochtend per auto van Het Loo ln de residentie aangeko men voor een kort bezoek aan de paleizen Noordeinde en Huis ten Bosch. In den middag ls Hare Majesteit naar Het Loo teruggekeerd. De pech met de „Gier". Men wil geen verklaring geven omtrent het oponthoud. Het vliegtuig „Emoe", dat hedenmorgen te Batavia aankwarii. bracht de post van de „Gier" mede, doch het heeft geen passa giers overgenomen. De gezagvoerder van de „Emoe" verklaarde zich onbevoegd om in lichtingen te verstrekken ovèr hetgeen te Bangkok met de „Gier" is geschied, zoodat deze zaak nog altijd niet is opgehelderd. Het reservetoestel „Oehoe" is vanmorgen vroeg van Bangkok naar Singapore vertrok ken en vloog rechtstreeks door naar Ban doeng, waar het tegen vijf uur dezen mid dag wordt verwacht. De passagiers van de „Gier" gingen ge deeltelijk door met de Imperial Airways. De mecanicien van de K.N.I.L.M. die uit Bandoeng naar Bangkok is vertrokken, zal een onderzoek instellen naar de motoren van de „Gier" en uitmaken of doorvliegen mogelijk is, dan wel of wisseling van mo toren noodig is. De heer Frijns, gezagvoer der van de „Gier" heeft zich over het ge heele geval niet willen uitlaten. Door J. P. BAUÉ. Directeur Fabius schraapte zijn keel en het klonk onheilspellend door het stille kantoorvertrek. ,.Er is een kastekort van tweeduizend gulden, Hoogstra", zei hij met iets scherps in zijn stem. ..jij bent hoofdkassier 'en dus de verantwoordelijke man. Kan je me hier van een verklaring geven?" Pim Hoogstra keek met een bleek ge zicht naar de boeken, die voor den direc teur op tafel lagen en er trok iets om zijn mond. „Nee," zei hij kort, „nee, ik zou niet we ten. Korzelig klopte Fabius' hand op de boe- i ken. „Je hóórt het te weten, Hoogstra!" beet hij den kassier toe. „de boeken wijzen het uit we hebben ze beiden nageteld. En het tekort van tweeduizend gulden is er niet uitgekomen. Ik vraag je nog eens, weet jij er iets van?" Hoogstra's kaken werkten zenuwachtig en zijn mond werd een dunne, smalle streep. Maar uit zijn mond kwam geen geluid. „Hoor eens, jongen," begon Fabius, en er was een mildere ldank in zijn stem. terwijl zijn oogen wat minder onvriendelijk ke ken. „ik heb altijd wat in je gezien en je weet zelf in hoe korten tijd je carrière ge maakt hebt. Maar dit móét opgehelderd worden! Zeg het me, Hoogstra, jij móét dit kunnen verklaren!" „Nee, meneer Fabius, „ik kan het u niet zeggen „Je moet, Hoogstra, je „Papa!" Verschrikt keken de twee mannen om. In de deuropening stond Henny Fabius. Geen van beiden had gehoord, dat ze de deur geopend had. Ze stond daar slank en teer. met een ernstig gezichtje. Achter haar gaapte de avonddonkere gang. „Kindje", verweet directeur Fabius haar, „ik kan nu niet gestoord worden. Ga naar huis. ik kom zoo Het figuurtje in de deuropening bewoog zich niet. Haar strakke oogen waren op haar vader gevestigd. „Ik moet u dadelijk spreken, papa zei ze. „zonder eenig uitstel. Het is van het hoogste belang." „Maar. Ze draaide zich om. „Ik wacht u in uw privékantoor", zei ze alleen nog. Met een zucht stond directeur Fabius op. Hij wierp een onzekeren blik op zijn kassier, maakte een weifelende -handbewe ging. „Wacht hier even", verzocht hij, „ik zal het kort maken." Tien minuten later kwam hij terug. In de gang klikten hooge hakjes, een deur ging open en dicht, het portier van een auto werd met een klap dichtgeworpen. Fabius luisterde, tot hij den wagen hoorde wegrijden. Toen was het, alsof hij tot de werkelijkheid terugkwam. „We moeten tot een oplossing komen, Hoogstra", beval hij, „je doet het beste met alles te zeggen. Hoe komen die twee duizend gulden uit de kas?" Wanhopig haalde Hoogstra de schouders op. „Ik weet het niet, meneer. Ik.... zal mijn ontslag moeten nemen, vrees ik". „Tja.... als je zoo koppig blijft. Is het niet bij je opgekomen, dat ik jóü wel eens zou kunnen verdenken, Hoogstra?" De kassier werd nog een nuance bleeker. Geen uitspattingen tegen Joden meer In den loop van den nacht zijn de straten schoongeveegd en behalve de vensters zon der ruiten en de gesloten Joodsche winkels is er niets, dat de voorbijgangers aan de gebeurtenissen van gisteren herinnert. 4000 Oostenrijksche vluchtelingen komen vandaag in de Roemeensche haven Galatz aan, vanwaar zij naar het Oosten zullen vertrekken, op zoek naar een nieuw bestaan. Zondag waren reeds 500 Oostenrijksche uit gewekenen te Galatz gearriveerd. „Het is practisch onmogelijk, Hoogstra, dat er geld uit de kas verdwijnt, zonder dat jij daarvan kennis draagt. En nu Je niets wilt zeggen „Ik kan u niet zeggen, ik weet niet. Er kwam een eigenaardig lachje om di recteur Fabius' mond. „Hoogstra", zei hij op plotseling veranderden toon, „jij mag mijn dochter zeker graag, niet?" Hoogstra kreeg een hoogroode kleur. Ver dwaasd keek hij zijn directeur aari. „Ja, kerel,, draai er nu maar niet langer meer omheen. Henny kwam me zooeven vertellen, dat zij die tweeduizend gulden even uit de kas geleend had.... geleend noemde ze dat nota benevoor een bontmanteltje en een halssnoertje En jij. ezelsveulen, bent zoo dwaas verliefd om me dat niet te zeggen. Nog van die „voor historische eerbegrippen", niet? Eigenlijk, Pim het was de eerste maal. dat direc teur Fabius zijn kassier Pim noemde! eigenlijk Ls dat een heel slechte beurt als kassier. Maar ik ken je overigens ais een uitstekend werker, en het zij je daarom vergeven, want als cavalier tegenover mijn klein, dom dochtertje heb Je je netjes ge dragen". Hij stond od en klopte Hoogstra op den schouder. „Ik ga nu gauw naar huis. Morgen bespreken we de finesses nog wel eens. jongen Ikeh.Ik word al een dagje ouder enne.ik denk, dat Fa bius en Co. wel even goed zal klinken ais alleen maar Fabius.. Adieu, kerel!" Het was al negen uur dien avond, toen er op de deur van Hoogstra's pensionkamer geklopt werd. ..Damesbezoek!" zei zijn hospita met lich te alkeuring. Henny Fabius trad de kamer binnen. Even stonden ze aarzelend elkaar aan te kijken. „Pim!" zei Henny toen, en een seconde later lag ze in zijn armen. „Henny, kindje, ik had nooit durven droomen. dat jij van me hield. Ik had het altijd zoo angstvallig verborgende dochter van den directeur „Domme jongen", fluisterde ze. „domme domme jongen. En ikik durfde ook niet de eerste zijn. Tot vanavond.... toen moest ik me wel verraden. Ik kwam toe vallig langs, liep binnen om paps af te ha len. en ik hoorde van dat kastekort Het was of mijn hart stilstond. Als je ont slagen werd, dan.... dan was alles ver lorenEn daarom verzon ik dat leu gentjevan dien bontmantel, dat col lier. Paps geloofde die nonsens. Plotseling keek ze hem scherp aan. „Pim, je hebt natuurlijk gespeculeerd, hè. Dom als alle mannen steeds dieper in den put geraakt? En getracht je verlies in te halen met kasgeldIk begreep het direct, en ik móést je redden." „Je bent een schat", zei Pim Hoogstra, „maar het is toch een beetje anders, dan je denkt. Ik heb de boeken meegenomen, en nog eens nauwkeurig alles gecontro leerd. En die schaapskop van Mulder, mijn hulpkassier, heeft verkeerd geteld. Hij heeft een drie voor een vijf aangezien, in wer kelijkheid is er heelemaal geen tekort. En het gekke is, dat je vader en ik vanavond ook allerbei dat drietje van me als een vijf gelezen hebben". „Dat is een streek van Ajnor. Pim", zei Henny tusschen een paar kussen in, „die was ten einde raad en wist niets anders meer te verzinnen dan dat. Want gezien jouw bleuheid hadden we elkaar anders misschien nóóit gekregen (Nadruk verboden). (Auteursrecht voorbehouden.) VERJAARDAG VAN ITALIE's KONING. Koning Victor Emmanuel viert heden zijn 69en verjaardag. Hij bevindt zich thans in zijn 3Se regeeringsjaar. Overal in het land ls de vlag uitgestoken. Hitier heeft den koning telegrafisch gelukge- wenscht. HITLER WORDT NIET GELOOFD. Het instituut der openbare meening te New-York heeft in een referendum overal in de Vereenlgde Staten de volgende vraag gesteld: Hitler heeft verklaard, dat hij in Europa geen territoriale verlangens meer had. Gelooft gij dat Acht procent der antwoorden luidde be vestigend en 92 pet. ontkennend. DE ARABIEREN EN HET ENGELSCHE WITBOEK. Een der Palestij nsohe Arabierenleiders. Auni bey Abdul Hadi, heeft in verband met de publicatie van het Engelsche Witboek verklaard, dat hij het opgeven van het deelingsplan toegejuicht. Ook de nieuwe plannen echter zijn onuitvoerbaar. De Ara bieren zullen met de Zionisten niet aan een conferentietafel plaats nemen, zoolang de Balfour-verklaring niet is opgeheven Dit standpunt der Arabieren is sedert 1930 aan Engeland bekend. Men kan in het Britsehe voorstel tot bijeenroeping van een confe rentie wellicht slechts den wensch zien tijd te winnen. Aan het Koninklijk Conservatorium te Den Haag slaagde voor het examen in de vakken Algemeene Muziekleer, Muziekge schiedenis en Solfège, onze stadgenoot de heer A. N. van Wouw. WAT IN RECHTSCH SPANJE NIET MEER MAG WORDEN GELEZEN. Volgens den „Diario de Burgos" is in rechtsch Spanje bevel uitgevaardigd, dat de werken van 111 Spaansche en Europee- sche schrijvers uit de schoolbibliotheken moeten worden verwijderd. Onder de ver boden schrijvers bevinden zich: Wells, Carlyle, Goethe, Ibsen, Tolstoi en Victor Hugo. De lijst van in den ban gedane schrijvers is opgesteld door de „zuiverings commissie der niversiteit van Valladolid". Verboden zijn voorts o.m. de werken van Vicente Blasca Ibanez. Ramsay MacDonald, William James. Emil Ludwig, Freud Erich Maria Remarque, Stern, benevens de ge schriften van den 16den eeuwschen dichter Juan Ruiz, die aartsbisschop van Hijar was. PIROW NAAR BERLIJN. Op uitnoodiglng der rijksregeering komt de Zuid-Afrikaansche minister van defen sie. Pirow. in het midden van de volgende week te Berlijn aan voor een verblijf van enkele dagen. COULONDRE MAANDAG IN BERLIJN. De nieuwe Fransche ambassadeur te Ber lijn Coulondre, zal Maandag ln Berlijn ar- riveeren. Londen 8.73 5/8. Berlijn 73.75. Parijs 4.88 1 '4. Brussel 31.16, Zwitserland 41.70 1/2. Kopenhagen 39. Stockholm 45. Oslo 43.90. New-York 1841/4. Praag 6.35. Reislire 8.75. AARDBEVING GEREGISTREERD. Vrijwel alle obervatoria ook die te De Bilt hebben een buitengewoon krachtige aardbeving geregistreerd, die vermoedelijk bij Afrika of ten N. van Japan zou hebben plaats gehad. Noodweer. BANDOENG. 11 Nov. 'Aneta A.N.P.) Gis termiddag heeft op de Bandoengsche hoog vlakte. nabij Tjiparai. een wervelstorm ge woed. Negen psssarlocdsen zijn ingestort, waar juist velen een onderkomen hadden gezocht. Bij de instorting zijn veertien per sonen gewond. Talrijke huizen zijn bescha digd. Door den bliksem zijn twee inlanders, die op de sawah werkten, gedood. Boven Malang woedde een hagelstorm Er is eenige mate -icele schade aangericht. Persoonlrke ongelukken hadden echter niet plaats. Men zie voor Nagekomen Berichten en Beursoverzicht pag. 2 van het Zesde Blad. LEIDEN. 11 Nov. Veemarkt 12 Stieren 240 —280. 54—58, h. mat; 154 Kalf- en Melkkoeien 190—320. h. t. vl;. 378 Varekoeien 120—210, h. tam.; 146 eVtte koeien 170—290. 48—70. h. tam.; 156 Graskalveren 2060, h. mat; 15 Vette kal veren 60—115, 80—1.10, h. t, vl.; 140 Nuchtere kalveren 49. h. mat; 350 Vette schapen 1424, h. z. m.: 277 Weideschapen 1220. h. z. m.; 351 Mestvarkcns 1834. h. z. m.; 480 Biggen 7 li1-, h. z .m.; 1 Veulen; 31 Bokken en geiten 26, h. mat; 27 Zeugen 4565, h. z. m. LEIDEN. 11 Nov. Kaasmarkt Goudsche kaas le srt. 27—20 (aanvoer 43 partijen); Leid- sche kaas le srt. 2224 (aanvoer 10 partijen). Goudsche kaas 1ste soort 27—29, 2de soort 25 26. (Aanvoer 43 partijen). Handel matig. BODEGRAVEN 10 Nov. Eierenveiling B.P.K.V. Aanvoer 5195 stuks kipeieren, prijs wit f. 5—5.40 bruin f. 5.50—5.80; kuikeneieren f. 3,904,60; eendeneieren f. 3,504. LEEUWARDEN. 11 Nov. Zuivel: Sleutelkaas 20; Nagelkaas 2931; Goudakaas 3435; Edammerkaas 4345: Aanvoer 2068. Veiling- boter f. 1,23—0,73 per K.G.. Aanvoer 9/6 vaten. Commissie 76. Vereeniging van Zuivelmaatschappijen: Edam merkaas 20 plus f. 1313% per 100 K.G.; idem 40 plus f. 2021%; Goudsche kaas 20 plus f. 13 134; idem 40 plus f. 20—21%; Volvette 40 plus f. 25—25%; Broodkaas 40 plus f. 21—22: Leidsche kaas 20 plus f. 13—13%. Stemming goed. LEIDSCHENDAM. 10 Nov. Vrije Veiling. 6319 Kipeieren f. 5.50—6.20; 2712 Heneieren f. 4 50 4.55 per 100 stuks; Kippen 3085 ct; Hanen 25—95 ct; Duiven 1227 ct; Konijnen f. 0,45 1,35 per stuk. NIEUWKOOP, 10 Nov. Eierenveiling. Aange voerd werden 1350 kipeieren. Prijs f. 4,506,70 per 100 stuks. NTEUWKOOP. 10 Nov. Aangevoerd 470 stuks kipeieren, prijs per 100 f. 4.506 "0. VOORHOUT,. 10 Nov. Slachtkonijnen f. 0.95 —1,70; Konijnen (iong) f. 0,30; Hanen (oud) 60 ct. Alles per stuk. WOUBRUGGE, 10 Nov Eiervriling. Kipeieren f. 6.256.60; heneieren f. 4.6G4.75 p. 100 stuks. ZOETERMEER. Eierveiling 10 Nov. Aanvoer 7000 stuks. Prijs kippeneieren f. 5.105.95; kleine kippeneieren f. 3.504.80, eendeneieren f. 3.25 p. 100 stuks; wortelen 3 ct. per kilo.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 3