STADSNIEUWS Inaugureele oratie prof. dr. P. A. H. de Boer LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 11 November 19]||ll „Het Koningschap in Oud-Israël" HONIG's KEUKENSTROOP^^^u^r/ Joden moeten Muenchen verlaten. Alle Joden te Muenchen hebben zich vóór gisteravond zes uur bij de politie- bureaux moeten aanmelden en er de sleutels afgeven van hun woningen en garages. Hun wordt 48 uur tijd gegeven, om Muenchen te verlaten. Deze 48 uur zijn op 10 November des middags om vier uur ingegaan. Vele Joden hebben hun woningen en ho telkamers moeten verlaten. Er zijn tot nu toe 500 personen, allen Joden, zoowel mannen als vrouwen, gear resteerd. De meening in politieke kringen. Politieke kringen toonen zich zeer gere serveerd. Men wacht thans op de wetten en verordeningen, die GoebbeLs in zijn op roep heeft aangekondigd. Niettemin kent men in zekere Duitsche kringen den ge beurtenissen» ..historische beteekenis" toe. Men zegt zelfs wel, dat zij haar weerslag in de geheele wereld zullen hebben. In die zelfde kringen verklaart men, dat in ver band met den aanslag te Parijs het Jood- sche probleem voortaan geen zuiver Duitsch maar een internationaal vraagstuk is ge worden, dat elk land zal hebben op te los sen Tot dusverre heeft men in politieke krin gen deze opvatting niet met zooveel stel ligheid tot uiting gebracht. Uit de Duitsche pers. Hoe de Duitsche pers reageert? De „An- gviff" zegt o.a„ dat de ruiten van de Jood- sche winkels en de vitrines, die voor die winkels zijn opgesteld, werden vernield: „Zij werden „restlos" stukgeslagen. In de etalages werd daardoor aanzienlijke schade aangericht, waarvoor de Berlijnsche zaken- joden dank moeten betuigen bij hun ras- vcrwanten-moordenaars-kameraden te Pa rijs." „Het geluid van stukgaande ruiten en het Inslaan van deuren was gedurende eenige uren vrijwel het eenlge geluid, dat ln deze aan Joden rijke straten te hooren was." „Typisch is zoo zegt de „Angriff" dat zich geen Joden lieten zien". Dit kwam. volgens het blad, door hun slechte geweten. Elders in hetzelfde bericht meldt het blad echter, dat de Joden de brutali teit hadden de glasscherven door hun „arisch" personeel met de handen te laten oprapen, wat de verontwaardiging van het publiek ontketende. „In de synagogen zoo schrijft de „An griff" verder de plaatsen, waar de aan den staat en aan het volk vijandige leer van de Talmud en van de Schulchan— Aruch wordt verspreid, ontstond een brand, die de inrichting verwoestte. Daar de volks- genooten de uiterste discipline in acht na men. is niet gén Jood ook maar een haar gekrenkt." De „Voelkische Beobachter" schrijft: de oproep van den rijksminister is het bewijs voor Duitschlands voornemen, geen Jood- sche martelaars te maken. Het ..Berliner Tageblatt" schrijft: thans heeft de staat het woord. De staat zal met de wet in de hand antwoorden op de Hetze, welke ook de misdaad tegen den jeugdigen Dultschen diplomaat heeft uitgelokt. Men mag verwachten, dat de komen de verordeningen in overeenstemming zullen zijn met het recht op vergelding. Protest van Joodsch wereldcongres. Havas meldt uit Geneve, dat het Jood- sche wereldcongres een communiqué heelt gepubliceerd, waarin wordt verklaard, dat het zich. terwijl het den aanslag met doo- delijken afloop betreurt, welke een Poolsche Jodenjongen heeft gepleegd op een lid der Duitsche ambassade te Parijs, verplicht ziet, met kracht te protesteeren tegen de hevige beschuldigingen, welke bij deze ge legenheid door de Duitsche pers tegen het geheele Jodendom worden gericht en vooral tegen de vergeldingsmaatregelen, welke thans genomen worden tegen de Duitsche Joden. Na er aan herinnerd te hebben, dat tal- looze Joden tijdens de vervolgingen der laatste jaren werden gedood, betoogt het Joodsche wereldcongres, dat de werkelijke verantwoordelijken voor de misdaad te Pa rijs degenen zijn, die de^e vervolgingen verheerlijken door niet op te houden te piediken dat geweld boven recht staat. Algemeene verontwaardiging. De anti-semietische manifestaties in Duitschland hebben in heel Amerika hevige verontwaardiging gewekt. Men wijst er op. dat deze excessen blijkbaar zijn georgani seerd. Algemeen is de overtuiging, dat Duitschland aldus zijn haat tegen de Joden uitvierend, zijn tegenwoordig regiem zelf tot een voorwerp van haat maakte over heel de wereld. Bijzonder groot is de opwinding in de Joodsche kolonie te New-York. waar tal- loozen met schrik en ontzetting denken aan hun verwanten in Duitschland. De „Times" is van oordeel, „dat geen buitenlandsche propagandist, die erop uit is. Duitschland zwart te maken voor het oog der wereld, de beschrijving van de brandstichtingen, mishandelingen en laag hartige aanvallen op een weerloos en on schuldig volk, die Duitschland gisteren ten toon spreidde, zou kunnen overtreffen. Mil- lioenen Duitschers moeten afschuw hebben voor de oneer, die hun naam gisteren is aangedaan en de verantwoordelijkheid, waarin men hen heeft laten deelen". De „Daily Telegraph" vei klaart, dat de oigie van beestachtigheid, die men gisteren in Duitsohland kon zien. overal ln de be schaafde wereld een rilling van afgrijzen zal verwekken. De wraak der Nazis is een der verschrikkelijkste dingen in deze eeuw geweest. Da „News Chronicle" schrijft, dat de pogrom, die sedert de donkere middeleeu wen nauwelijks in felheid is overtroffen, cveral in Groot-Duitschland met welbere kende grondigheid is uitgevoerd. Niet op basis van zulke beestachtigheid kan er eenige hoop op begrip zijn tusschen de leiders van Duitsohland erf het volk van dit land. Trof. dr. P. A. H. de Boer, als opvolger van prof. dr. B. D. Eerdmans, benoemd tot gewoon hoogleeraar in de faculteit der godgeleerdheid aan de Rijksuniver siteit alhier om onderwijs te geven in de uitlegging van het Oude Testament, de geschiedenis van den Israëtietischen godsdienst en van de Israëlietische let terkunde, heeft hedenmiddag dit ambt aanvaard met het uitspreken eencr inaugureele rede in het groot-audito rium der Universiteit over „Het Ko ningschap in Oud-Israël". Prof. Dr. P. A. II. de Boer. Het volgende is eraan ontleend: Het Oude Testament verhaalt ons van den aanvang van Israels koningschap. Het hoofdstuk van den gbdsdienst van Israel, dat het koningschap behandelt, plaatst ons voor de volgende moeilijkheid: in Israël is het begrip koning drager van groote gods dienstige v/aarden, zooals blijkt uit de be oordeeling der Davidische dynastie, het Messias-ideaal, de Psalmen, en niet het minst uit de melektilel van Jahwe zelf. De gedachte „God is koning" is voort blijven leven via het Nieuwe Testament in de Christelijke Kerk en ook in den godsdienst van het Joodsche Volk. Tevens echter tref fen wij anti-royalistische uitspraken aan. De uitingen der profeten van het klassieke tijdperk acht spreker door hun temporeele bepaaldheid en groote bewogenheid niet voor het constateeren van principiëelen tegenstand tegen het koningschap in aan merking te komen. Voor zijn onderwerp acht spreker belangrijk de fabel van Jo- tkam en Samuel's verzet. Richt. IX en I Samuel VIII. Het probleem is. dat wij in de gegevens een godsdienstige lundeering van het koningschap naast een godsdien stige afkeuring van hetzelve aantreffen. In het kort behandelt spreker eenige op lossingen. o.a. die der bronnenscheiding. meer beschrijving dan verklaring van de moeilijkheid. De karakteriseering „profe tisch. dus jonge critiek" van de antl-roya- listische gegevens wordt ongegrond geacht. Ook de verplaatsing der textgedeelten, het geen een apart stadium, het nagidstadium, zou opleveren, wijst spreker af. Buber gaat der. goeden weg in door het probleem als een godsdienstige spanning te schetsen. Zijn constructieve oplossing, die door de texten niet bevestigd wordt en te weinig oog heeft voor den godsdienstigen zin van het Godkoningschap bij andere volkeren, kan moeilijk juist zijn. Men zal bij het zoeken naar een juist verstaan rekening moeten houden met: le de vormen van koning schap. die Israël gekend heeft (Alt), 2e. met het feit, dat Israël boerenvolk geweest is, 3e. het priesterlijk karakter van den z.g.n. richter. 4e. het priesterlijk karakter van Israëls eerste koningen. De zalving van den koning staat gelijk met die van pries ter en profeet en heeft waarschijnlijk het levend maken, ontvangen van de ruah van Jahwe als beteekenis. Spr. acht de anti- royalistische gegevens een oude traditie te zijn. het boerenverzet tegen overheersching, godsdienstig verzet, daar Jahwe, der boeren God, de bevrijder uit de overheersching is. De godsdienstige aanvaarding wordt in de verhalen aangegeven: de priesterrichter haalt den koning in de Jahwtstische sfeer door de zalving. David maakt van het na tionale Israël hoe langer hoe meer een territorialen staat, maar toont in verschil lende verhalen den priesterlijken achter grond van het koningschap nog te verstaan. Spr. besloot zijn rede met de gebruike lijke toespraken, waarbij hij zich in harte lijke bewoordingen tot zijn voorganger, prof. dr. B. D. Eerdmans richtte, wiens i groote bekwaamheid hij prees. De overweg aan den Rijnsburgerweg. Wanneer In het voorloopie verslag der Tweede Kamer betreffende de Verkeersfonds- begrooting 1939 komt de volgende zin snede voor: „Verscheidene leden drongen weder om aan op het vervangen van een aan tal spoorwegovergangen a niveau door tunnels of bruggen. Vooral in Leiden, Amsterdam en Eindhoven bestaat hier aan behoefte. Deze dringende nood zakelijke werken zijn tevens goede ob jecten voor verruiming van de werk gelegenheid". Ook van vele andere zijden is daarop bij herhaling en met klem aangedron gen. Intusschen wachten de Leidenaars met ongeduld op „de spoedige beslis sing", welke ruim een halfjaar geleden door tot oordeelen bevoegde instanties werd aangekondigd! De automatische verkeers lichten. De volgende week wordt met de monteering begonnen. Naar wij vernemen zal in den loop der volgende week eindelijk een aan vang worden gemaakt met het mon- teeren van de automatische verkeers- lichtinstallatie nabij het kruispunt BreestraatKort Rapenburg. Men had gehoopt ln Juni van dit jaar met deze werkzaamheden te kunnen begin nen, doch er schijnt in de aflevering der in stallaties aan de Siemens-fabrleken te Berlijn een dusdanige achterstand te be staan, dat Leiden, achteraf beschouwd, nog blij moet zijn „slechts" een halfjaar te heb ben moeten wachten!! CHR. HIST. UNIE. Zonnevlekken waargenomen Ook met het bloote oog zichtbaar. Hedenmorgen vertoonde de zon, ongeveer in het midden der zonneschijf eenige vlek- i ken van een dusdanig formaat, dat zij ook met het bloote oog duidelijk konden wor den waargenomen. Aan de Sterrewacht hechtte men aan dit verschijnsel geen bijzondere beteekenis. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd: voor het doctoraal examen rechten: de heeren P. Guittart Rotter dam I, P. W. van Bijnen (Den Haag) en L. H. N. F. M. Bosch van Rosenthal (Utrecht); voor het doctoraal examen Geneeskunde: de heeren B. M. M. Delemarre (Den Haag) Ph. Glaser (Den Haag) voor het candidaatsexamen Rechten: me], J. Cohen Tervaert (Utrecht) en de heeren C. Th. E. M. Lammerschop (Rotterdam) en J. A. Deknatel (Den Haag); voor het artsexamen le gedeelte: mej. H. Bouma (Den Haag). Bevorderd tot arts: de heeren B. J. Reth- meier (Den Haag); J. J. Schermer (Den Haag) en J. Kappers (Den Haag). 6819 (Ingez. Med.) De „Daily Herald" schrijft: sedert langen tijd is niets van dien aard in een land van de grootte van Duitschland voorgekomen, en het eerste resultaat ervan moet zijn, dat alle voorstanders van internationale sa menwerking met zooiets als hopeloosheid worden vervuld. De eenige hoopgevende omstandigheid is. dat. naar het schijnt, de Duitsche op>enbare meening ertoe heeft bij gedragen. dat de Duitsche regeering last gegeven heeft, dat een einde aan de po grom moest komen. De „Petit Parisien": De wereld verwon dert er zich met verontwaardiging over, dat in een zoo beschaafd land als Duitschland de misdaad van een enkeling kan leiden tot represaillemaatregelen tegen slachtof fers, die met den moordenaar in niets an ders dan het ras ln betrekking staan. De „Populaire" schrijft: De misdaad van een kind maakt het mogelijk, dat de re geering van een rijk met 80 millloen inwo ners de meest sombere gebeurtenissen in de middeleeuwen doet herleven. POLITIE OP HET DAK. Een vreemd avontuur. Gisteravond tusschen kwart over elf en half twaalf deden voorbijgangers bij de politie aangifte, dat zij op het dak van het winkelpand der firma Gerzon aan de Bree straat iemand hadden waargenomen, die hen met steenen gooide. De politiebrandweer trok er direct met den ladderwagen op uit; een aantal agen ten klauterde op het dak en zocht dit met behulp van electrische zaklantaarns ter dege af, evenwel zonder resultaat: het spook bleek verdwenen en is ook na het vertrek der Hermandad niet meer gesignaleerd! RIJKSPOSTSPAARBANK. In den loop der maand October J.l. werd aan het kantoor Lelden op spaarbankboek jes ingelegd f. 351.513.76 en terugbetaald f. 250.859.63. Derhalve meer Ingelegd dan terugbetaald f. 100.654.13. Het aantal nieuw uitgegeven boekjes be droeg 200. Propaganda - avond in „Den Burcht". In de groote zaal van „Den Burcht" was gisteravond door den Slatenkring Leiden van de Óhr. Hist, Unie een Dropaganda- samenkomst belegd. Voor deze vergadering die als eerste actie voor de Statenverkie zingen bedoeld was, bestond groote belang stelling. Uit vele plaatsen van den Staten- kring waren leden en belangsiellenden van kiesvereenigingen tegenwoordig. De voorzitter van den Statenkring, de heer B. J. Thijssen uit Katwijk opende deze bijeenkomst met schriftlezing en gebed. Na een kort openingswoord werden ach tereenvolgens ,.kwartler"-redevocrineen ge. houden door mej. M. Langman, presidente van de C. H. Vrouwengroep te dezer stede den heer A. Fortgens, voorzitter van de Federatie van C. H. Jongerengroepen in Nederland en de statenleden, de heeren C. D. v. d. Vijver uit Rijnsburg en Jac. Wil brink van hier. Mej. Langman, die het eerste het woord voerde, memoreerde allereerst de verande ring, welke zich ln de laatste eeuw in de positie der vrouwen heeft vol'rokken. De vrouw geniet thans ëen veel grootere vrij heid. Wi.i leven in een tijd waarvan niet meer van crisis gesproken kan worden, om dat het ons allen wel duidelijk wordt, dat geen herstel van wat daaraan voorafging, mogelijk geacht mag worden. Vele groepen en individuen lijden onrecht. Ook de vrouw moet en wil hierin haar tol betalen. Maar dan vraagt zit ook duidelijk en klaar, dat dit zonder omwegen wordt erkend en dat zij niet zonder meer wordt uitgeschakeld. Dan vraagt zijals schepsel Gods. mede verantwoordelijkheid en niet slechts daar waar anderen meenen haar nog een plaats te kunnen aan wijzen. In verband hiermede besprak mej. Langman de actie voor gees telijke en moreele herbewapening. Ten slotte wekte spr. alle vrouwen op. om, nau wer aaneengesloten, de beginselen uit te dragen om daardoor de Unie bii de a s. verkiezing voot leden der Prov. Staten weer te steunen. Volgende spreker was de heer Fortgens, wiens toespraak getiteld was: Alarm te wapen! Sprde allereerst wees op het fiasco van de •internationale rechtsorde, zeide vervolgens dat in de wereld een on- menschelijke, weerzinwekkende rassenstrijd plaats vindt. Men vraagt zich af of de z g. beschaafde menschheid van de twintigste eeuw bezig is een stap terug te Wen tot een herleefden vorm van barbarisme. Nadat spr. nog gesproken had over den socialen en geestelijken nood eindigde hij met er op te wijzen, dat ons wapen het geloof in den Christus moet zijn. Tenslotte stelde spr. de beteekenis van de C. H. ge dachte in het licht. De heer C. D. v. d. Vijver, lid van de Prov. Staten, sprekende over „Opwekking en Waarschuwing" begon met er op te wij zen, dat, zeer ten onrechte, de verkiezing van de Prov. Staten niet de meeste belang stelling trekt. Daarom Juist is een opwek king zoo noodig. Het beeld van de wereld is somber en troosteloos. Velen gooien beginselen over boord. die voorheen heilig waren en vast stonden. Dit geldt zeer zeker op economisch gebied. Voortgaande toonde spr. aan. dat in het land van Oranje geen plaats is voor dictatuur. ■Spr. eindigde met er op te wijzen, dat ook in Nederland de geestelijke en moreele herbewapening dient te komen. De volgende spreker was de heer Jac. Wilbrink, lid van de Prov. Staten, die in een ernstige toespraak wees op „De banier omhoog!" Nadat spr. er op gewezen had dat er op kerkelijk en economisch terrein teleurstelling en achteruitgang is, merkte hij op, dat vele wenschen op het gebied van onderwijs en de verzorging van ouden van dagen neg op vervulling wachten en toch ondanks alles: de banier omhoog. De strijd mag niet verslappen en moet voortgezet worden. Een ieder moet zijn taak weten. Daarnaast dient er ook te zijn bezinning op het beginsel. Nadat de heer Wilbrink er dan nog op gewezen had. dat de Unie zich gelukkig prijst, dat uit haar midden een plan kwam tot ontginning van woesten grond (plan- Westhoffi waaraan 100,000 man kunnen werken en dat door de regeering is over genomen en op uitvoering wacht, zette hij uiteen, dat de Unie ot>en staat voor de vragen van den tijd. Het C.H. beginsel is een vertrouwend beginsel, dat ons Volk veilig door den tijd heen wil leiden. Mr. J. J. R. Schmal, lid van Ged. Staten van Zuid-Holland, die na de pauze het woord voerde, stelde op den voorgrond, dat onder de tegenwoordige omstandigheden practisch aan de Regeering haar vrijheid van handelen voor een belangrijk deel is benomen: in staat en maatschappij dringt zich op heden allerlei zonder meer als te eenenmale onvermijdelijk aan de overheid op; zelfs de beste stuurlui aan den wal ver mogen hierin geen verandering te brengen. Neemt men tevens in aanmerking, aldus spr., dat van de vragen van den dag er vele in de neutrale zone liggen, dan is duidelijk, dat er ook nu voor een kabinet op breede basis volop werk zou zijn. Noch tans ligt het in de Christelijk-Hlstorische lijn. het zittend Kabinet met behoud van wederzijdsche zelfstandigheid zooveel mo gelijk té steunen. De wil om in deze moeilijke tijden zoo veel mogelijk gezamenlijk constructief werkzaam te zijn. is, naar het spr. voor komt, in breede kringen ln den lande te bespeuren. Met uitzondering van de extre mistische partijen wenscht niemand de be staande tegenstellingen op de spits te drij ven. Omder deze omstandigheden rijst de vraag, of voor zoodanig gezamenlijk op treden een genoegzame zedelijke grondslag valt aan te wijzen. Spr. wenscht zich in dit opzicht geen illusies te maken. Op een wolkje als eens mans hand valt intusschen naar zijn ge voelen toch reeds te wijzen: de antithese heeft althans op politiek gebied, haar beste jaren achter den rug, waarover ieder Christelijk-Historlsch man en vrouw zich van harte zal verheugen. De zelfstandig heid van het geestesleven en het bankroet van de rede worden tot in dc kringen der moderne arbeidersbeweging ondubbelzinnig en onbekrompen erkend, de zedelijke nor men van het Christendom ook daar meer en meer als maatstaf aanvaard. Veel van hetgeen voorheen vrijwel sluitend door de Christelijk-Historiith. richting werd verdedigd, ligt thans vov het bewustzijn van heel ons volk vast u dit verband vraagt spr. of hetgeen moreele en geestelijke herbewapening wordt aanbevolen, ons ten deze wellicht vooé, kan brengen. 1 Het zal er inzonderheid op aankomen o men de gedane oproep vermag te concrt! 1 tiseeren en wel ln Christelijken zin. I het kruis in de mist doch het Kruis, wan van het licht komt strcomen. is ook joollticis onze eenige hoop. In die overtui. I ging. aldus besloot spr., hoopt de Chr! Historische Unie voort te varen. Na het uitspreken van deze rede wa, er I gelegenheid tot het stellen van v raten, waarvan een aruk gebruik werd gemaakt 1 Tenslotte volgde sluiting op gebruikellil» I wijze. 1 A.R. KIESVEREENIGING „NEDERLAND EN ORANJE". Rede van majoor P. G. Mantel. In de gisteravond onder voorzitterscha» I van den heer D. Parmentler gehouden ver gadering der A.R. Kiesvereenlging „Neder land en Oranje" werd besloten voor de l candidatcnlijst voor de a.s. verkiezingen der Provinciale Staten aan het Provin-1 ciaal Comité de namen op te geven van d> I heeren dr. C Beekenkamp. D. Parmenlier uit Leiden en H. van Zonneveld uit Sas-1 senheim. Vervolgens hield maloor P. G. Mante! van den generalen staf van het K. N. l leger te Den Haag een rede over de be- scherming der Nederlandsche levensbelan-1 gen in deze koloniën. De heer Mantel t, in de eerste plaats een overzicht van de I wrijvingen en conflicten, die er in den loop I der jaren in en nabij de Aziatische Zee zijn I geweest en nog op het oogenblik zijn, I waarbij verschillende groote mogendheden I zijn betrokken en waarbij Japan met zijn I groote expansiezucht een hoofdrol vervult I Spr. maakte duidelijk, dat Ned. Indië bij I die conflicten zijdelings en rechtstreek* I kan worden betrokken, voornamelijk omdat I het over zooveel grondstoffen beschikt en I een groote olie-rijkdom heeft (zonder olie I kan geen oorlog worden gevoerd i. zooditl Nederland, wil het zijn neutraliteit kun-1 nen handhaven den plicht heeft voor goede I defensieve maatregelen te zorgen. Ook de geschiedenis dezer defensie behandeld» I spr., waarbij hij wees op het feit dat thans I weer aan den opbouw der verdedigt»; I wordt gewerkt. Vooral het wapen der bom-1 menwerpers is daarbij van zeer groote be-l teekenis. Als het programma, zooals het thans is opgezet, wordt uitgevoerd, kan oml land vol vertrouwen de toekomst tegemoel gaan. Er volgde nog een geanimeerde ocsprej king. RIJWIELDIEVEN AANGEHOUDEN. De politie heeft gisteravond in een logt-1 ment hier ter stede den 85-jarigen zvrer-l venden koopman N. V. aangehouden onde: verdenking van rijwieldiefstal. Als verdacht van medeplichtigheid werd I tevens gearresteerd de 61-jarige H G. A. I die eerst een valschen naam opgaf en bij onderzoek bleek nog eenige maanden ge vangenisstraf te moeten ondergaan. Zi] I zouden zich hebben schuldig gemaakt aan diefstal van een rijwiel te Hitlegom Ten slotte werd in verband met het boven staande gearresteerd de 25-jarige D. 3 alhier, verdacht van heling. TRAMSTORING. Tengevolge van het breken van een voe-1 dingsdraad der bovenleiding nabij de lam- menbrug is gisteravond het tramverkeer I tusschen Leiden en Voorschoten van hall- negen tot 9 uur gestoord geweest. Tot hall-1 tien moest op het traject Zuiderzicht—Lam- menbrug nog met enkel spoor gereden wor-1 den. doch daarna was het euvel hersteld en kon de dienst weer normaal functloneeren. BAZAAR LEIDSCH DIERENASYL. De opbrengst bedroeg circa f.750. Ook de laatste bazaaravond was volko men geslaagd; de foyer vulde zich geleide- Hl k met kijkers en koopers tot een gezellige volte. Onder leiding van mevrouw Maartie Offers heeft het Leidsche Dameskoor eenige welgekozen liederen ten gehoore gebracht. Het koor zong rhythmisch, zuiver en opgewekt, wat zeker aan de bezielende leiding van de dirigente mag worden toe geschreven. Naar de penningmeester ons mededeeide, bedraagt de bruto-opbrengst van de drie- daagsche actie ongeveer f. 150. AANBESTEDING. Gisteren werd door den Gamizoensco!n• mandant een openbare aanbesteding ge houden voor de levering van inlandscb versch rundvleesch. gerookt- en pekelspek over het tijdvak van 1 Januari 1939 tot en met 31 Mei 1939. Er waren zes inschrijvers t.w.: T M. W. Bergers. Lelden Dekelspek 0.68, gerookt seek 0.74: N.V. Brand. Rotterdam pekelspek 066. gerookt spek 0.70: S. Marsman Leiden rundvleesch 0.569: J. J. van Mastrigt. Ui- den rundvleesch 0.52: Ph. van Gelderen, Leiden rundvleesch 0.57; van der Stam, Amsterdam rundvleesch 0 629. De gunning is aangehouden. THEOSOPHISCH GENOOTSCHAP. In het Federatiehuls Gerecht 10 Is openbare studie-avond van het Theoso- phlsch Genootschap (leider dr. G. de Purucker, Point Lorna) gehouden, waarbi) een eenvoudige uiteenzetting werd gegeven der theosophische beginselen en wel in bet bijzonder over het onderwerp „Reïncarna tie" Ook het voornaamste doel van de theosophische beweging: het vormen van een universeele broederschap onder de menschen, werd met kracht naar voren gebracht. Vele bewegingen en organisatie' spannen haar uiterste krachten ln om gedachte van vrede en broederschap jjj" gang te doen vinden. Het is de Theosop»]' sche Beweging, werkende in verschillende organisaties, die de broederschapsgedaent kan baseeren op werkelijke kennis en ks aantoonen hoe liefde en broederschap felt is in de Natuur, de basis Is van n gansche Heelal. 1-1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 2