Uit de Rijnstreek LEIDSCH DAGBLAD - Zesde Blad Vrijdag tl November 1938 NAGEKOMEN BERICHTEN Stadsnieuws SPORT Binnenland Dagbladreclame is niet te vervangen BEURSO VERZICHT B. Amsterdam. R. Boomsloot 89 1 h.; Gerben Veldkamp, n. Hillegom. Stationsweg 172; Adr. Swinkels. n. Bergen <N.H.) Stroomerlaan 10; Arie Eickhoff naar Aalsmeer. Marktstr. 6; Hen drik Moes n. Amsterdam. Marnixstr. 78 1 h.: Theodore A. Houben, n. 's Gravenhage. Magno- Uastraat 1: Arie Grootveld 11. Amsterdam, Hase- broekstr. 46, 2 hg.; Gerard J. Lucas, n. Amster dam. Henrick de Keyserplein 23 hs.; Jacobus J. Wisker. n. Haarlem. Barendsestraat 32Ard; Adrianus H. Scheeres. n. Amsterdam Transvaal- kade 34hs.; Karei van der Heiide, n. Amsterdam Olympiakade 511. Gisteravond opende de vereen. Con cordia" in hotel „De Beurs" te Hoofddorp haar 76e winterseizoen. Voor deze gelegen heid was het Zandvoortsche Tooneelgezcl- schap „De Schakel" uitgenoodigd, dat on der regie van den heer K. Visser het be kende blijspel van Bernard Shaw „Pygma lion" opvoerde. De avond werd ingeleid door den voorzitter, den heer P. C. de Zeeuw, waarna het stuk met veel succes is opgevoerd. Na het slotwoord bleef men nog geruimen tijd bijeen voor een dansje, dat onder leiding stond van den heer J Stol. De vereenlging ..Concordia" kan te rugzien op een goedgeslaagde opening van het 76e winterseizoen. KATWIJK AAN DEN RIJN. Bijeenkomst der Slagersvereeniging. Gisteravond hield de Slagersver. „Kat wijk en Omstr." een goed bezochte leden vergadering in een der zalen van Hotel de Roskam. De voorzitter de heer B. de Jong opende en heette speciaal welkom den heer Riet veld, propagandist van den Ned. Slagers- bond. Uitgebracht werd het verslag van het Assurantiefonds en het rapport van de controlecommissie bestaande uit de heeren J. Oudshoom en Herin. v. Rijn. Tot leden der controlecommissie voor de volgende periode werden deze heeren herbenoemd. Na een rondvraag volgde een vergade ring der saneeringscommissie waartoe de leden der Slagersver. K. en O. waren uitge noodigd en in welke vergadering zou wor den gesproken over aansluiting bij de ge westelijke saneering voor Zuid-Holland. De heer Rietveld zette duidelijk het doel en streven der gewestelijke saneering voor Zuid-Holland uiteen, waarna gelegenheid werd gegeven om vragen te stellen of be zwaren te opperen, waarvan door meerdere der aanwezige slagers een ruim gebruik werd gemaakt en welke vragen of opmer kingen hetzij door den heer v. Eljk, secr. der saneeringscommissie, hetzij door den heer Rietveld werden beantwoord. Het liep al tegen middernacht toen de voorzitter deze zeer geanimeerde verga dering sloot. LEIDSCHENDAM. Directeur P.T.T. Kantoor. Met ingang van 15 December a.s. is de heer D. H. Knook directeur van het post kantoor alhier, benoemd tot directeur te Hoek van Holland. ALPHEN. Jubileum-uitvoering van „Crescendo". Ter gelegenheid van haar 15-jar,g be staan gaf de muziekver. „Crescendo" een jubileumuitvoering in de feestelijk versier de bovenzaal van hotel „De Vergulde Wa gen". De belangstelling was zeer bevredi gend, toen de uitvoering door het muziek gezelschap werd geopend met het spelen van de Kaiser Friedrich marsch van Frie- aemann. De voorzitter, de heer L. C. Sloo tjes, sprak een welkomstwoord. Reeds ter stond bleek, dat „Crescendo" een mooi pro gramma ten gehoore bracht, dat over het geheel zuiver en goed werd gespeeld. Bij zonder mooi was o.a. „Les Patineurs", wals van Waldteufel. zoomede het nummer „Ballet d'Isoline" van A. Messagen. Het programma werd besloten met de door den directeur den heer H. Boogers zelf gecom- poneerden marsch „Proficiat". De voorz. dankte den directeur en bracht naar vo ren hoe dezen bij de uitvoer ng voor dona teurs reeds een stoffelijk blijk van waar deering was aangeboden, waarvoor hij zijn erkentelijkheid had betuigd en wederkee- rig als wensch te kennen had gegeven, dat de leden trouw de repetities zullen blij ven bezoeken. Na de pauze volgde het zeer geslaagde optreden van de familie Hofman. Besloten werd met een geanimeerd bal, met keurige dansmuziek van de versterkte „de Mild- Band". LEIDSCHENDAM. Aanbesteding. Ten gemeentehuize had onder de geor ganiseerde aannemers de aanbesteding plaats van het verbeteren en verbreeden enz. van de Leidschekade en den Oost- vlletweg tot de Kniplaan. Ingeschreven moest worden in drie deelen en wel: A. Materiaalprijzen, B. Arbeidsloon en C. ge combineerd. De uitvoering zal geschieden met rijks- en provinciale subsidie in werk verschaffing tegen een uurloon van 34 cent. De uitslag was: Ingekomen 11 biljetten: Gebr. A. en J. Schols Leiderdorp C. f. 23000.voldeed niet aan de inschrijvingsbepalingen, door niet voor A. en B. op te geven; N.V. De Ge- rulschlooze Weg Heemstede A. f. 13,935, B. f. 7,629,—, C. f. 21,564,—; Reef's Aanne- mings- en Handel Maatschappij Oldenzaal A. f. 20,000,—, B. f. 9,680,—, C. f. 29,680.—; Strampraat en de Geus Aannemings Bedrijf Leidschendam A. f. 12,077.—, B. f. 7700,—. C. f. 19,777,—; W. en H. J. Visser, Wasse naar A. f. 10,200,—, B. f. 8700,—. C f. 21.900; J. Visser Ben. Voortrurg A f. 21,200, B. f. 10,300,C. f. 31,500,Sanders en Co. Gouda A. f. 10,850,—; B f. 9100,—, C. f. 22,950,Visser en Smits Aannemings Maatschappij Papendrecht A f. 17,000, B. f. 8500,—, C. f. 25,500,—; Ir. van der Slik Epe A. f. 15,370,—. B. f. 6550,—, C. f. 21,920,Dordtsche Wegenbouw wed. Mol Dordrecht A. f.11,875,—, B. I. 4650,—. C. f. 16,525,Sanders Aannemings Bedrijf Rijswijk Z.H. C. f. 22,900.—, voldeed niet aan de inschrijvingsbepalingen door niet voor A. en B. op te geven. De gunning is, in afwachting van de ministerieele beslissing aangehouden. BOSKOOP. Bijeenkomst van Tuinbouwvereenigingen. In hotel Klaassen heeft een bijeenkomst plaats gehad van de afgevaardigden van de plaatselijke tuinbouwvereenigingen C.B.T.B., L.T.B. en N.T.B. Voorts van den Bond van Plantenhandelaars en de Ver. voor Boskoopsche Culturen, teneinde de wenschelijkheid, eventueel de mogelijkheid te overwegen van een model-huurcontract voor Boskoop en omgeving. Eenstemmig bleek men van oordeel, dat het voor Pachtcommissie en Pachtkamer, zooals deze bij de Pachtwet 1937 (1 Novem ber 1938 in werking getreden) zijn inge steld, nuttig zou kunnen zijn een leidraad, gebaseerd op plaatselijk gebruik, in handen te hebben. Een door den voorzitter, den heer G. W. van Gelderen voorgelezen, thans geldend modelreglement werd aan de hand van de nieuwe Pachtwet herzien. Dit concept zal aan het Pachtbureau ter goedkeuring worden aangeboden. Indien door dit lichaam wijzigingen worden voor gesteld. zal men nog nader mogelijke kwesties onder de oogen zien. RIJNZATERWOUDE. Oprichting Afd. Luchtbescherming. De in het Nutsgebouw gehouden propa- ganda-avond voor luohtbeschermóng is uit stekend geslaagd. Wegens ziekte van den Burgemeester, opende de gemeentesecreta ris de heer J. W. de Ren, die in het bijzon der den spreker, dr. van Vianen, de wet houders, de leden van den Raad en de Hoofden van den Luchtbeschermingsdienst welkom heette. Spr. zette uitvoerig het doel uiteen, n.l. om te komen tot oprichting van een afdeeling van de Ned. Ver. voor Lucht bescherming. Spr. deed een beroep op de aanwezigen, ook op de dames, om de over heid niet tot dwangmiddelen te noodzaken, doch zich spontaan en vrijwillig ter beschik king te stellen. In tijden van gevaar zullen de inwoners hun steun zoeken bij den Burgemeester en het Hoofd van den Luchtbeschermings dienst, doch zij kunnen niet alles alléén. Helpt hun verantwoordelijke taak verlich ten! Na een woord van dank aan het Nuts-bestuur voor het belangloos ter be schikking stellen van de zaal, hield dr. Van Vianen zijn reeds meermalen besproken lezing. 42 personen gaven zich hierop als lid op. Voor het bestuur een groote voldoening! NIEUWKOOP. Burgerlijke Stand. Geboren: Maria. D. van J. van den Berg en T. J. Hoogerbrugge. VOORSCHOTEN. Bijeenkomst A.R. Kiesvereeniging. De A.R. Kiesvereeniging „Nederland en Oranje" 'heeft in de achterzaal van de Ger. kerk een ledenvergadering gehouden onder leiding van den heer G. C. Verrips, voor zitter. In de vacbune J. Taal werd tot bestuurs lid gekozen de heer D. de Jong. De heer D. Limburg bracht verslag uit van de vergadering van de Staten-Centrale. Dit verslag was gewijd aan het afscheid van den heer W. Warnaar als lid van de Prov. Staten, dat goedgekeurd werd. Op de voorloopige groslijst voor candida- ten van de Prov. Staten werden geplaatst de heeren: dr. C. Beekenkamp, Leiden; D. Parmentler, Leiden; T. Kralt, RijnSburg en D. Zonneveld, Sassenheim. Vervolgens werd de brief besproken, ge zonden door het provinciaal comité aan de klesvereenigingen. De vergadering liet een krachtig protest hooien, voor wat betreft den zeer weinigen invloed van de pl. kles vereenigingen op het noemen van geschikte candidaten. De afgevaardigden van de vereeniging zullen het protest ter bevoegder plaatse krachtig ondersteunen. Tenslotte werd het programma voor den as. winter bekend gemaakt en besloten dat in de vergadering van December de vast stelling zal plaats hebben van de candida- tenlijsten voor de as. Provinciale Staten verkiezing en dat in deze vergadering de heer M. F. Berkhout een lezing zal houden over de beteekenis van de as. Statenver kiezing. De vergadering werd door den heer H. Stapper gesloten. BODEGRAVEN. Oprichting „Klein Zanglust". De zangver. „Zanglust" heeft veel succes gehad met haar pogingen tot heroprich ting van een zangkoor „Klein Zanglust". Niet minder dan 58 jongelui hebben zich spontaan opgegeven, zoodat de oprichting een feit is. Kind ernstig gewond. Op den Goudschen weg werd een doch tertje van v. D„ dat zonder uit te zien den weg overstak, aangereden door een motor fiets, waardoor het kind tegen een boom werd geworpen en ernstig aan het hoofd werd gewond. Aanrijding tusschen auto en rijtuig. Op het kruispunt, Brugstraat-Van Tol straat enz. kwam een taxi de Brugstraat uitrijden op weg naar het station. Uit de Wilhelminastraat kwam een met een paard bespannen koetsje waarvan de bestuurder de Van Tolstraat wilde inrijden. Blijkbaar dacht deze nog vóór de auto heen te kun nen rijden, maar hij was te vlug en mid den op het kruispunt botste het paard nog net met den kop tegen de linkerachterruit, die verbrijzeld werd. Het gelukte het paard, dat weinig letsel gekregen had, onmiddel lijk te grijpen, terwijl toevallig op die plaats er zaten 3 personen in de auto nie mand zat. Het liep dus wondergoed af en de schade werd onderling geregeld. Man door vrachtauto gegrepen. In de Meije werd de heer H. alhier, die op zijn motorfiets reed, in een gevaarlijke bocht van den weg, ter hoogte van oen bakker P. aangereden door een vrachtauto. Het achterspatbord greep den man bij zijn been, dat volkomen ontvleesd werd, zoodat de gewrichten bloot kwamen. Onder hevige pijnen werd hij binnengedragen, waarna lerstond een dokter werd gewaarschuwd. De man is terstond naar het Lcidsche Zie kenhuis overgebracht. Een verkoopdag, georganiseerd door den zendingskrans Lydia, van Ket in deh loop van een jaar vervaardigde rfiaiteriaak bracht ten bate van den Geref. Zendings- bond f. 268 op. De heer J. Jongeneel, die benoemd was tot ouderling der Ned. Herv. Kerk h'eeft" voor deze benoeming bedankt. KOUDEKERK AAN DEN RIJN. Rede van den heer v. d. Heuvel. De Ring Rijnstreek der Chr. J. B. T. O. vergaderde in hotel fle Bruin. De voorzitter de heer Belgraver opende met gebed en heette allen welkom, in het bijzonder den heer v. d Heuvel, eere-voor- zilter van den Bond, die sprak over „De j taak van oud en jong der geloovige plat telandsbevolking". Spr. stond stil bij drieërlei maatschappij beschouwing: de individualistische, de so- cialistisch-communistische en de christe lijke of organische. Spr. wees op het heden dat uit het ver leden geworden is en dat uit het heden de toekomst worden zal. Spr. sprak tot de jon geren. als hoop der toekomst dat zij de wacht zouden betrekken bli de Christelijke organisatie der boeren en tuinders voor principieele economische en practische za ken in het leven, om de achterstelling van nu in te halen. Od velerlei practische en principieele vragen werd geantwoord. De voorzitter sloot de vergadering om ruim 10 uur. TER AAR. Bijeenkomst Ned. Chr. Blindenbond. De Ned. Chr. Blindenbond hield een pro- paganda-avond in de Geref. Kerk onder leiding van ds. Warner. Geref. predikant alhier. De heer Ahles uit Nieuwkoop las een gedeelte uit het Mattheüsevangelie vanaf Brailleschrift. De dames Kok uit Zwammerdam, waar van één blind is, zongen verschillende christelijke liederen, waarna de heer Wa genmaker van HUligersberg een causerie hield over „het lichtlooze land", waarin hij ojn. deed uitkomen, hoe het geloof den blinde in het gemis van zijn oogen op aar de doet berusten, in het vooruitzicht dat hij straks het lichtlooze land zal verlaten om ln te gaan in de eeuwige lichtzalen. Spr. vertoonde een aantal lichtbeelden, waarmede een blik werd gegeven op het werk der blinden in fabrieken en inrich tingen. Ds. Heemskerk, emeritus-predikant, sprak een slotwoord en sloot met dankgebed. Kiescollege Ned. Herv. Kerk. Bij de stamming van candidaten voor het kiescollege werden gekozen de aftredenden en de daarbij gestelde 3 candidaten. behoo- rende tot den Geref. Bond, met 272 stem men. Op de confesslonec-le candidaten wer den 269 stemmen uitgebracht. Het betrof Irier de verkiezing van 7 leden van bet kies college. WADDINXVEEN Burgerlijke Stand. Geboren: Pieter Hendrik. Z. van P. H. van Geloovën en A. Zwanenburg Barend Hen drik, Z. van D. van Wlchen en A. IJsselstyn. Gevonden: een krat met wortelen; een party rozenstruiken; een nummerplaat van auto; een steekbeitel; een paar kinder wantjes; een mat; een roode ceintuur. WOUBRUGGE. De Iepenziekte. Door ambtenaren van het Staatsbosch- fceheer is een controle gehouden op de door iepenziekte aangetaste boomen. Wederom is een belangrijk aantal gemerkt om te worden opgeruimd. B. en W. hebben afwijzend beschikt op een verzoek van den heer B. te Hoog- made tot verbouw van een woonhuis met verloflokaal, op grond van het feit, dat de voorgestelde verbeteringen niet voldoen aan de eischen van de bouwverordening. Het betreft het onbewoonbaar verklaarde pand in het Noordeinde. Mede heeft dit College uit een oogpunt van welstand bouwver gunning geweigerd aan den heer B. te Hoogmade, tot het bouwen van een houten schuur te Hoogmade. ZOETERMEER. De collecte tot dekking van het te kort van het Wijklokaal der Ned. Herv. Klerk heeft r. 24.65 opgebracht. ZWAMMERDAM. Burgerlijke Stand. Geboren: Gerardus Johannes, z. van Leen- dert Huibert van Drimmelen en Aletta Straver. Ondertrouwd: Bartholomeus van Velsen. 28 J. te Bodegraven en Catharina Judith Stolwijk, 26 jaar. Getrouwd: Abraham Jo9ephus Verlaan, 28 Jaar te Bodegraven en Wlfheïmlna Theresia van Pelt, 24 jaar. Bij de alhier gehouden stemming ter verkiezing van een Notabel der Ned. Herv. Kerk. in de vacature ontstaan door het bedanken van den heer C. A. Oppelaar, werd gekozen de candidaat der kerkelijke kiesvereen. „Schrift en Belijdenis", de heer Joh. van Wijngaarden met 29 van de 42 uitgebrachte stemmen. DE WERKLOOSHEID. Bij den Gemeentelijke Dienst voor Sociale Zaken afd. Arbeidsbemiddeling stonden Don derdag als werkzoekenden ingeschreven: Bouwvakarbeiders: Baggerlieden 3; Behan gers 28; Betonvlechters 29; Betonwerkers 62; Pundeeringwerkers 1; Glazenmakers 1; Gla- zenwasschers 13; Granietwerkers 14; Grondwer kers 101; Heiers 3; Metselaars 97; Opperlieden 101; Schilders 238; Sloopers 6; Steenhouwers 2; Straatmakers 4; Hulp-Straatmakers 12; Stucadoors. witters 66; Timmerlieden 226; Uit voerders 11; Voegers 21; Ongesch. Bouwvakarb. 20; Totaal 1059. FabrieksarbeidersLompensorteerders 17 Bleekers 19; Vellenblooters 2; Vuurwerkmakers 1; Steenfabr. Arb. 121; Zeepfabr. Arb. 4; Ongesch. Fabr. Arb. 56. Totaal 220. Kantoorpersoneel: Kantoorpersoneel 81: Rei zigers, Colp. 41; Winkelbedienden 34; Etaleurs 4; Incasseerders 16; Musici 6; Onderwijzers 1; Verplegers 2; Overheidspersoneel 13. Totaal 198. Hotel-Café-Personeel: Huispersoneel i?' ell- ners 57; Koks 8. Totaal 77. Houtbewerkers: Beddenmakers 5; Houtbewer kers 50; Kistenmakers 8; Kuipers 5; Lijsten makers 3; Mandenmakers 2; Meubelstoffeerders 15; Meubelmakers 39, Politoerders 2; Ongesch. Fabr. Arb. 27. Totaal 156. Kleermakers: Kleermakers 52; Kappers 4; Schoenmakers 17. Totaal 73. Land- en Tuinarb.: Bloemisten 31; Land arbeiders 35; Tuinlieden 33; Warmoeziers 13, ongesch. landarb. 8, totaal 120. Metaalbewerkers, bankwerkers 79. bllkbewer- kers 28, burgersmeden 34, electrlciens 52, gas fitters 13, gasmetermakers 1. gereedschapmakers 1, instrumentmakers 5, kettingsmeden 14, klin kers 12, koperslagers 3, lab.-bedienden 2, las- schers 10, loodgieters 36 .machinisten 15, inetaal- boorders 6. metaaldraaiers 4. metaalslijpers 3, modelmakers 1. monteurs 27. pianostemmers 6. polijsters 2, ponsers 5, rijwielherstellers 12, rij tuigschilders 2, scheepstimmerlieden 4. stokers 24, tegenhouders 15, hulp-verw. monteurs 12. voorslaanders 6. voorwarmers 5, vuurwerkers 8, wagenmakers 4, ijzerwerkers 46, zandspuiters 4, zandvormers 5, ongesch. arbeiders 44, totaal 550. Sigarenmakers: sigarenmakers 14, sig. strip pers 3, totaal 17. Technici, opzichters: bedrijfsleiders 6, inge nieurs 1, teekenaars 8. werkmeesters 12. tot. 27. Textielarbeiders: hekelaars 7, katoendrukkers 21. kluwers e.a. 8. luikers 10. plaatsnijders e.a. 9, spinners 42, spoelers 2, sterkers 1. staaldraad- draaiers 2. strijkers 1. wevers 59, wolbewerkers 40. ongesch .textlelarb. 75, totaal 277. Transportarbeiders: Emballeurs 4; Chauffeurs 134; Exp.knechten 24; Koetsiers 12; Loopknech ten 41; Magazijnknechten 69; Schippers 91; Spoor- en Trampers. 17; Wakers 9; Transport arbeiders 59; Losse Arbeiders 452. Totaal 912. Typrografen: Boekbinders 18; Boekdrukkers 11; Fotografen 6; Hulp-Vakarbeiders 4; Letter zetters 32; Steendrukkers 3. - Totaal 74. Voedingsmiddelenarb.Bakkers 91; Mole naars 1; Ovenisten 3: Slagers 77; Suikerbewer kers 16; Wijnkoopersknechten 14; Zuivelberei- ders 5: Ongesch. Fabr.Arb. 51. - Totaal 258. Vrouwen: Analysten 1; Serveersters 3; Kap sters 1; Naaisters 6: Winkeljuffrouwen 7; Kan toorbedienden 29; Verpleegsters 6; Biologen 1; Bedrijfsleidsters 1; Teekenarcssen 1; Onderwij zeressen 4; Ass. en Hulshoudsters 9: Dag meisjes 7; Dienstboden 3; Kinderjuffrouwen 3; Werksters 35; Fabr.Arbeidsters 4; A. V. O. 8. - Totaal 129. AJgem. totaal (w.o. 20 werkverschaffing) 4147 fl November 1937 4584 K November 1936 4850 Benevens 49 ged. werkloozen. waarom dat te camoufleeren? Voortduren! gaan we nog achteruit. Over het adfes der „negen-mannen" spr. niet veel zeggen. Het is in de Kamer en in de pers niet gunstig ontvangen en dit is ook verdiend. De critiek was onbillijk Er wordt b.v. 20 millioen meer afgelost daii verleden laar; het aflossingspercentage is hooger dan ooit te voren. Daar kan niet nog 60 millioen bij. VOETBAL. OM DEN GOUDEN ONAFHANKELIJK. HEID S BEKER. Minister De Wilde aan het woord. Toestand ernstig, maar niet hopeloos. Vergadering der Tweede Kamer. De Tweede Kamer zal tot Kerstmis de vergaderingen des Dinsdags en Donderdags om acht uur 's avonds voortzetten. Hedenmorgen is de Kamer voortgegaan met de algemeene beschouwingen over de rüksbegrootlng voor 1939. De minister van financiën, de heer De Wilde, zet uiteen, dat onze reserves zijn uitgeput en de staatsschuld een record hoogte heeft bereikt. Het budget 1939 sluit met een groot millioenentekort, waardoor we ln gebreke blyven de noodige stortingen in de sociale verzekeringsfondsen te doen. De internationale toestand stelt hoogere eischen aan de defensie, terwijl de werk loosheid de grootste zorg eischt. Diepgaan de wijzigingen zijn er in het bedrijfsleven en het internationaal handelsverkeer. De regeering wordt door dat alleis voor allerlei nieuwe problemen geplaatek. Al is de werkloosheid groot, ellende als elders wel voorkomt, kennen we hier te lande niet. Al is de toestand ernstig, ho peloos is ze niet. En in de maatschappy zyn nog reserves aanwezig. Spr. wil de waarheid onder oogen zien. maar is eerder optimist dan het tegendeel. Drie moeiiyke zorgen heeft de regeering allereerst: werkloosheid, defensie en sanee ring der financiën. Die rijn Uiterst moei lijk. Maar hoe verleidelijk het ook is, we mogen niét de zorgen verschuiven naar de toekomst. Tegenover andere beweringen merkt spr. op, dat er reetfö voor millioenen in het maatschappeiyk leven is ingespoten. Er is by de regeering vertrouwen in de toekomst. Nolens volens volgt ze eigeniyk al een conjunctuur-politiek, maar dit alles kan maar niet aldoor worden voortgezet. Spr. schetst de gevolgen van het achter wege laten der stortingen ln de verzeke- ringsfondsen. Te eeniger tyd zal 127 millioen per jaar uit de fondsen moeten worden betaald. Thans zyn we bezig de premiestortingen op te teren, hetgeen de regeering berouwt en dan ook anders moet worden. We staan voor moeiiyke omstandigheden, een inner- ïyke revolutie in het maatschappeiyk leven, waarby komt de groote voortgang der techniek. Waarheen dat leiden moet? Spr. voor zich ziet hier een proces van langen duur, dat veel van de zenuwen vergt. Ge lukkig is ons crediêt ongeschokt. Daarom ook heeft spr. den financieelen toestand geschetst zooals die is. Het is nu geen tyd om reserves te vor men. ook niet om in één jaar evenwicht van inkomsten en uitgaven der begrooting te verwerven. We moeten het budget zien in het licht van het verleden en van de naaste toekomst. Sinds 1929 ziin we beiang- ryk ingeteerd. We moeten erkennen, dat onze financiën sindsdien een schok heb ben gehad. Waarom dat niet te zeggen? I Samenstelling van het Rotterdamsch elftal. Het Rotterdamsch elftal, dat Zondag 20 November a.s. te Rotterdam tegen het bondselftal uitkomt om den Gouden Onaf- hankeiykheidsbeker, Is als volgt samenge steld Doel: Van Male (Feyenoord): achter: Van der Horden ICW1 en Van der Heide iFeyenoord); midden: De Haan (Xentesl Kuppen (Feyenoord) en Van Heel (Feyen oord); voor: Van Walsum (RFC), Vente (Feyenoord), Janse (Hermes DVS), Van Spaandonck (Neptunus) en Islnssen (Feyenoord). AMSTERDAM, 11 November, Het enthousiasme, waarmede het resultaat der in de Ver. Staten gehouden verkiezingen ls be groet. is reeds aan het bekoelen, en de stijging in Wallstreet heeft geen verderen voortgang gehad. Na het bekend worden van het succes der Republikeinen volgde een explosie van willigte op de beurs te New-York en het behoeft dan ook niet te verwonderen, dat de koersen niet verder naar boven zijn gegaan. Zoowel despoor- wegaandeelen als de industrieëlen waren, zoo als door de Dow-Jones indexcijfers werd uitge wezen, Woensdag gestegen tot het hoogste peil van dit jaar en hierop is gisteren een kleine terugslag gevolgd. Heden zijn de beurzen in Amerika gesloten wegens wapenstilstandsdag en op Zaterdag ls ginder op de fondsenmarkten meestentijds niet veel te doen. Het ligt dus voor de hand. dat met de noodige voorzichtigheid werd geopereerd. Bovendien bleken winstnemingen niet zonder invloed op de koersbeweging. Veel wat omtrent den toestand ln de Ver. Staten wordt vernomen, klinkt overigens opti mistisch. De vooruitzichten voor de Staalin dustrie worden gunstig beoordeeld. In October zijn de afleveringen van de U.S.Steel Corpora tion sterk gestegen en in verband met de bin nenkomende orders mag worden aangenomen, dat de afleveringen in de twee laatste maanden van 1938 véél grooter zullen zijn, dan ln de overeenkomstige maanden van 1937 niet het minst, omdat zich verleden jaar een heftige inzinking openbaarde. Afgaande op de berichten uit Amerika koestert men omtrent de ontwikkeling van de fondsen- markt een gunstige meening, vooral omdat men op een grooteren ondernemingslust rekent, nu de vrees voor klemmende overheidsvoorschriften 1» verminderd. De middagbeurt Het zakenverkeer op de Amsterdamsche ef fectenbeurs droeg heden een kalm karakter, ft belangstelling ging vdonfamfelijk uit naar de Amerikaansche waarden, die zich op onsyste matische wijze gedroegen. Voor de Staal-aan- deelen bestond een vaste stemming en de spoorwegfondsen werden meerendeels iets hoo ger afgedaan. Daarentegen hadden de Koper- aandeelen een gedrukt voorkomen, terwijl de Automobiel- en Luchtvaartaandeelen alsmede de Public Utilities niet veel veranderd waren. In Republic Steels vonden groote omzetten plaats, maar ook U. S. Steels en Bethlehem 8teels veroorzaakten nogal wat beweging. De stemming te Londen voor Amerikaansche Staal* aandeelen was hieraan niet geheel vreemd. Ovér het algemeen genomen was de ondernemings lust voor de Amerikaansche waarden toch nfe» groot, daar men morgen niet de beschikking zal hebben over de gebruikelijke Wallstreetno- teeringen. Het geheele verloop van de Ame rikaansche markt wekte dus desniettemin den indruk, dat men op een bevredigende koersont wikkeling in de Ver. Staten rekent. De handel op de locale markt, die dg, weken steeds onbeteékenend is, was van zeer kleine afmetingen. Op de Industrie-afdeeling werd eenige belang stelling aan den dag gelegd voor dc PokMr- aandeelen. die in een open hoek werden ver handeld en die na op ca. 385% te zijn ingezet zich een vijftal procenten zagen ontgaan. Voor het overige was van affaire in Indusmeeien niet veel te bemerken. Aku's waren vrjjwel on- veranderd. Unilevers waren goed Riishoudejg. doch de aankondiging van de gebruikelijke terlmdividenden gaf toch geen aanleiding Ja? omvangrijke affaire in dit foöd6. De Fhiüps- aandeelen bleven gemakkelijk óp peil Overigens had de markt een onbelangweï* kend verloop. Koninklijken waren zoo gofti ao onveranderd en de omzetten waren klein; mei houdt zich reeds bezig met bespiegelingen om- trent het door de Koninklijke Petroleum u» te keeren dividend over 1938. doch dit is om- streeks de helft van de maand November w Amsterdam een veelvuldig voorkomend ver schijnsel Scheepvaartpapieren waren verwaartoa» evenals de Tabakken. Op dfe Rubberafgeeff» ging feitelijk alleen Iets om in Rubbers, die in doorsnee een kleinigheid rag» kramen te liggen. Suikeraandeelen trokken nauwelijks aueni*- De berichten omtrent vérdere afdoeningen va" de Nivas tot een hoeveelheid van ruim zmw ton. werden alleen voor kennisgeving aan?** nomen. H.V.A.'s waren prijshoudend, maar weinig veranderd. De beleggingsmarkt was stil. De Nederlaag sche staatspapieren hadden een onregeimaw verloop. Voor eenige obligaties uit de J°D&r; emissies kwamen iets hoogere noteeringen stand. De obligatiën Ned.-Indië varen prijshoudend. Van de Oude Schuld integralen en de 3 obligatiën een gedh}** voorkomen. Fransche fondsen waren gewijzigd. Duitsche waarden waren aan gedrukten kant. WISSELKOERSEN. Londen 8.73 5/8 (8.74 1/8). Berlijn (73.77). Parijs 4.88'/, (4.88 3/4), Bni&" 31.17 (31.14), Zwitserland 41.71 Kopenhagen 39 (39.02'/,), Stock®»» 34.02'/, (45.05). Oslo 43.90 (43.92'/i), York 1.84 5/16 (1.84 13/16). Praag (6.35), Lire Bankpapier 6.65 (6.70). Prolongatie Part. disc. 1 u geld 1/4. Registermarken 33 5/8, Crediet S>F' marken 9 7/8, Effectensperrmarken Reismarken 49, Bankpapier 30. a Tusschen haakjes zyn de koersen gisteren.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 20