VA m r ftie Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 11 November <938 Zesde Blad No. 24119 KERK- EN SCHOOLNIEUWS Redactie 1507 Directie en Administratie2500 Voor Dammers Uit de Omstreken Onze telefoonnummers r' l)N/T IN tITIIRC BOEKBESPREKING. „De wereld die w(j veroveren moeten", door Ems I. H. van Soest. Alkmaar, Gebr. Kluitman. Het cynisme der tegenwoordige jeugd, die niet meer gelooft in romantiek, die de dingen nuchter ziet. het spreekt soms wel wat heel sterk uit dit boek van moderne jongeren. Het leven is inderdaad hard voor de jeugd van heden en ze moet zich wel te weer stellen en wat zacht en teer is over boord gooien, om er tegen op te kunnen. Irma. een der best ceteekende personen ln het boek zegt het maar aj te duidelijk: „Ouderen hebben makkelijk praten over deze generatie. WU moeten toch maar door dezen tijd heen. Wij staan er mid den in en aan afgesleten idealen hebben we geen houvast. Woorden, beelden en begrippen, wat geef ik er om. Als je geen idealen koestert kan je ook niet telkens een klap krijgen", en Lot, de resolute, laat zich uit: „In mijn baan tje maak ik met het leven grondig kennis en ilc kan niet zeggen, dat het me enthousiast maakt. Auto's, japonnen, samen uit, trouwen en scheiden. Of anders sleur en verveling of zenuwziekte!" Uitingen van moderne meisjes. Triest en beklemmend! Wat niet wegneemt, dat dit een goed en mooi boek is met zuiver geteekende karakters. Het speelt grootendeels in Indië waar twee halfzustere samenwonen. Lot, de oudere, wer kende vrouw en Nine, het wat schuchtere, jongste zusje, dat weinig voelt voor gewichtig doen en zich liefst op den achtergrond houdt. En natuurlijk moet juist dat fijne, wat te sne- timenteele kind. verloofd raken met Marcel, den Streber, die druk bezig is carrière te maken. Nine voelt zich. ondanks haar liefde voor Mar cel wat onwennig in die heel andere wereld *aar h(j in thuis hoort, van bridge-drives, van neerbuigende vriendelijkheid van zijn voor name kennissen. Marcel vindt haar te een voudig van ziel. lacht om haar sentimentali teit en Lot durft zeggen, wat Nine niet zien wil en Marcel niet zien kan. „Jij duldt nooit kritiek op je zelf, maar Nine becrltiseer Je onophoudelijk". Natuurlijk loopt het mis op den duur, Nine, het doetje, ontpopt zich als een vrouw met karakter, Marcel is au fond een slappeling. In Irma van Zenden is haar artistiek tem perament voortdurend in conflict met de con- ventioneele dochter des huizes. „Er is zooveel in mezelf, waar ik niets van begrijp. Ik bèn een zigeuner en ik bèn zwartgallig als geen ander. Ik kan uitgelaten lachen èn woest- nijdig kijken. En ik ben ook een conventioneel, bekrompen zieltje dat doodsbenauwd is om af te wijken van de uitgestippelde paadjes; ik erger me aan stof en aan slordigheid en ik zou eigenlijk graag als een vagebond zwerven door landen waar ze geen zier geven om hygiëne". Is deze paradoxale uitlating tenslotte niet de rake teekenlng van de dualiteit in vüen onzer? De reis naar Holland der beide zusters en de ontmoeting met het 13-jarige halfzusje wer ken er toe mee Nine geheel te veranderen en haar moedig voor het leven te zetten, voor de wereld die ze veroveren moet! Een aan te bevelen boek, dat zijn weg wel zal vinden. „Tehuis voor Meisjes", door Nanny Franken. Uitg. Gebr. Kluitman, geïll. door Hans Borrebach. Oppervlakkiger dit boek, dan het nieuwste boek van Ems van Soest, maar toch prettige stuur voor een jonger slag meisjes. Een pen- m waar een zestal siudeerende meisjes haar ,Lirek heeft genomen. Lonnie, het Indische feeisje en Maryke, het schilderesje, zijn wel jde hoofdpersonen, al speelt ook de mooie, co quette Sonja een groote rol. Goed is de jalou- de. de gewapende vrede tusschen Maryke en Sonja beschreven, als dezelfde rijke jongen haar beiden zoo'n beetje het hof maakt, Lon nie is goed geteekend. ze lijdt eenigszins aan een minderwaardigheidscomplex omdat ze half bloed is en een nare jeugd heeft gehad, doch ook dat overwint ze en tenslotte belandt ze in veilige haven met Wim, een studeerend wonder, die naast zijn studie voor lichamelijke opvoeding nog kans ziet economie te studeeren en te slagen ook! Maryke heeft het niet makkelijk met haar Je mooi voorgestelden schilder met schrik niet.... een langen, golvenden baard! Tante Muis is een ideaal, die altijd tijd heeft voor gesprekken met haai- diverse pensionnaires en nooit driftig of kriebelig wordt en die zich wel eens wat al te boekachtig uitdrukt, zoo b.v. als ze tegen Maryke zegt: „Ik dacht het wel, je hebt iets droomerigs in je wezen. Je houdt van kunst en mooie dingen, in één woord, je smaak en je aanleg getuigen van 'tlciteit!" Het boek is overigens vlot lees- r en gezellig. „In gelijke pas", door A. M. Naclie- nius-Roegholt. Gebr. Kluitman. Alk maar. 111. Hans Borrebach, Wt is wel het aardigste boek van mevrouw achenius. dat lk tot nu toe onder de oogen 'v< gehad. Het ietwat gewrongene onnatuur- Jke ln gesprekken, dat bij haar vorige meis- "boeken v.el eens hinderen kon. is uit dit "k verdwenen; het is een prettig, vlot ver van een meisje uit Indië, ondergebracht bij u lieve grootmoeder en een wat strenge te. Feitelijk is de knapst geteekende figuur net boek die van tante Reina. de wat stugge 'Jw met het groote hart, verbitterd door een "pe teleurstelling, waar ze zelf de oorzaak was en daardoor een beetje oude-jonge- irouw-achtig; een vrouw, die haar llerde r net nichtje Clari moeilijk toonen kan des te inniger beleeft. Alleraardigst is het gezin van de gemoede- £e tante Lou, bij wie altijd alles kan. die ■n nooit boos maakt en waar Clari een heer- k tweede thuis vindt in haar vacanties. Uit end is het conflict in Clari's hart als het ende zusje Toto uit Indië komt en aan k« de keuze wordt gelaten of het je bU oma en tante Reina zal komen in nen of dat zij er zal blijven, n ^larl tenslotte tante Reina's roman tot n goed einde brengt en zelf haar roman be- niet neef Daan zal elk meisje met toe- ende spanning lezen. Skboek waarin de verschillende problemen boeiend behandeld en afgewikkeld ..De Prins van Mosslna", door Walter Thomson. Uitg. Gebr. Kluitman, Alkmaar. 111. Pol Dom. boek met een intrige, zoo goed gevon- 200 spannend verteld, dat niet alleen _ens er van zullen genieten. De schrijver -rLw1! lang aan de Peperkust van Nigera tot z 6n kent de toestanden daar van -hiiifeferprins A^nl keert na een vijf-jarig *Tdp Engeland, waar hij te Oxford stu- v naar zijn geboorteland Mossinia terug tin vflHet€en midden ln de verwikkelingen, 't ppn jde oud Nabbl Adani, voortgekomen Mnh 0ud vorstengeslacht, is destijds door ^JPic^mmedanen van de troon gestooten en ~kpp 8eworden. Juist als Percy Adani qo rt.ls de andere kroonpretentent, Man- Ir*1* 1)6218 met intriges en geweld zijn ?<e troon veilig te stellen, wanneer de Uweliiv- Emir, een stokoud baasje dat et JJ8 "^er loopen kan, zal zijn overleden, nut varFiïpt de getegenheid van de terug- Ahpirt ercy Adani aan om z(Jn ontevre- :«r Co*Jn,et bet huidige bewind te toonen. llchtPt de to^ns geteekend tusschen de --s eri ^uropeesche ideeën van den jongen ht jo-c P'imitieve opvattingen van zijn J°e-j°e. priesteres, die vol zit raPPi2 plmzlnnlB® riten en bijgeloovigheid. eri ie 26ker door oudere jongens te appre- de verhouding tusschen den presi dent en diens secretaris en hun optreden tegen den ouden Emir geeft een aardig kijkje achter de schermen van de Indische bureaucratie, werkelijk geestig en nooit geforceerd. Vermakelijk ook de omgeving bij den kroon prins thuis. Zijn armzalige kamer, vol oude rommel op verkoopingen door papa gekocht en zoo verschillend van zijn inrichting in Oxford. Een typische figuur Tim Bloomer, die een eigen godsdienst heeft uitgevonden, een men gelmoes van Christen- en heidendom; hij krijgt veel aanhangers en doopt met animo, bU voorkeur in rivieren vol krokodillen, van wege de lokale kleur. Het boek is boordevol spannende avonturen en ze worden verteld met kleurigheid en zon der overdrijving, die den indruk wekken dat de schrijver niet maar zoo wat aan het fantasee- ren is geslagen, maar met kennis van zaken spreekt. Natuurlijk eindigt het goed. maar de spanning blijft tot de laatste bladzijde. Het boek schijnt uit het Engelsch vertaald te zijn, al staat dit niet op het schutblad vermeld. De Langerud kinderen in den winter, door Marie Hamsum uit het Noorsch door Claudine Bienfait, III: Pol Dom. Het eerste boek over de Langerud kinderen heeft in Holland zulk een welverdiend succes gehad, dat de uitgevers er goed aan deden het vervolg ook te brengen. Het is een frisch. aar dig verhaal over een troepje kinderen en hun dieren in Noorwegen. Levendig beschreven is Einar. de 8 jarige, die altijd „ergens pijn krijgt als hij leeren moet". De manier waarop deze kinderen praten en handelen, hun uitlatingen, het is alles even natuurlijk en echt. Prachtig dat simpele Kerstfeest met kleeren, die ze toch noodig hadden, als cadeau, met de voorpret, de verkleedpartij, heel het eenvoudige, blije gezinsleven daar in dat verre Noorden. Er is veel in dit boek dat onze kinderen misschien eens tot nadenken zal brengen over hun bevoorrecht plaatsje onder de zon; de Langerud kinderen ontberen veel wat hier vanzelfsprekend lijkt, maar ze hebben weer andere genoegens, die hier ontbreken. Er zit humor in dit boekje, een zeldzaam iets in kin derlectuur, die nogal eens lijdt aan een tekort daaraan. Kostelijk is bijvoorbeeld het hoofd stuk over „verkenners". Öla heeft er een boek over gelezen en zal nu zijn broers en vriendjes wel eens even bijbrengen wat daar allemaal aan vast zit. Ze stichten een „kattenpatrouille" en Ola leert hun, dat meisjes plagen nu af- geloopen is. „Je moet ze op de handen diagen" staat in het boek en Je moet b(j elke gelegen heid „wees bereid" zeggen en oude vrouwen manden afnemen en die dragen. De meeningen over goede daden loopen nogal uiteen, tot het hun maar het veiligste voorkomt om altijd te doen wat je het liefst zou laten". Een heeriyk boek voor kinderen van 8 tot 14. De zon breekt door, door Truus Eygenhuyzen. Uitg. Gebr. Kluitman, Alkmaar. III. M. Bosch v. Draken- stein. Een klein, eenvoudig dorpskind. Marleentje, dat in een winkeltje woont, wordt hier zonder overdrijving beschreven. Marleentje is een zacht toegewijd kind. altijd klaar om anderen te hel pen en altijd boordevol fantasie. Die fantasie is altijd aan het werk. als ze de vloer schrobt voor moeder of in de zon zit te breien, ze droomt telkens weg en ziet de wonderlijkste dingen gebeuren. Zweeft een vliegmachine boven haar hoofdje, onmiddellijk droomt ze dat het toestel naast haar neerdaalt bij het varkenshok en dat de piloot zegt „Marleentje Dirksen, lk kom je halen. Aarzel niet, mijn kind!" En dat kleine, nijvere bijtje dat altijd bezig is moeder te helpen en zingend ploetert en boent, vindt een vriendinnetje in Gerrie van de villa, waar ze zich met haar heele warme hartje aan hecht. We leeren het gezin van Marleentje kennen, de brave, verstandige ouders en ook de familie van Gerrie. En natuurlijk ziet Marleentje Gerrie zooals ze denkt dat ze is en vol dweepende toewijding kijkt ze naar haar op. Tot ze als hulpje van de dienstbode op de Bremstruik. Gerric's huis, komt en daar tot haar diepe teleurstelling ontdekt, dat haar vriendinnetje zoo heel anders is dan ze gedacht had: een, nukkig, stug kind, vol kuren en driftbuien. Dan begint. Marleentje's moeilijke taak en ze zet er al haar krachten op om Gerrie anders te maken en het lukt haar ook. Een fijn boekje, dat zonder opzettelijkheid een goede moraal bevat. Een jongen van de zee, door C. Wil- keshuls. uitg. Kluitman Alkmaar, geïll. door Hans Borrebaoh. De ware geschiedenis van een lastigen jongen Rienus Ruig. die onder verstandige leiding een behoorlijk mensch wordt. De schrijver, Wllkes- huis, kent jongens door en door, daarom is dit boek zoo voortreffelijk. Het begin ls al zoo goed en natuurlijk met de strafregels schrijvende Rienus die „geen sprinkhanen in de inktpot mag stoppen". We krijgen een heele reeks ondeugende avonturen van Rienus mee te maken en het begint er een beetje op te lijken of Rienus de schrik van het dorp zal worden. Tot een tact volle jonge onderwijzer „De Bill" opvolgt, den jongen op een heel andere manier aanpakt en hem tot- werken krijgt. Rienus begint langza merhand leuk te vinden om zijn werk netjes te doen en zijn schriften niet vol inktvlekken te maken en het komt zoo ver, dat hij rooi meester wil werken „tot de stukken er af vliegen". Het gevolg is een met succes afgelegd eindexamen Mulo en plaatsing op de Zee vaartschool. Ik heb zoo'n idee. dat Wilkeshuis, de schrij ver. dien onderwijzer van Rienus heel goed gekend heeft en daarom de historie van dezen aardigen eerlijken jongen zoo levendig heeft kunneng even. Een puik Jongensboek. NIEUWE UITGAVEN. Verschenen bij: W. P. van Stockum en Zoon. den Haag: Egyptiana, Reisbrieven uit Egypte, door W. van Bemmelen. Deze reisbrieven verschenen in de dagbladen het Vaderland en het Alg. Handelsblad. J. B. Wolters. Groningen: Voor de praktijk, Taaileesboek voor de hoog ste klasse der Lagere School, Kopscholen. Vak scholen en Vervolgcursussen, door T. v. d. Have. Neuland. Deutsches Lesebuch fürs Zweite Jahr, Herausgegeben von dr. C. Brouwer und dr. G. Ras. Nieuwe leercursus voor de Fransche Taal. door Albert Dory en A. Wepster: Oefeningen II. De invloed van Klimaatveranderingen op de Oudste Geschiedenis van Italië. Rede uitge sproken bij de aanvaarding van liet ambt van bijzonder hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Leiden op 28 Oct. 1938 door dn H. M. R. Leopold. Vragen en Schijnvragen over Ruimte en Tijd. Een toepassing van den wiskundigen denk vorm. Rede uitgesproken bij de aanvaarding van het ambt van buitengewoon hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool te Delft op Vrijdag 28 Oct. 1938, door dr. D. van Dantzig. N.V. Uitg. Mij. „Kosmos". Amsterdam: In de serie „Weten en Kunnen", Nieuwe Reeks: Fotografeeren. door W. C. van Dijk. Kamer- en Volièrevogels, door M. M. Backus van Geffen. Hoe leer ik zwemmen? door dr. K. H. van Schagen. Fotografeeren van Kinderen, door W. C. van Dijk. Opvoedingsmoeilijkheden van lederen Dag. door Dra. Sis Heyster. Met een voorwoord van prof. dr. F Roels. N.V. Hollandia-Drukkerjj. Baarn: Serie Tooneelfonds Comoediax onder leiding van H. van Wermeskerken Er kwam een man. blijspel in drie bedrijven, door Hans Verkerk. PREDIKBEURTEN. VOOR ZONDAG 13 NOVEMBER. Benthuizen Ned. Herv. Kerk: Voorm. half- tien en nam. 6 uur, ds. Bieshaar. Geref. Gem.: Voorm. halftien en nam. 6 uur, ds. Stuivenberg. Bodegraven Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien (H. Doop) en nam. 6 uur, ds. Klüsener. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 6 uur, ds. Dam. Evang. Luth. Kerk: Voorm. 10 u.. ds. Gronloh. Geref. Gem.: Voorm. halftien en nam. 6 uur, leesdienst. Evangelisatiekring „Bodegraven", Beursge bouw: Nam. halfzeven, de heer J. van Oostveen van Alkmaar. Boskoop - Ned. Herv. Kerk: Vm. half lO.ds.J.C. van Apeldoorn; nam. 6 uur, ds. M. Ottevanger. beiden van Leiden. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 6 uur, ds. Petersen. Chr. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 6 uur, ds. Kleisen. Rem. Geref. Gem.: Voorm. 10 uur, ds. Hoen der daal. Geref. Gem.: Voorm. halftien en nam. 6 uur, leesdienst. Hazcrswoude Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien en nam. halfzeven, ds. P. L. Kiehl. Geref. Kerk: Voorm. half tien en nam. half acht, ds. Heuzenveldt. Hoogmade Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Vrielink, (Voorb. H. A.). De Kaag Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien, ds. Fortgens van Voorschoten. Kalwijk-aan-den-Ryn Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien en nam. 6 uur. ds. Warmolts. Geref. Kerk: Voorm. half tien en nam. 5 uur. ds. Meyerlng. Koudekerk Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien en nam. halfzeven, ds. Van Binsbergen. Geref. Kerk: Voorm. half tien en nam. half zeven, ds. Haspers. Leiderdorp Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. half zeven. ds. Streeder. Kinderkerk (Kerklaan 2)Voorm. half elf. de heer R. v. d. Hoek. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. half zeven, ds. Dijk. Leidschendam Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Vermet. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Boukema. Leimuiden Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien, de heer De Groot van Leiden. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam half drie. ds. Aalders. Nieuwkoop Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien en nam. half zeven, ds. A. J. van Wijn gaarden. Rem. Kerk: Nam. 7 uur, ds. L. W. van Wijn gaarden. Geref. Kerk: Voorm. half tien leesdienst; nam. half zeven. ds. Dronkert uit Woubrugge. Nieuw-Vennep Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien, ds. De Vries; nam. half drie, de heer v. d. Meer. Geref. Kerk: Voorm. half tien en nam. drie uur, ds. Smilde. Chr. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 3 uur, leendienst. Noorden Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien, de heer J. Smit van Heemstede. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. half zeven. de heer W. P. J. Zwerver, cand. te Meeden. Noordwijkerhout Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Van Noort. Oegstgeest Groene Kerkje: Voorm. kwart over tien, dr. F. J. Fokkema, jeugddienst. Pauluskerk: Voorm. 10 uur. dr. J. Riemens, van Leiden; nam. 5 uur, J. Streef land Ver. van Vrijz. Hervormden (Willem de Zwij- gerkerk)Voorm. halfelf, ds. P. Eldering van Oegstgeest. RÜnzaterwoude Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien, ds. Jh. Hoeufft van Velzen van Ter- Aar. Chr. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 6 uur, leesdienst. Sassenlieim Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Krijkamp. Geref. Kerk: Voorm. halftien. candiddbt Pop- ma van Oudega; nam. 5 uur. ds. Kuiper. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. De BruIJne (H. Avondmaal en Dankzeg ging). Gemeente Gods: Voorm. 10 uur, Paster Per kins. Valkenburg Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. halfzeven, ds. Veldkamp. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, Voorhout ds. Klomp. Waddinxveen Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien. cand. De Bruin van de Vlist; nam. zes uur, ds. W. Vroegindewefj van Reeuwijk. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. 6 uur, ds. Smidt. Oud-Geref. Gem.: Voorm. halftien en nam. 6 uur, leesdienst. Warmond Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 6 uur. ds. De Bel. Wassenaar Ned. Prot. Bond: Voorm. 10.35 uur, ds. W. F. Zuurdeeg van Groningen. Woubrugge Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien en nam. halfzeven, ds. Doornenbal. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 2 uur, ds. Dronkert. Ned. Prot. Bond: Nam. zeven uur, dr. A. Junod van Wassenaar. Zevenhoven Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien en nam. halfzeven (Voorb. H. A.), ds. Van Harten. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. half zeven, ds heer De Kruif van Barendrecht. Zoetermeer Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. halfzeven, dr. Woldendorp. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. half zeven, ds. Versluys. Geref. Gem.: Voorm. halftien en nam. half zeven, de heer Woestijne te Rotterdam. Vereen, tot verbreiding der Geref. Waarheid: Voorm. halftien en nam. halfzeven, ds. Spelt te Rijssen. Vereen, van Vrijz. Hervormden: Geen dienst. Zoeterwoude Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Eijkema. Zwammcrdam Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur. ds. Lekkerkerker, van Bennebroek (be vestiging van ds. J. J. H. Pop) en nam. 2 uur, ds. Pop. intreerede. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. half zeven, ds. Zwaan. Rem. (Geref.) Gem.: Voorm. kwart voor 10, mej. ds. Giinther. Alle correspondentie betreffende deze rubriek te zenden aan het Bureau van ons Blad of aan den Red. C. de Nie, Soestdijkschekade 162, 's-Gravenhage. Oplossingen binnen drie weken na publicatie, Probleem No. 4152. Zwart 6 sch. op: 7,8, 9, 13, 18, 19. dam op 22. U en Uw rheumatiek liggen samen onder één deken. h. m m m m Wit 8 sch. op: 16. 17, 25. 26. 28. 33. 38 en 43. Probleem No. 4153. Zwart 8 sch. op: 7. 8, 10, 12. 20. 25, 30 en 37. Zwart. Om het Geluk van den Jongen, tooneelspel in vier bedrijven, door Ger Griever. De Wrekende God. detectivespel in vier be drijven. door Ed. Veterman. Verwikkeling in Grand-Hotel, biijspel in vier bedrijven door Robert Neuner Erven J Bijleveld. Utrecht: Over Moeilijke Kinderen, vertellingen uit de praktijk, door Stina Palmborg. vertaald uit het Zweedsch door A. Röntgen. 46 47 48 40 60 Wit. Wit 7 sch. op: 21, 23, 28, 33, 34, 36, en 48. Probleem No. 4154. Fantasie. Zwart 9 sch. op: 5, 7, 8. 9. 10. 13. 19, 24, 29. dam op 48 en 49. Zwart. 1 2 8 4 ff 46 47 48 49 50 Wit. Wit 10 sch. op: 17, 18. 22. 28, 33, 37. 38, 41, 42 en 46. Oplossing probleem No. 4146. Wit: 39—34, 27—22, 18x29. 47x38. Zwart: 30x28. 24x42, 28x17. Wit wint op tempo. Zwart heeft in dit probleem 3 schijven minder, doch op andere voortzettingen van wit, forceert zwart remise. Oplossing probleem No. 4147. Wit: 36—47, 33—28, 31—27, 27—22. 29—23, 24x2, 2x49. Zwart: 21x35, 22x44. 37x48, 17x28. 28x19. 35x24. 48x30. 47—20, 26—21. 49x3. 25x14, 16x27 Goede oplossingen van J. K. Heijl Jr. Slagzetten in de opening. Wit: 1. 34—30. 2. 40—34. 3. 44—40, 4. 33—28. 5 3127. Zwart: 18—23. 20—25. 14—20. 20—24. 15—20? Wit: 6. 28—22, 7. 34—29. 8. 50x39. 9. 40x18. 10. 32x25. Zwart: 17x28. 22x44, 25x34. 13x31. Wit wint schijf 31. Een opening die veelvuldig gespeeld wordt. Wit: 1. 33—28, 2. 31—27. 3. 39—33. 4. 44—39. 5. 28x17. Zwart: 17—21. 21—26. 11—17, 17—22, 12x21. Wit: 6. 33—28. 7. 28x19. Zwart: 19—23. 14x23 (strijd om het centrum). Wit: 8. 38—33, 9. 32—28. 10. 27x38, 11. 33—28. Zwart: 10—14, 23—32 gedw.. 7—12. 20—24. Wit: 12. 37—31. 13. 41x32. 14. 39—33, 15. 42—37 Zwart: 26x37. 5—10. 6—11, 1—6. Wit: 16. 50—44, 17. 28—22, 18. 33—29, 19. 43—39. Zwart: 14—19?, 18x27. 24x31, 27x38. Wit 20. 39—33. 21. 24x5. Zwart: 38x29. PROBLEEMWEDSTRIJD. In deze maand begint onze jaailijksche wedstrijd in het oplossen van problemen. Voor het inzenden van problemen, moei lijke party vraagstukken enz. houden wy ons aanbevolen. Er worden door ons mooie prijzen ter beschikking gesteld. Wanneer U onder de dekens kruipt, blijft Uw rheumatiek niet aan Uw bed staan, al hebt U er 4, 5 of 6. Dacht U nu werkelijk alleen met een groot aantal dekens Uw rheumatisdhe pijnen te kunnen verdrijven? U als leek weet niet beter. U denkt; „Warmte zal mij goed doen". Maar bij de minste afkoeling is de pijn er weer met ver dubbelde hevigheid en te meer, omdat iheumatieklijders door de bij iheumatische aandoeningen optredende storing in de huidfunctie, extra gevoelig zijn voor koude, tocht en vocht. Pak de koe bij de horens en gebruik niet langer lapmiddelen! Ge moet de oorzaak bestrijden en die ligt in een overmaat van urinezuur in het lichaam. Wat ge noodig hebt is een bloedzuiverende kuur met Krusdhen Salts, dat het urinezuur radicaal doet verdwijnen door aansporende werking op lever, nieren en ingewanden. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar •bij alle apothekers en drogisten a f. 0.40, f. 0.75 en f. 1.60 (extra groot pak). 2949 (Ingez. Med.) AALSMEER. Geslaagd concert. Het Chr. Jongedames- en Meisjeskoor van „Dindua" (dir. de heer G v. d Hulst) gaf een concert in gebouw „De Oude Vei ling". Er was veel belangstelling: de groote bioscoopzaal was geheel bezet. De leider, de heer C. Ofman, opende, waarna door de twee koren een mooi liederen-programma werd afgewerkt. Van den zang werd veel genoten, wat het steeds weer opklinkend krachtige applaus wel bewees. Na de pauze werd door de zangeresjes een zangspel „Lentebloemen" vertolkt, waarvan mede èn door den zang. de aankleeding èn schitte rende lichteffecten, heel veel genoten ls. De Chr. Knapenvereeniging „Timotheüs" gaf ter afwisseling eenige voordrachten, 't Een met 't ander een heel mooi geslaag de avond, welke door den heer Ofman ge sloten werd. Samenkomst „Nut en Genoegen". De vereeniging „Nut en Genoegen" gaf haar eersten avond in hotel „De drie Ko lommen". pastoor Zwart, de voorzitter, opende en heette in het bijzonder den spreker hartelijk welkom. Deze, n.I. dr. A. N. J. den Hollander van Amsterdam, sprak over „Het Bergvolk der Appalachen". Deze lezing ls met groote aandacht beluisterd. De bloempjesverkoop ten bate van de Ver. „Kerk en Vrede" heeft een resultaat van pl.m. f.96 opgelverd. HAARLEMMERMEER. Van steiger gevallen. Een bewoner van Hoofddorp, de heer W. J.. was te Uithoorn bezig bij de werkzaam heden van een in aanbouw zijnde woning. Door onopgehelderde oorzaak stortte J. plotsling van den hoogen steiger. De man klaagde over inwendige pijnen. Hij werd naar zijn woning vervoerd, waar genees kundige hulp werd ingeroepen. Dokter N. uit Hoofddorp achtte overbrenging naar dc Mariastichting te Haarlem noodzakelijk, waar denzelfden avond operatief moest worden ingegrepen. Als. afscheid van den heer H. Bokhorst. Met ingang van Dec. a.s. hoopt de heer H. Bokhorst te bedanken als onderwijzer aan de Zondagsschool der Chr. Ger. Kerk le Nieuw Vennep. Daarmee zal een meer aan 40-jarig diensttijdperk als zoodanig worden afgesloten. Hij werd in 1938 door H. M. de Koningin onderscheiden als waar deering voor het werk op Zondagsschooi- gebied verricht. Naar alle waarschijnlijk heid zal zijn zoon. die hem thans reeds terzijde staat, zijn opvolger zijn. Burgerlijke Stand. Geboren: Antonius Petrus Hubertus, Z. van H. C. Kreike en C. C. Kroezen Jacobus Fran- ciscus. Z. van H. L. Tebbens en P. A. M. Bis schop Willem Hendrik, Z. van J. J. West- steijn en A. Hoogenes Cornells. Z. van H. J. Jansen en E. M. Bruneel Jan, Z. van A. Stubbe en T. Spaargaren Jacob Willem Hendrik. Z. van W. F. de Mol van Otterloo en J. H. Scholten Maarten Jacob, Z. van P. C. Oldenburg en C. J. Tolenaars Dirkje Jo hanna. D. van M. Luit en J. D. Barten Maria Catharina Gijsberta. D. van P. van der Vlugt en M. Röling Jan Abraham. Z. van N. Bos en J. J. den Butter Hendrik Adrianus. Z. v. A. Dol en N. Morgenrood. Ondertrouwd: Lijsbertus Bouterse. 22 j. en Geertruida Magdalena de Waard 26 j. Jan van Looy 25 j. en Johanna Stange 28 j. Dirk Piet Jan van de Wal 24 j. en Klasina Beumer 20 j. Pieter Raams 23 j. en Cornelia Catha rina Verlinde 21 j. Gehuwd: Ferdinand öerrit Meder 35 j. en Jacoba Wilhelmina Tollenaar 34 j. Jacobus Johannes Mense 30 j. en Maria Petronella An- tonia de Boer 25 j. Nicolaas Ouwerkerk 21 j, en Grietje Hoogendoorn 21 j. Manus Keij- man 23 j. en Jansje Maartje Schoen 24 J. Cornells de Groot 25 j. en Clazina Wilhelmina Maria Gehrels 20 j. Dirk van de Pol 26 j. en Maria Thomas 25 j. Overleden: Jacob Schouten 74 j.. gem. met W. M. van den Berg Wilhelmus Landwehr Johan 56 j.. geh. met C. Meirmans Cornells Pieter van Reeuwijk 27 j„ ongeh. Boudewijn Rip 76 j.. geh. met A. M. van Beinum. Loop der Bevolking. Gevestigd: B A. M Schilder, Vijfhuizerdyk 148; Jacobus J. Wisker, Vijfhuizerdijk 112; Cor nells Enthoven. Krmsv/eg 313: Pieter Been. Aalsmeerderdijk 275: Christiaan Opzitter, IJweg 115; Gerrit van Coevorden. Manegelaan 3: Pie ter Kleerebezem, Nieuwe Meerdijk 92; Jacobus J. de Wit. Nieuwemeerdijk 195: Johan Th. Ron- nenbergh. Schipholdijk 198. Vertrokken: Jan Pols n. Aalsmeer. Berken laan 215: Heintje van der Bor. Warnsveld C 68; Arneud J. de Vries naar Zeist Platolaan 69; wed. J. van Beusekom naar Oud-Briierland. Westvoorstr. 35; Jacob Wigersma. n. Haarlem, Jansstr. lrd: Egbert G. van Buuren. n. Curacao. Willemstad; Lijda van der Woude. n. Amster dam. Fred. Hendrikstraat 52; Popke Bruinsma, n. Ooststellingwerf, Appelscha 484; Arend Zwiep.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 19