van Vermindering het spoorwegtekort Het fascistisch Italië tegen de Joden Centraal vliegveld gewenscht Vrijdag 11 November 1938 LEIDSCH DAGBLAD - Vierde Biarï GEMENGD NIEUWS Critiek op de spoorweggids Zoo meent een groot aantal Tweede Kamerleden Luchtaanvallen! BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Reeks belangrijke maatregelen Fabrieksbrand te Utrecht. Schade bedraagt ongeveer f. 30.000. Gistermiddag omstreeks drie uur is brand ontstaan in de inzetafdeeling van de machinefabriek der firma Frans Smul ders aan de Croeselaan te Utrecht. Bij het overgieten van olie is een druppel op een heeten inzetoven terechtgekomen, waar door een begin van brand ontstond, het welk niet kon worden gebluscht. Men alarmeerde de brandweer, die er in slaagde uitbreiding van het vuur tegen te gaan. De geheele afdeeling. ondergebracht in een loods, welke gedeeltelijk uit steen en hout opgetrokken was. werd een prooi der vlammen. De in de loods staande ovens werden eveneens geheel vernield. De scha de bedraagt ongeveer f.30 000 en wordt door verzekering gedekt. Ernstige fout van een binnenschipper. Verkeerde boordlichten bijna oorzaak van scheepsramp op het I.Jsehneer. Gisteravond is het instructievaartuig ..Prinses Juliana" van het onderwijsfonds voor de scheepvaart, dat deze week met de leerling-matrozen, die aan boord worden opgeleid, een oefentocht maakt, te Lem mer aangekomen. De kapitein van de „Prinses Juliana", de heer J. Salomons, rapporteerde, dat hii op ongeveer drie miil afstand van de haven van Lemmer, even ten zuiden van het einde van het in uit voering zijnde dijkgedeelte van den noord oostpolder. dat bij Lemmer begint, op het laatste moment een ernstige aanvaring met een klein onbekend gebleven motor schip, heeft voorkomen. De „Prinses Juliana" voer tegen half acht met volle vaart In de richting van de haven van Lemmer. Op eenigen afstand verschenen een rood en een wit licht, die zeer snel naderden, sneller dan van een ln tegenovergestelde richting varend schip verwacht kon worden. Kapitein Salomons Hep naar stuurboord, doch tot zijn groote verbazing werd de afstand van de „Prinses Juliana" ook nadat het stuurboordsein gegeven was angstwekkend snel korter. Ot> slechts eenige tientallen meters afstand bleek, dat een klein motorbinnenvaartuig, dat de beide boordlichten verkeerd ge plaatst had. dwars voor de „Prinses Juliana" wilde oversteken. Door uit alle macht naar stuurboord te wijken en door dat de schipper van het onbekende motor vaartuig op het laatste oogenblik zag. dat het verkeerd ging en toen snel trachtte naar bakboord te wiiken. werd voorkomen, dat de „Prinses Juliana" dwars over het andere schip heen voer. De gevolgen hier van zouden voor het kleine schip catastro- phaal geweest zijn, daar de opvarenden zich in den zeer donkeren avond naar alle waarschijnlijk niet meer hadden kunnen iedden. De kaoitein van de „Prinses Juliana", die verklaarde gedurende de zes tien jaren, dat hii als gezagvoerder van het instructievaartuig van het onderwijs fonds op Zuiderzee en IJsselmeer heeft gevaren, een dergelijke ernstige fout van een binnenschipper nog niet te hebben meegemaakt, heeft den schipper van het onbekende motorvaartuig gepraaid en hem op zijn fout gewezen. Daarop heeft deze zijn boordlichten goed geplaatst. BU HET OVERSTEKEN VAN DEN WEG GEDOOD. Op den rijksweg te Sittard. even voor Geleen. is gisteravond de 50-jarige café houder W. Pelzers uit Geleen. door een personenauto aangereden en op slag ge dood. P. stak te voet den weg over om aan den overkant zijn rijwiel, dat hij daar had neergezet, te halen. De man was ge huwd en vader van vier kinderen. WIELRIJDER LEED AAN TOEVALLEN. Gistermiddag te ongeveer één uur is te Velp op den Amhemschen straatweg, na bij Bronbeek, een doodelijk ongeval ge beurd. De 38-jarige S. Slemkes. zoon van een slager uit Arnhem, fietste in de rich ting Arnhem. Uit tegenovergestelde rich ting kwam een bus van de Geldersche Tramweg Maatschappij. Kort voordat S. de bus zou passeeren. zwenkte hij naar links, waardoor hij vóór de bus kwam. Een aanrijding was onvermijdelijk. S. werd op slag gedood. Zijn rijwiel werd totaal ver nield. en de bus werd beschadigd. Uit het onderzoek is gebleken, dat den chauffeur van de bus geen schuld treft. Het slacht offer leed aan toevallen. ZWEEDSCH STOOMSCHIP TIJDENS MIST BIJ CASTRICUM GESTRAND. Waarschijnlijk hedenavond vlot. Nabij Castricum is hedenmorgen vroeg het Zweedsche ss. „Venersborg" waar schijnlijk tengevolge van den dichten mist gestrand. Het schip behoort aan de Svea- 5jn te Stockholm en onderhoudt een gere- gelden weekdienst op Amsterdam Het was ditmaal op weg van Huil naar Umuiden om daar ijzer te laden bij de hoogovens, terwijl het een kleine hoeveelheid stukgoe deren voor Amsterdam aan boord had. Het schip lag vanmorgen ln 2'/t vaam water en twee sleepbooten van Wijsmuller zijn uit Umuiden uitgevaren om te trach ten het schip vanmiddag bij hoog water vlot te sleeper. GESPAN PAARDEN DOOR MELKAUTO AANGEREDEN. Op den Graafscheweg, nabij de brug over het Maas- en Waalkanaal te Neer- bosch, is gisteravond om zeven uur een gespan, bestaande uit drie paarden, door. een vrachtauto van de melkfabriek „Ku- rena" te Wychen aangereden. Van de drie paarden, eigendom van den landbouwer Al'ccrs te Hatcrt, were! een op slag gedood. Do tweede moest ter plaatse worden afge maakt, terwijl de derde op hol sloeg. Spoe- dig kon men het paard grijpen. Persoon lijke ongelukken hebben zich niet voor gedaan. De aanrijdende auto werd be schadigd. Er was een lek in de gasleiding. En er werd een lucifer aangestoken om het te vinden. Het gebeurde gistermiddag in een per ceel aan de Prinsengracht te Amsterdam. Een juffrouw, die gelijkvloers woont, rook ,n haar kamer een sterke gaslucht. Zij wist, dat beneden in den kelder een metselaar an het werk was en dacht: „die man zal er wel meer van weten. Misschien heeft hij met een scherp voorwerp een gasleiding geraakt. Ik zal hem eens waarschuwen". De juffrouw liep de kelder in. waar ze een nog sterkere gaslucht constateerde. De metselaar, aan wien ze dit vertelde, had wel is waar reeds eenigen tijd een eigen aardige lucht waargenomen maar aan gas zoo zeide hij had hij nog niet gedacht. Toen deed deze metselaar een Zwitser iets heel onverstandigs. Hij ontstak 'n lucifer en ging op onderzoek uit. Plot seling een vlam. een ontploffing en met een hevig lawaai stortte het muurtje, de afscheiding tusschen kelder en stoep, in. De metselaar werd tegen den grond ge slingerd. kreeg vallende steenen in het ge zicht en werd dermate gewond, dat hij in het Binnengasthuis moest worden opgeno men. De juffrouw kreeg geen letsel. keppel wilde per fiets den rijksstraatweg oversteken, zonder richting aan te geven. Op dat oogenblik werd hij gegrepen door een hem achterop rijdende auto. De jon gen was op slag dood. BUITENLANDSCH GEMENGD. VIJF KINDEREN BIJ AUTO-ONGELUK OMGEKOMEN. Vernomen wordt, dat nabij Kaiserlau- tern ln den Palz een autobus ln botsing is gekomen met een auto, waarin zich ze ven kinderen bevonden. Vijf kinderen wer den gedood. JONGEN GAF GEEN RICHTING AAN. Vanmorgen is te Hoogkeppel een ongeluk gebeurd met doodelijker. afloop. De achtjarige E. Minkhorst uit Hoog- ONBEIVAAKTE OVERWEG EISCHT VIER DOODEN. Nabij Paolo de Colle (Italië) Is op een onbewaakten overweg, een boerenwagen gegrepen door een motortrein. Vier per- sonn werden gedood en twee gewond. HET SPIONNAGEPROCES IN DE VEREENIGDE STATEN. Voor het federale hof te New York. dat het spionnageproces tegen de Duitschers behandelt, is gisteren Johanna Hoffman, de kapster aan boord van het mailschip „Europa" verhoord. De verdachte ontken de elke schuld. Zij verklaarde, zonder het te weten, door Schlueter in het spionnage- complot te zijn betrokken. Instellen van een kleine commissie gevraagd. Uit de courajiten had men vernomen, aldus ontleenen w\j aan het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer, inzake de Verkeersfondsbegrooting 1939, dat óe regeering de stichting of het bevorde ren van de stichting van een centraal vliegveld overweegt. Ter verheldering vair het openbaar debat zou men het echter algemeen bijzonder op prijs stel len. indien de minister de Kamer vol ledig zou willen inlichten omtrent het geen de regeering heeft gedaan om tot de stichting van een centraal vliegveld te komen, omtrent den huidigen stand van zaken en omtrent 's ministers op vattingen betreffende deze kwestie. Men bracht in herinnering, dat reeds in 1933 in de Kamer een pleidooi is ge leverd voor een centraal vliegveld. Dat denkbeeld is destijds door de regeering afgewezen op grond van de onderlinge ligging der steden. Welke feiten en overwegingen hebben de regeering tot een ander inzicht gebracht? Is het waar, dat de minister, die voor de stich ting van een centraal vliegveld aan vankelijk op Leiderdorp het oog gericht had, thans aan Schiphol de voorkeur geeft? Zoo ja, welke feiten en overwe gingen liggen aan deze keuze ten grondslag? Sommige leden verklaarden niet in te zien. dat aan een Centraal vliegveld behoefte bestaat en gaven daarom de voorkeur aan handhaving van den be- staanden toestand. De keuze van Schip hol als het eenige vliegveld voor in ternationaal luchtverkeer achtten zij voor Rotterdam volstrekt verwerpelijk, terwijl naar hun oordeel Leiderdorp zoowel van Rotterdam als van Amster dam te ver verwijderd ligt. Deze steden hebben als centra van internationaal verkeer elk aan een vliegveld voor internationaal verkeer behoefte. Overigens merkten deze leden op, dat het binnenlandsch luchtver keer bij de inrichting van een centraal vliegveld ernstig schade zou lijden. Andere leden waren niet zoo vol strekt gekant tegen het denkbeeld, een vliegveld voor het internationale lucht verkeer aan te wijzen. Zij zouden daar mede kunnen instemmen, indien dat eene vliegveld dan ook werkelijk cen traal gelegen zal zijn ten opzichte van dc groote steden. Anders zouden zij aan de hand van den bestaanden toestand de voorkeur geven. Zij erkenden, dat dc voordeelen van concentratie van het in ternationale luchtverkeer kunnen op wegen tegen het nadeel, dat de lucht reizigers voortaan een grooteren af stand over land zullen moeten afleggen. Dit nadeel zouden deze leden niet zeer hoog aanslaan, als het internationale vliegveld gelijkelijk rekening houdt met de belangen van de internationale cen tra Amsterdam en Rotterdam. Van een centraal gelegen vliegveld uit kunnen de afstanden tot deze steden immers betrekkelijk gering zijn en vrij snel worden afgelegd indien de verbindings wegen met deze steden zeer snel ver keer toelaten. Doch Schiphol, aldus deze leden, voldoet aan deze voorwaar de niet. Kiest men Schiphol, dan offert men de belangen van Rotterdam op aan die van Amsterdam, hoewel de eerstgenoemde plaats veel meer inter nationaal georiënteerd is dan de laat ste. Tenslotte merkten zij op, dat, in dien Schiphol wordt gekozen, daarmede tevens vervalt het bijkomstig voordeel, dat wel bereikt zou kunnen worden als •vciderdorp tot centraal vliegveld wordt beslemd, n.l. dat de militaire luchtvaart zou beschikl.en over twee eigen vlieg velden, te weten Waalhaven en Schip hol. Verscheidene leden gaven als hun oordeel te kennen, dat Rotterdam over een eigen vliegveld en wel bij Over- schie moet kunnen beschikken, ze ker wanneer Schiphol, maar ook in dien Leiderdorp als internationaal vliegveld wordt aangewezen. Een ha venstad als Rotterdam kan een vlieg veld niet ontberen. Men klage niet te licht over een teveel aan vliegvelden: Bremen en Hamburg hebben er elk een. rondom Londen zijn er zes. De aanwezigheid van een vliegveld in de onmiddellijke nabijheid van Rotterdam zou ook voor 's-Gravenhage. voor Zee land en voor de Zuid-Hollandsche eilanden van groot belang zijn. Andere leden deelden deze opvatting doch zouden, juist omdat Leiderdorp noch Bodegraven op den duur Rotter dam zullen bevredigen, verre de voor keur geven aan de thans in uitzicht gestelde oplossing. Schiphol moge later zijn ontstaan dan Waalhaven, het is het best geoutilleerde vliegveld van Nederland, heeft het meeste verkeer, is gunstig gelegen en heeft een goeden naam in het buitenland. Bij het in richten van een nieuw vliegveld enkele kilometers zuidelijker, zouden de be langrijke in Schiphol geïnvesteerde ka pitalen verloren gaan. Gevraagd werd, of de minister aan een kleine commissie wil opdragen ©en onderzoek in te stellen naar de meest gewenschte plaats voor de vestiging van een centraal vliegveld binnen de waterlinie. Verkeersfondsbegrooting voor 1939. Aan het voorloopig verslag der Tweede Kamer Inzake de verkeersfondsbegrooting 1939 ontleenen wij het volgende: Sommige leden vestigden wederom de aandacht op de zware lasten, welke op het motorverkeer drukken, waardoor de ont wikkeling van dit verkeer wordt belem merd. In het bijzonder hadden zij bezwaar tegen de hooge benzinebelasting. Andere leden gaven daarentegen in over weging, de benzine zwaarder te belasten met gelijktijdige afschaffing van de motor rijtuigenbelasting. Weer andere leden verzetten zich tegen deze denkbeelden en wenschten den be staanden toestand gehandhaafd te zien. Eenige leden merkten op. dat de gemeen tebesturen vrijwel overal gratis publieke standplaatsen voor de „wilde" bussen ter beschikking stellen. Het is in Amsterdam b.v. zoo, dat de geconcessionneerde bus diensten aan den rand van de stad moeten blijven en de wilde diensten standplaats mogen nemen, waar ze dit verkiezen Ge vraagd werd, of de minister wil bevorde ren. dat aan dit onbillijk verschil in be handeling een einde komt. Met voldoening hadden verscheidene leden gezien, dat het bedrag ter dek king van het tekort van de N.V. Ne- derlandsche Spoorwegen, dat in de be grooting van het verkeersfonds voor 1938 op f. 31 millioen werd gesteld, thans geraamd wordt op f. 22 millioen. Vele leden merkten op, dat de vermin dering van het spoorwegtekort niet zal mogen worden gezocht in middelen, die het aantal werkloozen doen toenemen. Zij zou den het onjuist vinden, indien de werktij den van het personeel werden verlengd Verscheidene leden meenden te weten, dat de N.V. Nederlandsche Spoorwegen al dan niet in samenwerking met de N.V. AT.O. herhaaldelijk beneden den kost prijs vrachtvervoer aanneemt, althans haar, tarieven zoo stelt, dat aan de scheepvaart en het autovervoer het voortbestaan in vele gevallen onmogelijk wordt gemaakt. ZIJ keurden deze politiek af, die schip pers en chauffeurs tot armoede brengt en het spoorwegtckort vergroot. Verscheidene leden wezen er op, dat het aantal ongevallen bij onbewaakte overwe gen hand over hand toeneemt. Er is dus voor den minister en de spoor wegdirectie alle reden, dit vraagstuk op nieuw in den breede te bezien. De opvat ting, dat het belang van den spoorweg bij kruisingen met een rijweg altijd en in alle opzichten voorgaat, achtten deze leden on der de gewijzigde omstandigheden niet langer te verdedigen. Er moet, aldus deze leden, een afdoende oplossing voor het overwegenvraagstuk gevonden worden. De opzet van de alfabetische plaatsen- lijst. die aan den officieelen reisgids der Ned. Spoorwegen is toegevoegd, werd on juist geacht. Het boekje is blijkbaar alleen bestemd om het publiek te doen weten, hoe het zooveel mogelijk gebruik makend van de spoorwegen elke plaats in Ne derland kan bereiken. Men kan er echter niet uit leeren, hoe men langs den kortsten en vlugsten weg zijn doel kan bereiken. Vóór plaatsen, die aan een spoorlijn lig wordt immers nimmer eenige verbin£ I per tram of bus met andere stations opge' I geven, ook al zijn de spoorwegverbindin: I gen met het eigen station nog zoo slecht of al zou men, per trein uit een bepaalde richting komend, een nog zou grooten om weg moeten maken. Gevraagd werd. of niet kan worden alt- gegeven een tabellendienstregeling van alle I treinen, lnterlocale trams en autobussen in Nederland, zulk een dienstregeling zou l mits practisch samengesteld, niet mee; I plaats behoeven in te nemen dan de tri-r'. voordlge. Eerst dan zou het publiek vol ledig worden ingelicht. Vele leden spraken hun voldoening ui', over de activiteit der regeering ten aan zien van den aanleg en de verbetering van I verkeerswegen. Wat in Nederland op dit I gebied geschiedt, kan. naar hun meenin» f den toets van vergelijking met het buiten land doorstaan. Verscheidene andere leden, hoewel ever.- eens van oordeel, dat in ons land op het I gebied van den wegenbouw belangrijk? I werken tot stand zijn gekomen, meenden I toch dat in dit opzicht, mede ln verband I met de groote werkloosheid, nog niet ge-1 noeg wordt gedaan. Wederom werd gevraagd, of de minister I de stichting van een vliegveld voor Zuid-1 Limburg wil bevorderen. Terwijl zoo goedI als alle deelen van ons land door gewr- r telijke vliegvelden op het luchtnet zijn I aangesloten, staat dit meest excentrischI gelegen en dichtbevolkt gebied nog steels I buiten het nationale luchtverkeer. Men I sprak de hoop uit, dat deze minister del totstandkoming van dezen laatsten ontbre-l kenden schakel krachtig zal bevorderen I door leiding en steun te geven aan de po-1 gingen van lagere organen. Beschermt U tegen de gevolgen ral Gil neemt voorzorgen Wgra I brand# ziekte en natuurrampen. I Waarom dan niet tegen het zoo-1 veel ernstiger gevaar uit de lucht? Doe het nog I Nadere inlichtingen verstrekken de seal taris van de afd. Leiden der Ned. Val voor Luchtbescherming, dr. T. Potjewiiil Boerhaovekxan 37, Leiden en de hwt| D. C. Kok, Rapenburg 9, Leiden. GEBOREN: Catharina Clazina Maria. D. van G. v. Wou«l denberg en C. C. M. Molenkamp Petrus, Z, I van P. J. Ravensbergen en P. Sieval Sarc,| D. van J. de Qraaf en S. Kalkhoven. ONDERTROUWD: D. Brieër jm. en J. de Lange jd. A. J. van I Berge Henegouwen jm. 24 j. en A. C. Tett«rw| jd. 22 j. OVERLEDEN: P. Klinkenberg. Vr. 81 j. G. A. Veeren.1 hsvr. van A. Kohlbeck 72 j. M. 6. W. v. d.I Meer. hsvr. van P. Lelyveld 48 J. M. v. Hij»-1 Wed. van P. v. d. Geest 91 j. 2033 Tegen Slapeloosheid. Overspanning. Gejaagdheid. Onrust en Zenuwachtigheid, gebruike men de Zenuwstillende en Zenuwsterkende Mijnhardt's Zenuwtabletten (Inzer. Medl Wie als Joden worden beschouwd. De Italiaansche ministerraad heeft de bepalingen van den grooten fascistischen raad betreffende het Joodsche ras goedge keurd. Als Joden worden beschouwd Italia nen, die geboren zijn uit een Joodschen vader en een Joodsche moeder, ook wan neer zij niet den Joodschen godsdienst be lijden. Als Jood wordt ook beschouwd het kind van een Jodin en een onbekenden vader en van ouders, van wie één van Joodsch ras is, den Joodschen godsdienst belijdt of ingeschreven is ln een Joodsche gemeente. Voorts is aan de gevallen, die door den grooten raad vastgesteld zijn toegevoegd het geval, waarin een van de ouders Joodsch en de tweede van buitenlandsche nationaliteit is. Kinderen Uit dergelijke huwelijken worden als Joodsch beschouwd. TtAil Niet als Joodsch wordt beschouwd een kind rende goederen in steden met een waarde van ouders, die de Italiaansche nationally - landsche zaken worden goedgekeurd. Niet voldoen aan deze laatste bepaling is straf baar met straffen tot drie maanden ge vangenis en boeten tot 10.000 lire. Er zal geen vergunning worden verleend aan per sonen. die in dienst zijn van burgerlijken of militairen staatsdienst, om te huwen met personen van buitenlandsche nationa liteit. Ook Italianen buitenslands zijn on derworpen aan deze bepalingen. De beperking der rechts- en handelingsbevoegdheid. Tenslotte heeft de ministerraad een wets, ontwerp aangenomen, waarin wordt be paald, in hoeverre Joden niet rechts- en handelingsbevoegd zijn. Joden kunnen geen militairen dienst doen: zij kunnen geen voogd of curator over niet-Joodsche kinderen zijn. Zij kun nen geen eigenaar zijn van ondernemingen die voor de defensie werken of meer dan honderd menschen in dienst hebben. Zij kunnen van dergelijke ondernemingen ook geen directeur, administrateur of commis saris zijn. Zij mogen geen grond met een waarde van meer dan 5000 lire of onroe meer in burgerlijke en militaire betrekkin* I gen werkzaam kunnen zijn, noch in de ias-l cistische partij of in de organisaties. welM I daarvan afhankelijk zijn, noch in het ai- gemeen in nationale ondernemingen e.cUl die onder controle of toezicht van den staat staan. Joden zullen evenmin deeii kunnen uitmaken van de leiding van wn-| ken, die nationale beteekenis hebben, en V van particuliere verzekeringsondememin* «en. De buitenlandsche Joöen-1 Buitenlandsche Joden hebben niet meefl het recht een vaste verblijfplaat- te neji ben binnen het koninkrijk, in Lyby 01 I Italiaansche bezittingen in de Aegean Zee. Zij, die zich na 1 Januari 1919 hebbe v gevestigd, zullen deze gebieden binnen dn maanden moeten verlaten. Verzet van' bet Vaticaafc I De nieuwe wet, waarbij het huwelijk tus* I schen een Italiaansch burger van arise i ras met een persoon van een ander r l wordt verboden, wordt door het Vatica i streng veroordeeld. De wet heeft dj* i grooten afkeer verwekt. De Heilige stoel schouwt deze wet in strijd met het c° i cordaat te zijn en heeft besloten by fascistische regeering te protesteeren. Het is duidelijk, dat het Vaticaan hier I van meer dan 20.000 lire bezitten. Een com missie zal de waarde der onroerende goe deren, waarvan geen belasting geheven wordt, vaststellen. Joden mogen voortaan geen huishoude lijk personeel van Italiaansch-,.arisch" ras in dienst hebben. Overtreding wordt ge straft met boeten van 1000 tot 5000 lire. Joodsche ouders kunnen uit de ouderlijke macht worden ontzet, indien blijkt, dat zij Gemengde huwelijken verboden. kinderen die andcren godsdienst bc- De ministerraad heeft verder besloten lijden een opvoeding geven, die niet in huwelijken te verbieden tusschen Italiaan- overeenstemming is met de beginselen van telt bezitten, wanneer een der ouders van Joodsch ras Is en als het kind op 1 October 1938 tot een anderen dan den Joodschen godsdienst behoorde. Wanneer men tot het Joodsche ras be hoort, moet dit aangeteekend worden in de registers van den burgerlijken stand en in het bevolkingsregister. sche onderdanen van „arisch" ras met per sonen van een ander ras. Huwelijken met personen van buitenlandsche nationaliteit moeten door het ministerie van blnnen- den godsdienst dier kinderen of met de nationale gevoelens. Een groot aantal bedrijven zal voortaan neb ia uuiucMjik, uat XIL-U niet afzijdig kon blijven, aangezien I maatregel ln strijd ls met de leer van I kerk en met de bepalingen van het cordaat. Volgens artikel 29 van hetcon daat is een huwelijk, voltrokken ln een w Italiaansche parochies in geheel Italië ls dig en artikel 34 bepaalt, dat de Ita"' sche staat het huwelijk een waa^°;ielj.ke wil geven overeenkomstig de katnon tradities van het volk en het. sacram van het huwelijk volgens de regelen i het canonieke recht erkent. i Volgens de nieuwe wet is een huweiu dat niet voldoet aan de bepalingen deze wet. ongeldig. Het is duidelijk- kerk. die geen onderscheid maakt rassen, doch alleen tusschen godsalen deze bepaling niet kan dulden. hoi I Op het oogenblik ziet men nog niet voor Joden gesloten zijn. Zij zullen niet'deze zaak geregeld zal worden. 2-4

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 14