BINNENLAND HOOFDKOU De uitbreiding der Britsche luchtmacht IEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Vrijdag 11 November 1)31 Vicks Va-tro-nol Stop die ellendige UN/T EMITTEREN, Kingsley Wood geeft bijzonderheden Snellere uitvoering van openbare werken wenschelijk geacht. De Waterstaatsbegiooting. Aan het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer inzake de Water staats beg rooting ontleenen wij het volgende: Vele leden drongen aan op een zoo snel en zoo uitgebreid mogelijke uit voering van openbare werken. Het de partement van Waterstaat kan een be langrijk aandeel leveren in 'de bestrij ding van de werkloosheid, omdat het steeds zeer belangrijke projecten doet uitvoeren en in voorbereiding heeft. Als voorbeelden noemde men snellere uit voering van de groote autosnelwegen en het verbeteren van de afwatering in Westelijk Noord-Brabant. Verscheidene leden achtten het ge- wenscht. dat de verregaande mecha nisatie bij de uitvoering vah openbare werken eenigermate zou worden be perkt, omdat ook daardoor het aantal te werk gestelden grooter zou kunnen worden. Deze leden vroegen tenslotte, of het niet mogelijk zou zijn, groote werken, welke nu in één geheel worden aan besteed, in onderdeelen aan te beste den, opdat ook kleine aannemers zou den kunnen inschrijven. Hierdoor zou. naar zij meenden, de arbeidsspreiding worden bevorderd. Verscheidene leden drongen er op aan, dat in meerdere mate afgescheiden rijwiel paden langs drukke wegen zullen worden aangelegd. Vele leden meenden, dat het politietoe zicht op de naleving van de verkeersvoor- schriften zeer veel te wenschen overlaat, vooral op de buitenwegen. Naar het oor deel dezer leden is het aantal rijksveld wachters en marechaussee, dat in het bijzonder met de opsporing van verkeers delicten is belast, zeer onvoldoende. Vele leden betuigden hun teleurstelling over het feit, dat de rijtijdenwet 1936 nog steeds niet in werking is getreden. De be hoefte aan deze wet doet zich van dag tot dag meer gevoelen. Verscheidene leden waren van meening, dat de mijnarbeiders van den beteren toe stand in het mijnbedrijf nog slechts wei nig baat hebben gehad. De verkorting van den arbeidsduur tot 45 uur per week als overgang tot de veertigurige werkweek voor ondergrondsche arbeiders, waartoe te Genève besloten werd gepaard met loon- compensatie, laat nog steeds op zich wach ten. Deze leden waren er van overtuigd, dat deze verkorting, die een aanzienlijke verruiming van de werkgelegenheid met z'ch zou brengen, thans stellig financieel mogelijk is. Vele andere leden betwijfelden, of ver korting van den arbeidsduur vooralsnog economisch verantwoord moet worden ge acht, gezien de in tal van buitenlandsche kolendistricten geldende regelingen. Van verschillende zijden werd aange drongen op een verder gaande verbetering van de pensioenen, vooral omdat de mijn werkers in het algemeen vroegtijdig in valide worden. De Zuiderzeefonds- begrooting. Instemming met de versnelde inpoldering. Aan het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer betreffende de Zuiderzeefonds-be- grooting 1939, wordt het volgende ont leend: Uit het voorstel, de uitgaven van de be treffende afdeeling met f. 2.652.750 te ver- lioogen. leidde men algemeen met instem ming af. dat de minister de in de troon rede gedane toezegging, dat de verdere uit voering van de drooglegging van den Noord-Oost-Polder krachtig zal worden voortgezet, gestand zal doen. Zoowel voor het beoordeelen van den grooteren omvang der werkgelegenheid, welke in 1939 zal ontstaan, als voor een oordeel omtrent het tot nu toe gevolgde beleid, achtten deze leden het verstrekken van gegevens over 1938 gewenscht. Zij vroegen tevens, of het tempo der werk zaamheden zoozeer zal worden versneld, dat de voor 1939 uitgetrokken bedragen inderdaad zullen worden verwerkt. Vele leden waren van meening, dat er geen re den is om met de inpoldering van de Zui- I delijke polders te wachten tot 1943. Tengevolge van den voortgang der inpol deringswerkzaamheden van den Noordoos- teiijken polder achtte men het noodzakelijk I dat -voor de visschers te Vollenhoven en voor die te Huizen bijzondere maatregelen worden getroffen der tegemoetkoming in de schade, die zij van de afsluiting der Zuiderzee ondervinden. AANLEG VLIEGVELD TE BERGEN. Het werk ligt wegens een geschil stil. De honderden, bij den aanleg van het militaire vliegveld te Bergen werkzame ar. beiders zijn nagenoeg allen plotseling ont slagen. Het ontslag ging gisteren in en zou gelden voor onbepaalden tijd. Een geschil over de loonen tusschen de genie en de directie der Beton Mij. Trio schijnt de ooreaak van het ontslag te zijn. Een laag klei bliikt dieper te zitten, dan was berekend en de meerdere kosten van het weggraven daarvan wil de aannemer verhalen op het rijk waartegen hei rijk zich verzet. Het graven geschiedt door boeren tegen een uurloon van 70 cent. De aannemer wil van het rijk nu 71 cent per uur hebben. Msb. De toekomstplannen der N. Z. H. R. M. Onderscheidingen uitgereikt. ZESDE LUSTRUM PERHU.IPUNAN INDONESIA. De politieke organisatie „Perhimpunan Indonesia" van de Indonesiërs in Neder land zal op 10 December a.s. haar 6e lus trum vieren. Deze viering zal plaats hebben in het A.M.VJ.-gebouw. Leidscheplein, Amster dam. In verband hiermede is er een eere comité gevormd bestaande uit de heeren: K. R. M. H Woerjoningrat (voorzitter van de Partij Indonesia Raja), A. K. Gani (voorzitter van de Gerakan Ra'jat Indo nesia'. R. Oto Iskandardinata (voorzitter van de Pasoendan, lid van den Volksraad), E. Kupers (voorzitter van het N.V.V.. lid van de Tweede Kamer), dr. Z. Stokvis (oud-inspecteur van O. en E. van Ned. Indië), mr. Mendels (oud-lid van de Eerste Kamer), R. M. A. A. Koesoemo Oetoyo vice-voorzitter van den Volksraad, oud regent van Japara), M. H. Thamrin (lid van den Volksraad, voorzitter van de Na tionale fractie in den Volksraad), M. Soe- tardjo (voorzitter van den Bond van Indonesische Bestuursambtenaren, lid van den Volksraad), R. P. Soeroso (voorzitter van den Bond van het Indonesisch Over heidspersoneel, lid van den Volksraad), Ki Hadjardewantoro (leider van de Taman Siswo-schoien). EEN RAPPORT INZAKE MIDDENSTANDS VRAAGSTUKKEN. Vrijzinnig Democratische inzichten. Een commissie uit den Vrijzinnig demo- cratischen bond bestaande uit de heeren J. Schilthuis voorzitter-, mr. L. C. van Dam, M. Kropveld, W. D. Niestadt, A. Overduin, H. C Sprenger en dr E. J. Tobi, leden en mr. H. C. Oud, secretaris, heeft een rapport uitgebracht omtrent middenstandsvraag stukken. De commissie bepleit daarin een spertijd van bijv. twee jaar voor iedere oprichting of uitbreiding van warenhuizen, eenheids prijsmagazijnen en filiaalbedrijven, gevolgd door een vergunningsstelsel, waarbü de vergunning slechts kan worden verleend, indien vaststaat, dat de goederen, welke het aanvragende bedrijf wenscht te ver- koooen, door het kleinbedrijf niet op be vredigende wiize worden aangeboden of dat op andere gronden aan de oprichting of uitbreiding behoefte bestaat en dat zulks den middenstand niet zal schaden. De commissie bepleit voorts een perma nent verbod van café's, res'aurants lunch rooms, reisbureaux, ambachtsbedrijven (zooals het kappersbedrij f en postagent schappen in grootwinkelbedrijven. Bepleit wordt voorts om. wettelijke rege ling van het ventersbedrijf bestrijding der uitwassen van het cadeaustelsel, verbod van merkartikelen beneden den daarop door den fabrikant vermelden prijs en uit breiding der ouderdomsverzorging DE LUSTRUMVIERING VAN HET ROT- TERDAMSCH STUDENTENCORPS. Gisteren zijn in de aula van de Neder landsche Handelshoogeschool te Rotterdam de interne feestelijkheden ter gelegenheid van het vijfde lustrum van het Rolter- damsche Studentencorps ingeleid met een rede van den rector van het Rotterdam- sche studentencorps, den heer J. M. Feh- mers. Hierna recipieerde de Senaat. BOTERNOTEERING. De commissienoteering voor Nederiand- sche boter is gisteren vastgesteld op f. 0.76 per K G. BOTERHEFFING. Het bedrag van de heffing en de steun- uitkeering op boter is behoudens tusschen- l-ijdsche wijziging, voor de week van 10 tot 17 Nov. vastgesteld op 76 ct. per KG. Naar aanleiding aan het 114-jarig be staan van de Noord, en Zuid-Hollandsche Redding Maatschappij, hadden wij een on derhoud met den secretaris der Mij., den heer H. Th. de Booy. Over de plannen dei N.Z.H.R.M. deelde hij ons het volgende mede: De technisch-adviseur van de N.Z.H.R.M. prof. Vossnack te Delft is bezig met het ontwerp van een nieuwe motorstrandred- dingboot, van 9'/i m. lang. Er zullen twee booten van het nieuwe type worden gebouwd. De eerste De President Steyn een geschenk van dr. Hendrik Muller te den Haag, is bestemd voor Egmond aan Zee, ter vervanging van de daar gestationneerde roereddingboot. De tweede een geschenk van de Nederland- sche schooljeugd wordt te Scheveningen gestatlonneerd. In beide plaatsen wordt een nieuw bootenhuis gebouwd en voor de mo- torreddmgboot te Scheveningen wordt een nieuwe waterdichte motortractor, die den fieren naam van „Zeeleeuw" zal dragen, ge kocht. De stations de Krim en Cocksdorp worden samengevoegd, waardoor de roci- reddingboot van de Krim kan worden afge voerd. Voor het nieuwe station zijn een motortractor en een reddingwagen noo- dig. De regeering zal op Texel in werkver schaffing een weg doen aanleggen van het nieuwe bootenhuis naar de Westkust van j Texel. De 21 jaar oude motorreddingboot C, A. den Tex te Harlingen vraagt dringend om vervanging. Dit wat betreft het program ma tot 1940. Daarna zullen nieuwe booten- huizen voor Katwijk aan Zee, Noordwijk, Zandvoort, Wijk a./Z de Koog Oosterend TerschellingNes (Ameland) en Schier monnikoog worden gebouwd. Met deze ver nieuwingen is een bedrag van f.400.000 ge moeid. Wij hopen, aldus de heer de Booy, in staat te zijn deze plannen vóór 1945 te kunnen verwezenlijken. Onze uitstekende bemanningen en ijverige plaatselijke com missies verdienen alleen met het allerbeste en meest betrouwbare materiaal te wer ken. Maar er zijn gelukkig vele Nederlan ders, die beseffen, dat de N.Z.H.R M. ge steund dient te worden. Dat bewijst b.v. het nieuwe station Terschelling waar een bootenhuis is gebouwd en een nieuwe mo- torstrandreddingboot ,de Nlcolaas Marius, is gestationneerd. Bootenhuis en redding boot zijn vrijwel geheel bekostigd door twee onbekende, milde gevers, die f. 50.000 be schikbaar stelden. Vandaag op haar verjaardag heeft de N.Z.H.R.M. onderscheidingen aan redders uitgereikt. Te Scheveningen, voor de befaamde red ding van de opvarenden van de Sch. 102 op 9 October j.l. kreeg de schipper van de „Zeemanshoop" M. J. de Bruin, de groote gouden medaille van de N.Z.H.R.M., aan A. P Kramer, motordrijver van de „Zeemans hoop" is de kleine gouden medaille uitge reikt. De zilveren medaille ontvingen: J. Dijkhuizen, A. Toet, O. M. Klaasen, C. DEZE NIEUWE 1 DRUPPELS VER- LICHTEN UW vHOOFD DIRECT Wanneer Uw hoofd verstopt is, doe slechts een paar druppels Vicks Va-tro-nol in de neusgaten. Bijna oogenblikkelijk kunt U weer vrij ademen. Direct als U het gebruikt, welt U als het,ware de tintelende geneeskracht die zich snel door de neus kanalen verspreidt. Het belemmerende slijm wordt verwijderd, de zwelling der slijmvliezen vermindert en het schoonhouden der. neusholte wordt erdoor bevorderd. U haalt weer frisch en aangenaam adem. Voorkom óók vele verkoudheden! Maar dat is niet alles. U kunt vele verkoudheden geheel voorkomen, wanneer U Va-tro-nol bij het eerste waarschuwende niezen gebruikt l Het is 1 speciaal gemaakt voor de "gevaarzóne" in den neus, waar de verkoudheden ontstaan. Tijdig gebruikt, helpt Va-tro-nol de natuur bij het afweren van infecties, zoodat daardoor menige dreigende verkoudheid in de kiem wordt gesmoord. Dl BONDOENOOT VAN VICKS VAPORUI 2940 (Ingez. Med.) HET NEDERLANDSCH TOONEEL. 700ste Boefje avond. Maandag 14 November wordt ln den Leidschen Schouwburg een buitengewone voorstelling gegeven ter herdenking van het feit. dat mevrouw Annie van der Lugt Melsertvan Ees voor de 700ste maal ..Boefje" speelde. Het mag als een zeld zaamheid gekenschetst worden, indien een stuk ln Nederland honderd maal wordt opgevoerd. Stukken, die vijfhonderd maal opgevoerd worden, komen op een kwart eeuw voor, maar het getuigt van een onge- knend diepen indruk, dien stuk en spel bi) publiek moeten maken, wil een opvoering 700 maal plaats vinden. Aldus ls het geval met Brusse's Boefje. Is dit succes zeer zeker aan de kwaliteiten en den inhoud van het stuk te danken, niet minder vind', deze triomphtocht van zuiver nationalr kunst haar oorzaak ln het sublieme spel van mevrouw Annie van der Lugt Melsert- van Ees, die voor de zevenhonderdste maal de rol heeft gecreëerd, die in de historie der Nederlandsche tooneelspeelkunst onaf scheidelijk en glorieus verbonden zal zijn aan haar naam. Grootveld en G. Groen. Allen ontvingen een getuigschrift in lijst. Te Ameland zijn uitgereikt: de zilveren gesp op de zilveren medaille (met getuig schrift i aan Botte Ney, L. Kanger en S. de Jong en de bronzen medaille aan G. Lap, J. de Jong, G. Bruins en D. Borsch. MR. J. H. DE CRANE t In den ouderdom van 69 jaar is te Zeist overleden mr J. H. de Crane. Sinds 1917. na zijn praktijk als advocaat en procureur in Lochem te hebben neergelegd, bewoog mr. de Crane zch uitsluitend op philantro- pisch gebied. Gedurende meer dan 25 jaar was hij o.m. voorzitter der provinciale vereenigine tot bestrijding der tuberculose in Gelderland. Vele jaren maakt hij deel uit van den raad van commissarissen der stichting Oranje Nassau's oord. Zijn bijzondere toewijding had de uitzending van zwakke kinderen. Sedert de oprichting der centrale commis sie voor uitzending van Nederlandsche kin deren naar buiten (Kinabu) in 1918 was hii Denningmeester dezer vereeniging en sinds 1921 tevens secretaris. Wegens zijn verdiensten od het gebied der tuberculose bestrijding werd de heer de Crane eenige Jaren geleden benoemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau. DE HEER MÜHLSTAFF 75 JAAR. Heden herdenkt de heer Mühlstaff, voor zitter van den Nederlandschen Bond van Hotel-, Koffiehuis- en Restauranthouders en Slijters, te Leiden zijn 75en verjaardag. Aanvankelijk was de heer Mühlstaff in het bouwvak werkzaam, doch hij begaf zich later in het restauratie-bedrijf. Op 4 De cember 1913 werd hij bestuurslid van den afdeeling Den Bosch van genoemden bond, terwijl hij in 1916 werd gekozen tot bonds raadslid voor den kring Den Bosch. In 1934 werd hij op het bondscongres tot algemeen voorzitter gekozen als opvolger van den heer W. F Ris en als zoodanig leidde hij in 1936 het befaamde congres te Amster dam, vervolgens het congres te Nijmegen en laatstelijk het succesvolle congres te Enschede. Het jongsl-verschenen nummer van het bondsorgaan wijdt aan den jubileerenden voorzitter een waardeerend hoofdartikel. NEDERLANDSCH CREDIET AAN FRANKRIJK. Voor f100 millioen schatkistbiljetten overgenomen. De heeren Mendelssohn en Co., Amster dam en de Nederlandsche Handel Maat schappij N.V., hebben met medeweten, doch zonder medewerking van de Neder landsche Bank een bedrag van f. ÏOO.OOÓ.OOO schatkistbiljetten van den Franschen Staat overgenomen. Deze schatkistbiljetten hebben een loop tijd van drie maanden en kunnen, naar keuze van de Fransche regeering, viermaal telkens voor een periode van drie maanden worden verlengd. De biljetten luiden in guldens. De te rugbetaling zal naar keuze van den houder geschieden in guldens of ln goud. Tijdens het voortgezette debat over het adres van antwoord op de troonrede is gis- ren in het Britsche Lagerhuis de nationale defensie en met name de versterking der luchtmacht besproken. Namens de regeering wees Kingsley Wood er op, dat de nationale verdedi ging nog verder versterkt zal worden, terwijl hij mededeelde, dat eind Octo ber j.l. in totaal 13.670 recruten in de Royal Air Force waren opgenomen, het geen evenveel is als in de vijf jaren, vóórdat tot de uitbreiding werd beslo ten. Bovendien zal de recruteering worden voortgezet, om tegemoet te ko men aan de toenemende eischen, welke thans worden gesteld. Momenteel worden er 12.000 piloten en 23 000 soldaten en jongelieden opgeleid, ter wijl deze aantallen vóór het besluit tot ver sterking van de luchtmacht, circa 3000 en 3100 per jaar bedroegen. Ook de vrijwilligers reserves zijn aanzien lijk uitgebreid en ongeveer 2000 piloten worden thans opgeleid. Het aantal waarnemers bedraagt thans 13.000, hetgeen 6000 meer is dan in April Jl. De verschillende cijfers voor de lucht macht samenvattend, zeide Kingsley Wood, dat het geregelde personeel van de luchtmacht sinds Maart 1931 van 69.500 officieren en manschappen tot bijna 85.000 is gestegen en hij schatte, „dat, als de recruteering met denzclf- den spoed wordt voortgezet als tot nog toe het geval is geweest, de Britsche luchtmacht in Juhi a.s. over 100.000 man kan beschikken. Met nadruk verklaarde Kingsley Wood, dat tot uitvoering van het tegenwoordige en toekomstige program nog groote aan tallen manschappen noodlg zijn. Betreffende de luehtbarricaden door mid del van ballons captifs en de uitbreiding i van deze wijze van verdediging tegen lucht 1 aanvallen tot de provincie, zelde Kingsley Wood, dat het niet in het openbaar belang was, mede te deelen, waar de nieuwe bal lon-barricaden zullen worden aangebracht, doch wel wilde hij mededeelen, dat de re cruteering van vrijwilligers hiervoor wordt voortgezet en dat ln bepaalde provincieste den trainingsdepots zullen worden inge richt, waarvan er vele reeds ln den aan staanden zomer in gebruik gekomen zullen kunnen worden en alle tegen het einde van het volgende jaar. De luchtvaartindustrie, aldus sir Kingsley W#od is den laatsten tijd aanzienlijk uit gebreid en werkt thans op volle kracht. De afgeloopen twee jaren Ls het werk ln deze industrie meer dan verdubbeld. Er wordt gestreefd naar standaardisee ring van het vliegtuigtype en er worden orders op groote schaal geplaatst met het doel het aantal verschillende types te ver minderen. Ongeveer 3500 firma's zijn thans werk zaam voor het luchtvaartministerie. Boven dien heeft het ministerie zich de diensten verzekerd van eenige van de grootste ln- dustrieele organisaties in het land bulten de eigenlijke luchtvaartindustrie. Ten aanzien van de orders, welke de re geering in Canada hoopt onder te bren gen, verklaarde Kingsley Wood, dat hij hoopte, dat de onderhandelingen spoedig beëindigd zullen zijn, waardoor Engelands potentieele sterkte aanzienlijk zou worden vergroot. Betreffende de ln de Vereenigde Staten bestelde vliegtuigen merkte Kingsley Wood op, dat de eerste leverantie van deze oefen en verkenningsvliegtuigen de volgende maand zal plaats vinden en dat hij hoop te, dat de order van vierhonderd toestellen ln de eerstvolgende twaalf maanden zal worden uitgevoerd. Samenvattend zeide Kingsley Wood te gelooven, dat het uitgebreide program ma van 1750 vliegtuigen van de eerste linie in Maart van het volgende jaar zal zijn voltooid, terwijl de regeering thans al haar aandacht besteedt aan de uitvoering van het in Mei j.l. aan gekondigde programma, volgens het welk de luchtmacht tot verdediging van het moederland over 2730 vliegtuigen van de eerste linie zal beschikken, ■- wijl de luchtmacht overzee en sterkte zal hebben van vijfhonderd vliegtuigen. Bovendien zal de luchtvloot van de marine worden uitgebreid. De productie van vliegtuigen is momen teel veel groot r dan eenige maanden ge leder,. De afg.ioopen maand was de pro ductie vijftig procent hooger dan in Mei J.l. Bovendien zal de productiemogelijkheid nog progressief worden verhoogd, zoodat vergeleken met Mei j.l. de productie in Mei van het volgende jaar een vermeerdering zal te zien geven van 150 procent met kans op nog grootere uitbreiding in de toekomst. Een sterke luchtmacht, aldus vervolgde Kingsley Wood, hangt echter niet alleen af van de hoeveelheid vliegtuigen van de eer ste linie, doch ook van toestellen van de meest moderne constructie en van een luchtvaartindustrie, welke aan alle eischen voldoet en met een groote productiecapa citeit. „Wat gedaan is en wat er gedaan zal worden, aldus spreker, kan worden afgeleid uit de mededeeling. dat de luchtvaartbe- grootlng in het loopende jaar van 120 mil lioen, het volgende Jaar circa 200 millioen pond sterling zal bedragen. En verwacht mag worden, dat het daaropvolgende jaar de begrooting weer hooger zal zijn." „Daar onze herbewapening hoofdzakelijk defensief ls, aldus vervolgde spreker, is de grootste zorg besteed aan de vervolmaking van het jachtvliegtuig, dat den aanvallen den bommenwerper in de lucht moet be strijden. In dit verband zijn er aanzienlijke vorderingen gemaakt. Het aantal vliegtui gen. dat momenteel in bestelling is of dat besteld zal worden krachtens de nieuwe voorstellen, zal in totaal vijf- tot zesdui zend bedragen. De strijdkrachten overzee worden even eens uitgebreid, Indien zulks noodzakelijk mocht blijken. De uitgestippelde maatregelen zullen niet vóór 1941 voltooid kunnen zijn, doch zij zullen tot gevolg hebben, dat onze kracht ook vóór dien tijd gestadig toeneemt. Bij alles wat we doen, aldus besloot Kingsley Wood, worden we door geen an dere overwegingen geleid dan die, om het land te voorzien van een goed verdedi gingssysteem, waarop het land recht heeft. Onze politiek van eenzijdige ontwape ning heeft gefaald en nooit kunnen we er opnieuw toe overgaan. We herstel len slechts de gebreken in onze lucht verdediging en door dat te doen, zullen we stappen ondernemen, welke wellicht zullen leiden, tot wat de wereld zoo dringend noodig heeft, namelijk dc be perking van de bewapening door mid del van overeenkomsten. Ik geloof, dat met alle stappen, welke we doen, om onze verdediging sterk te maken, we in feite veel zuilen bijdragen tot de be reiking van het doel, dat we allen wen schen te bereiken, namelijk vrede en goe den wil onder de naties'. (Toejuichingen). Het Britsche ministersbezoek aan Parijs. Chamberlain heeft medegedeeld, dat Ha- 'Ifax en hij met het grootste genoegen de ■eer vriendelijke uitnoodiging der Fransche .egeering hebben aanvaard en van 23 tot i 25 November een bezoek aan Parijs zullen brengen. Hij zeide, dat de Britsche staats lieden van de gelegenheid gebruik hopen te maken, om met de Fransche ministers den internationalen toestand te bezien in het licht der laatste gebeurtenissen. Op een vraag van Henderson, antwoord de Chamberlain, dat het naar zijn meening niet in het algemeen belang zou zijn, in dien de regeering een opsomming gaf van de vraagstukken, die zij denkt te bespre ken, Vansittart zal de reis niet meemaken. Op de vragen, of deskundigen van het ministerie van buitenlandsche zaken en Sir Horace Wilson zouden meegaan en ot het koloniale vraagstuk zou worden bespro ken, gaf Chamberlain geen antwoord. Op een vraag van Attlee over de voorge stelde besprekingen tusschen Joden en Arabieren heeft Mac Donald geantwoord, dat het voorstel behelst, dat eenerzijds ver tegenwoordigers der Arabieren in Palestlns en de naburige landen en anderzijds ver tegenwoordigers van de Joden zouden wor den uitgenoodigd. Wat de naburige staten betreft, heeft de Britsche regeering zich ln verbinding ge steld met de regeeringen van Egypte, Irak, Saoedie. Arabië, Jemen en Transjordanlë. Het ligt niet in de bedoeling, dat verte genwoordigers van Syrië en Libanon ge hoord worden, doch men zal in nauw con tact met de Fransche regeering blijven. Het recht van het weigeren van personen die verantwoordelijk gesteld worden voor de terreur, moet de regeering toepassen ten aanzien van den groot-moefti van Jerusa lem. Allereerst zal de regeering afzonder lijke besprekingen voeren met de Arabie ren en de Joden. Wellicht zal daaruit een conferentie tusschen de drie partijen ont staan. Ook het leger paraat. Inskip heeft verklaard, dat Engeland thans over voldoende zeldzame metalen en verder materieel beschikt om een langdu- rigen oorlog vol te houden, Indien het on gelukkigerwijze hierin verstrikt zou raken. De groote industrieën hebben hiervoor op bewonderenswaardige wijze gezorgd, zon der dat op de beperkte markt van deze waren een prijsstijging merkbaar is ge weest, terwijl behalve een mededeeling jn het Lagerhuis, hieraan geen ruchtbaarheid is gegeven. Inskip gaf vervolgens bljzonderheocn over het programma der landsverdediging Hij zette uiteen hetgeen reeds tot stand gebracht en toonde aan hoe de uitgaven toenamen. De regeering heeft het voorde tot versnelling van de bewapening bestu deerd. Het leger heeft groote voorraden munitie en petroleum opgeslagen en o productie van vuurwapens en nrunn' neemt in snelheid toe. Inskip is overtuigd, dat wanneer het pro gramma voltooid zal zijn, het Huis geen ro den zal hebben om van meening te zij dat de landsverdediging niet voldoen.$%a om zorg te dragen voor de veiligheid e den vrede.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 10