BINNENLAND Het economisch beleid der regeering LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 9 November 1938 Derde Blad No. 24117 ^X-^th-T.-Üllll AU VIN BLANC FERWERDA I II U IV 79sfe Jaargang V estigingseischen te zwaar GEMENGD NIEUWS Teraardebestelling van mr. L. C. Besier. Buitengewoon groot was gistermiddag op Oud Eik en Duinen te Den Haag de be langstelling voor de begrafenis van het stoffelijk overschot van mr. L. C. Besier, ln leven oud-procureur-generaal bij den Hoo- gen Baad der Nederlanden. In den rouwstoet waren medegekomen de ministers van justitie, mr. Goseling; de president van den Hoogen Raad, jhr. mr. Rh Eeith; de procureur-generaal bij den Hoogen Raad, mr. W. J. Berger; de raads heer in dat ooilege, mr. dr. J. Donner; de advocaat-generaal, mr. Wijnveldt; de grif fier, mr. Kist; de president van het ge rechtshof te 's-Gravenhage. mr. Jelling- haus. enz. Een schat van kransen dekte de baar. i Reeds geplaatst in een gedeelte van onze vorige oplaag). Als eerste spreker trad naar voren de minister van justitie, mr. Goseling. Gedurende betrekkelijk zeer korten tijd heb ik, aldus spreker, het persoonlijk voorrecht gehad. mr. Besier van nabij te kennen. Dat was ongeveer het laatste Jaar van zijn ambt. Mr. Besier heeft in zijn I Jeven een merkwaardig rijken overvloed van talenten en gaven gehad, die hij dienst baar maakte aan de hoogste Staatsbelan- gen. Op deze plaats past een woord van I dankbaarheid voor al hetgeen hij heeft i geseven. Dankbaarheid heeft voojal ook de regeering jegens mr. Besier. die in zoo veel iiooge functies den lande heeft ge diend, in het bijzonder het departement van justitie. Mr W. J. Berger, procureur-generaal bij I den Hoogen Raad zeide, dat den over ledene een verstandig hart en een groote geest waren ten deel gevallen. Mr. Besier heeft met zijn gaven gewoekerd en nam derhalve in de wereld van het recht een biivondere plaats in. Dr J. C. A. Fetter sprak namens de Remonstrantsche gemeente, van welke mr. Besier lid is geweest. Namens de studievrienden van den over- ledene sprak nog mr. A. J. Labouchere. Bij de groeve dankte de oudste zoon voor I de belangstelling. Het jubileum van de Handels Hoogeschool te Rotterdam. Groot aantal sprekers. In de openbare senaatsvergadering ter Ihrdenking van het vijf en twintig jarig l 'staan van de Nederlandsche Handels- Imgeschool te Rotterdam, heeft de rector lugnificus gistermiddag, nadat de beide I ministers het woord hadden gevoerd, hen bedankt voor hun goede wenschen. Verder deelde^ prof. Sneller mede, dat I ct minister van onderwijs hem vóór den I invang van deze vergadering heefb medegedeeld, dat hij benoemd is tot rid der ln de orde van den Nederlandschen I Leeuw. De rector magnificus beschouwde I deze onderscheiding als een groote eer vobr den senaat van deze hoogeschool en I bij verzocht den minister van onderwijs am H. M. de Koningin zijn eerbiedigen I dank over te brengen. De ministers verlieten hierop de zaal. Prof. Sneller deed hen "uitgeleide, waarna de vergadering werd voortgezet. De burgemeester van Rotterdam, mr. I Oud, sprak woorden van gelukwensch nimeru het gemeentebestuur. Namens de colleges, die deze Hooge- I tchool besturen sprak mr. R. Mees. Prof. Losecaat Vermeer (Amsterdam) venschte de Nederlandsche Handels- I hoogeschool geluk namens alle Neder- llandsche universiteiten en hoogescholen. I Prof. dr. J E. de Quay, rector magnificus Iran de Tilburgsche hoogeschool; prof. de 1 Quay, namens den Tilburgschen senaat; I prof. dr. P. C. Flu, rector magnificus van I '1 Leldsche universiteit; prof. Bokhorst, I a's vertegenwoordiger van de universiteit han Pretoria; de heer J. Fehmers, rector van het Rotterdamsch Studenten Corps I tn mej. E. Snel], presidente van de Rot- [krdamsche Vrouwelijke studenten ver eniging, hebben hiema nog het woord I tevoerd. Alle sprekers lieten hun woorden I vergezeld gaan van cadeaux. I De rector magnificus, prof. Z. W. Snel- I hr, heeft met een enkel woord zijn diepe 1 erkentelijkheid geuit voor de bijna over- I helpende bewijzen van hartelijkheid. I In een nevenzaal hebben velen daarna Ihun gelukwenschen aangeboden aan den I rector magnificus en den president- I curator, die met hun secretarissen reci- I fleerden. Geschiedt dit niet, dan kan deelneming beter achterwege blijven. Wat dit punt betreft, verklaarden vele leden geenszins gerust te zijn. Zij hadden daarbü het oog op de gevolgen van het conflict ontstaan tusschen den commissa ris-generaal van deze tentoonstelling en den tentoonstellingsraad voor bouwkunst en verwante vakken. Verscheidene leden gaven uiting aan hun ontstemming over de houding van den commissaris-generaal, doch zij meenden, dat ook de Regeering in dezen niet vrij uit gaat. Zii konden zich niet onttrekken aan den indruk, dat de vertegenwoordiging van de beeldende kunstenaars bij de voorberei ding van de Nederlandsche deelneming van den beginne af was genegeerd. Bijzonder onaangenaam waren deze leden getroffen door de mededeellng dat het aanbod van den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen om in het ge rezen conflict zijn bemiddeling te verleenen was afgestuit op het. oordeel van den com missaris-generaal. dat het oogenbllk voor bemiddeling toen al voorbij was. Krachtig drongen deze en andere leden er bij de regeering op aan alsnog overleg met den tentoonstellingsraad te bevorderen. Eenige leden hadden den indruk gekre gen. dat de Nederlandsche inzendin» niet op hoog peil zal staan ZU meenden, dat het geheele peil van wat Nederland zal bieden, aanmerkelijk verhoogd zal kunnen worden, indien het besproken conflict zoo spoedig mogelijk uit den weg geruimd wordt. „Gooi-Express" rijdt gratis. Maar hoelang zal dat duren „-..fGKSWiïtó. VEREENIGING VAN LEDERWAREN HANDELAREN „KOLECO". Te Utrecht werd de herfstvergadering van de vereeniging van lederwarenhandelaren .Koleco" gehouden De voorzitter, de heer Ten Cate, sprak in zijn openingswoord zijn voldoening uit over den groei der vereeniging en heette in het bijzonder welkom den afgevaardigde van de vereeniging van lederwarenfabrikanten, den heer Van der Pluym. die in zijn ant woord de noodzakelijkheid van een goede samenwerking bepleitte. Drs. Tupker hield een inleiding over de positie van het grootbedrijf en de afweer- maatregelen, waarover men beschikt. Hij kwam tot enkele conclusies op grond waarvan hij beschermende maatregelen van de regeering eischte. In de middagvergadering, die van huis- houdelijken aard was, kwam aan de orde een voorstel om te trachten den termijn van uitverkoopen en opruimen gewijzigd en verkort te krijgen. Het bestuur kreeg op dracht in deze de noodige stappen te doen. De wilde busdienst AmsterdamHilver sum v.v. rijdt weer! Eergistermorgen nog was het den exploitant verboden gratis passagiers te vervoeren van Amsterdam naar Bussum en Hilversum en omgekeerd, maar gistermiddag heeft hij een officieele toestemming hiervoor gekregen. Maandag kwam de „Gooi Express" met haar gratis meerijdende passagiers niet verder dan de grens van de gemeente Amsterdam Gister. middag echter bracht zij haar passagiers van de Ceintuurbaan in Amsterdam naar het hartje van de forensenstad Hilversum. Maar gratis, heelemaal gratis. Dat was de uitdrukkelijke voorwaarde, waarop de pro cureur-generaal. mr. A. Baron van Ha 'n Schotel die wat tijd vraagt, maar waarmee ge als gastvrouw eer inlegt. Want ge weet, de liefde van den man Dit bijzondere recept ligt nu in onze zaken voor U beschikbaar. Geheel gratis! On ze bijzonder aan? bevolen wijn hier bij is; srto^aden0dieSnsrrenhertteenPl,^enn ^36 CHATEAU DES EOUGERES, LA BRÉDE, HAUT goeding, in welken vorm ook" zoo luidde GRAVES(Propriétaire Baron de Montesquieu) n de officieele tekst van de voorwaarde, diero 11 Ar\ lil aan het verleenen van de vergunning werd prachtige droge witte Bordeaux tl. 7.4U per tlesch. Ik ben zoo vertelde ons de eigenaar van de Gooi-Express direct naar den procureur-generaal gegaan en ik heb hem gevraagd op welken rechtsgrond het mij verboden was gratis passagiers te vervoeren De procureur-generaal heeft zich toen in verbinding gesteld met het Departement van Justitie en ook mijn rechtskundig ad viseur is in Den Haag geweest. Het resul taat hiervan is geweest, dat de Minister heeft gezegd geen bezwaren te hebben tegen gratis vervoer, mits dan ook geen enkele vergoeding, in welken vorm ook. werd geaccepteerd. En onder deze voor waarde mocht ik weer rijden. Ik heb die voorwaarde aangenomen en gistermiddag hebben twee bussen den uurdienst tusschen Amsterdam en Hilversum hetvat. Onderweg j worden de wagens geregeld aangehouden, i Dan komen politie-ambtenaren in den wagen en wordt den passagiers gevraagd of ze zonder vergoeding meerijden. En wan neer allen de vraag bevestigend hebben be antwoord. worden de namen van twee pas sagiers genoteerd en mag de bus verder rijden. Tot zoover de exploitant van de Gooi- Express. die den moed niet opgeeft en zeer optimistisch is ten aanzien van de verdere ontwikkeling van dezen strijd. En intusschen profiteert het,publiek van deze gratis verbinding dankbaar. Reeds gistermiddag en gisteravond hoewel het gratis vervoer nog niet algemeen bekend kon zijn waren de bussen steeds voor twee-derde bezet. 2607 (Ingez. Med.) Openbaar debat dr. Dijt contra Regeeringscommissarie. DS. VAN DUYL UIT DE POLITIEK. Naar de Arbeiderspers meldt zal ds. Van Duyl, het vroegere lid der N.S.Bdie later zelf een partijtje heeft opgericht, een be roep naar de Ned, Herv. Kerk te Ooster- Blokker iN.H.) aannemen Dit zou insluiten dat hij zich niet langer met de politiek bemoeit. Tweede Kamer over het algemeen tevreden. Verschenen is het voorloopig verslag der Tweede Kamer over de begrooting van Eco nomische Zaken Verscheidene leden begonnen hun be schouwingen met het uitspreken van hun vertrouwen in het regeeringsprogram. zoo. als dit in de troonrede en vooral in de millioenennota tot uiting komt. Verscheidene andere leden konden niet inzien, dat in het economische beleid der Regeering, dat voor ons land tot dusverre allerminst bevredigende resultaten heeft opgeleverd, thans een principieele wijziging zou zijn gekomen. Voor optimisme scheen hun geen goede grond aanwezig, Eenige leden waren van oordeel, dat het economisch beleid nog steeds wordt be- moeilykt, doordat een werkelijk eensgezin de leiding ontbreekt. Huns inziens is dit een gevolg van de tegenstrijdige opvattin gen van minister Colijn eenerszljds en van minister Steenberghe anderzijds. Als een tweeden factor die de economische politiek belemmert beschouwden zij de systemati sche „Hetze", die door bepaalde groepen van onze bevolking wordt gevoerd tegen onzen besten afnemer, het Nationaal-Socia- listische Duitschland. Vele andere leden waren van meening dat van zulk een .Hetze" geenszins sprake is. Dat de omvang van het handelsverkeer met Duitschland in de laatste jaren sterk is afgenomen is uitsluitend te wijten aan twee factoren. In de eerste plaats aan het steeds toenemende streven naar autarkie in dat land en in de tweede plaats aan de omstandigheid, dat voor hetgeen ons land aan Duitschland levert niet op normale wijze, doch slechts langs den weg der Eenige leden zouden gaarne inlich tingen ontvangen omtrent het mone taire beleid, dat de regeering wenscht te voeren. Vele leden verklaarden zich volstrekt afkeerig van elk experiment om het prijspeil in ons land te beïnvloeden door de waarde van den gulden ten op zichte van andere valuta's te doen dalen. Verscheidene leden verzochten de regee ring bil de bevordering van den export in het bijzonder te willen letten op de belan gen van de agrarische bedrijven, speciaal van den tuinbouw. Gaarne zou men worden ingelicht om trent de plannen der regeering ten aanzien Uitnoodiging van de commissie tegen de rundveeteelt-beperking uit een aantal landbouworganisaties. Naar wij vernemen, heeft de commissie uit de samenwerkende boeren-organisaties, welke afschaffing van de rundveeteelt-be perking voorstaan, besloten om den regee- ringscommlssaris voor Akkerbouw en Vee houderij, den heer S. L. Louwes. benevens dr. Ir. M. D. Dijt te Haarlem, uit te noodi- gen, hunne standpunten, resp pro en con tra, inzake de kalverteelt-beperking te wil. len uiteenzetten in een openbare debat vergadering onder neutrale leiding. Ten aanzien van den regeeringscommis- sarls overwoog de commissie bii het doen van haar verzoek, dat deze zeer dikwijls qualitate qua spreekbeurten vervult in openbare vergaderingen met debat van landbouw-organisatles zoodat zij in dit geval geen principieele bezwaren tegen het verzoek aan dezen overheidspersoon kon zien. De heer Dijt heeft zich reeds bereid verklaard. Tot de commissie zijn oa. toegetreden de Bond van Melkveehouders, de Ned. Ver van Veeweiders en -mesters, de Bond van Land bouw en Maatschappij, de Ver. van Actie tegen de Veebeperking en de Chr. Bond van kleine zelfstandigen alle te zamen tellende ruim 30.000 leden. Hbld. DE „LUBETA-193S" TOT 15 NOVEMBER VERLENGD. Wegens groote belangstelling uit alle deelen des lands. Wegens de zeer groote belangstelling uit alle deelen van het land voor de ln het voormalige Tesselschade-ziekenhuis te Am sterdam gehouden luchtbeschermingsten- toonstelling „Lubeta-1938", heeft het comi té besloten de tentoonstelling te verlengen tot en met 15 November a.s. Tot nu toe Is de tentoonstelling door meer dan 20.000 personen bezocht. VOORLEZING AKTEN DOOR AMBTENAREN BURGERLIJKEN STAND. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft ten vervolge op zijn rondschrijven van 12 Juli II. op verzoek van den mi nister van Justitie het volgende ter ken nis van burgemeesters en wethouders ge bracht: Bij genoemd rondschrijven werd er op gewezen, dat aan het voorschrift van arti kel 21 van het Burgerlijk Wetboek nopens voorlezing van akten van den Burgerlijken van de economische samenwerkin» tusschen ®tan<t 3311 verschijnende partijen, mitsga Nederland en Nederlandsch-Indië i ders aan de getuigen, stipt de hand dient te Eenige leden uitten de klacht, dat de totworden gehouden. Intusschen Is gebleken. heden gevolgde practijk uitwijst, dat bij de ordeningspogingen de belangen van den handel onvoldoende tot hun recht komen. Verscheidene leden bepleitten krachtiger steun van de regeering voor onze havens. Zü zouden willen vernemen, wat de Regee ring voornemens is verder tot steun aan de havens te doen. dat bij voltrekking van meerdere huwelij ken achtereenvolgens, van den ambtenaar moeilijk kan worden gevergd, dat hij de akten zelf voorleest. Met het. oog hierop kan er in worden berust, dat de ambtenaar van den Burgerlijken Stand, indien hier aan dringende behoefte bestaat, de huwe lijksakten in zijn tegenwoordigheid en Nederland en de tentoon stelling te New-York. Het conflict met den tentoon stellingsraad voor de Bouwkunst. Aan het voorloopig verslag van de Twee- Me Kamer over het wetsontwerp tot wijzi- I ëin» en verhooging van het tiende hoofd- Ijtuk i Economische Zaken der Rijksbegroo- '391 wordt het volgende ontleend. I Het voorstel om het bedrag uitgetrokken clearing betaling verkregen kan worden. y,°°r de kosten van deelneming aan de Zoowel de aangekondigde uitbreiding van I Wereldtentoonstelling te New York in 1939, IJeverhoogen tot f. 1.000.000, vond geen on verdeelde instemming. Sommige leden be- ISel<len een uitgave van bijna 1 Va mulioen (immers Ned.-Indië draagt ook |n°' bijna f. 500.000 bii) voor dit doel wel het Instituut der Exportcredietverzekering als het voornemen om tot het toekennen van exportpremies over te gaan werd door vele leden toegejuicht. Een deel van hen betwijfelde echter of het beoogde doel, een belangrijke uitbreiding van de werkgelegen- J^antwoord is Gaarne zouden zii van den heid wel bereikt zal worden. v nister een uiteenzetting ontvangen van; Kon men vriiwél algemeen met de plan- I he 'een met dit zeer hooge bedrag zal wor- I A '"UP I !J verricht. 1 tin andere leden waren met de regee- limt van oordeel, dat Nederland op deze IÏÏ"instelling niet mag ontbreken, al ware slechts met het oog op de economische I t»H 1Eanda en dat het uitgeven van groote I 'm? en v00r d't do€' onvermijdelijk is, al I min t<len zi' dat' de oorspronkelijke ra- 1 Vei 00 sterlt zal worden overschreden SU» üan ecll'er °ok al ho' mogelijke I toed'11 moeten worden om ons land zoo I mogelijk voor den dag te doen komen. nen der regeering tot bevordering van den export instemmen, verscheidene leden meenden dat de voorgenomen verhooging van invoerrechten met dit streven naar verruiming van den export onvereenig- baar is. Andere leden betuieden hun volle in stemming met de rich'ng. waarin de plan nen der regeering op dit gebied zich be wegen. Verscheiden leden waarschuwden nog maals tegen te hooge verwachtingen van het streven naar industrialisatie. ivens re aoen. m urgeuwooruigneia en Voor hetgeen de Regeering ten behoeve pnder zijn verantwoordelijkheid doet voor- .1J j»-s ,i IP'TPn Wrvrvr oon oceict«H+ T_Ti van den middenstand gedaan heeft en voor hetgeen zij voornemens is alsnog te doen. hadden vele leden waardeering Sommige leden, die in de voortdurende uitbreiding van het grootbedrijf een ernstig gevaar voor een gezonde ontwikkeling en zelfs voor het voortbestaan van den Mid denstand zagen, waren van meening, dat door overheidsmaatregelen de uitbreiding van hef grootbedrijf gedurende een aantal jaren dient te worden stopgezet, ten einde den Middenstand tijd te laten zich te weer te stellen Andere leden zouden tegen den hier bepleiten maatregel ernstig bezwaar hebben. Verscheidene leden hadden den in druk, dat de vestigingseischen te hoog worden opgeschroefd. Van de noodzakelijkheid in 1940 een be- lezen door een assistent. Hiertegen schijnt, gelet op artikel 21 van het Burgerlijk Wet boek. geen overwegend bezwaar te be staan. daar de met voorlezing belaste per soon. dan geen zelfstandige rol vervult, maar geacht kan worden te zijn het instru ment van den dienstdoenden ambtenaar. In alle andere gevallen zullen de ambte naren de akten zelf dienen voor te lezen. HET CENTRALE VLIEGVELD. In de gisteravond gehouden vergadering van de kamer van koophandel voor Haar lem en omstreken is besloten een adres te zenden aan de regeering. waarin verzocht wordt Schiphol aan te wijzen als centraal vliegveld, aangezien de belangen van het district, der kamer daarmede ten zeerste gediend zijn. Met de stichting van het cen- trale vliegveld op een andere plaats zou de drijfstellmg te houden^ waarvan de kosten Kamer zich slechts dan kunnen vereenigen. byna f.500 000 zullen bedragen waren ver- indien daardoor het landsbelang gediend scheidene leden geenszins overtuigd. wordt Verscheidene leden meenden, dat een wettelijke regeling van het landbouwonder wijs wenschelijk is. Van verschillende zijden werd opnieuw aangedrongen od spoedige indiening van een ontwerp natuurbeschermingswet. Eenige leden verzochten den Minister krachtige maatregelen te willen nemen tegen misstanden bij het vangen van vin ken door vinkenclubs. in het bijzonder in Zuid-Limburg. Met bevreemding hadden verscheidene De malversaties bij de Nederl. Middenstandsbank te Maastricht. De voortvluchtige procuratiehouder gearresteerd. Eenigen tijd geleden hebben wij gemeld, dat de procuratiehouder N., werkzaam bij het filiaal te Maastricht van de Nederland sche Middenstandsbank voortvluchtig was. N. zou. naar men ons uit Maastricht meldt aan zekeren M. W.. een vroeger te Maas tricht verblijf houdenden Pool, een zeer aanzienlijk crediet hebben verstrekt. Dit crediet zou N. hebben gedekt door verkoop van een aantal bij de bank gedeponeerde effecten. W. is eenigen tijd geleden naar d,e Ver. Staten vertrokken, N. wilde hem VSigen, doch werd niet toegelaten. Bij zijn terug keer in Le Havre is N., verdacht van ver duistering, gearresteerd. Zijn uitlevering is inmiddels aangevraagd. Daarna zal het on derzoek te Maastricht worden voortgezet. Naar men ons verder meedeelt, zou W. zich op een zakenreis in Amerika bevin den. Zijn adres is bij de Middenstandsbank bekend en de directie heeft zich telegra fisch met hem in verbinding gesteld. W. zal binnenkort naar Nederland terugkeeren. N. zou bij zijn verhoor door de buiten- landsche politie hebben bekend malversa ties te hebben gepleegd, zoowel ten nadeele van de Middenstandsbank als ten nadeele van W. De malversatie's zouden een bedrag van f. 485.000 beloopen. (N.R.Ct.) MOTORRIJDER WERD VERBLIND. Doodelijke aanrijding was het gevolg. Gisteravond omstreeks zes uur is aan de Lange Leegte te Veendam, de aldaar wo nende mevr. Detz, door een motorrijwiel aangereden en op slag gedood. De vrouw liep naast een kinderwagen, welke een buurmeisje voortreed. Uit de richting van de stad naderde een motorfiets, waarvan de bestuurder, iemand uit Veendam. naar aJle waarschijnlijkheid verblind werd door de lichten van een uit tegengestelde rich ting komende personenauto. De motorrijder reed de vrouw aan met bovenstaand noodlottig gevolg. Na de aan rijding sloeg het motorrijwiel over den kop, doch de bestuurder bleef ongedeerd. JONGETJE ONDER EEN AUTOBUS. Gistermorgen is het zesjarig zoontje van de familie J. Kloosterhuis te Zljldijk 'bij 't Zandt, in Groningen) bij het oversteken van den weg door een autobus gegrepen en op slag gedood. BUITENLANDSCH GEMENGD. DE WARMSTE NOVEMBERDAG SINDS MENSCHENHEUGENIS. Terwijl gisteren uit vele deelen des lands berichten ontvangen werden over regen of sneeuw, aldus meldt de correspondent van de „Times" uit New-York, steeg de tempe ratuur aldaar tot 73 graden om 2 uur des middags en tot 75 graden om 3 uur. Dit was verreweg de hoogste temperatuur, die op dien datum ooit in New-York is opgetee- kend. DE REDDING VAN DE OPVARENDEN VAN DE SCH. 102. Huldiging bemanning van de „Zeemanshoop". Vrijdag as. des middags om half vier. zal in café-restaurant Splendid aan den Bad huisweg te Scheveningen. de uitreiking ge schieden van de onderscheidingen, die door leden kennis genomen van het besluit der het bestuur van de Noord- en Zuid-Hol- Regeering to' verplaatsing van het Rijks- landsche Redaingmaatschappij zijn toege- landbouwproefstation voor het onderzoek kend aan de bemanning van de motorred- van veevoedermiddelen, enz van Wagenin- dingboot „Zeemanshoop". van het station DE PRINS VAN TRIVULZIO VERMOORD. Gisteravond is te Milaan op straat de 69- jarige prins Luigi Aleberico Trivulzio, door een 40-jarige vrouw met vijf revolverscho ten vermoord. De vrouw, Maria Antonietta Lazzarini genaamd, is gearresteerd. De prims behoorde tot de oudste Mila- neesche adel. Zijn gemalin is hofdame van de koningin-keizerin en zijn dochter is hofdame van de prinses van Piemont. HOTELPERSONEEL IN STAKING. Het personeel van bijna alle hotels en restaurants te Oslo is gisteravond in ver band met loon- en arbeidskwesties in sta king gegaan. INVOERCONTINGENT VOOR BOTER IN BELGIF.. Wij vernemen van bevoegde zijde, dat de Belgische regeering voor invoer gedurende deze maand een globaal contingent van in totaal 100.000 K.G. heeft vastg?;tc!o' Het aandeel van Nederland bedraagt gen naar Maastricht, waar het zal worden Scheveningen der N.Z.H R.M voor de red-[hierin 27' procent. De betreffende hoeveel- onderz"b"acht bii het rijksproefstation voor ding van negen opvarenden van den logger heid moet uiterlijk 30 dezer in België wor- meststoffen. I Sch. 102 op Zondag 9 October J.l. |den ingevoerd.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 9