Uit de Rijnstreek LEIDSCH DAGBÜD - Tweede Biad Woensdag 9 November 1938 De Belgische premier Spaak in moeilijkheden Gouden jubileum van den heer W. Noordenbos Men hoopt een uitweg te kunnen vinden SPORT «AIKI ALPHEN. Voorstel van den heer Joh. Godthelp. Onze plaatsgenoot de heer Joh. Godthelp die verleden week promoveerde tot theol. candidaat te Utrecht, zal as. Zaterdag in de Wilhelminakerk te Utrecht zijn voorstel houden onder voorzitting van prof. dr. S. F. H. J. Berkelbach v. d. Sprenkel. Geslaagd te Amsterdam voor het exa men Apothekersassistent mej. N. van Nood alhier. Door de A. R. kiesvereeniging alhier werden op de groslijst voor de verkiezing van leden der Prov. Staten geplaatst bur gemeester P. A. Colijn. wethouder G. M. Hemgreen en het raadslid, den heer A. den Ouden alhier. - De heer Seh. aan den Gouwsluissche- weg deed bij de politie aangifte van het feit, dat men zijn 9-jarig zoontje had mis handeld. Bij onderzoek bleek de dader een Jeugdig woonwagenbewoner uit het woon wagenkamp. Gistermiddag werd in de Emmalaan een driewielige bakfiets, geladen met brood door een personenauto omver gereden en bijna totaal vernield. Een juffrouw die pas seerde wist gelukkig nog bijtijds terzijde te springen, waardoor erger werd voorko men. De betrokken bestuurder deed toezeg ging de schade te zullen vergoeden. KOUDEKERK AAN DEN RIJN. Vergadering der Vrqk, Burgerwacht. In de O. L. School hield de Vrijwillige Burgerwacht een vergadering, waarin bur gemeester Kwint den nieuwen commandant den heer H. P Didden, met een toepasselijk woord installeerde en tevens een 4-tal nieuwe leden beëedigde. Wegens het be danken van de heeren P. van Veen en H. Baars werden tot bestuursleden gekozen de heeren H. Guldemond en H. Vergunst, die hun benoeming aannamen. Besloten werd bij de eerstvolgende vergadering de bestuursfuncties te verdeelen. Na afloop werd met de schietoefeningen begonnen, terwijl de burgemeester voor stelde dit jaar weer een St. Nicolaaswed- strijd te houden, hetgeen algemeen bijval vond. Overhandiging Kon. onderscheiding. Gisteren herdacht de heer w. Noorden- I bos te Alphen a. d. Rijn, zijn gouden jubi leum als drukker bij de fa. Samsom N.V. aldaar. In tegenwoordigheid van zijn fami lie. collega's en kantoorpersoneel, werd de jubilaris namens de directie door den heer J. B. Samsom hartelijk toegesproken en gecomplimenteerd. waarbij deze in het licht stelde hoe de huidige jubilaris als 13-j. jon gen uit de Martha-Stichting in het bedrijf is werkzaam gesteld en steeds met groote nauwgezetheid, ijver en plichtbetrachting zijn werk heeft vervuld. Deze toespraak ging gepaard met de aan bieding van een couvert met inhoud en een fraai stel meubelen. De burgemeester de heer p. A. Colijn, spelde met een toespraak den jubilaris de bronzen medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau op de borst. Namens het personeel sprak de chef de heer w. v. Thuijl die de aangename verstandhouding schetste eveneens onder aanbieding van een prachtig cadeau, terwijl de echtgenoote van den jubilaris een bloemenmand werd aangeboden. Nog voerde het woord een oud-kameraad en oud-verpleegde der Martha-Stichting de heer Siebel uit Amsterdam en de predi kant-directeur der Martha-Stichting ds. Meijer, die memoreerde hoe de jubilaris als S-j. jongen in deze inrichting was gekomen en steeds tot voorbeeld van andere ver pleegden kon worden gesteld, zoowel in de inrichting zelve als later in het maatschap- pelijk leven. Namens het bestuur complimenteerde hij hem dan ook, terwijl het bestuur hem 's middags aan zijn woning persoonlijk zou komen bezoeken. Diep ontroerd voor zooveel hulde dankte tenslotte de jubilaris, directie, sprekers, chefs en collega's, waarna hü het verdere van den dag in huiselijken kring mocht doorbrengen, waar hem eveneens nog tal van gelukwenschen en andere blijken van ïiredeleven wachtten. Dit is reeds de derde gouden jubilaris bij de firma Samsom te Alphen. LEIMUIDEN. Een hartelijke jubileumviering. In den loop van verleden week mooht mej. M. van den Heiligenberg het feit her denken, dat zij voor 2V, jaar bij het echt paar A. van Egmond als dienstbode in dienst trad. Het echtpaar heeft gemeend dit feit niet ongemerkt te moeten laten voorbij gaan. Ruim een dertigtal gasten werd ge- noodigd om getuige van dit feestelijk ge beuren te zijn. Alle kosten hieraan verbon den namen de werkgevers van de zoo trouwe dienstbode natuurlijk gaarne voor hun rekening. NIEUWKOOP. Het fanfarecorps „Eensgezind". Het plaatselijk fanfarecorps .Hensgezind" bestaat thans 30 jaren, welk feit dezen win ter feestelijk herdacht zal worden. Dit werd besloten op de jaarvergadering, evenals dat het volgend jaar weer zal worden deelgenomen aan een muziekconcours. Het is te betreuren, dat dit corps, dat zooveel voor andere vereenigingen deed. wanneer Ul'tlraagt f. 550 zij in financieelen nood verkeerden, nu zelf met geldmoeilijkheden heeft te kampen. TER AAR temeer nu deze vereeniging wat kwaliteit betreft, goed vooruitgaat. Ter vergadering werd dan ook de hoop uitgesproken, dat de Nieuwkoopers het corps als donateur of anderszins zullen steunen. Zwcmvereeniging „Ons Clubje". De Zwemver. „Ons Clubje" vergaderde In hotel „Het Vliegende Paard" De inkomsten bedroegen f. 72.64, de uit gaven f. 37.53. Besloten werd aan ingezetenen van Nieuwkoop en Noorden, die van het zwem bad gebruik willen maken, geen dagkaar ten meer te verstrekken, daar de contri butie van het lidmaatschap van de ver- eeniging zoo laag gesteld is. dat zij zich maar als lid van de vereeniging moeten opgeven. De vereeniging telt thans 24 leden waarvan 11 aanwezig waren. Ontwikkelingsavond R.K. Volksbond. NIEUWVEEN. Lustrum Alg. Begrafenisverecniging. De Alg. Begrafenisvereeniging hield haar 10de jaarvergadering in hotel Schreuder. De voorzitter, de heer C. de Vries, opende en droeg een stichtelijk gedicht voor in verband met het verscheiden van den mensch. De notulen werden onveranderd goedgekeurd. De secretaris, de heer W. Bruyne. bracht een duidelijk verslag uit van de afgeloopen 10 jaar en roemde het orga nisatorisch werk van den eersten voorzit ter, den heer D Roodenburg. Uit het verslag van den penningmeester den heer C. de Groot bleek, dat de ont vangsten f. 735.05 en de uitgaven f. 701,40 waren. Voordeelig saldo van f33,35. Hierop volgde vaststelling van den leef tijdsgrens bij toetreding als lid der veree niging. Besloten werd deze te stellen op 55 jaar. De heeren C. de Groot en J. Burgmeijer werden als bestuurslid herkozen. Als lid der controle-commissie werd gekozen de heer H. v. Leeuwen Dz. Na bespreking van diverse artikelen van het reglement volgde sluiting. De bruto-opbrengst van den bazar ten bate van de muziekvereeniging „Crescendo" De sluiting der Chrysanten- tentoonstelling. Gisteravond is de tentoonstelling van chrysanten in het Parochiehuis te Lange- raar, waaraan velen de laatste dagen een bezoek hebben gebracht, voor het publiek gesloten. Tevens had de prijsuitreiking plaats. De jury had deze toegekend aan de volgende personen: Eenbloemige chrysanten: le pr. G. J. van der Hoorn Azn., met lof van de jury, beker; 2e Gebr. van Zaai, zilvr. med.,; 3e Gebr. v. Zaal (verg. zilv. med., Gebr. v. Zaal en gebr. G. Koeleman, eerv. vermelding. Chrysanten, drie op één, le pr. C. J. A. Koeleman, met lof van de jury, plaquette; 2e C. J. A. Koeleman. lauwertak; 3e A. van der Jagt, br. med.; Eervolle verm. C. J. A. Koeleman. Chrysanten, vertakt, le pr. Gebr. van Zaal. plaquette; 2e id., zilv. med.; 3e J. Bas- land, br. med.; eerv. verml., C. J. A. Koe A De R.K. Volksbond hield in het Parochie- Jema'n j Bosland, gebr. Touw en gebr. van huis een ontwikkelmgsavond met als in- Zaal leider de heer J. M. Steinmetz, lid van de chrysanten, pot, le pr. Versluis-Wassen- Tweede Kamer, die sprak over ,,De kinder- biinn beker; 2e id. br. med.; 3e C. Fransen, toeslagen". br ^ed. kleinbloemige tros, le pr. Spr. wees er op. dat het groote gezin niet altijd die waardeering heeft, waarop het recht heeft. Men wil de beteekenis en Chrysanten Joh. van der Jagt, beker; 2e Gebr. van Zaal, plaquette; 3e J. Valentijn, zilv. med.; den zegen van een groot gezin vaak met 4e A van der Jagt; pr H sassen; 6e A. Inzien en daarom moet de Overheid maat- van der Ja„t 7e c Fransen Eervl. ver regelen treffen, dat de kinderrijke gezin- meiding; c.°J.'a. Koeleman, J. Bosland, M. nc-n niet achtergesteld worden. In enkele van gebr. Koeleman, gebr. Touw, overheids- en particuliere inrichtingen G j van der Hoorn Azn gebr. van Zaal. wordt hiermede reeds rekening gehouden maar dit betreft slechts een 25 pet. van het totale aantal loonarbeiders. Het welvaartspeil is alhier berekend naar de gemiddelde sterkte van de gezin nen. Dit gemiddelde is 2.8 kind per gezin. De Minister van Sociale Zaken ziet deze onbillijkheid in en heeft een voor-wets ontwerp aanhangig gemaakt, waarbij ge regeld zal worden, dat aan arbeiders in loondienst een kinderbijslag zal worden gegeven. Deze toeslag is niet altijd gelijk, in sommige gevallen zal f. 12 tot f. 60 per kind worden uitgekeerd of b.v. 3 pet. van het loon per kind. De toeslag wordt gegeven vanaf het 3e kind en de leeftijdsgrens is 16 jaar. De kosten wil de Minister verhalen op het bedrijfsleven door middel van een in te stellen loonbijslagfonds. Gezien de vele moeilijkheden, welke nog te overwinnen zijn ken het nog eenigen tijd duren voor deze wet tot stand komt. De spreker verwierf een welverdiend applaus Verplichte inzending St. Josephsgezellen: Chrysanten, kleinbloemige, le pr. G. Otto Gz2e A. v. d. Jag^; 3e J. van Zaal; 4e B. Touw. Eervolle vermelding: A. van der Jagt B. Touw, J. van der Pijl, J. Bosland en W. van Tol. Verplichte inzending K. J. C. Chrysan ten, kleinbloemige, le pr. A. van der Hoorn Gzn.. 2e Th. v. d. Jagt, 3e Th. van der Jagt, 4e M. van der Jagt, 5e A. van der Hoorn, 6e S. van der Jagt, 7e J. Pieterse. Burgerlijke Stand. Geboren: Petrus Johannes z, van Joh. San ders en Chr. C. van Kints: Margaretha Gerar- da d. van Jac. C. Kempers en Th. M. H. van der Loo; Tjeerd z. van D. Hiemstra en A. Pijper. Overleden: Antonius den Horn, 89 jaar; Jan van der Hoorn, 82 jaar. WADDINXVEEN Overplaatsing stationschef. De heer W. Mulder, stationschef van Bos- De voorzitter, de heer A. van Houten koop en Waddinxveen, is overgeplaatst naar verrichtte de sluiting. jBameveld. (Van onzen Brusselschen correspondent). Drie volle dagen heeft het Socialistisch Congres te Brussel gezeteld en de beraad slagingen zijn door het geheele land met de grootste belangstelling gevolgd. Want ging het hier niet om het lot van de re geering! Het „sinaasappelschilletje" gelijk men hier spottend de kwestie van de af vaardiging bij de regeering van generaal Franco noemt, dreigt immers voor de regee ring een struikelblok te worden, die haar wellicht het leven kan kosten. Reeds ander half jaar lang zijn het vooral de conserva tieve katholieken die dit schilletje in petto houden om er een ongewenscht kabinet eventueel op te laten vallen. Resoluties van diverse partijcongressen van links en rechts hebben de zaak geleidelijk op de spits ge dreven. zoodat men ver verwijderd is van het oorspronkelijk uitgangspunt, een een voudige commercieele vertegenwoordiging. Over het algemeen dacht men echter dat de heer Spaak handig genoeg zou zijn om uitglijden op het ideologisch terrein te voor komen. Inderdaad heeft hij én als minis ter van buitenlandsche zaken onder het vorig kabinet èn als premier steeds weer kunnen voorkomen dat deze kwestie in haar uiterste scherpte in het parlement ge steld werd. Maar ten slotte heeft de heer Spaak aan den aandrang der liberalen en katholieken niet meer het hoofd kunnen bieden en er dezen zomer in toegestemd den Belgischen diplomaat, den heer Del- coigne. met een enquête te Burgos te be lasten. Op deze wijze zou dan eindelijk eens vastgesteld worden of de economische be langen voor België inderdaad zoo groot wa ren als de rechterzijde beweert. Nu hem in den vorm van een rapport de rekening is gepresenteerd, geeft de heer Spaak toe. dat inderdaad de Belgische handel en industrie groote schade lijdt, omdat zij te Burgos niet vertegenwoordigd is en voelde de eerste minister dat hij de zaak niet langer slee- pende kon houden. Vandaar zijn toezeg gingen in de Senaatscommissie voor Bui tenlandsche Zaken in de vorige week. Waarom is de heer Spaak toen niet naar het Socialistisch Congres gegaan en heeft hij van zijn recht als Eerste Minister en Hoofd van de Uitvoerende Macht gebruik gemaakt om het van zijn besluit het zen den van een agent naar Burgos mede- deeling te doen? Maar eenerzijds had de heer Vandervelde den Premier de belofte afgenomen het Congres niet voor een „fait accompli" te stellen, en anderzijds oordeelde de heer Spaak wellicht zijn aanhang in de Partij en zijn prestige groot genoeg om een debat over het Burgos-probleem te riskee- ren. Daarin blijkt de Premier zich dan ver gist te hebben. Misschien ware het Congres de socialisten kennen te goed de voordee- len van een deelneming aan de regeering bereid geweest, zij het onder een heftig pro test, een eenmaal genomen besluit te ratifi- ceeren. Nu de minister-president echter de mee ning van de vergadering vroeg waar eveneens talrijke buitenlandsche vooraan staande socialisten en de burgemeester van Madrid aanwezig waren over een nog niet genomen besluit, was het prestige van de Belgische Socialistische Partij als lid van de Internationale en haar solidariteit met het republikeinsche Spanje in het spel. Zelfs de vakvereenigingsleiders hebben den heer Spaak ditmaal niet gesteund, ondanks alle argumenten die deze te berde bracht. De heer Spaak noemde zelfs gegevens uit het nog niet aan de Parlementscommissies me degedeelde rapport van den heer Delcoigne België heeft ruim 1 milliard franc in na tionalistisch Spanje belegd, de uitvoer er heen is tot slechts 3 miilioen franc gedaald en het land lijdt groote schade doordat het niet te Burgos vertegenwoordigd is om I zijn betoog te staven. Gezien de huidige cri- sis en de groote moeilijkheden, die België op het oogenblik bij zijn export ondervindt, mag hij als eerste minister toch niet licht vaardig met de economische mogelijkheden omspringen. Maar dit argument kon de ver gadering niet overtuigen, evenmin als het spookbeeld van een kabinetscrisis, dat de Premier ontwierp, de dreigende deflatie die hiervan het gevolg zou zijn, de mogelijk heid, dat de reactionnaire krachten in het land zich toch nog in een gezamenlijk front tegen de socialisten zouden vereenigen, het Congres murw konden maken. Nadat in de Commissie een meerderheid was gevonden voor een resolutie die het zenden van een Belgisch afgevaardigde naar Burgos ver wierp, zag het er naar uit dat die meerder heid ook in de voltallige Congresvergade ring zou kunnen gevonden worden. Op dat moment kwam een nieuwe resolutie ter tafel, waarmede ook de heer Spaak genoe gen nam en die volstrekt geen oplossing brengt maar verklaart dat aangezien de kwestie Burgos geen deel uitmaakt van de regeeringsverklaring van 18 Mei j.l. dit pro bleem slechts opgelost kan worden door een overeenkomst van de partijen die de regee- ringsmeerderheid vormen. „Om deze rede nen drukt het Congres zijn vertrouwen uit in de socialistische Ministers om geen en kele definitieve beslissing te laten treffen zonder dat een Congres hierover uitspraak gedaan heeft." Was de heer Spaak ontmoedigd door het verloop van dit Congres?? Hij verklaarde althans deze resolutie volkomen te onder schrijven en geen element van tweedracht in zijn Partij te willen zijp. Zelfs voegde hij eraan toe: „Gij begaat misschien een dwaas heid, maar ik ben met u in de goede en in de kwade dagen. Ik blijf met u zelfs in de misstappen en in de dwaasheden die ge zoudt kunnen begaan." Dit alles heeft natuurlijk een storm in de politieke wereld ontketend. Men spreekt van een dictatuur van een socialistisch congres, dat den minister-president dwingt op bepaalde toezeggingen weer terug te komen. Gisteren leek een kabinetscrisis onvermijdelijk. Reeds in den ochtend werd de Kabinetsraad in dringende zitting bij eengeroepen en werden interpellaties van Katholieke conservatieve en rexistische zijde ingediend. Mag men echter de uitla tingen van sommige bladen gelooven. dan was de heer Spaak zelf niet zeer te spreken over zijn eigen verklaringen op het Congres van Zondag j.l. Maandag althans heeft hij tegenover zijn partijgenooten een krach tiger houding aangenomen en tegenover de kritiek van den „patron" en diens aan hangers op zijn buitenlandsch beleid ge- eischt. dat men kort en krachtig verklaart de buitenlandsche politiek van de regee ring goed te keuren. De heer Spaak heeft de vreugde mogen smaken, dat deze door hem voorgestelde resolutie zonder eenlg voorbehoud met 2/3 van het aantal stemmen ls goedgekeurd. Een echec ditmaal voor den heer Vander velde, die verklaarde geen voorzitter te kunnen blijven van een partij, die voor een portefeuillekwestie zwicht. Hiermede ver dwijnt de 27-jarige persoonlijke tegenstan der van den jongen premier, die veertig jaren lang zijn beste krachten aan het socialisme gaf, een principieele tegenstaj. der ook van het nationaal getinte socia. lisme van de heeren Spaak en De Man en die vóór alles de internationale sollda! riteit der socialisten hoog hield. Daarentegen heeft de heer De Man, dit blijkbaar nog steeds niet zijn echec ak Minister van Financiën kan verkroppen den heer Spaak weliswaar in zijn verdedi: ging van het buitenlandsche beleid ge. steund, maar een scherpen aanval op den Premier gedaan in verband met de begroo- tingskwestie. Het geleek op sommige oogen blikken meer op een persoonlijk requisitoir dat op het Congres een pijnlijken indruk maakte. De „vader van het Plan van den Arbeid" verwijt den heer Spaak, gezien het labiel evenwicht der begrooting en de on. geneigdheid der regeering nieuwe belastin- gen te heffen, rechtstreeks aan te sturen op remming van het economisch leven, op v erlaging van wedden en loonen der staats bedienden. Hij waarschuwt dan ook voor de speciale volmaohten, die de regeering voor haar bezuinigingen vraagt. Deson danks heeft het Congres ook op het gebied der binnenlandsche politiek haar vertrou wen in de socialistische ministers en het Parlement uitgesproken, om elke deflatie, politiek af te wijzen, al vraagt het tegellj. kertljd aan de regeering niet terug tc deinzen voor eventueele noodlge belasting maatregelen. Wanneer men weet met hoeveel scherpte de conservatieve Katholieken zich tegen nieuwe belastingen kanten, dan kan men ook op het gebied der financieele politiek nog heel veel moeilijkheden voor de regee ring verwachten, indien zij den wil der socialisten volgt. Maar alle partijen weten, dat een andere oplossing dan samenwerking tusschen Ka tholieken. Liberalen en Socialisten bij de huidige verhoudingen niet wel mogelijk is en nu de eerste opwinding weer is bedaard, ziet het er naar uit, dat men, althans niet onmiddellijk, alle bruggen wil opblazen. De Katholieken, die vasthouden aan hun elschvertegenwoordiging te Burgos, wach ten blijkbaar op voorstellen van den heer Spaak en zijn partijgenooten. Van socialis tische zijde gaan reeds stemmen op, die het absurd verklaren, dat de heer Spaak zou aftreder, nadat hij gisteren op het Con gres een sterke meerderhefd voor zijn buitenlandsch beleid vond. Men begint reeds te spreken over onderhandelingen 'met Burgos. Hierop zou dan een concreet voorstel, waaruit men zou kunnen opma ken. wat die vertegenwoordiging te Burgos eigenlijk zou zijn, aan een nieuw congres kunnen worden voorgelegd. De behande ling der interpellaties en de verklaring van den Premier zijn gisteren in de Kamer niet aan de orde gekomen, maar tot Dinsdaf a.s. uitgesteld. Wellicht vindt men tot dien tijd nog een oplossing, die het land vee' onrust zou besparen. (Nadruk verboden) Molotof brengt rapport uit. Tijdens den Dankstond werd gecollec teerd voor de Diaconie f. 90,22 en voor de kerk f. 111,15. Op initiatief van Oranjever., Land storm en Burgerwacht werden hier de Re- geeringsfilm 40 jaren en Jubileumfilm voor niet minder dan 1100 personen vertoond. Van de netto-opbrengst toomt een ge deelte aan de Vereeniging voor T.B.C.-be- strfjding en Comité Kindervoeding ten goede. ZWAMMERDAM. Kiescollege Ned. Herv. Kerk. Bij de stemming ter verkiezing van 4 ge machtigden in het kiescollege der Ned. Herv. Kerk alhier, werden de aftr. leden de heeren C. A. Oppelaar, H. de Kruijf, J. C. Hooftman en H. Blazer herkozen met resp. 43 49, 48 en 44 st. In totaal werden 62 st. uitgebracht. De overige stemmen wa ren over verschillende andere personen verdeeld. Eervol ontslag aan rector G. Huibers. De rector van het St. Joseph-gesticht alhier, de heer G. Huibers, is wegens ziekte opgenomen in het ziekenhuis „St. Joannes de Deo" te Haarlem. In verband hiermede heeft de reeds hoogbejaarde rector eervol ontslag aangevraagd en verkregen. Voor de afd. van den R.-K. Vrouwen bond alhier, sprak de heer H. de G reeve, over: „De mooie taak van de vrouw". De presidente van den Vrouwenbond dankte den spreker voor zijn mooie en in teressante rede, die door de talrijk opge- komenen met aandacht werd gevolgd. De sovjets op iederen aanval voorbereid. In den raad der sovjet-volkscommissa rissen heeft Molotof, de voorzitter, tijdens de vergadering ter herdenking van den eenentwintigsten verjaardag der October- revolutle op 6 November J.l. rapport uitge bracht. Het eerste deel van dit rapport was ge wijd aan de binnenlandsche ontwikkeling. Molotof trok een parallel tusschen de be vrijding der arbeiders in de sovjet-unie en de toestanden in de kapitalistische wereld met onderdrukking, terroristische dicta tuur, fascistische roovers en aandrijving tot een nieuwen imperialistischen oorlog, die dagelijks grooter omvang aanneemt en gevaarlijker wordt, terwijl in Rusland voor uitgang heerscht, waarheen men ook kijkt, ondanks het optreden van saboteurs. In alle behoeften van den staat wordt thans veilig voorzien, niet alleen op het gebied van graan, maar ook katoen, sui kerbieten en andere oogstproducten. Het probleem der voedselvoorziening is opge lost. Anders is de toestand ten opzichte van andere industrieele producten, waarvan nog een aanzienlijk tekort bestaat. Er wordt voortdurend gewerkt om ook dit probleem zoo spoedig mogelijk op te lossen. De recente economische crises verscherp ten de tegenstelling tusschen de bourgeoi sie en het proletariaat in de kapitalisti sche landen, de agressieve staten verhevig den hun pogingen om de verliezen, geleden door de economische crisis, te compensee- ren ten koste van andere landen, die zwak verdedigd zijn. Uitvoerig vermeldde Molo tof den Abessijnschen oorlog, de Spaansche interventie en de bezetting van Oostenrijk, waardoor het aantal brandpunten van den imperialistischen oorlog in de Europeesche landen vergroot werd, evenals den Japan- schen inval in China, die beteekent. dat Japan er naar streeft een ernstigen slag toe te brengen aan de Engelsche en Ameri- kaansche belangen. De recente gebeurte nissen verergeren den toestand in China nog, welke ook aanleiding geeft tot een oorlog tusschen de Imperialistische mo gendheden. Die oorlog wordt gevoerd en uitgebreid door de agressieve staten, ter wijl de andere, de „democratische" staten, tegen wie de oorlog feitelijk gericht is, het doen voorkomen, alsof die oorlog hun niet aangaat, terwijl zij geleidelijk hun posities uitleveren aan de aanvallers en tereelfder- tijd verzekeren, dat zij zich voorbereiden om hen af te slaan. Er is geen eenheids front van „democratische" staten. De de mocratische staten keuren wel de „exces sen" der fascistische staten af en vreezen hun consolidatie, maar vreezen nog meer de arbeidersbeweging in Europa en de na tionale bevrijdingsbeweging in Azië. waar bij zij het fascisme als een goed tegengif beschouwen. Overgaande tot bespreking van de ge beurtenissen in Tsjecho-Slowakije zeide spr., dat de Britsche en Fransche regeerin gen de overeenkomst van Muenchen ge- reedelijk beschrijven als een groote over winning van de zaak des vredes. Niet ieder een gelooft dat, en mogelijk met goede re denen. Want wie was de werkelijke over winnaar en wie de overwonnene? Er zijn op zijn minst twee overwinningen. In de eersete plaats de overwinning van Groot- Brittanje en Duitschland op. de Fran sche regeering, die zich het bijstandspact met Tsjecho-Slowakije zag ontwrongen. De rest was voor de vier mogendheden gemak kelijk: men behaalde een overwinning op de Tsjecho-Slowaaksche regeering. De fas cistische en z.g. democratische staten maai ten een handeltje in Muenchen en de „overwinning" op Tsjecho-Slowakije was volledig. Het Duitsche imperialisme ont wrong Tsjecho-Slowakije meer dan het zelf kon verwachten. Polen profiteerde daarvan mede. Hongarije verslond begeerig een aan zienlijk brok. Dat beteekent niet, dat de begeerten der groote en kleine Europeesche gieren bevredigd zijn. Integendeel, zij zijn slechts nog meer opgewekt en de strijd om nieuwe verdeelingen, niet alleen van Tsje cho-Slowakije, maar ook van eenige andere Europeesche landen, werd verhevigd. De sovjet-unie hield zich daarbuiten. Niemand echter kon twijfelen aan de politiek der sovjet-unie in deze kwestie. In tegenstelling met Frankrijk toonde de sovjet-unie een geheel andere houding jegens de interna tionale verdragen, zij toonde, dat haar trouw aan de verdragen in den strijd tegen de agressie onwrikbaar is. Ondanks de vreedzame overeenkomst van Muenchen zijin alle deelnemers thans bezig met uitbreiding der bewapeningen en een koortsachtig opdrij ven der militaire begroo tingen. De overeenkomst tusschen de fascis- tische regeeringen en de regeeringen der „democratische" landen heeft geenszins het gevaar der ..aanwakkering" van den twee den imperialistischen oorlog verzwakt, doch integendeel olie op het vuur geworpen. Niet alleen hébben de agressieve staten in Europa een nieuw verdeellngsplan voor de kaart der Europeesche staten opgesteld, maar tevens hebben zij den elsch tot her verdeeling der koloniën naar voren ge bracht. Op iedere provoceerende escapade van den kant der ooriogsdrijvers. van den kant der aanvallers tegen de sovjetunie, in het Westen of het Oosten, zullen wij antwoor den met een slag van dubbele of drievoudige kracht. DAMMEN. BORDENWEDSTRIJD L.W.D.V. De bordenwedstrijd der Leidsche Werkloozea Damvereeniging (L.W.D.V.) had tot uitslag: P. PaatsJ. W. Schlagweln J-j R. Pet Jr.J. W. Schlagweln 0-~J G. ZwanenburgM. Polanen H. van HoutenG. v. d. Laan P. LigtvoetM. v. d. Heijden J""J G. v. d. Laan—H. M. Houffelaar AMSTERDAM 9 Nov. Ter veemarkt warea heden aangevoerd: 209 Vette kalveren: le kw. 72—78; 2e kw. 62—70; 3e kw. 52—60 ct. P» K.G. levendgewicht; 44 Nuchtere kalveren1- —11 per stuk; 131 Varkens: Vleeschvarkerus wegende van 90—110 K.G. 61—62; Zware vat- kens 6061; Vette varkens 59—60 ct. per slachtgewicht. r KOUDEKERK a. d. Rijn, 8 Nov. Aanvoer kipeieren 1880 stuks. Boter 15 pond. KipeieJT f. 5.00—6.50; Eendeieren f. 4.10—4.50; 66—75 ct; Kaas 26—29 ct; Kippen 50-60 cv. Hanen 7090 ct: Konijnen f. 0,80—1,10. NIEUW VENNEP. 7 Nov. 5110 KiPP®". eieren 5—6.10; 2890 Henneneieren 4.20—1W' Konijnen 0.55—1. n ,llJfS RIJPWETERING. 9 Nov. Aanvoer 1480 stuk prijzen: kippeneieren f. 5,606,50 per eendeneieren f. 4,60 idem; Konijnen f. IjjjT1»* per stuk; kippen 50 ct. idem; hanen 46—70. idem; kaas 58 ct. per K.G.; boter f. 1,24—' per K.G. M,„n WOERDEN. 9 Nov. Aangevoerd 225 par%J kaas. Met rijksmerk 1ste kw. f.27—28.50. kw. f. 24.50—26; zware f. 30.50. Handel maw 4—2

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 8