STADSNIEUWS Busondernemers namen deel aan verboden vereenigingen WOENSDAG 9 NOVEMBER 1938 No. 24117 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt 79sfe Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bescherming tegen luchtaanvallen. Aldus het oordeel van den minister De zaak Sommeling contra den Staat Interpellatie inzake wilde busdiensten Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD verwacht LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30ösTj*r regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque-' en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f.235 per week f. 0.18 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden -f- porto koster». (voor binnenland f.0.80 per 3 nmtL> Organisatie van wijkactie. In overleg met het hoofd van den Luchtbeschermingsdienst zal de plaat selijke afdeeling der Ned. Ver. voor Luchtbescherming binnenkort een aan vang maken met de vorming van wijk commissies, die elk in haar rayon de organisatie ter hand zullen nemen van de passieve bescherming der burgerbe volking tegen luchtaanvallen, zooals het formeeren van brigades voor brand weer-, E.H.B.O.-, ontsmettings- en an dere diensten. In verband met de verduisteringsproef op Woensdag 16 dezer en ter orienteering van de bewoners van het te verduisteren stadsdeel, zal as. Maandagavond in het Gymnasium aan de Frulnlaan een bijeen komst plaats vinden, waar het hoofd van den Luchtbeschermingsdienst, commissaris R. J. Meyer en de heer G. F. E. Klers, in specteur der Volskhuisvesting in de provin cie Zuid-Holland de laatste als leider der actie in dit kwartier een uiteenzet ting zullen geven van de verschillende maatregelen, welke voor het welslagen de- m proef onontbeerlijk zijn en waar verder ral worden overgegaan tot de vorming eener commissie ais bovenbedoeld. Deze bijeenkomst is toegankelijk voor allen, die betrokken zijn bij of belangstellen in de verduisteringsproef van Woensdag as. In aansluiting op een vorige mededeeling ernemen wij. dat a.s. Dinsdag een aan- ung zai worden gemaakt met den lucht- I beschermingscursus voor onderwijzers, wel ke zich ook zal uitstrekken tot leerkrachten bij het middelbaar onderwijs. IS ER NOG OPTIMISME MOGELIJK? Prof. Dr. G. v. d. Leeuw spreekt in de Leidsche Universiteit. In het groot-auditorium der Rijksuniver siteit, waar velen zich met een staanplaats moesten tevreden stellen, heeft gisteravond prof. dr. G. v. d. Leeuw van Groningen ge sproken over de vraag: „Is er nog optimis me mogelijk?" Prof Van der Leeuw, die de eerste spre ker was in een lezingen-cyclus belegd door de N.C.S.V. onder den titel „Vier avonden in de Academie", werd Ingeleid door den praeses der N.C.S.V., den heer K. J. Har deman. Nadat de heer Hardeman de bedoeling van deze serie lezingen: het bestaan van de godheid in het licht te stellen, had uit eengezet, was het woord aan prof. v. d. Leeuw. In de academische sfeer verwachten wij, aldus spr., het antwoord op de vraag: „Ls er nog optimisme mogelijk?" allereerst van de wetenschap. Voor hem, die in de weten schap leeft ls zij niet alleen het dage- lijksch brood, maar ook de vurige wijn die hem bezielt. Kunnen wij echter van haar Iets verwachten voor de moeilijkheden, die ons benauwen? Kan haar bovenpersoonlijk, haar Internationaal, haar normatief ka rakter ons helpen? Wij mogen ons niet ontveinzen, dat de idee der wetenschap in den loop der tijden ten zeerste vermagerd is. De theologie werd moraal, de moraal cultuur, de cultuur hygiëne, de hygiëne biologische ontwikkeling, of techniek. De practljk heeft daaraan voldoende, de theo retische hartstocht rust niet voor practljk en theorie tot bloot wiskunstige mogelijk heden zijn gereduceerd. Het vermagerings- pi oces is in onzen tijd afgeloopen, wij staan voor het einde van allen norm. alle zin rijkheid, voor het Nihilisme waarvan Nietz sche de groote profeet was: alle doel, alle zin is bedrog. Er zijn trouwens ook geen aanwijzingen, dat in de toekomst de we tenschap een bijzondere plaats zal Inne men. Zoowel in het rijk van de gemiddelde, hygiënisch bewaakte massa (Huxley's Brave new World!), als in de rijken van de politiek bewaakten, wordt de wetenschap gedoseerd toegediend en een vrije, met ge zag optredende wetenschap, zorgvuldig ge ïsoleerd. Naast deze vermagering vertoont onze tijd, aldus prof. Van der Leeuw echter ook andere verschijnselen. De mensch legt er zich niet bij neer een kunstproduct volgens een formule te zijn. Er is in onzen tijd ook allerlei nieuwe religie. Wij behoeven niet op te wekken tot religiositeit; die hebben wij genoeg en meer dan genoeg. De religie van onzen tijd laat zich beschrijven vanuit het begrip van de „Entscheidung". De daad met Inzet van het leven, geen overleg, geen beschouwing, geen overtuiging, maar han delen. En handelen niet op grond van be paalde motieven, maar op grond van sterke levensinstincten, die erkend en verheerlijkt worden ais goden: bloed, ras, land. volk, staat. Het vermageringsproces van de cul tuur liet de menschheid zonder goden: nieuwe goden kwamen uit den grond op. nieuwe zekerheden, nieuwe geboden. Wij behoeven dit alles niet te gelooven of te bewonderen om er ons nut mede te doen De houding van den geïnteresseerden cul- tuurmensch wordt steeds minder mogelijk. Het gaat er niet meer om of wij in God of goden zullen gelieven te gelooven. of wij het christendom eventueel zullen op nemen in onze cultuur; het gaat er om of wij zullen kiezen tussehen God en af goden, tusschen Christus en de goden van dezen tijd, die van volk en staat, of die van den voorbijgaanden tijd, die van den mensch en zijn cultuur. Niet dat wij christenen een uitzonde ringspositie in de wereld bekleeden. Wij zijn christenen uit de heidenen en wij blijven altijd ook heidenen. Alle twijfelingen en slechtheden van de „wereld" zijn ook de onze. Christenen zijn niet een apart volk. maar solidair met de wereld, naar het voorbeeld van hun Heer. Maar juist daarom kan het zich niet. beperken, (zooals de dictatoren eischen) tot zielszorg en wat troost: even min, zooals de „democratische" cultuur elscht, tot wat religieuze cultuur en vrij blijvende levensverfraaiing. Het Evangelie In een kort geding: pleegt in de kamer van den president van de rechtbank gepleit te worden. Gewoonlijk is de be langstelling voor dergelijke zaken ge ving. Vandaag echter was het al lang voor elf uur zeer druk voor het Paleis van Justitie aan het Korte Voorhout te Den Haag. Het kort geding van de N. V. Sommeling tegen den Staat der Nederlanden en den minister van Justi tie, dat gevoerd werd omdat de minis ter busdiensten heeft belet, welke niet door een rechterlijk vonnis zijn ver boden, had een honderdtal belangstel lenden voor de deuren doen posten. Er waren rijksveldwachters en agenten van de Haagsche politic, die tot elf our den ingang versperden, maar toen aan de meesten toegang tot het gebouw gaven. De president had intusschen besloten deze zitting niet in zijn kamer, maar in de zaal van de eerste (civiele) kamer te houden. En deze zaal was om elf uur direct geheel gevuld met advocaten, ondernemers van zgn. wilde diensten, chauffeurs en ander personeel in dienst Van autobus-ondernemers. Sommigen hadden een staanplaats, de meesten konden echter zitten. Na elf uur kre- gen de belangstellenden voor deze zaak Seen toegang meer tot het Paleis van ostitie. Twee rijksveldwachters ston den voor de deuren op post. Om 5 minuten over elf kwam de pre sent, mr. a. S. Rueb, binnen, gevolgd den griffier, mr. A. J. van Rhede Van der Kloot. V oor den Staat en den minister van astitie stelde zich mr. D. J. Veegens en voor Sommeling mr. G. de Grooth. Voordat de president aan mr. De Grooth het woord verleende, verzocht hij den aanwezigen zich van elke goed- of afkeuring te onthouden, opdat deze zaak rustig behandeld zou kunnen worden. De voorgeschiedenis. Gelijk bekend is de kwestie deze, dat de spoorwegen processen in kort geding heb ben gevoerd tegen wilde autobusdiensten, waarvan zij de stopzetting hebben gevor derd, en dat de president der Amsterdam- sche rechtbank een aantal busdiensten heeft verboden, terwijl de presidenten der rechtbanken in Den Haag, Rotterdam en Arnhem de vordering van de spoorwegen hebben afgewezen. Daarna heeft de mi nister van Justitie per circulaire opgedra gen ook die autobusdiensten door de politie te doen beletten, welke nog niet door een vonnis tot stopzetting van den dienst waren veroordeeld, doch reden op een tra ject, waarover tegen een anderen busdienst wèl een vonnis tot stopzetting was geval len, ongeacht waar de onderneming ge vestigd was Zoo werd Zaterdagochtend j.l. ook verschillenden Haagschen bus-onder nemers belet hun bedrijf uit te oefenen,o.a. ook aan de N V. Sommelings Automobiel bedrijf. Sommeiing's raadsman nu stelt zich op het standpunt, dat de minister van Justi tie ten onrechte de nietveroordeelde bus diensten heeft verboden en dat de Staat der Nederlanden tegenover Sommeling hiermede een onrechtmatige daad heeft gepleegd. Voor het geval, dat de minister van Justitie buiten den formeelen kring van zijn bevoegdheid heeft gehandeld, heeft Sommeling naast den Staat ook mi nister Goseling persooniiik gedagvaard. In haar dagvaarding stelt de N. V. Som meling o.m., dat zij gedurende eenige jaren als bedrijf uitoefent het vervoeren van per. sonen met autobussen van Den Haag naar Amsterdam, en. hoewel zij daar geen ver gunning voor heeft gekregen, haar han delingen niet onrechtmatig zijn. In 1935 reeds is zij vrijgesoroken van het overtreden van de wet onenbare middelen van vervoer en nadat in Februari 1937 het zgn. R.A.P. een nieuw vergunnings=>'sel had ingevoerd, is zij herhaaldelijk van Binnenkort in de Tweede Kamer. De Tweede Kamer heeft den heer Woudenberg (NSB) toe gestaan den minister van Justitie te interpelleeren over zijn beleid in zake de wilde autobusdiensten. De interpellatie is toegevoegd aan de lijst der aan de orde zijnde onderwerpen. roept op tot verlaten van de afgoden rechts en links. En ook vanavond roepen wij, aldus spr., niet op tot christelijke religie, maar tot Christus. Het gaat niet om de verdediging van „beschavingsgoederen", maar om de beslissing voor of tegen Christus. Christus is de „Entscheidung" Gods, de liefde Gods, die het offensief neemt en ons meesleept in haar vaart. Het gaat er niet om, dat wij iets zullen meenen of doen, maar dat God iets heeft gedaan en doet, dat God in de gestalte van den lijdenden Knecht bezig is in deze wereld zijn koningschap te ves tigen. Het gaat. in de oude woorden hier om of wij zijn Kruis op ons zullen nemen en Hem volgen. Het Evangelie wordt ons niet gepredikt om ons leven te verfraaien maar om christen te zijn. En christen zijn beteekent: beslissen, handelen. Het wezen van het christen zijn, aldus besloot spr., ligt in het gezonden zijn, in de zending, de taak ten opzichte van de wereld, het dienen van het Koninkrijk Gods. Voor het alhier afgenomen examen voor apothekersassistent is geslaagd mej. C. Th. van der Linden uit Rotterdam. rechtsvervolging ontslagen. Ten slotte is de vordering in kort geding van de Neder- landscfte Spoorwegen tot stopzetting van Sommelings automobielbedrijf bij vonnis van den president van de Haagsche recht bank d.d. 5 Juli j.l. afgewezen. Zoo is eischeres ongestoord haar bedrijf blijven uitoefenen, totdat op Zaterdag 5 November de politie het bedrijf belette. De N. V. Sommeling eischt, dat gedaag den zich zullen onthouden van ieder in grijpen of belemmeren van haar bedrijf met een dwangsom van f. 1000 voor iederen dag. Pleidooi mr. de Grooth. Mr. G. de Grooth haalde vanmorgen in zijn pleidooi eerst een oud vonnis van 1817 aan, waarin reeds een dergelijk geval be recht is. Een inwoner van Amsterdam on derhield een dienst met paard en wagen en dat werd als concurrentie voor den postwagen beschouwd. Toen de politie dit verbood, besliste zoowel rechtbank en hof, dat dit ingrijpen van de overheid onrecht matig was. Dit. beginsel is steeds in onze rechtspraak blijven gelden. De rechter kan geschillen tegen de over heid berechten, daar waar de rechten van burgers worden geschonden. Volgens con stante jurisprudentie heeft ook de presi dent in kort geding deze bevoegdheid. De belangrijkste rechten van de burgers heeft men willen beschermen, ook tegen de overheid. Deze woorden schreef o.a. ook prof. de Vries in 1917 in .Themis", Prof. de Vries, die.de geestelijke vader van het R.A.P. is. al dacht hij, toen hij in 1917 deze woorden schreef, nog in het geheel niet aan het R.A.P. Uitvoerig betoogde pleiter vervolgens, dat de president in dezen bevoegd is van het geschil kennis te nemen en weerlegde alle bezwaren welke daartegen zouden kun nen worden aangevoerd. Ook is de actie ontvankelijk, waar het hier betreft een opzettelijke aantasting van rechten. Het is pleiter niet duidelijk waarop de overheid zich beroept ter rechtvaardiging van haar gedrag. Zelfs in het politieregle- ment van 1851 wordt de politie bevoegd heden gegeven ter handhaving van de rechten der burgers en moet de uitoefe ning van de politiemacht in harmonie zijn met het recht, hetgeen hier niet. het geval is, getuige het aantal vonnissen, waarbij Sommeling is vrijgesproken. Al die twee laar. dat het R.A.P. bestaat., heeft de Staat rustig de autobussen laten rijden en nu plotseling, nu de „Wet auto vervoer personen" in zicht is, gaat de Staat de diensten verbieden. De politiedwang. waarmee dit gepaard gaat. is zeer onrechtmatig. Spreker meen de dat beide vorderingen kunnen worden toegewezen. Pleidooi mr. Veegens. Mr. D. J. Veegens zeide in zijn pleidooi voor den Staat en voor den minister dat men de handelingen van den minister in hun geheel moet bezien. Hij is onlangs den strijd tegen de wilde autobusdiensten begonnen. Het ving aan met de processen voor de Amsterdamsche rechtbank en haar president. De bussen zijn daarop veroor deeld. Wat zij daarna hebben gedaan is een openlijke tarting van de overheid. Met al lerlei middelen hebben de wilde diensten getracht aan de beslissingen van de rech terlijke macht te ontkomen. De minister van justitie zou zijn plicht schromelijk rerzaken als hij bij een dergelijken toe stand lijdelijk zou blijven toezien. Bij zijn maatregelen heeft het belang van de spoor wegen geen rol gespeeld. Verboden vereenigingen? De minister is van meening geweest, dat de bus-ondernemers deelnamen aan verboden vereenigingen; vereenigingen, die ten doel hadden wetsontduiking en aantasting van de rechten van an deren. De maatregelen van den minister waren reeds genomen vóórdat de vonnissen in kort geding door de presidenten te Den Haag, Rotterdam en Arnhem waren uit gesproken. De latere rechtspraak deed niets af aan het feit, dat de minister de beslis sing van den Amsterdamschen president heeft willen beschermen. De spoorwegen kunnen bovendien Sommeling ook wel voor den Amsterdamschen president dag vaarden. Het optreden der politie was ge rechtvaardigd omdat men zich probeerde te verzetten tegen vonnissen van den Am sterdamschen president. Pleiter achtte het nu gevoerde kort geding ondoelmatig, nu de beslissing van den Hoogen Raad over de strafzaak-Sommeling in zicht is. De Staat zal zich aan deze beslissing houden. Wat de dazvaarding van den minister in privé betreft, dit achtte mr. Veegens on juist. Hoogstens zou men schadevergoe ding van den minister kunnen vorderen, geen dwangsom. Maar de minister heeft in dezen geheel als ambtenaar van den Staat gehandeld. De vraag over de ver bindendheid van het R A P. is van voorbij gaanden aard, zoo besloot pleiter, de hand having van rechterlijke beslissingen is een duurzame eisch in een rechtstaat. Gelijke monniken, gelijke kappen.... Bij repliek antwoordde mr. de Grooth. dat Sommeling nooit getracht heeft rechterlijke beslissingen te ontduiken en over hen. die dit wel deden, steeds zijn afkeuring heeft betuigd. „Wanneer mr. Veegens handhaving van het vonnis van den Amsterdam- schen president eischt, dan eisch i k dat voor het vonnis van den Haagschen president," zoo vervolgde mr. de Grooth. Indien de tegenpartij het niet doel matig acht, nu dc beslissing van den Hoogen Raad in zicht is, een proces in kort geding te beginnen, dan is Somme ling daartoe gedwongen doordat de Staat, met deze beslissing van den Hoo gen Raad in zicht, zeer ondoelmatige maatregelen heeft genomen door de busdiensten te beletten. Na dupliek van mr. Veegens werd de uit spraak bepaald op Maandag 14 Nov. a.s. BINNENLAND. Het Kamerdebat over de Rijksbegrooting« (3e Blad). Voorloopig verslag: over de begrooting va» Economische Zaken. (3e Blad). De Tweede Kamer stemt in met de alge- meene lijnen inzake het landbouwcrisis- beleid. (3e Blad). Het meester-schaaktournooi; overwinningen van Fine en Euwe. (Sport, 4e Blad). AMSTERDAMSCHE BEURS. Goed prijshoudende markt - Kalme handel Meerendeels hoogere koersen Amerika vast - Beleggingsafdeeling stil. BUITENLAND. Opnieuw een rede van Hitier tegen de op positie in Engeland. (3e Blad). Spaak's moeilijkheden in België over da vertegenwoordiging te Burgos. (2e BI.) Debat over de Britsche Troonrede. (3e Blad) Bij de verkiezingen in de Vereenigde Staten winnen de republikeinen, doch Roose velt behoudt de meerderheid. (Buiten land, le Blad). De toestand van Kemal Ataturk weer verergerd. (Buitenland, le Blad). Rapport van den voorzitter der sovjet- commissarissen Molotof (2e Blad) ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Het is te verwachten dat het weer zacht zal blijven bij zwaar bewolkten of betrokken hemel en zonder neerslag van beteekenis. De wind blijft matig en uit Zuidelijke richtingen. Gisteravond is geseind aan de posten van Delfzijl tot Hoek van Holland: „ATTENTIESEIN NEER". AUTOBUS AANGEHOUDEN. Gistermorgen heeft de Leidsche politie een autobus aangehouden van de firma Stoop uit Den Haag, welke een geregelden dienst onderhoudt van Den Haag naar hier vice versa. Deze aanhouding had evenwel niets uit staande met de recente maatregelen tegen de „wilde" busdiensten, doch geschiedde op grond van overtreding der Motor- en Rijwielwet, waartoe die bus in beslag werd genomen. Wanneer de gewenschte voorzieningen zullen zijn aangebracht, wordt de bus weer vrij gegeven. De passagiers, die gistermorgen van dezen bus gebruik wilden maken, waren gedwongen een halfuur te wachten. BAZAAR DIERENASYL. De eerste bazaardag ten bate van het Leidsche Dierenasyl in den foyer der Stadsgehoorzaal heeft een geanimeerd en druk verloop gehad, waartoe de muzikale opluistering door het Leidsche Salon orkest, mej. Boter (piano) en de firma de Lange (radio) het zijne beeft bijgedragen. Hedenavond wordt de nieuwe smalfilm vertoond van de Ned. Ver. tot bescherming van Dieren „Dierenbescherming in de praktijk".

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 1