Vijftig jaar getrouwd De bijzondere vlucht der K. L. M. naar Zuid-Afrika Vk -pïMMg i Aspirin LEID5CH DAGBLAD - Vierde Blad Woensdag 9 November 1938 KERK- EN SCHOOLNIEUWS RECHTZAKEN KARSOTE LUCHTVAART VRAGENRUBRIEK KANTONGERECHT TE HAARLEM. Terecht stond een 65-jarige arbeider uit i Haarlemmermeer die in Mei jJ. in de Haar lemmermeer en in Warmond tulpen en hyacinthen heeft geteeld zonder dat hij j aangesloten was bij de Ned. Sierteelt-Cen trale. In verband met het verweer hetwelk verd voerde, besloten zoowel de ambtenaar als de Kantonrechter de zaak 14 dagen uit I te stellen om alsnog een ambtenaar van de Ned. Sierteelt-Centrale te hooren. COMMUNISTISCH RONSELAAR STOND TERECHT. Dwong hij anderen tot meineed? Gisteren heeft de Almelosehe rechtbank de zaak behandeld tegen het Enschedesche communistische raadslid. H. J. G. die er van beschuldigd wordt in Juni j.l enkele jongelui naar Spanje te hebben willen ron selen. Door het ingrijpen der politie is dit echter voorkomen. De rechtszitting nam een eenigszins dra matische wending, doordat twee getuigen, w.o. een der jongelui, die naar Spanje zouden gaan. ontlastende verklaringen voor G aflegden, zoodat de rechtbank meende, dat er aanleiding was om een onderzoek in te stellen of deze getuigen wellicht meineed pleegden. Zij werden eenige uren in verzekerde be waring gesteld en de zitting werd geschorst Na de hervatting kwam dc één. L. K., op zijn verklaring terug, dat men met G. een vergadering in Arnhem wilde bezoeken en niet op weg was naar Spanje. Enkele andere getuigen, o.w. de tweede jongeman, die naar Spanje zou gaan. leg den eveneens bezwarende verklaringen voor verd. af. De officier had aanvankelijk een lichte straf willen eischen maar gezien de hou ding van G.. die volgens spr. anderen tot meineed dwong, vorderde hij acht maan den gevangenisstraf. Van de verklaringen der getuigen werd acte opgemaakt in verband met eventu- eele vervolging wegens meineed. KANTONGERECHT ALPHEN. Verstekvonnissen. Door het kantongerecht te Alphen werden de volgende verstekvonnissen gewezen: Wegens overtreding der verkeersverordening der gemeente Alphen: H. de J. f.2 subs. 1 wk. tuchtschoolstrafTh. J. K. f. 2.50 subs. 2 d.; H. J. F. f.2 subs. 2 d.: overtreding der motor en rijwielwet: P. Ch. te Leiden f. 2.50 subs. 3 d.; J. M. de L. te Benthuizen 2-maal f2.50 subs. 3 d.; D. de B. te Delft f.3 subs. 3 d.; H. v, W. te Leiden f.3 subs. 3 d.; Ch. J. G. f.3 subs. 3 d.; W. van D. te Bodegraven f.3 subs 3 d.; J. A. v. d. K. te Delft f.3 subs. 3 d.; C. L. Z te Gouda f.2 subs. 2 d.; J. B. te Hoek van Holland f.4 subs. 4 d.; D. v. d. E. te 's-Gravenhage f0.50 subs. 1 d. P. v. d. B. te Hazerswoude. f.1 subs. 1 d.: Ch. J. G. in 'tW. f. 1.50 subs. 2d.: J F B. f.1 .50 subs. 2d.: Th. v. E. f. 1.50 subs. 2 d.; L. K. te Hazerswoude f. 1.50 subs. 2 d.: W. van O. f. 1.50 subs. 2 d M. S. te Koudekerk f. 1.50 subs. 2 d.; G. v. S. f 1.50 subs. 2 d G. de W. te Koudekerk f. 1.50 subs. 2 d.; A. R. te Woubrugge f.10 subs. 10 d J. H. B. te Leiden f.5 subs. 4 d.: C de V. f. 2.50 subs. 2 d.; overtreding Vaar wegenregie- ment Zuid-Holland. B. S. te Rotterdam f. 4 subs. 4 d.: overtreding Visscherijwet: F. v. L. te 's-Gravenhage f. 2.50 subs. 2 d. met ver beurdverklaring in beslag genomen hengel: overtr. art. 460 wetb. v. strafrecht: C. K. te Boskoop f. 1.50 subs. 2 d.: overtr. art 453 wetb. van strafrecht G. S.. gedomicilieerd te Am sterdam f.6 subs. 4 d.: overtr. alg. politie- verord. der gemeente Boskoop: W. v. B. te Boskoop f1 subs. 1 dag. B'JZOMDCOC KLM VLUCHT 6—3« OECCMBeD 1936 ^-^7-4' riEDERLAMD-UMlE wi Z-AFRIKA 'TED OeLCOCHHClO V*T4 HCT VOORTREKKERS EEUWFEESTT OinCAAMSOAO K> DCCEMBCO WS-f HAAGSCHE RECHTBANK. De Crisiswetten. Een grossier in vleeschwaren uit_ LL&se, die thans zaken doet te Den Haag. had in de omgeving van Woerden een hoeveelheid vleesch en levers gekocht. Hij had die in Woerden laten keuren, maar toen hij het vleesch in Den Haag wilde invoeren, werd hij door ambtenaren aangehouden. In plaats van de producten over te geven, ging de man op de vlucht. Hij werd echter toch aangehouden, en door den kantonrechter J veroordeeld tot f. 100 boe te. subs. 50 dagen hechtenis Van dit vonnis kwam hij in hooger be-1 roep. en zei veel vleesch in de Rijnstreek te koopen en te hebben gemeend, dat het wel ingevoerd mocht worden te Den Haag. De officier vorderde echter bevestiging van het vonnis. Uitspraak over 14 dagen. Reeds nu bestaat er in geheel Zuid- Afrika groote belangstelling voor het ge zelschap Nederlanders, dat met de KL.M. in December naar de Unie zal komen. Het feit. dat jhr. mr. F. Beelaerts van Blok land de reis ais passagier zal medemaken om als officieel vertegenwoordiger der Nederlandsche Regeering in Pretoria de plechtige viering van Dingaansdag bij te wonen, verleent aan de geheele vlucht een bijzonder karakter. In verschillende steden heeft men reeds voorbereidingen getroffen om de passagiers en de bemanning harte lijk te ontvangen. Het verblijf in Zuid-Afrika duurt onge veer vijftien dagen. Gedurende dien tijd zal het gezelschap verschillende belang rijke gedeelten der Unie bezoeken. Johan nesburg is de eerste basis, van waar uit verschillende tochten zullen worden ge maakt. Met auto's wordt het beroemde Kruger Park bezocht, een der rijkste na tuurreservaten ter wereld, waar het groote wild van Afrika, olifanten, leeuwen en giraffes in het boschrijke heuvelland langs de Nelspruit in grooten getale leeft. Van 15 tot 17 December wordt het hoofdkwar tier der Nederlandsche afvaardiging naar Pretoria verlegd. Een kleine groep Neder landers zal daar aanwezig zijn bij de Voortrekkersfeesten en de plechtige natio nale herdenking op het ..Kopje", nabij de hoofdstad, waar de hoeksteen zal worden gelegd van een machtig gedenkteeken, dat de baanbrekende arbeid onzer stamgenoo- ten de Voortrekkers in Zuid-Afrika zal vereeuwigen. Van Pretoria gaat de reis naar de Oost kust, naar Durban, naar de oude kaffer- kralen en de „Vallei der Duizend Heuve len", die in den blauwen wazigen gloed van den Zuia-Afrikaanschen zomer de gure Decemberdagen in Nederland doet ver geten. Verder gaat dan de tocht naar Kaapstad, het gebied, waar de Nederland sche stam zich reeds eeuwen geleden ves tigde. Niet alleen de namen van steden en rivieren wekken de herinnering daaraan, ook de huizen en kerken uit dien tijd zijn zuiver Nederlandsch van stijl en inrich ting. Aan een der fraaiste voorbeelden biervan. het huls van Gouverneur Simon van der Stel, met Oud-Hollandseh inte rieur en huisraad, zal een bezoek worden gebracht. In de dagen, welke voor het ver trek nog resten, wordt het geheele Zuide lijke gedeelte van de oude Kaap-provincie bezocht, de Tafelberg, de unieke wilde- bloemen-markt in Adderley. Stellenbosch, Groot Schuur, de Hout Baai. kortom een zorgvuldig uitgewerkt programma zal de passagiers en de bemanning ln staat stel len in ruim twee weken volop te genieten van de schoonheid van Zuid-Afrika. Op 26 December wordt van Kaapstad uit de terugreis aanvaard. Langs dezelfde route, welke op de heenreis wordt gevolgd, via Livingstone waar heengaande een bezoek aan de beroemde Victoria-water- valien werd gebracht Khartoum en Cairo is na zes dagen de vaderlandsche bodem weer bereikt. De aankomst op Schiphol valt op 31 December, juist op tijd om Oudejaarsavond in den familie kring door te brengen. En in de eerste dagen van Januari zullen duizenden Ne derlanders brieven ontvangen, welke hun Zuid-Afrikaansche vrienden hun een week geleden schreven of die zij zichzelf toe zonden om een interessant stuk aan hun postzegelverzameling te kunnen toe voegen. PREDIKBEURTEN. VOOR DONDERDAG 10 November. Leiden Marekerk: Nam. 81/4 uur, ds. Groot Enzerink en dr. Bos. Vrije Kath. Kerk (Vreeuwijkstraat 19): Nam. 8 1 4 uur, dienst. Boskoop Ned. Ken Kerk: Nam. 7 uur (Dankuur gewas), ds. Jacobs. Hillegom Ned. Prot. Bond: Nam. 8 uur, prof. dr. L. J. van Hoik van Leiden. Nieuw-Vennep Geref. Kerk: Nam. half- acht (Dankuur), ds. Smilde. Noorden Ned. Herv. Kerk: Nam. 7 uur. de heer G. de Pater van Haastrecht. Sassenheim Chr. Geref. Kerk: Nam. half- acht. ds. de Bruijne. Valkenburg Ned Herv. Kerk: Nam. 7 uur, ds. Veldkamp. Zevenhoven Ned. Herv. Kerk: Nam. half- acht, ds. C, A. van Harten. Chr. Geref. Kerk (Polder): Nam. 6 3/4 uur, ds. D. Driessen van Rotterdam. NED. HERV. KERK. Beroepen te Uithuizen (als hulppred.) P. J. Roscam Abbing, cand. te Groningen: beroepen te Wezepe (O.i (toez.) J. W. v. d. Meene te N ieuw -Dordrecht Bedankt voor Eechteld: L. Lagerweü te Tuil en 't Waal (U.>. GEREF. KERKEN. Tweetallen: te GasselternijveenS. G. Blom te Niezijl en A. v. d. Ziel te Ambt-Vollenhove; te De Krim (O.i: F. A. Hofman te Waarder en K. Raaiders te Ooltgensplaat; te Wij he (O.): J. S. Greidanus. cand. te Tzum en N. H. Ridder bos. cand. te Kampen. VRIJE EVANG. GEMEENTEN. Aangenomen naar Oude-Pekela: T. H. Pen- ninga, cand. en hulppred. te Breskens. Ds. J. A. HOEKZEMA. Ds. ,7. A. Hoekzema, de nestor van de Ned. Herv. predikanten te Hilversum, gaat 1 Mei a.s. met emeritaat. Ds. Hoekzema werd 18 Juli 1870 te Gro ningen geboren, en studeerde aan de Rijks Universiteit aldaar waar hij ook zijn doc toraal examen in de theologie deed. In 1896 werd hij candidaat in Drenthe en 1 Aug. 1897 deed hij zijn intrede in Zuilichem. Van daar vertrok hij in 1901 naar Leerdam, om zich 8 Mei 1910 aan zijn tegenwoordige ge meente te verbinden. Ds. Hoekzema be weegt zich in Hilversum op verschillend ge bied. Hij nam mede het initiatief tot den bouw zoowel van de Nieuwe als de Diepen- daalsche kerk, is voorzitter van het Diaco- nessenhuis, curator van het Chr. Lyceum te Hilversum, oud-voorzitter en eere-voor- zitter van de schoolvereeniging „Eben Haëzer", waarvan 6 Chr. scholen uitgaan, enz. enz. Ds. J. BRUINING. Morgen herdenkt ds. J. Bruining, em. predikant te Voorst, het zeldzame feit dat hij voor zestig jaar het predikambt in de Ned. Herv. Kerk aanvaardde. De jubilaris werd in 1853 geboren en in 1878 candidaat in Zeeland om 10 Nov. van dat jaar zijn ambt te aanvaarden bij de Ned. Herv. Gem. van Rockanje. Vandaar vertrok hij in 1883 naar Beets, welke standplaats in 1889 met Nieuwendam verwisseld werd. In 1891 deed ds Bruining zijn intrede te Warga en in 1899 vertrok hij naar Hooge- zand. In 1905 werd hij predikant te Olst, v/aar hij in 1908 zijn bediening neerlegde In 1918 trad hij opnieuw in actieven dienst en verbond zich aan de gemeente van Lo- bith, die hij gediend heeft totdat hem 1 Nov. 1921 eervol emeritaat verleend werd en hij zich metterwoon vestigde te Voorst. Voorkom verkoudheid Doe onmiddellijk enkele druppels 1 ICariote op Uw zakdoek, adem de v damp ln: de bacteriën worden dan direct gedood. F0.70 en F1.— per flac. 2826 vlngez. Med.) VLUCHT ZONDER TUSSCHENLANDING VAN SINGAPORE NAAR ENGELAND. Dc drie Britsche bommenwerpers, die een recordvlucht naar Australe hebben gemaakt, zul len volgens het plan. dat de leider der expeditie, escadrilleleider Kellet. bekend heeft gemaakt, op de thuisvlucht zonder tusschenlanding van Sin gapore naar Engeland vliegen. Eerst zullen zij echter nog een rondreis door Australië maken. ONTIJDIG EINDE VAN ITALIAANSCHE RECORDVLUCHT. Vannacht is het Italiaansche vliegtuig „Santo Francesco" van het Romeinsche vliegveld Monte Celio opgestegen voor een vlucht naar Tokio. Het vliegtuig werd bestuurd door den „vliegen den journalist" Lualdi van het blad „Stampa", die door nog twee journalisten, een marconist en een werktuigkundige vergezeld wordt. Lualdi wilde trachten met zijn tweemotorige Flat-ma chine. die een snelheid van 455 K.M. kan berei ken. het record te breken van het Japansche vliegtuig „Goddelijke Wind", dat den afstand TokioRome in April van dit jaar ln 90 uur heeft afgelegd. Een Havasbericht uit Beiroet meldt echter, dat de Iteüaansche vliegers hedenochtend op het strand van Birhassen nabij Beiroet zijn geland. Daar de toestand van het strand het opstijgen onmogelijk maakt, wordt de vlucht echter voor- loopig onderbroken. Luchtvaart-taalcommissie is gereed. Aanvaarding van woordenlijst. Gistermiddag zijn de vertegenwoordigers van organisaties op het gebied van de luchtvaart in het gebouw „Industria" te Amsterdam bijeengekomen om te beraad slagen over het werk van de „commissie voor luchtvaart-terminologie", welke op 2 Juni 1937 in het leven werd geroepen en tot taak kreeg na te gaan ln hoeverre ver schillende vreemde luchtvaartwoorden voor vervanging door Nederlandsche termen ir. aarynerking konden komen. De heer J. E. van Tijen opende de ver gadering, waarna ir. A. G. von Baum- hauer, voorzitter van de commissie en ver tegenwoordiger van het ministerie van waterstaat, verslag uit bracht over de werkzaamheden. In een twaalftal vergaderingen weiden ongeveer 250 woorden behandeld. Hierbij werd zooveel mogelijk getracht vreemde woorden door Nederlandsche te vervangen. Vooral tegen Germanismen en Amerikanis men werd streng gewaakt. Bovendien werd er naar gestreefd erg lange samenstellingen te vermijden. Alge meen ingeburgerde begrippen van La- tijnsch-Griekschen oorsprong zooals „aëro dynamica" werden echter, waar mogelijk, gehandhaafd. Voorts heeft de commissie gemeend aan overeenkomstige begrippen uit de zeevaart de voorkeur te geven. Met uitzondering van begrippen, die op hoogte motoren betrekking hebbenwerden motor woorden evenwel niet in behandeling ge nomen. De lijsten van behandelde woorden, die geregeld aan de opdrachtgevende organi saties hier te lande ter critiek werden toe gezonden. werden taalkundig beoordeeld door den raad van deskundigen van het ge nootschap „Onze Taal". De heer van Tijen merkte op, dat som mige woorden er nog wel wat vreemd uit zullen zien dat men nog niet onmiddellijk aan de nieuwe begrippen gewend zal zijn, maar dat het belang van deze collectieve poging is juist gelegen in het feit, dat alle mchtvaartinstelllngen van belang in de commissie zijn vertegenwoordigd en dat deze dus zorg kunnen dragen, dat de ge zamenlijk gekozen woorden ook daadwer- M. G. te Z. F. Reusch, Spechtlaan 4. Aer- denhout. Instituut Donders. Laan v. Meerder- voort 495. Oegstgeest. Wendt u voor inlich tingen betreffende den bakkerscursus tot den heer R. L. Kallenberg, Hansenstraat 91, alhier L. S. te L. Inlichtingen dienaangaande worden gaarne verstrekt door den heer L. Bosch, Rijnsburger weg 2, alhier. „Zie eens wat een duiven!" „Ja, de visSEhers hier noemen ze meeu wen!" kelijk in gebruik worden genomen. Zonder die zekerheid zou het samenstellen van louter aanbevelingen deze zoo belangrijke aangelegenheid niet veel nader tot de op lossing hebben gebracht. De vergadering besloot eenstemmig de lijst van luchtvaarttermen te aanvaarden en deze zoo spoedig mogelijk van definities en toelichtingen voorzien in druk te laten verschijnen. De vraag van dr. ir. H J. van der Maas, die het nationaal luchtvaartlaboratorium vertegenwoordigde, of de commissie bereid is haar werkzaamheden yoort te zetten, werd door ir. von Baumhauer bevestigend beantwoord. Neen, ik ben alleen maar nauwkeurig. En dat is niet overdreven, neen, het is dikwijls zelfs noodzakelijk! Bijvoorbeeld bij het koopen van Aspirin. Daarbij moet men terdege toezien, dat de verpakking en de tabletjes hetfödty&l «-kruis dragen. HET PRODUCT VAN VERTRO OW* ff) 2868 (Ingez Mee.) Overzicht onzer belangrijkste Veemarkten. Trage stemming over de geheele Hnie. Hoe meer de staltijd nadert, hoe grooter het aanbod van ongeschikt vee en dit is dezen herfst wel buitengewoon groot wordt. Dt Centrale krijgt dan ook volop de gelegenheid om voor een zeer geschikten prijs te koopen. Er is dan ook begin dezer week heel wat afwijkend vee voor de blikvleeschfabricatie opgekocht. Op vrijwel alle groote markten waren de com» missionairs aanwezig en alleen Maandag en Dinsdag te Rotterdam werden ongeveer 100 stuks aangekocht en gezien het feit. dat er ni het middaguur nog een vry groot kwantum vee onverkocht was en de prijzen nog dreigden terug te loopen ging men nog even door met koopen om den handel nog wat op gang te houden. Hier door kwam men vanzelf in een beter soort te recht. Me«n kocht nu even beter bevleeschde koeien voor den prijs van gemiddeld 45 een: per K.G. geslacht gewicht, dus feitelijk nog goed- kooper dan de vorige week. Er zullen de ei weken nog wel grooter kwantums worden ge kocht, want het ligt in de bedoeling om de marktprijzen niet verder te laten inzinken, maar de order aan de opkoopers luidt ook volstrekt niet hooger te gaan. Het gevolg zal zijn dat. nu er volop aanbod komt. de Centrale zich voor een zelfden prijs een betere kwaliteit vee kan aan schaffen, want het is nu juist de 2e en 3de kwa liteit slachtvee die men moeilijker kan verkoo- pen. Alleen prima rijpe slachtkoeien, zooals de slager die noodig heeft, zijn zeer schaarsch en hielden begin dezer week vrijwel aan de oude prijzen vast. Stieren konden bij korte aanvoeren evenëens ongeveer prijshoudend worden geruimd. Op de gebruiksvee-afdeelingen waren ook de aanvoeren vrij groot en de handel had over de geheele linie een traag en niet geheel prijshou dend verloop. Ook hiervoor waren het in hoofd zaak de 2de en 3de soort die de prijzen drukten. Vette kalveren zijn momenteel bijzonder schaarsch en daardoor stijgen de prijzen nog steeds. Ook begin dezer week waren zij weereen paar cent per pond duurder. Nuchtere en gras kalveren deden evenwel minder. Ook voor wol vee was de markt zeer gedrukt met lagere prij zen. Het weer is voor export veel te zacht. Vooral voor België is dit nadeelig. Voor de zware var kens had de handel een goed prijshoudend ver loop. doch lichte soorten waren door een ruim aanbod van uit Gelderland zeer flauw. Het echtpaar Siere-Bavelaar. Het echtpaar A. Siere-Bavelaar, wonende Bloemistenlaan 26 te Leiden, herdenkt 21 dezer zün zouden huwelijksfeest, dat heden wordt ingezet met de herdenking van den ondertrouw vóór 50 jaren. Beider gezondheid mag, gezien hun leef tijd nog voortreffelijk heeten; de bruide gom. die zün geheele leven als los werk man bü vele patroons werkzaam was, trekt er nog vrijwel dagelüks met zün wagentje od uit om langs de huizen lompen op te halen. Uit hun huwelijk werden 11 kinde ren geboren, waarvan er hun vijf door den dood zün ontvallen; voorts zün er 23 klein en 8 achterkleinkinderen. Hetzelfde voorrecht valt te beurt aan het echtpaar B Kesseboom-Förrer, wonende in de Sionssteeg nr. 6 en voor wie morgen de gouden bruidsdagen ingaan. De 21ste November zal dan de dag van hun 50- jarige echtvereeniging zijn. Ook Kesseboom was zün geheele leven los werkman van beroep waarnaast hij tevens het ambacht van stoker uitoefende. Geregelde bezoekers van den Schouwburg kennen hem onge twijfeld beter ais „Barend", die gedurende ruim 20 jaar de verwarming verzorgt en den artisteningang bewaakt. Het echtpaar Kesseboom-Förrer. Hun huwelük werd gezegend met de boorte van vïif kinderen, waarvan er drie in leven zün. m Moge beide echtparen nog gedurenae van goede jaren vereenigd blüven. 2-4

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 14