Waar de Vrouw belang in stelt BONT DyRoöf Van het hart en de maag Twee verschillende modelijnen LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 3 November 1938 Yierde Blad 79sie Jaargang No. 24112 Wat zullen we kiezen? Eenvoud voor den- dag, weelde en zwier voor den avond Goede wenk voor een zorgzame huisvrouw Schatten van den Herfst GYMNASTIEK RADOX Alle kleuren en soorten. BILLIJKE PRIJZEN. DONKERSTEEG 1 - TEL. 706 Hoe we van oud nieuw maken j>n paar wenken voor het uitzoeken van ons eigen kleurengamma. Een bijna overweldigende rijkdom aan kleuren en nuances biedt de wintermode 1938- 39 Een beetje griezelig voor ons, die cewend zijn, ons aan enkele tinten te hou den? Ja. dat lijkt het op het eerste gezicht nel, maar toch kunnen we ten volle van dezen rijkdom profiteeren. als we ver standig weten te kiezen. De volgende wen- I ken helpen u stellig wel een eindje op weg, i daar ze voor iedere vrouw haar eigen kleurengamma vaststellen. Hebt u misschien kastanjebruine lokken of grijsgroene of blauwe oogen? Kiest u dan voor uw eenvoudig ochtend- Japonnetje een der vele tinten grijs, grijs groen. groen of blauw. Voor 's middags zal helderblauw, wit. zwart of cyclamen u het beste staan en indien u een avondtoilet) e noodig hebt, overweegt u dan eens een der tinten: marine, matblauw, donker groen donkerrood en zwart. Of mogelijk Is de kleur van uw haar kastanjebruin en uw oogen bruin? Dan Is weer een ander kleurenschema voor u aangewezen. Voor 's morgens kiest li eekhoornbruin 'het nu weer zoo nieuwe écureull). roestrood, mosterdkleur of groen. Voor 's middags zij uw keuze: roze. licht groen. honingkleur. wit of zwart En voor een avondtoiletje: nègre, chambertin, ma rine of zwart. Nu bespreken we het veel voorkomend geval van de raatblonde dame met lichtblauwe oogen. Zij ldeze voor haar ochtendjaponnetje parelgrijs, donkerrood, of een der vele Meuren blauw, voor 's middags zwart, ma rine of prune, voor 's avonds diepzwart l ijj.v fluweel I allerlei pasteltinten, licht lila of zachtblauw. Het goudblonde meisje met bruine oogen, daarentegen moet het groote voordeel van deze ongewone combinatie weer op een an dere manier uitbuiten. Zij draagt met Suc re ochtendjaponnetjes in allerlei tinten irain en groen en b.v. een toetsje helder- rtod op beige. Voor 's middags draagt ze zwart-met-wit, marine, rood. donker stcen- rsod en maakt veel gebru'k van strass. dat haar bijzonder goed zal staan. Voor avonds zij haar keuze lichtrood, wit. roze. hardblauw, violet en een bleeke goud kleur. die heur haar mooi doet uitkomen. Bent u een bij ons als „gewoon" geldend type, dus donkerblond of bruin in alle nuan ces met lichte oogen? Dan zij uw keus voor 's morgens grijs, licht of donker zeegroen, granaatrood. Voor s middags komt u wed ik steeds weer terug op zwart of donker granaat, voor 's avonds moogt u uitzoeken tusschen zwart, licht blauw. violet of zilverwit. Is het haar daarentegen donkerbruin en hebt u donkere oogen dan maakt dit uw type geheel anders. Een echtendjurkje ln roodbruin, lichtgrijs, hel geel of helgroen, een namiddagtoiletje in violet of zwart met wit zal u het beste ötaan. En voor 's avonds hebt u de keus hisschen wit, goudkleur, rood of cyclamen. Tenslotte een enkele wenk voor de roodharige dames met lichte oogen II behoeft volstrekt niet te wanhopen bij het bedenken, dat niets u staat! Juist ros sig haar geeft gelegenheid tot schilder achtige kleurencombinaties, als u maar wat goed weet te kiezen. Lichtblauw, blauw- vioiet, dofgrijs, helgroen kunt u gerust ne men voor een ochtendjaponnetje, voor middags zwart, marine of matblauw. en voor 's avonds wit, zwart of blauw-violet. Hebt u daarentegen rossig haar met bruine oogen tan moogt u zich voor 's morgens gerust wagen aan donkerbruin of alle tinten groen, matblauw of zwart. TJ kiest uw na- middagjaponnctje bij voorkeur in zwart, dofblauw of olijfgroen. En 's avonds moogt "J schitteren in wit. zwart, groen, helblauw, amberkleur of cyclamen! FELICITAS. Onze teekenoar brengt deze week de twee nieuwe aspecten van de mode 19381939 in beeld. Ze zijn saimen te vat-pen in het ééne zin netje eenvoud voor den dag: weelde voor den avond. Hét straatcostuumpje links is van Maggy Rouff. het modehuis der tegen stellingen. Strak is de lijn van het tail- leurtje van zwart moiré, opgevroolijkt door het zachte, speelsohe moufflonbont, waar van kraag en mof vervaardigd zijn. Een kanten jabot geeft nog bovendien een luchtige toets. Zeer charmant is het eenvoudige namid dagjaponnetje ernaast, een creatie van Worth, die bovenal den. regel: eenvoud van lijn in praktijk brengt. Het japonnetje is van zwarte wollai stof met incrustaties in tiwee Kleuren, nét »¥foedje versierd met struisvéeren in harmonie«-enden tint. Als scherpe tegenstelling tot dezen een voud geven we tiwee avondtoiletten van Molyneux: links een zeer sierlijke robe van roze satijn met wijde bovenimouwen en een moderne ,.queu", waarbij groote rozen in het ka,psel de finishing touch geven; rechts een concert-ensemlble van zwart fluweel, het getailleerde jasje versierd met astrakan. Een oud spreekwoord zegt. dat de weg tot het hart vaon den man door de maag Dit zou inderdaad het geval zijn, wan neer de weg tot het hart van den man ging vla „lekkere hapjes". Dit is echter niet het geval. De gezonde natuurlijke man, fris- sche sportieve opgroeiende jongens, geven er niet om. met dergelijke „extra lieve lingskostjes" vertroeteld te worden. Ja, het kan zelfs wanneer moeder hier een soort cultus van maakt, afkeer en tegenzin wek ken, dat onaangename gevoel van afhan kelijkheid van het materieele, dat geen enkele échte man op den duur verdraagt. En dan is moeder de dupe. Ze voelt zich teleurgesteld, want ze had het toch zóó goed bedoeld! izegt ze). Neen, in werkelijkheid want we moe ten de zaken zuiver trachten te zien! had ze het verkeerd bedoeld! want verkeerd begrepen. Ze was uitgegaan van ae veronderstel ling, dat in iederen man eigenlijk een soort kinderachtige baby schuilt, verzot op lek kers en dat men die baby te vriend moet houden. De werkelijkheid hoewel er in het bovenstaande' wel een kerntje van waar heid zit is echter geheel anders. De ge wone. gezonde man begeert voor zijn lichamelijken en geestelijken opbouw, waar- Een overvloed van bladeren om ons huts mee te sieren. Nu de bloemen hoe langer hoe schaarser worden, gaan we naar andere versiering oor onze kamers omzien. Het bosah levert ons verschillende soor- oo bladeren, waarvan eikenbladeren wel "'■sterkste zijn. En dan zijn er rietpluimen n fluweelige „sigaren". J°or een smaakvolle kamerversiering zijn mh talolwn hl een vaas van aardewerk oidoende, maar laten we opletten dat de m J1 harmonieeren. waderen ku-nt u een heelen tijd bewaren de uiteinden van de stelen flinik plat ernr i ze een eindje afschilt. Maar als u te h op st£lt' ze dcn heelen winter goed Wddeltf11, piobeer dan eens bet volgende tat1 een mengsel van glycerine en water ATuü> beeleni en dompel de bladeren Kleine clubs - Lage contributie. G. W. LEGERSTEE (M. O. gymn.) Utrechtscheveer 12. Clngez. Med.) 3447a öirect na het plukken hierin. Laat ze er veertien dagen in liggen. Het beste is, slechts een paar takken tegelijk te behan delen. Als de bladeren uit dit .jbadje" komen, hebben ze geen water meer noodig. De groene soorten zullen zacht -blijven en niet verdorren. Ook behouden ze hun tint, als u er maar op let, dat ze niet in de zon staan. Als u van „doorschijnende" bladeren houdt, verzamel dan een hoeveelheid afge vallen populierblaadjes. Leg ze in heet water, totdat het bladgroen geheel verdwe nen is en alleen het nenvenstelsel overblijft. Indien u met fijne ijzerdaadjes de blaadjes aan elkaar vertumdt, krijgt u een prachtig „kantwerk". Probeert u het maar eens van voor de instandhouding van het gezin immers héél veel afhangt een goeden maaltijd, verstandig klaargemaakt en ge nuttigd in een aangename sfeer. Er moet geen reden voor hem zijn om zich te erge ren voor, tijdens, over of na het eten. En ais we het zóó zien, dan wordt de taak van de huisvrouw op dit gebied aan merkelijk uitgebreid enheel wat be langrijker dan het piekeren over „lekker, lekkerder, het lekkerst". Aan het opdienen van den maaltijd gaat een voorspel voor af, n.l. het prettig ontvangen van de huis- genooten, die thuiskomen. De huisvrouw zorgt, als het eenigszins mogelijk is. steeds voor een frisch. verzorgd uiterlijk. Ze schenkt een kopje versch gezette thee in (geen brouwsel, dat een heelen middag op een lichtje heeft staan uitlooien) en pro beert zich even in te stellen op ieder's be langen. Het belangrijkste op dit oogenblik is niet. wat zij zelf gedurende den dag be leefd en doorworsteld heeft, maar wat de anderen vertellen, de man over zijn werk, de kinderen van school of kameraadjes. Het kan ook zijn, dat er weinig verteld wordt, omdat er zware moeilijkheden wa ren. Dan is het de taak van de huisvrouw om door dubbele zorg het evenwicht te herstellen, zoodat allen toch zoo kalm en blijmoedig mogelijk aan tafel gaan. Dat de tafel zelf het stoffelijk mid delpunt vna 't gezinsleven en symbool van gezinsverbondenheid, rer keurig en fleurig moet uitzien, spreekt vanzelf: dat er een bloemtje ln het midden moet prijken, welke vrouw zou dit niet graag beamen? Maarer is nog zooveel meer. De tafel moet met zorg zijn gedekt, alles moet klaar liggen, zoodat het niet noodig is, dat nog onder het eten moeder of een der kinderen opstaat om iets, dat vergeten was, te halen. En dan: de spijzen zelf. Die mogen ge rust heel eenvoudig zijn, ja zelfs hoe een voudiger hoe beter. Maar ze moeten met zorg zijn klaargemaakt, niet haastig, ter wijl de huisvrouw haar gedachten heel er gens anders had, maar met volle aandacht. Behoeven we nog voorbeelden aan te halen? Weten we niet allemaal, dat het eten nooit goed kan zijn, ais moeder op het laatste moment komt aanhollen of als ze zenuwachtig of erg verdrietig is? Er zit aan het voedsel, dat we gebruiken een geest vast: de gee van de kookster in al haar stemmingen. En als de stemming van cie huisvrouw in doorsnee kalm. opgewekt en vol toewijding is, dan is het voedsel, dat ZONDAG: Londonderrysoep. Gebraden eend, Appelmoes. Aardappelen Roomstruif, Vruch'en. MAANDAG: Kalfskarbonaden Andijvie, Aardappe'en. Sinaasappelrijst met vanille- vla. DINSDAG: Rolpens. Stamppot van aard appelen en appelen, Deensche rijst. WOENSDAG: Brusselsch lof met ham en aardappelpuree. Appelpuddinz met vanille saus. DONDERDAG: Runderlappen Savoye- kool, Aardappelen, S oofperen. VRIJDAG: Gebakken bot. Bietensla. Aardappelen Botersaus, Vruchten. ZATERDAG. Biefs.uk, Aardappelen, Knolraap. Rijst met boter en suiker. VEGETARISCHE MENUS. 1. Spinaziesoep met croutons Bloemkool met tomatensaus. Aardappelpuree, Sinaas appelvla. 2. Aardappelcroquetjes Sla van b et appel en krulandüvie, Bo ersaus Warme gries meelpudding met gekru de bessensapsaus. 3. Gevulde eieren. Rijst, Kerrysaus. Maï- zenapuddine met gestoofde abrikozen. 4 Eierkoekjes met havermout. Kropsla. Broodschotel met appelen en gember. RECEPTEN. Londonderrysoep. Benoodigdheden i4 pers i: 1 L bouillon, geaokken van 300 gr. poulet of van 4 blok jes. zout. foelie thijm. wortel, ui, peterselie, 1 theelepel kerry. 45 er. bloem, 45 gr. boter, 1 lepel madeira, '/i d.L. room, 1 eidooier, 1 blikje champignons. Bereiding: Bouillon trekken van het vleesch met de kruiden, behalve de kerry en den ui het zout en de bouillonblokjes in het water oplossen. De ui met de kerry in de boter licht geel fruiten, de bloem er bijdoen, daarna goed roerende den bouillon erbij gieten. De soep door laten koken, zeven, afmaken met madeira, de doorge sneden champignons en het vocht hiervan en voorzichtig gieren bij dert efdooier en den room, die men in de soepterrine losgeklopt heeft. Sinaasappelrijst met vanillevla. Benoodigdheden (4 pers:): 100 gr. rijst, 2' d.L water. 75-100 gr. suiker 3 4 si naasappelen. 1 citroen. L melk, 1 ei, 15 gr. maizena, 30 gr. suiker vanille zout. Bereiding: De rijst oo een zeef wasscheir, opzetten met het water en de dun afge schilde schil van 1 sinaasappel (geen wit mag er aan zitten, daar de rijst dan bitter wordti. De rijst gaar laten koken (30 mi nuten), de schil er uitnemen en het gezeef de s naasappelsaD en citroensap en de sui ker er door roeren. De massa overdoen ia een viaschaal en koud opdienen met '/i L. vanille- of custardvla. Brusseisch lof met ham en aardappelpuree. Benoodigdheden (4 a 5 personen): 1 kg. Brusseisch lof, 200 gr. ham, 70 gr. boter, aardappelpuree, paneermeel. Bereiding: Het lof schoonmaken en gaar koken in weinig water met zout (30 minu ten). Onder in een vuurvasten schotel de kleingesneden ham leggen, daarop het lof. dat men goed ui: heeft laten lekken en. hierover de grootste helft van de gesmolten boter schenken. Od een gewone manier van plm. 1 kg. aardappelen puree maken. Deze erover uitstrijken een dun laagje paneer meel en de rest van de boter er over gieten en den schotel in den oven zetten tot er" een bruin korstje op is (10 minuten). Schuimige sinaasappelvla. Benoodigheden (4 pers.)50. gr. gries- meel (fijne), 5 a 6 sinaasappelen. 1 citroen, 1 d.L. water, 100 gr. suiker. Bereiding: Het water met het gezeefde vruchtensap aan de kook brengen. De griesmeel er in strooien en 5 minuten door la'en koken. De suiker toevoegen en zoo lang met een vertinde garde kloppen tot de massa koud en luchtig is. Overdoen in een viaschaal en garneeren met een paar schijfjes sinaasappel, waar al het wit van verwijderd is. Eierkoekjes met havermout. Benoodigdheden (4 pers): 4 eieren, 100 gr. vlug kokende havermout, 8 lepels melk. 1 leoel fijngehakte ui. 1 lepel fijngehakte peterselie, wat peper. zout. Bereiding: De eieren kloppen met het zout. de melk, het havermout, de peterselie, den ui. de peper en het zout toevoegen en goed door elkaar roeren. Het mengsel plm. 1 uur laten staan zoodat alles goed in het havermout getrokken is. In de boter in de koekepan en ronde koekjes van bakken langzaam op een zacht vuur. zoodat ze lichtbruin en gaar worden (15 minuten). Kropsla er bil geven. Eend braden, Benoodigdheden: 1 eend, plm. 1 ons boten Dim. 1 lepel zout. Bereiding: De vleugels en de pooten bij het tweede gewricht afsnijden en de traan klier wegsnijden. De eend van binnen ert van buiten goed wasschen en zouten. Op zetten met zooveel kokend water als er in Dim. 1 uur op verkoken kan. Daarna de eend uit de pan nemen, het vet er uit ne men, de boter smelten en bruin laten wor den De eend aan alle kanten mooi bruini braden onder dikwijls bedruipen (3/4 uur). De jus afmaken met wat van het kooknat, of met wat water. Appelmoes of andera gestoofde vruchten er bij geven. wordt opgediend, ook altijd goed en komt het lichaam en geest van de huisgenooten ten goede. Dit is natuurlijk het ideaal, waaraan geen van ons geheel beantwoordt. We hebben allemaal onze moeilijke dagen (en een fijn proever zou dit aan onze maaltijden kun nen proeven!) maar hoofdzaak is, dat onze toewijding voor ons gezin van dag tot dag dezelfde blijft. Geen ergernis dus over het eten, ook geen ergernis tijdens den maal tijd. Vader en moeder hebben hier samen de taak de kinderen, vooral jonge school gaande kinderen, zóó op te voeden, dat ze zich netjes en kalm (zonder opgeprikte stijfheid) gedragen. Dan verloopt iedere maaltijd vlot en pret tig en dan kan uit het eenvoudige, doch smakelijke voedsel het grootst mogelijke profijt worden getrokken. En als de huis vrouw dan nog haar goede zorgen zoover uitstrekt, dat ze in het uurtje na het eten vóór ieder weer aan het werk gaat. de ge zellige sfeer weet te bewaren (en dit is niet zoo moeilijk, want een mensch die goed gegeten heeft, is een dankbaar mensch) dan behoeft niemand zich in dat model gezin te ergeren en zal het gezin zeker kostelijk gedijen. EEN VETTE,ONZUIVERE HUIO kunt U gemakkelijk verbeteren door het gebruiki van Radox. telkens wanneer ge Uw gezicht wascho Bij apothekers en erkende drogisten a f0.90 per pak en f0 15 per klein pak)e. 2479 (Insez. Med.) Meisjesmantel uit een mantel van moeder. 2443 (Ingez. Med.) „Professor, buiten staat een man met ten snor!" „Zeg hem, dat ik er reeds een heb!" Misschien hebben we in onze kast nog wel een mantel hangen, die niet meer gedra gen kan worden, daar hij uit den tijd is. Dien gaan we nu eens keurig vermaken voor onze meisjes. Het model is eenvoudig: kraag en revers leveren geen moeilijkheden op. De revers worden, als het eenigszins kan, aan de voorpanden aangeknipt. U denkt er wel aan. ze stevig te maken door ze te voe ren met linnen. De kraag bestaat uit een rechte reep stof, die van achteren ln den hals opstaat.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 13