Yierde wegverkeersdag van de K.N.A.C. Gramofoonplaten één gulden u krijgt Duiroelijntje \j£R$CHE Plh/04's/ Staat gedagvaard door houder van „wilden" autobusdienst LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Donderdag 3 November 1938 Minister van Buuren over den- autosnelweg Sassenheim-Amsterdam Doorloopende parkeer- strooken worden aangebracht. Wegen verkeersbeschik- king spoedig in werking Pleidooien op Maandag 7 November a.s. Onder groote belangstelling is heden in den Dierentuin te 's-Gravenhage de vierde wegverkeersdag van de Kon. Ned. Automo biel Club gehouden, onder voorzitterschap van jhp mr. Th. M. Smits van Oyen, die de vele autoriteiten en vertegenwoordigers van instellingen en organisaties op wegen - en verkeersgebied, in het bijzonder den minister van waterstaat, mr. dr. ir. Van Buuren, en de buitenlandsche gasten, o.w. eenige Belgische autoriteiten, welkom heette. Minister Van Buuren hield de openings rede. waarin hij er op wees dat er in het afveloopen jaar op het gebied der wegen veel arbeid is verricht. Een aantal groote werken is tot starrd gekomen. Ik noem aldus spreker in de eerste plaats de openstelling van den autosnel weg van Sassdpheim naar Amsterdam, wel ke plaats vond in Juni, tijdens het inter nationale wegencongres, waar algemeen waardeering werd uitgesproken voor het geen de Nederlandsche wegenbouwers inde laatste jaren hebben gepresteerd. In de tweede plaats de voltooiing van een nieuw gedeelte van den toekomstigen weg naar Utrecht, n.l. het gedeelte van Bleiswijk tot aan de Gouwe. Daar de tra- I verse door Voorburg eveneens gereed is ge komen. is deze weg thans van Den Haag af I to: Gouda voor het verkeer opengesteld. Deze in gebruik genomen wegvakken zijn de eerste autosnelwegen in Nederland. De weg van Sassenheim naar Amster dam werd aanvankelijk niet als auto snelweg ontworpen, doch de plannen voor dezen weg zijn tijdens de uitvoe ring gewijzigd. Hierin is de verklaring Ie vihden van het feit, dat het eerst- gebouwde viaduct en de brug over de UQordelijke ringvaart van den Haar lemmermeerpolder geen gescheiden ba nen hebben en dat het lengteprofiel ter plaatse van de viaducten niet met de tegenwoordige opvattingen strookt. Deze bezwaren zullen uit den aard der zaak in de toekomst bij de overige we gen worden ondervangen. Gebleken is, dat de beplanting van den midden berm een zeer goede afscherming vormt voor de lichten van de tegenlig gers. Deze beplanting zal daarom op de wegen met gescheiden banen algemeen worden toegepast en wel zoodanig, dat tusschen de beplanting en de verhar ding een strook met een stevige gras mat aanwezig zal zijn. In December 1937 werd de brug bij Hedel in gebruik genomen, waardoor een Noord- Zuid verbinding in midden-Nederland met uitsluitend vaste oeververbindingen tot stand kwam. Voortgegaan werd met den aanleg van parkeerplaatsen langs de wegen, zoodat thans op zeer veel wegen om de 250 M. parkeergelegenheid aanwezig Ls. Langs de autosnelwegen zullen doorloopende par- keerstrooken worden aangelegd. Langs den weg Den HaagGouda zijn deze reeds ge reed, terwijl zij langs den weg SasSenheim- Amsterdam spoedig zullen worden aange bracht. Eveneens werd voortgegaan met den aan leg van vrijliggende rijwielpaden, terwijl aan de systematiseering van de wegbeba- Rening in samenwerking met de verkeers- bonden volle aandacht werd geschonken. Wat de verkeerswetgeving betreft, nu het wegenverkeersreglement is tot stand gekomen, blijft nog over om de wegenverkeersbeschikking vast te stel len, hetgeen thans spoedig zal kunnen geschieden. Slechts op enkele adviezen wordt nog gewacht. Een binnenkort in werking treden van de wegenverkeers wet kan dus nu worden verwacht en daarmede is dan weer een mijlpaal be reikt fn den strijd met wettelijke voor schriften voor een veilig verkeer. Bij dien strijd is uiteraard van zeer groot belang de toepassing en handhaving dier voorschriften door politie-toeziaht, ook om de preventieve werking, die daarvan uit gaat. Rust binnen de bebouwde kommen deze taak in het algemeen op de gemeen- te-politie. op de buitenwegen zijn, naast de gemeente-polilie, speciaal daartoe opgelei de manschappen van de Koninklijke ma- rëchaussée en de rijksveldwacht met dit toezicht belast en tot dit doel van auto's of motorrijwielen met de noodige meet- en weegwerktuigen voorzien. In samenwerking tusschen de departe menten van justitie en waterstaat is een verbetering en intensiveering van het po litietoezicht ontworpen, welke na goed keuring van de plannen döor de wetgeven de macht in werking zal treden. Een zeer belangrijk element tot verhoo ging van de verkeersveiligheid is tenslotte de verkeersopvoeding. Het is een groote verdienste van iiet verbond van vereeni- gingen voor veilig verkeer en van de ver- keersbonden, dat «ij de verkeersopvoeding met alle middelen van propaganda ter hand hebben genomen. Ik juich aldus GEWELDIGE SORTEERING. HARMONIKA ORKESTEN - DANSMUZIEK. KEES PRUIS - DAAN HOOIKAAS, enz. enz. VOOR CADEAUX ruiling toegestaan. Eenig adres voor Leiden H. G. V. LUIJKEN - BREESTR. 39 - Tel. 35. 2JQ3 (Ingez. Med.) de minister deze propaganda van harte toe. Mijnerzijds zal ik deze propaganda, waar mogelijk, bevorderen. Ik denk bij voorbeeld aan de medewerking van mijn departement bij de samenstelling van een populaire wegcode, welke zoo spoedig mo gelijk na het dn werking treden van de nieuwe verkeersvoorschriften door het ver bond van vereenigingen voor veilig verkeer zal worden uitgegeven. De thans door de KNAC. ingezette actie voor wellevendheid op den weg, begroet Ik uiteraard met groo te sympathie. De hoop uitsprekend, dat de K.N.A.C. veel succes moge hebben bij haar verderen arbeid ten bate van het verkeer, verklaarde spreker hierna den vierden verkeersdag geopend. Verlichting van rijkswegen. Dr. ir. L R. Wentholt, hoofdingenieur directeur van den rijkswaterstaat, hoofd van den centralen dienst van de wégen en de bruggen, sprak vervolgens over ,De ver lichting van de rijkswegen'' er daarbij op wijzende dat de proef, In 1936 genomen met verlichting van den weg Amsterdam-Haar lem een succes is geworden. De minister van waterstaat heeft thans maatregelen getroffen, waarvan, naar het zich laat aan zien. het gevolg zal zijn, dat binnen niet te langen tijd tot verlichting van een aan tal rijkswegen zal worden overgegaan. Men heeft de keuze tusschen de gloei lampen met haar witte, de natriumlampen met haar gele en de kwikdamplampen met haar groen-blauwe licht. Natriumlampen hebben het hoogste ren dement. Bovendien hebben natriumlampen boven kwikdamplampen het voordeel, dat bij natriumlicht tijdens nevel voorwerpen beter zichtbaar zijn. In het algemeen zal daarom de verlichting van de rijkswegen met natriumlampen moeten plaats vinden. De verlichting van den weg Amsterdam- Haarlem voldoet volgens spr. aan de eischen, welke naar de tegenwoordige in zichten aan de verlichting van een weg voor snelverkeer moeten worden gesteld. Aangenomen kan worden, dat de aanleg- kosten van een wegverlichting ongeveer be dragen f. 10.000 per K.M. weg en de exploi tatiekosten f. 2000 per KM.M en per jaar. waarin begrepen is een bedrag van rond f. 500 voor rente en afschrijving. Voor spoedige verlichting komen onder meer in aanmerking de wegen: Rotterdam Hoornbrug Den HaagSassenheim, Haar lemAmsterdam, HaarlemVelsen, Utrecht Zeist, AmsterdamNaardenEemnes en waarschijnlijk de weg SassenheimHaar lem. Ir. P. de Heem, directeur-generaal van bruggen en wegen in België, sprak daarna over „Het rijkswegennet in België", terwijl de heer A. Persijn hoofd van den dienst van het wegverkeer in België, sprak over het Belgische verkeerswezen Onbillijke rolverdeeling. Door mr. W J. van Balen, president van de Alg. Ned. Verkeerslederatie werd een inleiding gehouden over ..Verkeersevolutie een economische eisch". Spr. zeide dat de prijs van goederen voor een zeer aanzienlijk gedeelte bestaat uit transportkosten. In- tusschen blijft een gedeelte van ons spoor wegnet, hoezeer ook economische onverde digbaar, gehandhaafd met behulp van bij dragen. die uit de algemeene kas worden bijgepast doch die daarin gestort moeten worden door het motorwegverkeer. hetwelk men door die heffingen juist wil verkleinen. Zulk een rolverdeeling wordt niet ten on rechte als zeer onbillijk beschouwd. In het geval van het verkeerswezen zal men bij den wensch om hoogere opbrengsten te trekken, wel degelijk acht moeten slaan op de algemeene behoefte der volkswelvaart aan goedkooper vervoer. Een te zware be lasting. betoogde spreker zou ook het toeristenverkeer schaden en dus onmisbare bronnen van volksinkomsten doen opdro gen. Zulk optreden moet als een kortzich tige en averechtsche politiek worden be schouwd en behoort te worden beëindigd Alleen een onbelemmerde evolutie van het vervoerswezen kan onze samenleving tot grooteren bloei brengen. Vervolgens sprak dr J A. Leerink, ver- keersredacteur van het .Algemeen Handels blad", over „Kruisingen van rail- en weg verkeer". daarbij de noodzaak bepleitende van den aanleg van automatische flikker lichten in twee kleuren. Automobielsport is een legerbelang. Kolonel A. M. M. van Loon, ex-comman dant van het corps motordienst, hield een inleiding over Automobielsport en leger belangen". Hij zette in het kort uiteen welk een voortreffelijk middel de automo bielsport is geweest om goede chauffeurs te vormen em ging er vervolgens toe over aan de ontwikkeling van het automobilisme in de weermacht een beschouwing te wij den. Wat de dagelijksche behoeften voor een weermacht als de onze beteekenen, moge blijken uit de volgende cijfers. Voor onge- VERVOLG OP PAGINA 3 VAN HET 2e BLAD 2455 (Infcez. Med.) veer een vierde van het veldleger, dus bij zondere afdeelingen van de weermacht bui ten beschouwing gelaten, zij.n dagelijks noodig: 110 anderhalf tons auto vrachten. Om voor eenzelfde troepenmacht de muni tie enz. aan te voeren zijn ongeveer 1*70 auto's van dezelfde capaciteit noodig, waarbij in het ocg dient te worden ge houden dat een door paarden getrokken voertuig normaal slechts een halve auto- vracht vervoert. Aldus zal het duidelijk zijn, welke belangrijke rol de vrachtautomobiel in de gemobiliseerde weermacht speelt. Het vervoer per auto stelt een comman dant in staat snel een deel zijner troepen op het gerechts veld- te verplaatsen en el ders in te zetten, dan wel uit het gevecht los te maken. Ook snelle aanvoer van re serves wordt aldus mogelijk gemaakt. Wat het groote belang is om gewonden en zieken snel buiten de sfeer van het ge- vechtsveld te brengen en hen snel in rusti ger omgeving den arts toe te vertrouwen behoeft wel niet nader te worden betoogd. Het leger dient te kunnen beschikken over zeer bekwame chauffeurs, in staat om de moeilijke opdrachten uit te voeren. En voor het verkrijgen van dergelijke chauf feurs vormt zoo besloot spr. de auto mobielsport een zeer belangrijke factor en kan dus als zoodanig als een legerbelang worden beschouwd. Jhr. ir. C. Ortt. hoofdingenieur van de Ned. Ind. Wegenvereeniging, besprak ten slotte het onderwerp: .Autoverkeer $n wegennet in Nederlandsch-Indië". Copyright P I. 8. Bo» 6 Copenhagen Op die tafel had Duimelijntje ontzaggelijk veel schik. In de eerste plaats had de vrouw er een diep bord met water op staan. De rand van dit bord was door bloemen bedekt. En op hot water dreef het blad van een tulp. waarop Duimelijntje kon zitten en van de eene zijde van het bord naar de andere kon varen. Als roeiriemen gebruikte ze daartoe een tweetal ragdunne bloem stengels. Gisteren is ten verzoeke van A. Koch, auloverhuurondernemer. wonende te Bus- ium. die een „wilden" autobusdienst on derhield tusschen Bussum en Amsterdam, de Staat der Nederlanden in kort geding gedagvaard tegen Maandag 7 Nov. voor den I president der arrondissementsrechtbank te ben Haag. Xoch stelt in de dagvaarding, dat hij heelt moeten ondervinden, dat op bevel van 'ien hulp-officier van justitie, de commis saris van politie te Bussum, inspecteurs en agenten van de gemeente-politio aldaar, hem de uitoefening van zijn autobusdienst beletten. Sinds Zondag. 30 Oct., aldus de dagvaarding verder, houden genoemde po litiefunctionarissen de autobussen aan en indien in deze bussen zich passagiers be vinden. beletten zij het verder rijden en gelasten de passagiers uit te stappen, en 2°o.deze hier uit niet vrijwillig gaan, ver wijderen zij hen uit de autobussen. Deze belemmering van de uitoefening van eischers' autobusdienst geschiedt op bevel rin den procureur-generaal bij het ge- i^htshof te Amsterdam, die op zijn beurt U>t het geven van dit bevel last heeft ge- K van den minister van justitie. Deze smmer ng geschiedt, aldus de dagvaar- d'ac, op grond van het feit, dat eischer wet in het bezit is van een vergunning, Ctiioemd in art. 2 van het reglement auto- vervosr personen. Aangezien genoemd ar- ,lr :'j niet verb ndend is en geen voorschrift b'a ei-"h stelt, dat eischer slechts dan een .obusdienst zal kunnen uitoefenen, cnïeer hb in het bezit is van eeniSe an~ ere vergunning tot het onderhouden van n -hutóbusdiënst f Bussum—Amsterdam v.v., acht eischer het beletten van den dienst onrechtmatig en lijdt hij hierdoor groote schade. Gedaagde aldus stelt eischer in zijn dagvaarding verder is voor deze on- rechtmatige daden, begaan op bevél van r den minister van justitie en den procu- ieur-generaal bij het gerechtshof te-Am sterdam door den hulpofficier van- justi tie, den commissaris van politie te Bussum cn diens ondergeschikten, aansprakelijk. De hierboven omschreven bevelen yan den minister van justitie en den procu-- reur-generaal zijn, aldus de dagvaarding, onrechtmatig. De schade neemt dagelijks ioe en eischer wordt met algeheelen finan- cieelen ondergang bedreigd nu hij éen be langrijk gedeelte van zijn inkomen moet missen en groote betalingen moet doen in verband met het voldoen van huurkoop- termijnen van autobussen, onderhoud van deze bussen en betaling van zijn personeel. Het belang van eischer vordert een onmid dellijke voorz ening bij voorraad. Op deze gronden eischt Koch. dat de staat zal wor den gelast, het op bevel van zijn ambte naren. althans van zijn organen, beletten en belemmeren van de uitoefeping van eischers autobusdienst tusschen Bussum: en Amsterdam v.v. te doen staken cn al dat gene na te laten, waardoor eischer in de uitoefening van bovengemelden dienst wordt belemmerd. Eischer vordert voorts, dat hij, desnoods met behulp van den sterken arm, het be letten en belemmeren van de uitoefening van zijn autobusdienst zal mogen verhin deren. Tenslotte eischt Koch den Staat te veroordeelen voor elk beletten en belem meren van zijn autobusdienst aan eischer een dwangsom te betalen van f250. Voor eischer treedt op mr. R. Heeg uit Amsterdam. Deze dagvaarding is gisteren uitgebracht en beteekend aan den procu reur-generaal te Den Haag. Nieuwsgierig liep de pad op de tafel, waar Duimelijntje In haar II keek er eens in. zag Duimelijntje en fluisterde: „Dat is nu pree bedje lag, heen en weer. Toen zag z\j de gelakte notedop. Zij de vrouw die ik voor mijn zoon zoek." Zij tilde de notedop met haar voorpooten op en nam Duimelijntje rae£. zicla mede.T Het was een allerliefst gezicht Duimelijntje te zien spelen* Soms zong ze ook; zoo hodg en fijntjes als niemand het kon. Zoo ver gleden de dagen zonder dat' er iets gebeurde totEens op een was zoo groot, nacht, Duimelijntje lag te slapen als een roos. kwam een leelijke, dikke pad door het raam. De ruit was namelijk stuk gegaan en men had vergeten een nieuwe er in te laten zetten. Hu, de pad leelijk en nat

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 11