Debat in het Engelsche Lagerhuis Het Italiaansche Nieuwe Jaar 79iie Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 2 November 1938 Derde Blad No. 24111 Voorstel het accoord in Engelsch-Italiaansch werking te stellen De Olldsfe en best gesorteerde Gramofoon- en Radiozaak Blik op heden en verleden SB het. in het openbaar zegt. Hef is geen karak tertrek van de totalitaire staten, dat zij hun eigen nest bezoedelen. Ik heb de strengste afkeuring voor alle verklaringen, afgelegd door menschen op verantwoordelijke of zelfs op niet-verantwoordelijke posten, die van de gelegenheid gebruik maken om de we reld te verkondigen, dat hun eigen land in staat van verval is (toejuichingen bij de ministers». Ik beschouw de overeenkomst van Mün- chen, aldus vervolgde Chamberlain, niet als een nederlaag voor de democratie of voor de zaak van recht en orde, integendeel: de overeenkomst was een poging om door be- Gtetermiddag kwart voor drie is het Britsehe Lagerhuis bijeengekomen. Cham berlain verklaarde, dat hij dien avond een motie van den volgenden inhoud zou in dienen: „Het Lagerhuis juicht het voor nemen der regeering toe om het Engelse hItaliaansch accoord van kracht te doen worden". Deze mededeeling werd met toejuichin gen van de regeeringsbanken ontvangen. Men hoorde den communist Gallacher schreeuwen: „nooit". Chamberlain voegde aan zijn mededee- spreking tusschen twee vertegenwoordigers ling toe, dat het de bedoeling der regeering der autocratische en twee der democrati- is, het Engelsch-Italiaansche accoord zoo sche staten een oplossing te vinden voor ipoedlg mogelijk van kracht te doen wor- een probleem, dat anders, naar het ons toe scheen, slechts door geweld zou zijn opge lost. In plaats van op gewelddadige wijze is de overeenkomst op ordelijke wijze ten uit voer gelegd. Het is waar, dat er vele dingen gebeurd zijn, die niemand van ons goedkeurt. Ik verzoek u echter, zooals ook de minister van buitenlandsche zaken reeds gedaan heeft, in aanmerking te nemen, dat wij tusschen Geografisch bezit Duitschland reeds een overheerschende positie in Midden- en Zuidoost Europa. Spr. ziet echter geen re den, waarom men zou verwachten, dat een fundamenteele wijziging in deze gebieden zou komen. Voor zoover Engeland betreft, wij heb ben niet den wensch deze landen voor Duitschland te blokkeercn of het eco nomisch te omsingelen (toejuichfngen bij de ministers). Wij hebben daar zelf zekere handelsbelangen, welke wij moe ten behouden, doch op dit punt kennen wij den goeden wil dier landen zelf, die den vrijen invoer wenschen van pro ducten en andere zaken, die zij niet van Duitschland kunnen krijgen. Laten wij niet veronderstellen, dat er nood zakelijk een economische oorlog moet zi/n tusschen Duitschland en ons. Con currentie is het waar wij voorspoed door hebben gehad in het verleden. binnenlandsche zaken naast de ge wone werkzaamheden verzorgd te wor-1 den. Wij hebben een specialen minister met bijzondere ervaring op het gebied van or ganisatie en administratie noodig. die zijn geheele aandacht aan dit onderwerp kan wijden. Daarom heb ik sir John Anderson uitgenoodigd deze taak op zich te nemen. Anderson zal als lord-grootzegel bewaarder een niet te zwaren werk kring hebben en hij zal daarom in feite minister van bescherming der burgerbevolking zijn. In die functie zal hij direct belast zijn met de zorg voor de luchtbeschermings maatregelen en tevens verantwoordelijk zijn voor de regeling van den vrijwllligen nationalen dienst in overleg met de andere departementen die daarbij betrokken zijn (toejuichingen). Chamberlain zette uiteen hoe de depar tementen van binnenlandsche zaken, ge zondheid. opvoeding, arbeid en verkeer aan deze bescherming zullen heboen mede te werken. Ter wille van de coördinatie zullen commissies van ministers en oudere ambte- maren worden benoemd onder voorzitter schap van den minister voor bescherming der burgerbevolking. Die commissies zullen is nog steeds en sinds 30 jaar H. G. v. LUIJKEN - Breestr. 39 TELEF. 35 - LEIDEN. 2364 finsci Mei.) In overeenstemming met de verklaring, die hij op 11 Juli heeft afgelegd zou het I [jagerhuis de gelegenheid hebben over dit onderwerp te debatteeren. In antwoord op verschillende vragen be treffende den toestand ln Palestina heeft Bintster MacDonald na reeds bekende bij- zonderheden te hebben gegeven, verklaard, dat de regeering thans het rapport van de Palestijnsche deellngscommissie heeft ont vangen en het zorgvuldig bestudeert. Spr hoopte, dat het mogelijk zou zijn kwade dingen moesten kiezen en, als ge het spreken, aldus vervolgde de premier, doch niet eens zijt met de oplossing, die in prac- tijk is gebracht, moogt ge niet vergeten, wat het alternatief was (toejuichingen bij het rapport, te zamen met een verklaring de ministers) en welke gevolgen dat alter omtrent de voornemens der regeering te - Mr puWiceeren kort na de opening van de nieuwe zitting van het parlement. Attlee fel in aanval. De leider der arbeidersoppositie. Attlee. I heeft de debatten over de buitenlandsche politiek geopend met een rede. waarin hij velde, niet het voornemen te hebben over het verleden te spreken, doch zich te wil- len bepalen tot heden en de toekomst, in dachtig aan de lessen van het verleden. Voortgaande zeide Attlee, dat hij de aan- I (acht wilde vestigen op eenige consequen ties van wat hij een groote nederlaag van frankrijk en Groot-Brittannlë noemde. In I het bijzonder wilde hij de aandacht vesti gen op de nederlaag, die geleden is door de zaak van recht en orde en van de de mocratische regeeringen. Ook wilde hij 1 niet alleen kijken naar de politieke, maar I 'evens naar de economische aspecten van I Ti' in de laatste paar maanden is ge- 1 yVpfj Ten' aanzien van de nieuwe Tsjecho- I fowaaksche grenzen handhaafde Attlee de [Mening, dat deze zelfs nog slechter zijn oan die welke in de eischen van Godes- I berg waren gedefinieerd en zelfs nog meer geven dan Hitier geëischt heeft. .Daarom hebben wij het recht te weten, wat ge daan is, wanneer al iets is gedaan door de Brltsche vertegenwoordigers in de in ternationale commissie." Men heeft den indruk, dat de verdeeling I van de buit is overgelaten aan Duitschland en Italië. De vraag is thans, of er eenige hoop is, dat het verminkte en verdeelde I Tsjecho-Slowakije een onafhankelijke staat ral kunnen zijn. Attlee verklaarde er tegen te zijn, dat Engeland garanties op zich neemt, die het niet kan nakomen en wordt gebonden door een golf van verplichtingen buiten het ka der van den Volkenbond. Attlee vroeg een uiteenzetting van wat I men zou kunnen doen. opdat de Tsjechen I ïich zouden kunnen handhaven als voor- pos». van de vrijheid en niet onder den invloed van een andere regeering zouden I tontén. Attlee wijdde zich vervolgens aan het I koloniale vraagstuk en bevestigde het standpunt der arbeiderspartij, dat er een einde moet komen aan de imperialistische houding tegenover de koloniën. Die kolo niën moeten worden bestuurd volgens het mandaatsbeginsel, in de eerste plaats ter wille van de koloniën zelf en verder ter wille van de geheele wereld. Attlee stelde vraag, welke gevolgen de Duitsche economische expansie in Midden- en Zuid-Oost-Europa voor den Britschen handel zou hebben. Eenzelfde expansie doet zich voor in het Verre Oosten. Als Japan daar slaagt, zal weer een belangrijke markt naar omvang de grootste ter wereld, ge sloten worden. Attlee pleitte tenslotte voor nauwe sa menwerking op economisch gebied tusschen alle democratische staten en stelde in dit j verband de vraag, hoe het stond met de [handelsonderhandelingen met Amerika, Samenwerking met de Vereenigde Staten, heide hij, is van het grootste belang, omdat I öe economische kracht van de vredelievende I 'anden nog veel en veel grooter is dan die eer aanvallers. Wij willen een economische bond der vredelievende landen, die echter anderen niet zal uitsluiten. Welke plannen. aldus besloot Attlee. heeft de regeering voor de economische organisatie, als essentieel element der defensie? (Gejuich bij de op positie». Het antwoord van Chamberlain. Minister-president Chamberlain, die met ton warm applaus van de regeeringsbanken *erd ontvangen, zeide, dat Attlee in zijn rede twee wegen had gevolgd, waarvan de laatste, naar het hem voorkwam, weinig verband met den internationalen toestand natief voor Tsjecho-Slowakije zelf gehad zou hebben. Attlee kwam hier tusschenbeide met de verklaring, dat hij had willen zeggen, dat de oplossing niet ten uitvoer was gelegd, waarop Chamberlain antwoordde, dat hij nog iets hoopte te zeggen, dat dit stand punt zou kunnen weerleggen. De minister president zeide verder, dat de overeenkomst AffW Ho va» München tot stand was gekomen in een Ik geloof daaiom. dat Attlee tegen de betrekkelijk korten tijd, die met uren werd feiten ingaat, wanneer hy een toekomst afgemeten, zoodat men niet kon verwachr ziet. waarin Japan een monopolie voor den handel met China heeft. deel uitmaken van de commissie voor de Het is niet in ons^ belang.^dat een deel organisatie der verdediging van het rijk. j - coördinatie van burgerlijke eü mili taire diensten beoogt. Dit zijn. aldus Chamberlain, onze plan nen en ik heb het vertrouwen, dat deze regeling zal leiden tot de resultaten, welke wij in zoo kort mogelijken tijd moeten be reiken. Naar aanleiding van een voorstel van Attlee tot het benoemen van een minister voor voorraden zette de minister-president uiteen, dat een dergelijk minister bekleed moet zijn met dwingende macht: hij kan niet tevreden zijn met hetgeen kan wor den verkregen door vrijwillige samenwer van de wereld arm blijft. Indien door den handel tusschen Duitschland en Engeland onze economische positie verbetert, zijn we er zeker van. dat we ons deel krijgen. Naar mijn meening. aldus Chamberlain, is er ruimte voor Duitschland en voor ons en moeten wij noch de Duitschers trachten een exclusieve positie te verkrijgen. Ik ben niet voornemens over Spanje te ten aanzien van China wil ik het volgende zeggen' ik geloof, dat Attlee ook hier de toekomst met onnoodig pessimisme beziet. China kan zich niet tot een werkelijke markt ontwikkelen zonder kapitaal en, dat er nu zooveel kapitaal wordt ver- weg. welke hierheen zal leiden. Men zal het op dezen weg evenwel niet ver brengen, wanneer men zich niet went aan het denkbeeld, dat democratische en totali taire staten niet in twee kampen tegen over elkaar staan, doch dat zij, indien zij dit wenschen, kunnen samenwerken. Niet alleen door het regelen van geschil len, nadat deze zijn gerezen, doch ook in het tot stand brengen van een opbouwend programma tot vergemakkelijking van de uitwisseling van goederen en tot regeling van de internationale verhoudingen. Dit wil de regeering trachten te bereiken. Onder toejuichingen van regeerings- zijde keerde de minister-president naar zijn zetel terug. Liberale aanval op de regeering. Na der. minister-president besteeg de leider der liberalen. Sinclair, het spreek gestoelte. Hij zeide, dat de minister-presi dent in naam van de rechtvaardigheid en van het recht van zelfbeschikking tiendui zenden Tsjechen. Duitschers en Joden heeft gevoegd bij de vluchtelingen op de wereld en duizenden anderen heeft veroordeeld tot concentratiekampen en mindere vormen van tirannie. In naam van den vrede in Oostenrijk, Tsjecho-Slowakije en Spanje worden een voor een de sleutels van de wereldmacht in handen van de meest agressieve tirannen sedert de tijden van Napoleon gelegd. Spr. vroeg hoe de ga- king Whenvrericgevers'ên de takvêree- ranties aanzien van Tsjecho-Slowakije ni^iee^Wam^r aJlS is gedaan oö iJenzulle" worden u.tsevoerd en of Rusland weg van vrijwillige samenwerking en in- den arm genomen zal wrorden. Hij nietigd, bcteekent, dat er zooveel te j dien dan nog niet voldoende wordt voor- e® meer moet worden ineevoerd na den zien in de behoeften, dan is het tijd genoeg Muenchen, Engeland en Frankrijk aan de meer moet worden ingevoerd na den over hej kernen van een «verfde van den Rijn niet meer worden dergelijke minister-functie. geteld. De gebeurtenissen i an de laatste Chamberlain verklaarde verder te willen we^en hebben de vrienden van de dictato- opmerken. dat het programma van herbe- ret* aangemoedigd en het prestige van En- wapening liep over vijf jaar. waarvan j geland en de zaak van de democratie heb- corlog. Het is wel zeker, dat Japan dat i niet kan verschaffen. De verdediging van het land. ten, dat de overeenkomst zich bezig hield met ieder detail van de in overweging ge nomen operaties. Alles wat wij konden doen. aldus Cham- Chamberlain ging daarna over tot de berlain, was zeker algemeene richtlijnen civieie en militaire verdediging van het uit te stippelen en aan een Internationale jand en verklaarde, dat hij, hoewel de voor commissie de taak voor te leggen de bij- bereidingen nog verre van voltooid zijn, zonderheden uit te werken. van meening is, dat de verdediging, indien Ten aanzien van de critische opmerkingen van Attlee op de Internationale commissie zeide Chamberlain: „Wij kunnen deze op lossing misschien niet wenschen, maar ik vraag Attlee niet te vergeten wat het alter natief was en indien hij niet bereid was het alternatief te aanvaarden, hetgeen zou zijn gebruik te maken van geweld, moeten wij" 'erkennen, dat wij het andere alterna tief moesten aanvaarden, hoe onaangenaam dat in vele opzichten ook mocht zijn. Ten aanzien van de klacht van Attlee, dat de volksstemming van 1910 als basis wordt genomen voor de afbakening van nieuwe grenzen van Tsjecho-Slowakije her innerde Chamberlain het huis er aan, dat de rechtvaardiging voor deze daad zeer een voudig was. n.l. dat er in 1918 geen volks stemming is gehouden en dat de interna tionale commissie derhalve gedwongen was terug te gaan tot de laatst betrouwbare ge gevens, dat zijn die van 1910. Overgaande tot het vluchtelingenvraag stuk. zeide Chamberlain, dal iedereen dit vraagstuk met de meest oprechte sympa thie beziet. Chamberlain juichte met Attlee het ini tiatief toe van den lord Mayor van Londen, een oproep te doen voor hulpverleenmg aan vluchtelingen en de regeering geeft den Lord Mayor en diens vertegenwoordigers te Praag alle hulp. welke haar mogelijk is te geven. De regeering heeft het lid der commissie, Runciman Stopford. tot verbindingsofficier te Praag benoemd Diens taak zal zijn in lichtingen te verkrijgen over het aantal en de sociale groepeering der vluchtelingen in Tsjecho-Slowakije en de omstandigheden, waarin degenen verkeeren. die zouden wil len emlgreeren. doch niet kunnen. Dit land verkeert niet in de positie, groote groepen emigranten op te nemen doch het is een kwestie welke de geheele wereld aan- Chamberlain was er echter van overtuigd, dat men niet de hoop zal opgeven, dat eenige oplossing zal worden gevonden om het leed te verzachten van deze ongeluk- kigen. Wat de kwestie der waarborgen betreft. zij op de proef zou zijn gesteld, heel wat beter zou hebben voldaan dan menigeen schijnt te denken. Ons land is soms nogal moeilijk op gang te krijgen, aldus de pre mier, maar wanneer het op gang is, werkt het in dubbel snel tempo en de hoeveelheid werk, die verzet is tijdens de crisis, geeft de aanwijzing, dat de luchtbeschermings- maatregelen niet zulk een volledige mis lukking geweest zoudeh zijn als sommigen blijkbaar denken. Wij zijn thans gewaar schuwd en kunnen nu een beter beeld van den geheelen toestand hebben. Anderson belast met de lucht bescherming. Wij zijn, aldus vervolgde Chamber lain, tot de slotsom gekomen, dat het stelsel van luchtbeschermingsmaat regelen zulke reusachtige afmetingen heeft aangenomen en zoo'n verschei denheid bevat, dat de last werkelijk te groot is om door het ministerie van slechts drie om zijn. Hij betwijfelt of het mogelijk zou zijn geweest, zelfs indien men het van het begin af had gepoogd, het progamma in drie jaar gereed te krijgen. Spr betreurt verder dat zijn verklaring van 5 October door .sommigen in twijfel is ge trokken. De Britsche bewapening gaat sa men met vreedzame bedoelingen. De minis- te-president herhaalt hier. dat Engeland geen agressieve bedoelingen heeft. De eenige zorg van de regeering is het bevei ligen van de imperiale verbindingswegen en zoo sterk te zijn, dat de Brltsche diplo matie met andere mogendheden op voet van gelijkheid kan onderhandelen. Ten aanzien van de overeenkomst van München zeide de minister-president, dat Attlee blijkbaar de laatste daad te Mün chen. welke niet de onbelangrijkste was. heeft vergeten: de verklaring, welke is onderteekend door den minister-president en Hitler is uit het geheugen verdwenen. Toch bergt deze verklaring kans voor een nieuwen tijd van vrede in Europa in zich (toejuichingen aan regeeringszijde». De minister-president is overtuigd, dat deze verklaring overeenkomt met het verlangen van de meerderheid van de bevolking, zoo wel in Engeland als in Duitschland. Men moet positief pogen het ver trouwen in Europa te herstellen. Het is moeilijk dit in overeenstemming te brengen met het opvoeren van de be wapening, daarom streeft de regee ring naar een overeenkomst tot be perking van de bewapening. ben gevoelig geleden. Spr drong er op aan, dat alle Italiaansche soldaten, vliegers en technici uit Spanje zullen worden terug getrokken. en het Britsch-Italiaansche ver drag van kracht zal worden. Verder drong hij aan op het verleenen van financieelen steun aan China en op het verleenen van steun aan Frankrijk, wanneer dit land in moeilijkheden zou komen door de klacht? van Japan inzake de wapenlevering aan China. Sinclair zeide verder, dat de huidige regeering geen vredespolitiek voert, doch een defaitistische politiek. stelt de opvolgers van deze regeering voor de keuze tusschen oorlog en vol ledige overgave aan de dictatoren. Hij spoorde verder aan tot het sluiten van een handelsverdrag met de Ver. Sta ten. tot het verleenen van economischen en financieelen steun aan Frankrijk en tot een vriendschappelijke politiek jegens de Sovjet-Unie. Inzake de koloniale politiek verlangde Sinclair een politiek, welke is gegrond op de volgende drie beginselen: Ten eerste: vertegenwoordigers tot het behartigen der belangen der inboorlingen in het belang van de beschaving. Ten tweede: alle mogendheden met ko loniale belangen moeten worden geraad pleegd. Ten derde: de oplossing van het kolo niale vraagstuk moet deel uitmaken van een algemeene regeling, waarvoor de alge meene ontwapening tot maatstaf moet Eenzijdige ontwapening zou niet helpen, dienen. (uigez. Med.i zoo verklaarde de minister-president ver' der. Hij is overtuigd, dat hij zelf deze over eenkomst tot beperking van de bewape ning niet zal zien. doch dit is geen reden om niet de eerste stappen te zetten op den Nadat nog eenige sprekers kort het woord hadden gevoerd, werd de zitting evrdaagd tot heden. 'Van onzen Romeinschen correspondent). Het Italiaansche fascisme heeft zijn hoog- zeide ChambeTlain.^dat dêzê^iet'ka^T'wor- sten feestdag: de herinnering aan den den opgeklaard aleer de geheele kwesrie der minderheden in Tsjecho-Slowakije zal ziin geregeld. Duitschland en Italië zijn be reid waarborgen aan te gaan, wanneer de kwestie der minderheden zal ziin geregeld. Ons oorspronkelijk aanbod was interna tionale waarborgen aan te gaan. doch van daag kan ik geen verdere mededeelingen doen over de vraag, wie de deelnemers aan deze garantie zouden ziin.. doch natuurlijk zullen aleer iets definitiefs wordt geregeld, de voorwaarden van dergelijke waarborgen en de namen dergenen, die er aan deel nemen. ter kennis van het huis worden ge. bracht. In antwoord op een opmerking van Wedgwood Benn inzake de Hongaarsche grens en of wij waarborg zouden zijn voor een grens bij welker afbakening wij en Frankrijk ziin uitgesloten, verklaarde Cham berlain, dat de grens, zooals zij bestond, nimmer was gewaarborgd, doch dat waar- -UC11 imciuat.v.ia.vu borgen werden gegeven tegen een niet uit- Jekl en meer geschikt was voor een ver- gelokten aanval, hetgeen een geheel andere Mezingsvergadering. Hij zou daarom niet zaak is. nnlto wen Ho VbHp De reis van dr. Funk. '"'"oorden op dat gedeelte van de rede. ;'Mrop de minister van handel misschien pJ!unnen terugkomen, thamberlain zeide. dat hij op een aantal werkingen van Atlee over de gevolgen W de overeenkomst van München niet J™e ingaan, doch hij moest voor één be ering een uitzondering maken, n.l. voor ering' dat Münc,ien een groote neder- ..°t "oor Engeland. Frankrijk en de zaak Kclit en orde was. Ct^i Attlee dat werkelijk gelooft, aldus ""berlain, betreur lk het nog. dat hij Europa. Chamberlain betreurde, dat Attlee het wegens de economische gevolgen van de activiteit van dr. Funk noodzakelijk acht te hierachter eenig sinister politiek motief te veronderstellen Het is deze zelfde ach terdocht, dat niets door iemand kan wor den gedaan, zonder dat een ander eenig sinister of ander kwaadaardig motief er achter zoekt, dat de eigenlijke oorzaak marsch op Rome, nu zestien jaren geleden, gevierd. De 28e October is tot Nieuwjaars dag van de nieuwe fascistische tijdrekening geworden, (thans begint het jaar XVII) en op dezen dag pleegt men zich rekenschap te geven van het in het oude jaar bereikte en een begin te maken met de uitvoering van nieuwe voornemens. De Duce bezich tigt de voornaamste werken, terwijl de kranten hoog opgeven van de importantie der reeds voltooide en nog te beginnen werken. Dit jaar spelen de voorbereidende werk zaamheden voor de „E. 42" een groote rol. De ..E. 42" is de groote internationale we reldtentoonstelling. die zooals bekend in 1942 in de Italiaansche hoofdstad zal wor den gehouden. Voor den niet te toornen drang tot daden van. het nieuwe Italië stond het onmiddellijk als een paal boven water, dat deze wereldtentoonstelling groo ter, schooner en indrukwekkender zou moeten worden dan welke andere tentoon stelling ook. Bovendien werd de werkelijk geniale oplossing gevonden, door deze ten- 11 I (nnnliil- O O r\ rib rtVl t Alf 1 If IfP 1 5 Tl O" stelling de groote verkeersader, die het oude Rome met deze nieuwe stadswijk, de tentoonstelling en de zee zal moeten ver binden. In overeenstemming met de tradi tie van de oude Romeinen, dat elke straat weg van het imperium bij de hellingen van den Capitolijnschen heuvel zou moeten be ginnen. vertrekt ook deze „Via Imperiale" vanuit het hart van de Eeuwige Stad en loopt in een lengte van 28 K.M. en de fan tastische breedte van 100 M. tot aan de zee. In het midden van dezen ultra-moder nen straatweg ligt een 20 M. breede rijweg voor het snelverkeer, te weerskanten door een smal plantsoen gescheiden een 3' M. breed verhoogd rijwielpad, dan volgt aan beide zijden een baan van elk 7 M. voor langzaam rijverkeer en de trolleybussen en tenslotte links en rechts 41 M. stoep voor de voetgangers. Bovendien loopt aan iedere zijde nog een strook van 25 M. voor even- tueele uitbreiding. De bouw van deze straat die verschillende doorbraken vereischt en op een bepaalde plaats ook nog door een grar.diosen marmeren boog in haar volle breedte zal worden overhuifd, is alleen met tachtig millioen Lire begroot. Behalve de inwijding van deze en andere openbare werken, die niet slechts repre- toonstelling tegelijk aan de ontwikkeling sentatief willen zijd. maar ook als werkver- van het stadsbeeld van Rome een nieuwe schaffing moeten dienen, heeft Mussolini i ir. 1.... itnnnf flb richting te geven. In de toekomst zal Rome een zeestad zijn. want tot terrein van de komende expositie werd het uitgestrekte duinlandschap tusschen de Eeuwige Stad en de Thyrrhenische Zee bestemd, en de gebouwen van deze tentoonstelling zullen niet van voorbijgaanden aard zijn, maar na afloop de kern vormen van een geheel nieuwe stadswijk. In dit verband verdient onder de ver vormt van het gebrek aan vertrouwen in i schillende uit te voeren werken, die de den begindag van het 17e jaar vanaf de fascistische revolutie herdacht door zijn voornaamste medewerkers en kameraden uit de dagen van den marsch op Rome in het Palazzo Venezia te ontvangen. Bij deze gelegenheid overhandigde de secretaris-ge neraal van de fascistische partij Starace hem volgens gewoonte de lidmaatschaps kaart No. 1 voor het nieuwe jaar, die in een kostbare cassette uit malachiet was ge sloten. Daarna trad de Duce naar buiten Duce heeft bezocht, onze bijzondere belang- om vanaf het historische balkon de onaf zienbare menigte toe te spreken, die heb geweldige plein al sedert uren tot in den laatsten hoek gevuld had. De korte terugblik op de geschiedenis van den marsch op Rome. en het afwegen van de kansen der onwikkeling in de na bije toekomst, die Mussolini hierbij in en kele lapidaire zinnen wist samen te vatten, vinden ook hun weerspiegeling in de be schouwingen van de geheele Italiaansche pers. Voor den blik in het verleden zorgt vooral het blad van den Duce zelf. de ..Po- polo d'Italia" te Milaan, dat voor het eerst de notulen van de beslissende laatste ver gadering der fascistische leiders onmid dellijk vóór den hlstorischen marsch op Rome en wel in facsimile publiceerde. Hier uit blijkt dat Mussolini de eenige was, die het besluit tot dezen marsch en daarmede tot de eigenlijke fascistische revolutie dorst te nemen en zijn wil tegen het uit drukkelijke advies van ai zijn vrienden wist door te drijven. Deze vrij onverwachte pu blicatie baart groot opzien, omdat over de rol, welke de naaste medewerkers van den Duce uit dien tijd. zooals Balbo en maar schalk de Bono, bij de voorbereiding op den marsch op Rome gespeeld hadden, maar weinig bekend was. Bij de beoordeeling van het heden wordt door de Italiaansche openbare meening in de binnenlandsche politiek als de meest markante gebeurtenis uit het afgeloopen jaar de eindelijk voltooide ombouw van het staatsbestel in het corporatieve systeem beschouwd, waarvan de nieuwe corpora tieve kamer, die thans in de plaats van het parlement treedt, het zichtbare bewiis is. Ook de erkenning van Libye als vol waardig deel van het Italiaansche rijk, die nog in de laatste dagen heeft plaats gehad, wordt als een zeer belangrijke vooruitgang- aangemerkt. In de buitenlandsche poltiek zijn allen het er over eens. dat het hoogte punt te zien is in de bijeenkomst van de vier mogendheden te München. want men is er van ovetruigd. dat hier de wijsheid van den Duce heeft gezegevierd en ("ge lijk Italië voor goed tot oen der uit dag- gevende factoren onder de meest belang rijke mogendheden van de wereld heeft verheven. (Nadruk verboden).

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 9