Vermindering van den belastingdruk De verduisteringsproef op 16 November WOENSDAG 2 NOVEMBER 1938 No. 241 If HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt. 79ste Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN STADSNIEUWS Regeering zal spoedig beslissen over het Centrale Vliegveld Dit nummer bestaat uil VIER bladen EERSTE BLAD verwacht Voorschriften voor het verkeer LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 3D ets." per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons BLad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummer* voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, vaar agentschappen gevestigd sljn: per 3 maanden f. 2.3S per weelc f. 0.18 Franco per post 2.35 per 3 maanden portokosten.' (voor binnenland f.0.80 per 3 mnd.> afscheid kapitein k. a. enklaar. Van het 6de regiment veldartillerie. Hedenmorgen heeft de kapitein K. A Enklaar van 6 R.V.A., die Is overgeplaatst bij 2 R VA. In Den Haag, op het Schutters, veld afscheid genomen van de 1ste school- batterij van eerstgenoemd regiment, waar over hij gedurende 14 maanden het com mando heeft gevoerd. De batterij stond opgesteld onder com mando van den res. lsten luitenant Van Wely. Kapitein Enklaar, die vergezeld was door zijn voorganger tevens opvolger als bat terij-commandant, den kapitein Van der Meulen, zelde het als een voorrecht te be schouwen het commando over deze batterij te hebben mogen voeren. Toen spr. het commando overnam, wees kapitein Van der Meulen hem erop, dat de eerste schoolbatterlj van 6 R.V.A. in alles eerste behoorde te zijn en te blijven en de afgeloopen maanden hebben spr. van de waarheid dezer woorden overtuigd. Zulks was alleen mogelijk door de volle steun en medewerking van kader en dienstplichtigen en spr. is daarvoor allen zeer erkentelijk. Spr. kan slechts betreuren dit commando thans te moeten neerleggen. Kapitein Enklaar besloot zijn korte toe spraak met het kader alles goeds en den dienstplichtigen een prettige herinnering aan hun diensttijd toe te wenschen. Kapiteit Van der Meulen aanvaardde daarop dankbaar het commando, dat hij ruim een jaar geleden met een bloedend hart heeft overgegeven. Hij dankte evenwel ziin voorganger voor de wijze, waarop hij c!t commando heeft gevoerd en waarop hij «Ls commandant en als monsch de dienst en particuliere belangen van zijn perso neel tegen elkaar heeft afgewogen en be- j tartigd. Kapt. v. d. Meulen besloot met een be roep op de batterij om hem dezelfde mede werking te verleenen. RIJKSMUSEUM VAN OUDHEDEN. Meesterwerken der Egyptische Kunst. De reeks archeologische lezingen, welke in het komende winterseizoen in het Rijks museum van Oudheden alhier gehouden zullen worden, werd gisteravond geopend door den Conservator dr. W. D. van Wijn gaarden met een voordracht over boven genoemd onderwerp. Spr. begon met er op te wijzen, dat men eerst in onzen tijd de Egyptische kunst goed heeft leeren kennen. Men heeft haar lang beschouwd, als het karakteristieke voorbeeld van een stijf formalisme, waar bij elke persoonlijke neiging onder het ge wicht van versteende denkbeelden verstikt werd. In onzen tijd. waarin de kunst streeft naar eenvoud van vorm en lijn, is de Kunst van het Oude Egypte het typi sche voorbeeld geworden van een vasten, gesloten stijl. Wat aan de producten der Egyptische kunst een groote bekoring geeft en haar blijvende waarde verzekert, ls juist die strenge geslotenheid van vorm, die met opzet is tot stand gebracht. Vervolgens vertoonde spr. een reeks van lichtbeelden van meesterwerken der Egyp tische kunst uit de verschillende bloei perioden der Egyptische geschiedenis en toonde aan de hand daarvan aan, dat de weg, die de Egyptische kunst heeft afge legd In een tijdsruimte van drie duizend Jaren niet steeds voorwaarts ls gegaan langs één enkelen onafgebroken lijn. maar dat zij in den loop van haar ontwikkeling driemaal bijna geheel verdwenen is. Zij bloeit ln perioden van voorspoed, om bijna geheel te verdwijnen ln de daartusschen gelegen tijden van verval. En ln elk van deze perioden heeft de kunst haar eigen vorm en aard, binnen het vaste raam der traditie. In de Egyptische kunst leeren wij de macht der traditie kennen; de kunstenaars kiloopen gaarne aan bij de werken van het grootsche verleden, maar wij leeren ook hun wil en bekwaamheid kennen om zich niet door de traditie te laten beheerschen. En bij het beschouwen van hun meester werken bespeuren wij, dat het geheim van hun scheppingsmacht, welke ons na zoo veel eeuwen nog met ontzag vervult, is hun krachtig eeuwigheidsbesef. A. A. VAN EGMOND t Gistermorgen is in zijn woning plotse- J'ng. tengevolge van hartverlamming in den teeltijd van 61 jaren overleden, de heer A. A. van Egmond. De- overledene was ongeveer 10 Jaar ouderling van de Oer. Gemeente alhier en van het onderdeel Voorschoten en was des Zondagsmiddags bij den kerkdienst in het Ambachtshuis te Voorschoten, voorganger. Wijlen de heer A. A. van Egmond is ge- hurende ruim 27 jaren werkzaam geweest J'l de firma Gebv. De Bruin, bloembollen- kweekers, te Voorschoten. Do teraardebestelling zal plaats hebben Wijdagmiddag om 2 uur op de Ned. Herv. Bepaafplaats te Voorschoten. Gistermorgen heeft de 17-jarlge H k„ werkzaam aan een verbouwing van het ge- Jkhjw der Ned. Rotogravure-Mij. aan het Vk'gewater alhier, bij het verplaatsen van materiaal, een eternietplaat op den rech tervoet gekregen, waardoor dit lichaams cel werd gekneusd. De E.H.D. vervoerde huls gen naar het Academisch Zieken- In de Memorie van Antwoord op de algemeene beschouwingen van de Tweede Kamer betreffende de Rijksbegrooting 1939 noemt de regeering onder de maat regelen, welke genomen zullen worden om te zwaren belastingdruk te voorkomen, behalve de reeds aangekondigde: Afschaffing van de geslachtsaccijns gepaard gaande met verhooging van omzet belasting van de artikelen waarop de accijns drukt van 4 op 6 pet.; Vrijstelling van omzetbelasting van varkensvleesch, paardenvïeesch e.d.; Afschaffing van den zout-accijns; Verlaging van de omzetbelasting op thee en benzine; Herziening van den grondslag dienstboden in de personeele belasting in dien zin, dat één dienstbode steeds vrij zal zijn en verlaging van de tarieven en ten slotte Verlaging van den druk van de personeele belasting op motorrijtuigen. Verschillende van de maatregelen, welke dienen moeten om te zwaren druk te voorkomen, hebben tevens de strekking om de werkgelegenheid te vermeerderen. De regeering stelt zich voor daarnaast nog enkele maatregelen van fiscalen aard te nemen ter stimulecring van het bedrijfsleven. Zoo zal worden voorgesteld geen personeele belasting meer te heffen van winkels, hotels, café's en restaurants, van biljarten en van pleiziervaartuigen, terwijl ook in overweging is de personeele belasting voor motorrijtuigen aanzienlijk te verminderen of deze heffing af te schaffen met gelijktijdige invoering van een geringe verhoQging van de andere belastingen, welke op het motorrijtuigenverkeer drukken. Daarnaast ligt het in de bedoeling den gedistilleerd- en bieraccijns te verlagen. De afschaffing van de zakelijke bedrijfsbelasting is door de regeering buiten het verband van de onderhavige voorstellen in overweging genomen. Met betrekking tot het systeem van de aan de gemeenten te verleenen compen satie voor hetgeen zij als gevolg van de herziening der personeele belasting ver liezen, kunnen thans, waar deze zaak nog in een stadium van voorbereiding ver keert, nog geen mededeelingcn worden gedaan. Tenslotte wordt medegedeeld, dat de uitwerking van de verschillende belasting- ontwerpen zich in een zoodanig stadium bevindt, dat de regeering goede hoop koestert voor het einde van het jaar deze ontwerpen bij den Raad van State aan hangig te kunnen maken. GEVONDEN VOORWERPEN. In de maand October. Gevonden zijn: armbandhorloges, auto bord, koralen armband, actetasch, auto ped, brillen, beiteltje, boodschappentasch, biervat, bankbiljet, ceinturen, doos met suikergoed, damestaschje, das, dames mantel. doos inh. pijp, doos lnh. schoenen, electrische lamp voor reclamebak, gloei lamp, handschoenen, heerenhorloge, hals ketting. hoedje, insigne voor ziekenverple ging, jekker, 2 knotten wol, kindertaschje, zwart kinderschoentje, kist inh. flesschen wijn, koperen kraansleutel, kindertaschje, ky/itantietasch, medaille van wielrennen, mutsen, militaire overjas, notitieboekje, overhemd, oorknopje, portemonnaies. pak je lnh. knippatronen, padvindersmes. post zegelalbum. pakje inh. lapje stof. program ma, portefeuille, regenjas, rijwielbelasting- merken. ringetje, ring van autowiel, rin- gpn, rozenkrans, regenpijpen, sleutels, scheepsluik, sabelkwast, schoenen, schaar, schortje, schriften, vulpotlooden. vulpen houders. wieldop, zak waschgoed, zwem- kaart, zilvergeld. Gevonden in de tram (stadslijn): hand schoenen, 1 boekje, damesparapluies. 1 cahier. 1 sjaal, 2 mutsen, 1 kam ln etui. 1 pakje inh. 2 handdoeken, 1 bruine da meshoed, 1 rol papier. Terug te bekomen en Inlichtingen te ver krijgen eiken werkdag tusschen 1—3 uur nam., behalve 's Donderdags en 's Vrijdags ten Folltiebureele alhier. BAZAAR „VOORDORP". Ds. de Wit spreekt een openingswoord. In het gebouw „Rehoboth" arpi het Ra penburg werd gisteren de bazaar geopend ten bate van het kinderhuis „Voordorp". Ds. de Wit sprak het openingswoord uit, memoreerde den stillen arbeid van de beide dameskransen, die dezen bazaar had den voorbereid, waarvoor hartelijk dank werd gebracht. Spr. stelde het bijzondere doel van dezen bazaar voor oogen. n.l. gel- delljken steun verleenen aan „Voordorp", dat mede door de lager geworden rijks subsidies dringend steun van particulieren noodig heeft. Dit werk verdient de volle aandacht, daar het blijkt hoe vele verpleegden maat schappelijk terecht komen, die anders aan lager wal zouden geraakt zijn. De Diaconie der Ned. Herv. Gemeente te dezer stede, die behoudens een kleine sub sidie van het Rijk, zich geheel alleen voor de exoloitatie van deze Inrichting gesteld ziet, weet zich verzekerd van den steun van velen en ln het bijzonder wel van den Voordorp-dameskrans en den krans onedr leiding van mevrouw v. d Berg. Vele jaren reeds wij meenen al ruim vijftien jaar werken beide kransen met groote acti viteit om goederen te vervaardigen voor de bazaar.s, die in den regel om de twee jaar gehouden worden. Uit het overweldigend aantal inzendin gen mogen wij afleiden, dat in den tijd, tusschen den voorgaanden en den bazaar van lieden, door de dames wederom hard ls gewerkt. Daarnaast hebben de pupillen van Voordorp ook het hunne bijgedragen om toch vooral met volle tafels voor den dag te kamen. Dat vooral het werk van de Voordorp-verpleegden op hoogen prijs werd gesteld, bleek al direct op den ope ningsmiddag. Spoedig waren hier alle ar tikelen van de hand! Naast de handwerk-uitstalllngen troffen wij op dezen bazaar nog vele fraaie arti kelen en gebruiksvoorwerpen aan. die ongetwijfeld ook veel koopersisters) zullen vinden. Dat op dezen bazaar de attracties en een theeschenkerlj niet ontbreken, ligt voor de hand. Wie nog niet in de gelegenheid was om een bezort- aan Rehoboth te brengen kan dit hedenavond en morgen nog doen. SPEELTUINVER. „WESTERKWARTIER". Zondag as. zal het 10 jaar geleden zijn, dat de Speeltuinvereenlglng „Westerkwar tier" in het Haagwegkwartier werd op gericht. Met slechte enkele leden begonnen, is deze vereentging in deze 10 Jaar onder het voorzitterschap van den heer Lardee uit gegroeid tot een vereeniging, die met eere genoemd mag worden. Dank zij de mede werking van het gemeentebestuur beschikt de speeltuinvereeniglng thans over een modernen mooien soeeltuin. Een feestcommissie heeft zich gevormd, welke aan de kinderen een middagfeest en pan de ouderen een feestavond zal aan bieden. DE HEER COMAITA GAAT MET PENSIOEN. Naar wij vernemen zal de heer C. G. b. Comaita, chef-commies der Nederlandsche Spoorwegen aan het goederenstation alhier, wegens gezondheidsredenen den dienst der Ned Spoorwegen met pensioen verlaten. Van de ruim 40 jaren, die de heer Co maita bij de HXJ.S.M., later Ned. Spoorwe gen, is werkzaam geweest, was hij het mee- rendeel alhier werkzaam. Voor het alhier afgenomen examen van apothekers-assistent zijn geslaagd de dames H. A. E. Schipper (Den Haag). H. C. Zonneveld (Rotterdam), C. Stroobergen (Rotterdam), C. S. Eorggreve (Leiden) en J. J. Haak (Rotterdam). Ten aanzien van de kwes tie van het centrale vliegveld blijft de regeering, aldus de Memorie van Antwoord op de Algemeene Beschouwingen van de Tweede Kamer, on veranderd van zienswijze, dat het voor het behoud der po sitie van Nederland in het internationale luchtverkeer noodzakelijk is versnippering van het verkeer over ver schillende vliegvelden zooveel mogelijk te vermijden en on derlinge concurrentie dier velden uit te schakelen. De regeering stelt zich voor. omtrent de in de ge geven omstandigheden meest aangewezen oplossing spoedig haar standpunt te bepalen. BINNENLAND. Algemeene beschouwingen over de rijks- begrooting. (3e Blad). Voorloopig verslag der Tweede Kamer over de begrooting van financiën. (3e BI.). Tienjarig bestaan der K.N.I.L.M. herdacht. (Binnenland, 3e Blad). Vrachtauto bij Avenhorn door trein gegre pen; chauffeur gedood. (Gemengd, 4e Blad). Het advies van den Hoogen Raad van Arbeid inzake kinderbijslagverzekering (le Blad). AMSTERDAMSCHE BEURS. Geringe affaire - Kleurlooze markt Onbeteekende koersverschillen Amerika iets lager - Beleggingsafdee- ling kalm. BUITENLAND. Debat in het Engelsche Lagerhuis. Cham berlain antwoordt op de critiek en stelt voor het BritschItaliaansch accoord in werking te doen treden. (3e Blad en Buitenland, le Blad). De conferentie te Weenen inzake de Tsje- chisch-Hongaarsche grens, (le Blad). In het Fransche Kabinet wisselen Mar- chandeau en Reynaud van portefeuille (Buitenland, le Blad). China aehter Tsjang-Kai-Sjek. (Buiten land, le Blad). Een rede van Amerika's staatssecretaris Huil. (Buitenland, le Blad). Kleine conservatieve winst bij de Engel- sche Gemeenteraadsverkiezingen. (Buitenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Voor morgen wordt afnemend buiig weer verwacht met kouden nacht en eenige stijging van tem peratuur overdag. De wind zal naar Zuidwest of Zuid krimpen en geleidelijk in kracht afnemen tot matig of zwak. ACADEMISCHE EXAMENS. Bevorderd is tot doctor in de letteren en wijsbegeerte, op proefschrift getiteld „AlghazalTs boek der liefde", de heer H. H. Dingemans, geboren te 's-Gravenhage. Geslaagd zijn voor het doctoraal examen wis- en natuurkunde, hoofdvak pharmacle: de heer Kwee Hwat Djien (Leiden): voor het candidaatsexamen wis- en natuur kunde, letter A, mej. J. I. M. Stolk (Was senaar) Candidaatsexamen Indisch Recht: de heer J. Meeuwse (Leiden). Voor het doctoraal examen wis- en na tuurkunde, hoofdvak pharmacle: de heer A. Ringeling (Den Haag); idem. hoofdvak plantkunde: mej. G. M. Bot (Leiden). I Voor het doctoraal examen Indisch Recht: mej. J. M. Enger (Wassenaar). In het belang van het wzlslagen der verduisteringsproef op 16 November a.s. is het noodzakelijk, dat het verkeer in het te verduisteren gebied (tusschen N. Rijn. Gangetje, Steenschuur, Rapen burg en Vliet) zooveel mogelijk be perkt wordt. Men kome er slechts, wanneer dit strikt noodzakelijk is. Be staat deze noodzaak, dan dient het verkeer zich door geen enkele lichtuit- slTaling te verraden. Voor motorrijtuigen wordt bepaald, dat zij in het verduisterde gebied geen voor. en achterlicht zullen voeren. (Voor het af doende afschermen van deze lampen is nog niet het iuiste hulpmiddel gevonden van daal'. da» deze maa'rezel genomen wordt). Het stoplicht moe voldoende afgeschermd worden (b.v. door m ddel van blauw of an der donker Dapier). Verlichte richtingaan wijzers mogen niet worden gebruikt. Even- tueele binnenverlichting moet zijn gedoofd. In onze nummers van 19 en 28 October publiceerden wij verscheidene nuttige wenken in verband met de verduiste ringsproef op 16 November. Wij geven in overweging ook nevenstaande en volgende mededeelingen uit te knip pen. omdat ze te zamen een practische handleiding vor men hoe men zich bil derge lijke proeven moet gedragen. Het rijden met onverlichte auto's brengt gevaar met zich mede. De snelheid mag in verband daarmede niet hooger zijn dan de veiligheid toelaat en nimmer boven de 15 KM. per uur. Het rijden geschiedt geheel voor eigen risico. Al het andere rijverkeer in het verduis terde gebied is met het oog op de ver keersveiligheid verboden. Motorrijwielen en alle soorten rijw'elen (dus ook driewielers) moe.en aan de hand i worden meegevoerd, nadar alle verlichting daaraan afgezet of gedoofd is. De bestuurders van rijtuigen moeten de I lichten aan die vervoermiddelen dooven en er naast loopen (het best bij den kop van het paard). De trams zullen „verdonkerd" door het verduisterde stadsgedeelte rijden. Het hoofd van den luchtbeschermings dienst adviseert voorts: Parkeeren. Laat geen auto of ander voertuig op den weg staan want de kans is groot dat het ver voermiddel aangereden wordt. Elk voor- wem od de rijbaan vormt een gevaar. Laat vooral geen auto of ander voertuig ach er op de belangrijkste wegen, als hoedanig beschouwd moet worden: Hooge Rijndijk, Plantage Plantagelaan. Levendaal en Ko- revaarstraat Dit ziin wegen voor het door gaand verkeer, dat voortgang moet vinden. Voor het Dlaatseliik verkeer zijn van be lang: Lammenschansweg Heerenstraat. Zce'erwoudschewez. Konineinneiaan. Zee- maniaan Thorbeckes'raat. Hoogewoerd. Ook op die wegen moren geen obstakels voorkomen: liever hee'emaal geen voer'ulg od den weg gedurende de verduisterings proef: kan zulks in noodgevallen niet wor den voorkomen, parkeert dan in een on belangrijke zijstraat. Het. risico is echter voor den e'genaar of houder van het voertuig. Voetgangers. Slechts in uiterste noodzaak begeve men z.ch te voet ln het verduisterde stadsge deelte. Is het noodzakelijk, dan loope men rechte op de trottoirs. Loopen op den rijweg is in gewone omstandigheden gevaarlijk, onder de omstandigheden der verdu-stering is het dat dubbel Men is thuis het veiligst. Het verkeer te water is ook onderwor pen aan de veidu steringsneienin" Stilliggende en varende schepen mogen gedurende de verduistering geen enkel licht voeren, terwijl zorg moet worden gedragen, dat geen licht uit roef en kajuit straalt.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 1