BINNENLAND De begrooting van Financiën LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Woensdag 2 November 193! Vijanden van Uw levenssuc(es Spreekangst - Vlot spreken De wenschen der Tweede Kamer SPREEKCEL Tien jaar luchtvaart in Indië. Prins Bernhard woont de herdenking bij. In tegewoordigheid van Prins Bernhard lid voorgeschreven, dat in geval van con- ls gisteren in de aula van het Koloniaal t versie van staatsschuld de betrokken Rijks: deelneming bij Kon. besluit voor te schrij ven: het is voldoende indien de beperking, na overleg met den Beleggingsraad, door den Minister van Financiën wordt opge heven. Tevens wordt In het voo^est«lde_ derde Eronder onlangs bankvereeniging te De strijd tegen de zwendel- banken. Brief der Vereeniging voor den Effectenhandel aan haar leden. aan Instituut te Amsterdam het tienjarig be staan herdacht van de Kon. Ned. Indische Luchtvaart Maatschappij. Van 3 tot 4 bestond voor de veie belang stellenden uit zeer uiteenloopende kringen gelegenheid den raad van bestuur en den raad van commissarissen geluk te wenschen. Tot de vele aanwezigen behoorden de mi- nister-president dr. H. Colijn, de oud-minis ter van koloniën, dr. Koningsberger, oud fondsen en -instellingen met hun bezit daarin zullen deelnemen. Zonder deze aan vulling zou het doel. dat beoogd wordt met de bepaling, vervat in den laatsten zin van het eerste lid van artikel 6, niet tot zijn recht komen. Geeft het bestaande artikel geen direct antwoord op de vraag of gelden, ter ver plichte deelneming bestemd doch niet aan stonds daartoe aangewend, tot dat doel minister ïhTdr van Udth de JeSde. Sud- moeten gereserveerd blijt^n thans wordt minister Deckers, de oud-gouverneur-gene_ voorgesteld zulks uit het bepaalde in Art. 6 raai van Nederlandsch Indië mr. D. Fock doen blijken, waarbij tevens voorden de directeur van den luchtvaartdienst Van Ede van der Pais, de directeur-generaal van P.T.T.. dr. ir. M. H. Dantme, de voorzitter van de A.N.V.V. baron Krayenhof, de ad junct-directeur der Fokker-fabrieken Van Tyen. prof Van Everdingen en dr. Canne- gieter van het Kon. Ned. Met Instituut, mr. L J. A. Trip president van de Nederland- sche Bank, dr C. J. M. van Aalst, oud-pre sident van de Nederlandsche Handelmaat schappij, de heer Frits Koolhoven, overste Van Heyst. commandant van de Lucht- vaanafdeeling Soesterberg. kapt. Van Weer den Poelman, commandant van de jacht- vliertuigenafdeeling op Schiphol, de heeren Mariin, De Vries en Van der Paauw van de KLM de nog hier te lande vertoevende Indische vorsten en en vertegenwoordigers van Indische vorsten. De voorzitter van den raad van bestuur, de heer E. Enthoven, dankte voor het ver trouwen dat men tien iaar geleden den raad heeft geschonken De Nederlandsch- Indische regeering heeft ons, aldus spr. en behoefte zou bestaan. Indien de Minister van Financiën zulke gelden zal vrijgeven voor andere belegging, ligt het in het voor nemen den fondsen een voldoende tijd- Het bestuur van de Vereeniging voor den Effectenhandel heeft in verband met de het licht gekomen omstandigheden, een commanditaire Amsterdam, waarvan de belde beheerende vennooten leden der Vereeniging waren. haar betalingen staakte, den leden der Vereeniging het volgende medegedeeld: Het betreft hier inderdaad feiten, welke zeer betreurenswaardig zijn en welke in wijden kring sterke reacties opwekten, ook al plegen fraudes en malversaties van tijd tot tijd, niet alleen in binnen, of buiten- landsche beurskringen. doch ln alle tak ken van handel en bedrijf en zelfs bij over heidsdiensten en overheidsbedrijven voor te komen. Geheel afdoende maatregelen daartegen zijn nimmer bereikt en ook niet bereikbaar. Het ware verkeerd uit dit betreurens waardige. doch op zichzelf staande geval een wantrouwen te creeeren tegen de Am- Critiek op de werkwijze van het werkloosheids- subsidiefonds. luimte te laten om elders belegging er sterdamsche beurs in het algemeen, die op voor te zoeken, zoodat het gevaar van i bijzonder bevredigende wijze aan de ge- rentederving wordt ondervangen. weldige fluctuaties der laatste decennia het hoofd heeft geboden. Geleid door den wensch. aan het publick in het verkeer met de leden der Vereeni- De herziening van de onderwerpelljke gjngi alsmede aan de leden in hun onder- wet heeft tevens aanleiding gegeven do iing verkeer, een grootere mate van ze- vraag te overwegen of wijziging van de ^erneid te verschaffen, heeft het bestuur grenzen van het terrein der beleggingen uit midden een commissie benoemd, wenschelljs is te achten. welke de opdracht heeft, zoo spoedig mo- Dc Regeering beantwoordt deze vraag gjiyg advies uit te brengen aan het be- bevestigend en zij doet het voorstel aan de beleggingen voor Rijksfondsen en -instel lingen geoorloofd, toe te voegen: schuld brieven van volgens de Nederlandsche wet opgerichte en in Nederland gevestigde maatschappijen. Dewijl eenerzijds de thans reeds in artikel 5, le lid vermelde beleg- gingswijzen geen voldoende beleggings- Evenredig deel der vaste lasten mag worden afgetrokken. Sinds geruimen tijd bestond er verschil van meening over de vraag, of wegens het in staat gesteld reserves "tevormern "wt^r- j Nederlandsche maatschappijen «Un. to j o^mankeuTk'daarvan acht het bestuur I*""»» ««j1? ™°r en. te brieven derhalve een geschikte belegging vormen, bestaat er h.i. reden de beleggings mogelijkheid tot deze fondsen uit te brei den. OPLEIDING VAN KOOPVAARDIJ- OFFICIEREN MET HET OOG OP OORLOGSGEVAAR, wel speciaal in de eerste contractperiode, mogelijkheid bieden, terwijl er anderzijds worden ^,leegd in staat eesteld reserve; te vormen waar- Nederlanasche maatschappijen zijn. in i - - 6 - 6 docr het de K.N.ILM. mogelijk is geweest 'vier credietwaardigheld ten volle vertrou gedurende de crisisjaren niet alleen het hoofd boven water te houden, maar zelfs tot expansie over te gaan zonder welke expansie een modern luchtvaartbedrijf een kwijnend bestaan zou leiden. Nadat een herdenkingsfilm vertoond was heeft minister Colijn uiting gegeven aan de waardeering van de Nederlandsche regee- rir.z voor wat de KN.LL.M. in Indië heeft verricht. Na het vertrek van Prins Bernhard werd de bijeenkomst gesloten. Das avonds werd in het Carlton hotel een banket gehouden, waarbij oa. ook dr Colijn aanzat. Het jubileum van Beijnes. Druk bezochte receptie. Na de plechtige herdenkingsbijeenkomst van gistermorgen werd gistermiddag in de tot een ontvangstzaal omgetooverde en prachtig versierde hal van het fabrieks gebouw van J. J. Beijnes te Haarlem een druk bezochte receptie gehouden. Tal van autoriteiten uit het industrieele en open bare leven kwamen de directie van de ju- bileerende fabriek hun gelukwenschen aan bieden. Onder de gasten merkten we o.a. op: mr dr. A. baron Röeil, commissaris van de Koningin in de provincie Noord-Holland, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, bur gemeester van Haarlem, prof. dr. ir J. Goudriaan en ir. W. Hupkes, directie-leden der Nederlandsche Spoorwegen, dr. H. van Maanen, oud-directeur der Nederlandsche Spoorwegen, ir. M H. Damme, directeur van Werkspoor te Amsterdam, dr. L. G. Kortenhorst, lid der Tweede Kamer. Ver der tal van geestelijke autoriteiten, onder wie den heer H. C. J. Sondaal, deken van Haarlem. Van de directies der industrieën ln en om Haarlem kwamen eveneens ve len hun opwachting maken. Gisteravond was een diner aangericht in een der groote zalen van hotel Brinkman op de Groote Markt te Haarlem, waaraan vele autoriteiten deelnamen. Omstreeks half negen werd door de harmonie „Cae- cilia" een serenade gebracht stuur omtrent aard en uitwerking van zekere controle-maatregelen op de leden der Vereeniging, waarvan de wenschelijk- heid door het bestuur in prmcipe alreeds is erkend. Een nauwkeurig onderzoek van een onderwerp van zoo verstrekkenden aard zal eenigen tijd vorderen, waarbij ook overleg met de zusterorganisaties zal Het doel uit het oog verloren. Aan het voorloopig verslag der Tweede Kamer over de vaststelling van de begroo- ting van inkomsten en uitgaven van het werkloosheidssubsldiefonds voor het dienst jaar 1939 ontleenen wij het volgende: In aansluiting aan hetgeen te dezer zake reeds bij de algemeene beschouwingen over de rijksbegrooting was gezegd, gaven ver scheidene leden te kennen, dat zij weinig ingenomen waren met de wijze, waarop ten aanzien van het werkloosheidssubsldlefonds ls gehandeld. Dit fonds aldus deze leden heeft steeds een tekort gehad. De opzet ls echter geweest, dat het zou sluiten. De z.g.n. subjectieve bijdragen aan de gemeen ten zijn als voorschot verleend. Met te rugstorting daarvan kan dus, althans ln theorie, gerekend worden. Van dien opzet is men echter radicaal afgeweken, toe men ten laste van het fonds allerlei uitgaven ging brengen, waarmede het ln het geheel niet te maken had, zooals die voor steun aan kleine boeren en tuinders, voor steun aan zeehavens, voor luchtbeschermings maatregelen. Het gevolg hiervan ls ge weest, dat de overige bijdragen in het ge drang kwamen en dat bovendien de finan ciering van het fonds geheel spaak liep. De onjuiste politiek wreekt zich thans, nu de regeering het tekort van het fonds op den gewonen dienst der rijksbegrooting moet brengen. Met klem drongen zij er op aan, dat in den vervolge met het brengen van uitga ven op het werkloosheidssubsldlefonds groote voorzichtigheid zal worden betracht. BEROEPSKOSTEN VOOR EEN AUTO. Eerlang opening van cursussen te Amsterdam en te Rotterdam. In verband met de groote gevaren, welke voor ons land in oorlogstijd kunnen voort vloeien uit een stagnatie van den aanvoer van levensmiddelen en grondstoffen over zee, ligt het in het voornemen van den Minister van Defensie den officieren van de koopvaardij gelegenheid te geven zich vertrouwd te maken met de maatregelen, welke bij bedreiging op, onder of boven water genomen dienen te worden. Daarom zullen eerlang te Amsterdam en Rotterdam cursussen worden geopend, waar aan de koopvaardij-officieren kennis zal worden bijgebracht over de aanvalsino- gelijkheden op zee en van de afweermid delen daartegen Bijzondere aandacht zal daarbij besteed worden aan het varen in convooi en de bescherming tegen mijnen en gassen. De cursussen zijn voor die offi cieren der koopvaardij bestemd, die reeds alle examens, welke vereischt worden voor het bereiken van den hoogsten rang, afge legd hebben. Daarnaast ligt het ln het voornemen hen, die zich voorbereiden voor de voorgeschreven examens voor hoogeren rang bij de handelsscheepvaart, in de ge legenheid te stellen een cursus ..handels bescherming" te volgen bij de bestaande centra van zeevaartkundig onderwijs. het van gewicht, dat zoowel de leden als het publiek en de autoriteiten het bestuur in voorkomende gevallen terstond verwit tigen van symptomen, dat met een lid der Vereeniging financieel iets niet geheel in orde zou zijn. Aan medewerking op dit punt heeft het in het verleden vaak ont broken. Nadat het rapport der commissie zal zijn uitgebracht, zal het bestuur daaromtrent nadere mededeelingen doen. DAKPANNEN VOOR DE OESTER CULTUUR. Gelden uit landbouwcrisisfonds beschikbaar gesteld. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, is wederom een bedrag van f. 10.000 uit het Landbouwcrisisfonds voor den aankoop van dakpannen ten behoeve van de oestercul tuur beschikbaar gesteld. De pannen worden door de oesterkwee kers gebruikt als collecteurs van oester- broed en daartoe in een gedeelte van de Oosterschelde uitgezet. vens voor privë-doeieinden als beroepskos ten ln aftrek mochten komen alle zooge naamde vaste lasten, zooals motorrijtui genbelasting, personeele belasting, garage- huur, verzekering, afschrijving, terwijl al leen ten aanzien van het. gebruik van benzine, olie e. d. rekening er mede diende te worden gehouden, dat een deel dezer kosten ten laste van privé kwam. De Hooge Raad heeft thans, naar het „Hbld." meldt, uitgemaakt, dat ter vast stelling van de kosten van het prlvé-ge- brulk niet slechts in aanmerking moeten worden genomen de variabele kosten (ben zine, olie', maar ook een evenredig deel der vaste lasten. UTRECHTSCHE STUDENTEN WEERBAARHEID „KONINKLIJK- GEWORDEN. Het bestuur van de Utrechtsche Studen ten Vereeniging tot vrijwillige Oefening ln den Wapenhandel gewerd de tijding dat het H. M. de Koningin heeft behaagd aan deze Vereeniging het praedicaat „Konink lijk" te verleenen. Een succes der wetenschap 1 Tegen pijnen In In-sta ntl ne schiep de we- InstfHllillC tenschap hetpijnstillende middel van den modernen tijd. Inlnstantinezijn voortref felijke werking en absolute on schadelijkheid op ideale wijze vereenigd. Doosjes a 12 tabletten 70 et., zakjes 2 tabletten 15 et. 3370 (Ingez. Med.) Belegging van gelden van Rijksfondsen en -instellingen. Wetsontwerp bij de Tweede Kamer ingediend. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot nadere wijziging van de wet van 29 December 1928, houdende na dere regeling van de belegging van gelden van Rijksfondsen en -instellingen, gewij zigd bij de wet van 29 November 1935. Aan de memorie van toelichting wordt het volgende ontleend- Artikel 11 van de wet van 29 December 1928 bepaalt, dat vóór 1 Januari 1939 door de wet zal worden beslist, of de bepaling va" artikel 6 onveranderd zal blijven. Hieraan ligt de bedoeling ten grondslag, dat de wetgever zich zal uitspreken of de regeling van de verplichte deelneming in uit te geven staatsschuld, zooals deze in laatstgenoemd wetsartikel is vervat, ook na 1 Januari 1939 zal blijven gelden. Ten einde zulk een uitspraak en dan in bevestigenden - zin te bekomen, meent da F - "tering dit wetsvoorstel te moeten voor dragen. Naar haar gevoelen kan het antwoord op de vraag of de betreffende regeling be vredigend heeft gewerkt, bevestigend lui den en diensvolgens bevat het wetsontwerp het voorstel deze regeling, in hoofdzaak on-ewiizigd, te continueeren. Behalve enkele redactieverbeteringen en dr gelijks!oiling van geldleeningen onder Aan het Voorloopig Verslag van de Tweede Kamer over de begrooting van het depar tement van Financiën wordt het volgende ontleend Verscheidene leden zijn van meening, dat bij de samenstelling dezer begrooting niet voldoende gestreefd Ls naar bezuiniging. Verontrustend noemden deze leden het. dat ook bij het departement van Financiën de personeelsuitgaven zoo geregeld worden opgevoerd. Andere leden wezen er op dat de uit breiding der werkzaamheden bij het de partement noodgedwongen de uitgaven verhoogt. Vele leden verklaarden het zeer op prijs te zullen stellen, als de minister, nu een grondige herziening van bijna alle belas- tingwetten aan de orde komt, aan de Sta- j ten-Generaal tijdig een inzicht zou willen verstrekken in de algemeene beginselen en richtlijnen, welke bij die herziening zullen worden gevolgd. Opnieuw werd van verschillende zijden de aandacht gevestigd op de noodzakelijk heid van een scherpe controle op de be lastingaangiften. De leden, die zulks de den, waren er van overtuigd dat nog steeds R- "tie van h"(' Rijr^rg*eïll™ntagen niet onbelangrijke schaal ontduiking ten jast- ven hr-t Rij'-, hepaalt 'net voorstel plaats vindt. zich er toe oo twee punten een verbetering le^ oT^aMoe^e'v^ aan te brengen. In de eerste plaats wordt een wijziging aangebracht in de thans onvolledig aan het slot van het 1ste lid geregelde deel neming in conversieleeningen. De be- sta-"de omschrijving "an een conversie betering in dit opzicht zijn te verkrijgen, indien het bankgeheim wordt opgeheven. Ook werd ter sprake gebracht de, naar men meende, weinig juiste methode van belastingheffing, welke wordt toegepast ten aanzien van dienstboden en huishoudsters. lijke waarde daarvan strookt. Het gevolg hiervan is, dat het berekende totale inko men stijgt boven de grens, beneden welke geen belasting behoelt te worden betaald, zoodat ook van het reeds zeer karige geld- inkomen nog een zeker percentage als be lasting wordt opgevorderd. Ten slotte stelden eenige leden de vraag, of het waar is, dat, terwijl hij, die een in komen uit arbeid heeft van meer dan f 800 'sjaars. in de Inkomstenbelasting wordt aangeslagen, in de practijk de werklooze, die voornamelijk uit steun en voor een klein deel uit andere bron een gelijk inko men heeft, in het algemeen of ln het mee- rendeel der gevallen van die belasting vrij' blijft. Indien zulks inderdaad het geval is, zouden deze leden dat niet biUtjk ach ten. Bij herhaling gaven verscheidene leden uiting aan hun bedenking tegen het feit, dat wat automobielen betreft, een belasting naar de waarde, een belasting naar het gewicht en een belasting naar het benzine verbruik wordt geheven. Naar het oordeel dezer leden zou het aanbeveling verdienen, dat de grondslag motorrijtuigen uit de wet op de personeele belasting zou worden geschrapt en dat een regeling zou worden ontworpen, waarbij een matig vast wegenrecht en een belas ting op benzine en andere motorbrandstof fen de benoodigde middelen ln het ver- keersfonds zouden brengen. Een dergelijke regeling richt zich naar het gebruik, dat van het voertuig wordt gemaakt. Verscheidene leden wezen er op, dat, ter wijl de wet op de grondbelasting oorspron kelijk voorschreef, dat de belastbare op brengst van de gebouwde eigendommen om de twintig jaar moest worden herzien, de laatste algemeene herziening ongeveer veertig jaren geleden heeft plaats gehad. Het kwam dezen leden voor, dat het. ter bevordering van de ook door den minister wenschelijk geachte billijkere verdeeling van den belastingdruk, aanbeveling zou Deze personen ontvangen in het meeren is omslecnti" en niet voldoende deel der gevallen een laag bedrag in geld duie?i k. Op dil punt is verduidelijking en genieten daarnaast vrije kost en inwo- verdienen spoedig tot een nieuwe herzie aan" bracht Het komt daarbij niet noodig ning. Deze kost en inwoning nu worder. ning over te gaan. voor de uitbreiding van de in den aanhef veelal door den fiscus op bedragen gesteld, Andere leden verklaarden de voorkeur van het artikel bepaalde verplichting tot welke veel hooger zijn dan met de werke- I te geven aan een herziening, welke zich beperkt tot die gebouwde eigendommen, waarvan kan worden aangenomen, dat de vastgestelde belastbare opbrengst in ver houding tot de huidige huurwaarde ab normaal hoog is. De aandacht werd er op gevestigd, dat bet euvel van de rijwielplaatjesdietstal voortdurend grooter afmetingen gaat aannemen, met het gevolg, dat steeds meer contrlbualen, die getrouw aan hun belastingplicht hebben voldaan, zich genoodzaakt zien opnieuw te be talen. Opnieuw meende men er in ver band met deze omstandigheid op te moeten aandringen, dat, evenals zulks in België geschiedt, aan den rijwiel gebruiker, die de verschuldigde belas ting betaald heeft, daarvoor een qui- tantie zal worden uitgereikt. Eveneens werd wederom een uitbreiding bepleit van de beschikbaarstelling van kosleiooze belastingplaatjes, ln het bijzon der ten behoeve van groote gezinnen, wel ke zich thans vaak 4 of 5 plaatjes tegen het volle tarief moeten aanschaffen. Sommige leden vroegen 's ministers aan dacht voor het feit, dat bij de controle op de naleving van de rijwielbelastingwet niet steeds op tactvolle wijze wordt opgetre den. Verscheidene leden meenden er opnieuw op te moeten wijzen, dat het bedrag, be schikbaar gesteld voor de uitvoering van de landarbelderswet, zeer bescheiden blijft. Juist ln dezen tijd meenden zij dient van de mogelijkheden, welke deze wet biedt, een ruim gebruik te worden ge maakt. Wederom gaven verscheidene leden uiting aan bij hen bestaande bedenkingen tegen den opzet van het rijksinkoopbureau. Die opzet aldus deze leden brengt mede, dat als regel de plaatselijke detailhandel voor de levering aan rijksinstellingen wordt uitgeschakeld. Dit nu schijnt geens zins noodig. De functie van het rijksinkoopbureau zou aldus behooren te worden gewijzigd, dal het uitsluitend lot taak krijgt het oefe nen van toezicht op prijs en qualiteit van de door de onderscheidene hoofden van dienst ter plaatse bij den detailhandel te koopen artikelen. (Complexenmlnderwaardlgheidsgevoeltiu. examenvrees - bevangenheid - autoriteits vrees - menschenschuwheid - geheugen zwakte - gebrek aan concentratie, enz i FRANK REUSCH, Psycholoog, houdt as, Donderdag 3 Nov. te haLfnegen, in de bo- venzaal van Rest. „IN DEN VERGULDE) TURK", Breestraat 84, Leiden, een hoogst interessante voordraoht over bovengenoem- de storingen en zoowel in het gezelschaps-, beroeps als vereenlgingsleven. 2388 (Ingez. Med.) Coördinatie van het vervoer. Adres van de Reedersvereeniging. De Nederlandsche Reedersvereeniging heef' in een adres aan de Tweede Kamer be toogd, dat het voorgestelde artikel 4 van de wet van 29 November 1935 te ruim »- formuleerd is. De vereeniging dringt er op aan uitdruk- kelijk in de wet te doen blijken, dat de machtiging tot het eischen van vergun ningen geen betrekking heeft op vervoer ter zee van en naar bulten het Rijk h Europa gelegen plaatsen, In dien zin ware het bepaalde ln art. 4 aan te vullen Blijkens de memorie van toelichting ligt aan het wetsontwerp ten grondslag he; streven een einde te maken aan de over matige concurrentie op het gebied van he; vervoer, zoowel tusschen de verschillende soorten van transportmiddelen alsook bin nen het gebied van elk vervoerstelsel, Hier uit volgt dus dat die onderdeden van het goederenvervoer, waar van overmatige con currentie geen sprake is en welke geheel buiten dezen strijd staan, van de toepas sing der wet behooren te worden vrijge steld. In het bijzonder hebben adressanten hierbij het oog op het z.g. „verlengde zee vervoer", waaronder te verstaan is het op het vervoer per zeeschip aansluitende ver voer per lichter tusschen de Nederlandsche havens. Adressanten dringen aan op een zooda nig duidelijke redactie der wet, dat he; hierbedoelde vervoer van uit zeeschepen geloste en voor inlading in zeeschepen be stemde goederen tusschen Nederlandsche havens onderling en voor rekening van zeescheepvaartondernemingen van de toe passing van het eerste lid van art. 7 wordt uitgezonderd. Het spreekt vanzelf, aldus het adres, dat dit vervoer, dat dus gelui buiten de coördinatie valt, dan ook n!s dient te worden belast met de hefflnge bedoeld in art. 9. Behalve bij het bovengenoemde vervos:, dat niet anders dan als een verlengstut van het zeevervoer is te beschouwen, heb ben de zeereederijen uiteraard ook groot belang bij den af- en aanvoer van uit zee schepen geloste of voor zeeschepen bestem de goederen binnen het havengebied en van en naarbinnenslands gelegen plaatsen. De onmogelijkheid om zonder tusschen- komst van de bevrachtingscommissie, mees; al tot verhooging van kosten leidende, het aansluitende vervoer te verzorgen, heelt de positie van de zeereederijen, wier boo ten in Nederlandsche havens laden en los sen en aan de vastgestelde vrachten ge bonden zijn, tegenover reederijen, welke nabijgelegen buitenlandsche havens aas- doen verzwakt, terwijl in de z.g. „korte vaart" het concurreeren tegen de snel aan groeiende vloot van kleine motorschepen die binnenvaart en zeevaart kunnen com- bineeren en niet aan het geldende vracht- verdeelingsstelsel onderworpen zijn, voor hen zeer wordt bemoeilijkt. Wat den nadeeligen invloed van voort zetting van dit systeem of van een systeem waarbij op andere wijze tarieven kunnen worden vastgesteld, betreft, sluit de ver eeniging zich dan ook aan bij de bezwaren, uiteengezet in de adressen van de Kamers van Koophandel en Fabrieken te Amster dam en te Rotterdam en het Centraal Bu reau voor de Rijn- en binnevaart. DE PIET HEIN-VLOOT TOT 15 NOVEMBER TE BEZICHTIGEN. De Rotterdamsche commissie tot tijde lijke instandhouding der Piet Hein-vloök welke vloot vanaf 15 September in Achterhaven te Delfshaven voor het pu bliek ter bezichtiging ls gesteld, deelt meoe, dat sinds dien datum ongeveer 5000 beta lende bezoekers aan boord van de schepen zijn geweest, ongeteld een enorm aantat schoolkinderen, dat in klasseverband schepen op de voormiddagen heeft bezocni, De schepen zullen definitief op 15 No vember uit de Achterhaven verdwijnen. DE UITVAART VAN RECTOR M. A. THOMPSON, t De teraardebestelling van het stoffdü' overschot van rector M. A. Thompson, ouo- directeur-hoofdredacteur van „De MMf" bode" zal morgen te Voorschoten pia» hebben, na de gehouden kerkdiensten vau 10 uur, op de R.-K. begraafplaats, aiaas'- ONTSLAG VAN DIENSTPLICHTIGEN. Verder uitstel niet noodig. Bij Kon. Besluit is, uit overweging dat de Internationale politieke toestand het nte noodig maakt het ontslag van de dienst plichtigen, die op 1 October J.l. wejL, diensteindigina voor ontslag in aanmeriKing kwamen, verder uit te stellen, bepaald, o-; het daarop betrekking hebbende bcs, van 28 September j.l. wordt geacht tnf' gang van 10 October J.l. buiten werkinz zijn gesteld. ROETPLAAG. De bewoners van de Drukker- en GrtJJJ straat beklagen zich over een aldaar n-e schende roetplaag! Het is niet mogelijk 5 raam te openen. 23

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 10