BUITENLAND D® stri'd *n het LAATSTE BERICHTEN LEiDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Dinsdag 1 November 1938 Verre Oosten De strijd in Spanje Binnenland RECHTZAKEN DE ALGEMEENE TOESTAND. De arbitrage te Weenen. Besprekingen op den Balkan. Heden komen, gelijk bekend, te Weenen de arbiters tusschen Praag en Boedapest bijeen Ciano, von Ribbentrop, Shcadkowski en de Kanya zijn aanwezig! In de ..Deutsche diplomatlsch-politische Korrespondenz wordt ten aanzien van de arbitrage door Duitschland en Italië in de kwestie der grenzen tusschen Tsjecho-Slo- waklje en Hongarije om. geschreven: Duitschland heeft bh de regeling der Su- deten-Duitsclie kwestie getoond, dat het zich zelf aan het grondbeginsel gehouden heeft, welks veronachtzaming het sedert Versailles heeft bestreden: het primaat van het ..Voikstum". Het voorbeeld, dat Duitschland bij deze gelegenheid heeft gegeven en nog geeft, n.l. het afstand doen van extensieve inter pretatie van „volkstumsmaessige" en daar bij duidelijk niet gerechtvaardigde doelstel lingen. geeft het Duitsche rijk'het recht ock bij de confligeerende partijen een ge lijk begrip te veronderstellen. Ook Italië, waar de nationale gedachte het uitgangspunt voor den opbouw en de vorming van dit groote land is geweest, is door dezelfde opvattingen bezield en heeft dit standpunt niet slechts éénmaal op edel moedige wijze doorgezet. In dezen geest zullen de beide mogend- herten aan het werk gaan om als eerlijke makelaars dezen twist te helpen beëindi gen en de grondslagen te leggen voor een goede nabuurschappelijke samenleving der volkeren in het Donaubekken. Dit bevestigt, dat van een gemeenschap pelijke Poolsch-Hongaarsche grens geen sprake zal kunnen zijn! Ook al blijft vooral Polen nog altijd daarvoor ijveren. Te Nisj hebben de Bulgaarsche en Zuid- Slavische premiers elkaar ontmoet. Eenige uren hebben Kiosjeiwanof en Stojadino witsj geconfereerd. De eerste zeide na af loop voldaan te zijn, dat hij zijn ouden vriend Stojadinowitsj had kunnen ont moeten. Hij zeide. dat de besprekingen in ver band met het verdrag van eeuwige vriend schap tusschen Bulgarije en Zuid-Slavië gestaan hadden. Stojadinowitsj verklaarde deze woorden volledig te kunnen onderschrijven. De ont moeting was welsprekender dan alle woor den geweest. In tegenspraak met zekere geruchten, wordt officieel verklaard, dat over grens herziening niet is gesproken. ENGELAND. Mutaties in de regeering. Voor nationale verdediging. Officieel wordt medegedeeld, dat Sir John Anderson benoemd is tot lord grootzegelbewaarder. Tsjang-Kai-Sjek zal volhouden. In een mededeeling aan het Chineesche volk verklaart maarschalk Tsjang-Kai-Sjek vastbesloten te zijn, het verzet tegen Japan voort te zetten en vraagt hij vertrouwen te hebben in het behalen van de eindover- Runciman is lord president van den w'"n.'n8- Tsjang-Kai-Sjek legt er, in verband met de DUITSCHLAND. Legermutaties - De gouw Sudeteniand. Met ingang van 1 November zijn bevor derd Tot kolonel-generaal de generaal der vliegers. Milch. staatssecretaris van het ministerie van luchtvaart. Tot generaal der vliegers luitenant-gene raal Stumpf, chef van den generalen staf van het luchtwapen. Tot luitenant-generaal generaal-majoor Udet van het rijksministerie van lucht vaart. De Führer en opperbevelhebber der weermacht heeft den opperbevelhebber van legergroep één, kolonel-generaal von Rund- stedt, op diens verzoek met ingang van 31 October 1938 ontslag verleend uit den ac tieven dienst en hem het recht toegekend de uniform van het achttiende regiment infanterie te blijven dragen. Tot zijn opvolger werd benoemd kolonel- generaal von Beck, die tot nu toe opperbe velhebber was van legergroep drie. De Führer heeft voorts den chef van den generalen staf van het leger, generaal der artillerie Beek. op diens verzoek uit den actieven dienst ontslagen met ingang van 31 October, onder toekenning van den rang van kolonel-generaal en het recht de uni form te dragen van het vijfde regiment ar tillerie. Tot zijn opvolger als chef van den gene ralen staf van het leger heeft de Führer den generaal der artillerie, Halder, be noemd. Tenslotte is generaal Keitel bevorderd tot general-oberst. De Fuehrer heeft bij decreet bepaald, dat met ingang van vandaag de Gouw Sude teniand der N.S.D.A.P. wordt ingesteld met als zetel Reichenberg. Gouwleider zal zijn Konrad Henlein, terwijl tot plaatsvervan gend gouwleider Karl Hermann Frank is benoemd. Henlein zal volgens de instructies van den plaatsvervanger van den leider de overheveling der Sudeten-Duitsche partij in de N.S.D.A.P., zoomede de organisatie der N.S.D.A.P., haar geledingen en aangesloten bonden voorbereiden. De plaatsvervanger van den leider heeft bepaald, dat de Sudeten-Duitsche partij op 5 November in de N.S.D.AP. zal worden opgenomen. raad als opvolger van Hailsham. MacDonald is voortaan minister van de dominions, zoowel ais van koloniën. Lord Hailsham heeft Chamberlain een schrijven doen toekomen, waarin hü ontslag vraagt en verklaart, dat dit niet geweten moet worden aan verschil van meening omtrent de politiek deT regeering. maar aan het feit, dat de noodzakelijk van het ver vullen van twee vacatures in het kabinet het wenscheiyk maakt dat de minister president de beschikking heeft over een post, we'ke niet het beheer van eenig groot departement Inhoudt, zoodat het kabinet od breedere basis versterkt kan worden. Chamberlain heeft in zijn antwoord u'ting gegeven aan zijn leedwezen over Ha'lsham's heengaan en dank uitgesproken voor de door Hailsham bewezen diensten. De liberalen van de groep-Simon bezet ten thans vijf posten in het kabinet, ter wijl het aan-al zetels van de nationale arbeiderspartij twee is gebleven De overige posten worden door conservatieven bezet. Het aantal kabinetszetels Is met één ver minderd door de dubbele functie van MacDonald. Het belangrijkste is de benoeming van Anderson. Vermoedelijk zal hij zich bezig houden met de verdediging van het moe derland en in het bijzonder met de voor zorgsmaatregelen tegen luchtaanva'len Lord Runciman komt in de regeering terug. Hi.i heeft hierin reeds verscheidene keeren z'tt'ng gehad o.a. als minister van financiën in 1937 was hij afgetreden als minis'er van handel. Zooals men weet heeft de Britsche rezeering bij de oplossing van het Tsjecho-Slowaaksche vraagstuk van ziin diensten gebruik gemaakt. S r John Anderson is gouverneur van Bengalen geweest van 1932 tot 1937. Hij was voorzitter van de commissie van par- lements'eden d e de kwestie van evacuatie van burgerbevolkingen uit gevaarlijke ge bieden in tilden van oorlog heeft bestu deerd. Het rapport van de commissie is de vorige week inged end en de regeerlng heeft net meerendeel van de aanbevelingen aan vaard. De pers is ietwat teleurgesteld dat Anderson niet den titel zal dragen van minister van nationalen dienst en zoo doende het gezag daartoe bezit. Talrijke personen, welke de marine, het leger, de luchtmacht, de kerk. de zaken-' wereld en de politieke wereld vertegen woordigen, hebben m een open brief uit een gezet. dat Engeland zijn eilandkarakter beeft verloren. Zij verlangen derhalve een reeks maatregelen tot het beschermen van de vrijheid des lands. Onder de ondertee kenaars merkt men op den markies van Sa lisbury, den markies van Willingdon, den bisschop van Londen, generaal sir Ronald Charles, admiraal sir William Goobenough en luchtmaarschalk sir John Salmond. De onderteekenaars verlangen od de eerste plaats de instelling van een ministerie van nationalen dienst, dat verantwoordelijk is voor de coördinatie, organisatie en con trole van de geheele landsverdediging. Ook verlangen zij. dat onmiddellijk een regis ter wordt aangelegd, waarin de bijzondere geschiktheid van alle Engelschen wordt vastgelegd. Zij verlangen verder systema tische lichamelijke opvoeding van de jeugd en een rationeele opleiding, waardoor de jeugd wordt voorbereid voor een even- tueelen dienst in de actieve of passieve verdediging van het land De ondertee kenaars verwerpen evenwel de conscriptie. ontruiming van Hankau en Kanton, den nadruk op, dat het van te voren in de bedoeling van de mililtaire leiders lag. het zwaartepunt van den strijd niet te leggen in smalle kuststrooken, waar de Japanners in het voordeel zijn door hun voorsprong in materiaal. Het was direct het plan, al dus de maarschalk, dat de Japansche troe pen naar het uitgestrekte achterland gelokt zouden worden. Ook Hankau was niet de aangewezen plaats voor een beslissenden veldslag: men heeft hier den vijand zware verliezen toegebracht en inmiddels tijd ge wonnen voor de voorbereiding van de ver dediging in het gebied ten Westen van Han kau Nadat Kanton was gevallen en de spoorweg KantonHankau doorgesneden was, had Hankau zijn beteekenls verloren en daarom werd bevel gegeven tot de mili taire ontruiming van de stad, die in de grootste orde werd volbracht, zoodat het Chineesche leger zijn gevechtskracht voor den strijd in het achterland heeft behou den. Sinds het uitbreken van den oorlog heeft de Chineesche strategie den nadruk gelegd op den oorlog als een geheel en niet op het behoud of het verlies van een bepaald gebied of een bepaalde stad. De ontruiming van Hankau is het sein voor een tegen-of fensief in het geheele land en aanvallen van de mobiele af deelingen in alle streken. Het programma van den Chineeschen tegenstand bevat drie hoofdpunten, n.l. tegenstand over langen tijd, tegen stand in het geheele land en strijd om het initiatief. Dit initiatief kan slechts verworven worden, doordat men de Japanners in het binnenland lokt. Zelfs wanneer de leveranties van oor logsmateriaal onmogelijk geworden zijn, zelfs wanneer de blokkade ter zee voortduurt en alle internationale ver bindingen afgesneden zijn, zal China den strijd voortzetten tot de overwin ning behaald is. De toestand, aldus Tsjang-Kai-Sjek. is zóó. dat lang geleden voorraden zijn opge slagen. die voldoende zijn voor een voort gezet verzet, en dat door den arbeid van jaren de verbindingen in het achterland verzekerd zijn. Van het front valt -wqinig te melden. In Hankau rijzen bUjkbaif' eenige moeilijkhe den tusschen de Japanners en de Engel schen inzake de bewegingsvrijheid der En gelschen aldaar. Aan de Ebro duurt de strijd voort, doch wijziging van eenige beteekenis komt er niet. De laatste 24 uur hebben de recht- schen een reeks luchtaanvallen aan de Oostkust gedaan, tengevolge waarvan ze ventig menschen om het leven zijn ge komen en tweehonderd gewond. Het hevigst was de aanval op Alcira waar een trein, die het station verliet, door bommen werd getroffen. Daarbij werden een-en-twlntig menschen gedood en tachtig gewond. Het eeuwfeest van Beynes. Minister Steenberghe bij de officieele herdenkingsbijeenkomst. Hedenmorgen, op den dag, dat de Konink lijke fabriek van rijtuigen en spoorwagens J. J. Beynes N.V. te Haarlem honderd Jaar bestaat, werd In een gedeelte van de groote wagenmakerij in het fabrieksgebouw aan liet Stationsplein een officieele herden kingsbijeenkomst gehouden. Om half negen was een plechtige heilige mis opgedragen in de St. Josephkerk in de Jansstraat, waarbij vele belangstellenden tegenwoordig waren. Om elf uur was het geheele personeel in de sober, doch smaakvol versierde zaal aan wezig. Een speciale plaats was gereserveerd voor de omvangrijke groep gepensionneer- den, die eveneens bij deze plechtigheid te genwoordig waren. De beteekenis, die de Beynesfabrieken hebben voor de Neder- landsche industrie, werd geaccentueerd door de aanwezigheid van mr. P. L. Steen berghe, minister van economische zaken. Namens de directie der fabriek heeft prof fr. J. Klopper, president-commissaris der naamlooze vennootschap, den minister en de overige aanwezigen begroet. Nadat de minster zijn beste wenschen voor de toekomst van de onderneming had uitgesproken, deelde hij mede. dar het H M. de Koningin behaagd heeft te benoemen tot Officier in de Orde van Oranje Nassau, ir. H. J. M. Bekkers, directeur der vennoot schap. Namens zijn ambtenoot van sociale zaken deelde m nister Smenberghe verder mede, dat het Have Majesteit tevens heeft be haagd de aan de orde van Oranje Nassau verbonden eeremedaille in goud toe te ken nen aan den heer A. J. Lips, teekenaar- constructeur, tevens commissaris van het weduwenfonds ..Hulp door Eendracht", en In zilver aan den heer H. Meijerhoff wa genmaker tevens voorzitter van de com missie van overleg; den heer J. Steeman, werkmeester, tevens controleur van het ..Familie Beijnesfonds", en den heer C. Kruyff. vuurwerker, tevens voorzitter van het weduwenfonds „Hulp door Eendracht". Hierna werd het woord gevoeTd door den directeur der fabriek Ir. H. Beckers en door mevr. P. 3eynes-van der Grinten, weduwe van een der overleden directieleden, die een groote stuwkracht was der onderneming. Namens het hoogere en lagere personeel werd c a. gesproken door ir van Ditzhuyzen en de beide gedecoreerden de heeTen A J. Lips en B Kruyff. Aan elk lid van het personeel werd een fraa1 uitgevoerd gedenkboek overhandigd, terwijl voorts werd bekend gemaakt, dat als fees'gave veertien dagen loon extra zouden worden uitgekeerd HET WEER IN OCTOBER. FRANKRIJK. De kabinetsraad. De kabinetsraad van gisteren was geheel i gewij d aan een volledige en gedetailleerde1 uiteenzetting van den financieelen toe stand. Marchandeau heeft de maatregelen be kend gemaakt, welke hij noodig acht voor de handhaving van het evenwicht op de begrooting. Het onderzoek dezer maatregelen zal worden voortgezet in een nieuwe kabinets bespreking, welke is vastgesteld op heden middag. TSJECHO-SLOWAKIJE. De partij-politiek verdwijnt. De Tsjechoslowaaksche nationaal-socia- listische partij, waarvan de afgetreden president, Benesj het meest vooraanstaande lid was, heeft een manifest gepubliceerd, waarin wordt gezegd, dat de partij besloten heeft tot ontbinding over te gaan. Een directorium van vier personen is benoemd om met de overige partijen te spreken over een mogelijke nieuwe organisatie. Ais voor waarde tot het deelnemen aan deze nieuwe beweging stelt de partij alleen, dat reke ning wordt gehouden met de nationale en sociale belangen van het land. In een gisteren gehouden vergadering van de executieve der Tsjechische volks socialisten, waar het zeer stormachtig toe ging. is het bestuur der partij afgetreden. Een uit vier leden bestaand directorium, waarin zitting hebben de eerste burgemees ter van Praag en minister dr. ZenkI, is be noemd voor de leiding der partij. ITALIË. Mussolini tegenwoordig. Gisteren heeft Mussolini te Prato Sme- raldo, op 20 kilometer van Rome, een nieu wen kortegolfzender geopend, die de machtigste ter wereld is. Het station, dat technisch geperfection- neerd is, heeft vier zenders van 50 en vier van 100 kilowatt. Verscheidene der an tennetorens zijn honderd meter hoog. Gekleed in de uniform van eersten maarschalk, heeft Mussolini voorts in de golf van Gaete aan boord van den kruiser .Trieste" een vlootschomv gehouden van de schepen, die de 20.000 Italiaansche kolonisten naar Libye vervoeren. ZWITSERLAND. Spionnage. Het openbaar ministerie te Bern heeft een onderzoek geopend tegen den advocaat Eugen Wildi, op grond van de wet tegen de spionnage en de wet betreffende aan slagen op de onafhankelijkheid des lands. Het onderzoek is geopend in verband met een onderhoud, dat Wildi en zijn echtge- noote te Bazel hebben gehad met een Duitschen agent Deze agent en een te Ba zel wonende Zwitser zijn gearresteerd. In het belang var het onderzoek kan niets naders worden medegedeeld. In een gemeente in het Ri'ndal heeft de politie zes jongelieden gearresteerd Tijdens een huiszoeking bij één hunner kwam de verdenking van nationaal-sociaiistische propaganda bij de politie op en het gevolg was, dat thans tien personen in St. Gallen gearresteerd zijn. De doodslag te Obdam. Tegen kapper vijftien jaren gevangenisstraf geëischt. De Alkmaarsche rechtbank heeft heden de strafzaak tegen den kapper D. uit Ob dam, welke zaak veertien dagen geleden werd onderbroken, omdat twee getuigen, namelijk dokter Hulst uit Leiden en de voormalige dienstbode, A. B„ afwezig wa ren. voortgezet. Na het verhoor van den verdachte en de getuigen eischte de of- fic'er tegen D. wegens doodslag de maxi mum straf: vijftien jaar. Nadat de .verdachte veertien dagen gele den aanvankelijk ontkend had. dat hij zijn vrouw opzettelijk van het leven had be roofd. bekende hij toen tijdens de recht zitting, na een scherpe ondervraging van den president, dat hij zijn vrouw tot een stoeioartij had uitgelokt Hij gaf toe. dat ilii haar daarbii de keel had dichtgedrukt. Vandaag werd de zaak hervat met het verhoor van de dienstbode. Zij gaf toe een verhouding met den verdachte te hebben gehad, doch ontkende evenwel, dat hij haar na het overliiden van zijn vrouw de waar heid had verteld. Dokter Hulst verklaarde vervolgens, dat de vrouw van D door geweldpleging om het leven was gekomen, vermoedelijk door dat verdachte ziin hand In de keel van de vrouw heeft gestoken en bovendien de Iuchtoiio heeft dichtgeknepen. Nadat de verdachte nog verklaard had met de dienstbode over een mogelijk hu- weiiik te hebben gesproken, hetgeen deze -Midge pertin?nt ontkende nam de of- ficter mr. van der Feeo de Lille hel woord Hü concludeerde dat hlCT positief onzpt in het snel is geweest en htj achtte doodslag bewzen. Hü vroeg, mede omdat de man zoo lang mogelijk was bliiven ontkennen, de maximum straf, namelijk vilft'en jaar. De vevdedieer. mr Schuurman slool zich "in bvi het reniiisitoi' van den officier. ^tepVitx lichtmint zae hh voor den ver dachte: d° houding van de dienstbode d'° z i. voor veertig procent verantwoordelijk voor het gebeurde kan worden gesteld. Ten slotte refereerde ole'ter zich aan het oor deel van de rechtbank. Uitspraak 8 Nov. a.s. Mededeeling van het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bilt. Gemiddeld over de vijf hoofdstations was in October de ochtendtemperatuur 0.2 graden boven normaal, in de drie decaden resp. l'/i en 2'/i graad boven en 3 graden beneden normaal. De grootste afwijkingen kwamen voor op den 17den en den 25sten, resp. 6 graden boven en 7 graden beneden normaal. De gemiddelde dagelijksche ma ximum temperatuur en het gemiddelde dagelijksche minimum waren resp. gr. beneden en 1 graad boven normaal. Het aantal vorstdagen bedroeg te De Bilt 4 te gen 3 normaal De neerslag was in het Noorden van het land 60 tot 65 pCt. boven normaal, in het midden 35 tot 50 pCt. boven normaal en in de zuidelijke provin cie normaal tot 15 pCt. daar boven en be nemen. Te De Bilt werd 101 uren zonne schijn waargenomen, tegen 104 uren nor maal. DE DIENSTREGELING DER NEDERL. SPOORWEGEN. Samenvoeging van het personen- en goederenvervoer. In een onderhoud, dat wij hedenmor gen hadden met prof. dr. ir. J. Goudriaan, directeur-generaal der spoorwegen, heeft deze ons medegedeeld, dat de plannen tot samenvoeging van den dienst van vervoer en handelszaken met dien van exploita tie thans vasten vorm hebben aangeno men. Met de ultvoeTing daarvan is reeds een aanvang gemaakt. De hergroepeering der verschillende werkzaamheden zullen er toe leiden, dat de bureaux, die zich bezig houden met de dienstregelingen van de personen- en van de goederentreinen wor den samengevoegd. Zij zullen komen te staan onder leiding van den adjunct-chef van dienst, den heer J. Ente. Naar aanleiding van deze mededeeling gaf. prof. Goudriaan op ons verzoek nog een nadere toelichting. De twee dienstregelingen aldus prof. Goudriaan hangen volkomen met el kander samen, zoodat het wenschelijk werd geacht beide samen te voegen tot één aienst. Ook de techniek der belde dienst regelingen is zoo verwant aan elkaar, dat samenvoeging doelmatiger lijkt. Op de vraag, m hoeverre deze samen voeging personeelsmutaties tengevolge zal hebben, deelde prof. Goudriaan mede. dat hij hierover geen nadere mededeelingen kan verstrekken, niettegenstaande in dat opzicht de directie haar standpunt reeds had bepaald en verschillende besluiten had genomen. Te gelegener t>id. wanneer de directie der snoorwegen d t wensche lijk acht. voor den goeden gang van za ken. zullen nog nade* mededeelingen wor den gedaan De luchtbeschermings tentoonstelling te Amsterdam WEER TWEE „WILDE" AUTOBUS DIENSTEN VERBODEN. De president van de Amsterdamsche rechtbank h"eft heden wederom uitsp-oak I gedaan In twee korte gedingen, door de spoorwegen aanhangig gemaakt fesren „wilde" autobusdiensten Hij verbond den dienst AmsterdamArnhem, die onderhou den wordt door de universeele automobiel handel „Unah" en de Noordholland Ex press, die den dienst AmsterdamAlkmaar onderhoudt. Officieele opening door minister van Boeyen. In tegenwoordigheid van een groot aar- tal genoodlgden heeft hedenmorgen de minister van Blnnenlandsche Zaken, mr H. van Boeyen. de groote luchtbescherminzs- tentoonstelling Amsterdam 1938 „Lubeta"in de zalen van het voormalige Tesselschade- ziekentouis aan het Leldschebosohje te Am. sterdam, officieel geopend. De wethouder voor de openbare gezond heid en het ziekenhuiswezen te Amsterdam, de heer G. Baas Kzn„ heette als voorzitter van het uitvoerend comité de aanwezigen welkom en verzocht minister van Boeyen de tentoonstelling te openen. Deze 'Zeide dat meer dan één stem wordt vernomen: „De overheid heeft de dure roeping voor alles, wat noodig is ter bevei- liging tegen luchtaanvallen, zorg te dragen Het initiatief, dat het tentoonstellings- comité te Amsterdam genomen heeft spreekt van een andere opvatting, welke het principe huldigt, dat voor meerderen zoowel voor het individu als voor den werk gever en de overheid, hier een taak ligt en dat alleen, indien een ieder zijn eigen ver antwoordelijkheid verstaat, in Nederland geschieden kan, wat dringend elsch is. Terecht is in de bladen de laatste weken belicht, dat op het gebied der luchtbescher ming In ons land nog veel te weinig ij verricht. Nederland staat evenals nage noeg alle ons omringende landen nog aan liet begin van den opbouw van deze zorg. Maar beteekent dat nu, dat er slndj 1936 toen de wet betreffende bescher ming tegen luchtaanvallen tot stand kwam, niets of nagenoeg niets of zelfs weinig is geschied of dat er veel minder is geschied dan in amdere landen? Wie zoo oordeelt is naar mijn vaste over tuiging óf onkundig óf onbillijk in zijn critlek en kent noch hetgeen in ons land bereids tot stand kwam, noch den stand van zaken buiten onze grenzen, aldus de minister. Spr. drong er op aan de afbrekende cri tlek achterwege te laten en bracht hulde aan zoovele burgemeesters en hoofden van luchtbeschermingsdiensten voor de maat regelen, welke zij hebben getroffen, als mede aan de talrijke bedrijven, die zeil een goede organisatie hebben opgebouwd. In zeer breeden kring is een diep ver antwoordelijkheidsbesef aangetroffen, ter wijl men juist daar. waar men door dal besef gedragen wordt, niet het meest ol niet alles van de regeering verwacht en men wegen heeft te vinden om bescher ming te organiseeren, die aan redelijke eischen voldoet. Wee hem. die ons volk wijs maakt, dat de overheid het alleen heeft te doen, hel alleen kan doen. Wie de geschiedenis en de ontwikkeling van de bestrijding van de gevolgen voor de burgerlijke bevolking tegen luchtaanvallen kent, ziet duidelijk, dat van den beginne af aan en steeds deze draad gevlochten is: tweeërlei taak, namelijk een roeping voor de overheid, maar ook verantwoordelijk heid voor iedere private instelling en nog meer voor ieder individu. Geen overheid zal in staat blijken, die volheid van zorg te geven, die hier gebeden is. Zonder algeheele medewerking der be volking zal zij hoogstens, en dan nog slechts in een deel der gevallen, het lijden kunnen verlichten. Een leder, zonder uitzondering, heeft hier een taak te verrichten. Pas dan, wanneer volledig het besef doordringt, dat het gaat over het leven van de onzen, zal die zorg verkregen kunnen worden, die in de ure des gevaars de grootst mogelijke zekerheid biedt. Dat besef is in Nederland groeiende Het dient gecultiveerd en misschien ook wel beschermd te worden. Spreker verklaarde hierna de tentoon stelling voor geopend. Na de openingsplechtigheid verspreidden de aanwezigen zich door de zalen van het voormalige Tesselschade-ziekenhuis ter be zichtiging van de tentoonstelling, welke op het gebied der luchtbescherming een der omvangrijkste, best gedocumenteerde, maar vooral instructief en decoratief een der best verzorgde tentoonstellingen is, die ook in het buitenland zijn gehouden. Het eerst wordt de aandacht gevestigd op het luchtgevaar. o.a. door duidelijk te laten zien hoe kort de afstanden zijn van onze landsgrenzen tot de voornaamste centra des lands en door een overzicht te geven van de sterkte der luchtvloten der ons omrin gende landen. Maquettes en teekeningen toonen de verschillende aanvalsmiddelen en hun uitwerking, waarna men tenslotte In het gedeelte komt, waar uit dit alles de lo gische conclusie wordt getrokken: het is dus noodzakelijk over een goede luchtbe scherming te beschikken. Tenslotte exposeeren verschillende bedrij ven de producten, die zij op het gebied der luchtbescherming vervaardigen en laten eenige andere ondernemingen zien. welke maatregel zij ter bescherming van haar personeel hebben genomen. De tentoonstelling is voor het publiés toegankelijk tegen een entreeprijs van 20 ct. Zij blijft geopend tot 12 November a.s L-' den van den luchtbeschermingsdienst heb ben toegang tegen den halven prijs. ZILVEREN JUBILEUM VAN DEN HEEK C. OVERDEVEST. Op hartelijke wijze is heden dc heer C- Overdevest te Voorschoten, in verband met diens zilveren jubileum bij de firma B?' mijn gehuldigd Hij werd om 11 uur van zijn huis afgehaald en met zijn gezin naar de zaak van den heer M. Romijn, hooi- stroohandel, gebracht. Daar werd hij toe gesproken door den heer M. Romijn. die hem dankte voor al hetgeen hij had WjJ daan. De hoop werd uitgesproken, del bb nog vele jaren werkzaam zal mogen rub' onder overhandiging van een enveloppe met inhoud. Zijn echtgenoote ontving bloemen. t*r' wijl de heer Overdevest ook geschenk" kreeg van zijn buren. 2-1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 2