STADSNIEUWS 79ste Jaargang DMAG 1 NOVEMBER 1938 No. 24110 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Andersen's sprookjes Leidsche Schouwburg. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD verwacht LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets."per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling "Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden ■van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindspiein Telefoonnummer» voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f.2.33 per week f. 0.1» Franco per post f. 2:35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnil>, nederl. ver. van postzegel verzamelaars. Viering van het 20-jarig bestaan der afd. Leiden en Omstreken. De afd. Leiden en Omstreken van de Ne- derlandsche Vereeniging van Postzegelver zamelaars heeft haar 20-Jarlg Jubileum ge vierd met een feestelijke bijeenkomst In restaurant .Savoy". Om half negen open de de voorzitter, de heer J. A. A. v. d. Horst de bijeenkomst met een hartelijk woord van welkom tot de aanwezige leden en ln het bijzonder tot de gasten, de heeren dr. Kroon en Eeltjes, belden mede-oprichters, cn den heer E. Schmeltz, oud-lid. In het kort schetste de voorzitter de geschiedenis van de afdeellng en ontvouwde vervolgens het plan om ter gelegenheid van dit jubi leum binnenkort een propaganda-tentoon- stelling in Leiden te houden. Het hoofd bestuur van de Ned. Ver. van Postzegel verzamelaars en verschillende vooraan staande phllatelisten hebben hun mede werking reeds toegezegd. Met algemeene stemmen werd dit plan goedgekeurd, zoo dat ln dit winterseizoen voor het eerst ln Lelden een groote postzegeltentoonstelling zal worden georganiseerd. De secretaris las vervolgens brieven voor van den algemeenen voorzitter van de Ver eeniging en van den administrateur der aldeeling Verkoop, die belden hun beste wenschen voor den groei en den bloei van de afdeeling aanboden. Namens het hoofd bestuur bood de penningmeester, de heer W. Bchmeltz. ieder Ud een verrassing aan in den vorm van een aantal postzegels, het geen zeer Sn den smaak viel, vooral toen bleek, dat de keus door den heer Schmeltz gedaan, voortreffelijk geslaagd bleek te rijn. Het woord werd daarna gevraagd door tl. Kroon, die ln het kort vertelde, hoe in September 1918 door wijlen dr. Weebers de eerste stappen waren gedaan om tot het oprichten van een VeTeenlging van Post zegelverzamelaars in Leiden te komen. Sa men met de heeren dr. Kroon en Eeltjes en wijlen den heer P. Zuurdeeg had hij op 15 Oct. 1918 een vergadering belegd ln Calé „Neuf" en tot deze vergadering ver schillende phllatelisten uit Leiden en om streken genoodigd. In deze bijeenkomst werd de afd. „Leiden en Omstreken" van de Vereeniging van Postzegelverzamelaars opgericht. Van de tegenwoordige leden wa ren de heeren v. d. Horst en Gathier bil de oprichting aanwezig en traden als lid toe. In het bijzonder wilde spreker er op wijzen, hoe ln de afdeeling steeds een voor treffelijke geest heeft geheerscht en de le der elkaar steeds met raad en daad ter zijde hebben gestaan. Met harteliike wen schen voor de toekomst besloot dr. Kroon zijn van groote sympathie voor de afdee ling getuigende réde. Nadat nog eenige door de aanwezigen meegebrachte collecties waren bezichtzd, werd de avond besloten met een gezellig souper. NEDERLANDSCHE JEUGDBOND VOOR NATUURSTUDIE. Excursie der afd. Leiden. Gisteren hield de afdeeling Leiden van de N. J. N. een excursie naar Hoek van Hol land, welke door prachtig weer begunstigd werd. De vogeltrek was nog in vollen gang. Vele troepen trekkende spreeuwen werden waargenomen. Op de pier te Hoek van Holland werden verschillende paarse en drieteen-strandloopertjes en twee voorbij- 'liegende aalscholvers gezien. Tusschen de steenen van de pier bevonden zich vele zeedieren zooals de zeeanemoon, Actinia •equina; een witte, rose, gele en roode 'arlëteit van Heforidium dianthus; vele "uroerslakken en alikruiken en vier exem plaren van de schaalhoorn (Patella vulga ris i. waarvan er twee met zeepokken be steld waren. Deze werden echter, daar zij n°g vrij zeldzaam zijn, niet medegenomen. Om hatfdrie werd voldaan de terugtocht "aar Leiden aangevangen. LEIDSCHE RADIO VEREENIGING. Clubavond. Gisteravond werd wederom voortgang stgeven aan den soundercursus, welke staat odder leiding van den heer Nieuwenhuizen. allereerst werd de voorgaande les herhaald, waarna weer eenige nieuwe morseteekens werden bijgeleerd. Beurt voor beurt wer- oen de aanwezigen achter den seinsleutel Beroepen ten einde in de bediening hier- an ook handigheid te verkrijgen, terwijl toelloorders de seinen moesten opne- '■n Na de pauze gaf de heer Maas een eschouwlng over het kaartlezen en kaart- klj de vossejachten. Wegens tijd- cena moes'; het kaartgebruik tot een vol genden avond worden uitgesteld. lE®SCHE BELASTING OPHAALDIENST. Genoemde dienst heeft in de afgeloopen al«=!ï f" lcl-922.30 aan de Rijksontvangers r,ii. "en, benevens f. 1381.51 aan den ®een te-Ontvanger. HERDENKING DER HERVORMING. Door „Prot. Nederland" en de Evangelische Maatschappij. Prot. Nederland en de Evangelische Maat schappij hebben gisteravond samenkomsten belegd, waarin de hervorming is herdacht. In de Marekerk. Voor Prot. Nederland, welke vereeniging in de Marekerk bijeen kwam, trad ds. H. Bakker, herv. pred. te Amsterdam als spre ker op. Dr. J. S. C. Locher sprak, na lezing van Rom. 3 21-31, een inleidend woord, waar bij hij o.m. wees op de groote beteekenis, dat heden het feit der hervorming mag worden herdacht. Ds. H. Bakker sprak vervolgens over „De zegen der kerkhervorming", Na een korte inleiding wees spr. er op, dat Luther het aangedurfd heeft om de R.K. kerk aan het wankelen te brengen. Toch gaat het op 31 October niet om Luthers werk. De kerk hervorming ls een daad van God. Het mon- nikje van Wittenberg was slechts een in strument in Gods hand. Achtereenvolgens zette spr. uiteen de beteekenis der kerkhervorming, waaruit zij opkomt en welke gevolgen zij heeft gehad. Sprekende over de vraag wat de kerk hervorming is, merkte ds. Bakker op, dat als een katholiek deze vraag beantwoorden moet, hij zou zeggen: „Zij is niet anders dan ongehoorzaamheid en opstand tegen de kerkelijke overheid, tegen den paus. zy is het voorspel van de Fransche revo lutie". Wie de kerkhervorming echter onbevoor oordeeld ziet, mag niet spreken van een voorspel der Fransche revolutie. Da t is de grootste miskenning van den zielehonger, van den allergrootsten geestelijken nood, waarin het volk juist door de verwereld lijkte kerk van Rome was -gebracht. Meet spr. een antwoord geven, op de vraag,-dan zegt hij: „Precies wat het woord uitdrukt, hervorming, reformatie van Gods kerk. Een hervonj^ng overeenkomstig den eisch welken God stelt ln Zijn woord. In Luthers tyd ging de bijbel onder het dichte struikgewas van fantastische heiligenver halen en pronkerige ceremonieën geheel schuil. Luther heeft het ware licht van Gods Woord, dat als onder een korenmaat verborgen was, op den kandelaar mogen plaatsen". De kerkhervorming is het wonder van Gods genade. Door de kerkhervorming kwam er beweging in Gods kerk op aarde. Men begeerde èn persoonlijk èn als kerk weer te leven naar het Woord van God. In het tweede gedeelte van zijn rede gaf ds. Bakker allereerst een uitvoerige beschrijving over den persoon van Luther, om dan een oogenblik stil te staan bij het aanplakken van de 95 stellingen op den stillen avond van den 31sten October 1517 op de deur van de slotkapel te Wittenberg, waarmede Luther den stryd met Paus en priesterschap heeft aangebonden. De kerkhervorming heeft een totalen ommekeer in kerk en maatschappy te voor- schyn geroepen. Door de kerkhervorming kwam de mensch anders te staan tegen over God. Een ommekeer kwram er ook in den eeredienst van Gods gemeente. Tevens is door Luthers daad de scherpe scheids- lyn weggevallen, welke Rome trok tusschen den geestelijken stand en de leeken. Aan het eind van zijin rede zette ds. Bak ker nog met nadruk uiteen, dat onze tijd het Woord Gods even noodig heeft als in Luthers dagen. De mensehen tasten in den schemer, zij zoeken en zy weten zelf niet wat. Daarom zullen wij ook iin dezen tyd den fakkel van Gods Woord hoog houden. Gods Woord is een macht voor den enke ling maar ook voor kerk en maatschappy. In de Waaische Kerk. In de Waaische kerk aan de Breestraat had de Evangelische Maatschappij een hervormingsavond belegd. In dezen dienst sprak ds H. H. Dorgelo, Ned. Herv. pred. te Naarden over .JProtestantsche graal ridders". Ds. Dorgelo. die vooraf een gedeelte uit Bfez. 6 las, begon met de vraag te stellen, of de protestanten zich wel duidelijk den grootem zegen der hervorming bewust zijn. Het protestantisme spreekt ons van den directen band. welke er is tusschen God en de menschen. Na te hebben uitgeweid over de legende van de Graal, wees spr. op de taak. die de graalridders in deze legende als trouwe wachters van het heiligdom vervulden. Vervolgens wees spr. er op, dat de kerk in geestelijken en stoffelijken nood ver keert. En ondertuschen zet de godloozen- beweging haar actie voort. Maar al te zeer hebben de kerken ge zocht naar wat verdeelt en niet naar wat samenbrengt. Te betreuren is het. dat zoo veel jongeren en ouderen de kerk den rug hebben toegekeerd. Onder deze omstandig heden stellen wy ons de vraag of er nog protestantsche graalridders zijn. die het heiligdom willen bewaren en dit dan niet in Roomschen doch in protestantschen zin. Met nadruk zette ds. Dorgels uiteen, dat alleen het protestantisme, dat steeds tot de bron, het evangelie, wenscht terug te gaan, ons voor afbrokkeling kan bewaren. Wij Drotestanten moeten als trouwe graalridders het heiligdom van ons geloof bewaren. En tweeërlei taak hebben wy hierby te vervullen en wel één in uitwen- digen en één to inwendigen zin. Uitwendig Heden begint een nieuw sprookje, getiteld „Duimelijntje". moet zij tot uiting komen in ons medeleven en offervaardigheid met onze protestant sche kerk. Inwendig openbaart zij zich in het diepste wezen van het protestantisme en dat is de kracht van den levenden God zelf. Tegenover dit diepste wezen van het protestantisme stelde spr. de leer van Rome. om dan het optreden van Luther I tegen deze leer in het licht te stellen. Twee i machten staan tegenover elkander. Rome en het protestantisme. Heerlijk is het. te weten, dat bij het protestantisme de waar heid Gods geen dogma is, maar een levende kracht en dat het protestantisme een formeel beginsel heeft met een positieven inhoud. Met een enkel woord weidde spr. verder uit over de opkomst van het protestantisme, waarbij hij aantoonde, dat het gansche I protestantisme is uitgebreid tot een „Mili tia Chxisti". Laten wij, aldus spr., als prot. graalridders, al is het dan in verschillende regimenten, dienen den eenen grooten Leidsman, Jezus Christus. Tenslotte stond spr. nog stil bij de nood zakelijkheid om de hoogere eenheid, die in de religie wordt gevonden, te beleven. Wordt deze hoogere eenheid onder de pro testanten van verschillende kerken en lan den gevonden, waarvan de congressen te Lausanne. Stockholm en Edinburg getuig den, te betreuren is het. dat de R.K. kerk apart blijft staan etn zegt „Erken eerst de autoriteit van den Paus en dan zullen wij met U onderhandelen". Het is, aldus spr., de tragiek van de R.K. kerk, dat zij te veel overtuigd is van eigen voortreffelijkheid. Ds. Dorgelo eindigde met er op te wijzen, dat het zoo hoog noodzakelyk is dat de protestanten samen optrekken tegen de groote macht van het ongeloof en den sterken invloed vam Rome. Nadat ds. Dorgelo nog opgewekt had zich bij de Eva-ng. Mij aan te sluiten, sprak dr. J. Riemens, Herv. pred. alhier, een slot woord. INSTITUUT VOOR TROPISCHE GENEESKUNDE ROTTERDAM—LEIDEN. Jaarlijksche ledenvergadering. In het Instituut voor Tropische Genees kunde alhier is gistermiddag de algemeene ledenvergadering gehouden van de Vereeni ging Instituut voor Tropische Geneeskunde RotterdamLeiden. Nadat prof. dr. P. C. Flu het jaarverslag der vereeniging had uitgebracht, bracht de geneesheer-directeur van het Havenziekenhuis te Rotterdam, dr. A. A. Hulshoff het jaarverslag van dit zie kenhuis over 1937 uit. Het volgende is er aan ontleend: Het ziekenhuis kon de taak. waarvoor het was opgericht, in alle opzichten volbrengen. Het aantal hulpzoekenden was gioot; groot was ook het aantal, dat genezen of althans zeer veel verbeterd, het ziekenhuis verliet. Het aantal opgenomen patiënten bedroeg 869 tegen 635 in 1936, dus een toename van 30 °/o. Het totaal aantal verpleegdagen bedroeg 23257 of gemiddeld per dag 63.7 patiënt, tegenover in 17186 verpleegdagen of ge middeld per dag 47. De drukste maand was November met 2241 verpleegdagen of gemiddeld per dag 74.7 patiënt. Meerdere dagen was het zie kenhuis maximaal gevuld tot boven de 80 patiënten. Vooral ook het aantal klassepatiënten nam sterk toe n.l. 2362 verpleegdagen of 10.1 °/o van het totaal. Ook dit jaar was de belangstelling voor het ziekenhuis groot. Meerdere buitenland- sche en binnenlandsche ziekenhuis-autori teiten en besturen kwamen het bezichtigen en vonden hier vaak belangrijke gegevens. Het financieele resultaat van 1937 mag zeer gunstig genoemd worden. Dank zij de hooge verp'.eegsterkte daalden de exploita, tiekosten per patiënt en kon dank zij het zeer zuinige beheer een exploitatie-over schot geboekt worden. De ontvangsten heb ben bedragen f. 119.887. w.o. aan verpleeg- gelden. enz. f.115 001, de uitgaven hebben bedragen f. 97.123. zoodat het exploitatie overschot heeft bedragen f. 22.734. Aan het eveneens door dr. A A Hulshoff uitgebracht verslag over de polikliniek .Leuvehaven" afdeeling: inwendige- en tropische ziekten is het volgende ontleend: Het bezoek blyft toenemen. Het aantal nieuwe gevallen bedroeg 790 (v. i. 734); het aantal consulten bedroeg 2330 (19351 De vergadering herbenoemde tenslotte tot bestuursleden: den voorzitter, prof. dr. A. W. Nieuwenhuis en de heeren J. Rvo- perda Wlerdsma, E. Ruys en W. Wilton NICUW/ FRITZ HIRSCH OPERETTE. Hor' mein Lied, Violetta Hirsch imiteert Napoleon. De titel van bovengenoemden Sohlager heeft tevens den titel geschonken aan de operette van Bodanzky en Strecker, gister avond in een vrywel geheel gevulden Schouwburg door het Fritz Hirsch-gezel- schap gebracht. Ja, niet waar, een naam moet er nu eenmaal zijn! Deze naam heeft echter maar een heel klein beetje te maken met den inlhoud, die zoo ongeveer gelyk is aan die van zoovele andere operettes. Men kent het bekende recept van een lach en een traan, een dosis sentimentaliteit, fleu rige zang, enkele dansen, wat grappen; zoo krijgt men een smakelijke cocktail en mits goed geserveerd, smult het publiek er danig van. En dat is ook gisteravond weer het geval geweest, want Fritz Hinsch bezit volkomen de gave van het goed serveeren, wat zeggen we, van het smakelyk maken van „keistee- nen", zooals de volksmond wel eens pleegt te zeggen. Het wil ons niettemin voorkomen, dat hij voor deze operette toch wel al zijn krachten zal hebben moeten inzetten, want tot de beste hoort ..Hor' mein Lied. Violetta" zeker niet. Vooral het tweede bedryf heeft iets rommeligs, we zouden kunnen spreken van revue-achtigs, dooh Hirsch weet het wel weg te werken 1 De inhoud? Keizer Napoleon vertoeft te Weenen en zyn officieren worden tot over de ooren verliefd op de Wiener Madel. De keizer vindt flirten bert. doch verbiedt het trouwen. Dat is een leelijke streep door het hart van een tweetal dezer officieren, die resp. de doohter van een koekenbakker en een bloemenmeisje willen huwen. Dank zij het feit, dat de keizer zich een zyner liefste avonturen uit zyn loopbaan als jong offi cier herinnert de naam van het bloe menmeisje, Violetta. is de directe aanlei ding daartoe komt echter tenslotte alles natuurlyk voor elkaar en eindigt de operette met twee gelukkige paartjes. Het. is de kei zer zelf. die een „misverstand" tusschen Violetta en haar Armand, onwillens en on schuldig door hem zelf veroorzaakt, uit 'den weg ruimt. Het Corsikaansche lied uit den titel is ingeweven als beeld uit het verleden van den keizer. Zooals gezegd, het. gezelschap doet ook deze operette-cocktail wederom uitmuntend BINNENLAND. Uitbreiding automatische overwegbeveili ging bij de spoorwegen. (Binnenland, 3e Blad). De Haagsche dierentuin weer bedreigd. (Binnenland, 3e Blad). Opening luchtbeschermingstentoonstelling te Amsterdam. (Laatste Berichten, le Blad). AMSTERDAMSCHE BEURS: Stille handel Ongeanimeerde markt Weinig koersverandering Amerika hooger Beleggingsmarkt kalm. BUITENLAND. Bevordering in het Duitsche leger. (Buiten land, le Blad). Mutaties in de Engeische regeering. (Bui tenland, le Blad). De ontmoeting tusschen de Buigaarsche en Zuid-Slavische premiers. (Buitenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. MEN ZIE VOOR ONS KORT VERHAAL PAG. 2 VAN HET DERDE BLAD. Voor de eerstvolgende 24 uur wordt koud buiig weer verwacht. De wind wordt West tot Zuidwest en zal in kracht afnemen. De Bilt seinde hedenmorgen aan alle posten: „Wordt verwacht storm uit het Zuidwesten met ruimende wind." smaken. De vrouwelyke aanwinst van het gezelschap, Erika Druzovic. was een byzon- der charmante Violetta. Zoowel haar spel als haar zang welk een buigzame, aange naam klinkende stem! dienen ten zeerste geprezen. Ook de nieuwelinge Gretl Tüchler, als dochter van den koekenbakker, mocht er zijn! Bgon Karter en Salghini. twee oude bekenden, vervulden de rollen der verliefde officieren naar behooren. Paul Harden was een goede Napoleon, dien hy vrij van het oaricaturale wist te houden, al dreigde de rol zelf daarto» wel aanleiding te geven. En dan was er natuurlijk Fritz Hirsch zelf hij speelde den guitigen koekenbakker met het smeuige accent waarover hij zoo by uitstek beschikt. Maar toch zagen wy hem wel eens „fyner" dan in deze rol. Niet vergeten mag worden Walter Triebei als overste Savigny, een prachtig volgehouden creatie en ten slotte willen wij den bakkersleeriing van Sylvia Grohs niet onvermeld laten uit het lange programma. Aan costumes en decors was als steeds de grootste aandacht besteed en Hans Licb- tenstein had het orkest wederom volledig in zijn hand. Herhaaldelijk daverde het applaus dcor de zaal en aan het slot volgde een ovatie. LEIDSCHE SPAARBANK. By de Leidsche Spaarbank is in de vorige maand (October 1938) ingelegd f. 569.372.98 en terugbetaald f. 440.155.95; 134 nieuwe inleggers zijn ingeschreven en 81 boekjes werden geheel uitbetaald. Het te goed der 19050 inleggers, inclusief 1586 deelnemers aan den Afhaaidienst, be droeg einde October 1938 f. 9.024.867.94. In 6542 posten is in deze maand door den Afhaaidienst ontvangen f. 19.041. AMBTSAANVAARDINGEN LEIDSCHE UNIVERSITEIT. Prof. dr. P. A. H. de Boer. benoemd tot gewoon hoogleeraar in de faculteit der god geleerdheid aan de Ryksuniversiteit alhier om onderwijs te geven in de uitlegging van iiet Oude Testament, de geschiedenis van den Israëlitischen godsdienst en van de Is raëlitische letterkunde, zal zyn ambt aan vaarden met het uitspreken van een inau- guieele rede op Vrijdag 11 November a.s. te 4 uur nam. in het Groot-Auditorium van het Academiegebouw. De heer A. A. Snyder, arts. toegelaten als privaat-docent ln de faculteit der Gc- neeeskunde aan de Ryksuniversiteit alhier, om onderwys te geven in de sociale ver- zekeringsgeneeskunde, zal zijn colleges aanvangen met het uitspreken van een openbare les op Donderdag 10 Nov. a.s. te 4.15 uur in het Klein Auditorium van het Academiegebouw. CONCERT IN „ENDEGEEST". Gisteravond werd door het Dubbelman- nenkwartet ..Inter Nos". dirigent de heer Henri Welbooren in de Centrale Ontspan ningszaal van ..Endegeest" een concert ge geven. De geneesheer-directeur heeft na mens de vele aanwezigen aller dank uitge sproken. Ter gelegenheid van de verschijning van het 800ste nummer van Virtus Con cordia Fides", het orgaan van het Leidsche Studentencorps is het blad deze week in de corpskleuren gedrukt, d. w. z. met blauwe letters op wit papier.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 1