BINNENLAND 79ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 31 October 1938 Derde Blad No. 24109 Rotterdam is vóór Leiderdorp U krijgt VERSCHE HARING!... Als plan Leiderdorp ver valt dan eigen vliegveld Inrichting en bevoegdheid van oudercommissies. Koninklijk Besluit, houdende de regeling, thans verschenen. Op 1 November in werking. Thans is verschenen het Kon. Besluit tol regeling van de inrichting, de wijze van urkiezing van de leden en de verdere be voegdheden van de oudercommissies en van ie ouderraden. Hieraan is het volgende ontleend. Aan elke openbare school voor gewoon lager of voor uitgebreid lager onderwijs ls een oudercommissie verbonden. In een ge meenteraad een ouderraad worden inge- noente. waar meer dan één oudercom missie bestaat, kan door den ge- sUld. De oudercommissies en de ouderra den geven aan de gemeentebesturen en aan ie leden van het Rijksschooltoezicht alle dichtingen, die dezen verlangen. Zij heb- 'oen tot taak bij de ouders, voogden en ver zorgers liefde en belangstelling voor de school van hun kinderen aan te kweeken, den bloei dezer school te bevorderen en dit school te steunen bij de vervulling van haai taak. De oudercommissie wordt ge vormd uit en door de ouders, voogden of verzorgers van de kinderen, die als leer lingen der school zijn Ingeschreven. Het aantal leden van de oudercommis sie wordt bepaald door Burgemeester en Wethouders, met dien verstande, dat het ten minste drie en ten hoogste tien be draagt. Uit hetzelfde gezin kan niet meer can één persoon lid zijn van dezelfde oudercommissie. De leden van de ouder commissie worden gekozen voor drie Jaar. Eli; jaar treedt volgens een door de com missie vast te stellen rooster een derde ge deelte. of het dichtst daaraan nabijkomen de aantal van de leden af. In tusschentijds ontstane vacatures wordt voorzien bij de eerstvolgende jaar- Ijicsche verkiezing. De voorzitter wordt ge- Soten voor drie Jaren. Hij ls herkiesbaar. Tot de taak van de oudercommissie be hoort het zich wenden tot B. en W. of tot oen gemeenteraad, met betrekking tot de belangen van de schooi, waaraan zij is ver bonden. Ten minste eenmaal 's jaars roept de oudercommissie de ouders, voogden en verzorgers bijeen tot een ouderavond. De leden van het onderwijzende personeel zijn bij de ouderavonden tegenwoordig. Zij heb ben een adviseerende stem. De voorzitter der commissie heeft het recht, aan het hoofd der school schriftelijk of mondeling vragen te doen, die op de ge hele school betrekking hebben, evenzeer om aan elk der andere leden van het on- i «iwljzende personeel schriftelijk of mon- j uling vragen te doen, die op het onder - ijjs in diens klasse betrekking hebben. De Men van het personeel zijn verplicht tot «antwoording In den vorm, waarin de vra- gen zijn gedaan. De ouderraad wordt ge vormd uit de leden der oudercommissies in öt gemeente. Het aantal leden van den ouderraad wordt bepaald door B. en W met dien verstande, dat dit aantal ten minste vijf en ten hoogste vijftien bedraagt. De leden van den Ouderraad Worden door cn uit de oudercommissie gekozen. De ver kiezing wordt geregeld door B en W Zij worden gekozen voor drie jaar. Elk jaar treedt volgens een door B. en W. vast te stellen rooster een derde gedeelte, of het dichtst bijkomende aantal, van de le den af. De voorzitter van den Ouderraad wordt voor den tijd van drie jaar gekozen. Hij is herkiesbaar. Tot de taak van den Ouderraad behoort het zich wenden tot B en W of tot den gemeenteraad met be- tiekking tot de gemeenschappelijke belan gen der openbare lagere scholen in de ge meente. Alle geschillen, voortkomende uit de toepassing van dit besluit of van de huishoudelijke reglementen van de ouder- eommlssles of van den ouderraad, worden onderworpen aan de beslissingen van B. en W. Dit besluit treedt ln werking op 1 No vember a.s. Schiphol belangrijk uitgebreid. Nieuw landingsterrein is 180 H.A. groot. In aanwezigheid van een groot aantal autoriteiten heeft de burgemeester van Amsterdam, dr. W de Vlugt Zaterdag middag. gelijk in het kort ls gemeld, het vergroote landingsterrein met de daarop aangelegde startbanen van Schiphol officieel geopend. Van hoe groot belang deze nieuwe uitbreiding van Schiphol wel is. blijkt uit het feit. dat de oppervlakte van de Amster- damsche luchthaven ls gebracht van 19 hectaren op 210 hectaren. Het eigen lijke landingsterrein, dat 80 hectaren groot was. beslaat een oppervlakte van 180 hectaren en is dus drie maal zoo groot geworden. De afmetingen van het vliegveld zijn thans 'ln de richting Z.-W. N.-O 1150 meter en ln de richting Zuid-Oost Noord-West 150 meter. De dertig hectaren, die Schiphol be slaat buiten de 1890 hectaren van het lan dingsterrein, zijn bestemd voor bebouwing 'n ruim de helft daarvan is reeds door gebouwen en inrichtingen ingenomen. Het landingsterrein beschikt thans over een volledig startbanenstelsel voor 8 landings- "ehtingen. Deze banen zijn alle veertig meter breed en achthonderd a duizend me ier lang Het banenstelsel is zoodanig ont worpen. dat het in de toekomst nog aan merkelijk zal worden uitgebreid en dat sy stematisch en geleidelijk evenwijdig loo- Pende nieuwe banen kunnen worden aan- gg'egd De ligging van de banen is zooda- Plg. dat alle landingen er op het oogenblik Pp kunnen worden uitgevoerd en dat zij in Pe toekomst kunnen worden verlengd om ppstijgingen mogelijk te maken. Voor den aanleg van de asp'naltbanen is een totale Djalariaalverplaatsing noodig geweest van 500.000 ton. De nieuwe uitbreiding van Schiphol is de ^'angrijkste in de geschiedenis van deze luchthaven. Reeds thans is Schiphol wat "et verkeer betreft het vierde groote Euro- Peesche vliegveld, dat slechts wordt over vallen door de luchthavens van de mil icien-steden Londen, Berlijn en Parijs. haas; piccalilli Bereid orig,ne Engel"*® sauce 616 (tngez. Meö.) Oprichting van een politieschool. Groote plannen. Naar wij vernemen zijn er groote plan nen in voorbereiding om te komen tot de oprichting van een groote Nederlandsche politieschool voor de opleiding van lager en hooger politiepersoneel. Deze plannen, die zich reeds in een ver gevorderd stadium bevinden, zullen onge twijfeld met groote vreugde worden begroet door allen die het wel meenen met de Ne derlandsche politie, v/elke thans nog in al lerlei schakeeringen bestaat en ook op al lerlei verschillende wijze de misdaad be strijdt. Meer uniformiteit in de opleiding van hen. die straks geroepen zullen worden Nederlandsche gezagdragers te worden, is een reeds lang gevoelde wensch. die mis schien in de naaste toekomst vervuld r;al worden en ongetwijfeld verre te preferee- ren is boven den chaos in de opleiding der politiemannen van allerlei corpsen, zooals wij dien thans kennen. Er worden aan de opleiding van politie mannen in de groote gemeentelijke poli tiecorpsen andere eischen gesteld dan bij ae opleiding tot b.v. marechaussee of veld wachter, terwijl de opleiding van gemeen teveldwachter en van militaire politiemen- schen wederom verschilt. Ja er is zelfs ver schil tusschen de eischen. die men stelt aan een gemeenteveldwachter en een rijksveld wachter, politiemannen die vaak naast el kaar in kleine gemeenten dienst doen en er vanzelfsprekend in de practijk ook ver schillende opvattingen op na houden, wat betreft de bestrijding van de misdaad. Door de oprichting van een politieschool met de beste leerkrachten in alle takken van het veel omvattende en moeilijke po litievak. zal men zeker reeds een belang rijken stap verder komen in de richting, die tot verbetering in de Nederlandsche poli tieorganisaties moet leiden en ook zoo drin gend noodzakelijk is. „Tel.". Christelijk Democratische Unie. In de te Zwolle gehouden vergadering van de Christelijk Democratische Unie wer den de jaarverslagen van den secretaris en den penningmeester goedgekeurd. Een nieuw candidaatstellingsreglement voor de Kamerverkiezing werd vastgesteld In verband met de inwerking treding van de nieuwe partijstatuten op 1 Januari j.l. werden een geheel nieuw algemeen be stuur, alsmede een nieuwe unieraad en een nieuwe jeugdraad benoemd. Het algemeen- bestuur is thans als volgt samengesteld: R. van der Brug, Gouda, voorzitter, J. Coenraadts, Utrecht, secreta ris, L. P du Bois, Amsterdam, penning meester, J. Janze. Den Haag, J. de Jong, Utrecht, H. Steketee, Den Haag. A. D, Vecn- hoff, Groningen. G. Ebbeling, Rotterdam, J. F, K. A. P. Tilius. Terneuzen, G. Schaafs- ma. Haarlem, S. Noordhof. Zwolle. Dit bestuur zal met elf provinciale ver tegenwoordigers worden uitgebreid. De unieraad bestaat thans uit de heeren R van der Brug. Gouda, mr. F Heemskerk. Bussum, M. Kramer. Leeuwarden, J. Janze Den Haag. S. Noordhof, Zwolle, mr. A. C. van den Brand. Barneveld. mevr. A. G. TooseDieckmeier, Doorn. De Tweede Kamer-leden H van Houten en H. Posthuma, zijn adviseerend lid van het algemeen bestuur en den unieraad. De jeugdraad wordt thans gevormd door de heeren J. van der Brug, Gouda, A. M. van Diffelen. Abcouda en D. van der Meu- len. Amsterdam. De heer H van Houten hield een rede over het werkloosheidsvraagstuk onder het motto: ,,Het behoeft niet en het mag niet." Op deze rede volgde een uitvoerige be spreking. Nederlandsche bond van marktkooplieden- vereenigingen. Congres in de hoofdstad. Gisteren heeft de Nederlandsche Bond van Marktkooplieden-vereen. ln Kras- napolsky te Amsterdam een congres ge houden onder leiding van den heer H Zou tendijk, waaraan door twee en twintig ver- eenigingen is deelgenomen. Tijdens het huishoudelijk gedeelte van het congres, dat in de morgenuren werd afgehandeld, is een bestuursvoorstel tot invoering van een progressieve contributie-betaling met overgroote meerderheid van stemmen aan genomen De middagvergadering was hoofdzakelijk gewijd aan een tweetal voordrachten. In zijn inleidend woord wees de voorzitter op de noodzaak van organisatie, vooral in de ze. voor de marktkooplieden, zoo moeilijke tijden en sprak hij met dankbaarheid over 2264 flngez Med.i Schiphol als centrale lucht haven onaanvaardbaar. In een mededeeling aan de Pers heeft de heer D. G. van Beuningen, bestuurslid van het Rotterdamsche vliegveld-comité verklaard: „Tenzij tot een voor Rotterdam bevre digende oplossing in zake het vliegveld probleem wordt gekomen, blijft er niets anders over, dan dat Rotterdam zich zelf helpt en in een eigen vliegdienst voorziet. De voorbereidende stappen zijn daartoe reeds genomen". „D&ar Rotterdam gelukkigerwijze nog over een eigen vliegveld beschikt, is de verwe zenlijking van deze gedachte niet zoo moei lijk als het op het eerste gezicht wel lijkt", aldus vervolgde de heer Van Beuningen. „Wanneer het luchtverkeer die uitbreiding neemt, die velen er van verwachten, dan zou het wel eens niet onmogelijk kunnen zijn, dat later zal blijken, dat de dag, waarop de regeering Rotterdam zoo sma delijk in den steek liet, een gezegende ls geweest." In zijn toelichting hierop deelde de heer Van Beuningen nog mede, dat de helft van het benoodigde kapitaal reeds bijeen is, en dat hij er geen oogenblik aan twijfelt, of ook de rest van het geld zal bijeenkomen. Hierbij kan nog worden opgemerkt, dat dit plan slechts ter sprake zal komen, wan neer de regeering Inderdaad mocht beslui ten om Schiphol als centrale luchtvaart haven aan te wijzen. In het geval, dat Lei derdorp het centrale vliegveld mocht wor den, zal Rotterdam zich daar hoogstwaar schijnlijk zonder meer bij neerleggen. Spreker zette uiteen, dat hoewel aan vankelijk in Rotterdam ernstig verzet is gerezen tegen centralisatie op Leider dorp, thans groote kringen uit de bur gerij niet meer afwijzend tegenover dit plan staan. Centralisatie op Schiphol acht inen echter voor Rotterdam abso luut onaanvaardbaar. Wanneer gegron de motieven leiden tot het besluit het internationale luchtverkeer in Neder land te centralisccren op cén veld, dan moet dit ook ccn werkelijk centraal ge legen vliegveld zijn. Ihgeval toch tot een concentratie op Schiphol zou wor den besloten, zouden Rotterdam en om streken bij voortduring een eigen vlieg veld met internationale verbindingen moeten blijven eischen. De heer Van Beuningen wees daarbij op de zeer groote belangen, welke voor Rot terdams handel en verkeer op het spel staan en hij sprak als zijn meening uit, dat het economisch centrum Rotterdam van zoo groote beteekenis is, dat, ware het plan om bij Zestienhoven een nieuw Rot- terdamsch vliegveld aan te leggen, doorge gaan, het zonder eenigen twijfel niet lang zou duren of dit vliegveld zou Schiphol totaal hebben overvleugeld. Het plan Zestienhoven was reeds geheel in kannen en kruiken, aldus spreker; er hoefden nog slechts enkele handteekenin- gen te worden geplaatst en dan zou Rot terdam een mooi eigen vliegveld hebben gehad. De weigering der regeering om daar aan mede te werken, heeft dit plan on mogelijk gemaakt. Wanneer Rotterdam thans, om een cen tralisatie op Leiderdorp mogelijk te maken, afstand doet van dit plan, dan beteekent dat een ontzaglijk offer. Dat moge men wel bedenken. Nooit zal Rotterdam echter medewerken tot centralisatie op Schiphol. Ten slotte deelde spreker mede. dat, waar gebleken ls dat ook buiten Rotterdam zoo wel overheidslichamen, autoriteiten, parti culieren als corporaties met zijn streven sympathiseeren, het comité thans den tijd gekomen acht om tot een krachtige actie op te wekken ten einde regeering en Sta- ten-Generaal de gevoelens van een groot gedeelte der Nederlandsche bevolking ken baar te maken. Men is reeds bezig met een petitie en zal een demonstratie overwegen. Utrecht vindt Schiphol en Leiderdorp ongeschikt. De gemeenteraad van Utrecht heeft een adres aan den minister van Waterstaat gezonden, waarbij volledige instemming be tuigd wordt met het plan tot aanleg van een centrale luchthaven Echter moet het vliegveld ook in werkelijkheid centraal ge legen zijn Schiphol is als zoodanig niet geschikt! Echter wordt ook Leiderdorp on gunstig geacht. Het ligt beter dan Schip hol, maar in de verbinding met Utrecht ligt de zeer bochtige rijksweg tusschen Leiderdorp en Bodegraven, hetgeen de schaal toch nog weer naar Schiphol zou doen doorslaan bij nauwkeurige vergelij king. Intusschen concludeert Utrecht ten gun ste van een luchthaven bij Bodegraven, ge lijk oorspronkelijk ook in de bedoeling heeft gelegen. de hulp, medewerking en sympathiebetui gingen van diverse autoriteiten. Hierna gaf de heer Zoutendijk het woord aan mr. S. de Hoo, verbonden aan het departement van economische zaken, die mr. C. A. S. M. Martens verving, voor de behandeling van het onderwerp: „Wettelijke regeling van den markt- en straathandel". Op dit referaat volgde een geanimeerde gedachtenwisseling, waarna de heer F. van Meurs, wethouder van maatschappelijke steun te Amsterdam, een voordracht hield over het onderwerp: „Steunverleening aan marktkooplieden en venters". De vergadering werd bijgewoond door prof. dr. H. R. ter Veen en den heer A. de Somere, secretaris van de Belgische fede ratie van marktkramers, alsmede door tal rijke autoriteiten op het gebied van het marktwezen. Federatie van bedrijfsverenigingen voor ziekengeldverzekering. VERVOLG OP PAGINA 1 VAN HET 4e BLAD. 2246 (Ingez Med.> Jaarlijksche algemeene leden vergadering. De federatie van bedrijfsvereenigingen voor ziekengeldverzekering hield haar jaarlijksche algemeene ledenvergadering in een der zalen van den Dierentuin to Den Haag Het ledental der federatie bleef ln het afgeloopen Jaar gelijk, terwijl de werk zaamheden een normaal verloop hadden. Tot leden der balans-commissie, bedoeld in artikel 22 der statuten, werden benoemd de heeren: L. C. v. d Meulen, B Ponstein en J. N. Kroone. tot plaatsverv. leden de heeren: S. S. Korthuis, G. Hordijk en mr. A. Hoekema. Het bestuursvoorstel betref fende het bedrag, dat ieder der leden in verhouding tot de werkzaamheden, welke de federatie ln het afgeloopen boekjaar ten dienste der onderscheiden leden heeft verricht of heeft doen verrichten, moet betalen, werd zender hoofdelijke stemming goedgekeurd. Het verslag, de balans en de rekening en verantwoording over het boekjaar 1937 werden zonder hoofdelijke stemming goed gekeurd Tot leden der commissie van scheidslieden, bedoeld in artikel 27 der sta tuten. werden wederom benoemd de hee ren: prof. mr. P. A. Diepenhorst, prof. H. A. Kaag en prof. mr. C. W. Star Busmann; tot plaatsvervangende leden werden op nieuw benoemd de heeren: prof. mr. P. Cleveringa. prof. dr. J. E. de Quay en prof. dr J. A N. Tinbergen. Na afloop van het huishoudelijk gedeel te van de vergadering werd door dr J. P Bijl, directeur van het instituut voor prae- ventieve geneeskunde, een inle'ding gchou- I den over de beteekenis van wetenschap pelijk onderzoek op het gebied der prae- venlieve geneeskunde. De strijd tegen de „wilde" busdiensten. Zaterdag heeft de politie eenige „wilde" autobusdiensten tusschen Amsterdam en Hilversum meerendeels stop gezet, zulks in verband met het feit dat door den rech ter een andere busdienst op ditzelfde tra ject verboden ls. Aangezien Hilversum— Baarn niet onder het verbod viel, moes ten ineens tallooze passagiers uit Amster dam naar Baarn, in welk geval zij moch ten meerijden. In omgekeerde richting was echter vrijwel geen vervoer mogelijk. De president van de Amsterdamsche lechtbank, mr. A. J. van Royen heeft weer uitspraak gedaan in twee korte gedingen tegen wilde autobusdiensten. De eerste betrof een geding aanhangig gemaakt door de Fa. Gebr. Robard, die den dienst ArnhemApeldoorn exploiteert en ran Dijk en gebroeders Brummelkamp. die den dienst ApeldoornZwolle onderhou den tegen de N V. Lindbergh Touringcar tot stopzetting van den wilden busdienst ArnhemZwolle. De president verbood de zen busdienst op dezelfde gronden als ln de vorige processen. Ook verbood hij den wilden busdienst AmsterdamHilversum, onderhouden door de N V. „T. O. N.", waar van stopzetting was geëischt door de Gooi- sche tram. Rijksbegrooting in Tweede Kamer. In de bijeenkomst van de Tweede Kamer van Dinsdag 8 Nov. zal de voorzitter voor stellen om, indien het eindverslag betref fende hoofdstuk I der rijksbegrooting 1939 is uitgebracht, in deze vergadering een begin te maken met de algemeene beraad slagingen over de begrooting. VEREENIGING VOOR VOLKSCREDIET- WEZEN EN WOEKERBESTRIJDING. Met algemeene stemmen heeft deze ver- eeniging besloten tot het instellen van spe ciale afdeelingen voor de hulpbanken, voor de borgstellingsfondsen, voor de philantro- pische fondsen, voor de werknemersfond sen en voor de fondsen van bedrijven. HANS MARTIN TERUG UIT INDIK De heer Hans Martin, onderdirecteur van de K. L. M. is gistermiddag met den „Zil verreiger", hetzelfde toestel waarmede hij op 17 Sept. jJ. vertrok, op Schiphol terug gekeerd van een reis naar Indiè en Austra lië. Evenals op de heenreis heeft hij ook de reis terug voor een belangrijk gedeelte gemaakt in gezelschap van de heeren Duynstee en van Goor van den Nederland- „ehen P.T.T.-dlenst, die hun reis maakten met het doel contact te zoeken met de be langrijke knooppunten voor den luchtpost dienst, waarbij de heer Martin, zonder rechtstreeks bij de besprekingen betrokken te zijn geweest, zich nuttig heeft kunnen maken door het verstrekken van inlich tingen en het instrueeren van de vertegen woordigers der K. L. M. op .de bezochte plaatsen. Nederlandsche vereeniging voor luchtbescherming. Algemeene vergadering te Utrecht. Onder voorzitterschap van den heer P. C A van Lith. oud-directeur b.b. in Ne- deriandsch-Indië, is Zaterdagmiddag in het gebouw van Kunsten en Wetenschappen te Utrecht, de algemeene vergadering van de Nederlandsche Vereeniging voor Luchtbe scherming gehouden, waarbij meer dan tweehonderd afdeelingen vertegenwoordigd waren. In zijn openingswoord heette de voorzitter in het bijzonder den commis saris der Koningin in de provincie Gelder land. mr. S. baron van Heemstra, welkom. De voorzitter releveerde de vele moeilijk heden. welke de vereeniging in het afge loopen jaar heeft gehad, ook die. welke met de regeering ontstonden Aan het slot van zijn rede wees hij erop, dat de resultaten van de staatscommissie-Quarles van Uf- ford dienen te worden afgewacht, en dat het bestuur van meening is dat het ge- wenscht is om geen ingrijpende verande ring te brengen in den tegenwoordigen toe stand. Mocht die beslissing van de regee ring niet voor 1 Jan. a.s. zijn afgekomen, dan zullen de werkzaamheden in het cen trum nog meer worden ingekrompen en in overeenstemming worden gebracht met de middelen, waarover van dien dag af kan worden beschikt. Vervolgens bracht de secretaris, de heer mr. H. Bogaardt. verslag uit waarin hij liet uitkomen, dat in twaalf maanden tijds het aantal afdeelingen van 60 tot 272 steeg, en het aantal leden van 17 000 tot onge veer 65.000 De penningmeester, de heer J. W. Klein, deelde mede, dat tot 30 Sept. j.l. de in komsten hebben bedragen f. 20.999. w.o. een contributie ad f.1 920.De uit gaven bedroegen tot dien dag f. 16.802 Na langdurige discussie werd besloten als nood-overgangsmaatregel voor 1939 een bedrag van tien cents per lid voor het maandschrift „Luchtgevaar" te heffen, tot dat het resultaat van de staatscommissie- Quarles van Ufford zal zijn vastgesteld. De vergadering was echter unaniem van oor deel, dat de kosten van voorlichting door de regeering behooren te worden gedragen. Met algemeene stemmen werd een rao- lie-Geleen aangenomen, waarin er bij de regeering op aangedrongen wordt op ruime schaal het Nederlandsche volksgasmasker tegen een goedkoopen prijs beschikbaar te stellen. Uit de besprekingen bleek alge meen, dat de afdeelingen ln den lande de houding, welke de regeering aanneemt ten aanzien van het vraagstuk der luchtbe scherming ten zeerste betreuren. Van vele zijden uit de vergadering kwam de drin gende wensch naar voren, dat hierin een spoedige en gunstige wending zal komen. Aan het slot van de bijeenkomst wer den de verschillende ingekomen voorstel- ien van afdeelingen behandeld. Deze zul len ter kennis van de staatscommissie- Quarles van Ufford worden gebracht. De vergadering verwachtte algemeen, dat de regeering een andere houding aan zal ne men, waarbij men de grootste verwachtin gen koestert van de staatscommissie-Quar les van Ufford. PRINSES JULIANA WOONT KERK DIENST TE BAARN BIJ. Prinses Juliana heeft gisterochtend voor het eerst na haar ziekte, den kerkdienst bijgewoond ln de Ned. Herv. Kerk te Baarn onder gehoor van ds. C. W. Blaauwendraad VERSPREIDE BERICHTEN. Bij Kon. Besluit is met ingang van 15 Nov. benoemd tot burgemeester der ge meente Vrouwenpolder: W. Maas, thar.s raadslid van die gemeente. Door de maatschappij Zeetransport N.V. (Oranje Lijn), welke bestuurd wordt door Anthony Veder N.V. te Rotterdam, ia opdracht gegeven voor den bouw van een motorvracht- en passagiersschip aan de N.V. Scheepsbouwwerf „De Merwede" te Hadrinxveld. De levering zal geschieden in Juli 1939. Het schip, hetwelk naar het shelterdeck- type gebouwd zal worden, zal een draag vermogen krijgen van circa 3000 ton. Het is speciaal bedoeld voor de fruit- vaart, zoodat de grootste aandacht besteed is aan de snelheid en de electrlsche venti latie. De inrichting van het geheele schip zal aan de meest moderne eischen voldoen. Er zal accomodatie zijn voor twaalf passa giers en ruime moderne hutten. Uit Necl. Oosl-Iiiflië EEN BEATRIXBRUG. MENADO, 29 Oct. (Aneta) De des tijds door een bandjir gedeeltelijk weg geslagen Slngkil-brug is thans herbouwd. Op 3 Nov. zal de brug. onder den naam Beatrix-brug, officieel door den burgemees ter plechtig worden geopend.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 9