NATIONALE Buitenland LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 31 October 1938 burgerlijke stand van leiden faillissementen VISSCHERIJ-BERICHTEN LEIDSCHE UNIVERSITEIT. Bii beschikking van den minister van Onderwijs K. en W is dr. J. p. Mensing, te Oegstgeest, tot wederopzeggens toegela ten als privaatdocent bij de facuTeit der letteren en wijsbegeerte aan de Rijksuniver siteit alhier om onderwijs te geven in het Arabisch. BIJZONDERE Z ENDINGS SAMENKOMST. In de Pieterskerk. De morgengodsdienstoefening in de Pie terskerk droeg gisteren een bijzonder ka rakter De zendingsdlrector, dr. K. Brouwer had n.l. tot den kerkeraad het vèrzoek ge richt om dezen dienst geheel te doen slaan in het teeken der zending, waarbij dan te vens gelegenheid was den zendelingen Gou weloos en Kamma een welkom in het va derland toe te roepen. Naar wij vernemen denkt men ook in de toekomst voor met verlof terugkeerende zendelingen een der gelijke samenkomst te beleggen. Ook in andere plaatsen van ons land zullen deze samenkomsten worden gehouden. Voor dezen dienst bestond groote be langstelling. Onder de aanwezigen merk ten wij o.m. op prof. dr. H. M van Nes. zendingsdirector, ds. Joh. Rauws en den heer v. d. Endt van het Zendingsbureau te Oegstgeest. De dienst werd geopend met het zingen van ..De volken zullen U be lijden, o Heer! U loven al te zaam". Nadat Efeze 3 vers 112 was gelezen, wees zen dingsdirector, dr. K. Brouwer op de bijzon dere beteekenis van dezen dienst. Zeiden, misschien wel nóóit, vond in deze histo rische hoofdkerk, aldus spr., een gebeur tenis plaats, die aan de Zondagmorgen godsdienstoefening zulk een aparl karakter gaf. Aan de hand van Hand 14 vers 27 wees dr. Brouwer er dan op, dat wat hier heden staat te gebeuren: een welkom aan met verlof zijnde zendelingen, ook reeds ten Hide van de zendingsreizen van Paulus geschiedde. Paulus en Barnabas van hun eerste zendingsreis terugkeerende. werden allereerst ontvangen door de zendende ge meente van Antiochië om daar van hun wedervaren te vertellen Ook zendeling Gou weloos en zendeling Kamma, resp. van Z. O. Celebes en Nieuw Guinea terugkomend, wenschen in deze samenkomst een oogen- blik van de werken Gods op het zendings- veld te getuigen. Tenslotte wees spr. er nog op, dat de gedachte op het zendingsterrein steeds levendig is: dat heeft God gedaan. Achtereenvolgens vertelden zendeling Gouweloos en zendeling Kamma het een en ander van hun arbeid op het zendingsveld. v. aarbij zij beiden duidelijk het licht lieten vallen op de groote zegeningen Gods op het zendingswerk. Met nadruk wezen zij er ook op, dat allen, die op het zendings veld arbeiden, niet kunnen bulten een bid dende en offerende gemeente ln het vader land Zij betreuren het, dat vele christenen ivet den drang in zich voelden anderen deelgenoot te maken van de vreugde, die Zij zelf in Christus hebben gevonden en dit te meer daar ln het verre heidenland de velden wit zijn om te oogsten. Zendeling Kamma bracht tenslotte na mens de bekeerde papoea's de hem meege geven dankwoorden over: „Zeg hun, dat wij hun dankbaar zijn". Ds D Kuilman, herv. pred. alhier, die als laatste spreker het woord voerde, heet te zendeling Gouweloos en Kamma namens de Leidsche gemeente hartelijk welkom ln het vaderland Spr. hoopte, dat zij ln den verloftijd zoowel lichamelijk als geestelijk verkwikt mogen worden. Nadat spr. ge wezen had op den band tusschen kerk en zending, stond hij nog een oogenblik stil Lij Openb. 11 vers 15. Na afloop van.den dienst was er gelegenheid om de belde zendelingen in de consistorie te verwel komen. Woensdag a.s. zal mej. M. van der Vlist den dag herdenken, dat zy voor 40 jaar als huishoudster in betrekking kwam by wijlen mevr. Prof. Zaayer, tham, by mej. A. M. Zaayer, Hugo de Grootstr. 19. In de Stedelijke werkinrichting zijn in de afgeloocen week opgenomen Maandag 24 Oct. 54: Dinsdag 25 Oct. 56; Woensdag 26 Oct. 55; Donderdag 27 Oct. 54; Vrijda= 28 Oct. 54: Zaterdag 29 Oct. 55 volwassen personen. Totaal 327 personen. HET STERK' GESLACHT MERKT 'T AL SNEL. HET IS THUIS WEER 0E WASCHDAG-HELI STUUR D'R NAAR VEREENIGDE - WASSCHERIJEN WITTE SINGEL—13 LEIDEN TELEFOON4 2 0 6 2292 (lngez Meel.) GEBOREN: Johannes Adrianus, zn. van J. A. Stadt en C M A. Heijmans Otto Gysbertus, zn. van L Lagendijk en G. Klinkenberg Francme Caroline, dr. van K. T. de Haan en F. W. v. Rijkom Alida Maria, dr. van H. J. Tichel oven en A. M, Naber. ONDERTROUWD: L. Boot. jm., 24 j. en H. v .d. Zeeuw, jd. 18 j. J. Pieete, jm. 24 j. en M. G. Kok, jd. 20 j. N. Dool. jm., 28 j. en M. Wetselaar, jd.. 24 j. N. v. Leeuwen, jm., 27 j. en E. A. M. Uljee, jd. 23 j. J. Looij, jm.. 27 j. en J. v. d. Steen, jd., 20 j. OVERLEDEN: J. Hofstede, m.. 68 j. Uitgesproken: L. de Wekker, winkelier. Lel den. Ketelboeterssteeg 7. R.C. mr. G. H. B. v. d. Boom. Cur. mr. L. Spreij, Leiden. In de week van 24 t.m. 29 Oct. werden in Nederland 45 faillissementen uitgesproken. VLAARDINGEN ,31 October. Van de haringvisscherij kwamen binnen: VL 103, 33 last, VL 89. 32 1.; VL 14, 32 1.; VL 84, 32 1.; VL 217. 40 1.; VL 197, 41 1.; VL 195, 39 1.; VL 97. 35 1.; VL 180. 33 L; KW 22. 28 1.; KW 32. 27 1.; Ma 5, 39 1.; GDY 114 met 40 last. Totaal aangevoerd 7142 k. Volle Eng. Wal f. 10.90—11; IJle Eng. Wal f. 8.20—8.40; Steur - haring Eng Wal f. 9.109.40; Volle Wellen f ïo.ir 10.70' Steurharing Wellen f.88.40. Te Scheveningen kwamen 14 schepen bin nen met tezamen 473 last. KATWIJK AAN ZEE, 29 Oct. Aan den afslag 5 partijen haring. Volle f. 9.10 —8.35; IJl, f. 6.50; Steurharing f. 7.80—7. DE ALGEMEENE TOESTAND. De Duitsch-Italiaansche besprekingen. Arbitrage tusschen Praag en Boedapest aanvaard. Von Ribbentrop heeft Rome verlaten na ettelijke besprekingen met Mussolini en Ciano. Een concreet punt is te vermelden: Duitschland en Italië hebben de ultnoodi- t. ng als arbiter op te treden tusschen Praag en Boedapest aanvaard. De Duitsche mi nister van buitenlandsche zaken von Rib bentrop en zijn Italiaansche collega Ciano zullen in verband hiermede op 2 November te Weenen bijeenkomen. De Hongaarsche en de Tsjecho-Slowaaksche ministers van cuilenlandsche zaken zyn uitgenoodigd, z ch op denzelfden dag te Weenen te be vinden. Men veronderstelt, dat Rome en Berlijn er langs diplomatleken weg naar zullen streven Hongarije en Tsjecho-Slo wakije er toe te brengen een compromis oplossing te aanvaarden, aan welker uit werking de Duitsche en Italiaansche des kundigen zullen werken. Welingelichte krin gen zijn van meening dat het plan tot een gemeenschappelijke Poolsch-Hongaarsche grens weinig kans heeft verwerkelijkt te worden. De Italiaansche kroonprins heeft giste ren te Berchtesgaden Hitier bezocht en met hem gedineerd. De verhouding tusschen Praag en Ber lijn wordt steeds beter. Volgens de Natio nale Zeitung te Essen heeft Tsjecho-Slo- wakije tot r.u toe, op grond der jongste DuitschTsjecho-Slowfcaksche overeen komsten, Duitschland 6000 goederenwa gens en eenige honderden locomotieven en personenwagons geleverd. Dit spoorweg materiaal, dat toebehoorde aan den Tsje- cho-Slowaakschen staat, was uit het Su- detenland teruggetrokken tijdens de bezet ting door Duitsche troepen. Bovendien heeft Tsjecho-Slowakije den Duitschen autoriteiten groote hoeveelheden grond stoffen, textielproducten en machinerieën geleverd. De regeering te Praag heeft zich voorts bereid verklaard de archieven der Sudeten-Duitsche steden en dorpen over te geven. De besprekingen tusschen von Ribben trop en Mussolini en Ciano schijnen ove rigens te hebben geleld tot vaststelling van de volgende punten: 1. Duitschland en Italië staan gunstig tegenover samenwerking met de groote West-Europeesche democratieën. Zij zyn van meening. dat de binnenlandsche ont wikkeling in die beide landen sedert de conferentie te Muenchen een zeker opti misme rechtvaardigt. Dit gevoelen is ver sterkt door de rede van Daladler te Mar- seille. 2. Duitschland en Italië blijven op het standpunt staan, dat het Spaansche pro bleem slechts kan worden opgelost door een algeheele overwinning van Franco. De beide landen staan vijandig tegenover iedere bemiddeling, die vooral ln de oogen der fascistische leiders, de zege der recht- schen in Spanje slechts in gevaar zou icunnen brengen. 3. In de kwestie der bewapeningen zou- den Berlijn en Rome, uitgaande van de op vatting, dat een accoord met Frankrijk en Engeland wenschelijk is, gunstig staan te genover het denkbeeld van onderhandelin gen over bewapeningsbeperking op een ba sis, die aanvaardbaar zou zijn voor alle belanghebbenden. Ook Bulgarije komt thans op de proppen i In een vergadering te Roesoek aan dc Do- nau, welke door 3000 personen werd be- j zocht, heeft, de voorzitter van de Bulgaar- sche nationale vergadering, Mosjanof ge zegd: „Wij verlangen herziening. Onze buren moeten zich hiervan wel bewust zijn, want zij zijn onze tegenstanders op het geb'ed dèr minderheden". De Bulgaarsche en Zuid-Slavische pre miers zullen aan de grens een bespreking hebben. LEVENSVERZEKERING-BANK Rotterdam DUITSCHLAND. DE POOLSCHE JOPEN. De uitvoer bracht zorgen. Inzake de behandeling van de in Duitsch land vertoevende Poolsche onderdanen is tussohen de Duitsche en Poolsohe regeering een overeenkomst tot stand gekomen, welke inhoudt, dat deze week te Warschau onderhandelingen zullen worden gevoerd. Dienovereenkomstig zijn de maatregelen tot het uitwijzen van Polen uit Duitsch land en van Duitschers uit Polen voorloo- pig cipgeschort. Ongeveer 13.000 buitenlanders waren Voor 186,—'s-jaars verzekert 26-jarige de volgende uitkeringen S* Bij overlijden binnen 39 jaar: 1) 1000,— terstond betaalbaar, 2) 1000,— gezinsrente per jaar, 3) 5000,op einddatum. Bij leven na 39 jaar: 5000,— benevens 1000,— bij later overlijden. 691 flngez Med Voor de najaarsexamens der Federatie (Mercurius-Diploma) gelden weer gesplit ste deelnemingsvoorwaarden. Inschrijfgeld 5ppr examenvak. Daplomageld bij slagen f. 12.50. Voor hen, die een jaar lid van één der aangesloten verenigingen zijn, geldt alleen inschrijfgeld van f.4— per examenvak. Sluiting der inschrijving op 23 November. 20$! (Ingez. Med.) JdJN/T EN UTTEREH NIEUWE UITGAVEN. Verschenen bij: Em Querido's Uitg. Mij.. Amsterdam: „Uitgestelde Vlucht", door Jeanne v. Schalk- Willing. In de Salamander-reeks: „Leven van Karei de Stoute", door Nine v. d. Schaaf. „Merijntje Gijzen's jeugd". „Onnozele Kin deren" en „In de Draaikolk", door A. M. de Jong. N.V. Broekhoff, v/h. Kemlnk en Zoon. Utrecht. „Het Wilhelmus", Een toelichtende bespre king van Ons Volkslied, door K. E. Oudendijk. Aanbevolen door het Hoofdbestuur van het Alg. Ned. Verbond. Uitg. Mij. Tjeenk Willink. Zwolle: In de Editie Schuurman en Jordens: Burgerlijk Wetboek. 18de druk. bijgewerkt tot 1 September 1938. uitgegeven onder toe zicht van mr. P. A. J. Losecaat Vermeer. J. B. Wolters, Groningen: Kleine Schoolatlas der geheele Aarde, door P R. Bos en J. F. Niermeyer. Bewerkt door C. L. van Balen en P. Eibergen. Herdenking van de Invoering van eigen wet geving met inmeng van 1 1938. Fede •v°honden on 5 o-tober 1933 r' mr. H. van Goudoever Hooelseraar aan de Rijks-Univer siteit te Groningen. Instituut Schoevers, Den Haag: Handels-Leesboek in verkorte Stenografie tNieuw Groote) door A. A, Schovers. reeds gearresteerd en 6000 van hen naar de Poolsche grens getransporteerd; hier van is ongeveer de helft over de grens ge zet. Zij zullen op Poolsch gebied blijven, tot een resultaat zal zijn bereikt in de Poolsch-Duitsche ouderhandelingen. De Poolsche onderdanen, die nog niet over de grens zijn gezet hebben toestemming ge kregen op eigen kasten naar hun woon plaats terug te keeren. Verscheldenen zijn reeds te Berlijn. München en Leipzig te ruggekeerd. anderen, die geen geld voor de terugreis hebben, wachten tot men hen zal hebben. Gisternacht zijn op vele Joodsche win kels in de volkrijke buurten der stad bil jetten aangeplakt, met het opschrift: „Wij dulden niet, dat onze landgenooten ln het buitenland blootstaan aan aanvallen en beleedigingen door Joodsch ontuig De „Deutscher Volkswirt", een econo misch orgaan, dat onder invloed staat van dr. Schacht, den president der rijksbank en economisch raadgever van den Fuehrer, verklaart in het laatste nummer, dat „de plicht te exporteeren nimmer dringender aanwezig was dan thans. In geen enkele industrie mag de uitvoer op lager peil dan het huidige komen. Bestellingen uit het buitenland gaan voor alle andere. Overal moet er naar gestreefd worden het tegen woordige ruilverkeer met het buitenland te intensifieeren", te meer daar gedurende de eerste acht maanden van 1938 de buiten landsche handelsbelans met bijna een half milliard mark ts achteruitgeloopen tegen over de overeenkomstige periode van 1937. Anderzijds doet de annexatie van Oos tenrijk en het Sudetenland, welke sterk geïndustrialiseerd zijn en een groote hoe veelheid grondstoffen noodig hebben, de zorgen der economische leiders van Duitschland nog toenemen. De „Deutscher Volkswirt" verheelt overi gens niet de moeilijkheden welke zich voordoen: „Indien men al een Duitsche firma kan verzoeken, haar uitvoer te ver- grooten, is het aan den anderen kant moeilijk van het buitenland te verkrijgen, dat het meer Duitsche producten koopt. Te dien aanzien kunnen de Jongste met Zuid-Slavië gesloten overeenkomsten en die, waarover met Turkije, Roemenië en Tsjecho-Slowakije wordt onderhandeld, nieuwe afzetgebieden scheppen". Bevoegde economische kringen ontvein zen zich echter niet, dat deze nieuwe af zetgebieden in het Oosten niet voldoende ztln voor de behoeften van der. Duitschen uitvoer. In tegenwoordigheid van den plaatsver vanger van den Fuehrer, Rudolf Hess, zoomede van de rijksministers Dorpmueller en Seldte, Is het „Mittelland"-kanaal plechtig geopend. ENGELAND. Oproep van de Anglicaansche kerk. De leiders van de Anglicaansche kerk en van de vrije kerken hebben onder voorzit terschap van den aartsbisschop van Can terbury in het Lambethpalels een bijeen komst gehouden, waarin een oproep tot het land is opgesteld, welke tot opschrift draagt: „Uit vrees dat wij 1914 tot 1918 zullen vergeten". Hierin wordt gewezen op de lessen, welke getrokken moeten worden uit de jongste crisis, alsmede op de betee kenis van den komenden verjaardag van den wapenstilstand. Op den voorgrond worden drie christelijke beginselen ge plaatst tot herstel van de Internationale betrekkingen, n.l. internationale conflicten op te 1 oasen door middel van conferenties, de politiek niet te grondvesten op herbe wapening, de politiek te laten leiden door een geest van medelijden. Men moet ge hoor geven aan den roep van ontelbare vrouwen, kinderen en mannen, die om re denen van ras, godsdienst of meening zon der toevlucht en zonder hoop zijn. ROEMENIE. De verhouding tot Engeland. De bladen melden, dat het Roemeensche gezantschap te Londen en het Brltsche te Boekarest tot ambassade zullen worden verheven. Koning Carol zou den Engelschen koning uitnoodigen, in het voorjaar een bezoek aan Roemenië te brengen. LITHAUEN. Een concessie aan de Duitschers in Memelland. Naar officieel uit Kaunas (Kownoj ge meld wordt, heeft de regeering met Ingang van 1 November a.s den oorlogstoestand h Memelland opgeheven FRANKRIJK. Congres der radicaal- socialisten gesloten. C. G. T. en communisten tegen Daladler. Grumbach over Muenchen. Zaterdag ts het congres der radicaal-so cialisten te Marseille gesloten. De motie in zake de algemeene politiek werd aangeno men met slechts een tiental stemmen tegen. Bij acclamatie werd minister-president Daladler herkozen tot voorzitter der partij. De premier zelde: „De toestand kan gered worden. Indien de tijd van ministerieele crises voorbij Is. De republikeinen zullen, hiervan is hij overtuigd, den toestand red den. wanneer zij vastbesloten werkelijke Jacobfjnen zijn". Verder verklaarde Daladier niet te zullen bukken voor sommaties Hij heeft zijn weg gekozen en draagt hiervoor de verantwoor delijkheid. Vandaag zal hi) de maatregelen bekend maken, welke hij noodig acht In bedoelde motie wordt gezegd, dat na de tragische gebeurtenissen, het congres zijn volledig vertrouwen uitspreekt in den minister-president en de regeering, de bui. tenlandsche politiek volledig aanvaardt en instemt met Daladier's moedige pogingen, den arbeid in eere te herstellen De partij betreurt verder, dat het werk voor den vrede, den arbeid, noodig tot heil van het land, bemoeilijkt Is door het op treden van de communistische partij en door de heftige aanvallen van de ver klaarde tegenstanders van de republiek. De partij stelt vast, dat de commu nistische partij, door de agitatie, welke zij in het geheele land heeft gevoerd, door de moeilijkheden, welke zij aan de regeering heeft bereid en door haar agressieve oppositie van de laatste maanden de solidariteit heeft gebro ken, welke haar met de overige partijen van het Volksfront verbond. De partij draagt haar afgevaardigden in de na tionale commissie op, nota te nemen van deze breuk, waarvan %e commu nistische partij zelf alléén de verant woordelijkheid draagt en van den wil der radicalen-partij, de samenwerking met de democratische partijen voort te zetten. In de tegenwoordige omstandigheden spreekt het congres zich uit voor een zóó danige wijziging van het kiessysteem, dat allen partijen onafhankelijkheid, in een biilljke vertegenwoordiging, gewaarborgd wordt. en zeerste verknocht aan het parlemen tair regime wenscht het congres dat regime te versterken door een hervorming, die het gezag en de stabiliteit van de i^geering ver zekert. Zich bewust van den dringenden plicht der regeering, land en volk op te heffen uit hun moeilijkheden, vertrouwt de partij, dat de regeering de noodzakelijke maatregelen zal nemen tot herstel van de economische en financieele positie van het land. Zij ver trouwt, dat deze maatregelen bezield zullen zijn door een democratlschen geest en door aller krachtsinspanning tot het verhoopte rnsultaat zullen leiden, ZIJ Is overtuigd, dat alle bewoners van Frankrijks steden en dorpen aan den op roep der regeering gevolg zullen geven en roet moed het werk der landsverdediging en van nationaal herstel zullen steunen. Tevoren had Bonnet nog een rede ge houden, die zijn vorige verklaring geheel dekte. Uit zijn rede zij nog het volgende aangestipt: Een ding is zsker: Het is onmogelijk, dat de volkeren van Europa blijven leven ln den toestand van onzekerheid waarin zij zich thans bevinden. Laat ons wenschen dat na het accoord van München een beter begrip en een geest van ontspanning mag ontstaan. Wij wenschen in de eerste plaats dat Frankrijk normale betrekkingen met zijn nabuurlanden onderhoudt. Wij wenschen dat tusschen Duitschland en Frankrijk een waarachtige samenwer king moge tot stand komen en dat ln deze twee landen moge worden weggenomen de vrees voor een conflict dat in weinig tijd alle met zooveel moeite, zoowel in Duitsch land als in Frankrijk verkregen vooruit gang, zou vernietigen. Tusschen Frankrijk en Italië zijn zoo juist weer normale be trekkingen aangeknoopt. Wij verheugen ons er over, want niemand meer dan wij wenscht een versterking der traditloneele vriendschapsbanden tusschen Italië en Frankrijk. Ook Harriot is nog aan het woord ge weest, hij zeide, dat de politiek van col lectieve veiligheid schipbreuk leed en dat de Volktmbond op het oogenblik geen kracht bezit en voorts, dat het negenmo- gendhedenverdrag, dat aan China territo riale onschendbaarheid waarborgt, niet ge ëerbiedigd wordt. Wij staan hiermede voor een moreelen internationalen schipbreuk. Herrlot drong aan op het recht van Frank- doende productie hebben, zullen al ona pogingen om de kracht van ons leger te verhoogen ijdel zijn. Zich tot de arbeiders richtende, zeide hij: ik veroordeel de bezetting van fabrie ken. Wij moqjen Frankrijk redden door een voortdurende actie van werk en herstel. Ge moet de vrijheden verdedigen, als bij: voorbeeld de vrijheid, welke men heeft om geboren te worden als Jood of als Christen Alle Fransehen, zoo besloot Herrlot, moe: ten Frankrijk verdedigen, maar wij, radi calen, moeten bovendien het democrati sche ideaal verdedigen. Zaterdag heeft het bureau van het Alge meen verbond van den arbeid (C.G.T.) een communiqué gepubliceerd, waarin o.a. wordt gezegd, dat kennis ls genomen van de rede. welke de mlnlStér-presldent heelt gehouden ln het congres van de soclalb- tisch-radicale partij. Het bureau verklaart, dat de dreigementen, welke in deze rede werden geuit, niet gericht waren tot de arbeiders, doch tot hen, die de milliarden welke te hunner beschikking waren gesteld' voor den opbouw der luchtmacht, niet wis ten te gebruiken voor de landsverdediging Het bureau kan de beschuldigingen tegen de arbeiders niet laten passeeren zonder te protesteeren. De communisten sluiten zich daarbij na tuurlijk aan. Thorez zeide o.a.: De arbei dersklasse is bereid kanonnen en vliegtui gen te vervaardigen, op voorwaarde dat men ze niet uitlevert aan Hitier, zooals men dat heeft gedaan te Muenchen, toen men den Fuehrer een deel der bewapenin gen van Tsecho-Slowakije schonk, en ook op voorwaarde, dat men ze niet opstelt achter het „prikkeldraad", waarmede het viermogendhedenpact de sovjet-unie be dreigt. De arbeidersklasse is bereid tot sa menwerking en krachtsinspanning, waar voor de eerste voorwaarde is, dat de ver antwoordelijken voor den nationalen rampspoed van Muenchen iedere regee- rlngsfunctie laten varen. De voorzitter van de Kamercommissie voor buitenlandsche zaken, Grumbacii, heeft te Castres een redevoering uitgespro ken, waarin hij zich pessimistisch toonde Ten aanzien van de definitieve stabiliteit van den vrede na de accoorden van Muen chen. „De handhaving 'van den vrede lijkt ons het kostbaarste goed, maar wie kan gelooven, dat de vrede gehandhaafd zal kunnen worden, zonder dat alle staten zich onderwerpen aan den tucht van den inter nationalen vrede, die in de beginselen van den Volkenbond een eenvoudige en duide lijke uitdrukking had gevonden? Zoolang die beginselen niet het recht zullen vor men, dat allen als bindend zullen beschou wen. zoolang sommigen zullen trachten nationale voldoeningen te verwerven door mobilisaties, zal de menschheid op den rand van den afgrond blijven staan, waar Muenchen haar helaas achtergelaten heeft. Wij gelooven aan de dringende noodzaak van een Internationale krachtsinspanning met het doel de groote oorlogsmachine tot staan te brengen. Maar ons vertrouwen ln het nut van een internationale conferen tie zou beperkt zijn, wanneer Duitschland zich daarheen begaf ln den geest van Muenchen, d. w. z. met het vaste besluit te krijgen wat het wil hebben, zoo noodig door te dreigen een wereldoorlog te riskeeren. Toch lijkt ons een Fransch-Duitsche sa menwerking nog altijd een der cssentieele waarborgen voor den vrede, maar die sa menwerking zou niet mogelijk zijn, wan neer zij als voorwaarde de algeheele iso- leering van Frankrijk op het vasteland had! BELGIË. Niemand zal ons den Congo ontnemen! De veertigste verjaardag van de over winning der troepen van den onafhankelij- ken Congostaat op de slavenjagers is een banket gevierd. Volgens de „Nation Beige" heeft de minister van koloniën, de Vleeschanwer, ln een bli deze gelegenheid gehouden rede o.m. verklaard: Het land is trotsch op zijn verrichtingen op kolonaat gebied. De Congo is aan niemand ontsto len. Wij danken hem aan een koning, die een groot koning was en aan diens prach tige medewerkers. Wij hebben hem aan niemand ontstolen, niemand zal hem ons ontnemen, f toejuichingen). De Vleeschau- wer voegde h'er nog aan toe: Ik zou nei over uw hoofden aan België en aan de genen over onze grenzen willen toeroepen de Congo is Belgisch en zal Belgisch büj- I. (toejuichingen). ,- van binnenlandsche zaken. rijk om verdragen te bezitten met Rusland SDrake van een volksstemming dan van aanvaardt niet het denkbeeld van werkelijke verkiezingen, daar voor een prikkeldraadversperring rond dit land van 140 mlllloen inwoners. Om den Vol kenbond en de collectieve veiligheid te her stellen, moet Frankrijk bijzondere pogin gen aanwenden, anders zullen wij terug- Daarmee is een van de dringends'e vallen ln de chaos. Tot de Vereenigde Sta- eisehen van de Duitsche bevolking van Memelland vervuld. De staat van oorlog be stond in Lithauen reeds sedert 1920 en in Memelland sedert 1926 ten richtte Herriot een hartelijk beroep om medewerking bij het vredeswerk. Met Dala dier zeg lk: Laat ons sterk zijn, laat ons steeds sterker zijn. Indien wij geen vol- PORTUGAL. Eenheidslijst der regeering zegeviert bij verkiezingen. De eenheidslijst, welke was ingediend door de nationale unie. het onder voor zitterschap van Salazar staande propagan- da-organisme der regeering is gisteren h» 90 zetels ln de nationale vergadering se* kozen. Volgens een verklaring van den minis i was h'er m«' vao het moederland en de koloniën in het eeheel slechts één Hist was inged'end. De verkie zingen hadden een kalm verloop. De nieuwe nationale vergadering die voor vier laar gekozen is heeft tot raak we1'®1 uit te leggen oo fe schor'en of !n te trek ken. doch de regeering is niet verplicht, oe wetsdecreten. welke zijn uitgevaardigd door deze vergadering te doen ratiflceeren. 2-1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 2