STADSNIEUWS Een militair vliegveld te Valkenburg? 79ste Jaargang MAANDAG 31 OCTOBER 1938 No. 24109 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt Andersen's sprookjes Onderzoek naar grondonteigening in den Broekpolder Staat moet 1 Januari over terrein beschikken Dit nummer beslaat uit VIER bladen EERSTE BLAD verwacht LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets.' per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque.' en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week f. 0.18 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden -f- portokosten, (voor binnenland f. 0.8(1 per 3 mnd.> LEIDSOHE BUITENSCHOOL. Oudermiddag. Zaterdag li. had op „de Leidsche Buiten- scOiool'' de najaarsbijeenkomst der ouders plaats, die dank zij het prachtige herfst weer door een zeer groot aantal belangstel lenden werd bezocht. Ook verscheidene oud- f leerlingen hadden van deze gelegenheid ge bruik gemaakt hun vroegere school nog eens te ibezoeken. Om 3 uur heette de directrice van het her stellingsoord de aanwezigen hartelijk wel kom, haar blijdschap uitsprekend over de toenemende belangstelling, waarin de oudermiddagen zich mogen verheugen. Hoe grooter het bezoek, hoe vruchtdragender deze bijeenkomsten! „Immers samen met de ouders werken wij aan de genezing van de kinderen, die bedreigd door een ernstige (kwaal, in Katwijk genezing komen zoeken en meestal ook vinden. Hoe vlug wordt dik wijls de bleeke gelaatskleur vervangen door een gezonde buitenkleur; hoe snel keeren eetlust en levenslust terug, maar hoe dik wijls wordt dan niet gedacht dat het kind zijn ziekte te 'boven is en verslapt de ver zorging thuis. Met allen nadruk moeten we er op wijzen, dat het kind gedurende de periode, dat het op de Buitenschool ver- I blijft, patiënt is en als patiënt behandeld moet worden: vroeg naar bed en rustig leven. Gebeurt dit niet, dan heeft dit ver lenging van de kuur tengevolge, wat zoowel tegenover de kinderen als tegenover de (Buitenschool, die met zulke groote finan- cieele moeilijkheden te worstelen heeft, niet I verantwoord is". Nog werden eenige punten omtrent de verzorging nader uitgewerkt, waarop een kleine uiteenzetting volgde over de opvoed kundige waarde van het Buitenschoolwerk. 1 Het leven in een grooter verband dan dat -,an het gezin, ontwikkelt In hooge mate den gemeenschapszin der kleinen; ze leeren zelfstandigheid naast hulpvaardigheid. Ieder heeft zijn taak en draagt een deel van de verantwoordelijkheid voor een goe- den gang van zaken der klndergemeen- schap, waar het werk door allen te zamen geregeld en gedaan wordt. Na een kopje thee begaf men zich naar buiten, waar de leerlingen der hoogste 'klassen blijk gaven van hun gymnastisch kunnen en vervolgens werd in een der loka len onder groote belangstelling een film van het Kleuterhuis vertoond, opgenomen door de directrice, waarbij één der assistenten een inleidend woord over doel en werken van deze instelling sprak. We maakten een geheelen dag in het kleuterhuis mee en ge noten van het zonnige, blijde wereldje. We zagen de kleinen in bed en aan den maal tijd, spelend in de zon en verdiept in hun spel, blij en levenslustig en waren meer dan ooit van het groote nut dezer kleuterafdee- Hng van „de Leidsche Buitenschool" over tuigd. Tot slot volgde nog een tooneelstukje der grooten, dat de aankomst van de Pelikaan in 1933 in de herinnering terugriep, waarna de bijeenkomst te halfzes werd gesloten. DE MOTORDIEFSTALLEN. Vier stadgenooten leggen volledige bekentenis af. Nadat, gelijk gemeld, in den loop van de vorige week reeds een drietal siadgenooten was aangehouden als verdacht van mede plichtigheid aan den diefstal van drie motorrijwielen te dezer stede, is Zaterdag namiddag nog een vierde persoon aange houden. de 18-jarige J. T.. die er eveneens van verdacht werd bij deze zaak betrokken te zijn. Nadat de drie medeplichtigen een vol ledige bekentenis hadden afgelegd, viel ten slotte ook de hoofddader, de 40-jarige los werkman v. d. K. door de mand, hoewel hij aanvankelijk had geweigerd eenige verkla ring af te leggen. De recherche heeft alle onderdeelen te ruggevonden in een garage aan de Ooster- straat, waar de gestolen motorrijwielen waren gedemonteerd. Vervolgens werd de geheele voorraad per auto overgebracht naar Den Haag. waar alles werd opgeslagen in de garage van een opkooper. Nadat eenige binnen- en - buitenbanden waren verkocht, zeide de opkooper tenslotte van dein koop van te zien waarna alles I wees naar Leiden werd teruggebracht. De I Ter£ochte banden zlin inmiddels ook ach- I terhaald en in beslag genomen. M.T.G.S.-AVOND. Zaterdagavond 1.1. gaf de Leidsche H.B.S.- Vereeniging „Emtegeës" in den Foyer van de Stadsgehoorzaal haar eersten feestavond in dit seizoen in den vorm van een bal. half negen opende voorzitter Ravelli ■het enkele woorden dezen avond, waarna net dansorkest The Mootchers" voor de dansmuziek zorgde. De aanwezigen hebben zich zonder twij- zeer geamuseerd en veel te spoedig was a™nd ten einde. Te twee uur werd het 1 beëindigd. De vereeniging kan met ge ssen op dezen avond terugzien ?6n 1 Harig meis.ie L. R. is op den r^schweg lastig gevallen door baldad ge val vns' waal<loor zij met haar fiets ten kwam en den linkerbovenarm brak. DE GELOOFSVERVOLGING IN HET BUITENLAND. Protestvergadering van de Ver. „Katholiek Leiden". In de geheel gevulde groote Stadszaal heeft de Ver. .Katholiek Leiden" protest aangeteekend tegen de geloofsvervolgingen in onze dagen. Deze protestvergadering viel samen met de Christus-Koning herden king, welke deze vereeniging ieder jaar or ganiseert en waarvoor prof. F. Otten O. P. sprak over het onderwerp „Christus, Koning van Liefde". Mgr. Th. N. P. Bekekrs, uit Voorschoten, was evenals deken A. H. M. J. Homulle en vele geestelijken uit stad en omgeving bij deze herdenking aanwezig. De voorzitter van „Katholiek Leiden", de heer W. J. Kriek opende den avond met den Christelijken groet en een welkomst woord, waarin hij betoogde, dat deze avond bedoelt te zijn een protestavond tegen de gruwelijke geloofsvervolging ln het buiten land. Vervolgens was de beurt aan de St. Odo- knapen, die onder leiding van kapelaan E. A. M. Paap, op zeer verdienstelijke wijze eenige liederen zongen. Direct hierna betrad pater prof. F. Otten O.P. den katheder, voor het uitspreken van zijn rede: „Christus, Koning van Liefde". Het feest, in welks vollen luister wij van daag staan, zoo ving spr. zijn rede aan, staat in het teeken van het Christendom. In het pauselijk jubeljaar 1925, schonk de Paus ons het nieuwe feest van Christus Koning, een feest, dat brandend actueel is, een feest, dat zoo juist past in onzen tijd. Christus Is Koning wij lezen het in het Oude zoowel als in het Nieuwe Testament. Wat ons ln het Oude Testament zoo wel dadig aandoet, is dat Christus zoo dikwijls wordt genoemd als „Rex Pacificus" de vredekoning. Christus zelf wees ons herhaaldelijk op zijn Koningschap. Hij liet zich Koning noe men in de^vermorzeling van zijn liefde en voor Pilatus, in de vermorzeling van zijn lijden. Hij wees daar op het wezen van het Koningschap, dat niet afstoot op een dik wijls hoog opgeschroefde klater-majesteit, maar een Koningschap uit Liefde. Zijn woorden zeggen het zoo schoon: „Komt allen tot mij. die belast en beladen zijt, en Ik zal u verkwikken". Na Zijn dood is het Paulus, die ons in tal van zijn brieven wijst op het Koning schap van Christus. Waarom is Christus Koning? Zoo ver volgt spreker wat is de theologische on dergrond van zijn Koningschap? Wanneer wij spreken over Christus Ko ningschap, dan bedoelen wij niet het Ko ningschap van Christus als God, doch als mensch. God schiep den mensch ineens voor het geheel en de mensch zelf was het, die zich en zijn nakomelingen onge lukkig maakte. De mensch is gevallen wonderlijk iets, maar toch begrijpelijk, want het was een mensch. Doch met dezen val was God beleedigd, en voor deze belee- diging eischte Hij eerherstel. En om dit eerherstel, dat geen mensch Hem brengen kon omdat de beleediging oneindig was, omdat God oneindig is, werd God mensch. Christus is het hoofd van de menschheid en daarom Koning. Als wij dat bezien in dat licht, wat is het dan een heerlijke waarheid het Koningschap van Christus. Dat Koningschap dat in Zijn verlossings werk zoo ondubbelzinnig tot uiting komt, door zijn verlossing werd Hij Koning van de verloste menschheid; werd hij de Koning van Liefde. Wij moeten tegenover God staan als een kind tot zijn vader, wij moeten God meer liefhebben dan vreezen. Want God is Liefde. Aan het einde van dit eerste deel wilde spreker een woord van felle afkeuring spre ken over de gruwelijke godslasteringen in een zeer naburig land. WIJ zien in het Kruis een zedelijke kracht, den opbloei van de liefde, een offer in zichzelf. Wij blijven dat Kruis vereeren en wij roepen het uit „Wees gegroet o Kruis, onze eenige hoop!" In de pauze werd gecollecteerd voor een lichtend Kruis op een der R.-K, Kerken in onze stad, hetgeen ruim f. 70 opbracht. In het tweede deel van zijn rede, wijdde prof. Otten allereerst uit over het ontstaan en het wezen van het Christus Koning- feest. Wij dienen God niet, zoo vervolgde spr., voor Zijn plezier. God heeft den mensch niet noodig, doch wij hebben God noodig. God verheerlijken valt samen met het ge luk van den mensch. De staat, de gemeen schap heeft dit doel de verheerlijking van God na te streven, doet zij dat niet, dan zal zij het ware geluk niet bereiken. De mannen, die denken, dat zij God niet meer noodig hebben, hebben de wereld in een krankzinnigen toestand gebracht. De openbare machten hebben God ver laten en ook het individu ls schuldig. Nooit zagen wij een godshaat als in onzen tijd! Spr. wees er voorts op hoe het commu nisme noodzakelijk tegen den godsdienst moét zijn en daarom: men zij voor het communisme op zijn hoede! Voorts wilde spr. eenige woorden wijden aan het Nationaal Socialisme. Wij hooren in een naburig land theorieën verkondigen, waarover wij, als het niet zoo droevig was, hartelijk zouden lachen. Werd nog niet in de afgeloopen week in Heden neemt de eerste serie Andersen's sprookjes „De Wilde Zwanen" een einde. Onze jeugd zij echter di rect medegedeeld, dat er geen stagnatie zal komen: morgen vangen wij aan met een nieuw sprookje en wel met „Duimelijntje". een offlcieele rede gezegd: „De godsdienst van den Duitscher is samengevat in de woorden: „Alles voor Adolf Hitler". Er is niets zoo gek, of het is door wijs- geeren gezegd. Maar dan kent onze tijd toch zeker ook deze wijsgeeren, want hoor de men in de geschiedenis wel eens grooter dwaasheid dan het gezegde: „Onze eenheid is onze godsdienst?" Het heeft ons diep gegriefd, dat kardi- naat Innitzer het eerste slachtoffer is ge worden van het botte geweld. (Applaus i. Men kan de hand leggen op de zwarte schapen, de Tsjechen of de Joden wij weten beter. Dominé Niemöller; wij brengen hem een eeresaluut. (Applaus). Wij brengen hulde aan de verdrukten onder onze Israëlietische broeders 'Ap plaus) Komend op het terrein van het z.g.n. politiek Christendom, wees spr. er op hoe het een recht Ls van het Christendom om de leer van Christus in openbare zalen te verkondigen. Wij slapen niet, wij waken en daarom brengen wij Christus vandaag hulde en eerherstel voor de gruwelijke beleedigingen, welke Hem worden aangedaan. Christus heeft ons den vrede gebracht. Maar denk dan aan het woord van de Schrift: „Vrede op aarde aan de menschen van goeden wil." Goede wil moet er zijn. Als de wereld wil buigen voor het Koningschap van Christus, dan zal ook die vrede komen. Laten wij het woord: „Christus, Koning van Liefde, ik bemin U" spreken, laten wij het herhalen, keer op keer. Spr. besloot met den wekroep van de moderne katholieke jeugd: Voor Christus onzen Koning God wil het. De voorzitter, de heer W. J. Kriek, sprak een woord van dank tot alle medewerken den Voorts werd besloten om mgr. J. Hui- bers, bisschop van Haarlem, het volgende telegram te zenden: „De vereeniging Katholiek Leiden, in openbare vergadering bijeen, ter herden king van het Christus Koningfeest, be tuigt trouw aan Christus en Zijn Kerk. Een rechercheur van noli tie heeft een 17-jarigen jongen oo heeterdaad betrapt, terwijl hij in een fabriek te dezer stede uit den broekzak van een der werklieden een portemonnaie te voorschijn haalde. INTERNATIONAL FRIENDSHIP LEAGUE Jaarvergadering der afdeeling Leiden. In restaurant „In den Vergulden Turk" is de jaarlijksche algemeene ledenvergadering gehouden van de afd. Leiden der I.F.L. De zaal was geheel gevuld toen de voorzitter, de heer Bergmann, zijn openingswoord sprak. Aan het jaarverslag van de secretaresse, mej. J. R. Fortgens, ontleenen wij, dat vele blijken van krachtig vereenigingsleven val len op te merken en dat het ledental steeds groeiende is. Momenteel zijn er 218 leden, niettegenstaande de vereeniging pas in Dec. 1937 werd opgericht. Ook richtte de secre taresse in haar jaarverslag een woord van dank tot mr. Ede, den oprichter dezer be weging, die na zijn taak in de afd. Neder land te hebben volbracht, enkele weken ge leden naar Frankrijk is vertrokken om daar zijn arbeid voort te zetten. Uit het verslag van de kascommissie, uit gebracht door den heer Zoetemeyer, verna men wij, dat de afrekening in orde bevon den was. Bij de hierop volgende bestuursverkiezing werd het bestuur als volgt samengesteld: F. N. F. van der Schrieck, voorzitter; A. Par- mentier, vice-voorzittermej. R. Fortgens, secretaresse; N. C. G. Spijker, penning meester; A. A. Gerbrands, 2e secr.-penn.; mej. M. van Helvert en W. Siddré, commis sarissen. De nieuwbenoemde voorzitter dankte met een kort woord voor het in hem gestelde vertrouwen en riep aller medewerking in om ln breeden kring, aller doel, „Vrede door Vriendschap" uit te dragen. De vergadering werd besloten met een gezellig samenzijn. „ONZE STRIJKINSTRUMENTEN". Lezing van den heer J. H. Gebhart. Voor een niet zeer talrijk, doch belang stellend gehoor hield de heer J. H. Gebhart, celloleeraar aan het Leidsch Muziek Lyceum een lezing over genoemd onderwerp. Spreker begon met er op te wijzen, dat dit onderwerp te uitgebreid was om volledig op een avond te kunnen worden behandeld en dat hij zich daarom zou beperken tot het spreken over „het bouwen van strijk instrumenten". Door middel van bordteekeningen en ver schillende ingrediënten door vioolmakers gebruikt, demonstreerde spreker Hoe heden ten dage een viool gebouwd wordt. De ver schillende houtsoorten werden getoond, ter wijl duidelijk aangegeven werd wat eigen lijk het verschil is tusschen z.g. „fabrieks- instrumenten" en „handwerkviolen". Na een korte pauze, waarbij de aanwezi gen gelegenheid hadden de werktuigen van naderbij te bezien en vragen te stellen waarvan door bijna een ieder gebruik werd gemaakt, behandelde spreker het lakproces om te eindigen met eenige zeer interes sante mededeelingen omtrent het leven en werken van Antonio Stradivarius. De heer F. J. C. Kleinhans. die slaagde voor het examen vakbekwaamheid in het kru deniersbedrtjf. behaalde bovendien het diploma handelskennis. Naar wij vernemen, hebben landeige naren, wier gronden gelegen zijn in den Broekpolder onder de gemeente Val kenburg (Z.-H.) van het Departement van Financiën een schrijven ontvangen, om vóór 15 November a.s. prijsopgave te doen van hun land. Voorts is hun medegedeeld, dat overwogen wordt de onteigening ten algemeenen nutte van perceelen grond met opstallen en even- tucele daarop rustende rechten enz. ten behoeve van den Staat. De landeigenaren zullen er zorg voor moeten dragen, dat de Staat eventueel de beschikking over hun perceelen kan verkrijgen op 1 Januari 1939. Aan den Inspecteur der Domeinen Ls opdracht verleend, om te voren met de betrokken landeigenaren onderhan delingen te openen over een minnelij ken aankoop hunner gronden. Zij moe ten berichten, tegen welken prijs en op welke voorwaarden zij tot verkoop van hun gronden bereid zijn, alsmede af koop van recht en vergoeding van even- tueele schade mede te werken. Vanzelfsprekend heeft dit schrijven te Valkenburg grooten indruk gemaakt, temeer, gezien den korten termijn, die voor het antwoord gesteld is. Algemeen is men van oordeel, dat de Regeering het plan heeft, in den Broekpolder over te gaan tot den aan leg van een militair vliegveld. Gelijk bekend, luidden aanvankelijk de be richten, dat zulks te Katwijk aan den Rijn zou worden aangelegd. In het toegezonden rondschrijven wordt hierover echter in het geheel niet gesproken. Wel is bekend, dat reeds sinds eenigen tijd in den Broek polder metingen en peilingen zijn ver richt, waarbij militaire autoriteiten aanwezig waren. Voor wat de gemeente Katwijk Rijn echter betreft, vernemen wij, dat daar slechts één grondeigenaar het schrij ven heeft ontvangen. Diens grond zou, naar vermoed wordt, benoodigd zijn voor den aanleg van een nieuwen weg naar het bewuste vliegveld, loopende van den bestaanden provincialen weg ter hoogte van de „Mient" langs den Wassenaarschen weg. Van officieele zijde hebben wij even wel nog geen bevestiging dezer sterke vermoedens kunnen verkrijgen inzake den aanleg van een militair vliegveld. BINNENLAND. Rotterdam vóór Leiderdorp als centrale luchthaven (3de Blad). Brutale inbraak bij Amsterdamsch wissel kantoor (3de Blad). Controle op autobanden noodzakelijk (3de Blad). Inrichting en bevoegdheid van oudercom missies (Binnenland, 3de Blad). Autobus met 22 passagiers gekanteld in Den Bosch; meerdere licht gewonden. (Gemengd, 3de Blad). AMSTERDAMSCHE BEURS. Lustelooze markt. - Geringe affaire. - Weinig veranderde koersen. - Amerika lager. - Beleggingsafdeling gedrukt. BUITENLAND. Duitschland en Italië treden op als arbiter tusschen Praag en Boedapest (Buiten land, 1ste Blad). Het congres der Fransche radicaal-socia listen te Marseille gesloten (Buiten, land, 1ste Blad). Von Ribbentrop's besprekingen te Rome (Buitenland, 1ste Blad) Redevoeringen van twee Poolsche ministers (Buitenland, 1ste Blad). Wordt een nieuwe Chineesche centrale regeering gevormd? (1ste Blad). Ramon Franco bij een vliegongeval gedood (Luchtvaart, 3de Blad). Vermoedelijk 69 slachtoffers bij den brand te Marseille (Buitenl. Gemengd, 3de Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Voor morgen wordt geleidelijk toe nemende wind verwacht, bij zwaar bewolkt tot betrokken lucht wordt de kans op regen weer grooter. De temperatuur zal weinig ver anderen. NED. NATUURHISTORISCHE VEREEN. Paddestoelenexcursie der afd. Leiden. Zaterdagmiddag j.l. was door de afdee ling Leiden der N.N.V. een paddestoelen excursie naar Duynrell uitgeschreven, waar aan door vele leden werd deelgenomen. Als leider trad op het afdeelingslid de heer W. J. C. de Koning. In het prachtige herfst- bosch werd een groote verscheidenheid aan paddestoelen verzameld, o.a. vliegenzwam, grijze, paarse en gele ridderzwam, verschil lende melkzwammen, welke door het bezit van oranje of wit gekleurd melksap geken merkt zijn, verder enkele Russula-soorten, geschubde boleet, krulzwam, fopzwam. pa- rasolzwam, aardster, stuifzwam, kluifjes- zwam, de op de beuken groeiende porselein- zwam en nog vele andere. Met volgeladen manden keerden de excursisten voldaan over den geslaagden tocht Leidenwaarts. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: Huize „Zarse", Stationsweg 2, Leiden. Hotel, pension, restaurant. Nieuwe eigenaar: J. Dragt, Leiden. Boterhandel „De Eendracht". Boerenbur- gerweg 46. Noordwijk-Binnen. Kleinhandel in kruidenierswaren, boter, vet en fijne vleeschwaren. Wijziging handelsnaam in: Jozeph Noor- dermeer.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 1