De wilde Zwanen tEiDSCH DAGBLAD - Derde Biad Maandag 31 October 1938 Bestrijdt KOU direct Vijanden van Uw levenssucces Spreekangst - Vlot spreken Luchtaanvallen GEMENGD NIEUWS LAND- EN TUINBOUW met Brandbommen Ernstig verkeersongeluk te Den Bosch. Autobus met passagiers gekanteld. Inzittenden door glasscherven gewond. Op den hoek van den Zuid Willemsvaart- weg en de Jan Heinsstraat te 's-Herto- genbosch heeft z:ch gistermiddag om streeks twee uur een ernstig verkeersonge luk voorgedaan. Een autobus van de firma J Kras uit Ammerzoden, waarin 22 pas sagiers waren gezeten, o. w. tien kinderen en eenige vrouwen, allen afkomstig uit Iledel en Schijn del. kwam uit de Jan Heinsstraat en w'lde de brug over de Zuid Willemsvaart oprijden. Een auto van de Cilax uit 's Hertogenbosch kwam op het zelfde oogenblik met groot? snelheid uit de lichting van den Zuid Willemsvaartweg en botste met groote kracht tegen den linker kant van de autobus, tengevolge waarvan de autobus kantelde en op haar rechter kant terecht kwam. In de bus ontstond een gToote paniek. Tengevolge van den schok werden de passagiers van hun plaatsen geslin gerd. terwijl vrijwel alle ruiten vernield werden. Op het hulpgeroep van de vrou wen en kinderen kwamen onmiddellijk omwonenden toesnellen, die de passa giers uit hun benarde positie bevrijdden Het bleek, dat enkele vrouwen en acht kinderen door glasscherven aan gelaat en handen waren gewond, terwijl drie vrouwen door den schrik bewusteloos geraakten. De geblesseerden werden naar het St. Ca- ïolusziekenhuis te 's Hertógenbosch over gebracht. Na verbonden te zijn. konden allen huiswaarts keeren. De beide chauf feurs hadden geen letsel gekregen. De autobus werd. evenals de taxi. zwaar be schadigd. De verkeerspolitie stelt een on derzoek naar de schuldvraag in. VapoRu» """8* n™ -are of '"nit U v&6r bCt" 1 "rf <11 ViCkS 1 VapoR"b °P ai Geen wachttijd—Werkt direct Door deze massage begint VapoRub direct door de huid te werken als een pappleister. Gelijktijdig ontstaan door de lichaamswarmte de heilzame dampen, die 18 x per minuut naar de ontstoken luchtwegen van neus, keel en borst worden in geademd. Door de urenlang aanhoudende, dub bele werking verzacht VapoRub de prikkeling, lost liet slijm op, vermindert het hoesten en maakt het ademen gemakkelijk. Opgelucht en U prettig voelend, zult U spoedig in een verkwik- kenden slaap vallen, 's Morgens is de ergste kou meestal voorbij. Verlaagde Prijs 90 ct. HET EILAND GRENADA DOOR EEN ORKAAN GETEISTERD. Vijf personen gedood. Het Britsche eiland Grenada (West- Indië) is door een orkaan geteisterd, waar door vijf personen om het leven zijn ge komen. Drie werden levend begraven en velen werden gewond De materieele schade wordt od veertig duizend pond sterling ge raamd. De hoofdstad. St. George, is geheel van de rest van het eiland afgesloten, door dat de bruggen ziin vernield evenals de telefoonlijnen. De orkaan was de hevigste sedert 1921. 2265 (Ingez. Med WINKELHUIS TE UTRECHT UITGEBRAND. Opnieuw werd de Utrechtsche binnen stad geteisterd door een feilen uitslaanden brand. Het was de vijfde brand in suc cessie, die de brandweer in zeer korten tijd kreeg te verwerken. Door het omvallen van een petroleumtoestel vatte gistermid dag omstreeks kwart over vijf de inboedel vlam in de woning van den antiquair van Dijk, gelegen aan de Lijnmarkt aldaar. Het vuur greep zóó snel om zich heen, dat de heer van Dijk en zijn vrouw zich slechts door een snelle vlucht in veiligheid kon den stellen. Van den inboedel kon niets ge red worden Een papagaai en een hond kwamen in de vlammen dm. De brandweer wist uitbreiding te voor- komen en had binnen een uur het vuur bedwongen. De belendende perceelen lie pen waterschade op. Zoowel de winkel als het daarboven gelegen woonhuis van den antiquair werden totaai verwoest. Verzeke ring dekt slechts gedeeltelijk de schade. MOTORRIJDER REED TE SNEL. Zaterdagmiddag omstreeks half zes reed de 22-jarige motorrijder J. H P.. woonach- tig te Amerongen over den nieuwen be-on_ nen omleg van den rijksweg. Te groote snelheid werd den man noodlottig. Op een gegeven oogenblik kwam hü ten val. waar door hii een zware hersenschudding opl'.ep. Korten tijd na den val is P. aan de ge volgen bezweken. KNAAP ONDER TRAMWAGEN. Zaterdagmiddag omstreeks vier uur ge raakte op den Westervoortschen dijk te Arnhem de zevenjarige zoon van de familie Slijkhuis onder een goederenwagen van de Geldersehe tramweg mij. De knaap was met eenige vriendjes bij enkele stilstaande goederenwagens aan het speler, Od een gegeven oogenblik geraakte een der wagens in beweging en ongeluk kigerwijze kwam de jongen onder dezen wagon. Hij Pep ernstige kwetsuren op. ten gevolge waarvan bijna terstond de dood in trad. ONDER EEN AUTO GERAAKT. Oo de Hugo de Grootlaan tegenover het SDOrtfondsenbad te Dordrecht, stak gister ochtend omstreeks half twaalf de achtjarige Betty Siahle plotseling den weg over. Het kind 1'eD tegen een auto van ,.De Volhar ding" uit Klundert op. Zij geraakte onder den wagen en was od slag dood. EEN ALGEMEENS KLOPPARTIJ. Esn kwartier voor het einde moest gis termiddag de voetbalwedstrijd tusschen Monnikendam en E.V.C. uit Edam, welke in de vierde klasse van afdeeling 1 der K.N.V.B -competitie te Monnikendam werd gespeeld, wegens de ergerlijke opvatting omtrent sportiviteit bij spelers en publiek, gestaakt worden. De gasten stonden met 10 voor. Een der Monnikendamspelers Werd tegen den grond geloopen, waarna diens broer zoo kwaad werd, dat hij den Edamspeler, die dit veroorzaakt had. te lijf ging. Het pu bliek kwam toen het veld op en spoedig was er een algemeene kloppartij tusschen Monnikendam en Edam aan den gang. Na tuurlijk staakte de scheidsrechter onmid dellijk den wedstrijd. De politie kwam er aan te pas en dreef het publiek met gum miknuppels van het veld, waarbij een der wetsdienaren ook nog klappen opliep. BUITENLANDSCH~GEMENGD. De brand te Marseille. 69 vermisten. Uit het puin van het door brand ver woeste gebouw der Nouvelles Galeries te Marseille worden nog voortdurend lijken' van slachtoffers geborgen. Het is onmogelijk het aantal slachtoffers op te geven, daar in het puin slechts verkoolde en zwaar verminkte resten van lichamen gevonden zijn. 69 perso nen worden als vermist opgegeven, ter wijl achttien lijken zijn geborgen. Het stoffelijk overschot der slachtoffers wordt overgebracht naar de groote zaal der stadsbibliotheek, waar een chapelle ar- dente is ingericht. Het opruimingswerk zal nog wel eënige dagen duren. De lijst der vermisten is niet grooter geworden. Over de ramp wordt nog aan het „Va derland" gemeld: Het personeel van het warenhuis kon niets uitrichten met de poovere middelen waarover -het beschikte. Het brandweermateriaal van ae stad was bij lange na niet op zoo'n onheil berekend. Men zag mannen, vrouwen en kinderen de slangen aanzeulen en aaneenkoppelen, waarbij ongelukkigerwijze bleek, dat de schroeven niet pasten. Er was te weinig water en er kon maar één enkele ladder worden opgeslagen, van waar af zich een heldhaftige spuitgast geruimen tijd bezig hield met. den vuurhaard te besproeien. Verder moet het aan de leiding gehaperd hebben. Daladier zelf schijnt zijn ernstig misnoegen uitgesproken, te hebben, dat er niemand was om bevelen te geven. De commandant van de .brandweer werd al spoedig gewond. Velen hebben bewijzen van grootten moed gegeven, bijv. dooi de handen ineen te (ConVplexenminderwaardigheidsgevoelens - examenvrees - bevangenheid - autoriteits vrees y' menschenschuwheid - geheugen zwakte - gebrek aan concentratie, enz.) FRANK REUSOH, Psycholoog, houdt a.s. Donderdag 3 Nov. te halfnegen, in de bo venzaal van Rest. „FN DEN VERGULDEN TURK", Breestraat 84, Leiden, een hoogst interessante voordracht over bovengenoem de storingen ai zoowel in het gezetechaps-, bcroeps- als vereenigingsleven De anti-saneeringskwestie. De Vereeniging tot behoud van het bloembollenbedrijf. voorheen genaamd Anti-Saneeringscomilé, heeft besloten inde bloembollenstreek afdeelingen op te rich ten. Dit is te beschouwen als een verweer tegen de houding van de Alg. Ver. voor Bloembollencultuur en een voorstel der aid Lisse, om opposanten in vergaderingen dé gelegenheid tot spreken te ontnemen. STEUN OP STOOKTOMATEN. (Ingez. Med.) slaan teneinde de ongelukkigen, die voor de bovenvensters verschenen, te kunnen opvangen. Anderen ontzagen zich niet van de gelegenheid gebruik te maken om hun slag te slaan: er moet nogal geplunderd zijn. Velen zijn gearresteerd. Voorts heeft de politie in hotel Noailles een Italiaanse!) on derdaan, oud 26 jaar, gearresteerd, die in liet bezit bleek te zijn van aan den minis ter van buitenlandsche zaken, Bonnet, ge richte correspondentie. Het warenhuis is geheel vernietigd, De drie groote hotels gingen voor een groot deel in de vlammen op en de bovenverdie pingen van het geheele blok zijn aange tast evenals de huizen naast de Nouvelles Galeries. De schade wordt op 40 millioen geschat, maar kan veel hooger zijn. Omtrent de verkoopsters, die zich uit de hoogste verdieping lieten vallen, doen ijzingwekkende verhalen de ronde. Sommi gen schreeuwden om hulp. maar niemand kon hén bijstaan. Er werd hun toegeroepen op de op straat gespannen zeilen te sprin gen. maar zij verstonden dit niet. Sommi gen vielen brandend op straat te pletter.' Drie anderen stortten zich, elkaar omstren geld houdend, in de ruimte Een man greep een touw om zich te laten neerglijden, maar een ander pakte het andere einde, met het gevolg, dat de eerste tot op de tweede verdieping weer opgetrokken werd. Blijkbaar konden alle bedienden en be zoeksters uit de bovenzalen zich in veilig heid stellen. Kweekers adresseeren. Ongeveer 500 stooktomatenkweekers heb- ben een schrijven gericht aan den regee- ringscommissaris voor den landbouw, waar in zij protesteeren tegen het lange uitblij. ven der steunuitkeering op stooktomaten. Door het groote verlies, dat deze teelt dit jaar opgeleverd heeft, komen de mees ten dezer kweekers in zeer moeilijke om- standigheden. Deze verliezen kunnen niet meer opgevangen worden door de totaal ondermijnde en al jaren met verlies wer kende bedrijven. De tijd om het teeltplan voor het vol. gende jaar op te maken is weer aangebro ken, doch de overgroote meerderheid der stooktomatenkweekers is zonder een spoe dige steunuitkeering niet bij machte de teelt weer aan te vangen. Het gevolg daarvan zal zijn. aldus het schrijven, dat deze intensieve, voor de volkswelvaart altijd nog zeer belangrijke teelt, zal prijsgegeven of sterk zal worden ingekrompen. Wist U, dot bij de best uitgeruste brandweer niet in staat is alle branden tegelijk te blusschen en daarom de ge heele bevolking moet trachten in eigen huis zeli ieder begin van brand te blusschen Nadere inlichtingen verstrekt de secre taris van de aid. Leiden der Ned. Ver. voor Luchtbescherming, dr. T. Potjewiji Boerhaavelaan 37. Leiden. Ernstige auto-ongevallen. Vele slachtoffers. Tien S A. mannen hebben gisteren het leven verloren bii een bots'.ng van hun aufobus met een tre n. Het" ongeluk deed zich voor op een spoorwegovergang bij Genthin od het t^ject Gen thin-Jeric how. Gistermiddag zijn bii Nice twee auto bussen met elkander in botsing gekomen. Er zijn vier dooden en twintig gewonden. ONVERWACHTE GEVOLGEN VAN EEN RADIO-UITZENDING. Paniek over Amerika. Een radio-uitzending van den roman 1 ..War of the World" van H. G. Wells heeft gisteravond overal in de Vereenigde Staten een paniek teweeggebracht onder de luis- teraars met gevoeligé naturen. De vervanging door namen van Ameri- kaansche steden van de origineele namen in het boek leidde tot telefonische oproe pen uit alle deelen der Vereenigde Staten, en zelfs waren speciale uitzendingen noo- dig om erop te wijzen, dat de voordracht geheel fictief was geweest. De luisteraars kregen in massa zenuw toevallen, en uit sommige deelen van het j gebied van New-York werd gemeld, dat de bevolking door een paniek bevangen, haar huizen ontruimde. In sommige gevallen vertelden de menschen aan de politie en de dagbladen, dat zij de invasie hadden „gezien". In enkele deelen van Atlanta en Georgia, dacht men dat het einde der we reld was gekomen. Hier en daar kwamen de menschen bijeen om te bidden. Te In dianapolis rende een vrouw een kerk bin nen. schreeuwend ..New-York is verwoest. Het is het einde der wereld. Wij kunnen beter naar huis gaan om te sterven. Ik heb het zoo juist over de radio gehoord". De dienst werd onmiddellijk gestaakt en de gemeente naar huis gezonden. Copyright P. f. 8 Bo* 6 Copcnhogtn „Eindelijk mag ik pu spreken", zei Elize, „ik ben onschuldig!" Het volk, dat in ademiooze spanning alles wat zich afspeelde had aangezien, hoorde deze woorden. Niemand durfde ze in twijfel trekken. Integendeel, iedereen boog zich diep voor het dappere meisje, dat zonder te klagen zooveel leed gedragen had en dat haar plicht toch had weten te volbrengeh. Bruno Mussolini getrouwd. MOTORONGEVAL BIJ DRACHTEN. Zaterdagmorgen te ongeveer elf uut is de motorrijder G. Pulrum. die zijn broer den heer J. Pulrum op de duozitting had, in de Folgerenlaan bij Drachten tegen een van links komende au'o aangereden. De ge broeders P werden van den motor geslin gerd en ernst gewond opgenomen G Pulrum is naar het ziekenhuis te Groningen overgebracht Men vreest voor zijn leven. De heer J. Pulrum kreeg eer. hersen- cchudding. AUTOBOTSING TE GRONINGEN. Twee lichtgewonden. Gisteravond om zes uur is op den hoek van den Kraneweg te Groningen een bot sing geschied tusschen een personenauto, bestuurd door den 28-jarigen landbouwer H W. T. uit Warfhuizen en een andere personenauto, bestuurd door den 35-jari- gen winkelier S. C. uit Groningen. De laat ste had het verkeer van rechts geen voor rang verleend. Het gevolg van de botsing was, dat de auto van den heer S. tweemaal over den kop sloeg en totaal vernield werd. De andere wagen werd licht beschadigd. In eerstgenoemde auto bevonden zich, behal ve de heer S.. zijn be de dochtertjes en een viiendje. Het e?ne meisje, oud acht jaar% kreeg verv ondingen aan het hoofd en een knie en de heer S. zelf werd aan den pols verwond. De beide andere kinderen bleven ongedeerd, evenals de landbouwer, die al leen in den anderen wagen zat. Voor Elize waren de angst, de spanning en het vele verdriet echter te veel geweest Een onmacht nabij zonk zij ineen, opge vangen door de armen van haar broers, die In een kring rondom haar kwamen staan. ,,Inderdaad, zij ia onschuldig", sprak toen de oudste broer en hij vertelde alles wat hun overkomen was. Terwijl hjj sprak, verspreidde zich een heerlijke rozengeur, 't Was alsof er vlak bij hen plotseling millioenen rozen groeiden. Zwjjgend wezen de menschen naar het bijeengebrachte hout, waarvan alle takken plotseling wortel hadden geschoten en nu volop bloeiden. En nog geen minuut later Was er op de plaats waar eerst de brandstapel was, een prachtige haag met roode rozen gegroeid. Slechts de rooi die aan den top groeide, was smetteloos wit.. Zij fonkelde in bet zonlicht als een ster. De Koning trad nu naar voren. Hij plukte de witte roos eigenhandig en stak haar op Elize's kiel van grof linnen. Di:- :t hierna kwam het bezwijmde meisje weer bij, nu een lukkig lachend menschenkind. In de kerk van den H. Jozef te Rome is Zaterdag het huwelijk tusschen Bruno Mus- 1 solini, den tweeden zoon van'den Duce, en Gina Ruberti ingezegend. De bruid werd door Mussolini naar het altaar geleid. Ge tuigen voor den bruidegom waren de oceaanvliegers Biseo en Castellani getuigen voor de bruid de minister van onderwijs en 'de minister van cultuur. tt"'777 Hoe het kwam weet niemand en een verklaring durfde of kon niemand geven. Maar toen allen, luide door het volk toegejuicht, zich op weg naar het paleis begaven, begonnen alle klokken, als door een onzichtbare hand bewogen, te luiden. En van heinae en ver kwamen honderden vogels aanvliegen, die het hoogste lied zongen. De droefheid was veranderd in blijdschap. De Koning had Elize terug en de laatste haar broers, om wie zij zooveel te lrj^en had gehad. Nooit had het volk zulk een schoönen en geluKkigfn stoet gezien als op dezen ochtepd terugkeerde naar het P®I<,A waar het geluk wachtte. En nog jaren, jaren daarna, jaren van geluk en voorspoed in het paleis én in het land, spraken menschen er over, dat de onschuld ten leste toch zegevierde 2-3

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 10